Deskundigen juni bijeen in Kabinet en Kamercommissie oneens Folders voor Hoofd Coveco-concern: Girokaart in Ierland niet te verzilveren Dagbladpers in jaarverslag: Conflict over houding tijdens UNCTAD V Motie tegen ABN-ieningen aan Argentinië Beloning moet anders in vleeswarenindustrie Papa wat is dat voor een ding? vakantiewerkers „Vrij verkeer aardappelmarkt EG behouden” I» „Import van olie 20 pet. duurder in West-Duitsland van toe komst? W r O N I) h K AG T T 7 (Van onze redactie economie) pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar BELGRADO. Neder landse en Joegoslavische des kundigen zullen in juni bijeen komen om te spreken over de vraag hoe niet-kernwapenlan- den toegang kunnen krijgen tot kennis voor het ontwikke len van kernenergie voor niet- militaire doeleinden zonder dat het gevaar bestaat dat het aantal kernwapenlanden toe neemt. gr UUN Tfc Gesprek in Belgrado over nucleaire kennis (ADVERTENTIE) 99 Prijzen abonnementen sterker omhoog dan in laatste jaren (AD VER TENTIE) Dit heeft A. Peters, hoofd van de centra le afdeling personeelszaken van het Cove co-concern, verklaard in een interview met Samenwerking, het bondsorgaan van de voedingsbond CNV. Coveco heeft met vijf produktiebedrijven een totale vlees- en produktenafzet van ruim 150 miljoen kilo per jaar (gelijk aan ongeveer 1.700.000 slachtdieren, die hoofdzakelijk door de leden van de bij Coveco betrokken coöpe raties worden geleverd). „We moeten”, aldus Peters, „in de pro ductiesectoren af van de huidige elf klas- sf.-indelingen volgens de CAO en de belo- ningsstructuur gaan baseren op functies met aan het eind bijvoorbeeld de meester- vakman, de zogeheten all-rounder, die breed gespecialiseerd en veelzijdig inzet baar is. Daarbij ook rekening houdend met bezwarende werkomstandigheden. Een en ander dient te berusten op het functieclassificatiesysteem.” Dit is het resultaat van de gesprekken die minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken in Belgrado met zijn Joego slavische collega Josip Vrhovec heeft gevoerd. Als een der leidende niet-gebonden lan den heeft Joegoslavië, onder andere in de Verenigde Naties, de ontevredenheid ver tolkt van de „have nots”, landen die geen kernwapens hebben. Deze landen verwij ten de kernmogendheden, en in het alge meen de geïndustrialiseerde landen, on der het voorwendsel van zorg over uitbrei ding van het aantal kernwapenstaten, nu cleaire technologie ten eigen bate voor zichzelf te willen behouden. In de vorige algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Joegoslavië, met succes, een uitspraak over deze kwes- Hij is ervan overtuigd, dat deze „reuzen zwaai” zowel het verloop van personeel als het hoge ziekteverzuim zal kunnen verminderen. Het is een zaak van de hele bedrijfstak, aldus Peters. „De public rela tions van onze industrie besteedt alle aan dacht aan het eindprodukt (we willen bij voorbeeld graag een prachtige lap vlees op de televisie laten zien) maar nog te weinig aan de mensen die dat produkt maken”, aldus Peters in het orgaan van de voedingsbond CNV. Recente ervaringen hebben aanleiding gegeven tot twijfel aan de visie en het begrip van het ministerie van CRM om aandacht aan de dagbladpers te besteden in het totaalbeleid voor de massamedia, zo stelt de NDP. Zo wijst men op de afwijzen de houding van de minister van CRM tegenover de wens van een meerderheid in de Tweede Kamer om het „BTW-nulta- rief” te handhaven. Juist op een moment dat in EG-verband besprekingen gaande zijn over harmoni sering van het nultarief voor dagbladen kiest het kabinet anders, aldus de NDP. BTW op de dagbladen zou neer komen op een lastenverzwaring van 25 miljoen gul den voor de dagbladabonnees, zo stelt men. De dagbladondernemingen zeggen te hopen dat het kabinet het nultarief ook na 1 januarie zal handhaven. Verder is men het oneens met het be sluit van de minister om viewdata onder te brengen bij de omroepwet. Volgens de NDP is dit kennelijk gebeurd om de rege ring via deze wet greep te geven op dit nieuwe medium en ter bescherming van de omroepbelangen. Volgens de dagbladondernemingen is dit onaanvaardbaar en moet het kabinet zich afvragen of deze stap niet in strijd is met artikel tien van het Verdrag van Ro- gedaan op een aantal Nederlandse