Geketend protest februari Winst Stad Rotterdam Geen steun voor Utrechts meubelbedrijf Meer uitvoer van eieren CORvan Enka wil nu praten k doe in huis een trui aan. r Wereldbevolking blijft groeien Ondanks misère in Nederlandse scheepsbouw gestegen Uitvoer in Scheepswerf heeft nog 300 man nodig twaalf procent hoger 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: Albeda over WW-uitkeringen: I donderdag 25 3 M E I 24 19 7 9 ECONOMIE 7 pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar (Van onze redactie economie) AMSTERDAM - Ondanks de algehele misère in de Ne derlandse Scheepsbouw blijft het bestuur van Van der Gies sen-De Noord geloven in een betere toekomst. Volgens P.J. van der Giessen, een van de leden van de raad van bestuur, kan er in 1982-1983 weer een evenwicht ontstaan op de markt van schepen zoals Van der Giessen die bouwt. in betere toekomst (Van onze redactie economie) idsen eerd «■i (ADVERTENTIE) Zwanenburg tel. 02907- 35 41 Van der Giessen-De Noord 155.00 165.00 De nettowinst bedroeg over 1977 32,1 miljoen en over vorig jaar 36,2 miljoen. De winst voor belastingen en voorzienin gen steeg van 46,2 miljoen tot 51,2 miljoen, ofwel elf procent. Bij een premie-ontvangst, die met 203 miljoen bijna 20 procent hoger lag dan in 1977 boekte het concern in de sector scha deverzekering 22,5 percent meer winst bij een toename van 16,9 miljoen tot 20,7 miljoen. De raad van bestuur wijst in het verslag op de gezamenlijke succesvolle inspan ning van schadeverzekeraars tot verkrij ging van betere resultaten, na jaren met zeer grote verliezen, waaraan de Stad Rotterdam zelf overigens ontkwam. In vrijwel alle branches schadeverzekering was sprake van verbetering van resultaat. Het bestuur weet zich in die overtuiging gesteund door recente rapporten van on der andere de OESO, de Association of West-European Shipbuilders en het Ne derlands Maritiem Instituut en nog enkele andere internationale instellingen. Van belang is daarbij ook de inkrim ping van de Scheepsnieuwbouw in West- Europa en Japan en de mogelijke invoe ring van een internationale sloop- en nieuwbouwregeling. Ondertussen zal Van der Giessen nog enkele moeilijke jaren moeten overbrug gen. Het beleidsplan scheepsnieuwbouw Van der Giessen-De Noord, zoals dat vo rig jaar bij het ministerie van Economi sche Zaken is ingediend en dat inmiddels van de minister het groene licht heeft gekregen, moet dat mogelijk maken. Dat plan voorziet onder meer in investe ringen tot een bedrag van 100 miljoen gulden waarmee nog dit jaar zal worden In de sector levensverzekering nam de premieontvangst toe met ruim 12 procent van 118,8 miljoen tot 133,2 miljoen. De winststijging was hier met een toename van 22,2 miljoen tot 23,2 miljoen be perkt door verwerking van de kosten, die verbonden zijn aan de hoge produktie van nieuwe verzekeringen. begonnen. Er zal een hal worden gebouwd waarin het mogelijk is schepen tot 70.000 ton geheel overdekt te bouwen. De ver wachting is dat die investering zal bijdra gen tot de verbetering van de werkom standigheden en zal leiden tot een flinke daling van de produktiekosten tot eenzelf de niveau als van de meeste concurrenten tegen de tijd dat de marktomstandighe den weer normaal zijn geworden. De bouwtijd van de nieuwe hal wordt geschat op 2,5 jaar. De orderportefeuille van Van der Gies- sen-De Noord is volgens het bestuur rela tief gezien slecht. Succes bij het verwer ven van nieuwe opdrachten op de interna tionale markt wordt, aldus het bestuur, bepaald door overheidssteun in welke vorm dan ook en door de levertijden in diverse landen. Door hun lage prijzen raken landen als Korea en Polen vol bezet