Uitvoer oliën Criteria voor huur en verhuur Zware colonne en vetten steeg sterk VNO: alle blijft positief gestemd STAND HYPOTHEEKRENTE signalen op rood Benzineprijs in Joego-Slavië sterk verhoogd beurs deze week Bezwaar tegen Nationale Nederlanden super BTVV K Opwaartse lijn zet voort 12 13 ZATERDAG 2 8 APRIL ECONOMIE 19 7 9 DEN HAAG (ANP) De rege ring streeft ernaar de huur prijzenwet Woonruimte en de Wet op de Huurcommissies op 1 juli in werking te laten tre den. Tevens zal dan een giste ren gepubliceerde algemene maatregel van bestuur, die de uitwerking vormt van de nieu we wetgeving op het gebied van de huurprijzen en woon ruimte, van kracht worden, al dus gisteren het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening. Het parlement heeft aan deze maatregel on langs zijn goedkeuring gegeven. Nieuwe huurwetten 88<- 1 juli van kracht i Ballast-Nedam verwacht winst V (Van onze redactie economie) I Rentepercentages per 24 april. Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf- Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank De bestaande Huurwet zal bij de invoe ring van de nieuwe huurwetten ten aan zien van de woonruimte buiten werking worden gesteld. Enkele andere wetten, De twee nieuwe wetten geven regels over het vaststellen en wijzigen van huur- pijzen van wwomruimte in het gehele land. Het onderscheid tussen geliberali seerde en niet-geliberaliseerde gebieden behoort dan tot het verleden. In de wetten staan ook voorschriften voor het oplossen van geschillen over huurprijzen. In dit verband zullen de nieu we huurcommissies, die de bestaande huuradviescommissie gaan opvolgen, een belangrijke rol gaan spelen. Het nu gepu bliceerde besluit geeft de criteria aan op grond waarvan de huurcommissies straks de kwaliteit van de woonruimte en de redelijkheid van de huurprijzen en wijzi gingen daarvan moeten beoordelen. Huurders en verhuurders kunnen zich naar die criteria richten bij het doen van voorstellen tot wijziging van de huurprijs. Zij mogen er echter ook in onderling overleg van afwijken. Worden zij het evenwel niet eens en leggen zij hun geschil voor aan de huurcommissie, dan zal deze Er is in de laatste tijd dus een duidelijk opstuwende druk op de rente, maar door uitlatingen van minister Andriessen dat de hypotheekrente in de nabije toekomst flink zou gaan dalen en dat een rentestand van 9 procent veel te hoog is voor een inflatiepercentage van 4 tot 5 procent, zoals dat ook voor 1979 voor ons land mag worden verwacht, trad enig herstel in. Het is echter opvallend dat het buitenland al geruime tijd niet meer meedoet en waar schijnlijk eerst het verdere beloop van onze betalingsbalans wil af wachten alvo rens weer in guldensleningen te beleggen. Dit verdunt het aanbod van kapitaal, ter wijl door de vele staatsleningen die de laatste tijd als een lopende band op de beurs gepresenteerd worden, de vraag juist zeer hoog blijft. Aan de andere kant tracht de regering, middels een soort interbankaire afspraak, de particuliere kredietvraag in te perken om zo de bestedingen van het publiek wat af te remmen. Dit kan de druk op de rente ook enigermate verlichten, hoewel deze in ieder geval de criteria die in het besluit worden genoemd toepassen. Deze criteria zijn voor de meeste woningen terug te vinden in het zogenaamde woningwaarde- ringsstelsel en het huuraanpassingen- schema, dat al sinds 1976 voor bepaalde woningen wordt toegepast. Het besluit huurprijzen woonruimte geeft ook richt lijnen voor de beoordeling van de huur prijzen van niet-zelfstandige woonruimte, zoals kamers. Hoewel omzet en resultaten in het bin nenland ongunstig zullen worden beïn vloed door het langdurige winterweer in de eerste maanden van 1979 zijn de voor uitzichten voor alle divisies redelijk. Het is volgens de raad van bestuur te verwachten, dat ook in 1980 de omzet op het hoge niveau van 1979 zal liggen. Wan neer in 1981 het nederzettingen project zal zijn voltooid, is enige terug gang in de omzet te verwachten. Bij de uitvoering van dit project wordt in feite Onvoorziene omstandigheden voorbe houden ligt een verdere stijging van de winst (ƒ24,1 mln in 1978 tegen 17,6 mln in 1977) in de lijn van de verwachtingen, aldus de raad van bestuur in het jaar verslag. De belangrijkste bijdrage aan de omzet- toeneming dit jaar wordt geleverd door het nederzettingen-project in Saoedi-Ara- bie. Te verwachten is dat in 1979 in het Midden-Oosten nieuwe opdrachten zullen worden verworven. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25~ 1,25 1,25 1 1 1,5/2 1,5/2 9,2 9,2 9,57 9,84 9,70 9,97 9,38 9,38 9,35 9,32 9,32 9,76 10,21 9,2 9,2 9,6 9,1 8,9 9,2 9,2 9,57 9,84 9,70 9,97 9,38 9,38 9,35 9,32 9,32 10,05 10,50 it >ne, het Urn. DEN HAAG (ANP). Het bestuur van het verzekeringsconcern Natio nale Nederlanden blijft positief ge stemd over de toekomstige ontwikke ling. In de afgelopen jaren lag het groeitempo flink boven de inflatie. Vertrouwd wordt dat deze opwaartse lijn kan worden voortgezet, zo staat in het jaarverslag. 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,4 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,2 9,6 Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Rente vast Afsluitprov. gedurende: inproc.: metGem.gar. 'ON KEN odu- Ne- Sote- sttxis r uw ten 1 op Iget- axl. voor geo- Tei. >«-9- teisje sser- op deze ontwikkeling vooruitgelopen: be langrijke variabele factoren zijn inge bouwd zoals het aantrekken van kortver- banders, inschakeling van onderaanne mers voor complete onderdelen van het project, financiering van omzetpieken door middel van kortlopende kredieten en belangrijke afschrijvingen op benodigd materieel. De investeringen zullen in 1979 ca. ƒ45 mln bedragen tegen ƒ110 mln vorig jaar en 71 mln in 1977. In deze bedragen is niet begrepen het deel van de investerin gen voor grote buitenlandse projecten dat zonder meer als kosten voor deze projec ten wordt beschouwd. Over de economie, vooral in Nederland, is het bestuur niet optimistisch maar in 1978 is opnieuw gebleken dat het verzeke ringsbedrijf „schokbrekers” bezit, die de gevolgen van economische bewegingen vertragen en temperen. Het concern heeft in 1978 de gevolgen van de sombere eco nomie niet wezenlijk, althans niet recht streeks, ondervonden. Van zeer groot belang vindt de Raad van Bestuur expansie in de internationale sfeer. Indien Nationale Nederlanden er in slaagt de aandelen te verwerven van de Life Insurance Company of Georgia in de VS zou het aandeel van de VS in het premie-inkomen voor leven (thans 20 pro cent) ongeveer verdubbelen. De groei van het Nederlandse levens- verzekeringsbedrijf was vorig jaar vrij bescheiden. De op zichzelf toe te juichen afremming van de loonkostenstijging ver minderde de groei van de in het collectie ve levensbedrijf verzekerde pensioenen. Daartegenover stond een goede groei van het individuele levensbedrijf die werd be vorderd door de grotere vraag naar zoge naamde kapitaalverzekeringen met lijf- renteclausule en verzekeringen op het le ven van man en vrouw gezamenlijk. De buitenlandse levenbedrijven ontwikkel den zich voorspoedig. De ontwikkelingen naar een ordelijker marktgedrag in het Nederlandse schade- lijk 9,49 9,76 9,57/9,63 9,84/9,90 9,88 9,88 10,32 9,52 9,2 (Van onze redactie economie) Hoewel Wall Street de eerste helft van deze week een opgewekt gezicht zette, ging de opmars toch niet van harte. De beurs kon eenvoudig niet meer op tegen de lawine van bijzon der fraaie winstcijfers over het eerste kwartaal en moest wel omhoog. bank 9,0 9,25 DEN HAAG (ANP). Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen geeft als totaalindruk van 1978: niet succesvol. De aarzelende verbetering in de internati- onale conjunctuur kwam ons land onvol doende ten goede als gevolg van de struc turele problemen waarmee we te kampen hebben. Aan het eind van het jaar stonden alle signalen op rood. Aldus het verbond in zijn jaarverslag over 1978. Trage economische groei, stijgende werkloosheid, onvoldoende herstel van bedrijfsrendementen. Voor het eerst sinds vele jaren een tekort op de betalingsba lans, vooral door een ongunstige concur rentiepositie op binnen- en buitenlandse markten. Tegenvallende export, een nog steeds niet doorbroken wanverhouding tussen omvang en groei van de collectieve versus particuliere sector. Bedrijfstakken en bedrijven in de knel. Bedrijfssluitin gen. Dat alles bij elkaar zijn de donkere wolken van 1978, jaar van plannen en praten, aldus het VNO. Het verbond is er zich van bewust dat door beleidsombuigingen in 1978 niet veel meer kon worden veranderd. De marsrou te van het kabinet stond aan het einde van het jaar min of meer vast. De omvang waarin en de snelheid waarmee de ombui gingen zullen worden uitgevoerd zullen blijken in 1979. Dan komt de confrontatie tussen gewekte verwachtingen en uitvoe ring van plannen. maatregel overigens wel in strijd lijkt met de aanbevelingen van de OESO die steeds blijft doorhameren op juist een vergroting van onze bestedingen teneinde zo de werkloosheid te bestrijden. Ook de onzekerheid waarmee Wall Street de laatste paar weken duidelijk tobt is grotendeels van financiële aard. Nog altijd baart de prijsstijging in Ameri ka grote zorgen en president Carter heeft deze week nog eens beklemtoond dat er bijna elke dag sprake is van een prijsstij ging, zodat zijn inflatiebestrijdend pro gramma dringende uitvoering verdient. Tot dusver is dit programma echter gebaseerd op een soort vrijwillige beper king van prijs- en loonsverhogingen en hoewel vele grote ondernemingen bewe ren daar wel degelijk de hand aan te houden, blijven de maandelijkse prijsstij gingen voor groot- en kleinhandelsartike- len nog altijd op 12 tot 14 procent als jaarbasis. Van de hevig ontbrande interne regeringsstrijd over het wel of niet aanha len van de kredietteugels, en daardoor meer kans op rentestijging, werd deze week echter niet veel meer naar buiten geventileerd, zodat Wall Street alle tijd had zich op de verdere binnen komende winstcijfers te concentreren. Hoewel deze overwegend formidabel bleven luiden ging de hierop gebaseerde koersstijging niet van harte. Opvallend is daarbij hoe fors ook nu reeds de winsten tie van de Nederlandse Investeringsbank voor ontwikkelingslanden die een reeds uitgeschreven emissiekoers van 8,75 pro cent schielijk verhoogde tot 9 procent om zo deze week een inschrijving van 125 miljoen gulden op 100 procent niet te doen mislukken. Niet tevergeefs overigens want hierdoor werd een overweldigende belangstelling gecreëerd. Familie olifant maakt een wandelingtje door Zurich. De groep olifanten van het Zwitserse circus Knie wordt door een agent op een motor door de Zwitserse hoofdstad geleid. lijk 9,49 9,76 9,57/9,63 9,0 9,84/9,90 9,25 9,88 9,88 10,32 9,52 9,2 AMSTELVEEN. De omzet van de Ballast-Nedam Groep zal dit jaar belangrijk hoger liggen dan in 1978, toen de omzet ƒ1,76 miljard bedroeg, ruim 40 pet meer dan in 1977 1,21 miljard). 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Centrum bank Westland Utrecht/standaard no-risk BELGRADO (ANP) De Joegoslavi sche regering heeft de prijzen van benzine met ingang van vandaag met gemiddeld dertien procent verhoogd. De prijs van normale benzine stijgt van 8,85 tot 9,80 dinar per liter, die van superbenzine van 9,15 tot 10,50 dinar en die van dieselolie van 6,90 tot 7,30 dinar. Een dinar komt overeen met ongeveer tien cent. In novem ber waren de prijzen al met gemiddeld 26,5 procent verhoogd. in de oliesector zijn aangetrokken, terwijl in het eerste kwartaal de binnenlandse olieprijzen in Amerika nog niet in hogere zin waren aangepast. Maar vele oliemaat schappijen boekten desondanks een winststijging van 50 procent, hetgeen pre sident Carters wens hierop een extra