Laat die trainers toch even praten Sponsoring bij honkbal nooit uit hand gelopen GUUS VAN DER HEIJDEN: i I 1 ■■F* V dat als één van zijn wensen. EN Amerikanen door Jan van der Nat Selectieteams 1 iskt e i oces ■nst. goed ng etc. ;tie, nde iruk Sponsoring Het maken van een afspraak met Guus van der Heijden is geen eenvoudige zaak. Als vice-voorzitter van de AINBA, de internationale honkbalfederatie, is zijn aanwezigheid regelmatig geëist op congres sen en vergaderingen in het buitenland. Meestal erg ver weg, omdat de sport nu eenmaal in het Amerikaanse deel van de wereld en in Oost-Azië meer leeft dan in Europa. Het reisdoel van Van der Heijden is dit keer dan ook Taiwan, toevallig een land, waar geen honkbal, maar wel softbal wordt gespeeld. Het feit dat de voorzitter van de KNBSB juist daar een congres bijwoont lijkt het tegendeel te bewijzen van de stelling, dat softbal in Nederland op het tweede plan komt. few I IJ Toen Nederland een paar jaar geleden overging op invoering van de zomertijd leek dat voor de sport belangrijke voordelen te gaan opleveren. Met name de voetballers maken er dit jaar dankbaar gebruik van om de door de barre winter opgelopen achterstand weg te werken. De zomersport bij uitstek, honk- en softbal, zou er beter gebruik van moeten maken. Dat althans is de mening van Guus van der Heijden, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Baseball en Softball Bond. De 50-jarige inwoner van Badhoevedorp, sinds 1971 „lijstaanvoerder” van de KNBSB en in het dagelijks leven adjunct- ling. Het aantal leden bevindt zich inmiddels rond de 20.000, maar volgens sommigen wordt nog te veel de nadruk gelegd op honkbal en zit softbal een beetje in het verdomhoekje en dat terwijl met name bij het manlijke deel van de beoefenaars, softbal de laatste jaren duidelijk aan populariteit heeft gewonnen. Óver de relatie tussen de twee takken van sport, die zoveel met elkaar gemeen hebben, de positie van Nederland in het internationale gebeuren en de toekomst gaat onderstaand gesprek met Guus van der Heijden. toppositie heroveren een eigenlijk basketbal, dankbaar gebruik van kature in BARRY HUGHES COR BROM STOPPER 1 dam; g i i ksfeer evante sneen 9l een varing n over en im- delijke righeid lewer- tivitei- ilbare koop- ming, In de wedstrijd Ajax-Haarlem stond Haarlem-trainer Barry Hughes op een gegeven moment op van de spelers- bank en begaf zich enkele meters naar voren, in de richting van het speelveld. Hij doet dat wel vaker. De ene keer om op een roltong te blazen in de richting van zijn vijandelijke collega, de ande re keer om haastig een over de zijlijn gerolde bal weer in het spel te brengen (want Haarlem staat meestal achter en heeft zelden genoeg aan de 90 minuten speeltijd om verandering in die toe stand aan te brengen), en ook wel eens om zijn pet door een speler van de tegenpartij van zijn hoofd te laten slaan. Nu en dan verrijst hij ook drei gend en imponerend van de bank, en doet één, twee stappen in de richting van de bal om een toesnellende tegen stander die fractie van een seconde te doen terugdeinzen, die nodig is om te voorkomen dat hij de bal nog net weet binnen te houden, maar meestal houdt zijn verrijzenis toch verband met iets dat hij zijn spelers wil toeroepen, dui delijk maken: een aanmoediging, een tactische aanwijzing, een opzweping, of soms ook een kalmerend woord als de gemoederen verhit zijn en het zwerk bezwadderd is met gele en rode kaarten. de tribune? Hij maakte, met de wijs vingers van rechter- en linkerhand, terzijde van zijn hoofd enkele draaien de bewegingen, hetgeen door het pu bliek op hoge prijs werd gesteld. bijvoorbeeld bij het basketbal en het ijshockey. De financiering heeft zich nooit gericht op bepaalde spe lers, maar op de hele ploeg en honk bal heeft natuurlijk veel meer spe lers, dan de meest andere takken van sport. Het heeft er toe geleid, dat andere bonden onze reglemen tering hebben overgenomen”. bank zijn aanwijzingen kan schreeu wen zonder die twee meter tot de zij lijn te hoeven pikken. landgenoten, die in de