ban ken die meewerken aan deze leningen. Behalve de ABN verstrekken de RABO, Mees en Hope, de Nederlandse Crediet- bank, Pierson, Heldring en Pierson en Slavenburgs bank leningen aan de Ar gentijnse regering of staatsinstellingen. De banken reageerden hierop door te stellen dat zij iedere schending van de Soplua s o uva junxq np ut zjtiyi uapuw uauunq Bvvm aBijsaj azap <Jo pMoirpuv )atf az unntn s/apaoui ua stapan uno potptauutq papan paqs (I800M1NV >s Zwanenburg tel. 02907-35 41 DEN HAAG (ANP). Iedere andere ordening van de EG-aardappelmarkt dan vrij verkeer en voor alle lidstaten gelijke kwaliteitsregels, kan alleen leiden tot overschoten en verder ingrijpende maat regelen. Die overtuiging sprak voorzitter Lode- wijk van de VBNA, de Vereeniging ter Behartiging van den Nederlandschen AardappelhandeL”, gisteren in Den Haag uit bij de viering van het 40-jarig bestaan van deze organisatie. Van die overtuiging, vond hij, zal de VBNA ook de partners in het gesprek over de marktordening moe ten blijven doordringen. Het Europees Gerechtshof heeft on langs uitgesproken dat Engeland de aard appelen uit andere EG-landen vrij moet toelaten. Dat geeft nieuw perspectief aan de afzet van onze aardappelen, meende Lodewijk, maar de Engelsen zullen nu wel snel aandringen op een marktordening met nationale bevoegdheden. Hij waar schuwde dit niet toe te staan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Nog voordatxde Nederlandse delegatie naar de Wereldhan delsconferentie in Manilla (UNCTAD V) vertrekt naar het Verre Oosten, is het kabinet-Van Agt in conflict gekomen met een meerderheid van de Tweede- Kamercommissie voor handelspolitiek en ontwikkelingssamenwerking over de houding die Nederland op UNCTAD V zal moeten aannemen. heid van de concerns om bij te springen, of deze kunnen voortbestaan. Het merendeel van de verliesgevende kranten heeft een oplage van minder dan veertigduizend stuks. De ontwikkeling van hun oplage bleef volgens de NDP achter bij de algemene stijging en zij profiteerden minder van de groei van het aantal advertenties. Hiermee wordt, zo redeneren de dagbla- dondernemers, aangetoond wat het risico is van een te grote afhankelijkheid van het advertentievolume. De gemiddelde krant in Nederland was vorig jaar ruim een anderhalve pagina dikker dan het jaar ervoor, zo blijkt uit het jaarverslag. Was de gemiddelde om vang in 1977 nog 26 pagina’s, vorig jaar werd het 27,5 pagina’s, waarmee opnieuw een record werd bereikt. Het gemiddeld aantal redactionele pagina’s bedroeg 14,7, dat is bijna vier procent meer. Het aantal advertentiepagina’s steeg met bijna negen procent tot gemiddeld 12,9. Er bleven vorig jaar 27 zelfstandige dag bladuitgevers. Het aantal kranten met een eigen hoofdredactie kwam van 48 op 50. De twee nieuwe waren de Nieuwe Noord- hollandse Courant van Damiate Pers in Haarlem en het Economisch Dagblad, dat een eigen hoofdredacteur kreeg. voor ruwe olie langer zal aanhouden, en het is daarom niet onrealistisch dit jaar rekening te houden met een vermindering - van het aanbod met gemiddeld vijf per cent, aldus het DIW. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Een minstens even belangrijke zaak als het verbeteren van de arbeidsomstandigheden als een van de middelen ter bestrijding van het personeelsverloop en het ziekteverzuim, is de noodzaak om in de vleeswa renindustrie tot een andere beloningsopzet te komen, waarin de mensen niet langer worden beloond voor het werk dat zij doen, maar voor de functie die zijn uitoefenen en voor de kwaliteit van dat werk.” tie voorgesteld, waarover Nederland zich van stemming heeft onthouden. In Nederlandse delegatiekringen is men zich er zeer goed van bewust dat de „have nots” zich gediscrimineerd voelen en me nen het slachtoffer te zijn van „monopo listisch kolonialisme.” De kwestie van de overdracht van nu cleaire technologie en het streven naar non-proliferatie (niet-verspreiding) zal, al dus minister Van der Klaauw, een belang rijke rol gaan spelen op de conferentie waar zal worden nagegaan wat de resulta ten zijn van het zogeheten non-prolifera- tieverdrag. Dit is een akkoord waarbij de kernmogendheden zich verplichten hun kernarsenalen te verminderen (maar niet af te schaffen), en de niet-kernwapenlan- den de