en krijgen nu te kampen met lange levertijden. De nieuw- bouwopdrachten die Van der Giessen in portefeuille heeft zijn verliesgevende con tracten. Een groot deel van het verlies wordt door overheidssteun gedekt. Vorig jaar werd een bruto-exploitatie- verlies geleden van f 40 miljoen, wat vrij wel geheel voor rekening van de scheeps nieuwbouw kwam. De verliezen op nieu we opdrachten zijn inmiddels ten laste van het resultaat van het afgelopen jaar gebracht. Het gaat om de bouw van een container schip voor de KNSM, de bouw van vier koelschepen en de bouw van een schip voor Nedlloyd. Met die opdracht is de scheepsnieuwbouw tot eind volgend jaar van werk voorzien. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, verwacht de raad van bestuur over 1979 een goede omzetvergroting en een redelijke winststijging. Op 17 mei zullen de resultaten over het eerste kwar taal worden meegedeeld. Vier werknemers van het chemische bedrijf Verdugt in Tel hebben zich vandaag in Rotterdam met kettingen vastgebonden aan het gebouw van Internatio-Mueller, het moederbedrijf van Verdugt. Met deze actie die zij 24 uur willen volhouden uiten zij hun onvrede met het beleid dat Internatio- Mueller voert ten aanzien van hun onderneming. Zij vrezen dat dit beleid de werkgelegenheid bij Verdugt in gevaar brengt. de omzetting van ƒ31 miljoen aan door de overheid beschikbaar gestelde bijzondere achtergestelde leningen in bago-bewijzen. Over de rechten van die bewijzen vin den nog onderhandelingen plaats. In elk geval maken ze nu deel uit van het eigen vermogen, en daarom is het bedrag van ƒ31 miljoen ten gunste van het resultaat gebracht. Daarnaast werd ditmaal geen voorzie ning getroffen voor verliezen op toekom stige orders. Hiervoor werd in 1977 ƒ10 miljoen uitgetrokken, welke voorzienin gen het afgelopen boekjaar wegens het geraamde verlies op de ontvangen op dracht voor de vier koelschepen werd opgebruikt. In het verslagjaar werd het eigen vermogen versterkt door plaatsing van aandelen bij de Nationale Investe ringsbank. de werkloosheid niet alleen een zaak is die zijn departement aangaat. In de eer ste plaats moet volgens Albeda worden vastgesteld dat de echte strijd tegen de Werkloosheid een strijd moet zijn voor het herstel van onze economie. Veel aan dacht bij de bestrijding van de werkloos- De huidige wereldbevolking wordt op 4,321 miljard geschat, met een jaarlijkse groei van 1,7 procent. ZEIST (ANP). In het eerste kwartaal van dit jaar heeft ons land voor 380,9 miljoen gulden aan pluimveeprodukten uitgevoerd, tegenover 370,6 miljoen in de, eerste drie maanden van 1978, aldus voor zitter Mellema van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in zijn maandelijkse mededelingen. In maart werden er 353 miljoen con-' sumptie-eieren uitgevoerd ter waarde van 47,1 mln. gulden. Daarmee komt de uit voer van consumptie-eieren over het eer ste kwartaal van 1979 op 1.033 miljoen stuks ter waarde van 120 miljoen gulden (780 miljoen stuks ter waarde van 120 miljoen gulden in het eerste kwartaal ’78). Vergeleken met het eerste kwartaal van 1978 nam de uitvoer naar EG-landen met 194 miljoen stuks toe. Met name in West- Duitsland was de belangstelling voor Ne derlandse consumptie-eieren groter. De export naar landen buiten de EG verdub belde bijna tot 124 miljoen stuks. Algerije was daar de grootste afnemer met bijna 39 miljoen stuks. WASHINGTON (UPI). De wereldbe volking blijft groeien omdat de volkeren van de minder ontwikkelde landen twee maal zo snel groeien als de rest van de wereld, aldus een rapport van het Bureau voor Bevolkingszaken in Washington dat gisteren is verschenen. Door dit groeien kan de