Europees vakverbond: Bankbediende werd bisschop Aanbod en vitamine-C niet zo gezond Ook nieuwe jaar niet best begonnen huursubsidie aangepast ontdooi de koelkast elke week. prijs van koophuizen stabiel Duidelijker prijsbeleid bij campings 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: dit jaar niet duurder Latijns-Amerika wil actie tegen OPEC „Groot deel identiteit NKV Individuele Dranken met Elektriciteit „Wasautomaten KEMA-keur Gouden tientje verloren’ PARADE (de zachtere vieux) Duurdere olie geeft problemen zijn veilig” PARADE MM En toen pakte Pa een Parade. Een vader, woonachtig in Made, Maakte onlangs een escapade! In een wuft Frans milieu, Zei men teder: 'Mon Vieux...!' V 1 J u 77 I (Van onze redactie economie) UTRECHT. Verbetering van de werkgelegenheid door verkorting van de arbeidstijd met tien percent in vier jaar. Dat is een van de hoofdpunten van het gramma Verbond concept-actiepro- van het Europees van Vakverenigin gen (EW), dat de hoofdscho tel vormt op het EW-congres van 14 tot 18 mei. (ADVERTENTIE) Tien procent korter werken in vier jaar ndsen eerd e vel m. (ADVERTENTIE) Een van de winnende Parade-limericks Nedlloyd ziet toekomst somber in een i Bij het concern verwacht men dan ook dat dit jaar met een verdere achteruitgang van het resultaat rekening moet worden gehouden. Het jaar is in het algemeen ongunstig begonnen. Voor de lijnvaart is het beeld voor de rest van het jaar ook niet optimistisch, zodat niet mag worden ver wacht dat de winsten in deze sector op korte termijn zullen terugkeren naar de niveaus van voorgaande jaren. Voor de algemene vrachtvaart is er nog geen reden tot optimisme. De resultaten van de produktentankers zijn weliswaar verbeterd, maar niet voldoende om de mensen in dienst tegen 16.755 een jaar daarvoor. De personeelsvermindering die ook dit jaar weer zal optreden door de vermindering van de vloot hoopt men ook dit jaar weer door het natuurlijke verloop op te kunnen vangen. De Nedlloyd-groep onderhandelt met de gasunie over een vervoerscontract voor de import van Algerijns aardgas. Voorzit ter Ruys verwacht niet dat de Gasunie op korte termijn een besluit zal nemen. Hij schat dat het een kwestie van maanden is voor de Gasunie beslist over het vervoer van het bestelde aardgas. Nedlloyd heeft in principe een schip klaarliggen. Het is de LNG-tanker Gastor, die sinds de oplevering in 1977, opgelegd is in Schotland. Het schip ligt te wachten tot de plannen rond zijn voor de invoer van Indonesisch aardgas op de Ameri kaanse westkust. De bouw van een gaster minal in Californië heeft nog steeds niet de goedkeuring van de autoriteiten daar en tot die tijd moet de Gastor wachten. De Nedlloyd verwacht dat die goedkeu ring in 1982 of 1983 afkomt en dan treedt een 20-jarig vervoerscontract in werking. (Van onze redactie economie) DEN HAAG-ARNHEM. De recreatie- ondernemers verenigd in de Recron wil len zo snel mogelijk een eind maken aan het vaak onduidelijke prijsbeleid op cam pings. De Recron reageert hiermee op een onderzoek van Konsumenten Kontakt, waaruit duidelijk werd dat veel camping houders prijsbeschikkingen aan hun laars lappen en vaak veel te veel geld vragen voor hun nevendiensten (o.a. levering van elektra en water). Directeur A. W. Kroon van de Recron zegt dat zijn organisatie sterker en krach tiger gaat optreden tegen leden die onre delijke prijzen verlangen. Er wordt op korte termijn een erecode voor de leden opgesteld. „En wij realiseren ons dat de instelling van gedragsregels ten koste van enkele leden zal gaan. Niet iedereen zal blij zijn met een erecode", meent