Nederland met vier clubs in UEFA-toernooi HOCKEYPLOEG MORGEN TEGEN PAKISTAN HFC-OUD ORANJE ZONDER CRUIJFF toto-lotto Thoonen: verbod om te Honkbalbeker Toch strafbank voor A-junioren Bescheiden succesje sportpuntiqj Bettine Vriesekoop CRM: weg met sluikreclame boksen tegen Spanjaard FIDE spreekt zich uit tegen boycot van bepaalde schakers sa» GROTE ONRUST BIJ OMROEPEN OVER NIEUWE RICHTLIJNEN Ouderwets Beslissing president Amsterdamse rechtbank I I I I I I I Oude glorie 1 I Handtekening Standen S 10 31 APRIL VRIJDAG 2 7 19 7 9 SPORT r Si •W- o o o o o o ■MM X PERTH (ANP). Het Neder landse hockeyteam heeft gisteren tijdens het internationale toer nooi in Perth de eerste nederlaag geleden. Australië zegevierde in de laatste wedstrijd voor groep A met 4-3 over Oranje, na een rust stand van 1-0 voor Nederland. Door dit resultaat is Australië als eerste in de groep geëindigd en moet Nederland met de tweede positie genoegen nemen. Beide te ams waren al zeker van een plaats in de halve finales. Neder land zal nu morgen tegen Pakis tan moeten spelen. 1 'B, 00 I I I I te (Van onze sportredactie) Fouten tegen Australië (Van onze sportredactie) oorzaak eerste nederlaag MM JOHAN CRUIJFF yi. m. in u. n: e Li „Wat wij nou missen is een spelverde ler”. Het was niet de eerste keer dat Wou ter Leefers deze mening liet horen. Ook na de energieke wedstrijd tegen Australië legde Leefers weer de vinger op de zwak ke plek. „Bij Australië is Trevor Smith precies de juiste man voor dit werk. Wij hebben momenteel niemand die dat kan. En dan kom je als middenvelder gewoon niet genoeg aan je eigenlijke taak toe. Je moet je te veel met de verdediging be moeien”. Daarna brengt de Omroepraad over de ze richtlijnen advies uit aan de minister van CRM. De richtlijnen, die nog vóór het zomer reces van de Tweede Kamer van kracht moeten worden, hebben uitsluitend be trekking op het uitzenden van sporteve nementen. Zo wil minister Gardeniers van CRM onder meer, dat er geen wed strijden worden uitgezonden waarbij ge bruik wordt gemaakt van shirtreclame. Voor Maarten Sikking was het resul taat extra triest. De 31-jarige doelman van Schaerweyde was weer eens een keer ouderwets op dreef. Hij reageerde in zijn 108e interland alsof het zijn debuut be trof en moest niet minder dan achttien hoekslagen trotseren (Zeven korte en elf lange). Drie keer liet de lijnverdediging Sikking in de steek, waardoor aanvoer der Jim Irvine (die in de eerste helft specialist Ian Cooke verdrong) meteen topscorer van de wedstrijd werd. Vooral bij het tweede Australische doel punt, toen Nederland de toch fraai opge bouwde voorsprong verloren zag gaan, had Maarten Sikking alle reden zich op te winden. Het schot van de lange Irvine was bijzonder onbeduidend. Tergend lang zaam rolde de bal over het astroturf in de richting van de hoek waar Van der Staak zich met een grimmig gezicht had gepos teerd. De leraar lichamelijke opvoeding uit Den Bosch had een strakke bal ver wacht en wist met de onverwachte situatie geen raad. Veel te laat haalde hij uit, want de bal lag al lang tegen de plank. Ook wil zij het noemen van sponsor- namen verbieden. Voorts attendeert de bewindsvrouw op de overvloedige hoe veelheid aan bordreclame in de stadi ons. Naar haar mening mogen alleen wedstrijden worden uitgezonden, waar bij sprake is van bescheiden bordre clame. Als de Omroepraad over deze richtlij nen gunstig adviseert, dan heeft dat gro te gevolgen voor de sportwereld. Het uitzenden van een evenement als bij voorbeeld de Tour de France komt dan op losse schroeven te staan, aangezien daarbij veelvuldig van shirtreclame ge- Terwijl de negen duizend mensen op de met zon overgoten tribunes van het Com monwealth stadion een orgie van lawaai produceerden, kon Van der Staak zich wel tegen het hoofd slaan. Het betekende meteen het definitieve herstel van Austra lië, dat voor de derde maal in dit toernooi met een achterstand werd