Volgens Iraanse radio PLO kraakt besluit Israel over doodstraf China beticht Vietnam van Commissie wil proces-Mulder Eerste maal voorsprong Callaghan Carter verwacht ai deze zomer benzinetekort Na negen jaar burgerregering in Ecuador PLO-aanhangers gearresteerd in West-Berlijn Weg naar Kenia geheel veroverd „kwade trouw” Palestijnse acties verwacht „Talrijke nazi’s zijn in Amerika” Lidice Schiet maar! Spreekwoordelijk Babi Yar 3 BtUMCN- EN BUITENLAND 19 7 9 M E I 1 lem Zuid-Afrika »sen )OOt ken wen rval eval TUg t van 1 die lilde- id de k een evon- aron- ”our- s die- e van racht men. ities gels inan- es en at za- Aviv :e ze- met over i ge- door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/CAIRO. De Iraanse staatsradio heeft gis teren gemeld, dat Iran de di- t plomatieke betrekkingen met Egypte heeft verbroken. Vol gens de bekendmaking is dit gebeurd in opdracht van de' Iraanse geestelijke leider, de ayatollah Khomeini. Het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Teheran liet evenwel weten, niets te weten van een diplomatieke breuk met Egypte. 2 - DINSDAG Teheran verbreekt banden met Cairo De bekende Oostenrijkse nazi-speurder Simon Wiesenthal (links) opende gisteren aan de universiteit van Los Angeles een naar hem genoemd Centrum voor Studies over Jodenvervolging. Met Wiesenthal bekijken gouverneur Brown en initiatiefnemer Shamir de documentatieborden. Paus benoemt Casaroli tot staatssecretaris t ver- ramp zaakt issen ieren e vis- lond- Ipunt dekt, men. neter ton. ming ding- ingin ach- igwe- nd in aakte looge t liep drie ?hiet- Het Zoals bekend heeft Iran scherp afkeu rend gereageerd op het Israelisch-Egypti- sche vredesverdrag. Na een bespreking met een Libische delegatie veroordeelde Teheran vorige week nog het „verraad” van Egypte tegenover de moslims in de hele wereld. Ook heeft Khomeini scherpe kritiek geleverd op het feit dat Egypte enkele weken gastvrijheid heeft verleend (Door onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren monseigneur Agostino Casaroli (65) benoemd tot plaatsvervangend staatssecretaris. Het betekent dat de paus hem heeft bestemd tot opvolger van de overleden kardinaal- staatssecretaris Jean Villot. De volledige opvolging kan pas plaatshebben als Casaroli kardinaal is geworden. In Rome trekt men daar de conclusie uit, dat er op korte termijn een concistorie zal komen, dat wil zeggen een plechtige zitting van het kardinaalscollege, waarin de paus de benoeming van nieuwe kardi nalen bekend zal maken. Een van de voor de hand liggende kandidaten daarbij is, behalve mgr. Casaroli, de nieuwe aarts bisschop van Krakau, monseigneur Fran- ciszek Macharski, die door de paus tot zijn eigen opvolger in Polen werd benoemd. Mgr. Casaroli heeft grote bekendheid gekregen als uitvoerder van de Vaticaan se „Ostpolitik” van paus Paulus VI. Hij begon zijn carrière in Wenen, waar hij de heilige stoel vertegenwoordigde op enkele Achmed Sultan zou in 1974 ongeveer 645.000 gulden hebben getoucheerd in ruil voor het aanwenden van zijn invloed voor het verkrijgen van twee contracten door de maatschappij. Sultan was toen vice- premier en minister. Sultan werd acht uur lang ondervraagd en geconfronteerd met documenten die het Amerikaanse ministerie van Justitie conferenties van de Verenigde Naties. Van hieruit begon hij vanaf 1963 zijn diplomatieke reizen in de landen van het Oostblok, met het oogmerk de lang ver broken contacten tussen het Vaticaan en die landen te herstellen. Zijn eerste succes was de overeenkomst met de Hongaarse regering, die hij in september 1964 in Boedapest onderteken de. Hierdoor werd een aantal hangende problemen van de kerk in Hongarije opge lost. In februari van het volgende jaar begaf Casaroli zich naar Praag, naar aan leiding van de kardinaalsbenoeming van de aartsbisschop mgr. Beran, die zich sinds 1951 in huisarrest bevond. Hij wist te bereiken, dat de Tsjechische regering toestemming gaf voor de benoeming van een apostolisch administrator, in de per soon van mgr. Trantisel Tomasek, de late re aartsbisschop van Praag. Sindsdien maakte mgr. Casaroli talrijke reizen in opdracht van paus Paulus