Kroon. De Nedlloyd-groep wil niet kwijt hoe groot de schade is door de late oplevering, maar Ruys zegt wel dat zijn maatschappij „gewikkeld is in een dispuut met RSV over de schade”. Het stilliggen van de Gastor is een strop voor de rederij. Als de gastank in 1983 gaat varen, zal dat de Nedlloyd zeventien miljoen gulden hebben gekost, zo becij fert Ruys. ZUTPHEN (ANP). Het aanbod van leeg te aanvaarden koopwonin gen ligt op het ogenblik op het peil van 1975 en neemt niet meer toe. De gemiddelde prijs wijzigt zich de laat ste maanden nauwelijks. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Nedlloyd kijkt tamelijk somber tegen de toekomst aan. Gezien de toegenomen omvang van de leningen zal de rente dit jaar aanzienlijk stijgen. Dit betekent dat het bedrijfsresultaat flink zal moeten toenemen, wil de winst op peil blij ven, aldus de voorzitter van de raad van bestuur Ruys, bij de presentatie van het jaarverslag. (Van onze redactie economie) MEXICO-CITY. Een groeiend aantal Latijnsamerikaanse landen spreekt uit protest tegen de verhogingen van de olieprijs, die de inflatie, de werkloos- 0,01e 361,00 466,00 18,00 >2,50 8,10 >1,30 18,70 19,90 15,00 16.30 >4,80 19.00 19,00 18,50 >3,70e 18,00 13,50 >2,00 35,50 30,00 35,50 19,00 324,00 0,90 6.60 >1,50 18,00 15,30 H,00d 10,00 13.80 >0.60 16,00 15,50 15,50 51,10 44,50 34,00 39,00 44,60 38.00 43,00 4,30 53.50 39.50 72,50 72,0 61,80 55,00 16,50 43,40 31,50 83,80 60.40 00,50 47,20 38,00 56,50 07,80 44.60 56,00 35,20 7650 31,50 47,50 47,20 35,00 59,00 60,00 110,00 120.00 50,00 190,00 De Mexicaanse president José Lopez Portillo pleegt met andere Latijnsameri kaanse staatshoofden overleg over het bijeenroepen van een speciale conferentie van de Verenigde Naties teneinde het vraagstuk van de wereldenergievoorzie- ning centraal te stellen. Hij wil een voor stel hiertoe in september voorleggen aan de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de huursubsidie aange past aan de gestegen inkomens en huren. De gewijzigde tabellen zullen gelden voor het subsidietijdvak 1 juli 1979 tot 1 juli 1980. De belangrijkste wijzigingen zijn: de bijdrage voor gezinnen en alleenstaanden van 30 jaar en ouder kan worden verkre gen bij een belastbaar inkomen tot 40.000 gulden (was 38.000) en bij een huurprijs van meer dan 2.315 gulden (was ƒ2.160) maar minder dan 7.100 gulden (was 6.750) per jaar 193 respectievelijk ƒ591,60 per maand). De minimumbijdra- ge blijft 120 gulden per jaar. De maxi- mumbijdrage per jaar is verhoogd ot 4.140 gulden (was 3.900). De bijdrage voor alleenstaanden, jonger dan 30 jaar, kan worden verkregen bij een belastbaar inkomen tot 24.000 gulden (was 22.500) en bij een huurprijs van meer dan 1705 gulden (was 1635) maar minder dan 4.730 gulden (was ƒ4500) per jaar 142,- respectievelijk 394,15 per maand). De minimumbijdrage blijft 120 gulden per jaar. De maximumbijdrage per jaar is verhoogd tot 2.520 gulden (was ƒ2400,-) (Van onze redactie economie) HAARLEM. Bij de uitgifte van een gouden tientje en -vijfje, waarvan wij mel ding maakten in de krant van woensdag 25 april j.l., gaat het niet om „munten” in de meeste correcte betekenis van het woord, zoals sommige lezers abusievelijk hebben aangenomen. Bedoeld werden de herdenkingspenningen ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de ko ningin. De penningen die geen wettig be taalmiddel zijn, worden uitgegeven door De Gouden Munt in Voorburg. Het gou den tientje kost 140 gulden, het vijfje 110 gulden. gehele tankervloot op een positief resul taat te brengen. De beide boorschepen zijn voor groot deel van 