BEREIKBAARHEID NU OOK TIJDENS WEEKEND Carillonklanken Lintjesregen in Burgerzaal in de vishoT] Programma Velser Sportweek Geen spreekuur i kort ijmondnieuws UW EIGEN MODE UW EIGEN ZELFMAAK-MODE WEDSTRIJD KREËER KREËER ZELFMAAK-MODE Nieuwe tabellen voor Geslaagd voor huursubsidie EHBO diploma Voor gebied IJmond PSP-V rouwengroep in oprichting Inleveren van vakantiezegels Vergadering bestuur technische school Training VENDOMATIC ZIG-ZAG NAAIMACHINE tw.v. 399,- of u kunt het door u bestede bedrag aan modestoffen terug winnen. Grote voorjaarsmarkt ten bate van Bethelemhem kerk Luisteren Weekends Vervanging gasleiding 2 8 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 I VROOMS DREESM ANN in bij Vroom Dreesmann IJmuiden Haal een deelname formulier en lever uw kreatie vóór 5 mei in U maakt dan kans op het winnen van een prachtige Op 16 mei komt u uw eigen kleding gezellig showen in onze vestiging IJmuiden. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND/HAARLEM. „Je kunt niet zeggen dat er één speci fiek probleem is waar we mee worden geconfronteerd. In z’n al gemeenheid zou je hoogstens kunnen stellen dat die problemen waar de mensen die ons bellen mee worstelen te maken hebben met de verharding van de maat schappij. Vereenzaming, relatie problemen in gezin en op het werk. De mensen lijken geen tijd meer te hebben om naar elkaar te luisteren. Laat staan dat ze her kennen dat mensen in hun omge ving worstelen met een pro bleem”. Bent u handig en modebewust?? Maakt u graag uw eigen kleding of de kleding van uw kind? Doe dan mee aan de ZATERDAG 28 APRIL I i L Vrijwilligers Telefonische Hulpdienst luisteren verstaan de kunst van rl- Luisteren. naar een onbekende stem vanuit de anonimiteit. (ADVERTENTIE) 1 Aan het woord „iemand” („nee mijn naam is niet belangrijk, wij werken in alle opzichten in de anonimiteit”) van de THD. Dat is de Telefonische Hulpdienst. wenden. Maar nogmaals dat is niet het doel van onze bemoeiing. Door alleen maar te luisteren voelen veel mensen zich opgelucht. Vaak bellen ze terug. Het wor den soms zelfs chronische bellers maar dat maakt voor ons geen verschil” (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 5.930 kg. tong; 129 kis ten tarbot en griet; 1119 kisten kabeljauw; 1381 kisten koolvis; 121 kisten schelvis; 528 kisten wijting; 572 kisten schol; 79 kisten schar; 8 kisten makreel en 52 kisten diversen. Prijzen in guldens, per 1 kg.: Tarbot 15,34-14,17; grote tong 11,14-10,49; groot- middel tong 14,50-14,21; kleinmiddel tong 11,52-10,58; tong één 10,09-9,46; tong twee 9,12-7,88; zalm 17,67. Per 40 kg.: poontjes 92-48; krab 66; schartong 85-68; hake 180; hammen met kop 248-124; tarbot 520-192; griet 288-152; kabeljauw één 148-82; kabeljauw twee 144-98; kabeljauw drie 110-84; kabeljauw vier 100-82; kabeljauw vijf 94-68; koolvis één 62-47; koolvis twee 62-52; koolvis drie 65-54; koolvis vier 58-48; schelvis één 150; schelvis twee 96; schelvis drie 124-68; schelvis vier 132-67; schol één 98-68; schol twee 108-74; schol drie 100-78; schol vier 106-75; wijting drie 102-78; makreel twee 88-84; makreel drie 72; schar 77-34; bot 24; tongschar 251-127. belde er iemand op die zei niet te kunnen slapen en daarom behoefte had aan een babbel. Nou, dat is dan weer eens heel wat anders. Maar wat nu weer gaat spelen zijn de problemen die samenhangen met de oorlog. Mensen die als slachtoffer niet kunnen vergeten maar evenzeer mannen en vrouwen die in het verzet hebben geze ten. Die dienst zal van de grond kunnen ko men als de THD struktureel kan worden aangepast aan een grootschaliger opzet. De binnenkort aan te stellen stafkracht is daarvan een begin. Sinds kort worden de medewerkers naast hun uren dat ze actief bezig zijn begeleid door specialisten van het verleden jaar in het leven geroepen crisiscentrum. De bedoeling is problemen die zich telefonisch aandienen op de juiste wijze te behandelen. „Er zijn mensen die zodra ze merken dat er