1 NAVO wil raketten Sol geëindigd in heel West-Europa Rhodesië-beleid VS Militairen VS 10 Telefoonverkeer controleurs in Mexico door 1 in Euratom staking ontwricht Geen Noorse olie voor Israel Weekeditie Times n ETA waarschuwt Japan voor kerncentrale Hotelstaking aan Costa del vanaf maandag in West-Duitsland I blootgesteld aan straling ÉG wil meer blijft ongewijzigd „Maak EG-code Zuid-Afrika verplichtend” c w Weer problemen bij SALT-2 o Stille manier Stichting Bella Kortsnoj Handel Moezorewa tegen Afrikanisering Hillel Butman DONDERDAG 2 6 APRIL BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 le us ek üg (Van onze redactie buitenland) CAIRO. De Israëlische minister van Defensie, Ezer Weizman, heeft er gisteren bij de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO en andere Ara bieren op aangedrongen ,;op te houden met schieten” en over vrede met Israel „te gaan praten”. De oproep van Weiz man, bij zijn aankomst in Cai ro voor een bezoek van drie dagen, kwam als een verras- sign omdat Israel herhaalde lijk heeft gezegd dat het met de PLO geen zaken wil doen behalve op het slagveld. "St door Nico Scheepmaker® ke- j4- S. Patijn i weer dat dit niet de juiste manier was (kenmer kend voor de Russische oppositie is im mers dat zij zo geweldloos is) en had zich teruggetrokken. Dat belette de aanklager niet tien jaar gevangenisstraf te eisen en u weet hoe het in de Sovjet-Unie is: de enigen die altijd precies krijgen wat zij vragen, zijn de openbare aanklagers! ■rland üzend tiebu- n per sonen inge- ande- n met eedui- igpro- het ;zet vijs gen Op de vraag of Israel eventueel met de PLO zal moeten praten antwoordde hij „ik hoop niet slechts dat wij een (Pales tijnse) oplossing vinden maar ik zou er aan willen herinneren dat een onderdeel van het (Egyptisch-Israelische) vredesver drag is onderhandelingen te beginnen om een oplossing te vinden”. Zoals bekend zijn Egypte en Israel overeengekomen, binnen een maand on derhandelingen te beginnen om te komen tot een zelfbesturende autoriteit op de MADRID. De Japanse ambassadeur te Madrid, Yokota, heeft een brief ontvan gen van de Baskische sociale pressiegroep ETA-Politico Militar. In dit schrijven kon digt de terreurbeweging aan al hun mili tair materieel in te zullen zetten tegen de Baskische kerncentrale in Lemoniz, die met Japans kapitaal gefinancierd wordt. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) Hij zei dat de president zich dinsdag langdurig met zijn voornaamste adviseurs had beraden over het verloop van de verkiezingen. Naar van welingelichte zij de verluidt, zouden de twee belangrijkste raadgevers van Carter voor Afrikaanse zaken van oordeel zijn dat de stemming in feite „bedrog” was en dat bijgevolg het beleid van Washington niet veranderd moet worden. Conservatieve congresleden stellen ech ter pogingen in het werk om wel tot een ombuiging van deze politiek te komen, met een erkenning van het bewind van bisschop Abel Moezorewa. Woordvoerder Powell sprak van de noodzaak van een „zorgvuldige afweging”. De Republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden, John Rhodes, deed giste ren een beroep op Carter, de handelssanc- ties op te heffen en de diplomatieke be trekkingen met Rhodesië te normaliseren. De dag tevoren had de Democratische voorzitter van de subcommissie van het Huis van Afgevaardigden voor Afrikaan se zaken, Stephen Solarz, juist de regering gevraagd, dergelijke stappen van Conser vatieve zijde af te wijzen. Bisschop Moezorewa, die naar wordt aangenomen de eerste premier zal wor den van de zwarte regering in Rhodesië, is tegenstander van elke Afrikanisering van zijn land. In een interview met Le Figaro zei Moezorewa dat hij van een dergelijk beleid in andere Afrikaanse landen te veel rampzalige gevolgen heeft gezien. Hij wil alles doen om de blanken te laten blijven. „Wij hebben hen nodig, hun kennis, hun techniek. Bij een bomaanslag in een supermarkt in Salisbury is gisteren één persoon om overgrote meerderheid van de Basken ne geert en dat ETA-Politico Militar niet on gestraft kan toezien dat vreemde mogend heden een dergelijk project financieren. Voorts verzoekt ETA-Politico Militar Yo- het leven gekomen en zijn twee mensen gewond, zo heeft de