haarlem California Suite: oppervlakkig vermaak b amsterdcim Bauknecht Oogst aan persoonlijke informaties in Koolhaas’ Juliana gering Italianen scherp over hedendaags fascisme p i Waar kunt u kiezen uit de mooier-dcm- de-gewone keukens? Schaamteloos oorlogsverhaal in Doorbraak in het Westen Bij een Bauknecht keuken-dealer. Triomfmars en Nachtportier in de nacht TABERNAL KEUR B.V. KEUKENSHOWROOM Voormalige beul Overbodig 13 VRIJDAG 2 7 APRIL 19 7 9 FILM ^□□aooacocccaoaoacaoooaaaDaooDDOoooooooaoooaooaocaoooaooooooo Koudenhom 60 - HAARLEM TELEFOON 023-32 23 68 Bauknecht keukens met Bauknecht apparatuur. Het kan niet beter. I® □utxxiaaaQQQQOooOTöoaooQÖODonoocxDooooooooooooannar Jubileumfilms, herdenkings- films, in het algemeen gelegen- heidsfilms vormen een genre in de filmerij dat weinig dankbare en creatieve mogelijkheden te bieden heeft aan de betrokken regisseurs. Het materiaal waar mee gewerkt moet worden bij dit soort „terugblik”-films komt meestal uit archieven of particu liere verzamelingen en ligt dus al kant en klaar voor gebruik en ook de tendens van de film staat al min of meer vast want ze moeten passen binnen de eventuele feest viering van een jubileum of her denking en ook dat kan beper kend werken, althans in zekere zin de creatie-vrijheid aan ban den leggen. Sa MiK Koningin is méér dan de som van wuivende handen in jubileumfilm ik Juliana en Bernard in Londen. zijn Lu- Charles Boost WODOOD Michael Caine en Maggie Smith in California Suite. □OCjOQOOQOUOa. Alles komt er uiteindelijk op neer of de filmer een originele .vorm weet te beden ken voor het verwerken van het bestaan de materiaal, bijvoorbeeld door het ver storen van de chronologie of zich weet te bevrijden van het onderwerp in traditio nele zin en in een indirecte wijze de op dracht toch duidelijk weet te maken. Toen in 1938 bij het veertigjarig rege ringsjubileum van koningin Wilhelmina de film kans kreeg het feest op te luiste ren, schreef Ben van Eysselstijn samen met de Franse regisseur Edmond Gréville een familieroman met als hoofdpersonen een Brabantse fabrieksdirecteur en een dure Amsterdamse dokter. In de beleve nissen van beide families weerspiegelden zich dan de voornaamste gebeurtenissen uit de regeringsperiode van Wilhelmina. Het was een originele opvatting, een com binatie van documentaire en speelfilm maar behalve dat de film slecht gemaakt was en niets bijdroeg aan de algemene feestvreugde moest hij zoveel weglaten en belangrijke details vluchtig signaleren dat „Veertig Jaren” zoals de film heette prac- tisch op ieder regeringsjubileum zou kun nen slaan. En in 1963 keerde Gerard Rutten in „Wederzijds” waarin de vijftig jaren dat koningin Wilhelmina regeerde, terug tot de klassieke en meest bevredigende me thode van een chronologisch verslag in journaalbeelden, waarin hij bovendien door aandacht te besteden aan de grote veranderingen op sociaal en cultureel ge bied in die halve eeuw een eenzijdige persoonsverheerlijking vermeed. De samenstellers van „Juliana in Zeven tig Bewogen Jaren” moeten met deze en andere moeilijkheden te kampen hebben gehad. Voor de entourage is gezorgd. Het toneel en de decors staan zogezegd klaar, maar waar blijft de vorstelijke figuur om wie alles zou moeten draaien? Zeventig bewogen jaren zijn vrij een voudig, zij het met veel tijd en geduld uit de filmarchieven over de hele wereld op te diepen. Noem een feit en er bestaat een foto of filmfragment van. Maar bij een overvloedig gebruik van dit materiaal van het Jordaan-oproer tot en met de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië, dreigt de hoofdpersoon in dit werelddra ma teruggedrongen te worden. Ook zij is nieuws of nieuws geweest en is gefilmd bij iedere stap buiten het paleis. Maar haar optreden in het openbaar is zo beperkt en van zo weinig wezenlijke waarde voor de betrokken persoon dat zij ons, ondanks de indringende camera niet nader komt als mens. Anton Koolhaas die de filmfragmenten koos en het commentaar schreef, kreeg het voor elkaar om althans een interview te kunnen inlassen in de alom bekende nieuwsbeelden. Juliana leefde in een