Drie bestuursleden Stisa in de schijnwerpers bij afscheid s FEsnr Nu is het tijd voor een goede wasdroger Stisa bij college uit de gratie na pleidooi voor tweede stafkracht WERKGELEGENHEID AANTAL AMBTENAREN OP DE TOCHT PHILIPS wasdroger 4,5 kg inhoud. Politie arresteert twee verdachten van aanranding ft VOORZITTERSFUNCTIE PER 1 JULI VACANT it r Waar haalt ’n jarige sekretaresse snel tien prima kroketten om te trakteren? Mozaïekwedstrijden week uitgesteld Excelsior-supporters baldadig Bankoverval mislukt door ingrijpen van bankbeheerder Principekwestie „DISCUSSIE OVER OPBOUWWERK MET BRIEF DOORKRUIST” 5 2 6 DONDERDAG APRIL VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 EIGEN SERVICEDIENST - GEEN VOORRIJDKOSTEN Kennemerlaan 76-78 IJmuiden Tel. 02550-15726 Maandags gesloten - Donderdagavondverkoop Al uw wasgoed superzacht gedroogd GEMEENTE VELSEN REINIGINGSDIENST Wijziging ophalen huisvuil: Op halen vervalt op koninginne dag 30 april, wordt opgehaald op dinsdag 1 mei. Voor ophalen van grof huisvuil bel 02550-19119 Men wordt verzocht op de gewij zigde ophaaldag de zakken vroegtijdig buiten te zetten. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tussen B. en W. van Velsen en de Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) staan de verhoudingen op scherp na directe correspondentie van de opbouwstichting naar de Vel sense raadsleden over de onder bezetting van de vaste staf. Voor uitlopend op vaststelling van de prioriteitenlijst 1979-1983 door de raad werd de noodzaak van een tweede stafkracht benadrukt in een brief die begin maart aan de raadsleden afzonderlijk werd ge richt. De Stisa doorkruiste daar mee, volgens B en W, het lopende overleg over vorm en inhoud van het opbouwwerk. Het college straft dit af door het vaste maan delijkse overleg met de Stisa voorlopig te laten vervallen. (ADVERTENTIE) College beslist volgende week over opvolging stadsarchtect f (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 488. 50 ur ir is fel veto van >ken. lar”, >ord- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Drie bestuursleden van de Velsense opbouwstichting Stisa (Stich ting Samenlevingsopbouw Velsen) wer den woensdag uitgewuifd tijdens een be stuursvergadering die wel heel sterk in het teken stond van afscheid nemen. Me vrouw I. Hofman stapt op na zes jaar de ups en downs van de Stisa te hebben meegemaakt als lid van het algemeen bestuur. De heer A. de Jager doet dezelf de stap na vijf bestuursjaren. Sinds 1977 maakt hij deel uit van het dagelijks be stuur. Samen met Jet Heller, na drie bestuursjaren aftredend, werden zij door (Vervolg van pagina 1) Voor de oplossing een free-lance architect werd gekozen, opdat de heer Peters vier nieuwbouwprojecten van openbare gebouwen die onder zijn leiding stonden, af zou kunnen ronden. Deze projecten zijn de bouw van respec tievelijk de nieuwe L. P. Krijgerschool, de school voor Voortgezet Bijzonder Onderwijs (VBO) die nabij het politie bureau gebouwd wordt en in Santpoort de school voor Zeer Moeilijk Opvoedba re Kinderen (ZMOK) en de bibliotheek met de kantoren van twee sportbonden. Mevrouw Van Heel-Montijn Bovendien vrezen de bonden dat een aantal arbeidsplaatsen verloren gaat wanneer geen nieuwe architect wordt aangesteld. Alle bouwactiviteiten, of dat nu nieuwbouw of verbouw is, zijn ge bonden aan een architect. Dat is de man die de bouwplannen maakt, zijn naam is nodig om het ontwerp esthestisch te dek- De drie Stlsa-bestuurders die woensdagavond eventjes het middelpunt waren vanwege hun afscheid. Van links naar rechts de heer A. de Jager, mevrouw I. Hofman en Jet Heller. IJMUIDEN. De gemeentepolitie van Velsen heeft woensdag twee in IJmuiden woonachtige mannen aangehouden die worden verdacht van de aanranding op een twintigjarige vrouw in de nacht van zaterdag op zondag in het Snelliusplant- soen. De twee