Nederlandsche Bank maakt grotere winst Hervatting van CAO-gesprek Executies in Hoogovens onderbouwd genoemd Krijgs gevangenen in China nijman lichtreklame Iran gaan door Dankwoord koningin AOW-premieplan niet Arrestatie vakbondsleider SL gBW i.l het woord is aan... vandaag: Vrouwen willen toegang tot priester-ambt Koudegolf in Noord-China HAARLEM I het weer Ministerie wist van niets agenda pagina 9^ Koninginnefeest Rudi Fuchs En verder Koud en buiig Fascisme bedreigt Turkije Telefoonbeantwoorders Voetbal 111 DINSDAG 1 MEI 1979 P. C. Brederode: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 5 9ste jaargang no. 150 pagina's (ADVERTENTIE) VERS GEGRILDE KIPPEN cfiwinH SNACK» (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond in een resolutie de onlangs in Rhodesië gehouden verkie zingen van nul en generlei waarde verklaard en alle VN-leden opgeroepen, zich strikt te houden aan de eerder uitgevaardigde economische sancties tegen Rhodesië. Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws.. 5,6,7,8,9 Kunst13 Radio en televIsle/Strips.... 11 Economie15 Beurs14 Sport19,21 1 I Jin u ide r Courant Verkiezingen in Rhodesië veroordeeld Moezore wa. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Zie verder pagina 3. Zie sportpagina (ADVERTENTIES) Na de oorlog met Vietnam houdt China 234 Vietnamezen krijgsgevangen. Zj verblijven in een kamp in de Chinese provincie Joennan. In kringen van de FNV en CDA en PvdA is men van oordeel dat staatssecre taris De Graaf zijn plan eerst moet onder bouwen alvorens tot een zinvolle discussie kan worden overgegaan. Het balanstotaal van de Nederland sche Bank per 31 december 1978 was 30,1 miljard tegen 25,3 miljard eind 1977. De belangrijkste verschuiving is Onder de terechtgestelden bevinden zich het hoofd van politie in Gorgan tijdens het voormalige bewind, kolonel Nederlandse en Belgische deskundi gen gaan samen de balans opmaken van het recente ongeluk in de kerncen trale van Harrisburg. Minister Ginjaar en zijn Belgische collega Dhoore kwa men dit gisteren overeen. Zie verder pagina 2. De Iraanse radio meldde gisteren dat Iran de diplomatieke betrekkingen met Egypte heeft verbroken. Dit is gebeurd in opdracht van de ayatollah Khomeini, aldus de bekendmaking. Het ministerie van Buitenlandse Zaken weet echter van niets. Guur weer deed maandag ernstig afbreuk aan de feestvreugde in de drie IJmondgemeenten bij gelegenheid van Koninginnedag. Het gure weer maakte afgelasting noodzakelijk van een aantal programmapunten. Wat ondanks harde wind en regenvlagen toch doorging trok bedroevend weinig publiek zoals een fotoreportage op pagina 5 aantoont. „Hij is nog geen veertig als de Docu menta geopend wordt. Dat klopt. Je hebt dan al het grootste gemaakt op dit gebied, maar ik weet ongeveer wat ik kan. Ik durf het wel aan". Dat zegt Rudi Fuchs, thans directeur van het Eindho- vense Van Abbemuseum, ten aanzien van zijn benoeming tot artistiek leider van de Documenta te Kassei, de belangrijkste manifestatie van moderne beeldende kunst ter wereld. Voor een interview zie de kunstpagina. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Weersverwachting van het KNMI Vannacht regen en mogelijk natte sneeuw en minimum temperaturen on geveer drie graden. Overdag af en toe zon maar ook regen of hagelbuien. Middagtemperaturen omstreeks acht graden. Tot krachtig en aan de kust tot naar Gen. Cronjéstraat 31 - Tal. 253630 - Haarlem AMSTERDAM. De Nederlandsche Bank heeft vorig jaar de winst zien stij gen van ƒ549,1 miljoen tot ƒ718,8 mil joen. De winst komt geheel ten goede aan de staat, die de enige aandeelhouder is. Bij de posten op de winst- en verliesre kening valt allereerst op dat de rente op voorschotten in rekening-courant