Erkelens en Linford bezorgen Tholen indrukwekkende expositie Als je er even moeite voor doet, kun je meevoelen wat me bezighoudt Lene Lovich: emoties in songs verwerkt Aischylos, Nina Hagen en Ionesco bij Pro Theater EUROPE CARAVAN CENTER J PW KOOPT OF HUURT UW CARAVAN BIJ HET OUDSTE EN BEKENDSTE ADRES VOOR CARAVANS IN NOORD-HOLLAND t WW». Natuurmystiek Gravures Mislukte samensmelting bij nieuwe theatergroep door John Oomkes i Marlies van Alcmaer vervangt Hoytink in De Pornograaf Concert Rebroff gaat niet door Ouderlijk huis Toeval ZATERDAG 2 8 APRIL KUNST 19 7 9 m I )f” Ook in stacaravans hebben wij momenteel een grote sortering, tegen zeer lage prijzen. l.v.m. een reorganisatie binnen ons bedrijf willen wij op zeer korte termijn de inruilcaravans die nu op ons terrein staan kwijt. Daarom geven wij tot 15 mei a.s. een extra korting op alle inruilcaravans van alle maten en merken. Oude Kruisweg 2, Cruquius, Haarlemmermeer, tel. 023-285699 (parallel aan snelweg Heemstede-Hoofddorp) J Wij verkopen de 20 meest bekende en populaire modellen nieuwe caravans. Bij aankoop van elke nieuwe caravan, zowel zomer- als winteruitvoering, krijgt u tot 15 mei a.s. een verrassing. Alle caravans die bij ons worden verkocht zijn goedgekeurd door de Rijksdienst voor Wegverkeer HAARLEM. Sinds hun eer- ste presentatie in 1974 die ook in Haarlem was te zien, is hier vrij wel nooit meer nieuw werk geëx poseerd van de groep van zeven metarealisten. Voor Johfra, Ellen Lorièn en Diana Vandenberg was je aangewezen op Galerie Kamp in Amsterdam, in min of meerde re mate gold dat ook voor Linford en Erkelens. Nu het klimaat voor galeries in Haarlem kennelijk wat beter wordt, blijken er ook voor de metarealisten meer expo sitiemogelijkheden te komen. r r i .S' ri- Frans Erkelens: Ester de triomf van het verborgene, olieverf '79. 3. (ADVERTENTIE) 9 9 9 9 KO VAN LEEUWEN 9 I» 1 Contrasten in mystiek bij twee metarealisten van eerste uur lent- Ind. slp- .mer, •s en Imui- aar stige ;hter illet, >lder Dat geldt nog altijd voor alle zeven en dus ook voor Erkelens en Linford. Maar de Erkelens van de eerste jaren zeventig is niet meer terug te vinden in het werk dat hij nu maakt. De Erkelens van toen was hevig geïnteresseerd in een oosters getinte mystiek, met voorkeur voor een exotisch kleurgebruik die beïnvloed was door zijn Indische afkomst. Voor Erkelens is de grote omwenteling enkele maanden gele den gekomen. Eind vorig jaar bracht hij een bezoek aan Israel dat zo’n diepe in druk op hem maakte dat hij in korte tijd al zijn onderwerpen van vroeger overboord heeft gezet en zich heeft doordrenkt met de Joodse mystiek en wijsbegeerte. ook geschminkt uit als een witte clown. Haar monoloog moet nu betrekking heb ben op hetgeen in De Stoelen zal volgen, maar duidelijk is dat door het Pro Theater aangebrachte verband niet. Daar komt bij dat deze Kassandra-monoloog op een op geblazen toon de zaal in wordt geslingerd, in verhevigde dramatiek, waardoor het aanhoren ervan vermoeiend wordt. Als Kassandra haar aandeel verzorgd heeft spelen Francis Sanders en Die Duin Ionesco’s eenakter De Stoelen. Twee oude mensen, een man en een vrouw, in de desillusie van hun bestaan. Bijeen in een vuurtorenwoning op een eiland in zee, waar de man concierge is, trachten zij herinneringen uit hun leven wakker te roepen. Zo willen zij er achter komen wat er in hun leven mis ging; waardoor zij het werkelijke geluk moesten missen. Dat ge beurt in de vorm van een geënsceneerde lezing, waarvoor een beroemd redenaar is uitgenodigd. Onder regie van Apostolos Panagopoulos spelen Sanders en Van Duin deze tragische klucht van Ionesco knap, onderhoudend en gedetailleerd, maar zonder werkelijke verrassing. Van De Stoelen van Kassandra ontgaat mij de samensmelting en boeit alleen het lo- nesco-deel. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Toneelgroep Centrum zal volgende week het stuk De Pornograaf in de Toneelschuur opvoeren met de actrice Marlies van Alcmaer in de -plaats van Elisabeth Hoytink die in verband met ziekte het bed moet houden. Centrum speelt De Pornograaf op vijf achtereen volgende avonden van 1 tot en met 5 mei in de Schuur. HILVERSUM. „Ik ben een erg impulsief mens, hoor. Altijd op mijn eigen toer, altijd met mijn eigen wereldje bezig. Niet dat anderen me niet interesseren, maar ik merk dat mijn eigen ervaringen een groot deel van mijn denken beheersen. Ik denk dat het komt doordat ik zo’n bewogen leven leid, eigenlijk nooit tot rust gekomen ben. Emoties, angsten, gevoelens borrelen op en dan moet ik het kwijt. Direct. Niet even wachten, nee, meteen moet het op papier. Veel van de songs die op Stateless gebun deld zijn, betekenen eigenlijk net zoveel voor me als een dagboek voor een ander. Alleen schrijf ik teksten niet ’s avonds op voordat ik ga slapen, maar op de meest idiote tijden van de dag. Veelal in de ochtenduren word ik wakker en vormt zich een idee. Als ik dan niet opsta om het uit te werken, is mijn dag slecht.” Erkelens is nu ook minder literair ge worden, hij volstaat vaak met een enkel thema dat toch voldoende zeggingskracht heeft. Door zijn vroeger soms al te na drukkelijke vormen meer te gaan abstra heren heeft zijn werk meer overtuiging gekregen en verloor het zijn min of meer pertinente karakter. Er ligt bij dit alles een enkel nadeel op de loer. Erkelens wil nog wel eens in de dramatische uitbeelding van zijn portret ten op de grens van het pathetische, soms zelfs larmoyante balanceren. Je haalt er zijn eigenlijke bedoeling dan wel uit, maar het kan ook vrij gemakkelijk een ontspo ring opleveren. Aan het einde van de jaren zestig, begin jaren zeventig maakte Salvador Dali een aantal grafiekseries met de titels „Mao „Vaak merk je dat mensen pas op den duur gaan begrijpen waar je het over hebt. Eerst is het mysterieus voor ze, den ken ze met een imago te doen te hebben. Dan leren ze de muziek kennen en begrij pen ze tenslotte waarom ik in Home zing oor RS en en fel fraai met ning loer, De nder Ma- 016, 9. Ind. slp- older anus ICC. a uw istig t de i te am., som zer- Ind.. 1e ard.: som i 1e loer. 550- Bij Galerie Tholen Anegang is de ope- ningsexpositie gewijd aan twee metarea listen van dat eerste uur, te weten Victor Linford en Frans Erkelens, die er voor zorgen dat de galerie op een wel heel indrukwekkende manier van start kan gaan, Voeg daarbij een aantal gravures van de surrealist Salvador Dali en er moet wel sprake zijn van een grote voorkeur /oor symbolistische kunst bij galeriehou- ler Henk Tholen. Hr „These mysty Eyes are just enoughoftewel „Een mysterieuze blik is al voldoende" zingt de Amerikaanse zangeres tijdens haar romantische ogenblikken. (Foto Lex van Flossen) dat ik nooit meer terug naar huis wil. De sfeer van de muziek wordt door de arran gementen bijzonder getekend. Dat is ook noodzakelijk voor het juiste begrip. Maar Les is daar voor een groot deel verant woordelijk voor.” Vragend wenden wij het hoofd tot de bedachtzame persoon die achter die naam schuilgaat. Wanneer we suggereren dat de muziek van Lovich en Chappell niets met rock uit te staan heeft, maar alles met soul, knikt hij instemmend. „Lene is ook opgegroeid in Detroit, in de jaren zestig was dat Amerika’s soulstad nr. 1. Ikzelf kom uit het Noorden van Engeland, waar dezelfde muziek jarenlang geliefd was. Op de kunstacademie in Londen liepen wij elkaar in het begin van de jaren zeven tig tegen het lijf. De muziek sprak uitein delijk meer aan dan het