verdachten, respectievelijk 16 en 18 jaar oud, konden worden gearres teerd naar aanleiding van een paar bij de politie binnengekomen tips. Beide ver dachten bleken bij hun aanhouding in het bezit te zijn van de sieraden waarvan het slachtoffer van de aanranding beroofd werd, alleen een ring wordt nog vermist. SANTPOORT. De Mozaïekwedstrij den op Beeckestijn, eerder aangekondigd als onderdeel van het jubileumprogram ma van de honderdjarige bollenkwekers- vereniging Santpoort, gaat vrijdag 27 april niet door. Door een grote deelname van de scholen - in totaal doen zeventien scholen mee - is er een tekort aan hyacintennagels waaruit mozaïeken worden vervaardigd. De wed strijd met de daaraan gekpppelde prijsuit reiking door mevrouw M. Molendijk-Ryan is nu definitief vastgesteld op zaterdag 4 mei. I0 iO >0 '0 >0 '5 Stisavoorzitter Marjan Ni/dam eenzijdige maatregel ^na los. zond iraf. ïleid deze "VD- rlijk wet- nde, zelfs 'ade- peelt 1 de n de ciële het ange mde kke- ge- het ge- >rm end ter- oor rijf g te >rk- aun 7D ve- ka- de De twee eerstgenoemden vertrekken omdat de Stisa-statuten verlenging van een vastgelegd aantal bestuursjaren niet toelaten. Voor Jet Heller, door Marjan Nijdam gekwalificeerd als „een geval apart”, is verandering van stage-adres in het kader van haar studie (bij de Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid in Haarlem) de directe aanleiding. In 1976 kwam zij in het Stlsabestuur. In het kader van de nu bijna afgeronde Middelbare opleiding voor Sociale Arbeid werd de stichting het jaar daarop ook haar stage- adres. Na waarderende woorden aan het adres van haar collega-bestuursleden werd Jet Heller door Marjan Nijdam spe ciaal geprezen om haar zeer persoonlijke betrokkenheid bij de samenlevingsop bouw uitgaande van de Stisa. De opbouw- werkster Simone Uben noemde Jets af scheid en vertrek naar een nieuw stage- adres („Velserduin” te Driehuis) een forse aderlating voor de Stisa waar zij als sta- gière uitstekend haar draai bleek te kun nen vinden. Na de vele vriendelijke woor den kwam het woensdag alvast aangekon- digde afscheid van Stisa-voorzitter Mar jan Nijdam voor velen toch wel als een donderslag bij heldere hemel. Met ingang van 1 juli krijgt zij een baan bij het ministerie van Onderwijs in Den Haag wat onmogelijk met het Stisawerk gecom bineerd kan worden. Het plan om haar studie (opvoedkunde) aan de Amsterdam se Gemeente Universiteit) op korte ter mijn af te ronden houdt direct verband met de aanvaarding van de nieuwe func tie. Het werk aan een scriptie voor haar doctoraal-examen krijgt de komende maanden de hoogste prioriteit bij Marjan Nijdam die de Stisa drie jaar geleden na de stormachtige periode-Van der Linde in rustiger vaarwater wist te manoeuvreren. IJMUIDEN. Excelsior-supporters uitten woensdagavond hun ongenoegen over de nederlaag van hun favoriete club tegen Telstar door in de Lange Nieuw- straat in IJmuiden auto-antennes te ver nielen. Twee Rotterdammers van 21 en 24 jaar werden omstreeks kwart over elf door de politie van Velsen aangehouden. Voor na der verhoor zijn ze overgebracht naar het hoofdbureau van politie. se overleg, op die datum aangekondigd, plaatst de Stisa voor praktische pro blemen. De soms uitgebreide agenda voor de vaste gespreksdatum valt uiteen. Voor elke kwestie afzonderlijk moet in de nieu we situatie bij het college om een onder houd worden aangeklopt. Het bestuur neemt met de eenzijde afgekondigde maatregelen van het college geen ge noegen. VELSEN-NOORD. - Vanmorgen heeft omstreeks half negen in een filiaal van de Algemene Bank Nederland aan de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen Noord een bankoverval plaatsgevonden. Door moedig ingrijpen van de beheerder van de bank, een 55-jarige IJmuidenaar, is de overvaller, een man tussen de twin tig en de vijfentwintig jaar, zonder geld mee te