Turkije verbiedt 1 mei-viering Rel in Schiedam rond omstreden tekeningen Kerncentrale l°sPrijslïp Parade Moskou op eerste mei Mauretanië l Vandaag vonnis IJmuider Courant Soweto-leiders f Harrisburg lekt nog door Angela Davis onderscheiden wil praten met Polisario Japanse premier praat met Carter Man bekent moord Alkmaarse jongen *79- WONEN IN TOPFORM Aanslag op Italiaanse industrieel Zeker tachtig doden bij vulkaanramp Doodstraf Damiate Pers Vakbondsleiders Chili opgepakt mode f Uit proefschrift blijkt: Minder kankerverwekkende stof in voedselverpakking Spenkelink naderbij l "1 1' f|| II r v i EEN*fS BEWIJS VAN GQEDKHMAAK 3e nieuwe ius\ 11 Jl ijïïu D 1 4 BINNEN- EN BUITENLAND M E I 19 7 9 DINSDAG 1 Nieuwe keukens: Modellen 1979/1980 v/c MEUBELEN 1 straat op te gaan ter viering van de eerste mei. Ennog enkele showroomkeukens met voordeel. Kom snel kijken in de toonzaal van vihamifbuttmger (Van onze kunstredactie) SCHIEDAM. Op de tentoonstel ling over de wereld van het stripver haal, die in het Schiedamse gemeen temuseum is geopend, is het werk van Bernard „Willem” Holtrop niet te zien, de beslissing de tekeningen van Holtrop niet tot de expositie toe te laten is genomen door museum directeur Paalman en B. en W. van Schiedam. WAGENINGEN (ANP). Er komt in ons land de laatste jaren veel min der kankerverwekkend vincylchlori- de voor in plastic voedselverpakking. In 1974 bedroeg het vinylchloride- gemiddelde in verpakkingsmateriaal nog 127 deeltjes per miljoen. Het vo rig jaar was dat 1500 maal minder geworden: 77 per miljard. 60 pagina’s eksklusief |g>meubelnleuws k Haal nü uw gratis ^kexemplaar biionsat Rgjte, (Postbezorging kan ook!) BK (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Vakbondslei ders in Turkije hebben opge roepen het uitgaansverbod dat in Istanboel geldt naast zich neer te leggen en massaal de Wé* sis: Bewoners Istanboel moeten thuis blijven (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 147,50 A .A De inwoners van Istanboel mogen sinds gisteravond tien uur hun huizen niet meer verlaten. Het uitgaansverbod geldt tot morgenochtend drie uur. Alleen artsen en reizigers die aan de hand van plaatskaar- ten aan kunnen tonen dat zij per schip, trein of vliegtuig op reis gaan mogen zich op straat bevinden. Militaire autoriteiten hebben gisteren uit vrees voor ongeregeldheden de staat van beleg in de belangrijkste steden van het land verscherpt. De Turkse autoritei ten hebben alle vieringen verboden. Mili taire eenheden hebben verscheidene vak bondsleiders gearresteerd. Militairen in de stad hebben opdracht op iedereen te schieten die zich verzet of Dit blijkt uit een proefschrift waarop J. B. H. van Lierop morgen aan de Land bouwhogeschool in Wageningen promo veert tot doctor in de scheikunde. Van Lierop heeft een onderzoek ver richt in het laboratorium van de Keu ringsdienst van Waren in Utrecht, die ge- Let ook op de nieuwste tegels en kranen. Wasbeekerlaan 59 onder de watertoren) Sassenheim TOKIO (UPI). De Japanse premier Ohira gaat de komende dagen met de Amerikaanse president Carter overleg plegen over de handel tussen zijn land en de Verenigde Staten. Eén van de hete hangijzers in de han- delsbetrekkingen tussen Japan en de Ver enigde Staten is het tekort van 15,7 mil jard dollar dat de VS het vorig jaar in de handel met Japan hebben opgelopen. Verwacht wordt dat Carter sterk zal aandringen op een verkleinen van dit ver schil. komst gezegd dat zijn land zal voortgaan op de ingeslagen weg en via „een onafhan kelijk beleid de nauwste samenwerking en broederschap met alle communistische en arbeiderspartijen blijft nastreven”. In Japan werden in meer dan duizend plaatsen 1-meibijeenkosmten gehouden, waarbij in totaal naar schatting