Rhodesische politie meegedeeld. KOEWEIT (AP). De Noorse minister van Olie en Energie, Bjartmar Gjerde, heeft gisteren bij aankomst in Koeweit verklaard dat zijn land besloten heeft geen olie aan Israel te leveren uit de Noorse oliebronnen op de Noordzee. Gjerde voegde hier evenwel aan toe dat zijn land geen controle kan uitoefenen op de uiteindelijke bestemming van de olie die het levert aan internationale distribu tiemaatschappijen. kota de zienswijze van de terreurbeweing kenbaar te maken aan de zestien Japanse banken, die tezamen een lening aan de kerncentrale hebben verstrekt voor een totaal van 165 miljoen gulden. De Roemeense staats- en partijleider Ceausescu heeft tijdens een kort bezoek aan Cairo de nadruk gelegd op „de nood zaak van een bijeenroeping van de confe- De planninggroep sloot gisteren het overleg op de Amerikaanse luchtmacht basis Homestead in Florida af, over een modernisering van het Westeuropese po tentieel van raketten voor middellange afstand als antwoord op een toenemende bedreiging van de aangesloten landen door raketten van de Sovjet-Unie. De code, die een vrijwillig karakter heeft, vraagt bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika jaarlijks een verslag uit te brengen over hetgeen zij doen om zwarte werknemers dezelfde rechten en behan deling te geven en gelijke kansen toe te kennen op scholing, werk en promotie als de blanke collega’s. Vanwege de vrijwilli ge basis, waarop dit geschiedt, meent Pa tijn dat de code niet werkt. Deze moet daarom verplichtend worden opgelegd, zo zei hij. rentie van Genève voor de voltooiing van de verwezenlijking van de alomvattende vrede in het Midden-Oosten, met de deel neming van de voorzitter van de conferen tie en vertegenwoordigers van het Pales tijnse volk, onder auspiciën van de Vere nigde Naties”. In Cairo werd meegedeeld dat president Sadat „deze suggestie met belangstelling zal bestuderen”. Dit laatste betekende een verrassing voor vele waar nemers die meenden dat het Egyptisch- Israelische vredesverdrag inhield dat de Geneefse conferentie geheel van de baan is. Helaas kan ik u niet persoonlijk felicite ren. Want mijn zoon en ik krijgen geen toestemming de Sovjet-Unie te verlaten, ondanks het feit dat we daar vele malen een verzoek toe hebben ingediend bij de Sovjet-autoriteiten. De laatste weigering kregen we tijdens de match Karpov- Kortsnoj. U moet weten, beste meneer Olafsson, dat ons leven in de Sovjet-Unie steeds moeilijker wordt, vooral in moreel op zicht. Mijn gezondheid, die de laatste twee jaren toch al steeds slechter is geworden, wordt er ernstig door aangetast. Ik verzoek u ons te helpen met het krijgen van een uitreisvisum. De grote autoriteit die de FIDE in de hele wereld geniet, doet me hopen dat uw beroep op de Sovjet-regering kan bijdragen tot de hereniging van ons gezin. Ik vraag u deze brief te publiceren om alle schakers in de wereld (velen van hen ken ik persoonlijk), op de hoogte te brengen van de huidige stand van zaken en de moeilijke situatie waarin het gezin van grootmeester Korts- noj verkeert. Ik zal iedereen zeer dank baar zijn die hulp en bijstand verleent bij ons verlangen de Sovjet-Unie te verlaten. Met vriendelijke groeten, Bella Kortsnoj”. MEXICO-STAD (Reuter). Het tele foonverkeer in Mexico is gisteren ernstig ontwricht geraakt door een staking van ongeveer 25.000 personeelsleden van de telefoondienst die 25 percent hogere lonen verlangen. De regering heeft 13,5 percent aangeboden. Leidinggevende personen in het bedrijf en hulp van buitenaf, onder wie militai ren, zorgden voor de essentiële verbin dingen. Uit het „gebaar” van Brezjnjev blijkt wel, dat het loont aan bepaalde standpun ten vast te houden. Daarom is het ook goed dat in Amsterdam de Stichting Co mité Vladimir Boekovski is opgericht, waarvan Boekovski (die momenteel in Cambridge studeert) erevoorzitter is. De stichting wil, door middel van publikaties en lezingen, de geestelijke em materiële belangen beharigen van hen die in de Sovjet-Unie om politieke, godsdienstige of etnische redenen vervolgd worden. Secre taris Henk Wolzak, die indertijd ook het Comité Red Boekovski oprichtte, is te bereiken via postbus 51049 te 1007 EA Amsterdam, of via telefoon 020-799060. En