99 99 Finales sportpuntig] Arbitrage miserabel in Perth Kostbare goal van Gerd Zewe Strafschoppen houden Beveren uit finale Neeskens wacht af door Ad Heesbeen Eerste keer I Diepeveen r 29 2 6 DONDERDAG APRIL 19 7 9 SPORT n- lf,.' *n) Van 9 tot en met 30 mei wor den de finalewedstrijden van de diverse Europese bekers ge speeld. Het wedstrijdschema is als volgt: 9 mei: eerste finale UEFA- beker Rode Ster - Borussia MG in Belgrado. 16 mei: finale Europa Cup voor bekerwinnaars tussen FC Barcelona en Fortuna Düssel dorf in Bazel. 2 3 mei: tweede finale UEFA- beker Borussia MG - Rode Ster in Mönchengladbach. 30 mei: finale Europa Cup voor landskampioenen tussen Nottingham Forest en Malmö in München. KEULEN/MALMÖ (ANP). De hoon van het eigen publiek was voor FC Köln. Met gebogen hoofden verlieten de discipelen van trainer Weisweiler het veld. De 0-1 nederlaag tegen Notting ham Forest die automatisch de uitschakeling in het toernooi om de Europa Cup voor landskampi oenen betekende galmde na. - L. „Club Brugge wilde Wim Hofkens: opvallende rol Invaller Sestic kedt Rode Ster Barcelona hoeft En w at was FC Köln dichtbij die fina- I eplaats in München. Nog 2 5 minuten tv aren er te spelen en Köln had met zijn Engelse tegenstander geen of nauwelijks moeite. Echter toen sloeg het noodlot toe. Bowyer passeerde met een kopbal doel man Schumacher: 0-1. Köln verslagen en dat na dat prachtige resultaat twee we ken geleden in Nottingham, toen Köln driemaal scoorde, evenveel als de En- gelsen. taat hadden omdat Nottingham na rust veel meer initiatief toonde. En uit een van die aanvallende acties was het Bowyer die Schumacher met een kopbal passeerde. invaller Sestic, die Rode Ster vöor de ondergang redde: 2-1. Gedurende het laatste kwartier heeft Hertha, onder de bezielende leiding van oud-international Erich Beer, er nog van alles aan gedaan om de finale te bereiken. Tevergeefs, Rode Ster hield stand. P ERTH (ANP). Er valt in Perth steeds meer kritiek te beluisteren als de arbitrale leiding tijdens het inter nationale hockeytoernooi ter sprake komt. Vooral de laatste dagen zijn diverse teams benadeeld door ver keerde beslissingen van scheidsrech ters. Het is dan ook vreemd dat de Internationale Hockey Federatie voor dit toernooi met tien van de sterkste landen ter wereld voor het grootste deel tweede keus arbiters heeft aange- w ezen. De helft van het korps komt uit Australië en Nieuw-Zeeland en heeft nauwelijks nog internationale erva ring. Overigens kunnen ook scheidsrech ters van naam grote blunders maken. Zo „schonk” de Maleisiër Vijayana- than Australië dinsdag het winnende doelpunt tegen Frankriik en was de Pas na de wedstrijd Atletico Madrid- Barcelona zal Johan Neeskens beslissen of hij beschikbaar is voor de interland Polen-Nederland, die op 2 mei zal worden gespeeld. Neeskens heeft dat gisteren na afloop van de wedstrijd Beveren-Barcelo- na aan bondscoach Jan Zwartkruis laten weten. Neeskens wenste desgevraagd de reden van die beslissing niet nader toe te lichten. De nervositeit op de bank bij FC Köln werd steeds groter. Herhaaldelijk sprong Weisweiler op om zijn team aan te sporen. Met het Zweedse Malmö als tegenstan der heeft de Engelse kampioen een zeer grote kans om op 30 mei de Europa Cup in München te veroveren. Tenzij outsider Malmö opnieuw voor een grote verrassing zorgt. Austria Wien dat na de eerste wedstrijd weinig vertrouwen meer had in een goede afloop heeft gedurende