Giscard in Moskou KLM-advocaten treden terug Officieel bevel Jarig Voor twee miljoen aan hasj gevonden Premier matig positief over PvdA-uitspraak sluiting van kerncentrales VS Spionnen geruild voor Russische dissidenten Mijn geld vla de bankgiro... vandaag: het weer Hoeveel is uw huis eigenlijk waard? Wienerwaldfe het woord is aan... óorbank II jagerKk1 PQqiHQ De familie Weiss (2) Omroepvoorzitter En verder Te koud Rederij HAARLEM Maandag 30 april Koninginnedag Teksten rond de kroon Juliana 70 jaar ZATERDAG 28 APRIL 1979 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina 5 ^-1 J J JJTJJ J JJJj Grote Markt - Haarlem De directie (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Partij van de Arbeid vindt dat de werkdag voor iedereen moet worden teruggebracht tot vijf uur. Hiermee wil de partij be reiken dat mannen en vrou wen gelijke kansen krijgen op werk. Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND BEL 023-319272 2, 3 4,5,6,7 bel ons voor een verkoopadvies! E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 tel. 023- 265110 voor Goed voor het hele gezin Arréat: uuart nederlond- een bank van deze tijd 7 Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst9 Radio en televisle/Strlps.... 11 Economie13 Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. zullen onze kantoren DE GEHELE DAG GESLO TEN ZIJN De krant verschijnt echter wel op die dag. *1 Ib I Ma. t/m vrijd. 3.30-17 uur Congres PvdA wil vijf-urige werkdag ij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiimiiiiiiiii (ADVERTENTIES) Zie verder pagina 3 (ADVERTENTIES) inlichtingen IJmuider Courant Het Oosteuropese antisemitisme groeit, het Arabische anti semitisme bloeit op dezelfde gronden als tijdens de laatste oorlog, het Engelse racisme verspreidt zich zelfs tot in de hoogste politieke krin gen. Het Nederlandse racisme kiemt in kruimels, maar dat alles vloeit straks door tot in de politieke instrumenten van de Europese samenwerking. Het wordt hoog tijd voor een bundeling van anti-racistisch verweer in Europa, niet alleen om een herhaling van „Holocaust” te voorkomen, maar om de geesten te zuiveren van de racistische bacil die anders zou kunnen uitgroeien tot een fascistische politieke machtsfactor, een dodelijke volksziekte. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De KLM-advocaten Fellner en Rovins hebben zich terugge trokken als verdedigers van de KLM-be- langen, met uitzondering van de zaak-De Wit, de voormalige KLM-accountant die aan de hand van documenten van het bedrijf beschuldigingen heeft geuit inzake steekpenningen die het bedrijf in de Vere nigde Staten zou hebben betaald. ü- De heer Van Vollenhoven viert maandag, tegelijk met koningin Juliana, zijn verjaardag. Hij wordt veertig. een zwangere vrouw in staat moet worden gesteld in de periode van de bevalling bij te springen in de huishouding. Tenslotte heeft de partij de beleidsnota van het bestuur over de politieke strategie in grote lijnen goedgekeurd. In de nota blijft de PvdA de WD als regeringspart ner afwijzen en wordt het CDA alleen als coalitiegenoot geaccepteerd indien „met haar een progressief beleid kan worden uitgevoerd.” Sportweg 5 Haarlem De vakbeweging wil het RSV-con- cern niet in drie delen opsplitsen. Over een nieuwe organisatie lopen de me ningen sterk uiteen en er zal dan ook nog menig uurtje over vergaderd moe ten worden. Zie verder pagina 2. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Er zijn in de loop der jaren natuurlijk nogal wat teksten rond het koninklijk huis geschreven. Over het algemeen heeft het cabaret zich niet aan al te pittige teksten gewaagd. We hebben wat teksten en ook blunders (aankondi ging voor een boek over het huwelijk tussen Juliana en prins Karei of het juichlied op een prinsje, waar het Bea trix betrof) verzameld. In de loop van de ochtend meer bewolking gevolgd door regen. Matige, aan de kust krachtige zuid westen wind, later op de dag draaiend naar noordwest. Middagtemperaturen rond 11 gr. Totdat alle veiligheidsaspecten zijn onderzocht en het bedienend personeel voor nood-situaties is opgeleid zijn acht centrales van het type Harrisburg ge sloten. Vier centrales waren al eerder vrijwillig gesloten, met de overige is gisteren na harde onderhandelingen overeenstemming bereikt. Zie verder pagina 3. Vandaag starten wij in Erbij een serie interviews met voorzitters van omroep verenigingen, negen in totaal. Klaas Pieter Rieksen en Kees Tops presente ren als eerste Jo Hendriks, de voorzitter van de KRO. WASHINGTON (UPI). De Ver enigde Staten hebben gisteren twee Russische spionnen vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van vijf Russi sche dissidenten, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. De vrijgelaten Russische dissidenten zijn: Alexander Ginzburg, Mark Dyms- hits, Eduard Koeznetsov, Valentin Moroz en Georgi Vins. Sinds november zijn in het geheim onderhandelingen gevoerd over de uitwisseling. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, onthulde dat de vijf Russen intussen in de Verenigde Staten zijn aan gekomen. Ze arriveerden met een lijnvlucht uit de Sovjet-Unie en verblijven op het ogenblik ergens in New York. De twee Russische spionnen, Valdik En ger en Rudolf Tsjernjajev, zijn op het vliegtuig naar Moskou gezet. Zij waren in Puin- en vuilafvoer per container Ik verbaas mij óver de vele din gen waaraan een mens kan gelo ven, die beweert aan niets te geloven. ‘•,T - Dat zou de beste les van „Holocaust” hebben moeten zijn, maar dat is een gege ven waarmee geen commerciële speelfilm te maken is. Men zou kunnen zeggen dat op dit ogen blik het enige indrukwekkende middel tot signalering van het verderfelijke racisme op grote schaal „Holocaust” is. Een ge brekkig, ontoereikend middel, waarvan de betekenis en de gevolgen niet mogen worden overdreven. „Holocaust” wordt vertroeteld en vereerd alsof het de in beeld gebrachte „Nieuwe Openbaring” is. Maar het is beter dan helemaal niets, zeggen velen. Zelfs Simon Wiesenthal, de onvermoeide wreker der joden, heeft zich ongeveer in die zin uitgelaten. Maar Wie senthal beperkt zich dan ook (noodge dwongen) tot de jacht op gerechtigheid en op de ongestrafte bedrijvers van de racis tische misdaden van het verleden. „Holo caust” is de gespeelde weergave van een verleden, maar wat leert de film ten aan zien van het heden en de toekomst? Vanavond op Nederland II de tweede aflevering van „Holocaust”. De tragedie van de familie Weiss culmineert, en daar mee is filmisch-dramatologisch de bezege ling van het lot der joden in Duitsland en de bezette gebieden geïllustreerd. Helaas nog steeds te magertjes, te weinig infor matief over de achtergronden en voe dingsbodems van deze verschrikkelijkste aller pogroms, die des te belangrijker wa ren voor de nageslachten van joden en niet-joden -en dus ook voor de dag van vandaag, die een nieuwe golf van antise mitisme voortbrengt. Des te belangrijker, omdat der doden niet tot leven kunnen worden gebracht, de misdaden niet kunnen worden hersteld, de culturele en spirituele verliezen van de gehele mensheid niet kunnen worden goedgemaakt of ingehaald, zelfs niet door massale spijt, berouw, verandering van de Duitse geestesgesteldheid. Wat zo belang rijk is voor de mens die heden leeft en straks zal leven, is niet in de eerste plaats een verandering van inzicht bij jonge Duitse generaties, want het is een tragisch toeval dat Hitler en zijn trawanten juist in die Duitse situatie van 1930 de kans kre gen hun criminele waandenkbeelden tot legaliteit te brengen en de volkenmoord tot voornaamste beginsel van de Duitse grondwet te verheffen. Hetzelfde zou zich kunnen voltrekken in de Sovjet-Unie, in de Verenigde Staten of in Engeland, Frankrijk en, de hemel verhoede het, in het nieuwe verenigde Europa. Het gevaar van een racistische, ultra-nationalistische volksbeweging beloert de wereld zolang er mensen leven. Het congres van de socialisten besloot hiertoe na een uitvoerige discussie over de vraag op welke wijze gestalte moet wor den gegeven aan werktijdverkorting. Het bestuur had betoogd dat de effecten van een dergelijke maatregel niet zijn te overzien en dat het bovendien onmogelijk is de maatregel snel in te voeren. Het partijbestuur pleitte ervoor dezelf de doelstellingen na te streven met de bestaande werktijden. Nadat het voorstel toch door het congres was aangenomen stelde de partijtop dat het krachteloos was, omdat niet kon worden aangegeven op welke wijze deze drastische ingreep betaald zou moeten worden. Verder stelde het congres van de PvdA vast dat ook de man recht heeft op zwan gerschapsverlof. Op dit moment heeft al leen de werkende vrouw recht op dit ver lof in een periode voor en na de bevalling. De socialisten motiveerden hun besluit door erop te wijzen dat ook de man van Sport .