beeldhouwen, precies zoals bij Bryan Ferry van Roxy Music die eigenlijk dezelfde ontwikkeling HAARLEM. De directie van het Con certgebouw' in Haarlem heeft gisteren moeten besluiten om het voor vanavond geplande optreden van de bekende zan ger Iwan Rebroff geen doorgang te laten vinden. Oorzaak hiervan ligt in het feit dat er onverwachts problemen zijn gerezen tus sen Rebroff’s impresario in het Duitse Frankfurt en een tweede, uit België af komstige impresario die zijn contractuele verplichtingen niet zou zijn nagekomen. De impresario is inmiddels voortvluchtig. Het Concertgebouw wist gisteren nog niet of het optreden van Rebroff later in het jaar zou kunnen plaatshebben. c.v nen /ale mer ner g in >ort, rtijd onze i die Wij Ook ar bij I van j- en 3.00 MCC na 47. ssen De Linford lijkt vaak aan te sluiten op het symbolisme van de Weense school, zijn verwantschap met Giger en in mindere mate Fuchs is zeker niet te ontkennen. Is er echter bij Giger sprake van een apoca lyptische onontkoombaarheid van het menselijk lot, bij Linford wordt bepaald toch wel hoop gesuggereerd op een betere uitkomst. Dat komt ook omdat Linford een leefbare wereld schildert, niet be paald door onze materiële voortbrengse len, maar daor die van de geest. Linford laat het kwade overwinnen door de geest, waar Giger de mens tenonder laat gaan door zijn materiële affectie (vaak gesym boliseerd in de vorm van een machine). HAARLEM. De Griekse tragedie, het absurde toneel van Ionesco en de uitdagende rock van Nina Hagen samen in een toneelproduktie. Die combinatiie is gemaakt door een nieuw theatergroepje, het Pro Theater, gevormd door twee vierdejaarsleerlingen die de Amsterdamse Theaterschool uit onvrede hebben verlaten, samen met hun regisseur waarmee ze op dat moment een eindexamenproject aan het maken waren. De titel van dat project luidde De stoelen van Kassandra en het werd de eerste toneelproduktie van een „revolutionair" geboren toneelgroep. Vrijdagavond was die voorstelling te zien in de Toneelschuur en vanavond volgt een herhaling. „Ik bedoel met dat misbegrip bijvoor beeld op een tekst van Home is where the Heart is, ja. „Home is where the Heart is, Home is so remote, Home is just Emotion, sticking in My Throat. Let’s go to your Place.” (Thuis is waar je hart zich thuis voelt, het is zo ver weg. Thuis is de emotie, die je keel samenknijpt. Laten we alsje blieft naar jouw huis gaan). Ik heb die regels opgeschreven om de sfeer van mijn ouderlijk huis weer te geven. Ik heb een waanzinnige jeugd gehad. Vader maakte het leven tot een... een hel wil ik niet zeggen... maar hij was vaak in de war en dan wist-ie niet wat ie deed. Meer van mijn composities gaan over dergelijke angsten, Momentary Breakdown, Sleep ing Beauty en Writing on the Wall. Erva ringen over het bovennatuurlijke ook.” ER DU- as, nd en. Lene Lovich, spreek uit Lena Loebitsj, aan het woord. Op het eerste gezicht hoort deze jonge vrouw thuis in het rijtje van de als feeksen aangeklede sterren van het moment. Kate Bush ziet er in de regel uit als een mysterieuze, nauwelijks te benaderen vrouw. De Duitse Nina Hagen verft zich fel op, slaat radicale taal uit en de in het Amerikaanse Detroit geboren Lene Lovich raakte bij het grote publiek bekend als een levend anachronis me. Géén gezicht ’79, haar ogen staan tijdens het grootste deel van het gesprek wijdgesperd open, alsof de paniek elk moment kan uitbreken en dan alleen nog kan worden beteugeld met een hoge, door merg en been gaande gil, die zo’n beetje haar handelsmerk is geworden. Het lijkt alsof Lene haar bekendheid alleen maar aan dergelij- ke uiterlijkheden heeft te danken. Ouderwetse, Victoriaanse kledij en immens-lange roestbruine vlechten versterken die indruk nodig. Maar