Verenigde Staten zijn grootgebracht en wie het honkbal met de paplepel is inge goten. Van der Heijden: „Beleidsmatig hebben wij niets tegen het aantrek ken van Nederlandse Amerikanen, maar het komt je organisatie niet ten goede. In Italië bestond er een enorme eerzucht om ons van de eerste plaats in Europe te stoten. De Italianen hebben het ons altijd kwa lijk genomen, dat wij spelers in de nationale ploeg hadden van Antilli aanse afkomst. Zij wilden ons hoe dan ook overtroeven. Wel, we zijn die eerste plaats kwijtgeraakt door de komst van de zogenaamde Ital- Amerikanen. Het was in Italië ge makkelijk, omdat je door de wetge ving nu eenmaal gemakkelijker van Amerikaan Italiaan wordt, dan Ne derlander. Maar we moeten niet dramatisch doen over het verlies van die eerste plaats. Het verschil tussen Neder land en Italië was nooit erg groot. Dat is het nog niet. Op het laatste WK verloren we tenslotte maar met één punt. Het peil in Nederland is nog altijd hoog.” De KNBSB legt zich echter niet neer bij de huidige situatie. Men is zich ervan bewust, dat het moeilijk zal zijn, maar Nederland moet terug naar de top van Europa. Guus van der Heijden: „In plaats van met Nederlandse Amerikanen te gaan werken, is het veel belan- grijker dat de zaak naar beneden goed wordt doorgebouwd. Dat de Maar ja, zelfs Ruud Krol zegt nog automatisch „meneer Brom”, dus erg bestraffend kon het sowieso al niet zijn, en toen ik Cor Brom later vroeg wat hij en Piet Schrijvers op dat mo ment met elkaar besproken hebben, zei hij glimlachend dat zij de tactiek had den doorgenomen. Zo ging dat natuur lijk beter dan roepend vanaf de zijlijn. Bovendien, zei Brom, konden we die twee, drie minuten pauze best gebrui ken, en er zijn maar weinig scheids rechters, die al die minuten er hele maal bijtrekken Conclusie: geef de trainers, die toch de dirigenten van de elftallen zijn, voortaan de gelegenheid bij korte Er zijn aanvoerders (Johan Cruijff was er zo eentje), die zo’n karwei staande de vergadering zelf wel weten op te lossen, maar zij zijn een uitzon dering. Is het niet de gewoonste zaak van de wereld dat de trainer van de tegenpartij dan even zijn tegenmaat regelen treft en zijn spelers daarvan op de hoogte brengt? Hij staat op, loopt naar de zijlijn, maar wie komt daar al parmantig en driftig gebarend toesnellen? De grensrechter, als orde bewaker van de zijlijn! Ik ken geen onzinniger en zinlozer taak dan dit wegwijzen van de trainer. Het publiek vindt de grensrechter op zo’n moment potsierlijk. De trainer minacht hem uit de grond van zijn hart. De spelers nemen hem niet langer au sérieux. En er wordt absoluut niets mee gewon nen. Dus ik stel voor dat we die idiote rie gewoon afschaffen. tY Guus van der Heijden „Niet drama tisch doen over verlies van eerste plaats in Europa” gas- span- ige is 'mfort <t het aakte .eeu- llngs- ihoort Het Nederlands team zal moeten voortkomen uit eigen gelederen. De basis daarvoor moet in de eigen competitie worden gelegd. Daarom komt er ook een landelijke reserve- klasse en gaan we selectieteams per regio vormen. De bedoeling is, dat die ploegen op vaste avonden tegen de topclubs uit de regio gaan spe len. Het is een alternatief voor de interregionale jeugd, die eigenlijk nooit van de grond is gekomen. Daarin zouden spelers moeten zit ten, die in het eerste team niet vol doende aan de bak komen. De hoofdklassers doen echter niet mee. Het is natuurlijk leuk dat een ploeg uit Brabant kampioen wordt, maar het geeft geen juist beeld.” Terug naar de Europese top bete kent in feite niet meer dan terug van de laatste naar de eerste plaats in de tweestrijd, die het Europese honkbal beheerst. Andere landen doen nauwelijks mee. Goed, op een EK zijn ook landen als Spanje, Bel gië, Zweden en West-Duitsland aan wezig, maar die worden met grote cijfers en met erg veel gemak aan de kant gezet door de grootmach- Eén van de belangrijkste zaken binnen kleinere sportorganisaties als de KNBSB is het beleid rond sponsoring, de financiering van de sport. De honk- en softbalbond heeft vanaf het begin