de gehele wed strijd een licht overwicht gehad op Mal mo. De Zweden die getraind worden door de Engelsman Bob Houghton, beperkten zich tot een defensieve houding. Met snel le uitvallen probeerde Malmö Austria te verrassen. In de tweede helft had Hansson succes. Hij liep langs Prohaska die hem ten koste van een vrije schop kon stuiten. Ljungberg zette de bal voor en doelman Baumgartner miste half, waarop Hansson doeltreffend kon uithalen 1-0. De Japanner Cogudera, die Köln in Not tingham redde, toen hij enige minuten voor tijd de gelijkmaker produceerde kwam weer in het veld. Maar wat twee weken in Engeland wel lukte slaagde nu niet. Köln bleef in de meerderheid maar Nottingham stond pal. Voor Cees-Jan Diepeveen is het in ternationale hockeytoernooi in Perth Paolo Rossi de aanvaller van Lanerossi en het Italiaanse elftal is gisteren ver kocht aan AC Milan. Voor het record- transferbedrag van bijna zes miljoen gul- hebben vooral de tweede helft het spel en het tempo gedicteerd. Barcelona heeft zich slechts beziggehouden met tijd rek ken en de bal wegtrappen”. De aanvalspatronen van Beveren waren echter te eenvoudig en te doorzichtig van opzet om het Barcelona echt moeilijk te maken Opvallend was de inbreng van Wim Hofkens en Heinz Schönberger. Hofkens (die in de belanstelling staat van Feijen- oord) knapte vrijwel al het vuile werk op en zorgde tevens veelvuldig voor offensie ve impulsen. „Ik had van Goethals de Diepeveen in Perth nog zal spelen. „De wond ziet er niet zo mooi uit”, zo zei hij. „Een vinger is helemaal open gereten en het zal wel een tijdje duren voordat het genezen is”. Hans Kruize maakte in 1974 iets soortgelijks mee tijdens een trip van Oranje door Nieuw-Zeeland en Aus tralië. Hij brak toen in een van de eerste wedstrijden een middenvoets beentje en moest zich verder op kruk ken voortbewegen. De Nederlandse ploeg is dinsdag niet naar het Commonwealth-stadion ge gaan om te kijken hoe de eerstvolgen- OSTRAVA (ANP/SID). - Precies een half uur heeft Fortuna Dusseldorf, dat in de thuiswedstrijd twee weken geleden door de gebroeders Allofs aan een 1-1 cege was gekomen, de stormlopen van tegenstander Banik Ostrava in het Euro- pa Cup-2-toernooi moeten doorstaan. Robert Goethals tenslotte: „Barcelona hoeft niet trots te zijn op deze overwin ning. Ze hebben alle moeite moeten doen om ons op afstand te houden. Ik zie ons dan ook als morele overwinnaar. We heb ben van alles geprobeerd, maar het is niet gelukt. Voor de spelers is deze nederlaag dan ook een ontgoocheling. Hun kan ech ter niets verweten worden, zij hebben er hard voor gewerkt”. Gesteund door een soms te chauvinis tisch publiek, 33.000 mensen waren aan wezig, bijna evenveel als in de vier vorige thuiswedstrijden van Fortuna in Dussel dorf, heeft Banik er alles aan gedaan om via een snelle treffer Fortuna uit zijn evenwicht te halen. Dat lukte niet, maar de Bundesligaclub zag wel twee van zijn spelers door grove charges uitvallen. Hei ner Baltes en Rudi Bommer verdwenen met zware blessures van het veld. Kort nadat dit duo was vervangen sloeg Fortuna toe. Gerd Zewe, die voor acht weken is geschorst, maar wel mag uitko men in het toernooi om de Europa Cup verraste doelman Michalik met een af standsschot: 0-1. Die onverwachte ontkno ping kalmeerde de Tsjechen. In de tweede helft heeft Fortuna het spel beter kunnen beheersen dan in de eerste drie kwartier. Hoewel Banik in de 65ste minuut gelijk mocht