geconfrton- Het bedrijfsleven, de sponsors dus, investeert in de sport jaarlijks een be drag van 70 miljoen gulden. Daar staat reclame voor de bedrijven via radio en televisie tegenover. Mocht die reclame verdwijnen, dan zal de belangstelling van het bedrijfsleven voor de sport on getwijfeld af nemen. bruik wordt gemaakt. Ook de meeste zaalsporten, waar shirtreclame al jaren een geaccepteerde vorm van sponsoring is, dienen van het scherm te verdwijnen. De verzekeringsmaatschappij Delta Lloyd heeft bijvoorbeeld al besloten te stoppen met sponsoring van de gelijkna mige basketbalclub, omdat de naam on voldoende door de media wordt ge noemd. Het ligt in de lijn der verwach ting, dat andere sponsors het voorbeeld van Delta Lloyd zullen volgen. teerd. Tegen India was het ook 0-2 en tegen Frankrijk 0-1 alvorens Australië beide duels toch nog met 3-2 wist te i winnen. 1. 2. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 4. 5. PJONGJANG. Op de eerste dag van het 33e toernooi om de wereldtitels tafel tennis is duidelijk gebleken dat de Neder landse topspeelsters angst bezitten voor de vooral Chinese en Japanse tegenstand sters. Dat van wereldkampioen China werd verloren was geen schande. Het klasseverschil was tè groot. Intussen is gebleken dat Viktor Korts- noi niet alleen wordt geboycot maar zelf ook aan die praktijken meedoet. Zo mag 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 2 1 0 4 3 2 1 0 0 0 o o o 1 2 3 4 0 1 2 3 4 8 6 4 2 0 8 6 4 2 0 Tegen Japan was de ploeg eveneens kansloos. Alleen tegen Roemenië, dat met 3-1 won, kwam Bettine Vriesekoop tot winst. De FIDE-president is tijdens de be stuursvergadering toegerust met ver gaande volmachten bij de eerstvolgende match om het wereldkampioenschap die Na de resultaten van de halve finales van woensdag zijn de punten nu zodanig verdeeld dat de finale-resultaten geen verandering in de volgorde van de lan- denranglijst meer kunnen brengen. De nieuwe regels, opgesteld omdat de oude verdeling van het aantal clubs geen rekening hield met bereikte resultaten (waardoor landen als Frankrijk, dat nog nooit een Europese cup won, meer teams kon afvaardigen dan bijvoorbeeld Ne derland) luiden als volgt: per land wor den de punten die alle deelnemende ploegen aan Europese toernooien in een HAARLEM. Johan Cruijff zal als gevolg van de zakelijke beslommeringen die hij heeft rond zijn komende optreden bij Cosmos niet meedoen met de feestwedstrijd die het dit jaar jubilerende HFC op koninginnedag zal spelen tegen een ploeg van oud- internationals. Cruijff heeft de organisatoren laten weten dat niet voor honderd procent op zijn komst kan worden gerekend en dat hij het daarom tegenover HFC en het publiek eerlijker vindt het zekere voor het onzekere te nemen door te besluiten van deelname af te zien. Wichèrt van Schouwenburg, woordvoerder van HFC: „Cruijff heeft nadrukkelijk meegedeeld het echt spijtig te vinden niet in deze wedstrijd te kunnen uitkomen. Ons bestuur, Cruijff zelf en diens zakencompagnon Jack van Zanten hébben alle mogelijk heden onderzocht maar moesten tenslotte tot de conclusie komen dat geen enkele zekerheid kon worden gegarandeerd”. Wél heeft de vedette de jubilerende vereniging laten weten in ieder geval in de toekomst aanwezig te willen zijn bij de traditionele nieuwjaars wedstrijd. Die toezegging is - uiteraard - in dank aanvaard. Overigens zullen de bezoekers van de ontmoeting tussen HFC en de oud-internatio- nals aanstaande maandag niet van goede bekenden uit Nederlands voetbalhistorie verstoken blijven. Joop Stoffelen, verantwoordelijk voor het samenstellen van de ploeg oud-internationals, heeft dezelfde spelers opgeroepen die afgelopen nieuwjaarsdag, toen de traditionele krachtmeting wegens extreem winterse omstandigheden moest worden afgelast, acte de présence zouden hebben gegeven. Stoffelen: „Ik kon het niet maken, zo daar behoefte aan mocht bestaan, van deze groep