in Engeland is het rockminnende publiek allang tot het inzicht gekomen dat de 32- jarige Amerikaanse („Ik ben ,.eh..29”, houdt Ze vol als je er maar vraagt) méér in haar mars heeft. In het najaar van 1978 bracht het opvallende platenlabel Stiff enkele nieuwe artiesten onder de aan dacht van een groot publiek. Een toernee, die zich verplaatste per eigen trein, om vatte Wreckless Eric, Rachel Sweet, Mic key Jupp, Jona Lewise en de hoofdper soon van dit verhaal. Lovich, over wie in de Engelse pers de mallotigste verhalen de ronde deden, stal de show samen met haar twee jaar jonge re, kaalhoofdige levenspartner Les Chap pell. Lene speelde als een Kenau saxo foon, graaide als een gehaaide performer telkens naarstig naar de microfoon als er een nieuw couplet moest worden ingezet en maakte indruk met haar onconventio nele stemgebruik en de opgejaagde, ner veuze muziek die haar groep voortbracht. Nu zegt ze: „Ik moet er maar niet meer al te vaak over praten. Veel van de nummers die wij speelden kwamen niet zuiver over. De muziek sprak wel aan, maar binnen de entourage waarbinnen we moesten wer ken, kreeg de lading van mijn songs een ander, ongewild karakter. Daarnaast kwam nog alle troubles die je hebt als je deel uitmaakt van een reizende revue.” Wat Erkelens thans doet, is het leggen van een band van het oude Israel zoals we dat kennen uit het oude Testament (Erke lens kiest de historie van de Eerste en Tweede Tempel van Salomo) met de mo derne staat die nog zoveel recht doet aan zijn wortels. Bij Erkelens staan de profe ten, de martelaren centraal waar Israel zijn bestaansrecht op grondvest en hij doet dat in een heel heldere symboliek die eigenlijk veel meer toegankelijk is dan wat vroeger in de metarealistische „school” gold. De Stoelen van Kassandra is volgens de programmabeschrijving een samensmel ting van de monoloog van Kassandra uit Aischylos’ tragedie Agamemnon en het ongeveer twintig jaar geleden geschreven stuk „De Stoelen (Les Chaises) van de Roemeens-Franse schrijver Eugène Ione sco. Beide toneelwerken hebben niets met elkaar te maken en gaan over totaal ver- - schillende onderwerpen. Doel van het Pro Theater (niet te verwarren met het Rotter- damse gezelschap Ro Theater) is een sym- bolisering van heden-verleden-toekomst. Nina Hagens’ muziek klinkt alleen tot slot. Wat de spelers van deze nieuwe groep laten zien is beslist geen samensmelting, ook al heeft het er even de schijn van. Bij binnenkomst van het publiek zijn de man en de vrouw (twee hoogbejaarde mensen) j die De Stoelen spelen al op het toneel. De vrouw breit aan een bloedrode (Kassan- dra’s bloedige voorspelling) wollen sjaal; de man kijkt uit een raam waardoor violet licht te zien is. Een op zich mooi toneel beeld. Als het zaallicht dooft verschijnt bovenaan, achter het publiek Kassandra, de helderziende die door Agamemnon als slavin werd meegevoerd toen hij terug keerde van de Trojaanse oorlog. Kassan- dra, gespeeld door Rosita Steenbeek, draagt een prachtig kostuum en ziet er Het metarealisme van de groep van ze ven zoals dat onder de bezielende leiding van kunstcriticus Hein Steehouwer geën tameerd werd is altijd een opstelsom van individuen geweest. Er was natuurlijk sprake van een toonaangevende „voor man” (in casu Johfra) maar binnen de groep bestonden vrij veel aparte richtink- jes. Alle zeven waren de metarealisten in •principe schilders die een van buitenaf geordende wereld in kaart willen bren gen, in feite aan de hand van onherkenba re symbolen die het onzichtbare ver beelden. Victor Linford, zelf van Joods-Russi- sche origine en eveneens Israel-ganger geweest, contrasteert in zijn werk in hevi ge mate met de schilderijen van Frans Erkelens. Bij Linford staat een natuur