een beleid Het niet zover gaan als basketbal en ijshockey heeft er in feite toe geleid, dat honkbal zijn eerste plaats in Europa heeft moeten af- rrstaan aan Italië. Daar maakt men, gevoerd, dat duidelijk afwijkt van zoals in Nederland bij ijshockey en dat van andere bonden. Guus van der Heijden: „De hele kwestie rond de sponsoring is bij een aantal bonden duidelijk uit de hand gelopen. Ik wil niet ijdel doen, maar bij ons is dat niet het geval. Nu is het binnen de KNBSB nooit om enorme bedragen gegaan, zoals i4- Eén van de mooiste momenten in de geschiedenis van het Italiaanse honkbal. In Haarlem werden de Azzurri, met be hulp van Amerikaanse landgenoten, kampioen van Europa. Nota bene in het hol van de leeuw coaches meer kennis krijgen, de jeugd goed wordt begeleid en er oefenwedstrijden tegen goede ploe gen worden gespeeld. En dat ge beurt. We hebben, op de ploeg van de Verenigde Staten na, tegen alle landen ter wereld gespeeld en zul len dat blijven doen. Maar goed, Cor Brom liep dus naar de zijlijn, en die attente grensrechter met de martiale snor kwam weer toe snellen. En omdat Brom zich niet on middellijk, met een vuurrode kop van schaamte, terugtrok naar zijn hok, stak de grensrechter zijn vlag omhoog. Misschien ook had Cor Brom iets ge zegd dat de man als onaardig had opgevat. Scheidsrechter Draaisma ging verhaal halen bij zijn grensrech ter, riep daarna aanvoerder Piet Schrijvers uit zijn doel en gaf hem kennelijk opdracht zijn trainer tot de orde te roepen. Schrijvers slenterde op een sukkeldrafje (je kan als je geen haast wil maken, wel degelijk op een sukkeldrafje slenteren) naar de dug out, legde zijn handen op het afdakje, en praatte een minuutje op Brom in. Althans die indruk moest het wekken. Guus van der Heijden: „Het is beslist niet zo dat wij softbal als een bijwagen beschouwen. Integendeel. Er is erg veel belangstelling voor softbal en dat zien we echt wel. Het organiseren van evenementen voor de softbalsters bewijst dat wij er echt oog voor hebben. Vorig jaar hebben wij de Europa Cup voor landskampioenen georganiseerd, de ploeg is natuurlijk naar het WK gegaan, speelsters en coaches wor den naar Amerika uitgezonden en dit jaar komt er een Europees kam pioenschap voor landenploegen, op ons initiatief. Als er wordt gesteld, dat er na het WK in San Salvador te weinig is gedaan, dat er geen centrale trai ning is geweest, dan moet ik het antwoord schuldig blijven. Dat is zonder meer een zaak voor de tech nische commissie en bondscoach Nol Houtkamp, die het, naar mijn mening, overigens uitstekend doet. Ik geloof niet dat de KNBSB meer kan doen. Er kan worden gesteld, dat er vierjarenplannen gemaakt moeten worden, maar meerjaren plannen zijn in het verleden te vaak zeepbellen gebleken." De gestegen belangstelling voor het softballen heeft geleid tot plan nen voor een nieuwe structuur bin nen de KNBSB. Aanvankelijk was er een schets gemaakt naar het mo del van de KNVB. Een overkoepe lend bondsbestuur met aparte sec ties voor honkbal, softbal en het recreatiegebeuren. Van der Heijden: „Die schets heb ben we laten vallen, omdat het in de voetbalbond niet altijd even soepel loopt. Er voor in de plaats is een opzet gekomen, waarin de sectie- bësturen een soort staatssecretari aat vormen met delegaties in het bondsbestuur. Afdelingen voor wedstrijdwezen honk- en softbal met daarnaast een „departement” voor de recreatiesport”. De recreatie binnen de KNBSB wordt erg hoog aangeslagen. Top sport is natuurlijk een mooie zaak, maar voor het wel en wee van clubs en bond zijn de recreanten in feite veel belangrijker. Van der Heijden: „Recreatiesport ligt politiek gezien natuurlijk erg goed. Daarnaast ontstaat er een duidelijkere binding met de vereni gingen en schep je een klimaat, dat gunstig is voor de sport. Vaders en moeders gaan zich meer voor de sport interesseren en je hebt nu eenmaal binnen een sportorganisa tie erg veel mensen nodig. En je zult er steeds meer nodig hebben. Het voordeel van de decentralisering is dat de lijnen korter worden. De afdeling recreatie