en be leningen nu 148 miljoen opbracht, te gen 54,8 miljoen het vorig jaar. Op buitenlandse geldsoorten en goud maakte de Nederlandsche Bank een winst van 58 miljoen, tegen 8,4 mil joen in 1977. het geluk ze door te mogen schenken aan de kinderen die ze nodig hebben”. De jarige koningin besloot haar dankwoord met: „Ik ben dankbaar voor zeventig jaren met veel geluk, ook veel zorgen, ook ter wille van u en voor mijn goede gezondheid en de levens lust die ik nog mag hebben. En ik ben diep dankbaar aan u allen die mij deze dag zo gelukkig hebben gemaakt”. Zie verder pagina 2. (Van onze correspondent) IJMUIDEN. De cao-onderhan- j Gistermiddag vertrok het Nederlands elftal van Schiphol naar Chorzow, waar het morgen tegen Polen moet aantre den. Verrassende afwezige was Johan Neeskens, die om onduidelijke redenen verstek liet gaan. vakbondsleider Bastoerk gearresteerd. In Turkije zijn alle vieringen vandaag verboden en in Istanboel is het zelfs verboden de straat op te gaan Ze verder pagina 4 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De vakbeweging en de politieke partijen CDA en PvdA hebben een afwachtende houding aangenomen in hun reacties op uitlatingen van staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken dat kritisch moet worden gekeken naar het teruggeven van AOW-premie aan gehuwde werkende vrouwen waarvan de premie bij die van de echtgenoot wordt geteld. Hossein Vaez en zijn adjudant, majoor Kioumars Samili-Zadeh. De islamitische 'revolutionaire recht bank van Gorgan heeft tevens vier politiemannen veroordeeld tot gevan genisstraffen, variërend van twee maanden tot vijf jaar. Sinds het begin van de revolutie, midden-februari, zijn in Iran 206 mensen geëxecuteerd. Zie verder pagina 3 HILVERSUM (ANP). „Ondanks al het hartverwarmende, dat tijdens mijn loopbaan mij ten deel is gevallen, had ik dit toch niet kunnen verwachten”. Dat zei koningin Juliana gisteravond via radio en televisie. Zij dankte het Nederlandse volk voor het nationaal geschenk en „de mooie zeventigste ver jaardag” die ze mocht beleven. Over het nationaal geschenk zei de vorstin: „De meeste gaven geven mij delingen tussen Hoogovens, de FNV- Industriebonden, het CNV, de VHHP en de Unie BLHP zullen 14 mei wor den hervat. Indien nodig zullen de gesprekken op 15 en 18 mei worden voortgezet. In de grootste stad van Turkije, Istanboel, werd op de vooravond van de 1 -meivierlngen de linkse LONDEN (CDPA) Britse vrouwen willen worden toegelaten tot het pries terambt in de roomskatholieke kerk. Beëindiging van de discriminatie van de vrouw in deze kerk is gevraagd door bijna 400 vrouwen in Engeland en Wa les in een petitie aan kardinaal Basil Hume, aartsbisschop van Westminster. In het kader van een campagne om hun eis ingewilligd te krijgen willen zij in de toekomst bij de collectes geen geld meer geven, maar pamfletten. Hierin verklaren zij de strijd om volledige ge lijkstelling van de vrouw zolang door te zetten door het onthouden van financië le steun, totdat de discriminatie van de vrouw in de rk-kerk is beëindigd. Dit zou de kerk gevoelig kunnen treffen, omdat vrouwen in de meeste parochies In de meerderheid zijn. De situatie in Turkije heeft zich de laat ste dagen gevaarlijk verscherpt, zodat de regering onder leiding van de sociaal democraat Ecevit haar toevlucht heeft moeten nemen tot een massaal en rigou reus toegepast huisarrest, dat het uitbre ken van chaotische straatbetogingen en bloedige botsingen tussen extremisten van rechts en links moet voorkomen. Door recente ontwikkelingen in het Midden-Oosten is de politieke toestand in Turkije danig in beroering gekomen. Voorspellingen dat Turkije de weg der omwenteling zoals Iran en Afganistan zal opgaan, moeten echter