be lasting te leggen, steunt. Deze week werd het betreffende wetsontwerp bij het con gres ingediend. Maar het is nog twijfel achtig of dit lichaam ermee akkoord gaat. Er wordt in elk geval een zodanige ombui ging en aanpassing verwacht dat het aan vankelijk beoogde effect behoorlijk uitge hold dreigt te geraken. Na een goed begin, in navolging van Wall Street overwon op het Damrak deze week al snel de uit de voorgaande weken van de aprilmaand bekende stemming van lusteloosheid en apathie. Het meest werd daarbij nog gereageerd op de bin nenkomende bedrijfsresultaten. Unilever trok zodoende een drietal guldens aan, maar Hoogovens moest er een drietal prijsgeven. Ennia beantwoordde een fraai jaarverslag met een stijging van 8,- en de VNU met ƒ6,-, Elsevier-NDU was onge veer 10,- hoger maar Audet moest 10,- prijsgeven en De Telegraaf ƒ5,-. Hage- meyer verloor op een bijzonder slecht jaarverslag terrein van ƒ48,- op ƒ38,-. Giessen-De Noord moest nog eens ƒ6,- terug op nieuwe laagtepunten sedert ja ren, evenals Ogem die ƒ3,- verloor. zoals de Wet Jaarlijkse Huurverhoging en de Wet Huurprijsontwikkeling Woon ruimte, zullen bij die gelegenheid worden ingetrokken. Tenslotte geeft het besluit regels voor het vaststellen van de huurprijs na ingrij pende woningverbetering, voorzover het rijk daarvoor subsidie heeft verstrekt of van gemeentewege een aanschrijving heeft plaatsgevonden. Voordat de verbeteringswerkzaamhe- den van start gaan bepaalt de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening de nieuwe huurprijs, die wordt berekend door bij de oude huurprijs een bedrag op te tellen van 2,5 procent van de geraamde kosten. De nieuwe huurprijs mag echter nooit hoger uitkomen dan de huurprijs, die bij toepassing van het wo- ningwaarderingsstelsel gezien de kwali teit van de woning na verbetering ten hoogste redelijk is, aldus het ministerie. verzekeringsbedrijf wierp in 1978 vruch ten af, er is een begin van verbetering in sommige schade branches. Maar dit bete kent nog niet dat het bestuur nu tevreden is. In de brand-sector zijn het vooral bui tenlandse verzekeraars die, ondanks slechte resultaten in Nederland daarvan, grote cmmmerciële risico’s accepteren te gen te lage premies. Bij transportverzeke ring is wel sprake van enig herstel van de discipline in de markt, maar het algemeen premieniveau blijft te laag. Autoverzeke raars leggen dienaangaande meer reali teitszin aan de dag dan in het verleden. In de sector ziekte en ongevallen zijn de problemen nog legio. Bij de ziektekosten verzekering geeft het achterblijven van premieverhogingen bij de kostenstijging grote zorgen. Het bestuur begrijpt heel goed dat de overheid de prijzen in de hand wil houden, maar dat mag voor de be drijfstak niet leiden tot uitholling van de solvabiliteitsmarge. De stroom vorst- en dooischaden van de afgelopen winter ziet Nationale Nederlan den niet als een abnormaal verschijnsel. Het vergoeden van dergelijke schaden is inherent aan het verzekeringsvak. Ver wacht wordt dat de totale resultaten er niet wezenlijk door beïnvloed zullen worden. Zoals eerder gemeld bedroeg de netto winst vorig jaar 248,3 miljoen of 21 pro cent meer dan in 1977. De omzet steeg met 9 tot 5,85 miljard. Het premie-inkomen leven ging met 6 procent vooruit en dat van schade met 5 procent. Voorgesteld wordt een dividend van 5,50 per aandeel van ƒ10. Er werd al tussentijds ƒ2,40 betaald. Als slotdividend zal worden uit gekeerd 3,10 in contanten of, naar keuze, drieëndertig en een derde cent in aande len uit de agioreserve. Ook in Amsterdam leek het er even op dat het getij zou keren en een betere stemming zou doorbreken. Maar na slechts één dag van flink herstel begon de bekende kleurloosheid en ongeïnteres seerdheid weer te domineren. Vooral toen Wall Street later in de week terugviel. In Amsterdam was het daarbij vooral de onzekerheid over het toekomstig eco nomisch beloop. En vooral