nemen, op de vlucht geslagen. De bankovervaller had zich in de nacht of in de vroege ochtend toegang tot de bank verschaft door een gat in een ruitje te slaan, waardoor hij een raam kon open trekken. Nadat de beheerder vanochtend het filiaal was binnengekomen, werd hij door de onbekende man bedreigd met een pistool en gesommeerd de kluis open te maken. De IJmuidenaar had echter in de gaten dat het een alarmpistool was en ging met de overvaller op de vuist. De met een bivakmuts en nylonkous gemaskerde man vond het toen welletjes en vluchtte weg uit het bankgebouw. Nasporingen van de politie hebben geen resultaat opgeleverd. De man liet zijn bi vakmuts en een bij het alarmpistool beho rende houder met vijf patronen in het filiaal achter. De man, die circa 1.80 a 1.85 lang is, heeft een uitgesproken atletisch figuur. Hij droeg een lichte pantalon en een beige jasje. raad ege- rnen een het Volgens de woordvoerders van beide bonden, de districtsbestuurders H. Beunk van de ABVA en A. Buvens van de KABO is het college een aantal belof ten die gedaan zouden zijn het het geor ganiseerd overleg (het regelmatig overleg tussen de ambtenarenbonden en het college) niet nagekomen. Beunk: „Deze zaak speelt al heel lang in het overleg, sinds vorig jaar mei is het bij elke vergadering wel ter sprake geko men. Ons was toegezegd dat er, voordat het college een besluit zou nemen, goed overleg zou zijn. In de vergadering van begin april kregen wij opeens te horen dat het principebesluit om niet tot de aanstelling van een opvolger van de heer Peters over te gaan er al lag. Dat is dan geheel tegen de afspraken, het besluit is volledig buiten ons om genomen”. Volgens Beunk zijn de overwegingen van het college, waarop het principe besluit gebaseerd is, dat er voor een architect in vaste dienst geen volledige dagtaak is weggelegd en dat het werk dat per sé door een architect gedaan moet worden dan maar beter uitbesteed kan worden aan een architectenbureau. Het standpunt van de bonden en uiter aard de ambtenaren van de afdeling bouwkunde daarentegen is dat in een middelgrote gemeente als Velsen regel matig veranderingen en uitbreidingen plaatsvinden zodat er voor een eigen architect wel degelijk voldoende werk aan de winkel is. Wanneer het ontwerpen van nieuw- bouwplannen nu wordt uitbesteed aan particuliere architectenbureaus achten de bonden de kans groot dat deze bu reaus alles zullen proberen om ook de technische uitwerking van de plannen door hun eigen bureaus te laten uitvoe ren. Alleen het ontwerpen zou commer cieel niet aantrekkelijk zijn, de bureaus hebben immers zelf ook een volledige technische staf en het is economisch gezien natuurlijk veel aantrekkelijker dat een bepaald project geheel in eigen hand gehouden wordt. Wanneer dat ge beurt zouden de ambtenaren van de afdeling bouwkunde (negen man) zon der werk komen. De bonden redeneren verder dat daar door een kettingreactie kan ontstaan naar andere afdelingen toe die veel te maken hebben met de afdeling bouw kunde. Als voorbeeld geven de bonden de afdelingen verwarmingstechniek, groenvoorziening en de civiele dienst. Deze afdelingen zijn te vergelijken met gespecialiseerde technische bureaus en de afdeling bouwkunde haalt bij deze afdelingen onder meer de gegevens be treffende de aanleg van verwarmingsin- tallaties, tuinen en parken en wegen bij de uitwerking van een ontwerp voor een nieuwbouwproject. De particuliere ar chitectenbureaus hebben volgens de bonden vaak bepaalde overeenkomsten met een aantal van deze technische bu reaus, zodat zij eveneens zullen probe ren dat gespecialiseerde werk bij deze zakenrelaties onder te brengen. Dit zou weer kunnen leiden tot minder werk voor de ambtenaren op de als voorbeeld genoemde afdelingen. Volgens ABVA-bestuurder Beunk heeft mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn (WD), de