voorbarig worden genoemd. Waarschijnlijk houdt men bij dergelijke pessimistische profetieën te weinig rekening met het feit, dat dat zowel de geschiedenis als opbouw van de bevol king in Turkije van geheel andere aard zijn dan in de Golfstaten. Wat Turkije echter duidelijk boven het hoofd hangt, is een fascistische staats greep onder leiding van ex-kolonel Tür- kes, die er in de periode dat hij deel van de regering uitmaakte (1974-1977) in ge slaagd is zijn medestanders te doen infil treren in politie en leger. Türkes is leider van het fascistische front, de Nationalisti sche Actiepartij, en wordt verantwoorde lijk geacht voor om en nabij de 1000 politieke moordaanslagen van de laatste maanden. Zijn partij is nauwelijks verte genwoordigd in het parlement, maar het is gebleken dat door een geheime cellen vorming talrijke fascisten invloed uitoefe nen in ambtenarenkringen, politie en strijdkrachten. De economische toestand van Turkije zou een goede voedingsbodem vormen voor een nationalistische omwenteling, omdat de ontevredenheid door slechte economische omstandigheden dagelijks toeneemt. De werkloosheid in Turkije be draagt 20 percent, de inflatie schommelt rondom de 70 percent en er is een schaar ste aan vele primaire levensbehoeften. Een niet aflatende terreur door aansla gen op vooral linkse figuren heeft een sfeer van angst en dreiging geschapen, omdat de terroristen schuilen in de orga nisaties die de veiligheid in handen heb ben: politie en leger. De tegenstellingen tussen religieuze minderheden verscherpen de moeilijkhe den voortdurend. Een afspiegeling van die slechte verhoudingen vormt het dra ma van de Turken, die in de St. Jan in s Hertogenbosch een veschansing tegen hun dreigende uitwijzing hebben opge worpen. Ofschoon staatssecretaris Haars zoals gewoonlijk de formele wet achter zich heeft, wordt waarschijnlijk toch te weinig rekening gehouden met het feit dat het ultra-nationalisme in Turkije de be drijvers van een dergelijke demonstratie in het buitenland als landverraders brandmerkt, ongeacht de haat die deze christenen zich van de kant der islamieten op de hals hebben gehaald. Dat nationalis me, kenmerkend voor bijna iedere Turk, is er ook de oorzaak van dat de officiële informaties die Haars uit Turkije krijgt niet realistisch zijn. De resolutie werd gesteund door twaalf van de vijftien leden van de Veiligheids raad. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië onthielden zich van stemming. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde dat president Carter pas een uit spraak over de Rhodesische verkiezingen kan doen zodra hij over „een volledige analyse” beschikt. De Britse gedelegeer den zei in een toelichting dat hij zich van stemming had onthouden „om het Britse parlement inzake de kwestie-Rhodesië niet voor de voeten te lopen.” Een resolu tie die de democratische bevoegdheden van het Britse parlement beperkt, kunnen wij niet steunen, zo voegde hij hieraan toe. Volgens de resolutie beogen de „schijn- verkiezingen” de voortzetting van het blanke minderheidsregiem en het tegen houden van een meerderheidsregering. „De Veiligheidsraad kan niet zijn zegen geven aan een verkiezing in een land waar de staat van beleg van kracht is, waar kiezers door militairen en politie naar de stembussen worden vergezeld, en waar kritiek op de gang van zaken bij de verkie zingen niet was toegestaan”, zo wordt in de resolutie opgemerkt. Zoals bekend is van verschillende kan ten gewezen op „onregelmatigheden” bij de verkiezingen. Dominee Sithole van de Verenigde Afrikaanse Nationale Unie (ZANU) heeft geëist dat de gang van za ken wordt onderzocht door een internatio nale commissie. Hij heeft gedreigd de twaalf parlementszetels die