materiaal F SWAPO-leiders gearresteerd ruim te vlucht Eerste gift Engeland voor herstel Oeganda Aanslag met radioactief Egypte stoort zich niet aan Brezjnjev wil Frans-Russische Aanslag verijdeld op olievoorraad van West-Berlijn Staking mislukt in Argentinië gevechtsacties „Duizenden Afghanen in Iran gedood” „Times boycotten” „Actie tegen Haddad zeer onwaarschijnlijk Voor verbetering tekortkomingen Kerncentrales type Harrisburg dicht Z.-Afrika dreigt met exportstop van mineralen Woordvoerder VN-vredesmacht: Hongersnood bedreigt Indonesisch eiland Demonstratie van vertrouwen ■i ZATERDAG 28 BINNEN- EN BUITENLAND APRIL 19 7 9 I ing ing at jk atie (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De eige naars van vier kerncentrales die zijn gebouwd volgens het zelfde ontwerp als de centrale van Harrisburg in Pennsylva nia, zijn akkoord gegaan met voorlopige sluiting van hun bedrijven om een aantal tech nische tekortkomingen op te heffen. 9 9 i :ren ^en- ück Ra- urn- ech- rou- 'het een Direct na het ongeval bij Harrisburg waren vier andere centrales, uitgerust met reactoren van de firma Babcock en Wilcox, vrijwillig gesloten. Het buiten be drijf stellen van de vier overige bedrijven is het gevolg van een compromis, waar over twee dagen hard is onderhandeld tussen de (particuliere) eigenaars en de Amerikaanse commissie voor toezicht op kernenergie. De centrales gaan onmiddellijk dicht: die van Raucho Seco in California giste ren al, evenals een van het Okonee-bedrijf in Zuid-Carolina. Op 12 mei gaat daar een tweede centrale dicht en nog een week Het is de eerste hulp aan Oeganda van een Westelijke mogendheid voor het nieu we bewind. Troepen die trouw waren gebleven aan de verdreven president van Oeganda, MOSKOU (AFP) President Brezjnjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren zijn Franse gast president Giscard d’Estaing voorgesteld een Franse ruimtevaarder te laten deelnemen aan een ruimtevlucht met een Russische bemanning. Dit heeft een Franse woordvoerder meegedeeld na afloop van het eerste onderhoud van de twee staatshoofden in Moskou. Giscard d’Estaing antwoordde dat het voorstel in positieve zin zal worden bestu deerd. Zo’n ruimtevlucht zou een symbool zijn van de Frans-Russische samenwer king op wetenschappelijk en technisch gebied. van een raket, waarmee satellieten in een baan om de aarde zouden kunnen worden gebracht, zou Otrag 63 miljoen gulden per jaar gaan betalen en zou Zaïre bovendien gratis een satelliet per Otrag-raket in de atmosfeer mogen schieten. De buurlanden van Zaïre toonden zich zeer wantrouwend tegenover de Duitse rakettenbouwers. Het scherpst reageer de de Angolese president Agostinho Ne to. „Wij beschouwen de aanwezigheid van Otrag als een permanente agressie van de zijde van West-Duitsland tegen Angola en tegen geheel zuidelijk Afri ka”, zei hij vorig jaar. Na de bloedige gebeurtenissen in de Zaïrese mijnstad Kolwezi in Sjaba, waar Franse en Belgische parachutisten de blanke bevolking weghaalden, werd op de Zaïrese president Moboetoe sterke druk uitgeoefend om de betrekkingen met Angola te verbeteren. De aanwezigheid van Otrag bleef een Thailand heeft gisteren zijn strijdkrach ten langs de Cambodjaanse grens in staat van alarm gebracht nadat premier Kri- angsak Chamanand had gewaarschuwd tegen elke buitenlandse indringing. Het persbureau meldt ook dat Chinese troepen na hun offensief van februari nog steeds 14 stukken Vietnamees gebied be zet houden. de wens uitgesproken dat de Unifil-troe- pen zich over heel Zuid-Libanon kunnen uitbreiden. „Dat is ook de wil van de VN”, aldus Goksel. Staatssecretaris Van Lent van Defensie, die momenteel een bezoek brengt aan het Nederlandse detachement, kondigde gis teren aan, dat wijzigingen zullen worden aangebracht in de samenstelling van de Nederlandse VN-eenheid. Deskundigen van het ministerie van.Defensie zijn tot de conclusie gekomen dat er teveel verzor gende eenheden en te weinig gewone