naar ze geluisterd wordt zo driftig doorpraten dat de kans groot is dat als ze zouden worden onder broken de haak op de hoorn gooien”. Over het gedrag van de mensen die bellen en de wijze waarop dan gereageerd moet worden is een zekere mate van ge- sprekstraining onontbeerlijk. VELSEN. De nieuwe tabellen van de individuele huursubsidie worden met in gang van 1 juli van kracht. Inwoners van Velsen die eerder voor individuele huur subsidie in aanmerking kwamen, hebben van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijk ordening al een aanvraag formulier thuisgestuurd gekregen. VELSEN. In de technische school aan de Briniostraat te IJmuiden-Oost komt 8 mei het jaarverslag 1978 op tafel tijdens een bestuursvergadering van de beherende vereniging. Acht Velsenaren hebben zitting in het bestuur van de Vere niging voor Beroeps- en ander Voortgezt onderwijs in Kennemerland waaronder de lts ressorteert. Agendapunt is voor de bestuursvergadering ook de herverkie zing van de bestuursleden J. J. van Bug- num en P. Meijer. Aanvang half negen ’s avonds. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat die wens in vervulling zal gaan. Wordt op korte termijn de weekenddienst van THD toegevoegd aan de bestaande avond- en nachthulpverlening, het doel blijft er op gericht om te komen tot een 24-uursdienst. De geslaagden zijn J. Bakkum, J. Kou- wenberg, R. W. A. Muyen, E. Kuipers, D. B. Kort, K. G. A. v.d. Poel, Fr. J. Dekker, K. Dijkhuizen, Fr. Roodzant, J. G. W. Oerlemans, B. D. Essen, H. v. Saane, J. A. Duivenvoorde, F. J. Oosterbaan, K. B. Groen, H. Keevel, R. A. Tielman, A. V. Heyst. VELSEN-NOORD. In Velsen-Noord hebben achttien medewerkers van Van Gelder Papier een examen afgelegd voor het EHBO-diploma. Alle kandidaten heb ben het diploma behaald. IJMUIDEN. Voor de zesde achter eenvolgende keer wordt ten bate van het raparatiefonds van de Bethelemkerk een grote voorjaarsmarkt gehouden. Deze markt vindt zaterdag 5 mei plaats in de Radarstraat in IJmuiden. In de kraampjes wordt van alles aange boden. Er is een rommelmarkt en voor jong en oud zijn er veel attrakties zoals handwerken, poffertjes bakken en grab belen in de ton. Op de markt is een UNI CEF kraampje ingericht. In een ander •kraampje kan men kennis maken met op natuurlijke wijze bereid voedsel. De aanvang van dit evenement is om negen uur. VELSEN. Beiaardier H. de Ligt brengt vanmiddag tussen vier en vijf uur op het carillon van het gemeentehuis de volgende klanken ten gehore: 1. Preludi- um nr. 7 - M. van den Gheijn; 2a. De koekoek op de toren zat, b. Het was op ene avond laat, H. de Ligt bewerking; 3. The ma met varianten - S. Nees; 4. Liedjes van Toon Hermans: a. Op de bol van Ritsel- man, b. Liddel ducky, c. notta bella bewer king K. Borghuis; 5. Petit en Fristen suite - W. Vogel; prelude, air, fugato en finale; 6a. Daar was een sneeuwwit vogeltje (varia ties), b. Onder moeders paraplu (variaties, bewerking K. van Eersel; 7. Klockedans - W. Franken, 8. Improvisatie - H. de Ligt. 27 op eu- es- •t 2 in- tje, eu- :ak I net ih., ?ls, Af- ns- ur. bu- >en >n er ie, kt ze te de u- Indien men meent voor huursubsidie in aanmerking te komen en nog geen formu lier heeft, dan kan men deze ophalen bij de afdeling volkshuisvesting in het ge meentehuis. Daar zijn ook informatiefol ders te krijgen en kan men om hulp vra gen bij het invullen van de’formulieren. VELSEN. De burgemeester, de heer P. J. Molendijk, de wethouder van finan ciën, de heer Th. C. Witte en de wethouder van ruimtelijke ordening, de heer K. W. Bijl houden maandag 30 april geen spreekuur. De wethouder van personeelszaken, me vrouw A. J. P. van Heel en de wethouder van onderwijs, de heer H. J. Scheeper, houden woensdag 2 mei geen spreekuur. Tussen de dominerende plaats van de man in de samenleving en het kapitalisti sche systeem wordt in een korte „begin selverklaring” een directe link gelegd. Het patriarchaat (mannelijk overwicht tegen over de