Mk-doet geen Grote delegatie week in ons land Vrachtvervoer naar Dover uitgebreid Australische vakbonden Chinezen komen boycotten uraniumproject havens bekijken Olie-export Iran 2,5 miljoen vaten I Op dat vertrouwde RPS boekje krijgt u natuurlijk óók dagelijkse renteberekening. Betalingsbalans postgiro en rijkspostspaarbank V 1 15 ■CGNOMHE 19 7 9 M E I DINSDAG 1 Sinds januari heeft postgiro en rijkspostspaarbank op de meeste spaar rekeningen het systeem van de dagelijkse renteberekening ingevoerd. Per 1 mei is dat ook op uw RPS boekje van toepassing. Het gestorte bedrag is nu rentegevend vanaf de dag van storting tot de dag waarop de RPS het bedrag op uw verzoek weer ter beschikking stelt. Voor u betekent dat ’n hoger bedrag aan rente. Alweer ’n reden om flink te blijven sparen op uw RPS boekje. (Van onze redaktie economie) AMSTERDAM. De president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, kenschetst de economische situatie weliswaar als somber, maar niet als hopeloos. Hij gelooft dat de Nederlandse volkshuishouding aan het begin van een moeilijk jaar staat, waarbij de internationale hemel die eindelijk scheen te zullen opklaren, weer lijkt te versomberen, zo schrijft Zijlstra in het jaarverslag. ^RBANKBOE*S1Ê Gesprek met Japan over export (ADVERTENTIE) Zijlstra: Economische situatie somber onder de riem met de opmerking dat aan de innerlijke veerkracht van onze volks huishouding niet behoeft te worden ge twijfeld. „Indien, in goed overleg tussen alle partijen, met betrekking tot het natio nale kostenpeil en tot de collectieve uitga ven in de komende jaren werkelijk stap pen in de goede richting zouden worden gezet behoeft onder beding van de afwezigheid van nieuwe externe schok ken aan herstel van de welvaart niet te worden gewanhoopt”, aldus Zijlstra. Staat de wereld voor een herhaling van de perikelen die haar na de oliecrisis van 1974 zo zeer hebben geteisterd? Een zon der meer ontkennend antwoord op deze vraag zou volgens Zijlstra van lichtvaar digheid getuigen. Daarentegen zou een volmondige bevestiging blijk kunnen ge ven van een te zwartgallig pessimisme. Een voorzichtige vergelijking tussen dit betrekkelijk recente verleden en de drei gende verwikkelingen in het heden lijkt hem derhalve niet misplaatst. Men zou kunnen zeggen dat vorig jaar het schip van de wereldeconomie, dat zo zwaar slagzij had gemaakt, zich weer langzaam begon op te richten. De groei voet van het reële nationale inkomen, die zich in de industriële landen (gemiddeld) van nihil in 1974 via min 1 pet. in 1975 naar plus 3,75 pet in 1977 had bewogen, herstel de zich verder. Eerst in de Verenigde Staten, daarna in Japan en de Bondsrepu bliek Duitsland, leek in de tweede helft van het verslagjaar de deuk in de groei langzaam maar duidelijk te verdwijnen. De verwachtingen voor dit jaar mochten hoopvol worden genoemd. Op dit moment neemt echter de bewol king weer toe; een enkele donderkop is reeds te ontwaren. Of inderdaad een her haling, geheel of gedeeltelijk, an de te genslagen der laatste jaren moet worden gevreesd houdt nauw verband met een aantal feiten, die Zijlstra de revue laten passeren. Na de gebeurtenissen in Iran moeten verdere algemene prijsstijgingen voor ru we olie niet uitgesloten worden geacht. Hoewel stellig van geringere omvang dan destijds moet opnieuw op zorgelijke ge volgen worden gerekend, te weten versto ringen van de zeker nog niet voldoende herstelde betalingsbalansevenwichten en een wederom de kop opstekende inflatie met inbegrip van de onheilspellende cu mulatieve krachten die veelal het inflatie- proces vergezellen. De vooruitzichten voor een snelle verbe tering van de werkgelegenheid zijn dan De havendirectie van Duinkerken deelde mee dat er niet slechts sprake is van uitbreiding van de vrachtcapaci- teit, maar van de mogelijkheid tot ver voer van gevaarlijke stoffen. De president van de cnetrale bank con stateert in zijn jaarverslag dat de verschil len tussen prognoses en uitkomsten zel den zo groot waren als met betrekking tot het verslagjaar het geval bleek te zijn. Het Centraal Planbureau verwachtte in sep tember 1977 voor de lopende rekening van de