1979 onder contract, maar de opbrengsten zijn nog niet kostendek kend. Voor de bedrijven die actief zijn op het gebied van gespecialiseerd wegver voer, expeditie en handel zijn de verwach tingen voor dit jaar in het algemeen goed. Van de minderheidsbelangen wordt weer een redelijke winstbijdrage verwacht. De sombere verwachtingen van Ned lloyd zijn voor 1978 niet alleen bewaar heid, ook werd het concern geconfron teerd met een verdere waardedaling van de dollar en vertragingen in de oplevering van schepen. Ruim 60 procent van de inkomsten van Nedlloyd komt uit scheep- vaartactiviteiten, waarin de dollar als re keneenheid een dominerende rol speelt. De groepsomzet van Nedlloyd steeg vo rig jaar van 2324 mln tot 2406 mln. De nettoconcemwinst viel terug van ƒ91,4 mln tot 40,6 mln. of per aandeel van 50 nominaal van 27,86 tot 12,38. Voorge steld wordt het dividend te verlagen van 9 tot 6. Eind vorig jaar had de groep 15.919 DEN HAAG (ANP). De nieuwe voor zitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, Van Eijkelenburg, betreurt het in hoge mate dat bij de werk nemers het Nederlands Katholiek Vak verbond is samengegaan met het Neder lands Verbond van Vakverenigingen. Van Eijkelenburg heeft dit gezegd in een vraaggesprek met „De Werkgever”, orgaan van het NCW. Tijdens de bestuurs vergadering van volgende week donder dag draagt voorzitter De Wit de voorzit tershamer van het verbond over aan de nieuwe voorzitter. heid en het brandstoftekort op dit door economische problemen geplaagde continent bevorderen, steeds openlijker over acties tegen de organisatie van olie exporterende landen, de OPEC. Het scheepsbouwconcern Rijn-Schelde- Verolme en de Nedlloyd-groep in Rotter dam kunnen het niet eens worden over de schade die de rederij heeft geclaimd voor de vertraagde oplevering van twee sche pen. Het gaat om de Nedlloyd Hoorn, die begin 1979 van de werf kwam en de Ned lloyd Rochester die nu bezig is aan de proefvaart. Het containerschip Nedlloyd Hoorn werd een jaar later opgeleverd dan ge pland. Oorzaak was een felle brand die vorig jaar op het schip woedde, toen het nog op de helling stond in Rozenburg. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Roosvicee, Ligacé en Karvan Cévitam zijn niet zo gezond als reclamemakers beweren. Ze bevatten al lemaal minstens 55 procent suiker en in de meeste gevallen niet meer dan 30 procent vruchten of vruchtesap. Het enige „gezon de” aan deze siropen is het hoge vitamine- C-gehalte. Voor kinderen en voor volwas senen die normaal eten, is deze extra vitamine geheel overbodig. Extra vitami- ne-C wordt ongebruikt uitgeplast. Dit schrijft Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt, na een test van vruchtenlimonades met een ver hoogd vitamine-C-gehalte. Het blad heeft grote bezwaren tegen het gezondheids- imago van deze siropen. Wettelijk moeten ze minimaal 55 procent suiker bevatten. Dat maakt ze volgens Koopkracht tot re gelrechte vijanden van een gezond gebit. Bovendien bestaan ze doorgaans voor minder dan een derde deel uit vruchtesap. Ze bevatten minder waardevolle stoffen dan vruchtesap dat alleen van vruchten gemaakt is, zoals onvervalst sinaasappel sap, wordt gesteld. ARNHEM (ANP). De prijs van elek triciteit zal dit jaar nauwelijks stijgen, zo is de verwachting van de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP). De gemiddelde kleinverbruiker in ons land betaalde vorig jaar 11,7 cent per kilowatt/uur (kWh.) en in 1977 ongeveer 11,9 cent. Dat komt bij een gemiddeld gebruik van 3.000 kilowatt/uur neer op ongeveer 450 gulden per jaar, aldus de SEP. De