wereld een toeneming met 73 miljoen mensen vanaf het midden van vorig jaar tot midden 1979 verwachten, ofwel ongeveer 1,4 miljoen per week. Het bureau heeft geen rekening gehou den met Iran, Irak, Afghanistan, Pakis tan, India en Bangladesj, die samen onge veer eenvijfde van de wereldbevolking hebben. In die landen zijn de geboortecij fers hoger dan 40 per duizend inwoners, uitgezonderd India waar dit cijfer 34 per 1000 is. Vergeleken daarbij is het wereldgemid delde 28 per 1000, in de V.S. is het 15,3 per duizend. K 91 £4 -n, .Z DEN HAAG (ANP). Nederland heeft in februari voor 9,3 miljard gulden uitge voerd vergeleken met een uitvoer van 8,7 miljard gulden in februari 1978, aldus de voorlopige cijfers van het CBS. Laat men de sterk schommelende uitvoer van aard olie en aardolieprodukten, schepen en vliegtuigen buiten beschouwing, dan is de uitvoer in februari in waarde met zeven procent gestegen, zo tekent het CBS hier bij aan. Eveneens zonder de sterk fluctuerende importen van aardolie en aardolieproduk ten mee te rekenen, is de invoer in februa ri met in waarde twee procent gestegen tegenover februari van het vorige jaar. De invoer beliep 9,5 miljard gulden tegen 8,9 miljard verleden jaar. De goederen waarvan de invoer in fe bruari 1979 vergeleken met februari 1978 naar waarde is toegenomen waren: ma chines, organische chemische produkten, oliehoudende zaden, auto's en vlees. De invoerwaarde liep terug bij cacao en cacaoprodukten, granen, koffie en ijzer en staal. De uitvoer is naar waarde geste gen bij organische chemische produkten, niet-elektrische machines, zuivelproduk- ten, vlees, groenten en aardgas. Waarde dalingen bij de uitvoer kwamen voor bij- ijzer en staal, granen, elektrische machi nes en koffie. 317,50 0,45 6,60 (ADVERTENTIE) ARNHEM (ANP). De centrale onder nemingsraad (COR) van Enka wil met de directie praten over de onlangs aangekon- digde reorganisatieplannen, aldus giste ren een woordvoerde van de COR. Die plannen kosten bij Enka-Emmen vijfhon derd en bij Enka in Breda honderdtachtig arbeidsplaatsen. De COR weigerde twee weken geleden de presentatie door de Enka-directie van deze reorganisatieplannen aan te horen, vanwege het af breken door de indu striebonden van de centrale CAO-onder- handelingen bij Akzo-Nederland. Enka is de kunstvezeldivisie van Akzo. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM Het assurantieconcern Stad Rotterdam Anno 1720 BV heeft vorig jaar twaalf procent meer winst bereikt, zo blijkt uit het jaarverslag over 1978 dat gisteren openbaar is gemaakt. De raad van bestuur merkt op, dat de resultaten levensverzekering sterk wor den beïnvloed door een toenemend aantal arbeidsongeschikten dat vrijstelling van premiebetaling krijgt. Hiervoor reser veerde het concern in 1978 nog eens een half miljoen gulden extra. Een ontwikkeling die zorgen baart om dat men er niet in slaagt voldoende vervangende werknemers aan te trek ken uit het in de regio vrijgekomen personeel in scheepsbouw- en metaal bedrijven. Wervingscampagnes voor scheeps- bouwpersoneel in nauw overleg met de arbeidsbureaus hebben niets opgele verd. Het aanbod van vaklieden is vrij wel nihil. „Wij zijn er ons van bewust dat onze onderneming niet de enige is die met die problemen wordt gecon fronteerd”, zo schrijft het bestuur. „Niettemin vragen wij de grootst mo gelijke aandacht van de minister van Sociale Zaken voor deze situatie en de diepere oorzaken ervan”. Ondertussen leent Van der Giessen- De Noord regelmatig op contractbasis personeel van Rijn-Schelde-Verolme. Ook wordt er op contractbasis met Joegoslaven gewerkt. Het moet uit de lengte of de breedte komen, aldus de heer