voor elkaar Vlekken wegwerken Afwerken van kanten KURK OP DE VLOER 8 Groene draaiboek voor tuinieren tl Almanak, \met behulp van leen strijkijzer SL I Talloze mogelijkheden voor (kameraf scheidingen - *n een ONNODIG LA WAAI 2 6 ZiJSJUl? W1SJN ZiUoJU'.ctM APRIL DONDERDAG 19 7 9 Ontvlekkings- middelen: u V X r 0 m V) Transparant u V X r 0 m V) oo Hangconstructie Materialen ■MNMfaMÜI Strip Deuren t' ^Scheidingsplaat E’- Een in verscheidene kleine hokjes r, opgedeeld huis spreekt ons niet meer .zo aan. Eén grote woon- en leefruimte, waarin allerlei activiteiten plaatsvinden, -ligt ons veel meer. Toch kan het wen- selijk zijn deze grote ruimte op een -ƒ bepaalde manier in duidelijk functioneel Z gerichte „stukken” te verdelen: een T aparte eethoek, een zithoek, een werk- hoek, enz. Maar dat hoeft natuurlijk niet renet muren. |4^ TYPE VLEK BEHANDELING: Ballpoint voorgelijmde kant- W L.K.S. 4 (I Doe-het-zelvers worden niet zelden tot de hinderlijkste lawaaiveroorzakers gerekend. Een groot deel van onze klussen wordt nu eenmaal machinaal uitgevoerd. De klopboormachine is wel het meest tot de verbeelding sprekende voorbeeld. In flatgebouwen maar ook in gewone rijtjeshuizen dringt het ratelende geluid van een klopboor huizenver door. En het valt niet te ontkennen dat het een hoogst irriterend geluid is. Wanneer je, genoodzaakt tot het boren van een aantal gaten in je keiharde muren, enig begrip van de omwonenden wilt claimen, is ten eerste het tijdstip waarop je aan het werk gaat van belang, ’s Morgens vroeg, wanneer buren eens lekker willen uitslapen (denk aan de zaterdag) of ’s avonds wanneer in de directe omgeving de kinderen net naar bed zijn, kan uw enthousiast geboor een bron van hevige ergernis zijn. Ook een grote onregelmatigheid in de uitvoering van de boorklus kan hoogst irriterend werken; wanneer u na een uurtje boren een pauze van drie kwartier inbouwt, zodat de omgeving opgelucht denkt „gelukkig, hij is ermee klaar!” en u gaat ineens weer met frisse moed verder, dan is dat bepaald niet plezierig. De beste manier is nog altijd: voer uw lawaaierige dhz- werk in overleg met uw buren uit. Vermijd „moeilijke” tijdstippen, spreek een periode af waarin u, liefst vlot achter elkaar, het onvermijdelijke herriewerk doet en houd u aan die afspraak. Dat is voor uzelf een kwestie van een goede werkplanning maken; in de „anti-lawaai- periode” zoals u die met de buren bent overeengekomen, kunt u immers allerlei andere onderdelen van het Over de bestrijding van de geluidshinder is op het ogenblik erg veel te doen. Rond de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de geluidshinder wordt een intensieve campagne gevoerd, die erop gericht is ons te ieren „zacht te zijn voor elkaar”. V heeft daar misschien al genoeg over gehoord. Eén bepaald aspect van de lawaaibestrijding heeft te maken met het ijverig zelf doen. En daarover zijn toch nog wel wat opmerkingen te maken. De breedte moet m dit geval overeenko men met het formaat van de tafel. Voor de afwerking kunt u op de zijkant een afdek- lat van 6 mm dik hardhout zetten. Veranker de plaat met ijzeren hoeken, die boven tegen het plafond en onder tegen de vloer bevestigd worden. Ligt er tapijt op de vloer, dan worden de hoeken hieron der vastgeschroefd. U moet er wel aan denken de hoeken pas aan te brengen nadat de plaat overeind is gezet. Een pre cies op maat afgezaagde plaat met hoeken is niet meer rechtop te zetten. U kunt de plaat gronden en lakken. Ook is het mogelijk het geheel te beplakken met textiel of er een grote poster op aan te brengen. Allerlei uitvoeringen zijn denk baar. Deze scheidingsplaat laat geen licht door, maar maakt het mogelijk je even in een hoekje terug te trekken. brengen strookjes. 