ook in het begin van deze week de onzekerheid over het toekomstig rentebeloop. Na vorige week reeds met een opvallende afbrokke ling begonnen te zijn, zette de obligatie- markt deze week aanvankelijk de koers dalingen versneld voort. Mede in de hand gewerkt door het volkomen mislukken van een 8,75 procent lening van de Neder landse Middenstands Bank die op 99,7 procent slechts 100 miljoen gulden van de gevraagde 150 miljoen gulden binnen kreeg en daardoor met 98,8 procent op de eerste officiële beurskoers werd gezet. Nog opmerkelijker echter was de reac- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De gunstige ontwikke ling van de uitvoer in de oliën- en vetten sector in 1978 heeft zich in het eerste kwartaal van 1979 voortgezet. Volgens de door het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën ontvangen documenten steeg de uitvoer in die periode vergeleken met de eerste drie maanden van 1978 in volume met 33 procent, tot circa 300.000 ton. In waarde steeg de uitvoer met 35 procent, tot 510 miljoen gulden. De invoer van oliehoudende grondstof fen bijna uitsluitend bestaande uit so jabonen steeg met bijna 50 procent tot ruim 900.000 ton, waaruit ruim 175.000 ton olie zal worden verkregen. Aangezien het verbruik van vetten en oliën zal worden verkregen. Aangezien het verbruik van vetten e oliën voor menselijke consumptie in Nederland al enige tijd vrij stabiel is, wordt deze hoeveelheid, veelal na verdere bewerking, weer uitgevoerd. De stijging van de uitvoer van plantaar dige oliën bedroeg 45.000 ton ofwel 55 procent, en was zoals te verwachten ge heel een gevolg van de stijging in de uitvoer van sojaolie. Sojaolie heeft in de totale uitvoer een aandeel van 29 procent van de waarde en 36 procent van de hoeveelheid. Ook de uitvoer van voedingsvetten en andere eetbare vet-oliehoudende produk- ten is sterk gestegen. In hoeveelheid steeg deze met 37 procent tot circa 41.000 ton en in waarde met 51 procent tot ongeveer 98 miljoen gulden. Het versphil in stijgings- percentage is voornamelijk een gevolg van een toename van het aandeel van spijsvetten in de uitvoer van eetbare vet- oliehoudende produktep. Bekende kleurloosheid domineert op beurs DEN HAAG Het Konsumenten Kon- takt, konsumentenorganisatie van vak centrales en de VARA, heeft grote bezwa ren tegen een super BTW op energievers lindende produkten. Volgens de organisa tie is een dergelijke belastingheffing een methode om de staatskas te spekken. Met bestrijding van de energieverspilling heeft het niets te maken. KK vindt het onfatsoenlijk om een rela tie te leggen tussen belastingverhoging en het energieverbruik van produkten, voor al als de regering geen serieuze pogingen onderneemt om de energieverspilling te rug te dringen. Het Konsumenten Kontakt heeft al meermalen gepleit voor wettelijke voorschriften voor het energieverbruik van produkten. Onderzoeken wijzen steeds opnieuw uit dat vergelijkbare pro dukten sterk verschillen in energiever bruik, terwijl hun prestaties niet verschil len. Ook bij zogenaamde luxe-goederen verschilt het energieverbruik zonder aan wijsbare reden. Het konsumenten Kontakt vindt dat de overheid alle pogingen in het werk moet stellen om de energieverspilling terug te dringen in plaats van een groot energie verbruik te belasten. De organisatie wijst er op dat niet de konsument maar de fabrikant bepaalt of een produkt veel energie verbruikt. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: De Rabo-hypotheekbank heeft de rente met 0,3% verhoógd. Daarnaast hanteert de Westland-Utrecht-Hypotheekbank voor leningen met Gem. garantie 1,5% afshütprovi- sie (i.p.v. 2%) waardoor het werkelijke rentepercentage lager wordt. Centraal Beheer berekent tijdelijk 1% disagio. Rentepercentages zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank 9,0 9,25 9,0 9,25 9,2 9,2 9,6 9,1 8,9 "‘W:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13