maken door Licka kwam Fortuna niet meer echt in gevaar. Het tweede doelpunt, in de aller laatste minuut gescoord door Analik, be tekende voor Banik slechts een troost prijs. Voor de eerste keer in de geschiedenis heeft een Z weedse club de finale van het toernooi om de Europa Cup l gehaald. Gisteravond gelukte het aan Malmö om deze primeur voor Z weden te hebben. Dankzij een doelpunt in de tweede helft van Tommy Hansson schoof Malmö de Oostenrijkse kampioen Austria Wien op e ij. De eerste wedstrijd die twee weken geleden in het Prater-stadion in Wenen was gespeeld eindigde in een gelijkspel (0-0). Z elfs daarna kon Austria de wedstrijd niet naar tich toetrekken. Het mocht doelman Baumgartner nog dankbaar zijn dat Malmö in de slotfase niet verder wegliep. Met twee magnifieke reddingen hield hij de eindstand op 1-0. Genoeg voor Malmö om zich te plaatsen voor de finale. opdracht gekregen sober te spelen. De afspraak was, dat ik, wanneer we in de laatste fase nog steeds achter zouden staan, meer risico zou nemen. Het frus- teerde me eigenlijk een beetje, want ik ben een speler, die graag constant wil gaan”, aldus Hofkens, die in deze ontmoe ting niet was gekoppeld aan Johan Nees kens, maar aan Sanchez. Neeskens had het overigens bepaald niet gemakkelijk tegen zijn tegenspeler Heinz Schönberger. De Westduitser dolde de toekomstige Cos- mos-speler herhaaldelijk, hetgeen voor de op de tribune aanwezige bondscoach Jan Zwartkruis een minder plezierige erva ring moet zijn geweest. Robert Goethals zwaaide zijn middenvelder na afloop dan ook terecht veel lof toe. „Schönberger heeft Neeskens herhaaldelijk voor schut gezet. In de tweede helft hield hij Schön berger op zo’n twintig meter afstand om niet helemaal uit de wedstrijd te worden gespeeld”. Neeskens daarover: „Daar ga ik maar niet op in. Het belangrijkste is, dat wij in de finale staan (op 16 mei in Bazel tegen Fortuna Düsseldorf - red.) en niet Be veren”. It den verwisselde Rossi van club. Nimmer in de voetbalgeschiedenis is een hogere transfer voor een voetballer betaald. Twee jaar geleden ging de Engelsman Kevin Keegan van Liverpool over naar HSV Hamburg voor twee miljoen gulden. Overigens blijft Rossi voor 50 procent „eigendom” van Lanerossi. AC Milan kan, zonder medewerking van Lanerossi, zijn sterspeler niet doorverkopen aan een an dere vereniging. Gedurende de eerste helft heeft Peter Shilton het erg moeilijk gehad. Dieter Müller, en de Belg Van Gooi waren de grote mannen in de aanval van Köln. Doch Shilton, nog steeds één van de beste keepers van Engeland, hield stand. Bij de rust was zowel Köln als Nottingham der halve nog in de race. In de rust had trainer Weissweiler een omzetting in zijn team aangebracht. Schuster werd vrije verdediger en Cull- mann schoof op naar het middenveld. Maatregelen die uiteindelijk geen resul- de tegenstander, Australië, het er tegen Frankrijk van af zou brengen. Het ge zelschap bezocht een buiten Perth gele gen paardenfokkerij, die geleid wordt door een Nederlandse emigrant. Gisteren was de enige dag dat er in het geheel niet werd gespeeld. Ietwat merkwaardig als men bedenkt dat het een verplichte vakantiedag was voor de Australiërs. Het was namelijk „An- zacday”, de dag, waarop de Australi sche en Nieuwzeelandse soldaten, die in de eerste wereldoorlog sneuvelden tijdens de slag op het schiereiland Gal lipoli in Turkije, werden herdacht. Een aantal Nederlandse spelers pro fiteerde van de tweede rustdag door een rondje te gaan golfen. In de na middag riep bondscoach Wim van Heumen zijn pupillen echter op voor een training. 