Van der Giessen. We hebben ten slotte op ons genomen schepen te bou wen en die binnen een bepaalde tijd af te leveren. De reparatieafdeling was het afgelopen jaar redelijk van werk voorzien, al bleef het prijsniveau onbevredigend. Het uit eindelijk verlies werd veroorzaakt door een incidenteel verlies op een omvangrij ke reparatie-opdracht. De marinebouwac- tiviteiten leverde het afgelopen jaar eve neens verlies op wegens aanloopkosten. Positieve bijdragen zullen pas bij op levering van de schepen, waarvan met de bouw dit jaar werd begonnen, naar voren komen. Het gaat om de bouw van vier polyester mijnenbestrijdingsvaartuigen van een serie van 15. De divisie bouwma terialen draaide positief. Ook het komen de jaar zal dat het geval zijn. Het totale ten laste van het eigen vermo gen komend verlies kon ondanks het ne gatieve exploitatiesaldo beperkt blijven tot ƒ10.4 miljoen tegen ƒ14.6 miljoen in 1977. Voornamelijk is dat te danken aan Een uitzondering daarop maakten de zogenaamde medische verzekeringen en dan met name de verzekering van ziekte kosten. De raad van bestuur constateert met begrip voor het regeringsbeleid in de gezondheidszorg, dat de noodzakelijke premieverhogingen in deze sector altijd achter lopen op de werkelijkheid. gelooft Het hypotheekbednjf Rohyp boekte een winststijging van 6,99 miljoen tot 7,34 miljoen (5 procent). In de loop van 1978 nam het aantal verstrekte hypothecaire leningen geleidelijk wat af. De raad van bestuur wijt dat aan de vertraging in de verkopen van woonhuizen en aan de toe genomen concurrentie tussen banken, hy potheekbanken, rijkspostspaarbank en verzekeringmaatschappijen. Het concern lanceerde in de eerste maanden van 1979 onder de naam „Hypotheekverzekering voor twee”, een plan voor financiering van een eigen huis, annex levensverzeke ring. In het jaarverslag wordt melding gemaakt van een succes hiermee. De aandeelhoudersvergadering wordt gehouden op 17 mei. Voorgesteld wordt een verhoging van het contante dividend van 4,- tot 4,50 plus traditioneel een uitkering uit de Agioreserve van 10 procent. Na winstverdeling zal het eigen vermo gen van het concern 223,5 miljoen bedra gen. Dit is 14 procent meer dan ultimo 1977. heid zal worden besteed aan het pro- bleem van de chronisch werklozen. In dat kader bestaat nu al een meer gerichte scholing voor met name Surina mers. Daarnaast bestaat de speciale sub sidieregeling, die kan gaan tot 75 pro cent van de loonkosten, voor mensen die zeer langdurig werkloos zijn. In het raam van het plan voor de quartaire sector, de verzorgende sector, zullen ex tra arbeidsplaatsen worden geschapen die vooral door langdurig werkloze jon geren bezet zullen moeten worden. Over het programma „Werkbank” merkte minister Albeda op, dat het goed is dat mensen voortdurend op de hoogte blijven van wat er gebeurt op de arbeids markt en wat de mogelijkheden zijn. Niettemin hoopte de bewindsman dat de NOS en ook andere zendgemachtigden blijven denken aan de mogelijkheid va catures concreet onder de aandacht van de mensen te brengen. Hij sprak de wens uit dat de NOS zich nog eens zou bezin nen op het schrappen van het program ma „De Vacaturebank”. „Ik denk dat er geen betere, geen makkelijker en meer voor de hand liggende manier is om de werkloosheid te verminderen dan door mensen er voortdurend op te wijzen waar arbeidsplaatsen zijn en door wie die bezet kunnen worden”, aldus Albeda. 