54- Een eenvoudige scheidingswand van dicht op elkaar staande panelen. De panelen zijn recht zoals op de tekening te zien is, of onder een hoek te stellen. moet u nog het buiten de zijkanten uitste kende deel van de strips verwijderen. Daar zijn heel handige apparaatjes voor, o.a. van Wolfcraft. Het gaat, mits u erg voorzichtig werkt, ook met een razend scherp mesje. worden gemaakt (zie tekening). Daarin moeten de panelen klemmend passen en met koploze spijkertjes en houtlijm zet u ze stevig vast. De afstanden tussen de panelen, de afmetingen van de panelen en de hoek waaronder ze gesteld worden, bepalen de mate van „doorzichtigheid”. Een andere mogelijkheid is een wand te maken met verticale balkjes, waarin spon ningen zijn geschaafd die glazen platen bevatten. Zo’n wand is geheel dicht, maar is wel gedeeltelijk doorzichtig. De glazen panelen laat u op de gewenste maat afsnij den, waarna u ze met siliconenkit in de groeven bevestigt. Dat heeft echter nagenoeg altijd met onjuiste verwerking te maken. In de eerste plaats dient u de juiste kurk- soort te gebruiken: hardgeperste te gels. Deze zijn zowel in onafgewerkte uitvoering als gelakt verkrijgbaar. Kurk op zich is uiteraard niet sterk genoeg om aan de voortdurende belas ting van het loopverkeer weerstand te bieden. tenzij u permanent op uw sokken loopt, of op blote voeten. Vernis Wijn.... Zuren Lijm de kurktegels met contactlijm (de tixotrope uitvoering is het gemak kelijkst verwerkbaar) op de onder- 'vloer. Die moet absoluut vlak en egaal zijn. Ongelijke vloerplanken, naden tussen de planken, omhoog komende spijkers, e.d. maken uw kurkvloer on appetijtelijk. Een stevige lakafwerking, liefst in enkele lagen en uitgevoerd met bij voorbeeld polyurethaanlak geeft een behoorlijk harde slijtlaag. Wanneer u de kurktegels in een kleur wilt afwer ken, dient dit eerst te gebeuren; daarna zet u de blanke slijtvaste lakafwerking er overheen. Vraag de winkelier dan wel naar kleurlak en blanke lak die elkaar verdragen. Wanneer later naden tussen de kurk tegels optreden, dan heeft het kurkma- teriaal geen gelegenheid gehad te accli- Kurk kan ook heel goed als isoleren de onderlaag voor ander vloerbedek- kingsmateriaal worden gebruikt. U hoeft het dan uiteraard niet te lakken. Een uitstekende vloerafwerking is bij voorbeeld: op houten planken, als die ongelijk en „kierend” zijn, hatdboard spijkeren (boardnagels op 30 cm af stand; ruwe kant van het board boven) daarop kurktegels lijmen en ten slotte het vloerbedekkingsmateriaal. Vooral voor linoleumafwerking op slaapka mers enz. geeft dit een prettig beloop- bare, „voetwarme” vloer. V X r 0 m V) i U V X r 0 m U T X r 0 CJ T X 0 ffl o 9 X r 0 m V X r 0 m V) o Wanneer u een gedeelte „luchtiger” wilt afscheiden, kunt u denken aan niet te dikke rolgordijnen of aluminium jaloe zieën. Het vaste gedeelte tegen het plafond is met een koofje weg te werken of bij toepassing van een verlaagd plafond zelfs geheel hierin te monteren. Door middel van een houten deel met ogen, dat aan de vloer is bevestigd, kunt u de rolgordijnen of de jaloezie, die aan de onderkant van haakjes wordt voorzien, strak trekken, zodat ze niet bij iedere windvlaag gaan klapperen. Omdat u de rolgordijnen of de jaloezie kunt optrek ken, is de afscheiding in een oogwenk ongedaan te maken. Bovendien zijn de jaloezielamellen verstelbaar, zodat u de afscheiding naar wens meer of minder doorzichtig kunt maken. Lippenrood Loog Olie Urine Verf Een werktafel waarboven een plank hangt die aan het plafond is bevestigd, kan een duidelijke hoek in een leefruimte vormen, terwijl die ruimte