SEP waagt zich niet aan een voor spelling over de elektriciteitsprijzen op lange termijn. Hoe bijvoorbeeld het prijs- verloop in 1980 zal zijn wordt omschreven als „koffiedik kijken”. Hogere olieprijzen werken in elk geval niet direct door in de elektriciteitsprijzen. Daar gaat enige tijd overheen, aldus SEP. Gids, kan arbeidstijdverkorting worden bereikt via verkorting van de (gemiddel de) werkweek tot 35 uur, verlenging van de vakantie tot zes weken en vervroegd uittreden met 60 jaar. Het is niet de eerste keer dat het EW spreekt over een arbeidstijdverkorting van tien percent. Op de laatste tripartite conferentie van werkgevers, werknemers en regeringen kwam de Europese vakbe weging ook al met deze eis, maar toen kreeg men nul op het rekest. Het CNV vindt het echter een goede zaak dat het EW zich nu opnieuw zo duidelijk uitspreekt. Rechtstreeks geko zen Europese parlementariërs moeten zich de mening van de vakbeweging wel aantrekken als ze de kiezers inderdaad willen vertegenwoordigen, aldus het CNV. Bestrijding van het immense pro bleem van de werkloosheid krijgt via het Europees Parlement een politieke invals hoek. Met zes miljoen Europese werklo zen op dit moment en wie weet hoeveel over een paar jaar is dat een goede ont wikkeling, stelt het CNV. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgens staatssecreta ris Hazekamp (Economische Zaken) zijn wasautomaten met KEMA-keur in het al gemeen veilig. Dit antwoordt hij op vra gen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Epema-Brugman (PvdA) naar aanleiding van een artikel in „Koopkracht”, blad van Konsumenten Kontakt. Daarin werd ge steld dat bepaalde typen Candy-wasauto- maten geen veilige deursluiting hebben, terwijl ze wel zijn voorzien van een KEMA-keur. Deze automaten zijn, volgens de minis ter, voorzien van een bij normaal gebruik veilige deursluiting. Als een gebruiker be wust met enige moeite de deur maar ten dele sluit en tegelijkertijd de inscha- kelknop bedient, is het mogelijk dat de automaat toch gaat werken. De KEMA is hiervan op de hoogte, maar vindt dat de automaten bij normaal gebruik veilig zijn. Wel heeft de keuringsinstantie zich over deze zaak met de fabrikant in verbinding gesteld om aan dit bezwaar tegemoet te komen. De FNV concludeert dat de Europese vakbeweging zich nog meer zal moeten ontwikkelen tot een strijdorganisatie die niet alleen door middel van bergen papier en fraaie woorden, maar ook via echte acties in het geweer kan komen. Vorig jaar 5 april kwam het EW voor het eerst daadwerkelijk in actie voor de werkgele genheid en toen waren er in allerlei Euro pese steden stakingen, manifestaties en dergelijke. Die eerste actie vond plaats aan de vooravond van een vergadering van Euro pese regeringsleiders in Kopenhagen over de werkgelegenheid. Inderdaad werden er door de politici toezeggingen gedaan maar nu, een jaar later, is er via de vor ming van het Europees Monetair Stelsel alleen wat gedaan tegen het schommelen van de wisselkoersen. „De voortvarendheid waarmee ban kiers en grote ondernemingen op hun wenken werden bediend ontbreekt nog steeds bij het treffen van maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid”, aldus de FNV. Op dat congres zal zeer waarschijnlijk ook voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging worden geko zen als opvolger van de huidige EW- voorzitter, de Westduitser Vetter. Bij het EW zijn 31 vakcentrales aangesloten uit 18 Westeuropese landen met in totaal 40 miljoen leden. Blijkens het actieprogramma van het EW, gepubliceerd in het CNV-blad De In 1978 is de gemiddelde