vrouw) steunt op deze maatschap pijstructuur en andersom. Noch de man noch het in PSP-kring vervloekte stelsel zullen hun comfortabele positie vrijwillig prijsgeven, zo wordt in het contactblad gesteld. Na voorpostengevechten onder meer gevoerd door Dolle Mina en de be weging Man-Vrouw-Maatschappij bleef binnen het bedrijfsleven en ook op het punt van de seksuele zelfbeschikking voor het „zwakke geslacht” nog veel te wensen over. Ook op het punt van onderwijs en vorming behoort de vrouw duidelijk tot de kansarmen. De punten waarvoor actie moet worden gevoerd worden in PSP- nieuws uitvoerig vermeld. Wie de stijd voor gelijke rechten voor de vrouw onder PSP-vlag wil voeren kan contact opne men met de Beverwijkse Ans de Goede (Büllerlaan 22, tel. 02510-39924). VELSEN. In het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden kunnen ongeorganiseerde bouwvakkers donderdag 10 mei van 19.00 tot 20.30 uur hun vakantiezegels inleveren bij de Hout en Bouwbond CNV afdeling Velsen. heeft burgemeester P. J. Molendijk van Velsen vrijdagochtend circa zestig konin klijke onderscheidingen uitgereikt aan inwoners van zijn gemeente. Dat gebeur de in de Burgerzaal van het Velsense gemeentehuis. Het feestelijk gebeuren nam ruim twee uur in beslag. „Deze on derscheiding is een vorm van waardering voor verdienstelijk maatschappelijk ge drag”, aldus burgemeester Molenwijk, die daar koningin Juliana citerend aan toevoegde: „niet alleen het uitzonderlijke valt daaronder, ook het op zich nemen van de plichten in het gewone leven kan een heldendaad zijn”. Na afloop van het officiële deel volgde een ongedwongen receptie en werden alle onderscheidenen gezamenlijk vereeuwigd. IJMUIDEN. Donderdag 3 mei begint men met de vervanging van de gasleiding in de Herculesstraat te IJmuiden. De werkzaamheden nemen ongeveer een week in beslag. Het verkeer hoeft niet worden omgeleid daar de te vervangen leiding onder het trottoir voor de wonin gen met de huisnummers 5 tot en met so ligt. IJMOND. Vanuit de PSP wordt ge tracht voor de IJmondgemeenten Heems kerk en Beverwijk een vrouwengroep van de grond te krijgen. In het laatste nummer van het contactblad „PSP- Nieuws” worden de doelstellingen nog eens op een rijtje gezet van de PSP- strijdgroepen waarin sinds 1973 speciaal de vrouwen voor hun rechten opkomen. Maar meer dan de eigen huisvestings- en communicatieproblemen blijven de medewerkers van de dienst zich bezig houden met het doel van hun taak. „Dat is in de eerste plaats”, aldus één van de medewerkers die deel uitmaakt van de sinds kort in het leven geroepen publici- teits-commissie, „gewoon luisteren naar de mensen die ons bellen. Dus datgene doen waar juist in het huidige maatschap- pijpatroon zo weinig ruimte voor lijkt te bestaan. Heel vaak voelen mensen zich al erg opgelucht als ze merken dat ze „ge hoor” hebben. Het is trouwens opmerke lijk dat er veel mensen zijn die voor hun „probleem” al bij tal van gevestigde orga nisaties hebben aangeklopt. Zonder nu meteen te stellen dat ze daar hun hoofd hebben gestoten blijkt vaak toch dat er niet echt naar ze is geluisterd. Misschien komt dat omdat gevestigde instanties „een doel” hebben. Bij ons speelt dat niet. Wij luisteren. Als de mensen er om vragen geven we ze wel een advies. Bijvoorbeeld tot welke instantie ze zich zouden kunnen In de ogen van de buitenwacht zijn het helden. Zelf zitten die mensen soms in de knoei. Het is eigenlijk illustratief voor de situatie waarin we verkeren. De men sen herkennen de problemen niet van hun medemensen. Als dat wel zo zou zijn zou den wij overbodig worden. Ik hoop dat we dat nog eens meemaken De dienst die gehuisvest is in Haarlem en f waarvan het werkterrein zich uitstrekt over het gebied dat grofweg kan worden aangeduid met Kennemerland. Oor spronkelijk in 1961 ontstaan uit een ker kelijke opzet is de dienst in de loop der jaren naar een breder maatschappelijk vlak getrokken. Maar het zijn niet uitsluitend