toch niet wordt aangetast (met dezelfde constructie zijn natuurlijk ook meerdere planken aan het plafond te bevestigen). De plank, bijv, een stuk spaanplaat van 22 mm dikte, hangt aan staaldraad, dat door vier pluggen met ogen loopt, die aan het plafond zitten. We kunnen de plank recht hangen m.b.v. een spanner tussen het begin en het einde van de staaldraad. Eventuele verlichting is heel gemakkelijk aan de plank te bevestigen. Voor een scheidingswand kunnen vrij veel houtsoorten gebruikt worden. De keu ze wordt bepaald door de gewenste opper- vlakteafwerking. Zo kan in een keuken spaanplaat met een plastic deklaag heel goed bruikbaar zijn. Voor een afwerking met verf is een ondergrond van multiplex goed denkbaar. Toepassing van glazen platen geven het geheel iets luchtigs. U kunt ook denken aan een afwerking met (geschilderd) zachtboard, dat ideaal is als prikbord voor kindertekeningen, etc. Zoals gezegd, op het gebied van schei dingswanden zijn talloze variaties denk baar. Het is vooral een kwestie van eigen smaak en fantasie. Het zelf-maken is zel den een probleem. 8, 7 8, 6, 7 4, 6, 7 9, 6, 7 8 of 9 naar gelang type lijm 7 4 of 8, 6, 7 ••••••••.••••5, 6, 7 1. 5, 6, 7 „...schuurpapier bij oude vlek, anders 8 of 9, 7, 4 4 4, 5, 6, 7 5, 2, 5, 7 3 Neem altijd een kantenstrip die iets breder is dan de dikte van het materiaal. Trek het schutpapier over circa 50 cm los en ïeg de kantenstrip, iets over het uitein de van het materiaal uitstekend, op de kant. Zet het strijkijzer op de wol-zijde- stand (dus niet te heet) en leg een stukje dik papier op de kantenstrip. Strijk de strip er, met regelmatig heen en weer gaande bewegingen van het strijkijzer, op. Zit het eerste stuk vast, trek dan een volgend deel van het schutpapier los en ga verder. Zorg ervoor dat de strip aan beide zijden iets buiten het materiaal blijft uit steken. Klop de strip tenslotte nog even stevig aan; leg een stukje hout op het materiaal en sla daar met de hamer op. Tenslotte cirkelzaag, het timmeren van nieuwe vloerdelen enz. Overlast door „woongeluiden” is weer een heel ander hoofdstuk. Een ondernemende doe-het-zelver piekert wellicht over geluidsisolerende maatregelen, die het doorklinken van radio, televisie enz. zouden kunnen beperken. Dat probleem ligt helaas niet zo eenvoudig. Het heeft trouwens twee kanten. Geluid van je buren tegenhouden is heel moeilijk. Een deel van je eigen herrie binnenshuis houden, zodat de buren er geen hinder van hebben, dat is wat gemakkelijker te realiseren. Hieruit volgt dat in goede harmonie met omwonenden best maatregelen te bedenken zijn die het wederzijds woongenot bevorderen. Een geluidabsorberende wandbekleding (kurk bijv.) houdt beslist niet het geluid tegen dat vanuit de aangrenzende woning doorklinkt, maar het kan wèl tot gevolg hebben dat uw eigen platenspeler minder hinderlijk is voor de buren. Een ander plekje voor de speakerboxen (niet tegen de scheidsmuur tussen twee woningen) kan ook al een stukje ergernis wegnemen. Luister ook eens kritisch naar uw trap; zit die tegen de scheidsmuur tussen uw huis en dat van de buren, dan kan uw geklos op de treden hinderlijk zijn, zelfs al het kraken van de treden. „Ontkraken", door de treden stevig vast te schroeven, en bekleden met vloerbedekkingsmateriaal kunnen zowel u zelf als uw buren een wat „stiller leven” bezorgen! Een wc die tegen de kamermuur van uw buren gebouwd is, is ook zo’n herriemaker. Wanneer u in plaats van de lawaaierige stortbak een modern laaghangend spoelreservoir aanbrengt, wordt het geluid een heel eind teruggedrongen. Zo zijn er nog talrijke voorbeelden aan te halen. In de dhz-sfeer valt heel wat lawaai te maken, maar