prijs eerst met ongeveer tien percent gestegen, maar la ter in dat jaar kwam er en prijsdaling met ongeveer hetzelfde percentage. Sinds 1978 is het aanbod echter steeds ruimer ge worden. Dit heeft de voorzitter van de Neder landse Bond van Makelaars in onroeren de goederen, Smit, verklaard in Zutphen op een congres van de bond. De toekomstige ontwikkeling is volgens Smit moeilijk te voorspellen, omdat deze van allerlei factoren afhangt. Wel ver moedde hij dat nu of over enige tijd de woningprijzen het geval is. De sterke prijsstijgingen van de afgelo pen jaren hebben de koopkansen voor mensen met bescheiden middelen helaas drastich verminderd, zo vervolgde hij. Huurders van bestaande woningen kun nen voor subsidie in aanmerking komen. Volgens hem zou overwogen moeten wor den in bepaalde gevallen ook voor kopers van bestaande woningen en subsidierege ling in het leven te roepen. Ver4er was hij van' oordeel dat de fisca le wetgeving op geen enkele manier is aangepast aan de prijsontwikkeling van de afgelopen jaren. „De fiscus is lachende derde, onder meer door de overdrachtsbe lasting, de vermogensbelasting en de in komstenbelasting”, aldus Smit. Tenslotte merkte Smit nog op dat de financiële positie van de makelaardij zor gelijk is. Door de gewijzigde marktom standigheden zijn veel kantoren in de ro de cijfers gekomen of hangt hun die drei ging boven het hoofd. Bij de jongste prij- zenbeschikking voor de makelaardij is daar op geen enkele manier rekening mee gehouden. Zelfs aan de normale kosten stijgingen is voorbij gegaan, aldus besloot de voorzitter van de makelaarsbond zijn betoog. De Costaricaanse president Rodrigo Carazo benoemde vorige week een ener- giecommissie voor Centraal-Amerika om te bestuderen hoe gezamenlijk actie kan worden gevoerd tegen de OPEC. Zowel Carazo als Portillo hebben ervoor ge waarschuwd dat de wereldenergiecrisis in het bijzonder in arme landen zonder olie in toenemende mate de oorzaak zal vor men van politiek geweld. Veel regeringen zijn verontwaardigd over het oliebeleid van Venezuela, welk land levert aan het merendeel van de Latijnsamerikaanse landen. Zij verwijten de Venezolaanse regering dat deze geen gebruik maakt van haar invloed binnen de OPEC om betere prijzen voor Latijns- Amerika te bedingen, tenminste voor de arme landen. De Venezolaanse minister van Energie, Humberto Calderon Verti, verklaarde in antwoord hierop onlangs dat Venezuela van plan is om bij de volgende ontmoeting van OPEC-landen voor te stellen dat de OPEC de arme naties steunt via het ver strekken van leningen om de olie-import te financieren. „Maar zij zullen geen voor- keursprijzen kunnen krijgen”, aldus Verti. In totaal 21 Latijnsamerikaanse landen, waaronder Mexico, hebben als gevolg van de prijsverhogingen hun benzineprijzen moeten opvoeren tot in enkele gevallen 50 percent. Sommige landen zijn gedwongen de verkoop van benzine zwaar te subsidië ren, teneinde de consument in staat te stellen toch te rijden. Alle landen van het continent, met een gezamenlijke bevol king van 335 miljoen, lijden door de prijs stijgingen onder onverwacht hevige infla tie. Een land als Columbia met een bevol king van 26 miljoen kampt dit jaar met een inflatiecijfer van 25 percent, terwijl de verwachting was dit slechts 15 percent zou zijn. Bisschop Rogerson van Wolverhampton in Engeland heeft zijn oude stek opgezocht: de plaatselijke bank Tot zijn inwijding in de st. Paulskathedraal in Londen deze week verdiende hij als aankomend geestelijke zijn brood als bankbediende. -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25