mensen die met „luisteren” geholpen zijn. „Je komt met de meest uiteenlopende zaken van hulpverlening in aanraking”, aldus de THD-medewerker die over de anonimiteit vertelt: „We vragen nooit naar iemands naam of adres. Het heeft geen zin. Laatst rieert van een kwartier tot anderhalf uur. Daarvoor beschikt de dienst over slechts één lijn. Nummer 326655 in Haarlem (023) kan daarom te vaak „bezet” zijn. De dienst heeft dringent behoeft aan een ex tra lijn en aan een ruimere huisvesting. Momenteel is het behelpen in één vertrek. Dankzij een subsidie van de gemeente Haarlem kan een stafkracht worden aan- getokken. Die zal zich hoofdzakelijk gaan bezig houden met begeleiding, coördina tie, administratie en verlichting van de taak van de telefonisten. Ongeveer dertig vrouwelijke en tien manlijke vrijwilligers. Bovendien valt te verwachten dat het aan tal telefonische hulpverleningsgevallen zal stijgen. Met ingang van 1 mei zal het hulpnummer ook in de weekends bereik baar zijn. Zaterdag’s en zondag’s van elf uur ’s morgens tot vier uur de volgende ochtend. De bereikbaarheid van maandag tot vrijdag blijft ongewijzigd van zeven uur ’s avonds tot vier uur anderdaags. De cira veertig medewerkers van de dienst die elkaar afwisselen bij het vervul len van avond- en nachtdiensten met het rustig aanhoren van de probelemen van „anderen” hebben zo hun eigen proble men. Die hangen niet zozeer samen met persoonlijke zaken als wel met de groeien de belangstelling voor het werk van de •dienst. In 1976 werd zo’n slordige 1900 maal gebruik gemaakt van de THD. Het jaar daarop 2500 maart in 1978 steeg het aantal telefoontjes tot 4000. Dat zijn ge middeld tien telefoongesprekken per nacht. Gesprekken waarvan de lengte va- RUILBEURS De afdeling Kenne merland van „De Verzamelaar” kondigt voor zondagmiddag een ruilbeurs aan te houden in het Alleenstaandencentrum te Velsen-Noord. Openingstijd: 12.00-17.00 uur. Voor kooptransacties en ruilen wor den ingebracht postzegel munten, ansichtkaarten, eerstedagenve- loppen en andere gangbare verzamelob- jekten. Wedstrijdterrein. Bij twee program- ma-onderdelen van de Santpoortse konin- ginnedagviering stond in onze editie van afgelopen woensdag een onjuiste lokatie vermeld. Het ringsteken op de fiets (30 april 16.00 uur in Santpoort-Zuid) wordt gehouden aan de Bloemendaalsestraat- weg. De voor 19.00 uur aangekondigde voetbalmatch (tussen plaatselijke winke liers) wordt gehouden op het Terrasvogelsterrein. De besommingen waren: HD 80 ƒ24.680,-; KW. 117 ƒ25.210,-; KW. 123 109.880,-; KW 173 11.670,-; UK 17 en UK 18 6.190,-; UK 18 en UK 20 4.170,-; UK 135 en UK 145 5.250,-; UK 159 3.250,-; IJM 18 1.110,-; verder waren er 10 Texe laars present met een totale besomming van 175.200,-. Zondag: Sporthal Zeewijk 14.30 tot 17.30 uur handboogschietwed- strijden VZOS; Sluiseiland 14.00 tot 16.00 uur duikteam IJmond; Sport hal Zeewijk 18.00 tot 23.00 uur zaal- voetbaltoernooi. Maandag: Tennispark Heerendui- nen 12.00 tot 17.00 uur jeugd-scho- lentennistoernooi; Sportpark Schoonenberg 10.00 tot 16.00 uur korfbaltoernooi DKV/Neptunus; Kleine Sluis 10.00-16.00 roeien vier kamp De Stern; Sporthal Zeewijk 14.00 tot 17.00 uur bokswedstrijden De Ring; 18.00 tot 22.30 uur mixed- toemooi. VELSEN. Het programma van de Velser Sportweek voor het komende weekend ziet er als volgt uit: Zaterdag: Sporthal Zeewijk, van 9.00 tot 16.00 uur jeugdvaardig- heidsproeven van de plaatselijke gymnastiekverenigingen; Paviljoen Schooneberg 12.30 tot 18.00 uur Be- drijvenrit van de Rijmonders; Fide- lisgebouw 12.00 tot 18.00 uur Simul- taankwartet Ton Sybrands; Sport park Zeewijk 14.00 tot 18.00 uur baseball jeugd; van 18.00 tot 23.00 uur zaal voetbaltoernooi; Sportpark Rooswijk 12.00 tot 13.00 uur drieluik handbal (12.00 tot 13.00 uur welpen meisjes, 14.00 tot 16.30 uur pupillen meisjes, 18.30 tot 21.30 uur senioren dames en heren).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5