doe-het- zelvers kunnen er samen ook heel wat tegen ondernemen! matiseren voordat u het verwerkte. Neem daarom het zekere voor het on zekere en leg de tegels na het uitpak ken „los gestapeld” in de ruimte waar u ze gaat verwerken, minstens 48 uur lang. Eventueel in het kurkmateriaal aanwezige vocht kan dan uitwasemen. Wanneer u bijv, een deur met gefineerd triplex hebt gerenoveerd, bereikt u een nette afwerking door de zijkant (slotkant) met een strook kantenfineer van overeen komstige houtsoort af te plakken. Voor dit doel zijn speciale brede kantfineermateri- alen van voldoende breedte (bijv, van Sylglas, 45 mm) verkrijgbaar. Het best kunt u eerst de oude verflaag op de deur- zijkant geheel afkrabben, tot u op het kale hout zit. De verf geheel dof schuren en schuurstof verwijderen is wel het mini mum aan voorbereiding. Anders hecht de lijmlaag van de fineerstrook niet goed. 4 komt helaas niet zo veel van terecht. Een vlek kun je beter maar me teen „vers” aanpakken. Ook met smalle meubelplaat panelen (of planken) is een mooie afscheiding te ma ken. Ze worden in de dwarsrichting in twee balken ingeklemd, een op de vloer en een tegen het plafond, waarin inkepingen 1. azijn 2. amonia 3. vloeibare shampoo 4. alcohol 5. met zuiver lauw water spoelen 6. met ongekleurde doek betten. 7. bedekken met veel ab sorberend papier en een zwaar voorwerp of het natte stuk bedekken met een schone ongekleurde doek 8. terpentine 9. thinner De zijkant van spaanderplaat moet om te beginnen eerst stevig worden ge schuurd. En daarbij moet u ervoor zorgen dat de kant haaks blijft. Borstel daarna het schuurstof goed weg. Wanneer het spaanderplaat van een heel goede kwaliteit is (zware persing, dus een dichte structuur) kunt u volstaan met het instrijken met contactlijm. Neem daarvoor bij voorkeur de zgn. tixotrope contactlijm. Die vult de poriën van de spaanderplaatstructuur. Laat de lijm vol ledig doordrogen. Daarna kunt u de voor gelijmde kantenstrook (fineer of kunst stof) aanbrengen. Er is echter ook spaanderplaat dat veel lichter geperst is. Een lijmbehandeling is onvoldoende om de openingen af te slui ten en de kantenstrook zal dan niet goed hechten. In zulke gevallen kunt u het best de zijkanten van het materiaal vullen met een vulmiddel op vinylbasis, zoals Porion. Maak dit met een klein beetje water iets smeuiiger en breng het met een plamuur- mes (stevig indrukken) op de spaander- plaatkanten aan. Laat het geheel uithar den en schuur het dan met fijn schuurpa pier glad. Borstel het schuurstof weg. De ondergrond is dan geschikt voor het aan- .4 of 8, 7 (spiritus plus melk) Bloed5, 7 Boenwas, schoensmeer, boter Fruitsap Kauwgom Nee, die schoonmaak woede uit grootmoeders tijd doet ons niet zo veel meer. Maar met de komst van het voorjaar valt er hier en daar in huis toch wel het een en ander te doen. Je gaat dan eens kritisch kijken naar plafonds, wanden en vooral de vloerbedek king. Leuke uitdaging, om die van Kerstmisda- terende weg te wijnvlekken werken. Daar Het komt u telkens weer van pas. Eerst worden de ge schikte ontvlekkings- middelen genoemd, on der de nummers 1 tot en met 9. Daarnaast vindt u de vlektypes, met daar achter de op de bruikba re ontvlekkingsmiddelen slaande nummers. U merkt het al: even een vlekje wegwerken is niet altijd even gemakkelijk. Doe het met zorg. Als u toevallig een schaar bij de hand hebt, knip dit stukje dan uit. Fineren is geen erg populaire dhz-techniek. Erg gemakkelijk is het ook niet, hoewel er al geruime tijd zgn. voorgelijmd fineer bestaat, dat met een ^strijkijzer kan worden aangebracht. Oppervlak-afwerking is trouwens een Sï vrij overbodige klus geworden, omdat