verantwoordelijke wet houder, gisteren tijdens het georgani seerd overleg toegegeven dat deze moge lijke gevolgen door het college niet zijn meegenomen in de overwegingen, die tot het principebesluit hebben geleid. Beunk: „De wethouder zei letterlijk dat het college dit aspect van de zaak vol strekt niet bestudeerd had, zij had het over een witte vlek. Als mogelijke oplos sing droeg zij aan dat de mensen van de afdeling bouwkunde wellicht in een an dere functie herplaatst kunnen worden maar dat neemt niet weg dat je dan een volledige, goed functionerende afdeling kwijt bent. Daar kunnen wij als bond natuurlijk nooit mee akkoord gaan". Mevrouw Van Heel wilde desgevraagd nog geen commentaar geven op deze zaak. „Daar moet eerst in het college nog verder over gepraat worden, pas volgen de week is een definitieve beslissing te verwachten. Voor die tijd kan ik hier nog niets over zeggen”, aldus de wet houder. Schriftelijk wordt het college binnen kort verzocht op hervatting van het maan delijkse overleg. Voor de Stisa is dat ook een principekwestie. Marjan Nijdam sprak in de bestuursvergadering van een eenzijdige maatregel zonder ruimte tot verweer of zelfs ook maar een verklaring over de achtergronden van de gewraakte brief aan de raad. B en W hebben tegeno ver de raad inmiddels een schriftelijke verklaring gegeven voor de verstoorde relatie met het Stisa-bestuur. De Stisa bazuinde het nijpende tekort aan man kracht naar buiten toe uit in het kader van de prioriteitenstelling waarin de gemeen telijke uitgaven tot en met 1983 inmiddels op een rijtje zijn gezet. B. en W. hadden dit punt bestemd voor het periodiek overleg dat in februari echter kwam te vervallen. Een kattebelletje naar de raad was voor Stisa-voorzitter Marjan Nijdam naar aanleiding van het afscheid even afzon derlijk in het zonnetje gezet in het ge bouw „Velserduin” te IJmuiden waar de vergadering plaatsvond. de Stisa in die situatie de enige uitweg. Dat daarmee voorbarig en tegen met B en W gemaakte afspraken in gehandeld is werd woensdagavond binnen het alge meen bestuur echter grif toegegeven. Over de inhoud van het opbouwwerk en afbakening van het Stisa-taakgebied is - de eigen visie en die van B. en W inmid dels in een discussienota vastgelegd. De standpunten liggen aan weerskanten ech ter nog niet vast. Nu al praten over midde len en mankracht acht het college op z’n zachtst gezegd voorbarig. Voor deze ziens wijze kon een deel van het Stlsabestuur woensdagavond wel het nodige begrip op brengen. Na begeleiding van het vorig jaar ge voerde overleg tussen de gemeente en het wijkcomité Velseroord zette de Stisa wat richtlijnen op papier voor dit soort overleg. Hiervoor bestaan in Velsen geen vastgelegde regels. Burgemeester Molendijk acht vaste re gels hiervoor van groot belang. Tijdens een gesprek hierover op 9 april beloofde hij schriftelijke afspraken voor dit soort overlegprocedures met spoed in de raad te brengen in de vorm van een gemeente blad. Eerst mag de commissie algemene zaken echter nog zijn visie geven over de procedure die de Stisa hiervoor in ge dachten heeft en die door het college in zijn totaliteit wordt overgenomen. Peters ken. De bouwkundigen zijn vooral tech nisch geschoolde mensen (bijvoorbeeld HTS’ers) die de technische kant van de zaak uitwerken en ervoor zorgen dat alles voldoet aan de wettelijke voor schriften. Zij kunnen echter alleen maar werken aan de hand van het ontwerp van de architect. Maris van Laaks-Theunissen, raadslid voor het CDA en Stisa-secretaresse, bracht woensdag in een bestuursvergade ring verlag uit van het gesprek Stisa/ gemeente op 14 maart, voorlopig wel het laatste volgens het vaste maandelijkse rooster. Opschorting van het maandelijk- Neem geen risico, ga meteen naar Febo. Dan weet u zeker dat u topkwaliteit krijgt i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5