44,00 52,70 a 18,W 18J0 34,39 36.40 56,00 46,20 70,50 30,30 52,50 37.00 39,30 91,00 34,50 31,50 34,70 21,00 UTRECHT (ANP). De minister van Economische Zaken is niet bereid, het meubelbedrijf Huizenga BV (70 werkne mers in Utrecht en 70 in Kollum) de ge vraagde steun van vier miljoen gulden te verstrekken. De bewindvoerders, Mr. Leuftink en Ir. Van der Ploeg, overwegen nu de recht bank te adviseren, het faillissement van Huizenga uit te spreken. De minister heeft de steunaanvraag ge weigerd, omdat de situatie in Utrecht en Kollum niet voldoet aan enkele normen (waaronder het plaatselijke werkloos heidspercentage) die in dergelijke geval len worden gehanteerd. Toen zij hun steunaanvraag indienden hadden de bewindvoerders het stellige idee, dat Huizenga met overheidssteun weer een rendabele onderneming zou kunnen worden. Een eventueel faillisse ment hoeft overigens niet te betekenen, dat de werknemers allemaal op straat komen te staan. De bewindvoerders zijn op het ogenblik volgens Leuftink name lijk in gesprek met serieuze gegadigden voor afzonderlijke aankoop van de vesti gingen in Utrecht en Kollum. Het bedrijf heeft eind maart surséance van betaling aangevraagd. De Bouwbond CNV beschuldigde de directeur van frau de, waardoor het bedrijf in financiële moeilijkheden zou zijn geraakt. De direc teur werd gearresteerd en na verhoor enkele dagen later weer vrijgelaten. De resultaten van het politieonderzoek wor den nog bekeken door de officier van justitie. 50.20 (0.00» 34,30 86.50 01,00 50,001 41,50 60,00 45,30 58,001 45,70 53,00 46,20 37,50b 3820 45,30 40,50 59,00 40,00 4,40 52,00 41,50 74,40 72,40 62,00 51,50 55,10 18,00 40300 32,80 86,00 60,20 38,00 54.00 06,50 45,60 56,50 76,50 32,70 47,10 46,30 35.00 52,50 175,00 110,00 145,00 180.00 AMSTERDAM Hoewel er duizen den werknemers in de scheepsbouw op de wip zitten is het voor de scheeps werf Van der Glessen-De Noord een hele toer om aan voldoende personeel te komen. Zowel in de scheepsnieuw bouw als in de polyesterverwerking (de bouw van mijnenvegers) zijn er vaca tures. In de scheepsnieuwbouw rond de honderd, in de polyesterverwerking ook nog eens honderd, tegen het eind van het jaar oplopend tot 200, voorna melijk nodig voor de afbouw van die schepen. Van der Giessen-De Noord is voor de start van de bouw van die marinesche pen begonnen met 1500 man die via de arbeidsbureaus uit de kaartenbakken waren gelicht op te roepen. Een groot deel is nooit verschennen. Uiteindelijk zijn er maar 30 in dienst gekomen waarvan er maar zeven werkloos waren. In het jaarverslag schrijft het be stuur dat de personeelsbezetting in de scheepsbouw met 110 man terugliep. voor verzorgingsstaat (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Het is duidelijk dat het vangnet dat wij onder de arbeidsmarkt hebben geplaatst, er toe leidt dat mensen niet door de nood gedwongen worden een baan te accepteren. Ik vind wel dat wij daarbij moeten vaststellen dat wij hebben gekozen voor een dergelijke verzorgingsstaat. Een verzorgings staat die de mensen niet uit nood naar de arbeidsplaatsen drijft, maar die de mensen ruimte geeft. Ik vind ook dat ze die ruimte moeten hebben om eenvoudig te overwe gen: is dit voor mij passend werk?”. Dit antwoordde minister dr. W. Albe da van Sociale Zaken in antwoord op de, in het gisteren gestarte NOS-radiopro- gramma „Werkbank”, gestelde vraag hoe hij dacht over de vaak van werkge verszijde geuite klacht dat de WW-uitke- ringen en alles wat daar omheen zit een oplossing van het werkloosheidspro bleem in de weg staan. „Werkbank”, dat vanaf gisteren drie keer per week via Hilversum II wordt uitgezonden, is een actueel programma voor werkzoeken den en is in de plaats gekomen van de NOS-radiorubriek „de Vacaturebank”. De bewindsman van Sociale Zaken legde er de nadruk op dat de strijd tegen „Wij hebben gekozen

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25