betalingsbalans een overschot van ruim 6 miljard. Tegen het eind van het verslagjaar werd gemeend dat met een tekort van 3,5 miljard moest worden gerekend. Uiteindelijk werd dit 2,25 miljard. „Er voltrokken zich kennelijk zulke snelle en ingrijpende veranderingen dat de beproefde berekenings- en schattings methoden tekort schieten”, aldus Zijlstra. Dat zich dusdanige wijzigingen voor doen blijkt ook duidelijk als men de uit komsten van 1976 en die van vorig jaar met elkaar vergelijkt. Een positief saldo op de lopende rekening van 7,5 miljard in 1976 verkeerde in een tekort van 2,25 miljard, in twee jaar tijds een omslag die gerelateerd aan het nationale inkomen op rond 4,5 pet moet worden geraamd. Vol gens het verslag is dit hernieuwd en thans wel zeer overtuigend bewijs dat er ten SCHIPHOL (ANP). Om contac ten te leggen tussen Nederlandse ex porteurs en Japanse importbedrij- ven, is gisteren een omvangrijke Ja panse missie, bestaande uit vertegen woordigers van het bedrijfsleven als mede van de Japanse regering, uit Tokio op Schiphol aangekomen. De missie telt in totaal 81 leden. Op de komst van deze missie is aangedrongen door staatssecretaris Beyen van Economische Zaken tij dens diens bezoek aan Japan in okto ber van het vorig jaar. voor de beschikbare inkomens is intussen de consumptiestijging niet geheel ver klaard. Aan twee faktoren kan daarbij nog wor den gedacht, namelijk enerzijds de con sumptie uit het overige inkomen en ander zijds de consumptieve kredietverlening, die inderdaad de laatste jaren is toegeno men. Het is dan ook begrijpelijk dat maat regelen op komst zijn om deze kredietver lening af te remmen. De uitkomsten van de lopende loonon derhandelingen zijn van uitermate grote betekenis voor de loonkosten in Neder land die in vergelijking tot onze belan grijkste handelspartners onaanvaardbaar hoog zijn. Dat deze loononderhandelingen worden gecompliceerd door de roep om een snelle verkorting van de werkweek is een ernstige zaak, aldus de president. Arbeidstijdverkorting is weliswaar een logisch complement van technische voor uitgang, maar dan wel in te voeren langs geleidelijke weg. Invoeren van een 35- urige werkweek in een beperkt aantal jaren is een sprongvariant die grote onge lukken moet teweegbrengen. Althans zon der een (neerwaartse) compensatie in de lonen zou het een ramp betekenen voor de werkgelegenheid, in ernst te vergelijken met die van de oliecrisis van enkele jaren geleden. Een voldoende inlevering van lonen kan men echter nauwelijks verwachten gezien de orde van grootte van de bedragen die ermee zouden zijn gemoeid (in beginsel 2,5 pet per uur arbeidstijdverkorting). Op een wezenlijke bijdrage van de rege ring te rekenen is een illusie. De schatkist is leeg, de ondernemingen kunnen het niet dragen. Om daar waar de rendementen wel zijn verbeterd deze schielijk weer af te romen ware wel zeer te betreuren. Men kan slechts hopen dat hier redelijke in zichten zullen prevaleren. De overheidsfinanciën worden zwaar gasten op Schiphol verwelkomde, ver klaarde opnieuw dat het grootste pro bleem voor de Nederlandse exporteurs het doordringen op de Japanse markt is. De voorzitter van de Japanse werkgevers organisatie heeft tijdens een bezoek aan ons land in oktober van het vorig jaar verklaard de Nederlandse bedrijven te willen helpen om een makkelijker toe gang tot de Japanse markt te verkrijgen. Hoewel Beyen het afsluiten van orders tijdens het bezoek van de Japanse delega tie niet uitsloot, verklaarde hij dat het op weg helpen van de Nederlandse bedrijven op de Japanse markt het voornaamste doel van de Japanse delegatie is. Het gebruik van de Boeing 747 op Tokio zou voor de KLM een aanzienlijke uitbrei ding van de mogelijkheden voor vracht vervoer op Japan tot gevolg hebben. Op deze Nederlandse wens hebben de Japan se autoriteiten tot nu toe afwijzend gerea geerd. zal spelen, zullen ook gesprekken worden gevoerd met staatssecretaris Beyen. Deze acht het niet uitgesloten dat daarbij een eventuele Japanse aankoop van Fokker- vliegtuigen zal worden besproken. Zoals bekend zoekt Fokker naar partners voor de bouw van de 29, waarbij ook aan Japan