in fanteristen in Zuid-Libanon zijn, aldus Van Lent. Twee onderofficieren in Zuid-Libenon zijn gisteren koninklijk onderscheiden. Het zijn de bataljonsadjudant J. van Belle uit Assen en de sergeant-majoor van de Mijnenopruimingsdienst Van Duivenbo de uit Utrecht. Beiden kregen de ereme daille in de Orde van Oranje-Nassau in zilver met de zwaarden opgespeld. iren, zou :olle- ■men n in •cht- dat >uw- tich- 3 ge- het be- imse ewo- eren den >ge- XV. de De •ek- ling /eel tor- an- aan den srk- t 39 dins- Voor :onin- jnder g ge- ben, vond vrij- lijkse ;o- en echts ;en de ■ar- ten ide ids erd o is lelt”, nvat- dden :rant, 1 een ;emis n. 10.000 ikke- rook- et de 1 on- i viel, teren e ac- tit op •t af heeft >ewe- gam- ngen pro- Zuid- pro- roa die Afri- B en nten- 1 en Afri- Volgens het Vietnamese persbureau zijn Chinese schepen in de afgelopen zes weken meer dan 100 maal de Vietnamese wateren binnengedrongen en kwamen vliegtuigen tot twintig maal in het Vietna mese luchtruim. Otrag (Orbital Transport und Raketen AG) is een particuliere Duitse firma (hoofdzetel Neu Isenburg) die draagra- ketten wil ontwikkelen om goedkoop satellieten te kunnen lanceren. Het nu opgezegde contract (looptijd tot het jaar 2001) maakte Otrag in feite heer en meester in een gebied van 100.000 vierkante kilometer (drie keer België) in het noorden van Sjaba, dat voor een gering bedrag werd gepacht. Pas na de eerste geslaagde lancering BERLIJN (AFP/AP). De politie van West-Berlijn heeft een groep van zeven Libanezen aangehouden. Zij zouden van plan zijngeweest, de grootste olievoor raad van de stad in brand te steken. Deze voorraad is opgeslagen langs het Teltow-kanaal, dat loopt tussen de Wes terse sectoren en Oost-Berlijn. Op deze plaats staan 25 tanks die in totaal 300 miljoen liter olie kunnen bevatten. De politie heeft de aanhouding beves tigd. Zij heeft volgens haar „al enige da gen geleden” plaatsgehad en één van de zeven zou een volledige bekentenis heb ben afgelegd. Nog onbekend is tot welke groep de zeven behoorden. Men weet evenmin hoe zij aan de explosieven zijn gekomen. Bij de Oostenrijks-Westduitse grens overgang Passau zijn donderdag twee mannen aangehouden, omdat zij probeer den 56 kilogram aan explosieven West- Duitsland binnen te smokkelen. Volgens de Beierse minister-president Strauss wil den de twee een schip in de haven van Hamburg opblazen. hebben twee weken geleden een bloedbad aangericht onder een juichende menigte in de plaats Tororo, bij de grens met Kenia. Volgens overlevenden zeiden de militairen dat ze behoorden tot het bevrij dingsleger. Ze vroegen het stadsbestuur een openbare bijeenkomst te beleggen. Toen de mensen juichend over de bevrij- ding de straat opkwamen, openden ze het vuur met automatische wapens. Het aan tal slachtoffers is niet bekend, maar vol gens militaire zegslieden in de hoofdstad Kampala hebben Amins militairen in To roro een van hun grootste bloedbaden aangericht. De Tanzaniaanse en Oegandese bevrij- dingstroepen waren gisteren nog 65 km van de grens met Kenia. Op hun tocht naar Tororo stuiten ze op weinig tegen stand van de restanten van Amins leger, aldus de zegslieden. Als de troepen Toro ro in handen hebben kan langs deze route de bevoorrading van Oeganda vanuit Ke nia op gang komen. De Oegandese minister van Justitie Na- boedere verklaarde gisteren, dat de Keni- ase autoriteiten samenwerken met de nieuwe Oegandese regering door voort vluchtige leden van Amins regering en de geheime politie aan te houden. De voormalige Oegandese vice-presi dent en minister van Defensie onder Amin, generaal Adrisi, bevindt zich in handen van de regering van president Loele en zal worden berecht voor zijn „misdaden tegen de natie”. Dit is gisteren van regeringszijde in de hoofdstad Kam pala vernomen. Bohumce, trad een storing op, maar daar bij ontsnapte geen radioactief gas. Het Zweedse blad weet te melden dat de onge lukken optraden in reactoren van een gecompliceerd