Hoe het examen tot stand komt worden gepland VWO bijt weer het spits af „Ook inkomens moeten Het NMB spaarpapier aan toonder. STAATSSECRETARIS DE JONG: Het PvdA-congres en de economie k 1 i it! APRIL BINNENLAND 19 7 9 DIPLOMA De NMB denkt met u mee. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar- biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1150,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. MEER VRIJHEID (Door Govert van Brakel) DEN HAAG. Duizenden leerlingen staan momenteel op een kruispunt in hun schoolcarrière. De grote finale, met als inzet het einddiploma, is aanstaande. Scholen verkeren deze maan den in wanorde. Repetities, toetsen en eindexamens eisen hun tol. De chaos sluipt tot voor kort ordentelijk geregelde organisa ties binnen, de spanning stijgt. Premiespaarbiljet f) A met variabele A 'Tk looptijd. Rente tot U/ Z V Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbil|et is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7f/z of zes jaar vast met een rente van 8V2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. |L— Si Meer vrijheid bij eindexamen nodig 12.50 12.50 Een vertrouwd beeld: leerlingenmeestal in gymnastiekzaal of aula, aan de slag (ADVERTENTIE) 2.50 8%% spaartermijn u ontvangt rente u stort premie 1 2.50 ir Staatssecretaris K. de Jong Ozn. van Onderwijs NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK van de leerling en zijn ouders, maar het doet wel een zwaar beroep op het organi satorisch vermogen van de school” Om een stuwmeer van correctiewerk te voorkomen, adviseert de staatssecretaris de scholen proefwerken in niet-eindexa- menklassen zoveel mogelijk over het laat ste kwartaal te spreiden en niet op te sparen tot zegeheten repititieweken. Ik ben daar ook een tegenstander van, om dat toetsen een organisch onderdeel van de leerstof moeten zijn. Leerstof die in april is behandeld hoeft niet in juni getoetst te worden, maar liefst zo spoedig mogelijk daarna”. Evenmin is de be windsman er voorstander van om de eind examens te promoveren tot het absolute middelpunt van alle onderwijskundige ge beurtenissen op school in een bepaalde periode. „Er moet sprake zijn van een natuurlijk proces en niet van een sfeer die stress doet opborrelen”, vindt hij. Onlosmakelijk verbonden aan het eind examen is het felbegeerde diploma. Zo lang er wordt geëxamineerd, staat echter de waarde van dat stukje papier ter dis cussie. In de mede door De Jong onderte kende Contourennota van de voormalige minister van Onderwijs Van Kemenade wordt voorgesteld het diploma te vervan gen door een dossioma. Kort gezegd is dat een papier waarop staat omschreven welk kennisniveau de leerling heeft bereikt, hoe het staat met zijn inzicht en vaardig heden. Ook komt wel de suggestie boven drijven om het diploma te handhaven, maar dan met de toevoeging van een lijstje met persoonlijke gegevens over de leerling, die betrekking hebben op per soon en karakter. Esn soort tegenwicht derhalve van alle cognitieve gegevens. De Jong: „Op het moment dat wij zijn overgestapt op vakkenpaketten, is eigen lijk elk diploma al een soort dissioma geworden. Het is op de leerling gesneden. Iedereen doet examen in verschillende vakken. De Contourennota gaat nog een stapje verder en wil ook examen op ver schillende niveaus. Dat gebeurt nu ook al in het lager beroepsonderwijs en straks in het MAVO-project”. f 1.000, - f5.000,- f 1.000,- f 5.000,- spaar termijn hoofdsom+ basisrentc Concreet betekent dit dat het diploma sterk is bepaald door de leerling die het heeft gehaald. De bewindsman vindt toe voeging van persoonlijke gegevens zoda nig subjectief en onvergelijkbaar en bo vendien niet passen in de bescherming die de overheid de leerling in de persoonlijke levenssfeer moet bieden, dat hij dit idee naar de prullemand verwijst. Anders wordt het, meent hij, als de schooldecaan of de mentor op dit terrein actief is. De staatssecretaris erkent dat het diplo ma een maatschappelijke garantie heeft f 1.157,50 f 1.252,63 f 1.360,51 f 1.506,28 waardoor u ontvangt totalek rente 5 zal moeten zijn ten opzichte van de exa mens dan nu het geval is. De Jong, weer even als docent: „Eindexamens behoren tot grondwettelijk vastgelegde eisen van deugdelijkheid. In dat kader bepaalt de overheid het aantal lesuren, de grootte van de klassen, de bevoegdheidsgraad van onderwijzend personeel en stelt zij de opgaven vast van het landelijk schriftelijk eindexamen. Bovendien worden de resul taten beoordeeld op grond van