■■■■■■•■■■■■•••■•■■•■■■■■••■■■15f 17 Kerkdiensten4 WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse commissie voor toezicht op kern energie heeft in een officieel bevel op dracht gegeven tot sluiting van alle kern centrales in de VS die van hetzelfde type zijn als de defect geraakte centrale in Harrisburg. Het officiële bevel kwam nadat de overheid en de particuliere eigenaren al een overeenkomst op vrijwillige basis hadden bereikt, maar de commissie koos voor deze procedure vanwege de juridi sche gevolgen: iedereen heeft nu het recht een openbare hoorzitting aan te vragen alvorens een centrale weer in gebruik wordt genomen. De KLM heeft meegedeeld dat de advo caten zich hebben teruggetrokken met het oog op de komende CAO-onderhandelin- gen, waarbij zij als juristen betrokken zijn. In kringen van juristen in de Verenig de Staten wordt echter geopperd dat de twee mogelijk betrokken zijn geweest bij de vermeende onwettige handelingen van de KLM. Verhuur van verwarmde rondvaartboten voor gezel schappen, bruiloften en par tijen. Tel. 023-324629 oktober vorig jaar tot 50 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens diefstal van Amerikaanse marine-geheimen. Presi dent Carter, die bij de onderhandelingen betrokken is geweest, heeft een gratiebe- vel voor hen getekend. PURMEREND. Bij een routinecontrole in de nacht van donderdag op gisteren heeft de gemeentepolitie van Purmerend een partij hasj gevonden, die een waarde vertegenwoordigd van 2 miljoen. In verband hiermee werden gisteren negen aanhoudingen verricht. De partij hasj werd aangetroffen in een Turkse vrachtwagencombinatie, die op het industrieterrein in Purmerend geparkeerd stond. De bemanning van een surveillancewagen kreeg argwaan, toen zich op het industrieterrein en in de directe omgeving nogal wat „te toevallig passerende automobilisten” ophielden. Na verder onderzoek in de omgeving werd achter een loods een rode trekker met oplegger met Turkse kentekenplaten aangetroffen, waarvan de afmetingen aan de buitenzijde niet in overeenstemming bleken te zijn met de binnenmaten. In de wanden vonden de agenten een handig geconstrueerde geheime bergplaats, die volgestouwd was met 54 blikken hasj, die op de „vrije” markt zo n slordige 2 miljoen zou hebben kunnen opleveren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Premier Van Agt heeft zich gematigd positief uitgelaten over de resolutie inzake politieke samenwerking, die het PvdA-congres gistermorgen met grote meerderheid heeft aanvaard. In de resolutie wordt uitgesproken dat de PvdA voorlopig niets ziet in samenwerking met de VVD, maar bereid blijft tot samenwer king met het CDA onder strikte voor waarden. Van Agt zei gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie, over het feit dat de PvdA de VVD als partner heeft verworpen maar het CDA niet: „Het had aanzienlijk erger gekund”. Het kabinet is er nog niet in geslaagd een opvolger voor wijlen minister Peij- nenburg van Wetenschapsbeleid te vin den. Van Agt wilde niet zeggen of het een KVP’er wordt. „Dat laat ik over aan de fractievoorzitter van het CDA”, zo zei hij. De ministerraad heeft besloten een voorlopige Nationale Havenraad in te stel len. In de raad komen vertegenwoordi gers van het Rijk, provincies en gemeen ten en van werkgevers en werknemers uit de havensector. Het nieuwe orgaan zal de .bewindsman van Verkeer en Waterstaat onder meer van advies gaan dienen over een nationaal zeehavenbeleid. Gepensioneerden zijn voortaan uitge sloten van de verzekering ingevolge de ziektewet. Verreweg het grootste deel van die groep uit de bevolking heeft namelijk AOW en een aanvullend pensioen, aldus de premier. Het kabinet is verder nog akkoord ge gaan met een wetsontwerp waarin gere geld wordt dat in de herziene grondwet de openbaarheid van de adviezen van onder meer de Raad van State en de Algemene Rekenkamer vastgelegd wordt. rf- De Franse president Giscard d’Estaing is voor een driedaags bezoek in de Sovjet-Unie. Hij legde gisteren onder meer een krans bij het monument voor de onbekende soldaat in Mos kou. Zie ook pagina 3. Natuurlijk wijden wij speciale aan dacht aan de zeventigste verjaardag van koningin Juliana. Aan de hand van de kerstboodschappen, die de koningin sinds 1948 uitsprak, heeft Hans Rom- bouts een schets samengesteld van de opvattingen van de vorstin over diverse problemen. Juliana heeft zich altijd in tensief beziggehouden met de moge lijkheden, die de mens heeft om de wereld een wat vredelievender aanblik te geven. Zij is altijd overtuigd geweest van het feit, dat de enkeling wel degelijk macht bezit. Maar ook, dat de kracht van de mens ligt in eerlijke samenwer king. RestaurantsFDE HOEVi Naast „Haarlem'-stadion

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1