sommigen thuis te laten en anderen op te roepen. Daarvoor zijn ze veel te tuk op deze wedstrijd”. Voor de ontmoeting die maandag om 16.00 uur aan de Spanjaardslaan begint zal een keus uit de volgende oud-gedienden worden gemaakt; Jan Mulder, Theo van Duivenbo de, Sjaak Swart, Frans Bouwmeester, Piet Lagarde, Piet Ouderland, Leen van der Lugt, Roel Wiersma, Wytze Couperus, Louk Biesbrouck, Frits Flinkevleugel, Piet v. d. Kuil, Reinier Kreijermaat en Hennie van Nee. over drie jaar zal plaatsvinden. Als het FIDE-congres, dat half augustus in Por to Rico wordt gehouden, daar zijn toes temming aan hecht krijgt de president het recht de beslissingen van de hoofd scheidsrechter te wijzigen. Het bestaan de jury-systeem wordt afgeschaft. In verband met deze feestelijke krachtmeting zal de competitiewedstrijd van HFC - thuis tegen DSK - niet zondagmiddag maar een dag eerder, morgen om 18.00 uur, worden gespeeld. seizoen hebben behaald bij elkaar opge teld. (twee punten voor een overwinning, één voor een gelijkspel en nul voor een nederlaag), vermeerderd met een bonus- punt voor elke club die de kwartfinales bereikt, nog een punt voor het halen van de halve finales en een derde extra punt voor het bereiken van de eindstrijd. Het totale aantal punten wordt dan gedeeld door het aantal deelnemende clubs per land. Ten slotte worden zo de eindresultaten per land over de afgelo pen vijf jaar bij elkaar geteld. De drie landen die dan de meeste punten hebben mogen met het maximum van vier clubs deelnemen (voor het eerst in 1980), de volgende vijf landen met elk drie teams, dan dertien landen met twee en de overi ge elf met elk één. Voor de deelname in het daaropvolgende seizoen trekt men van het puntentotaal pep land het eerste van de vijf seizoenen af en telt er het laatste weer bij, zodat altijd de resulta ten gelden van de laatste vijf jaren. DEN HAAG. Het bestuur amateur voetbal van de KNVB heeft besloten voor het komende seizoen de zogenaamde regeling strafrecht voor A-junioren in te stellen. Het strafbankje zal ook gelden voor de geselecteerde jeugdteams. De KNVB verwacht dat deze maatregel een groot preventief effect heeft. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de Ajacied Zwamborn één wedstrijd schorsing en een boete van 250 gulden opgelegd. Voorts kreeg hij het recht in beroep te gaan tegen het omzetten van een voorwaardelijke schorsing in een onvoor waardelijke. De Telstar-speler Van Toor is één wedstrijd onvoorwaardelijk ge schorst met een boete van 125 gulden, terwijl de Volendammer J. Jonk een boe king opliep. Bij de jeugdspelers kreeg Massa (Telstar) één wedstrijd voorwaar delijk en 75 gulden boete. De Haarlemmer Scheurman kwam er af met een boeking. Het Argentijnse voetbalelftal zegevier de in Buenos Aires met 2-1 over Bulgarije. De Russische atleet Anatoly Solomine is sinds donderdag in het bezit van het wereldrecord 20 kilometer snelwandelen: 1 uur 22 minuten en 52,4 seconden. DEN HAAG. De afwikkeling van de bekercompetitie 1978 zal op dinsdag 8 mei haar beslag krijgen. In het Pim Muliersta- dion in Haarlem speelt om half acht be kerhouder Tetramin Nicols tegen Unique Giants. Indien Nicols wint is de strijd beslist, in het tegenovergestelde geval wordt wederom een halve competitie ge speeld tussen deze twee ploegen en Neptu- nus Rotterdam. 4- HENNIE THOONEN: te oud én onvoldoende klasse. 24- 4 17- 6 12-10 4-22 2-17 Bij de weigering werd aangevoerd dat Thoonen de reglementaire leeftijd (35 jaar) al had overschreden om als tweede- seriebokser dispensatie te kunnen krijgen voor een wedstrijd tegen de eerste-serie- bokser (Evangelista). Daar komt volgens de profcommissie nog bij dat Evangelista een voor Thoonen veel te sterke bokser is zodat de Nederlander een ernstige licha melijke afstraffing riskeert en dat hij daarom tegen zichzelf in bescherming moet worden genomen. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Nog vóór de finales van de drie Europese cuptoernooien zijn gespeeld, staat nu al vast hoeveel clubs de 32 landen in het seizoen 1980- 1981 op grond van de nieuwe regels naar het UEFA-cuptoemooi mogen sturen. Nederland krijgt het recht, samen met West-Duitsland en België, vier clubs (het maximum) aan dat toernooi te laten deelnemen. groep b: Pakistan Gr.-Brittannië Nw.-Zeeland Kenia Maleisië Groep a: Australië Nederland India Canada Frankrijk Een uitstekend voorbeeld van zijn spel opvatting liet Trevor Smith twee minuten voor het einde zien. Paul Litjens mocht zich klaarmaken voor zijn zesde strafcor- ner nadat Tim Steens ver in de straf- cirkel was doorgedrongen. Bij de stand 3- 3 leek het zo gewenste gelijkspel waar door in de halve finales Pakistan kon worden ontweken, haast tastbaar. De bal stuitte echter af op de snel opgekomen Poole en ook de rebound van Litjens mislukte. Onmiddellijk zag Trevor Smith dat zich een unieke scoringskans aan diende. De meeste Nederlanders waren te ver naar voren gekomen en Smit zag drie van zijn medespelers vrij staan. Alleen Carel AMSTERDAM (ANP). De nationa le schaakbonden kunnen dezer dagen een brief tegemoet zien waarin FIDE- president Fridrik Olafsson zich kant tegen boycots en voorgenomen boycots van bepaalde spelers. „Wat de Russen ook op Kortsnoi mogen hebben aan te merken, en ik kan hun gedachtengang wel volgen al sta ik daar niet achter, vind ik dat elke nationale schaakbond het algemeen belang van de sport in het oog dient te houden. Mocht er sprake zijn van een boycot dan zullen wij de betreffende schaakbond ten sterkste adviseren zijn standpunt te herzien”, aldus Olafsson. De president voerde aan dat Evangelis ta inmiddels (vorige week woensdag) zijn Europese titel heeft verloren aan de Itali aan Zanon, zodat Thoonen ook geen be lang meer heeft bij zijn eis de wedstrijd te mogen boksen. Die eis was namelijk toe gespitst op het gevecht om de Europese titel. De moeilijkheid waarvoor de FIDE zich ziet geplaatst is de vaststelling of de Russische boycot is opgelegd door de nationale bond of is ontstaan uit een spontane reactie van Russische scha kers, zoals de secretaris van de Russi sche bond Baturinski woensdag vertel de. „Ik denk dat Baturinski woensdag niet de waarheid sprak”, verklaarde gis teren oud-FIDE-president dr. Max Eu- we. „Twee jaar geleden al vertelde een Russische schaker mij dat hij van hoger hand opdracht had gekregen zich uit een bepaald toernooi terug te trekken”. Gebleken is dat in het wedstrijdprogramma van toto-gelijk nr. 18 (5 en 6 mei) één wedstrijd voorkomt die op vrijdagavond gespeeld zal worden. FC Kaiserslautern-Arminia Bielefeld. Aangezien hiervan de uitslag bekend is vóór de officiële sluitingstermijn wordt een vervan gende uitslag vastgesteld. men hem er verantwoordelijk voor ach ten dat Raymond Keene, notabene lid van het hoofdbestuur, de komende maand niet mag meedoen aan het toer nooi in de Zwitserse plaats Biel. „Wij hebben u weliswaar uitgenodigd, maar we moeten daarop terugkomen aange zien tussen u en ons clublid Kortsnoi niet meer de beste verstandhouding heerst”, zo schrijft het Zwitserse toemooicomité aan de Britse grootmeester. DEN HAAG. Binnen de omroepen is grote onrust ontstaan over nieuwe richtlijnen, die het ministerie van CRM met betrekking tot de sluikreclame op televisie heeft opgesteld. Deze richtlij nen zijn voorgelegd aan de Omroepraad en zullen daar vermoedelijk vandaag in een vergadering worden behandeld. LOTTO 16: Inleg 3.447.699,00; Prijzenbedrag 1.637.657,03; ie prijs: 1 winnaar bruto 573.179,90; 2e prijs: 2 winnaars ieder bruto 81.882,80; 3e prijs: 144 winnaars 1.705,80; 4e prijs: 7800 winnaars 41,90; 5e prijs: 9882 win naars 33,10. Aan de andere kant heeft de organisa tie van het toernooi in Banja Luka in dat geval Petrosjan, Kasparov (bei den Sovjet Unie), Smejkal (Tsjechoslowakije) en Sax (Honga rije) verstek zouden laten gaan. Korts- noi’s