in verschillende Oosteuropese landen. Zijn bijzondere diplomatieke gaven kwamen vooral tot uiting in Polen, waar hij zowel de communistische regering als de plaat selijke bisschoppen moest overtuigen van de juistheid van de Vaticaanse Ostpolitik. Met name de twee kardinalen, Wyszins- ki van Warschau, maar ook Wojtyla van Krakau, meenden dat het Vaticaan over de hoofden van de plaatselijke katholie ken met de regering onderhandelde en daarmee de politiek van het episcopaat doorkruiste. Niettemin wist Casaroli het vertrouwen van de bisschoppen te winnen en de waardering voor zijn activiteiten komt wel zeer duidelijk tot uiting, nu de vroegere aartsbisschop van Krakau, zelf paus geworden, hem tot opvolger van de toenmalige staatssecretaris benoemt. levende nazi-misdadigers veel te laag is. Wiesenthal uitte kritiek op de Amerikaan se immigratiedienst, die naar zijn mening tot nu toe met veel te weinig personeel naar nazi-misdadigers speurt. De Oostenrijkse nazi-jager was naar de Verenigde Staten gereisd om in Los Ange les het „Simon Wiesenthal Center for Ho locaust Studies” te openen. „Zo, Heydrich is inmiddels, via de aan slag die we al zo’n kleine zevenendertig jaar konden zien aankomen, in de derde aflevering van Holocaust ter dood ge bracht. Het duurde overigens nog acht dagen voordat hij, op 4 juni 1942, aan zijn verwondingen bezweek. Zes dagen later namen de Duitsers wraak in het Tsjecho- slowaakse dorpje Lidice, dat op 10 juni 1942 verwoest werd, nadat eerst alle man nen doodgeschoten waren en alle vrou wen en kinderen naar concentratiekam pen waren afgevoerd. Over de juiste aan tallen verschillen de naslagwerken van mening. De Algemene Winkler Prins spreekt van 192 gefusilleerde mannen, 195 weggevoerde vrouwen en 100 weggevoer de kinderen: De Franse encyclopedie Quid spreekt van 184 gedode mannen en 235 weggevoerde vrouwen. niet t met echte uilen :e en n dat ireau een afge- weer t van in de r het lucht perkt een e het uwen üt te enhe- apen- uwen teren sport aartij d ge- itzak- oofd- kken aden. ijrens theid LONDEN (Reuter/AFP). De Britse premier Callaghan heeft voor het eerst de leiding genomen bij de opiniepeilingen die worden gehouden voor de verkiezingen van aanstaande donderdag. Een voor het dagblad Daily Mail gehou den opiniepeiling gaf Callaghans Labour- partij een voorsprong van 0,7 percent op de Conservatieve Partij. De socialisten zouden 43,1 percent krijgen, de conserva tieven 42,4 percent en de liberalen 12,2 percent, aldus de Daily Mail. Bij een betoging van de neo-nazistische partij National Front in de Noordengelse stad Bradford gisteravond zijn ongere geldheden ontstaan waarbij vier politie mannen gewond raakten. Er werden der tien arrestaties verricht. Er was een grote politiemacht op de been om de demon stranten gescheiden te houden van tegen- betogers van de Anti-nazi Liga. Lou- ver- i. Bij an er n zijn ach- 1 een d. WASHINGTON (DPA). Simon Wie senthal, de leider van het joodse docu mentatiecentrum in Wenen, acht het goed mogelijk dat in de Verenigde Staten tot 3000 nazi-misdadigers ondergedoken zijn. Het gaat volgens hem daarbij vooral om nazi-collaborateurs uit de Oekraïne en uit de landen aan de Oostzee. Tijdens een persconferentie in Washing- 'eilig- a 500 1 wie Ibare itaire nuni- it die eving aan- e be- orga- it ter lij zei ■chtse Het kabinetsbesluit onthult volgens de PLO „de vastbeslotenheid van de zionisti sche vijand niet de nationale rechten van het Palestijnse volk te erkennen. Dit tar ten van de internationale gemeenschap zal door internationale instellingen wor den veroordeeld en zal hen er toe drijven hun steun voor de rechtvaardige strijd van het Palestijnse volk uit te breiden,” aldus de PLO. In Israel hebben leger en politie gewaar schuwd voor mogelijke aanvallen van Pa- lestijnen in de komende dagen. Alle mili taire verloven zijn in verband met de verwachte acties ingetrokken en de mili tairen zijn in staat van paraatheid gesteld. Israel viert vandaag herdenkingsdag voor de bijna 14.00 gevallenen in vier oorlogen. Morgen wordt onafhankelijk heidsdag gevierd. In een radioboodschap tot familieleden van de gevallenen