wordt een directe gesprekspartner voor CRM. Voor de clubs zal er weinig veranderen. Als bestuurder kun je echter meer aandacht schenken aan bijvoor beeld de maatschappelijke ontwik keling, de contacten met de overheid, waar ^p.ort. nog altijd een vergeten zaak is”. oponthouden als een spelerswisseling of een blessure even van gedachten te wisselen met zijn aanvoerder over een tactische ingreep of zoiets. Stel, de tegenpartij wisselt een achterhoede- speler uit voor een boomlange aanval ler. Dat verandert de situatie in hoge mate. De spelers kijken verontrust naar hun trainer. Wie moet die extra aanvaller, bovendien een extra lange aanvaller, gaan schaduwen? Moet er een aanvaller terug? Moet de lange stopper de midvoor loslaten en zich concentreren op de invaller, en zo ja, wie neemt dan de midvoor voor zijn rekening? Helaas is mij ontschoten waarom Barry Hughes die ene keer bij Ajax- Haarlem van de bank verrees en naar de zijlijn liep, ik weet alleen dat de grensrechter (wiens naam ik niet ken omdat in het programmablad wel al tijd twee namen vermeld worden, maar niet wie wie is, want de rugnum- Nu had Ajax die. dag geen makkie aan Haarlem, zoals Ajax de laatste tijd aan geen enkele club meer een makkie heeft, zonder dat dit tot veel puntenverlies leidt. Ajax won deze thuiswedstrijd weliswaar met 4-1, maar op een gegeven ogenblik kwam Ajax toch even in de verdrukking, en Cor Brom, ook al niet de beste bank- klever onder de trainers, kwam de dug-out uit en begaf zich naar de zij lijn om enkele tactische aanwijzingen te roepen. Op zichzelf is het natuurlijk een beetje vreemd dat een trainer, die zijn spelers wel oefent de bal bij de ingooi zo ver mogelijk te gooien, twee, drie meter verder dan zij het zonder training zouden doen, zichzelf niet bij een spraaklerares oefent in het harder bulderen, zodat hij rustig vanaf de mers 1 en 2 dragen zij niet) zoals gebruikelijk als door een boa constric tor gebeten toesnelde, en niet alleen als een achttiende-eeuwse schoolmees ter krijgshaftig en met uitgestrekte arm naar de bank wees, zoals je eige naars van herdershonden nog dikwijls hun gezag over hun dier ziet uitoefe nen, maar ook lichtelijk, met de borst vooruit, tegen Barry Hughes begon op te biggen. Nu wilde het toeval dat deze grensrechter zo’n wijd uitstaande, grijze Bismarck-snor droeg, waarvan je de punten omhoog moet draaien wil het ding niet als een trosje treurwilg- takken omlaag hangen, dus wat deed Barry Hughes, teruglopend naar de bank, in de richting van het publiek op en en ten. In de meeste landen van Euro pa kent men de sport totaal niet en dus kan van een echt Europees kampioenschap eigenlijk geen sprake zijn. Guus van der Heijden: „Lang zaam maar zeker gaan ook andere landen meedoen. In Denemarken wordt honkbal gespeeld in de buurt van Aarhus, Joegoslavië nam deel - aan het EK voor de jeugd en in ~- Finland wordt een sport gespeeld, dat veel gemeen heeft met honkbal. Ik hoop dat er in de komende tien jaar een paar landen doorstoten. Italië en Nederland hebben natuur lijk een enorme voorsprong. In alle opzichten. Technisch, organisato risch, qua toeschouwersaantallen, enz. De kloof lijkt niet meer te overbruggen. Het is een trieste - zaak, maar we moeten natuurlijk wel realist blijven. Een dergelijke - concentratie kennen we eigenlijk ook in Nederland. De omgeving van Haarlem oefent een enorme zuig kracht uit. Het wordt minder, maar het honkbal is in het westen van ons land ontstaan en de hele ontwikke ling is meegegaan tot in de botten. Het Pim Muller Stadion is nu een maal het nationale honkbalcentrum en spelers uit de rest van het land willen graag in de sterkere teams spelen en trekken dus naar het westen. Een spreiding zou natuurlijk zeer welkom zijn, maar daarvoor heb je goede stadions nodig met goede verlichting”. Dat is nog altijd niet het geval en vandaar dat vandaag de competitie in de hoofdklasse be gint met ploegen, die stuk voor stuk afkomstig zijn uit het westen van Nederland. Europese 0K

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33