wordt gedacht. Tevens kan de wens van de KLM om op de Tokio-dienst een Boeing 747 te mogen inzetten in plaats van de DC-10 een onderwerp van gesprek zijn. De missie zal zondag vanuit Nederland doorreizen naar België. Na een bezoek aan onze zuiderburen staat een bezoek aan Luxemburg op het programma. -claim, aten. DUINKERKEN (AFP). Vanaf 1 mei wordt het vrachtvervoer tussen Duinkerken en Dover en Calais en Dover versterkt met het vrachtschip „Anderida”, dat 28 motorvoertuigen van twaalf meter lengte kan vervoeren. lische ten irsen. >r dit n euvel i aan. De Japanse missie staat onder leiding van Mitsuo Uemura, president-directeur van een groot Japans handelshuis, de Su mitomo Corporation, dat een omzet van vele miljarden dollars per jaar heeft. DEN HAAG (ANP). Onder leiding van een Chinese onderminister van trans port is vandaag in ons land een groep Chinezen aangekomen die zich op de hoogte komt stellen van voornamelijk de Rotterdamse- en Amsterdamse havens en alles wat daarmee te maken heeft. Hun komst naar ons land heeft niets te maken met de aanleg van havens, maar zij gaan wel een studie maken van de manier, waarop een haven wordt „gerund”. Zij komen zich op de hoogte stellen van ha venbeheer, de administratie van alles wat er in een haven omgaat, het opzetten en bijhouden van statistieken, douane- en politiecontrole enzovoorts. De groep zal ongeveer veertien dagen in ons land blijven. De consumptie geeft een wezenlijk an der beeld te zien. Het particuliere ver bruik dat uitgedrukt in het Bruto Nationa le Produkt (BNP) gedurende een aantal jaren een dalende tendens te zien heeft gegeven is duidelijk weer in opmars. Na zijn laagste punt, namelijk 55 in 1973-1974, heeft de consumptiequote in het verslag jaar een waarde van 59 bereikt. Voor een verklaring hiervan valt het allereerst op dat de stijging van het reëel beschikbaar inkomen voor de modale werknemer 3 pet is geweest, voor genie ters van het minimumloon en dus voor het overgrote deel van de trekkers van sociale uitkeringen 4 pet. Het behoeft nauwelijks betoog dat met dergelijke consumptiecij- fers het bestedingsevenwicht in gevaar moet komen. Immers, een stijging van het reeël be schikbare inkomen met 3 tot 4 pet voor werknemers en genieters van overgedra gen inkomens kan niet evenwichtig zijn in een economie waar de groei van het reële produkt van bedrijven per werkende slechts 2,5 pet bedraagt. Uit deze cijfers SYDNEY (ANP) Drie belangrij ke Australische vakbonden hebben gisteren verklaard geen arbeids krachten te zullen leveren voor twee projecten voor de ontginning van uraniumvoorraden in Noord-Austra- lië. De Japanse delegatie is verdeeld in vijf groepen: machinerieën, chemie, consu mentenartikelen, investeringen en een groep staffunctionarissen. In de delegatie zijn vijf overheidsfunctionarissen opge nomen,' drie van het ministerie van Bui tenlandse Handel en Industrie, één van het ministerie van Buitenlandse Zaken en één van het ministerie van Landbouw. Behalve gesprekken met vertegenwoor digers van het Nederlands bedrijfsleven, waarbij het Nederlandse centrum voor Handelsbevordering een belangrijke rol aanzien van de vaderlandse economie iets grondig mis is. In de jaren na 1973 is de Nederlandse goederenuitvoer in volume gemeten ach tergebleven bij de groei van de wereld handel. Bedroeg deze groei, herwogen naar zijn betekenis voor de uitvoer, in 1977 en vorig jaar tezamen genomen 9 pet, de uitvoer kon het in dezelfde periode niet verder brengen van tot een toeneming van 1 pet. Dat voor dit jaar geen verdere relatieve achteruitgang wordt verwacht is een troost, zij het een schrale, omdat de inmid dels geslagen deuk niet ongedaan wordt gemaakt. Een benedenwaartse correctie van de gulden zou geen soelaas bieden, maar zou zichzelf via een verscherpte inflatie teniet doen. Vermelding verdient dat de investerin gen ook vrij sterk zijn gestegen. Na de 15,5 pet volumegroei van de bruto bedrijfsin vesteringen in 1977 volgde in 1978 een niet onbevredigend volume-accres van 6 pet. Het procentuele beslag van de investerin gen op het bruto nationale produkt blijft echter nog steeds beneden het niveau dat