type, waarbij bovendien onvoldoende veiligheidsmaatregelen wa ren genomen. De Spaanse regering heeft gisteren de linkse organisatoren van een protestmars tegen de bouw van kernenergiecentrales in Madrid een boete van ruim vijftienhon derd gulden opgelegd, omdat zij er niet in zijn geslaagd de orde te handhaven nadat de demonstranten waren aangevallen door rechtse extremisten. De actie van de extremisten, die bekend staan als de Hit- ler-jeugd, vond donderdagavond plaats met fietskettingen en knuppels en leidde tot straatgevechten. CHERBOURG (AP/DPA). Voor het eerst in de geschiedenis is een moordaanslag gepleegd met radioac tief materiaal. De Franse politie maakte gisteren bekend dat een werknemer van een kernreactor bij La Hague in Normandië drie schij ven, die door gebruik als deksels voor blikken uranium radioactief waren geworden, onder een stoel in zijn auto had gevonden. De straling was met tien rem het dubbele van de maximale hoeveel heid die men bij deze kerncentrale aanhoudt. Volgens artsen in een zie kenhuis is de man niet gevaarlijk besmet. Sinds een aanrijding vorig jaar gebruikte hij de auto niet meer, maar het is niet bekend wanneer de schijven zijn geplaatst. BUENOS AIRES (DPA/UPI). Er is gisteren weinig gehoor gegeven in Argen tinië aan de oproep tot een 24-uursstaking. De meeste bedrijven in het land functio neerden normaal. Alleen een aantal auto- fabrieken bij Buenos Aires meldde dat er meer personeel was weggebleven dan normaal. De „Groep van 25” had tot deze nationa le staking opgeroepen om te protesteren tegen de inflatie van 170 procent per jaar. Veel leiders van deze organisatie zijn de afgelopen week gearresteerd. KAMPALA (AFP/UPI/Reuter). Engeland geeft het nieuwe bewind in Oeganda een miljoen pond sterling (4 miljoen gulden) voor de leniging van de eerste nood na het verdrijven van het bewind van Amin, zo heeft de Britse hoge commissaris in Kampala gisteren bekendgemaakt. iï VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim wordt begroet door de Vietnamese vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Ngoeyen Doey Trin, bij zijn aankomst in Hanoi. Waldheim had voorgesteld te bemiddelen in het conflict tussen China en Vietnam, maar het laatste land heeft dit van de hand gewezen. Vietnam verwerpt Chinees voorstel BANGKOK (UPI). Vietnam heeft gisteren het Chinese vredesvoorstel verworpen en Peking van systematische provocaties aan de grens beschul digd. Ook heeft Vietnam een aanbod van de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, om te bemiddelen afgewezen. De Chinese onderminister van Buiten landse Zaken, Han Nialong, had onder meer voorgesteld: de terugtrekking van alle troepen die in het buitenland zijn gestationeerd (een verwijzing naar de Vietnamese troepen in Cambodja), de er kenning door Vietnam van de Chinese soevereiniteit over de Paracel en Sprat- ley-eilanden, waar ook Vietnam aanspra ken op maakt. De Chinese onderhandelaar wilde niet ingaan op de oproep van Vietnam om een gedemilitariseerde zone langs de grens tussen beide landen in te stellen. Vietnam beschuldigde China van her haalde gebiedsschending, zowel te land, ter zee als in de lucht. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Zaïre heeft zijn veelomstreden contract met de Westduitse rakettenfirma Otrag op gezegd. Dit heeft de Zaïrese ambas sadeur in Brussel gisteren meege deeld. Zaïre heeft dit besluit geno men omdat het de samenwerking met het buurland Angola wil ver sterken. (Van onze redactie buitenland) NAKOERA. De VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, Unifil, zal niet probe ren met militair geweld majoor Haddad en zijn christelijke militia te verdrij ven uit de strook land die zij in Zuid-Libanon bezet houden. Dat kan alleen als door de Veiligheidsraad een dergelijk zwaar politiek besluit wordt genomen. Anders is zo’n optreden „hoogst onwaarschijnlijk”. Dat zei de officiële woordvoerder van de VN-vredesmacht, de