21-jarige Hofkens, persé zaterdag spelen en de bond heeft daarin toegestemd, zonder ook maar een moment rekening te houden met onze belangen. Het is wel duidelijk dat Ander- lecht daar achter zit. Tenslotte moet die club kampioen worden afstand (de marge bedraagt op dit moment drie punten) kan houden, lijkt overigens uiterst twijfelachtig. Enerzijds begin nen de semi-professionele volgelingen van trainer Robert Goethals met de week steeds ernstiger vermoeid heidsverschijnselen te vertonen en anderzijds is het nog maar de vraag, wat de morele uitwerking zal zijn van de „tik”, die Barcelona Beveren gisteren in het eigen gammele, maar ui terst sfeervolle Freethiel-stadion (het stadion was uitver kocht) uitdeelde. Verdediger Zimmermann (links) van FC Köln in duel met Anderson van Nottingham Forest. niet trots te zijn BEVEREN-WAES. Beveren kan de komende weken alle aandacht weer gaan richten op de nationale competitie. Na de eliminatie in de Belgische bekercompetitie vorige week door Club Brugge en de uitschakeling gisteravond in de halvefina- le van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars door Bar celona (0-1) is dat de enige troef, die de succesvolle provincie club uit Waasland dit seizoen nog in handen heeft. Of Beveren, dat vrijwel vanaf het begin van het seizoen de ranglijst heeft aangevoerd, de resterende vijf competitieduels Anderlecht op Waarmee Hofkens op ondubbelzinnige wijze aangeeft, dat Beveren ondanks de goede resultaten dit seizoen niet erg se rieus wordt genomen. Dat gold aanvanke lijk ook voor Barcelona, dat in Spanje niet zoals de inmiddels ontslagen trainer Lu cien Muller (hij is tijdelijk opgevolgd door assistent-trainer Joaquin Rife) wilde met 3 of 4-0 van de Belgische club won maar slechts met een minieme verschil van één doelpunt. Die treffer 61eek achteraf ech ter toch voldoende om de finaleplaats veilig te stellen, want Beveren slaagde er in de return niet in die achterstand in een positieve score om te buigen. Sterker nog, de Spanjaarden voerden het voordelige saldo met nog een doelpunt op. Een tref fer waarvoor „El Barca” evenals in eigen land de hulp nodig had van de arbiter, die in beide wedstrijden de bal op de stip deponeerde. Versierde Johan Neeskens twee weken geleden een strafschop door zich erg gemakkelijk over de benen van verdediger Eddie Jaspers te laten vallen, gisteravond trapte voorstopper Freddy Buyl vijf minuten voor tijd in de val van Barcelona’s meest productieve speler Hans Krankl. De Engelse scheidsrechter Partridge, die zeer hardnekkig weigerde kaarten uit zijn broekzak te halen voor forse aanslagen op de ledematen van de spelers, was onverbiddelijk. Krankl ver zilverde deze unieke kans, nadat Rexach eerder zijn strafschop zag afgerekend. Veel deed die treffer er overigens niet meer toe, omdat Beveren zich al min of meer had neergelegd bij de uitschakeling. Toch heeft de Maaslandse formatie een aantal malen uitzicht gehad op de finale plaats, zoals bijvoorbeeld in het laatste kwartier van de eerste helft. Een fase, waarin Beveren zijn opponent in grote moeilijkheden bracht. Zo kwamen achter eenvolgens Erwin Albert, Albert Cluytens en Jean Janssens alleen voor doelman Artola, maar de Spaanse sluitpost voor kwam een definitieve doorbraak. Aan de WEST BERLIJN (SID/ANP). - Hertha