verplichting op zich nemen geen kernwapens te vervaardigen. In feite is er een onoplosbare tegenspraak tussen non- proliferatie en de overdracht van kern technologie: men spreek in Nederlandse kring dan ook van de „kwadratuur van de cirkel”. Dit blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag van de Vereniging De Neder landse Dagbladpers (NDP), de organisatie van dagbladondernemingen. De kosten zijn in het afgelopen jaar volgens het jaarverslag met ruim tien procent toege nomen, terwijl de opbrengsten stegen met elf procent. Hierdoor kon het merendeel van de dagbladondernemingen nog met winst werken, maar er waren negen bla den die verlies leden. Enkele verkeerden zelfs aan de rand van hun bestaansmoge lijkheden. Acht van de negen bladen die geen winst opleverden worden uitgegeven door concerns en het is volgens de NDP dan ook afhankelijk van het rendement van de andere uitgegeven bladen en de bereid- Deze verwijten gelden in het bijzonder de zogeheten Nuclear Suppliers Group”, een aantal landen waaronder Nederland die over kerntechnologie en installaties en materieel beschikken, en die trachten on derling regels op te stellen voor de overdracht en levering van technologie en materieel aan andere landen. (Van onze redactie economie) BERLIJN. Het ziet er volgens het Westduitse Instituut voor Economisch Onderzoek (DIW) naar uit dat de West duitse import van ruwe olie en oliepro- dukten dit jaar twintig tot dertig procent duurder zal worden. Hoewel de prijsstijging van ruwe olie j (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De dagbladon dernemingen moeten ook in de ko mende jaren rekening houden met sterk stijgende kosten, terwijl de om vang van het aantal advertenties niet voortdurend zal toenemen. Daarom moeten de stijgingen van de vaste kosten meer dan de laatste jaren het geval was worden opgevangen door verhogingen van de abonnement sprijzen. Op een vergadering die de beide kamer commissies hielden met de ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) bleek dat de ministers nog geen inzage konden geven in de instructie’die de Ne derlandse delegatie naar Manilla mee krijgt. Tijdens de conferentie, die op 7 mei begint, zal voornamelijk worden gespro ken over de mogelijkheden tot verbete ring van de positie van de arme landen in het internationale economische verkeer. Deze „Nieuwe Internationale Orde” zal volgens de ontwikkelingslanden, verenigd in de zogenaamde „Groep van 77”, onder meer moeten inhouden dat in allerlei in ternationale organisaties, met name het GATT en het IMF, de dienst niet langer wordt uitgemaakt door de rijken. Juist over deze kwestie, het stemrecht van de arme landen in het IMF en de rol van deze landen in het GATT, wil de Groep van 77 de komende UNCTAD V uitspraken laten doen. Bij een persconferentie die beide minis ters hielden ter voorbereiding van de UNCTAD V bleek dat ook binnen het kabinet nog moet worden vastgesteld wat de Nederlandse houding zal zijn wanneer de arme landen in Manilla gaan vragen om meer inspraak in IMF, Wereldbank en GATT. Morgen zal tijdens de voltallige vergadering van de ministerraad het Ne derlandse standpunt worden vatsgesteld. Bekend is dat minister De Koning ge neigd is in deze wat verder tegemoet te komen aan de wensen van de arme landen dan zijn collega Van Aardenne, die meer hecht aan de solidariteit binnen de EG en binnen de groep van rijke landen. Op aandringen van D’66-kamerlid Bischof van Heemskerk zullen de kamerleden de volgende week alsnog bijeenkomen om te spreken over de instructie die de Neder landse delegatie, onder leiding van de beide ministers (die overigens niet de hele conferentie zullen bijwonen) zal mee krijgen. mensenrechten betreuren, maar dat stopzetting van kredieten geen middel is om de situatie in een land te veranderen. De ABN neemt bij de leningen aan Argentinië een centrale positie in, zo stellen de organisaties. De bank coördi neerde een lening van de bovenstaande banken van 20 miljoen dollar aan de centrale bank van Argentinië, ze nam deel aan een lening van 100 miljoen mark aan obligaties aan de Argentijnse republiek en aan een lening van 30 mil joen dollar aan de Nationale Bank van Argentinië. Het Argentijnse regime heeft zich tot nu toe weinig gevoelig getoond