zakenwaarnemer Pachman kreeg vijftig handtekeningen onder de brief waarin hij tegen deze handeling protes teerde. Fridrik Olafsson zei toe de toer nooi organisatoren van Biel en Banja Luka van zijn afwijzing van elke vorm van Boycot op de hoogte te zullen stellen. Sandra de Kruiff moest diep buigen voor Chang teh Ying. De Chinese die met penhoudergreep speelde attaqueerde steeds op de backhand van de Nederland se die daardoor niet in haar spel kon komen: 7-21, 10-21. Bettine Vriesekoop die DEN HAAG. Lotto 16 van het afgelopen weekeinde kent één winnaar van de eerste prijs. Hij ontvangt bruto 573.179,90. De NBB heeft reeds tweemaal gewei gerd Thoonen tegen Evangelista te laten boksen. De profcommissie had Thoonen al eerder toestemming onthouden. De NBB voerde voor de rechtbank op grond van de reglementen aan geen toestem ming voor de door Thoonen verlangde wedstrijd te kunnen geven als de prof commissie die al geweigerd had. van der Staak was nog op zijn post. Een keer kon hij met een snoekduik de bal nog afweren, maar bij het schot van invaller Steve Smith waren Van dér Staak en doelman Maarten Sikking kansloos. Hoog verdween de bal in het net, waardoor Australië alsnog het Pakistaanse gevaar wist af te wenden (3-4). „Even dacht ik nog dat de bal over zou gaan”, herinnerde Steve Smith zich later. „Maar gelukkig was dat gezichtsbedrog”. TOTO 16: Inleg 589.660,00; Prijzenbedrag 280.088,50; le prijs: 4 winnaars ieder bruto 28.008,80; 2e prijs: 307 winnaars ieder 228,00; 3e prijs: 4378 winnaars ieder 22,30. 15- 7 20-11 i 16- 14 7-16 AMSTERDAM. De Nederlandse profbokser Hennie Thoonen zal eind mei in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy niet tegen oud-Europese titelhouder, de Spanjaard Alfredo Evangelista, mogen boksen. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Bor- gerhoff Mulder gisteren bepaald in het kortgeding dat de nationale zwaarge- wichtkampioen Thoonen had aangespan nen tegen de Nederlandse Boksbond (NBB). De president verklaarde de eis van Thoonen niet ontvankelijk. tegen de Chinese nummer drie, Ke hsin Ai achter de tafel verscheen, stuitte op een geweldig sterke verdedigster. De nationa le kampioene, van nature een aanvalster, kon niet veel beginnen: 12-21, 8-21. Ook het dubbelspel was een onbegonnen taak, omdat de Nederlandse combinatie Vriese- koop/Marjan van der Vliet veel moeilijk heden had met het vreemde bat. Wereldkampioen schaken Anatoly Karpov heeft in het toernooi van Montreal voor de tweede maal gewonnen van Jan Timman die nu op de zesde plaats staat. Karpov leidt. Corrie Vreeken versloeg in de eerste ronde van een internationaal schaaktoer nooi in Hyeres de Finse Sirkka Liisa Vuo- ren. In de tweede ronde verloor ze van de Russische Elena Akhmylovskaja. Bj0rn Borg en Jimmy Connors, in he vige strijd gewikkeld om de eerste plaats van de wereldranglijst tennis, hebben zich geplaatst voor de derde ronde van een toernooi in Las Vegas. Zij versloegen res pectievelijk de Australiër John Alexander en Dick Stockton. In de ronde van Spanje heeft de Belg Alfons de Wolf de tweede etappe gewon nen. Zijn tijd over de 188 kilometer: 5.19,54. j4- VIKTOR KORTSNOI: ook schuldig De standen in de beide groepen van het tienlandentoernooi zijn: De definitieve indeling voor het sei zoen 1980-1981 luidt nu: VIER CLUBS: West-Duitsland, Ne derland en België. DRIE CLUBS: Engeland, Spanje, Joe goslavië, Sowjet-Unie en de DDR. TWEE CLUBS: Italië (dat land had er tot nu toe altijd vier), Frankrijk, Honga rije, Tsjechoslowakije, Polen, Portugal, Ooostenrijk, Zwitserland, Schotland, Griekenland, Zweden, Bulgarije en Roemenië. ÉËN CLUB: Turkije, Denemarken, Ierland, Noorwegen, Finland, Noord- lerland, Cyprus, Malta, Ijsland, Alba nië en Luxemburg. (Wales vaardigt geen eigen teams af naar het Europa Gup III- toemooi). t). I l I l l| l I l l l l l l l l l ■w W» «bbssmk

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31