vijf mil joen mensen waren betrokken. Zij vereis ten vooral hoger loon en betere arbeids voorzieningen. In China riep het Pekingse Volksdag blad op „een landelijke beweging te star ten om de produktie te verhogen”. Vele gebouwen in Peking zijn vandaag feeste lijk verlicht. In februari verloren 149 dorpelingen het leven toen de vulkaan Sinila op Midden- Java tot uitbarsting kwam waarbij dode lijk gas vrijkwam. DIRECTIE. Damiate Pers b.v Mr. H.C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Koning Haarlem: Barteljonsstraat 13-17 55 u JAKARTA (AFP). Bij een vulkaan uitbarsting op Sumatra zijn gisteren zeker tachtig personen omgekomen en velen gewond. Negentien mensen worden ver mist, zo is in Jakarta vernomen. De uitbarsting deed zich voor bij de 2891 meter hoge Merapi, waarbij vijf dorpen door lava en gesteente werden getroffen. Functionarissen vrezen dat het aantal doden nog zal stijgen. D een die het Hee hier Tov VO aan min D huil Het in i zati zoa br ge (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. Een 25-jarige man uit Alkmaar heeft gisteren bekend zondag middag in een zandbank in Alkmaar de 14-jarige John van den Dungen dood te hebben gestoken. De man ergerde zich aan de herrie die John van Dungen met een stuk ijzer maakte. Volgens de politie is de verdachte alcoholist en gebruikt hij drugs. De man werd aangehouden na een intensief buurtonderzoek. til sp zo kt ga ti< Matlak regenmantel met vaste capuchon. Zeer aktueel zijn de rechte belijning en de smalle manchetten. In alle modische kleuren. Maten 34 t/m 46. A dit ma, hal me jon. ver De alle pitt te De Scha intror. scha, werd een t tegei groei pubh f Hei zie en Als h°i me ep HARRISBURG (UPI). Er lekt nog steeds radio-actief water, vermoedelijk door een ventiel van het koelsysteem, bin nen de mantel die de reactor bij Harris burg van de buitenwereld afsluit. In april is de hoeveelheid lekwater verdubbeld. Het staat nu bijna manshoog in de centra le. Dit is eerder lastig dan gevaarlijk, maar uiteindelijk zouden de instrumen ten, in gevaar kunnen komen. Pompen, die het water normaal uit de binnenruim te zouden moeten opzuigen, werken niet. (Van onze redactie buitenland) GENUA. In het Noorditaliaanse Ge nua is gisteren de 49-jarige industrieel Giuseppe Bonzani bij een aanslag ernstig gewond geraakt. Hij werd op straat be schoten door twee mannen op een motor fiets. De daders wisten te ontkomen. In verscheidene Italiaanse steden zijn gisteren bomaanslagen gepleegd. In Pa dua werden gebouwen van een krant en van de christen-democratische partij met molotovcocktails bestookt. Ook ontplof ten molotovcocktails voor enkele politie kazernes in Padua. Ook in Venetië moesten gebouwen van de christen-democratische partij het ont gelden. Tot nu toe heeft geen enkele groe pering de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist. binnen een afstand van dertig meter een soldaat zonder toestemming nadert. Ook in de Westturkse stad Izmir, waar de staat van beleg niet van kracht is, verschenen gisteren militairen nadat link se groeperingen en vakbonden hadden laten weten in deze stad bijeenkomsten te willen houden. Een van de vakbondsleiders in Turkije die werd gearresteerd is Abdoellah Bas- toerk, aanvoerder van de linkse vakcen trale DISK. Bastoerk liet een verklaring uit de gevangenis smokkelen waarin hij opriep tot een massale viering van de eerste mei volgend jaar. In zijn boodschap verwees Bastoerk naar de 1-meiviering twee jaar geleden. Toen openden onbekenden het vuur op een menigte 1-meivierders, waardoor 36 mensen om het leven kwamen. Na maatregelen van de Keuringsdienst van Waren veranderde dat. Van Lierop onderzocht ook de verdachte stoffen poly- acril (gebruikt in onder meer drinkbekers en vruchtenpersen), polyvinylideenchlori- de (waarvan worstenvel wordt gemaakt) en epoxiharsen (waarmee de binnenkant van conservenblikjes wordt bekleed). Daarbij bleken geen overtredingen van de huidige norm geconstateerd te kunnen worden, zodat de Keuringsdienst van Wa ren geen maatregelen hoefde te nemen. 