be wogen tijd, dat zal niemand kunnen ont kennen maar terwijl die bewogen tijd Goed, ieder heeft het recht vragen en vooral te persoonlijke vragen onbeant woord te laten, maar laat men dan ook niet die interviews als een nieuw en onge kend element in de film beschouwen. „De hete hangijzers, bleven niet onaange roerd”, zegt Koolhaas optimistisch in Het Parool, maar ze waren toch zo heet dat iedereen onmiddellijk de handen terug trok. torisch stuk film over een legeronderdeel dat in het begin westwaarts vlucht (na Stalingrad?) en zich tenslotte betrokken ziet bij de geallieerde invasie. Enkele sub versieve Duitse figuren proberen dan met de geallieerde leiding in contact te komen om over wapenstilstand te onderhande len. Dat gebeurt op een zo doorzichtige wijze, dat de SS links en rechts kan ingrij pen. Curd Jürgens als een soort Rommel- figuur mag kiezen tussen vuurpeloton en eeuwige schande voor zijn familie en een klein arsenicumpilletje, dat de eer zou kunnen redden. Hij kiest echter zijn dienstrevolver. „We hadden elkaar eerder moeten 'ont moeten”, zegt de Duitser Richard Burton tegen de Amerikaanse Robert Mitchum en dat is dan de hele boodschap van een film, die behalve vol schreeuwende Duit sers zich volgepropt heeft met verroeste tanks uit een legerdump, die op willekeu rige momenten naar links of rechts schie ten zonder dat men te weten komt wat de bedoeling is. Beul (Dirk Bogarde) en Rampslachtoffer (Charlotte Rampling) in een teder moment in De Nachtportier bijeen. Ook de tweede belangwekkende nacht- voorstelling is Italiaans en heet „Portiere i40 2760 50 5839 Een doorbraak naar de persoon om wie het ging zouden de interviews zijn die Koolhaas, althans volgens de beschrijving in Het Parool haar bijna afgedwongen heeft. Het werden vier ontmoetingen tus sen koningin Juliana en het PvdA-Twee- de-Kamerlid Hilda Verwey-Jonker. Zeker geen geoefend interviewster die wat aar zelend vragen stelt en heel vlug van haar a propos is af te brengen als de vraag wat moeilijk valt. De oogst aan informaties van die kant is dan ook uiterst gering. Als de vraagster in de richting van bepaalde dramatische periodes in haar leven dreigt te gaan, zegt Juliana met een klap op de tafel: „Daar praat ik liever niet over. Dat wil ik niet.” plaatjes oplevert van stakingen, revolu ties, oorlogen en bombardementen zien we Juliana lachend en wuivend, op het balkon van het Paleis op de Dam, met de kinderen, later met de kleinkinderen, met prins Bernhard op exotische reizen. Het zijn plaatjes. Lieve, ontroerende, mense lijke plaatjes, maar kan men zeggen wat Hans Vogel in Het Parool doet: „Koningin in de Hoofdrol?” De rustpunten in uw tum.'*"**HUP Wij hebben ze in vele uitvoeringen De onverwoestbare engelse park bank, van teak-hout. Het meranti boerenbankje. De rustiek eiken bank of de terrasbank van slagvast kunst stof... ze staan er voor u En de schommelbanken natuurlijk, waarop u zacht neuriënd uw keuze kunt maken SINDS 1889 Hagelingerweg 28-32 Santpoort (Noord) Met Herbert Ross als regisseur kwamen Oscar-winnende films tot stand als „The Sunshine Boys” en „The Goodbye Girl”. Die samenwerking is nu gecontinueerd in „California Suite”, een film rond de Holly- wood-avond waarop Oscars worden uit gedeeld en de hotels volzitten met acteurs en actrices die wel genomineerd zijn maar niet zeker weten of ze uiteindelijk tot de uitverkoren behoren. Dat gevoel zal Neil Simon ongetwijfeld kennen, maar ook de bescheiden regis seur Herbert Ross kan er over meepraten. Zijn beide in ’77 gemaakte films „The turning Point” en „The Goodbye Girl” kregen niet minder dan 16 „Academy Award Nominations”. Toen de twee heren die het klappen van de zweep kennen dan ook samen aan California Suite begonnen zorgden ze er wel voor aan alle kanten „safe” te staan. Vandaar een acteurslijst met namen als Michael Caine, Walter Matthau, Jane Fon da, Bill Cosby en de hier vooral uit de tv serie „M.A.S.H.” bekende Alan Alda. Wie een paar films naar stukken van Neil Simon gezien heeft, kent zijn stijl en zijn speciale dialooggrapjes. Hij brengt een vier- of vijftal mensen (getrouwd, geschei den of op avontuur) bij elkaar onderdak, ze kennen elkaar niet maar hun levens worden door het toeval samengebracht wat ten goede of ten kwade kan aflopen. Het Beverly Hills Hotel is ditmaal de plaats van handeling waar vijf paren ver schillende suites bezetten in de hoop uit eenlopende problemen op te lossen. Daar is het echtpaar Diane Barry-Sidney Ni chols. Zij (gespeeld door Maggie Smith) staat op de lijst van grote kanshebbers om een Oscar te krijgen als beste buitenland- □□nnaaoannaaanaönannnnnr se actrice, hij (Michael Caine), een cyni sche antiquair die haar de Oscar van harte gunt, maar ziet hoe zij lijdt onder haar onzekerheid en angst. Walter Matthau is een gelukkig ge trouwde zakenman uit Philadelphia, die na een dorstige avond in zijn hotelbed een mooi blond meisje, maar ’s ochtends de grootste moeite heeft haar tijdig uit zijn appartement te verwijderen voor zijn vrouw (Elaine May) die hem komt afhalen gearriveerd zal zijn. Jane Fonda is een gescheiden vrouw, die met haar ex-echt- genoot een suite van het Beverly Hills uitgezocht heeft om te discussiëren over de vraag bij wie van hen hun opgroeiende dochter zal komen. En dan zijn er nog twee echtparen onder wie Bill Cosby, die gezamenlijk op reis zijn gegaan en zorgen voor een reeks vergissingen en vernielingen, die hele maal in de slapstick-stijl vallen. Het is verreweg het slechtste deel van de film, zowel door hun overdreven actie en ruzies als door het feit dat het hier gaat om twee negerfamilies die (onbewust misschien) net als vroeger voor de goedkope lach moeten zorgen. Sinds Rutten in ’63 „Wederzijds” maak te is er weinig of niets veranderd in de stijl van de jubileumfilm. Het is als in onze oude geschiedenisboekjes: Oldenbarne- veldt onthoofd, eerste en tweede Engelse oorlog, het beleg van Haarlem. De specta culaire gebeurtenissen zijn toonbaar en roepen herinneringen op. Een mens te laten zien is moeilijken En nog moeilijker de minder bewogen dingen in het zeven tigjarig leven van onze koningin, de ver anderingen die er kwamen, veranderin gen in de architectuur, in het aanzien van de steden en van het platteland. De Beat les worden getoond als produkten van een nieuwe tijd, maar geen Appel. Er zijn in die tijd natuurlijk tientallen bewogen din gen gebeurd die dieper ingrepen in het Nederlandse volk maar nu ontbreken om dat er geen plaatjes van over zijn gebleven en Brandend Rotterdam het bittere cliché is geworden waarmee in enkele seconden veel gezegd wordt, behalve over de relatie tussen Juliana en haar volk. Waarmee ik maar wil zeggen dat reeksen Polygoon- nieuws plus wat familiekiekjes te weinig zeggen over onze koningin die méér is dan de som van alle wuivende handen in de film. Het nieuws zullen we dus moeten zoe ken in de nachtvoorstellingen. Bij „Mar cia Trionfale” (Triomfmars) in de nacht voorstellingen en tegelijk op maandag avond in Studio, „Triomfmars” is ge maakt door Marco Bellocchio, een uit de jongste generatie van Italiaanse opstandi ge filmers („Pugni in Tasca”, „Nel Nome del Padre”). Zijn laatste film speelde op een kostschool waarin de macht wordt aangevallen, in „Marcia Trionale” zijn de scholieren soldaten geworden en dezelfde machtsstrijd wordt voortgezet. In andere uniformen. Recruut Passeri, afgestudeerd student tracht vroegtijdig door allerlei listen uit de dienst te ontsnappen maar als zijn kapitein (Franco Nero) dat merkt weet hij in een soort tegenoffensief de jongeman tot modelsoldaat te modelleren. Passeri laat zich helemaal inpalmen door de fana tieke, harde en tegelijk ook lichtelijk ho- mo-erotische kapitein wiens ware karak ter hij pas leert kennen als hij met diens vrouw (Miou Miou) kennis maakt. De ka pitein heeft hem als een soort bewaker in dienst genomen omdat hij niet ten on rechte aan de trouw van zijn vrouw twijfelt. Die heeft inderdaad een verhouding met een andere officier (Patrick Dewaere) maar als nu ook Passari verliefd op haar wordt, ontstaat er een onhoudbare situa tie die tot een complex einde voert. Bello- chio’s opzet om overal maar vooral in officiële instituten fascisme te