Turk Timur Gok sel, gisteren in een reactie op de uitspraak van de Veiligheidsraad van donderdag avond. De Raad benadrukte toen nog eens dat het Unifil-gebied moet worden uitge breid tot heel Libanon en dat dringend maatregelen nodig zijn om „een gefaseerd programma van activiteiten” in Zuid-Li banon uit te voeren, om de veiligheid van Unifil en haar hoofdkwartier in Nakoera, een enclave in christelijk gebied, te waar borgen. Volgens Goksel betekent dit echter al- lerminsj een militaire actie door de VN- troepen. „Dat zullen we niet doen”. Vol gens hem heeft de Veiligheidsraad alleen WINDHOEK (AFP) In de Namibische hoofdstad Windhoek zijn drie leiders van de SWAPO, de Volksorganisatie voor Zuidwestafrika (Namibië), gearresteerd door de Zuidafrikaanse politie. Het gaat om Lucia Hamoentenia, belast met juridi sche zaken en Charles Tjijenda en Marco Hausikoe, beiden belast met propaganda. Zowel de politie als de SWAPO heeft de arrestatie bevestigd. Ook in andere delen van Namibië zijn leiders van de SWAPO gearresteerd. In totaal werden gisteren 34 SWAPO-leden opgepakt Zuidafrikaanse troepen in Namibië hebben bij acties langs de Angolese grens in de afgelopen twee dagen 22 guerrilla strijders gedood, zo heeft een militaire woordvoerder in Windhoek gisteren mee gedeeld. Een grote hoeveelheid wapens is buitgemaakt. Aan Zuidafrikaanse zijde vielen geen slachtoffers, aldus de woord voerder. BERN (UPI). De Internationale Gra fische Federatie (IGF) heeft gisteren alle 36 bij haar aangesloten bonden in Europa en Noord-A.merika gevraagd te weigeren de Times te drukken. Er is met name aan de Turkse bond gevraagd, er bij zijn leden op aan te dringen te weigeren mee te werken aan het uitbrengen van de Lon- dense Times in het buitenland. De directie van de Times is van plan met ingang van vandaag een buitenlandse edi tie van het blad uit te geven. Daartoe is met een Westduitse uitgever overeenstem ming bereikt. Bij die uitgever werken veel Turkse zetters. (Van onzé redactie buitenland) CAIRO. De Palestijnse aanvallen op Israel en de Israëlische vergeldingsacties zullen de Egyptisch-Israelische onderhan- delingen niet nadelig beïnvloeden, zo heeft de Egyptische minister van Defensie Ali gisteren op een gezamenlijke perscon ferentie met zijn Israëlische ambtgenoot Weizman na afloop van hun meerdaagse overleg in Cairo verklaard. Volgens Ali zal de Israëlische vestiging van nieuwe nederzettingen op de westelij ke Jordaanoever en in de Gazostrook de komende onderhandelingen over autono mie wel „werkelijk moeilijk” maken. Hij zei met de VS te zijn overeengekomen dat .er een stop op vestigingen moet komen. Weizman gaf geen direct antwoord op deze kwestie, maar gaf wel toe dat er tussen Egypte en Israel ondanks het ver drag „een behoorlijk verschil van me ning” bestaat. Bij terugkeer van zijn driedaagse be zoek in Tel Aviv verklaarde Weizman, dat zijn opmerking in Cairo, die was uitgelegd als bereidheid van zijn kant om als Israel met de PLO te gaan praten, „bedoelde te zeggen, dat andere Arabische landen, zo als Syrië, Irak en Jordanië zouden moeten ophouden met schieten en beginnen met praten”. In navolging van negen andere landen heeft Tunesië gisteren besloten de diplomatieke betrekkingen met Egypte te verbreken, overeenkomstig de aanbeve lingen van de topconferentie van de Ara bische Liga van maart in Bagdad. hinderpaal in de relatie tussen Zaïre en Angola, en bovendien tussen Zaïre en West-Duitsland. De regering in Bonn streeft al geruime tijd naar goede be trekkingen met de regering-Neto om te voorkomen dat het aan bodemschatten rijke Angola in de invloedssfeer van de Sovjet-Unie komt. Het jongste besluit van Moboetoe, het contract met Otrag op te zeggen, is in Brussel met instem ming begroet en waarschijnlijk ook in Bonn. In hoeverre Otrag geremd wordt in zijn activiteit door het besluit van Kins- jasa, is niet te overzien. De firma, die in Neu Isenburg dertig mensen aan het werk had, is