nu we het toch over dit soort zaken hebben, is het misschien wel nuttig om hier de brief te citeren die de echtgenote van de gevluchte Russische schaakgroot meester Viktor Kortsnoj aan de president van de FIDE, de IJslander F. Olafsson, schreef. In het Engels, ik geef de verta ling: „Beste meneer Olafsson! Ik feliciteer u met uw verkiezing tot president van de FIDE. Ik wens u werkelijk veel succes in deze functie! wee JGL ook zins STRAATSBURG (ANP). Het Neder landse socialistische raadslid van het Eu ropees Parlement, S. Patijn, is van me ning dat de gedragscode ten aanzien van Zuid-Afrika ontoereikend is. (folks- •d op er. Zij op de jaar- ■n van ■n on- or 300 eonsu- bon- Vkzo stge- hel- iedig ;ten. [aten ptijd mag lalde een stijd- steld e da- el in I voor 1de- rok- de stel- be- stus len. eugd ling” nder- nieu- eren, ■d en [ende deel- Henk Wolzak, die deze brief via dr. Euwe doorzond aan Olafsson, kreeg van deze het volgende antwoord, gedateerd 22 april 1979: „Beste meneer Wolzak, Het is een droevig geval, dat onze volle aandacht verdient en ook krijgt. Weest u er alstublieft van overtuigd dat ik aan dit geval werk op de manier die naar mijn gevoel het beste tot een positief resultaat kan leiden. Voorlopig is dat de „stille” manier, zonder publiciteit en dat is dan ook de reden waarom u van mij over deze kwestie geen verklaringen in de kranten zuft vinden”. 3 NW ntijnse zeront- tie van entijse id wil ’avond samen aamde e twee itinie. ie bond Videla •landse tse in- arres- la een ng van WASHINGTON (ANP). Duizenden Amerikaanse militairen zijn blootgesteld aan mogelijk schadelijke radioactieve straling gedurende kernproeven die in 1953 in Nevada werden gehouden. De be doeling van de militaire autoriteiten was hun „angstreactie” bij een kernoorlog te testen. De Washington Post maakte gisteren bekend dat documenten, die uit bronnen van het leger en de regering waren verkre gen, onthullen dat de commissie voor atoomenergie had gewaarschuwd dat de militairen gevaar zouden kunnen lopen te worden blootgesteld aan schadelijke radi oactieve straling. Het ministerie van De fensie had echter de verantwoordelijk heid voor hun veiligheid op zich genomen. Thans klagen sommige van deze militai ren dat zij ziekten als kanker en geneti sche afwijkingen hebben opgelopen als gevolg van de opgelopen radioactieve be smetting. Een woordvoerder van de Japanse am bassade wilde gisteravond niet zeggen of ETA-Politico Militar de ambassadeur heeft bedreigd. Evenmin wilde hij ingaan op de vraag of de Japanse ambassade de Spaanse politie om extra-veiligheidsmaat- regelen heeft verzocht. de Russen zich aan de afspraken van een nieuw SALT-akkoord zullen houden. De Amerikaanse president Carter heeft giste ren in New York gezegd ervan overtuigd te zijn dat de Verenigde Staten in staat zijn de naleving van de overeenkomst toereikend te controleren. Tengevolge van gisteren aan het dag licht getreden nieuwe problemen met be trekking tot „een aspect betreffende con trole op naleving” is de voorspelling van officiële Amerikaanse zijde dat er tegen het eind van deze week definitieve overeenstemming zou zijn bereikt over een nieuw SALT-akkoord weer inge trokken. Een zegsman van het Amerikaanse bu reau voor wapenbeheersing en ontwape ning bevestigde gisteren dat de Sovjet- Unie heeft gewezen op schending door de Verenigde Staten van het SALT-1-ver drag. Hij weigerde in details te treden. Die veroordeling tot tien jaar vond plaats op 11 mei 1971, Hillel Butman had dus nog twee jaar voor de boeg. Die zijn hem, en de andere vier overgebleven ge vangenen van de achttien in totaal die in 1970 gearresteerd werden, vrijgescholden. Hij wordt deze week al in Israël verwacht. Dankzij Leonid Brezjnjev, die afgelopen zondag de Leninprijs voor Literatuur kreeg. U ziet dus dat literatoren heus nog wel invloed hebben in de Sovjet-Unie. Wel viel dat aardige gebaar van Brezjnjev wat opzichtig samen met de komst van een delegatie van het Amerikaanse congres in de Sovjet-Unie. Een van de delegatieleden is Charles Vanik, van het Jackson-Vanik- amendement, waarin handelsvoorwaar- den voor Moskou gekoppeld worden aan joodse emigratie. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Vakbonden en werk geversorganisaties zijn gisteravond in Ma laga tot een akkoord gekomen dat een einde betekent van de staking van het hotelpersoneel. Deze staking, die achttien dagen heeft geduurd, leidde in sommige hotels tot grote ongemakken voor de va kantiegangers van de Costa del Sol. De werkgeversorganisaties hebben de vakbonden beloofd dat zij geen werkne mers zullen ontslaan, die aan de staking hebben deelgenomen. De vakbonden heb ben bedongen dat de maximumstraf van de werknemers, die aan de staking heb- ben deelgenomen, hoogstens de inhou ding mag zijn van één maand salaris door de werkgevers. Voorts hebben beide par tijen besloten ter voorkoming van de ver slechtering van het image van de Cossta del Sol bij een verschil van mening niet eenzijdig tot maatregelen over te gaan, maar een oplossing te zoeken door middel van een dialoog. De vakbonden zullen op legale wijze blijven protesteren tegen het ministerie van Arbeid, dat eind maart plotseling een verhoging van het minimumloon van ge middeld 14 procent doordrukte. De vak centrales eisen 10 procent meer plus een verbetering in de arbeidsvoorwaarden, zoals onder meer een bevredigende rege ling voor vervroegd pensioen in de hotel- sfctor. NEW YORK. President Carter heeft besloten voorlopig het Amerikaans beleid ten aanzien van Rhodesië niet te wijzigen. Met name zullen de economische sancties tegen dat land niet worden opgeheven. Dit heeft gisteren de woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, verklaard. si- Tijdens een korte plechtigheid zijn gisteren op de Amerikaanse observatiepost in de Sinai de documenten uitgewisseld, waarmee de parlementen van Egypte en Israel het vredesverdrag bekrachtigen. Staande voor de Israëlische vlag kabinetchef Ben-Ellssar, links naast hem de Egyptische onderminister van Buitenlandse Zaken Afra. zonder daarin veranderingen aan te bren gen, terwijl Egypte en Israël opnieuw brieven zullen uitwisselen waarin ze be vestigen dat alle in Camp David bereikte overeenkomsten in de verdere onderhan delingen bepalend zullen zijn voor de in terpretatie van het vredesverdrag. Door deze compromisoplossing kon de plech tigheid alsnog doorgaan. (Van onze redactie buitenland) HOMESTEAD. De nucleaire planninggroep van de NAVO is gisteren overeengekomen, dat nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa onder zo groot mogelijke deelneming door andere landen moeten worden ingevoerd, ook door Nederland. Bonn wilde niet, dat nieuwe raketten alleen op Westduits grondgebied zouden worden geïnstalleerd. naar sftijd >n en iisva- westelijke Jordaanoever en in de Gaza strook. „Maar ik stel voor dat de PLO en alle andere zogenoemde vijanden de voetstap pen van Egypte zullen volgen en zullen ophouden met schieten en zullen gaan praten”, zo voegde Weizman er aan toe. Op de vraag of hij tekenen zag dat dit zou gebeuren, zei hij „helaas niet”. Na een vertraging van meer dan twee uur zijn gisteren de vredesdocumenten ter ratificering van het vredesverdrag tussen Israel en Egypte uitgewisseld. Met de uit wisseling van de documenten is officieel een eind gekomen aan de staat van oorlog tussen Egypte en Israel en worden alle in het vredesverdrag overeengekomen rege lingen van kracht. Aan de uitwisseling van de documenten ging een ernstig meningsverschil vooral over de begeleidende brieven met betrek king tot de autonomie. Toen de Israëlische delegatie een uur voor de aanvang van de plechtigheid de ratificatiebrieven door nam, bleek dat de Egyptische tekst van de Israëlische tekst afweek. Bij de zin die stelde dat autonomie aan de bewoners van de Westoever en de Gazastrook gege ven zal worden, hadden de Egyptenaren het woord „bewoners” weggelaten, zodat de Egyptische versie het had over autono mie voor de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, daarmee geen onder scheid makend tussen gebied en bewo ners. ir Een tevreden bisschop Moezorewa groet aanhangers die gisteren langs zijn huis trokken om hem te feliciteren met de verkiezingsoverwinning. Moezorewa wordt de eerste zwarte premier van Rhodesié. Definitieve besluiten zullen waarschijn lijk eind van dit jaar worden genomen en naar de woorden van de Westduitse minis ter van Defensie Apel worden gekoppeld aan een aanbod