zo moge lijk vooraf vastgestelde normen”. Het werk van de docenten wordt beoordeeld (en gemaakt) door een ad viescommissie van docenten, aange vuld met een van de leden van de CVO. De opgaven komen vervolgens terecht bij een beoordelingscommissie die ge heel bestaat uit leden van de Commis sie Vaststelling Opgaven. De beoorde laars bekijken of het werk onveran derd kan worden overgenomen of dat verbeteringen en wijzigingen moeten worden aangebracht. Als de opgaven definitief zijn vast gesteld, worden ze in het grootste ge heim gedrukt bij de Staatsdrukkerij in Den Haag. Een paar leden van de CVO controleren de drukproeven, waarna de opgaven door het personeel van de Staatsdrukkerij vak voor vak worden ingepakt. Alles wordt machinaal afge teld en met de hand nageteld en gesta peld in bundeltjes van 20 stuks. Die stapeltjes gaan in vergezelde envelop pen en worden vervolgens aangete kend per post naar de scholen ver- zortden. f1.102,50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 f 55,- f 95,- f 145,- f230,- „De vraag rijst of de overheid er in de toekomst in zal blijven slagen opgaven te maken die elke leerling dezelfde kansen biedt om een voldoende te halen. De cultu rele verscheidenheid neemt toe en daar om het aantal invalshoeken waarmee leer lingen tegen opgaven kunnen aankijken”. Een argeloos buitenstaander moet hier wel zijn ogen uitwrijven. Want wat er staat, is dat het partijbestuur wil dat de investeringen in eerste instantie door de overheid worden bestuurd, maar dat de inkomens worden overgelaten aan de vrije-marktonderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Het is duidelijk dat degenen die dit hebben bedacht, weinig benul hebben van ons economische systeem. Het partijbe stuur denkt blijkbaar dat de ondernemers zo maar wat investeren. Dat is echter niet het geval. De ondernemers investeren om beslag te kunnen leggen op de consump tieve bestedingen van de consument. Via investeringen wordt het mogelijk ge maakt dat de inkomens die de consumen ten bij de ondernemingen hebben ver diend, uiteindelijk weer in de zakken van de ondernemers terecht komen. Daarom zei Den Uyl op de conferentie van Europe se socialistische partijen terecht: Inves teringspolitiek is niet mogelijk als er niet ook een consumptiebeleid wordt gevoerd, en een consumptiebeleid is op zijn beurt niet mogelijk zonder een inkomensbeleid. Philips is op dit moment bezig met de ontwikkeling van een platenspeler met laserstraal en een driedimensionale kleu rentelevisie, waardoor men direct kan zien of de voetbal in het doel is getrapt zonder dat een herhaling nodig is. Het is duidelijk dat Philips daarmee een heroï sche poging doet om beslag te leggen op het gehele consumptief besteedbare inko men dat in de jaren tachtig extra zal worden verdiend. De enige manier om Philips van zulke investeringen te weer houden is niet het „plannen en ordenen van de investeringen”, maar is het duide lijk maken dat er door een beheersing van de inkomens, voor deze investeringen geen afzetmarkt zal zijn. Te denken dat je de investeringen kunt beheersen en de lonen tegelijkertijd kunt vrijlaten, is net zo dom als te menen dat je de lonen wel kunt beheersen en tegelijker tijd de investeringen kunt vrijlaten. Tus sen de inkomens (Lonen) en de investerin gen bestaat nu eenmaal een onlosbrekelij- ke samenhang. Dit is terecht ingezien door de PvdA-afdeling Amsterdam-Kost- verloren, die bij amendement heeft voor gesteld de zin over het vooropgaan van de investeringsplanning te schrappen. Waar het partijbestuur nogal goedkope demogagie bedrijft, zijn er gelukkig nog PvdA-afdelingen die begrijpen dat de ge wone arbeiders al die goedkope beloften zat zijn 7’/?% 7'/?% 8’/? 8'/?% j-cabine rt u hem IJmui- Rentewijzigingen voorbehouden. en dat die zo goed mogelijk moet worden gewaarborgd, maar geeft toe dat er spra ke is van een zekere diploma-inflatie. „Naarmate meer mensen hetzelfde diplo ma halen, daalt de waarde”. In de huidige situatie worden de cijfers van het schoolonderzoek en het centraal schriftelijk eindexamen gemiddeld en af gerond. Óp deze manier ontstaat het defi nitieve eindcijfer voor een bepaald vak. In onderwijskringen wordt de suggestie ge hoord om beide zaken te ontkoppelen. De Jong: „Die gedachte heb ik in onderzoek. Er zijn mensen die zeggen: schoolonder zoek is afsluiting van de periode en het centraal schriftelijk is de toelating tot vervolginstellingen”. Ik vind dat een inte ressante gedachte, die zeker, zij het niet ongeschonden, zal doorklinken in de exa- mennota die ik volgend jaar aan het parle ment aanbied”. 