4 Volgens woordvoerder Ken Clark van de Amerikaanse commissie voor toezicht op kernenergie is er bij het ongeluk met de centrale bijna 1 miljoen liter radio actief water in de binnenruimte ge stroomd uit het koelsysteem en is daar in april nog eens rond 900.000 liter bijge komen. specialiseerd is in de keuring van verpak kingsmaterialen. Zijn promotie-onder- zoek was in eerste aanleg gericht op het ontwikkelen van methoden om zeer gerin ge hoeveelheden van verdachte stoffen aan te tonen. In tweede instantie heeft het beproeven van verschillende instrumen ten enkele gegevens opgeleverd over de aanwezigheid van kankerverwekkende stoffen in verpakkingen. Terwijl op dit moment het vinylchlori- degehalte in het algemeen een stuk bene den de normen blijft, moest Van Lierop enkele jaren geleden nog vaststellen dat die norm werd overschreden. Toen wer den te hoge doses vinylchloride vaak aan getroffen in eenpersoonsverpakkingen van jam en boterhampasta. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Sovjet-Uie heeft de internatinale Lenin-prijs toegekend aan de bekende Amerikaanse activiste Angela Davis. Zij is actief in de beweging voor de rechten van de negers in de VS en treedt op als advocate voor vrouwenzaken. De Lenin-prijs kan worden beschouwd als de Russische tegenhanger van de No belprijs voor de vrede De prijs is voorts onder meer toegekend aan de Westduitse communistenleider Kurt Bachman. MOSKOU/TEHERAN/BOEKAREST (UPI/AP/AFP). In Moskou is vanmor gen de viering van de eerste mei begonnen met een parade van schoolkinderen, atle ten en arbeiders op het Rode Plein. Presi dent Brezjnjev, de partijtop en de rege ringsfunctionarissen aanschouwden het geheel vanaf het Kremlin. Er was, voor het eerst sinds jaren, ook een kleine militaire demonstratie. Deze werd gegeven door de afdeling preciese exercitie van het Moskouse garnizoen. Ra ketten of zware wapens waren niet te zien. In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn honderdduizenden mensen de straat op gegaan om de Dag van de Arbeid te vie ren. De geestelijke leider Khomeini riep de arbeiders en boeren in het land op „gewetensvol te werken” en het voorbeeld van God te volgen „die de wereld door zijn arbeid heeft geschapen”. Hij riep de ar beiders op niet te luisteren naar degenen die hen „van de arbeid af willen houden”. De Roemeense partijleider en president Ceausescu heeft op een grote 1-meibijeen- BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ALGIERS (AFP). Mauretanië is be reid een missie naar de Libische hoofd stad Tripoli te sturen om daar met het bevrijdingsfront voor de westelijke Saha ra, Polisario, te praten over de toekomst van deze vroegere Spaanse kolonie. Dit zei de Mauretaanse premier Bous- seif gisteren in een reactie op een bericht van Polisario dat de regering van Maure tanië zich onlangs in een „protocol van Tripoli” zou hebben verplicht om het zui delijke gedeelte van de vroegere kolonie, dat nu door dit land bezet wordt gehou den, aan Polisario te geven. Bousseif ont kende dit laatste evenwel. UTRECHT (ANP). De FNV-delegatie die in Chili is heeft gemeld, dat in Chili twee van de belangrijkste vakbondslei ders zijn gearresteerd in verband met hun aandeel in de organisatie van een ver boden 1-meidemonstratie. De situatie in Chili is volgens de FNV- ers zeer gespannen. Een door de regering- Pinochet opgezette 1-meibijeenkomst is de enige demonstratie die is