overal gefineerde en geplastificeerde Z- -plaatmaterialen te koop zijn. Zowel in plaatvorm als in panelen van allerlei breedten. Voor de derde achtereenvolgende keer heeft Elsevier een zogenoemde Groene Almanak uitgegeven. Dieneke van Raalte neemt hierin de amateurtuinder bij de hand en maakt in 128 pagina’s duidelijk wat hij door het jaar heen aan zijn eigen stukje natuur moet en kan doen. Het draaiboek voor twaalf maanden tuin-, onderhoud staat vol met korte zakelijke werkinstructies, tips en geheugensteun tjes. Naast de tekst zijn er in het relatief goedkope boek (13.90 gulden) nog al wat toelichtende foto’s en tekeningen opgenomen. Aparte aandacht is er ondermeer voor het maken van kinderspeeltuig in de tuin, tuinontwerpen en zaken voor minituintjes als balkons en platjes. Ook een alfabetisch register ontbreekt niet. Nieuw zijn de vijftien pagina’s consumentenvoorlichting. Weliswaar nogal al commercieel getint, maar vermoedelijk maakte dat de redelijke prijs voor dit nuttige handboek mogelijk. Misschien is onder staande vlekkentabel wel een handige leidraad om het vlekkenleed voor de toekomst te beperken. We kunnen die speciale hoekjes moge- ■*-ïijk maken d.m.v. kamerafscheidingen, bijv, een vouwwand, maar ook een stelling ."die aan beide zijden open is en voor ber- ging van boeken, televisie of geluidsappa- ^'ratuur kan dienen. X' De afscheiding kan meer of minder C*dicht worden gemaakt en we kunnen kie- zen tussen een tot het plafond reikende 'constructie en een bouwsel dat zo ver vrij X blijft van het plafond, dat men de ruimte als een geheel blijft ervaren. Er zijn ontel- ■-’.bare variaties mogelijk. We geven hier ’.-- enkele voorbeelden van zelf te maken ka- i'.tnerafscheidingen, met de bedoeling dat u i^'die zelf eventueel verder uitwerkt. •- Een heel eenvoudige uitvoering van een scheidingswand is een verticaal opgestel- -■ de plaat (zie tekening), die hier de eethoek van het woongedeelte scheidt. We hebben voldoende aan een spaanplaat van 19 mm dikte, maar een iets steviger en ook iets --.duurdere uitvoering van meubelplaat (25 3?inm dik) is beter. De lengte van de plaat is .*7.afhankelijk van de hoogte van de kamer Als vloerbedekkingsmateriaal is kurk zeker wel bruikbaar, maar de teleurstellingen die sommigen ermee hebben opgedaan, plaatsen kurk voor vloertoepassing in een ietwat verdacht daglicht. Die panelen bieden dan het voordeel dat bok de lange zijkanten zijn afgewerkt. In •^sommige gevallen moeten de smalle uit- ~„tinden echter nog worden afgewerkt met een strookje fineer of kunststof materiaal. Wanneer u gefineerd of geplastificeerd *u plaatmateriaal (dus geen panelen) ge- bruikt, moet het in de meeste gevallen K. rondom van een kantafwerking worden IX voorzien. Veelal is het bij de fineersoort of Et'cle plastic-deklaag passende kantenmate- IXfiaal probleemloos verkrijgbaar. Dat is y. nagenoeg altijd voorgelijmd en het aan- brengen is dan ook vrij eenvoudig. •rr „Voorgelijmd” wil zeggen dat op de ta- achterkant een (door een schutpapier be- £7 schermde) lijmlaag is aangebracht, die door warmte gereactiveerd kan worden. J£. Zoals gezegd, is het strijkijzer daarvoor het ideale „gereedschap”, want dat produ- E-oeert de nodige warmte en dient tegelij- «w’kertijd als pers. K7 Wanneer het afwerkstrookje later los- laat, moet u dat niet meteen spontaan aan het materiaal wijten. U hebt dan waar- schijnlijk over het hoofd gezien dat de ietwat „open” spaanderplaatstructuur j geen ideale ondergrond is voor een lijm. karwei doen waarbij geen geluidshinder optreedt. Vanzelfsprekend geldt dit niet alleen voor het werken van de

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21