1 Sprekend over de ontkoppeling komt de bewindsman uit bij de stelling dat de overheid in de toekomst terughoudender Over deze voorzitter strijd hebben de dagbladen tot nu toe niet meer weten op te merken dan dat de standpunten van de beide kandidaten nogal op elkaar lijken. Op het eerste gezicht is dat ook het geval. Maar bij nader inzien zijn er tussen de beide kandidaten belangrijke verschillen; niet alleen in opvatting, maar vooral ook in belangstelling. Wim Meijers eerste be langstelling gaat uit naar de problemen van de economische crisis, de werkloos heid, de collectieve voorzieningen, de soci ale zekerheid. Max van den Berg heeft het daar alleen over als hij er absoluut niet onderuit kan. Meestal hoor je hem over buitenlandse politiek, vrouwenemancipa tie en partij strategie. Via Wim Meijer spreken de miljoenen arbeiders die zorg hebben voor het brood op de plank en de zekerheid in het werk. Via Max van den Berg spreken de honderdduizenden intel lectuelen en semi-intellectuelen die de problemen van de economie het liefst aan deskundigen delegeren teneinde tijd vrij te maken voor zaken die interessanter lijken en vooral minder ingewikkeld. In feite is dus de voorzitterstrijd een bijzonder geval van het algemene pro bleem waarmee de PvdA worstelt: Loopt het socialisme voor de problemen weg of formuleert het een antwoord op de econo mische crisis en op de massale werkloos- heid die ons te wachten staat? Over de economische politiek op lange re termijn heeft het partijbestuur een ont werpresolutie gebakken die door de vice- voorzitter van de FNV, Frans Drabbe, op een PvdA-bijeenkomst in Amersfoort scherp is veroordeeld. Volgens de Volks krant zei Drabbe dat de resolutie mank gaat aan het ontbreken van consequen ties. Daardoor ontstaat geen echte keuze. Er moeten tot het jaar 2000 anderhalf De waarde van dit diploma zal dus de komende jaren niet veranderen. De Jong: Het is een bewijs dat je de school met vrucht hebt doorlopen en een papier waarmee je toelaatbaar bent tot een in stelling van vervolgonderwijs. Dat is overigens niet hetzelfde als toegelaten worden. Die beslissing wordt door het bevoegd gezag van de betrokken onder wijsinstelling genomen”. 7'/?% 73A 8 8'/?% Staatssecretaris K. de Jong van Onder wijs kent die sfeer. Hij heeft het onderwijs zien „overgaan” van oude HBS, MMS en MULO-structuur naar de Mammoet. VWO, HAVO, MAVO, Lager Beroepson derwijs waren de namen van de nieuwe fenomenen. De Jong: „We moeten niet denken dat de situatie vroeger gunstiger was dan nu. Integendeel. Ten tijde van de oude HBS waren scholen ten minste zes weken totaal ontregeld. Dit jaar wordt de situatie wat moeilijker dan in het nabije verleden, omdat de herkansingen vóór de zomerva kantie zullen vallen. Dat is in het belang I Doorredenerend kom je dan uit bij de stelling dat de school straks meer vrijheid krijgt bij de inrichting van het eind examen. De Jong: Er zou een scheiding kunnen worden aangebracht tussen ener zijds schoolonderzoek waarin alle vakken schriftelijk worden getoetst en aan de andere kant het centraal schriftelijk met meer of minder vakken. Mogelijk is dat het toekomstbeeld. Ik weet het nog niet, maar ik ben er wel mee bezig”. In de toekomstige beleidsnota over de eindexamens zal ook het vraagstuk van de vakkenpakketten worden aangesneden. De vakkenpakketten zijn verworvenhe den van de Mammoetwet. De gedachte destijds was dat uniforme examens in vrijwel alle onderwezen vakken met voor ieder dezelfde vakkenpakketten overboord moesten. Een leerling zou te veel ballastkennis meeslepen en voor di verse vakken zeker niet gemotiveerd zijn. Verworvenheden dus... Hoewel. De Jong: „Vakkenpakketten naar keu ze, zo meenden wij - ik zat toen nog aan de andere kant van de overlegtafel - zou leerlingen beter motiveren en zou moge lijkheden bieden tot verdieping van de leerstof. In dat opzicht is het een van de teleurstellingen van de Mammoetwet. De hele kwestie van vakkenpakketten wordt nu nader onderzocht en ik sluit niet uit dat er nog eens verandering komt. Wij hebben nu tien jaar Mammoet achter de rug Het wordt tijd deze zaken niet als vanzelfspre kendheden te aanvaarden. Het aantal vakken, de manier van kiezen, de begelei ding van de keuze en de etappes waarin wordt gekozen, moeten bespreekbaar worden gemaakt en nader bekeken”. Het maken van eindexamenop- gaven is geen karwei dat van van daag op morgen wordt