toegelaten. Maar de linkse Chilenen en vakbonden willen een eigen demonstratie. De politie zou extra machtigingen hebben gekregen voor het tegengaan van acties door „ver boden en terroristische organisaties”. Afvaardigingen van vakbonden uit Spanje en Italië en van de Latijns Ameri kaanse vakcentrale CLAT zijn bij aan komst op het vliegveld teruggestuurd De FNV-delegatie staat onder leiding van vice-voorzitter Wim Spit. De delegatie wil dat de FNV gaat protesteren tegen de aantasting van de vakbondsvrijheden in Chili. Het gaat om originele tekeningen van het verhaal „Les aventures du prins Bern- hard”, waaronder afbeeldingen van een innig samenzijn van het koninklijk paar De beslissing is Holtrop, die in Frankrijk werkt, de expositie-organisatoren en vele anderen in het verkeerde keelgat gescho ten. Zo nam de striptekenaar Martin Lo- dewijk, bekend onder meer van Agent 327, zijn werk nog voor de opening weer mee naar huis uit protest tegen dit ingrij pen van hogerhand. Op de tentoonstelling, die vijf weken duurt, is wèl riog allerlei origineel werk van striptekenaars te zien, zoals de eerste Bommel en Tom Poes-verhalen van Mar ten Toonder, die ondanks de Ierse poststa kingen toch nog op tijd gearriveerd zijn. Behalve in het museum zijn er in Schie dam nog enkele andere lokaliteiten die momenteel geheel in het teken van de stripmanifestatie staan. Het is niet de eerste keer dat het Schie damse gemeentemuseum van zich laat horen, want nog slechts enkele weken geleden haalde men de voorpagina’s in verband met enkele voorstellen van PvdA-zijde binnen de gemeenteraad, waardoor directeur Paalman in woede uitbarstte. JOHANNESBURG (AP/Reuter). Vandaag wordt het vonnis uitgesproken over elf studenten uit het Zuidafrikaanse Soweto, een voorstad van Johannesburg met vrijwel alleen zwarte inwoners. De elf zijn gisteren door een rechter schuldig bevonden een opruiing. De studenten waren leiders van demon straties in Soweto in 1976, waarbij 700 zwarte Zuid-Afrikanen het leven verlo ren. De verdediging zou vandaag nog de kans krijgen om verzachtende omstandig heden aan te voeren. MS maakt mode betaalbaar in meer dan 50 vestigingen. 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 Maatregelen moesten wel worden geno men toen Van Lierop aantoonde dat in ongeveer 15 procent van de limonades het verboden conserveermiddel di-ethylpyro- carbonaat voorkwam. 1 OS'' Burgemeester André van der Louw van Rotterdam heeft vanmorgen ter gelegenheid van de 1 mei-herdenking van de Partij van de Arbeid een krans gelegd bij het moment van H. Spiekman. Spiekman was een van de twaalf mensen die samen met Pieter Jolles Troelstra de SDAP oprichtte. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. Het Amerikaanse opperste gerechtshof heeft gisteren ge weigerd een eerder afgewezen beroep te gen de doodstraf van John A. Spenkelink, opnieuw in overweging te nemen. Spenke- links lot ligt nu geheel in handen van de gouverneur van Florida, Robert Graham, die het doodvonnis kan wijzigen in levens lang. Spenkelink is de zoon van een in Nijver- dal geboren vader die als kleine jongen met zijn ouders naar Amerika emigreer de. Zijn advocaten hebben inmiddels aan gouverneur Graham een omvangrijk dos sier voorgelegd, waaruit moet blijken dat de Spenkelink, die destijds (in 1973) ter dood werd veroordeeld, een ander mens was dan de Spenkelink die nu in de do dencel verblijft. Geestelijken met wie Spenkelink con tact heeft, verklaren zonder uitzondering, dat hij zeer in zijn voordeel is veranderd. Als het doodvonnis wordt bevestigd, zou Spenkelink de eerste Amerikaan wor den die sedert de herinvoering van de doodstraf tegen zijn zin wordt terechtge steld.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4