nodig is voor een werkelijk herstel van produktie en werkgelegenheid in de marktsector. Dit klemt te meer omdat nog steeds vanwege de hoge loonkosten de dieptëïnvesteringen overwegen en echte uitbreidingsinvesteringen veel te weinig voorkomen. belast door bijdragen aan de sociale fond sen. In een luttel aantal jaren zijn zij opgelopen van een bescheiden bedrag tot een niveau van 8,7 miljard. Derhalve is het niet onjuist de conclusie te trekken dat er een direkt verband bestaat tussen het zo zeer opgelopen financieringstekort van de schatkist en het hoge consumptiepeil. Naar men weet is dit tekort thans zodanig van omvang dat aan monetaire financie ring van een deel daarvan niet valt te ontkomen. Monetaire financiering is echter een bron die niet altijd vloeit. Er zijn grenzen aan wat het bankwezen aan schatkistpa- pier kan plaatsen, zeker wanneer de beta lingsbalans een tekort blijft vertonen. Bij een structurele norm voor het financie ringstekort van 4 pet van het nationale inkomen kan onder de huidige omstandig heden 6 pet als een bovengrens worden gezien, welk percentage echter niet als een rustpunt, maar als een keerpunt dient te worden beschouwd. De dreigende overschrijding hiervan is dan ook een zeer verontrustende zaak die een ernstige aansporing behoort te zijn om de weg terug naar een aanvaardbare omvang van het tekort in te slaan. De noodremprocefure die de regering in overweging heeft lijkt intussen welhaast onontkoombaar. Daarbij moet men wel beseffen dat deze procedure nog geen wezenlijke oplossing biedt. Bij de nood- 11 rem van 1979 behoren effectieve ombui gingen voor 1980. In dit verband merkt Zijlstra nog op dat het begrotingstekort ons niet alleen stelt voor het probleem van de financierbaar heid uit besparingen, dus op monetair neutrale wijze. Er kan ook een probleem rijzen ten aanzien van de feitelijke finan cierbaarheid van het gehele tekort, dus met inbegrip van monetaire financiering. De bank zou gelet op haar verantwoor delijkheid niet dan van grote zorg ver vuld zulk een situatie naderbij zien ko men, aldus het verslag van de president. moteer .00 323,51 ,86 .60 De export van Japan naar Nederland is nu ongeveer vier maal zo groot als de export vanuit ons land naar Japan. Vorig jaar heeft Nederland voor 640 miljoen gulden naar Japan uitgevoerd, terwijl de Japanse export naar Nederland ongeveer 2,6 miljard gulden beliep. In plaats van importbeperkende maat regelen streeft de Nederlandse regering vooralsnog naar een duidelijke uitbrei ding van de Nederlandse export naar Ja pan om het handelsverkeer tussen de bei de landen enigszins in evenwicht te brengen. Staatssecretaris Beyen, die zijn Japanse te beginnen bouwwerkzaamheden voor de ontginning van de uraniumreserves van Ranger en Nabarlek in het Noordelijk Territorium. Dolan zei dat de vakbonden ook van plan zijn op te houden met de fabricage van mijnuitrusting en het trans port naar de mijnen. De ACTU verzet zich tegen de winning en de export van uranium op grond van bezorgdheid over de opslag van radioac tief afval, de gevaren van kernenergie voor de gezondheid en het risico van ver spreiding van kernwapens. Australië be schikt over twintig procent van de beken de uraniumreserves in de westelijke wereld. Een aantal van de bij de ACTU aange sloten vakbonden is het niet eens met dit beleid en wil meewerken aan de uranium- projecten. TEHERAN (ANP) Iran heeft sinds de hervatting van zijn olie-export contrac ten met buitenlandse afnemers gesloten voor de levering van 2,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag, zo heeft de presi dent van de Iraanse Nationale Oliemaat schappij (NIOC), Hassan Nazih, gisteren meegedeeld. Het aantal contracten bedraagt nu 35. De maatschappij hoopt dat de te exporte ren hoeveelheid binnenkort tot 2,9 miljoen vaten per dag zal toenemen. Met acht internationale oliemaatschap pijen zijn contracten gesloten waarmee in totaal 1,1 miljoen vaten per dag zijn ge moeid. Daarbij waren British Petroleum, Shell, Total en Exxon, maatschappijen die deel uitmaken van het consortium dat voor de revolutie de oliereserves in Iran exploiteerde. Met 21 onafhankelijke