geklaard. Er bestaat een Commissie Vast stelling Opgaven (CVO), waarin lerarenorganisaties, pedagogische academies en vertegenwoordigers van de onderwijsinspectie zitting hebben. Met de hulp van vakorga nisaties van docenten wordt een aantal leraren uitgenodigd per vak opgaven te maken. Het gaat hier bij om open werk. Concept-opga- ven voor meerkeuzetoetsen komen voor rekening van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO). miljoen banen bijkomen, wil men tenmin ste ook de (gerechtvaardigde) eis van vrouwen op meer werk inwilligen. Maar de offers die daarvoor moeten worden gebracht, staan in de ontwerpresolutie van het partijbestuur volgens Drabbe niet vermeld. In de PvdA, waar men alles voor zoete koek pleegt te slikken wat vakbondsbe stuurders vertellen, moeten deze woorden van een vooraanstaand vakbondsman wel hard zijn aangekomen. Naar mijn mening heeft Frans Drabbe de spijker op zijn kop geslagen. Goed dat er een vakbeweging is, om ons met de neus op de feiten te drukken. Het gelijk van Drabbe wil ik aantonen met een voor beeld. Dit voorbeeld betreft de planning van de investeringen en van de inkomens, die de PvdA voorstaat. De idee dat de econo mische crisis alleen kan worden beheerst door een grotere greep van de overheid op de investeringen en de inkomens, is af komstig van een aantal economen uit het zogenaamde Amsterdamse School, waar toe onder andere prof. Driehuis, prof. Van der Zwan, prof. Ellman en ondergeteken de behoren. Het partijbestuur heeft dit idee in eerste instantie overgenomen. „Een sociaal-economische politiek” - zo zegt het partijbestuur - „die gericht is op de kwaliteit van het bestaan, volledige en volwaardige werkgelegenheid en meer ge lijkheid, is slechts uitvoerbaar als het par lement in staat wordt gesteld om binden de, onderling samenhangende beslissin gen te nemen over de ontwikkeling van de investeringen en de inkomens. Als eerste stappen naar een dergelijke economische orde is een strijd op drie fronten nodig: ordenings- en planningspolitiek, arbeids marktbeleid, alsmede inkomens- en prijs politiek”. Dat is ferme taal, die tenminste iedereen kan begrijpen. Het kapitalistische mart- mechanisme dat de investeringen, de in komens en de lonen in de war stuurt, moet ten dele worden uitgeschakeld en vervan gen worden door een meer planmatig overheidsbeleid. Dit juiste uitgangspunt wordt echter een paar zinnen verder in de ontwerpreso lutie van het partijbestuur weer totaal ontkracht. Daar heet het plotseling: Een ordenings- en planningspolitiek (van de investeringen) moet vooropgaan, omdat het ontbreken daarvan de mogelijkheden op de andere terreinen (de inkomens) te nietdoet”. f 865.33 f 4.326,65 f 612,95 f 3.064,73 Eind deze maand beginnen de eind examens voortgezet onderwijs. Om precies te zijn: op donderdag 26 april. Traditiegetrouw bijt het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs (VWO, verzamelnaam voor atheneum en gymnasium) de spits af, een dag later gevolgd door HAVO en MAVO. Voor het lager beroepsonderwijs luidt begin mei de bel voor de laatste ronde. Deze krant zal dagelijks verslag doen van de ervaringen en indrukken die leerlingen en leerkrachten in die perio de opdoen. Als voorschot op die serie een intervieuw met staatssecretaris K. de Jong Ozn. van Onderwijs. Bij hem berust de eindverantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de eindexa mens. De Jong, bewindsman sinds 1975, weet wat er in kandidaten en scholen omgaat. Hij heeft zelf voor de klas gestaan en was ooit de jongste rector van ons land. Als schoolleider was hij onder meer verbonden aan het Chris telijk Lyceum voor Zeeland in Goes en aan het Farelcollege in Amersfoort. In die tijd bekleedde hij ook het voorzit terschap van de Algemene Vereniging van Schoolleiders. AMSTERDAM. - Op 26, 27 en 28 april wordt het tweejaarlijkse PvdA- congres gehouden en binnen de Pvda-burelen stijgt de spanning dus met de dag. Joop den Uyl neemt in „De Vakbondskrant” zenuwachtig afstand van vriend en vijand en in talloze partij af delingen zijn de twee belangrijkste kandidaten voor het voorzitterschap, Wim Meijer en Max van den Berg, gewikkeld in een strijd op leven op dood. 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar (Door prof. Hans van den Doel, hoog leraar in de economie aan de Univer- siteit van Amsterdam) *De percentages vermeld onder „totale rente” zijn afgerond en berekend op basis van samengestelde interest.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23