zijn partij be haalde, niet te bezetten en voorts de nieu we Rhodesische regering te zullen boycot ten als er geen onderzoek komt. Andrew Young, de ambassadeur van de VS bij de Verenigde Naties, heeft in een interview met het Amerikaanse weekblad Newsweek verklaard, dat de VS zich neu traal zullen opstellen tegenover het nieu we bewind in Rhodesië totdat verkiezin gen onder internationaal toezicht zijn ge houden. Amerikaanse erkenning van de nieuwe regering zou slechts zwart Afrika vervreemden van de VS. De kans dat de Sovjet-Unie en Cuba met instemming van de Afrikanen een grotere rol gaan spelen in Afrika wordt dan aanzienlijk groter, aldus Young. Bisschop Moezorewa, die naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe premier van Rhodesië wordt, liet in een Ameri kaans televisie-interview weten dat alle belangrijke regeringsposten in handen zullen komen van zwarte ministërs. Hij zei te hopen op steun van de VS. Maar als die uitblijft ben ik bereid me tot Zuid-Afrika te wenden, ook voor militaire hulp, aldus Moezorewa. De Graaf lanceerde zijn idee zaterdag op het congres van de Nederlandse Vrij- gezellenbond in Den Haag. Zowel de amb tenaren als de departementsleiding blij ken niet van De Graafs visie op de hoogte te zijn geweest. Sommige ambtenaren me nen dat de bewindsman een proefballon- die van het goud, de grootste post op de balans. Eind vorig jaar had de centrale bank voor 12,8 miljard goud in haar kluizen. Een jaar eerder bedroeg de voorraad „slechts” ƒ6,9 miljard. Deze toename is vrijwel geheel toe te schrijven aan de herwaardering van de goudvoorraad per 1 augustus vorig jaar. Vorig jaar werd door koersverschillen op de deviezenvoorraad (buitenlands geld) een verlies geleden van 1 ƒ56 mil joen. Hierin weerspiegelt zich met name de verdere koersval van de dollar. In 1977 was het verlies 782 miljoen. (Zie verder de pagina economie) HONG KONG Noord-China wordt getroffen door de ergste koudegolf in dertig jaar, die de voorjaarsuitzaai heeft vertraagd en dus gevolgen zal kunnen hebben voor de oogst. Dit heeft het persbureau Nieuw-China gemeld. De temperatuur in de meeste gebie den ten noorden van de Gele Rivier schommelt om de 12 graden, zo werd gemeld. netje heeft willen oplaten om te bekijken hoe de reacties zouden zijn. CNV-bestuurder J. Hogenes: „Als je dit bij gehuwde vrouwen doet, moet je ook denken aan anderen. Ik denk dan onder andere aan de hogere inkomens. Op dit moment is er echter nog geen goede dis cussie mogelijk, want de staatssecretaris heeft naar onze mening alle consequenties nog niet doordracht. Je haalt met dit plan namelijk een hoop los; je moet dan het hele systeem van belastingheffing door lichten”. De gave tot genieten wordt al te weinig ontwikkeld. Hoewel is afgestapt van de absolute eis I van verkorting van de werktijd naar een 39-urige werkweek, houden de FNV-bon- den vast aan wat zij noemen een aanzet tot arbeidstijdverkorting per week of per jaar. Gedacht wordt aan extra verplichte I vakantiedagen, op te nemen tussen bij- i voorbeeld kerst en nieuwjaar. Ook verde re verlaging van de zogenoemde VUT- regeling (vervroegde uittreding) zal weer ter sprake komen. Hierbij willen de bon den geen differentiatie in leeftijd en eisen invoering van de regeling omstreeks 1980. Ook over alle andere punten uit het cao- pakket, zoals veiligheid en gezondheid, terugdringen van overwerk, vakantie en verlof, zal weer worden onderhandeld. TEHERAN (AFP). Vanochtend zijn drie gewezen politiemannen in Gorgan, ten noord-westen van Tehe ran, terechtgesteld, zo meldde radio- Teheran. ,-s te maken van de gevangenen. Ze ook pagina 3 s stormachtig toenemende en noordwest draaiende wind.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1