heeft premier Begin gezegd dat Israel vrede met „heel het hart” wil „maar wij zullen dit land, deze kinderen, met al onze macht en geestesmoed verdedigen”. Jamani verklaarde dat er nog geen offi ciële beslissing is genomen omtrent de pijpleiding, die een capaciteit van 1,6 mil joen vaten (van 159 liter) per dag heeft. Jamani woont morgen een vergadering bij van zes landen van de OPEC (de Orga nisatie van Olie Exporterende Landen) in Taif. Er zal daar gesproken worden over de toekomstige politiek aangaande de olie. De landen zijn Saoedi-Arabië, Koe weit, Algerije, Irak, Iran en Venezuela. had verschaft, aldus het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten MEN A. De voormalige vice-premier ontkent. Zijn advocaat zei dat Egypte in het verle den twee krachtstations van Westinghou se had gekocht en dat het technisch nood zakelijk was verder met Westinghouse in zee te gaan. Er vloeit nog steeds olie uit de Arabi sche landen door de Sumed-pijpleiding die loopt van Suez naar Alexandrië, zo heeft de Saoedische minister van olie, Achmed Zaki Jamani gisteren in een in terview met het dagblad Al-Medina ge zegd. Verleden maand hebben de Arabi sche landen besloten Egypte geen olie meer te leveren omdat dat land een vre desverdrag met Israel heeft gesloten. wens pel- nnen Josef niste- tgele- Sgyp- e te :alem s van tamp En hoeveel Nederlanders en niet-Joe- goslaven zullen ooit van Kragujevac ge hoord hebben, denkt u? Eentje die er sinds vorige week meer van weet is minis ter van buitenlandse zaken Van der Klaauw. Ik zag op een foto in de krant dat hij tijdens zijn officiële bezoek aan Joe goslavië in Kragujevac het gedenkpark had bezocht met het indrukwekkende V- vormige monument uit massief steen met een lengte van 16 meter en een hoogte van 8 meter. Ik ben er ook een keer geweest, het ligt zo’n 60 kilometer ten zuiden van Belgrado. Op 21 oktober 1941, drie weken na Babi Yar, maar ruim zeven maanden vóór Lidice en bijna twee jaar voor Putten en Oradour, schoten de Duitsers 7000 (ze venduizend) inwoners van Kragujevac dood, waaronder vijftien kinderen van acht tot tien jaar en driehonderd scholie ren en leraren van de kweekschool. In Kragujevac werden dus alleen al meer scholieren gefusilleerd dan zeven maanden later mannelijke inwoners van Lidice, en toch is Lidice over de hele wereld bekend, en kennen alleen Van der Klaauw en nog een handjevol niet-Joego- slaven het lot van Kragujevac. En Lidice kan er niet eens op bogen de eerste te zijn geweest, zoals Quisling! En wat Kragujevac betreft konden de Duiters (of zullen we ze gewoon weer even moffen noemen?) zich zelfs niet op het „alibi” beroepen dat het toch maar om joden ging. Het beroemdste zijn de laatste woorden van Miloj Pavlovic, de directeur van de kweekschool van Kragujevac ge worden. Ze staan op een ruwe steen gebei teld die in het park in het gras ligt. Op het laatste nippertje, al voor het vuurpeloton, bood de Duitse commandant, blijkbaar gecharmeerd door Milojs goede Duits, hem de vrijheid aan, maar hij antwoord de: „Pucajte! Ja i sad drzim cas”. Oftewel. „Schiet maar! Ik sta nog steeds voor de klas”. Of als u wilt: „Schiet maar! De school is nog niet uit”. En dat deden de^ moffen dan ook, maar geen mens die er weet van heeft, buiten Joegoslavië. (Van onze redactie buitenland) QUITO. In het Zuidamerikaanse Ecuador is de 38-jarige jurist Jaime Rol- dos tot president gekozen. Met zijn verkie zing is een eind gekomen aan negen jaar militaire dictatuur in het land. Het ligt in de bedoeling dat Roldos, lid van de cen- trum-linkse partij, in augustus in functie treedt. Minister Victor Garces van Binnenland se Zaken, een admiraal, heeft voor de televisie plechtig beloofd dat de junta in augustus de macht zal overdragen. Gezien het verkiezingsprogramma van Roldos wordt vrij algemeen verwacht dat de toekomstige president geen politiek lang leven zal zijn beschoren. Het pro gramma wordt als te ambitieus be schouwd. Roldos wil onder andere in de olie-, wapenproduktie- en staalindustrie tot nationalisatie overgaan. Ook is de be volking een grotere sociale rechtvaardig heid en vrijheid en een betere economi sche ontwikkeling beloofd. WASHINGTON (Reuter/UPI). Wel licht deze zomer al zal in de Verenigde Staten een tekort aan benzine ontstaan, zo heeft de Amerikaanse president Carter gisteren gezegd tijdens een pleidooi voor zijn plannen tot bezuiniging en rantsoene ring van brandstoffen. Deze plannen moeten vandaag door de Economische Commisie van het Huis van Afgevaardigden worden goedgekeurd. Carter zei de Afgevaardigden dat de rant- soeneringsplannen nog niet hoeven wor den uitgevoerd, maar dat zij wel belang rijk zijn. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS/TEL AVIV. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft zoals verwacht negatief gereageerd op het besluit van het Israëlische kabinet de doodstraf voor terroristen in te voeren. Een officiële woordvoerder noemde het besluit gisteren „de wettelijke proclamatie van de misdaden die die autoriteiten al verscheidene jaren pleegden”. ton beklemtoonde Wiesenthal dat het vaak genoemde aantal van 300 in de VS Lidice is sindsdien spreekwoordelijk ge worden als een dorp dat als wraakoefe ning met inwoners en al van de kaart werd geveegd. Er zijn weinig encyclopedieën en naslagwerken waarin Lidice niet genoemd wordt, en na de oor log zijn elders in de wereld ook enkele plaatsen als bewijs van sympathie naar Lidice hernoemd, zoals bijvoorbeeld in Illinois (USA). Het Veluwse Putten, dat in feite zwaarder getroffen werd na een soortgelijke wraakactie (er werden circa 600 mannen weggevoerd, van wie er circa 560 in concentratiekampen omkwamen), wordt alleen in Nederlandse encyclopedieën vermeld. Dat is vaak een kwestie van: wie ’t eerst komt, ’t eerst maalt, want het drama van Putten vond op 1 oktober 1944 plaats, ruim twee jaar na Lidice. Nergens ter wereld verrezen nieuwe Puttens, en de encyclopedie moet wel heel erg uitgebreid zijn willen die 560 slachtof fers genoemd worden. Maar zo is het in feite ook gegaan met het woord „quis ling”, dat een internationaal begrip is ge worden voor „landverrader”. Toen de Duitsers op 8 april 1940 Noorwegen bin nenvielen, trad de naam „quisling”, via de Noorse nazi-stropop majoor Vidkun Quis ling, ogenblikkelijk in werking. Hadö de Duitsers eerst Nederland overvallen en daarna pas Noorwegen, dan zouden wij alle andere talen verrijkt hebben met het woord „mussert”. De Engelsen zouden dan niet meer zoiets als „he is a modem quisling” zeggen, maar „he is a modem mussert”. (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD/JOHANNESBURG. De gerechtelijke commissie die het Zuidafri- kaanse voorlichtingsschandaal onder zoekt wil dat oud-minister Connie Mulder wordt vervolgd. De commissie heeft hier toe besloten omdat Mulder zou hebben geweigerd bewijsmateriaal aan te voeren. Een en ander wordt gemeld door het blad Cape Times. Mulder was de laatste minister van Voorlichting in Zuid-Afrika. Hij werd ge dwongen af te treden en zijn zetel in het parlement beschikbaar te stellen nadat zijn betrokkenheid was aangetoond bij het misbruik van overheidsgeld door zijn, inmiddels opgeheven, ministerie. Na zijn aftreden heeft Mulder ook oud-premier John Vorster en minister Owen Horwood van Financiën beschuldigt betrokken bij deze zaak te zijn. Beiden hebben de be schuldiging tegengesproken. Mulder heeft geweigerd bewijzen voor zijn aantijgingen te leveren omdat hij naar zijn zeggen geen overheidsdocumen ten en ander materiaal mocht gebruiken. Met het schandaal, dat bekend is gewor den als Muldergate, als variatie op het Amerikaanse Watergate, zou een bedrag zijn gemoeid van enkele tientallen miljoe nen guldens. Ook het Franse dorp Oradour-sur-Gla- ne, waar de Duitsers op 10 juni 1944, ook als wraakoefening 624 inwoners ver moordden, zult u in weinig naslagwerken terugvinden, en dat geldt nog meer voor het Russische plaatsje Babi Yar bij Kiev, waar de Duitsers op 29 en 30 september 1941 (u kon dat ook in „Holocaust” zien) naar schatting 33.000 joden mannen, vrouwen en kinderen doodschoten. Zelfs in de recente dertigdelige Grote Rus sische Encyclopedie zult u Babi Yar ver geefs zoeken, evenals trouwens in de Rus sische zestiendelige Historische Encyclo pedie, want