BSC is er niet in geslaagd de finale van 7 het toernooi om de UEFA Cup te berei- ken. In West-Berlijn had men de stille hoop dat zowel Hertha als Borussia Mön- chen Gladbach, dat zich dinsdag via MSV Duisburg in de finale speelde, er een W estduits onderonsje van zou maken. Z o - ver is het niet gekomen, omdat Hertha I.' BSC slechts één helft uitstekend heeft gespeeld tegen Rode Ster uit Belgrado. Rode Ster, dat de eerste wedstrijd met 1- 0 had gewonnen zag zijn kansen om de L finale te halen in die eerste helft razend- -- snel verdwijnen toen Erich Beer reeds na twee minuten de door de 70.000 toeschou- wers luid bejubelde gelijkmaker scoorde: 1-0. Ruim een kwartier later lag Hertha BSC in een winnende positie. Een foutje van Rode Ster-doelman Stojanovic buitte Wolfgang Sidka uit: 2-0. Opgezweept door de 70.000 Westberlij- S ners, die in het olympischstadion present waren joeg Hertha Rode Ster in de verde- E diging. Vele keren wankelde de defensie van de Joegoslaven, maar de bevrijdende derde treffer kwam niet. Geheel tegen de verwachting in trok I Rode Ster in de tweede helft het initiatief naar zich toe. Steeds moeizamer ging Her- fc, tha spelen en nadat Beer geheel onnodig een hoekschop had weggegeven was het Beveren-voorstopper Freddie Buyl (nr. 4) voorkomt een doorbraak van Johan Neeskens (links op de foto). andere kant toonde Jean Marie Piaff zijn klasse door schoten van Asensi en Rexach zeer knap te pareren. Dat waren de enige hoogtepunten van het eerste bedrijf, waarin van aantrekke lijk voetbal nauwelijks sprake was. Ener zijds, omdat Beveren niet al te veel risico wilde nemen en anderzijds omdat Barce lona op de eerste vijftien minuten na zijn inspanningen voornamelijk tot eigen helft wenste te beperken. Na de hervatting zette Barcelona die negatieve spelopvatting nog nadrukkelij ker voort. Robert Goethals later: „Wij FC Köln gehoond door eigen supporters Robert Goethals wenste daar na afloop begrijpelijkerwijs niet op vooruit te lopen, maar ook hij moet hebben geconstateerd dat zijn equipe op zijn tandvlees loopt. „Sommige spelers hebben de afgelopen maand al tien wedstrijden gespeeld”, al dus de Nederlandse middenvelder van Beveren Wim Hofkens. Daar komt aan staande zaterdag dan nog eens de wed strijd tegen Club Brugge bij. Dat zijn elf duels in één maand. Dat is gewoon te veel voor een ploeg als Beveren”. Aanvanke lijk stond die ontmoeting pas voor 9 mei op het programma, „maar”, zo vervolgt de hoogstwaarschijnlijk afgelopen. De eerzuchtige linkerverdediger heeft slechts 44 minuten op het astroturf gestaan. Nadat de blonde Bloemenda ler vorige week vrijdag in de openings wedstrijd tegen India, bij de stand 5-2 voor Nederland, van dichtbij een bal tegen zijn rechterhand had gekregen, is de 22-jarige dienstplichtige militair niet meer in actie geweest. Manager Wim Cornells, in het dagelijks leven chirurg, moest de lelijke wond hechten en sindsdien zit de hand van Diepeveen stevig in het verband. Teamarts Bob Klicks acht het vrijwel uitgesloten, dat Fransman Renaud bepaald niet op dreef tijdens Nieuw-Zeeland-Kenia. In dit duel was de enige Nederlander, Jos Nienhaus, duidelijk beter, hij heeft tot nu toe twee wedstrijden zonder proble men geleid en is hard op weg zijn „grade one” te behalen, waardoor hij een kroontje boven zijn badge mag dragen. Nederland heeft dan zes scheidsrechters in deze klasse. r t-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 29