maatschappijen in Europa, Japan en de Verenigde Staten zijn contracten gesloten voor een totale hoeveelheid van 950.000 vaten per dag. De olieproduktie van NIOC bedraagt op het ogenblik 3,5 tot vier miljoen vaten per dag. Daarvan zijn 700.000 vaten voor de binnenlandse markt bestemd en worden er 200.000 a 300.000 op de vrije markt verkocht. Voor de revolutie bedroeg de produktie meer dan zes miljoen vaten per dag. In de afgelopen weken heeft de pro duktie al enkele malen meer dan vier miljoen vaten per dag bedragen, op één dag zelfs 4,7 miljoen. De vice-voorzitter van de overkoepelen de vakbondsorganisatie Australian Coun cil of Trade Unions (ACTU), Cliff Dolan, zei dat de vakbonden van metaal- en scheepsbouwarbeiders, spoorwegarbei ders en arbeiders in de elektriciteitsindu- strie op onlangs gehouden bijeenkomst hebben besloten het advies van de ACTU op te volgen om niet mee te werken aan de uraniummijnbouw. Leden van de genoemde vakbonden zijn nodig voor het uitvoeren van binnenkort 146,00 52,00 830 91,00 18,00 49,50 137,70 3630 55,00 4730 71,00 32,40 53,70 128.00 109,00 92,00 35,40 100,00 85,80 118,20 51,00 38,50 34,50 I 83,80 104,50 4830 40,70c 658,00 45,70 56,00 46,50r 51,00 44,80 138,50 38,60 45,10 138,00 59.50 43,80 4,40 51,80 142,50 73,50 71,60 163,00 54,20 53,40 118,00 43,00 33,30 86,00, 60,00 10130 48,00 37,00 56,50 104,50 45,70 56,50 173,00 35,80 79,50 131,20 48,50 47,1) 36,30 55,00 275,00 214,00 147,00 400.00 0,30 ie - >0 359,50 10 466,50 Of de nieuwe versombering slechts een voorbijgaand wolkenveld is dan wel de lucht opnieuw dichttrekt is op dit ogen blik niet te voorspellen. Zijlstra betreurt het wel dat de nationale economie nog steeds niet voldoende weerbaar is om een storm van buiten te weerstaan. Het Nederlandse kostenpeil is volgens de president van de Nederlandsche Bank te hoog en mitsdien is de bereidheid en de mogelijkheid tot arbeidsplaatsen ver schaffende investeringen te gering. De werkloosheid die economisch en moreel de samenleving verziekt neemt dan ook niet af. Dat op het ogenblik de aandrang tot een nieuwe en buitensporige toene ming van de arbeidskosten moet worden geconstateerd kan volgens Zijlstra slechts diep worden betreurd. De wanverhouding tussen de marktsec tor en het overige deel van de economie dat moet worden gefinancierd uit belas tingen en premies vertoont geen tekenen van herstel in de goede richting. Dit zou echter volgens Zijlstra wel nodig zijn om dat belasting- en premiedruk via de be kende afwentelingsmechanismen de le vensvatbaarheid van de bedrijven zoda- fonds nig aantasten dat bij uitblijven van een tijdige keer ten goede een inkrimping van de marktsector moet worden gevreesd die de problemen slechts tot onoplosbaar wordens zou kunnen verzwaren. Invoe ring van een super-BTW of andere ver zwaring van de belastingdruk lijkt Zijl stra dan ook geen goede zaak. Aan het eind van zijn verslag steekt Zijl- stra de Nederlanders echter nog een hart e’6< onder de riem met de opmerking dat aan maar niet hopeloos ook niet rooskleurig. Dat ook andere grondstoffen hun opwaartse beweging hebben hervat, accentueert deze economi sche tegenspoed. Een zelfstandige labiliteitsfactor in de wereldeconomie is het gebrekkig funktio- neren van het internationale monetaire bestel. De heer Zijlstra wijst in dit ver band op het stelsel van zwevende wissel koersen beïnvloed door ad hoe ingrijpen van monetaire autoriteiten, al naar de overwegingen van het ogenblik. Ook de waardedaling van de dollar speelt hierbij een rol van betekenis. Ondanks het recente herstel van de dol larkoers is de waardering van deze valuta nog altijd betrekkelijk laag. Wel speelt het herstel de Nederlandse export naar de VS in de kaart. Het internationale monetaire bestel is de facto meer dan ooit gebaseerd op de dollar, zodat we praktisch gesproken on der een dollarstandaard leven. Dit bete kent echter dat de lotgevallen van de dollar, zijn waarde-erosie en zijn instabili teit, ook terugslaan op het funktioneren van dit bestel. In en buiten de VS wordt dan ook in toenemende mate beseft dat er „iets anders” nodig is.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15