van het Warschau-pact voor beperking van de bewapening in Europa. Van de Russiche reactie zou het in laatste instantie afhangen welke nieu we wapens de NAVO zal installeren, zo zei hij. De Verenigde Staten gaan enkele mil joenen dollars ten koste leggen aan verbe tering van hun middelen om na te gaan of LONDEN (AP). Louis Heren, ad- junct-hoofdredacteur van het Engelse blad Times, heeft gezegd dat hij verwacht dat de buitenlandse weekeditie van de Times maandag voor het eerst zal ver schijnen en dat het blad al gezet wordt bij een kleine drukkerij in de Westduitse stad Darmstadt. De nieuwe Times zal gedrukt worden bij een andere drukkerij, die Heren uit vrees voor tegenmaatregelen van de bon den niet wilde noemen. Met krappe meerderheid hebben de ge organiseerde journalisten van de „Times” besloten mee te werken aan de buiten landse editie. Het bestuur van de Britse journalisten vereniging had tevoren de 240 leden bij de Times geïnstrueerd medewerking te wei geren. De verzetsgroep zet uiteen dat de bouw van de kerncentrale de wil van de STRAATSBURG-PARIJS. De com missie voor Energie en Onderzoek van de Europese Gemeenschap is van mening dat de huidige controlemaatregelen on voldoende garantie geven voor de bewa king van splijtstoffen. Er zouden te weinig veiligheidsinspec teurs zijn om de ruim 450 keminstallaties en de vele duizenden transporten goed te kunnen controleren. De commissie voor Milieubeheer heeft inmiddels gezegd dat, het inspectiepersoneel van Euratom uitge breid moet worden. Ook het Europese Parlement wil een betere controle op splijtstoffen. In een resolutie heeft het aangedrongen op een nauwe samenwerking tussen Euratom en de Internationale Organisatie voor Atoomenergie (IAEA) en de benoeming van een permanente vertegenwoordiger van Euratom in Wenen, waar de IAEA is gevestigd. Na lang aarzelen heeft de Franse rege ring zich bereid verklaard het rampen plan bekend te maken dat is opgesteld voor het geval zich een ongeluk zou voor doen in de kerncentrale van Fessenheim in de Elzas. Minister van Binnenlandse Zaken Bonnet heeft meegedeeld dat het plan 7 mei aan de afgevaardigden van het gebied ter beschikking zal worden gesteld. Israel maakt een principieel onder scheid, omdat het de gebieden als een onafscheidelijk deel van Israel be schouwt, terwijl het de Arabische inwo ners die in deze gebieden wonen een zeke re mate van zelfbestuur wil geven zonder daarbij van de gebieden afstand te doen. Daarnaast ontstond er ook onenigheid over de behandeling van de begeleidende brieven. Egypte wenst de brieven als een onafscheidelijk deel van het vredesver drag te beschouwen en heeft dit in haar ratificatiebrief uitdrukkelijk vermeld, om duidelijk te stellen dat het Egypte niet alleen om een afzonderlijk vredesverdrag met Israel te doen is, maar dat het naar een alomvattende vrede streeft. Israel maakt geen melding van de bege leidende brieven in haar ratificatiebrief en verzet zich tegen de gelijkwaardige behandeling van het verdrag en de brie ven. Indertijd werd in Camp David beslo ten enkele van de vraagstukken waar geen overeenstemming over bereikt was, in begeleidende brieven te behandelen. Een zo’n nog open vraagstuk betrof de toekomst van de Palestijnen en de auto nomie. Vanuit de observatiepost in Oem Chas- hiba in de Sinaï-woestijn, waar de uitwis seling van de documenten plaats vond, werd ijlings overleg gepleegd met Cairo en Jeruzalem om alsnog overeenstem ming te bereiken. Uiteindelijk werd beslo ten de ratificatiebrieven uit te wisselen Weizman roept PLO op tot vredesgesprek Ma Ik heb u in de loop der jaren verschillen de keren lastig gevallen over het lot van Hillel Butman. Op 15 januari 1970 werden op het vliegveld van Leningrad negen Russische joden gearresteerd die van plan waren geweest een vliegtuig te kapen en later op de dag werden er nog negen gearresteerd als medeplichtigen. Hillel Butman was er een van, hoewel hij op het moment van de voorgenomen kaping met zijn dochtertje Lillia op vakantie was in zijn kleine „datsja” ver buiten Leningrad. Hij had tot de groep joden behoord die plannen hadden gemaakt om via een vliegtuigkaping de Sovjet-Unie te veria- trijfël

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3