in toenemende mate in problemen geraakt. Financiële proble men en meningsverschillen met de Duit se belastingautoriteiten voegden zich bij de technische vraagstukken: de eenvou dige rakettentechnologie waarop het be drijf zich liet voorstaan, bleek niet zo succesrijk als de Duitse investeerders van Otrag hadden verwacht. RAWALPINDI (Reuter). De presi dent van Afghanistan, Taraki, heeft ge protesteerd bij de regering in Teheran omdat naar zijn zeggen 2700 Afghanen zijn gedood in Iran. Dit is bekendgemaakt door Radio Kaboel. Taraki zei niet in welke periode de Af ghanen zouden zijn gedood. De betrekkin gen tussen beide landen zijn gespannen nadat in de Westafghaanse provincie Her at, die grenst aan Iran, een opstand ont stond tegen het pro-Russische bewind in Kaboel. Volgens de Afghaanse regering was de opstand door Iran geïnspireerd. Vele Afghanen werken als gastarbeider in Iran. Tijdens de revolutie zijn zoals bekend Afghanen gearresteerd. Ook heeft de bevolking in Oost-Iran zich meermalen tegen de Afghanen gekeerd. De leider van Afghanistan beschuldigde ook „Pakistaanse reactionairen” ervan, zich met de gang van zaken in Afghani stan te bemoeien. Hij waarschuwde: „Zij moeten weten dat, als er in dit gebied een gewapend conflict uitbreekt, het snel uit de hand kan lopen.” Van Pakistaanse zijde is ontkend dat Afghaanse vluchtelingen in de gelegen heid worden gesteld ondergrondse acties tegen Afghanistan te ondernemen. De lei der van Pakistan, generaal Zia-oel-Haq, heeft president Taraki gelukgewenst met het eenjarig jubileum van diens bewind. De gift is „een demonstratie van het vertrouwen in de nieuwe regering en een bewijs van vriendschap en begrip tussen Oeganda en Groot-Brittannië”. Engeland heeft president Loele laten weten dat er and ongetwijfeld meer hulp komt. 1 de ouw- :atie- aan- moet rtsen i alle De >ning naar oog- gdis itver- Zaïre zegt contract met rakettenbouwer Otrag op nadien de derde centrale die daar staat, zo heeft Harold Denton namens de beheers commissie voor de kernenergie (NRC) gis teren verklaard. Andere bedrijven in Arkansas, Florida en Ohio, die voor onderhoudswerkzaam heden dicht waren, zullen voorlopig niet worden heropend, totdat alle veiligheids aspecten zijn onderzocht en totdat het bedienend personeel nauwkeurig is opge leid in het behandelen van nood-situaties. De ramp in de centrale bij Harrisburg heeft aangetoond dat de technici in de controlekamer een veel te geringe oplei ding hebben genoten om adequaat te kun nen reageren, zo heeft de NRC verklaard. Van de zijde van de energiefabrikanten is reeds opgemerkt dat deze sluitingen van de door Babcok en Wilcox ontworpen centrales zo’n honderd miljoen dollar per dag gaat kosten, onder meer door de be nodigde aankoop van vervangende energie. Volgens het Zweedse dagblad Expres sen zijn twee jaar geleden in Tsjecho- Slowakije twee arbeiders in een kerncen trale omgekomen door verstikking als ge volg van ontsnapt radioactief gas. Nie mand had iets van het „lek” gemerkt. Ook in een andere centrale in dezelfde stad, JAKARTA (Reuter). Meer dan 24.000 mensen op het Oostindonesische eiland Soemba worden met de hongerdood be dreigd. Miljoenen ratten hebben de rijst velden en de oogst van andere gewassen vernield, zo hebben plaatselijke kranten gemeld. KAAPSTAD (AP). De Zuidafrikaan se minister van Mijnbouw Botha heeft gisteren gezegd dat zijn land overweegt de uitvoer van belangrijke mineralen naar de Verenigde Staten stop te zetten als dat land de beperkingen op de handel met Zuid-Afrika uitbreidt. „Ik wil niemand bedreigen. Zuid-Afrika zal altijd contracten die het heeft afgeslo ten nakomen. Maar we moeten niet ge dwongen worden om dingen te doen die we niet willen”, aldus Botha. Zuid-Afrika is de grootste Westerse pro- .ducent van goud, platina en een aantal andere kostbare metalen. Ook produceert •het land aanzienlijke hoeveelheden uranium.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3