ontdekken leidt ook deze keer tot een boeiende, ont hullende en zinvolle film. di Notte”, ofwel „De Nachtportier met Liliane Cavani als regisseur en met op nieuw als thema het fascisme in deze tijd. Hoofdfiguur is Max, voormalig SS-offi- cier en gewezen dokter in een concentra tiekamp die op het eind van de oorlog een verhouding van bijzondere aard heeft met een minderjarig meisje (Lucia). Na de oorlog duikt Max onder in Wenen als nachtportier van een gerenommeerd ho tel. Op een avond arriveren daar een beroemd Amerikaanse dirigent en jonge vrouw die niemand anders is dan het Joodse concentratie-slachtoffer cia. In het begin ontsteld door de aanwe zigheid van haar voormalige beul voelt Lucia zich op een vreemde manier toch aangetrokken tot Max (Dirk Bogarde). Er ontstaat opnieuw een verhouding en ze komt er zelfs toe een plan uit te voeren om met Max te vluchten. Andere onderge doken Duitsers die verraad vrezen en Max’ verhouding met de Joodse Lucia bespied hebben, zorgen ervoor dat noch Max noch Lucia Wenen levendverlaten. Naast Dirk Bogarde als Max zijn er uitstekende rollen van Charlotte Ramp ling als Lucia en verder van Philippe Leroy, Gabriële Ferzetti en Isa Miranda. Voor de jeugd is er iedere middag in Studio maar ook in de eerste avondvoor stelling de tekenfilm „The Lady and the Tramp” en in Palace „It’s in the Air” een voor ouderen nostalgieke film met de on navolgbare George Formby. Terwijl Frans Hals voor nog wat Tiroler sex zorgt heeft Roxy terecht „Equus” aangehouden, heeft Lido „The Deer Hunter” geprolongeerd en is Studio voortgegaan met op de matinees en eerste avondvoorstellinge Disney’s „The Lady and the Tramp” en ’s avonds „An unmarried Woman” te vertonen. „Veel liefs uit Moskou” komt ons uit Palace tegemoet stromen en Louis de Funès gaat zijn vierde week in Luxor in, op weg naar zijn vijftiende voorstelling. De vier verhalen worden door elkaar gemonteerd, zodat de intrige telkens van onderwerp verandert. Dit gecombineerd met een snelle en meestal geestige dialoog geeft tempo aan het geheel en de acteurs, vooral Michael Caine, Alan Alda en Wal ter Matthau, die getraind zijn in deze sophisticated stijl, spelen met benijdens- waardig gemak. „California Suite” is op pervlakkig, lichtzinnig vermaak, hoewel Neil Simon hier en daar voor een gevoeli ge en meer serieuze noot zorgt, zoals in de scene met de dochter over wie de ouders strijden of in de discrete aanduiding dat Michael Caine met al zijn bravour geen partner in bed is voor zijn timide uitzien de, maar hartstochtelijke vrouw, die geen Oscar krijgt. De film draait in Calypso. Van een heel ander kaliber is „Door braak in het Westen”, ook wel genoemd „Het Ijzeren Kruis 2”, een schaamteloze en volstrekt overbodige oorlogsfilm. We krijgen hier de slecht nagesynchroniseer de Duitse versie, wat het voordeel heeft dat de Duitsers ook Duits spreken in de film, maar ook de paar Engelsen, onder wie Robert Mitchum. Maar dat voordeel is maar betrekkelijk, omdat iedereen schreeuwt, beveelt en grappen naar el kaar brult, wat de film tot een onver draaglijk soort lawaai maakt. Wat bedoelt men eigenlijk met dit onhis- Bauknecht biedt keuze uit fantastisch mooie keukens. Voor heel gunstige prijzen. Keukens in vele kleuren. Exklusieve ontwerpen van kunststof, houtfineer en van massief hout. Eiken, mahonie, teak, grenen... En omdat Bauknecht ook de inbouw-apparatuur zelf vervaardigt, is er sprake van echt komplete keukens. U vindt ze uitsluitend bij eeh groep streng geselekteerde dealers. Bijvoorbeeld bij ons: De toneelschrijver Neil Simon is een van die talenten die succes en rinkelende kassa’s op Broadway betekent. Hij heeft nu 15 uiterst succesvolle komedies voor het toneel geschreven, verschillende daarvan zijn verfilmd waarbij de schrij ver er wel voor zorgde dat hij het scena rio mocht schrijven, een vak dat hij bo vendien door en door kende gezien zijn originele „scripts” voor geslaagde films als „The heartbreak Kid”, „Murder by Death” en „The cheap Detective”, die stuk voor stuk ook weer successen werden. ji

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13