voor politieke druk, maar bij economische druk zou dit wel eens an ders kunnen zijn, aldus de initiatiefne mers. DEN HAAG (ANP). Door een sta king onder de medewerkers van de Ierse postkantoren is het niet meer mogelijk girobetaalkaarten in dit land te verzilve ren. Dit heeft de Postgiro en Rijkspost- spaarbank gisteren meegedeeld. Over de duur van de staking is momen teel niets met zekerheid te zeggen. Hoe groot het aantal Nederlanders is, dat door deze situatie in financiële moeilijkheden is gekomen, is niet bekend. Verondersteld wordt dat er weinig Nederlandse toeristen in Ierland zijn, aldus een woordvoerder van de ANWB. omdat daarvan een oneerlijke concurren tie tegenover de dagbladpers uit zou gaan. „Vast staat dat de invoering van de STER destijds de dagbladpers een grote klap heeft toegebracht. Enkele kranten hebben dit geheel met overleefd en vele anderen met moeite”, aldus de NDP bij de publica tie van het jaarverslag. „Zelfs fervente tegenstanders van de reclame in de omroep blijken plotseling bereid water in de wijn te doen, ten einde aan het politiek onaantrekkelijke alterna- teif van een verhoging van de kijkgelden te ontkomen”, zo stelt men. De NDP kant zich eveneens principieel tegen bekostiging van regionale omroep door gemeenten en provincies, vanwege kans op redactionele afhankelijkheid. „Hoe politiek impopulair een verhoging van de kijk- en luistergelden ook moge zijn, het is de enig juiste manier om de consument, als hij op deze uitbreiding van zijn informatievoorziening prijs stelt, zelf daarvoor te laten betalen”, aldus de dag- bladondernemingen. UTRECHT (ANP). Een aantal maatschappelijke organisaties, waaron der de vakbonden FNV, CNV en CLAT- Nederland en enige kerken, zal op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van de Algemene Bank Nederland (ABN), morgen in Amsterdam, de verza melde aandeelhouders in een motie ver zoeken het verstrekken van leningen aan Argentinië stop te zetten. Volgens hen betekent het deelnemen aan leningen aan de Argentijnse overheid in feite politieke steun aan een regering die zich schuldig maakt aan stelselmatige schending van de mensen rechten. De organisaties hebben daarom in au gustus van het vorig jaar een beroep DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Sociale Zaken heeft een informatie folder uitgegeven voor scholieren en stu denten die hun vakantietijd willen benut ten om te werken. In de folder „wat iedere vakantiewerker moet weten” wordt be knopt verteld waar de vakantiewerker op moet letten en welke rechten hij heeft: wat voor werk mag de scholier doen, hoe oud moet deze zijn om te mogen werken, wat het minimumloon bij bepaalde leeftijden - is en hoe het zit met de sociale verzekerin gen en het recht op vakantietoeslag. Beursstudenten kunnen lezen welk be- drag zij mogen verdienen zonder hun beurs in gevaar te brengen en mensen die 1 in het buitenland willen gaan werken wordt duidelijk gemaakt waar zij op moe ten letten. Iedereen kan de folder gratis krijgen door een kaartje naar het ministerie in Den Haag te sturen. me, dat handelt over de vrijheid van me ningsuiting. De Nederlandse dagbladpers zegt ver der in principe tegen bekostiging van regi onale omroep uit „gemonopoliseerde etherreclame” (zoals de STER) te zijn, groter is dan die waartoe de Organisatie van Olie-exporterende Landen (OPEC) eind vorig jaar heeft besloten, is een dras- tische verhoging van de prijs van ruwe olie, zoals na de oliecrisis van het najaar 1973, „niet waarschijnlijk”. De olieprijsontwikkeling zal dit jaar „waarschijnlijk slechts in weinig bedrijfs- takken tot noemenswaardige kostenstij- - gingen leiden, en het effect op het totale prijsniveau zal bij doorberekening van de extra kosten naar schatting 0,5 tot 0,7 percent bedragen”, zo meent het DIW. Anders dan in 1973-74 valt nu echter te verwachten dat de krapte op de markt S De Londense architect Juan Szumovski pre senteert zijn „Fiets van de toekomst", een hoofdzakelijk uit kunststof be staand opvouw baar model, dat ingeklapt slechts 43 cm breed is en dus makkelijk hanteerbaar. Met zijn ontwerp won de 29-jarige Londenaareen prijsvraag, waar aan een bedrag van 3000 gulden voor de winnaar verbonden was. F

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23