het afzonderlijk, als jóód slachtoffer zijn van de Duitsers, wordt daar niet gewaardeerd en dus ook bij voorkeur niet vermeld. Het is nog te vroeg om hieruit te conclu deren, dat paus Johannes Paulus II de Ostpolitik van zijn voorganger onveran derd zal handhaven: tenslotte was Casa roli niet meer dan een uiterst bekwaam uitvoerder van pauselijke richtlijnen. Maar het wordt wel van bijzonder belang geacht, dat zijn benoeming een maand voor de Poolse reis van paus Johannes Paulus bekend wordt gemaakt. Daarmee wordt toch minstens gesuggereerd, dat de paus de politiek van zijn voorganger ten opzichte van de Oostbloklanden in grote lijnen wenst voort te zetten. BERLIJN (AP). In West-Berlijn zijn twee Libanezen gearresteerd die van plan waren een benzinedepot aldaar op te bla zen, aldus is door de politie gisteren mee gedeeld. Bekend is dat de arrestanten hebben samengewerkt met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) en dat zij daarmee nog contacten onderhouden. In verband met een ander plan een benzinedepot in brand te steken waren al eerder vier per sonen, ook Libanezen, gearresteerd. Ook zij zouden door de PLO kunnen zijn „uit gezonden”, aldus de politie. De zes mannen zijn het afgelopen week einde gegrepen. Zij hadden 18 kilogram ontplofbare middelen plus 12 lonten in hun bezit. Volgens de politie kon het mate riaal West-Berlijn zijn binnengesmokkeld via de Oost-Berlijnse luchthaven Schöne- veld, die wordt aangedaan door een aan tal Midden-oosterse luchtvaartmaat schappijen. Door de politie te München waren afge lopen donderdag twee Arabieren gearres teerd die hadden getracht 56 kilogram ontplofbare middelen de Bondsrepubliek binnen te smokkelen. trijfël aan de sjah toen deze half januari Iran moest verlaten. Intussen is gisteren in Cairo de Egypti sche oud-vice-premier en minister van Energie Achmed Sultan gearresteerd op beschuldiging van het aannemen van steekpenningen van de Amerikaanse maatschappij Westinghouse. Hij werd echter later op borgtocht vrijgelaten. NAIROBI (AP/UPI). Tanzaniaanse troepen hebben gisteren de grens van Oeganda met Kenia bereikt, waardoor nu geheel Oost-Oeganda met de belangrijke weg en spoorlijn naar de Keniase haven stad Mombassa in handen is van de nieu we Oegandese machthebbers. In Mombassa liggen duizenden tonnen goederen opgeslagen die wachten op ver voer naar Oeganda, Rwanda en Boeroen- di. Verwacht wordt dat het transport snel kan beginnen. In alle drie deze landen heerst voedsel- en brandstoftekort. Verwacht wordt dat de Tanzanianen nu vanuit het oosten en westen van het land zullen oprukken naar het noorden van Oeganda. PEKING/BANGKOK (UPI, AFP). China heeft Vietnam er gisteren van be schuldigd in de eerste drie weken van april tienduizend Hoa’s (Vietnamezen van Chinese afkomst) over de grens te hebben gezet. Volgens het persbureau Nieuw Chi na toont dit eens te meer de „kwade trouw” van Hanoi bij de Chinees-Vietna- mese onderhandelingen die sinds kort weer worden gevoerd. De Vietnamese vice-premier Ngoeyen Doey Trinh heeft voor het eerst toegege ven dat Vietnamese troepen in Laos ver blijven. Volgens de vice-premier zijn die soldaten er „om China ervan te weerhou den Laos binnen te vallen en het land te gebruiken als springplank voor de an nexatie van Vietnam of Cambodja”. In een reactie op een verklaring van de Laotiaanse regering dat China een strook van dertig kilometer langs de grens bezet houdt, heeft de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken Hoeang Hoea gisteren gezegd dat deze bewering een „leugen en een verzinsel” is. De minister zei dit tij dens een onderhoud met de secretaris generaal van de Verenigde Naties Wald heim, die momenteel op bezoek in Indo- China. Het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken maakte later bekend, dat Egypte zijn diplomaten in Teheran heeft teruggeroepen als reactie op het besluit van Khomeini. Op de Egyptische ambassade in Tehe ran liet een diplomaat weten dat de am bassade niet door de Iraanse regering op de hoogte was gesteld van het verbreken van de diplomatieke betrekkingen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3