mystiek centraal, wat tot uiting komt in een haast paradijselijke uitbeelding van het niet-menselijke leven om ons heen. Zijn stijl is ook veel fantastischer, sponta ner en minder doordrenkt van een theoso fische oriëntatie. ■Hr Victor Linford: The crushing Blow, olieverf '78 Tse Tung” en „Venus in bont”. Enkele voorbeelden uit die series heeft Tholen nu naar Haarlem gebracht, voorbeelden die representatief zijn voor de meer dan vir tuoze technische beheersing die Dali hier in aan de dag legt. Dali verloochent in zijn schilderijen zijn tekenafkomst niet, maar hij doet dat evenmin in zijn drukken. Door staalnaald, robijn- en diamantnaald beurtelings te gebruiken, ontstaat een zeer afwisselend geheel dat veel minder extravert is dan nog wel eens uit zijn meer surrealistisch getinte werk spreekt. Dui delijk heeft Dali zich hier symbolistisch gezien ingehouden. Eerder benadert hij een impressionistische stijl waarin hij zich openstelt voor ongeremde invallen. Tot en met zaterdag 19 mei, dinsdag tot en met zaterdag van 10-18 uur, bovendien op donderdagavond van 19-21 uur). CEES STRAUS. heeft doorgemaakt. Ja, eigenlijk hebben we altijd ons afzijdig gehouden van het- - strakke van de rock. De arrangementen die ik nu maak zijn ontleend aan de soul. Weinig gitaar, wel veel strijkers- en koper- partijen die door de synthesizers worden gebracht in samenspel met Lenes Sax. Het heeft ook wel iets orkestraals, klinkt in ieder geval niet sjabloonachtig.” Het duo hun ingehuurde begelei dingsband is na de Stifftour onder eigen vaandel verder gegaan, vertelt volop over de langzame weg naar erkenning. Lene werkte als danseres in Griekenland, zong enkele maanden in Finland en zorgde voor bloedstollende gilpartijen bij Franse griezelfilms, nadat de samenwerking met Chappell in 1977 schijnbaar voorgoed tot een einde was gekomen. Voor die tijd maakte het paar deel uit van niet geheel onbekende Engelse soulbands als Barra cuda (toerde in 1975 door Nederland) en The Diversions, onder welke naam enkele- opnamen werden gemaakt. Bij toeval ontmoetten Les en Lene el kaar begin vorig jaar weer in Londen. Lene: „Het klikte onmiddellijk weer. Ik ben ontzettend romantisch ingesteld. D’r kwam een song uit voort: Too tender tq,,., J touch, too Fragile to lust. These mysty Eyes are just enough.” Nou, je begrijpt het al. De liefde smaakt bitter-zoet, zing ik ergens en dat gaat voor mij nu eenmaal op.” De muziek die het paar in korte tijd schreef, kwam onder de aandacht van BBC-presentator Charlie Gillett, een mu ziekcriticus die prachtige boeken als „The Sound of the City” en „Making Tracks” en ontdekkingen als Ian Dury, Elvis Costel- loen Dire Straits op zijn naam heeft staan. Lovich: „Wij gingen dezelfde weg, werden door hem geïntroduceerd. In (jet begin begreep niemand wat ze met ons aan moesten. Twee gekken, die songs schre ven als Lucky Number, pure science ficti on over wat er met de natuur gebeurt als de mens zo door gaat met die onverschillig aan te pakken. Maar gelukkig bleek ook dat de platenmensen gegrepen werden door de emotionele zoekplaatjes die onze songs in wezen zijn.” „Niet dat je nu echt lang moet puzzellen voordat je de betekenis van onze songs kunt vinden of dat je die zelf kunt inkleu ren, maar ik probeer een beetje poëtisch weer te geven wat ik in het dagelijks leven meemaak. Als je er even moeite voordoet, kun je meevoelen wat me bezighoudt. Het zijn ervaringen die misschien op jezelf - van toepassing zijn, in ieder geval niet liedjes die zouden passen bij een feeks.” Lene Lovich schudt haar vlechten na drukkelijk heen en weer. „Want daar word ik ten onrechte voor uitgemaakt. Imago? Ik ben echt en mijn vlechten ook.”

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9