OPBERGBAAR IN DE WINTER Water voor de tuin uit stopcontact een Droogbloemen kweken 'f 1 I Canvas Hout Vorm 5 r ir 99 i FIG.4 draad - kanvasdoek staander terras- De tijd van lekker zonnen op het terras komt er weer aan. Soms echter kan de zon wat te veel worden en moet een toevlucht gezocht worden in scha- duwrijker oorden. Een lekker koel plek je uit de zon is dan ook zeer welkom. Het zelf maken van zo’n plekje is slechts een kwestie van even de han den uit de mouwen steken. Vaak is een eenvoudige overkapping in de vorm van een pergola al ruimschoots vol doende. Deze doet dan ook voorna melijk dienst als zonnescherm. Voor dat met de eigenlijke bouw begonnen wordt, is het goed eerst na te gaan aan welke eisen de pergola moet voldoen I I latjes FIG 2 PERGOLA FIG.3 1— i 1 dAlirS HIM ««11 MB. Pergola als zonnescherm 7 - Slang of sproeier aansluiten en er is water •7 gedroogd O Informatie Deze zijn makkelijk te dro gen en behouden hun kleur. Echinops, kogeldistel, vas te plant waarvan de blauwe bloeikoppen gedroogd kun nen worden; Bij het kiezen van het materiaal waar van het scherm gemaakt wordt, moet na tuurlijk rekening gehouden worden met de vraag of de pergola ’s winters blijft staan of wordt opgeborgen. Ook moet het scherm stevig genoeg zijn om weer en wind te kunnen trotseren. Het frame kan ook zo licht gemaakt worden. Om een idee te geven van de mogelijkheden, volgen hier een paar voorbeelden. in Holland Zoals in de tekening (fig. 1) te zien is, wordt hier een stuk canvas in een buizen- frame gespannen. Daarvoor kunnen cv- buizen of oude gaspijpen gebruikt wor den. Het frame van een oude tent zou ook heel goed kunnen. De verbindingen wor den in elkaar geschroefd of geschoven. Het frame kan ook van hout gemaakt worden. Deze constructie moet uiteraard als permanent bouwsel uitgevoerd wor den. De kolommen worden in een blok beton gestort, zodat ze stevig staan. Hier aan wordt een hoofdbalk bevestigd met twee stevige bouten. Daarop worden de gordingen gelegd, die een paar centime ters ingekeept worden ter plaatse van de hoofdbalk (zie fig. 3). De gording wordt vastgezet door twee strips aan beide kan ten van de gording vast te spijkeren. Het uiteinde van elke strip wordt omgebogen en tegen een hoofdbalk gespijkerd. Aan de gevel van het huis wordt een houten balk bevestigd (bijvoorbeeld met keilbou- ten). Hier worden de gordingen op dezelf de manier als bij de hoofdbalk ingekeept en vastgespijkerd. Op de gordingen worden nu houten latjes gespijkerd. Gebruik hiervoor wel koperen spijkers; die roesten niet. Door steeds een latje tussen de vast te spijkeren latjes te houden is de onderlinge afstand gemakkelijk te bepalen. Nu wordt al het houtwerk minstens tweemaal gelakt of met buitenbeits behandeld. Klimplanten zullen er op den duur een romantisch geheel van maken. In plaats van houten latjes kunnen ook rieten matten of bam boestokken gebruikt worden. Door dra den te spannen van de gevel naar de hoofdbalk, kan hieraan een canvasdoek met musketonhaken gehangen worden. Het scherm kan dan, al naar gelang de behoefte, net als een gordijn, open of dicht geschoven (fig. 4). Aarzel niet, alvorens met de bouw te beginnen, overal wat prijzen van het be nodigde materiaal te vragen. Sloperijen hebben vaak goed bruikbare spullen die meestal veel goedkoper zijn. Als bepaald is waar de pergola moet komen, kan de vorm bepaald worden. Deze kan geheel gesloten zijn, dus eigen lijk een soort dak, of gedeeltelijk open. Een gesloten dak houdt alle zonnestraling tegen. Bij een gedeeltelijk open pergola zal de zon toch een beetje doordringen en de terrasvloer enigszins opwarmen. Een groot voordeel is echter dat de warme V.itny gen. Om er enkele te noemen: Achillea, een vaste plant met gele bloemschermen; Allium, sierui, diverse soorten bolgewassen, waar van de ronde bloemvorm goed te drogen is; Bijvoorbeeld bij gebruik van een waterlei- dingpijp, kan een hoekstukje aan de ene kant vastgesoldeerd worden, terwijl aan de andere kant de pijp ingeschoven wordt. Tussen het frame wordt het canvas gespannen door een koord, net als een veter, door tentzeilogen te halen. Het can vas zal minder snel uitscheuren als de rand dubbelgevouwen en vastgenaaid wordt. In de zoom worden de ogen ge slagen. De bevestiging van de pijpen aan de muur geschiedt door de pijpen met een bevestigingsstukje aan een houten plank vast te maken. Deze plank wordt met bouten aan de muur bevestigd. De staan ders van het frame worden in een iets grotere pijp geschoven, die in een blok beton gestort is. Ook kan een plaat aan de onderkant gelast worden, waarna deze door middel van in het beton verankerde bouten vastgemaakt wordt (zie fig. 2). Door de onderste verbinding goed stijf te maken, staat het frame veel steviger. i ZONNESCHERM die door een deksel is afgesloten, precies gelijk met het grondoppervlak worden aangebracht. Dat kleine rondje valt in het gras nauwelijks op. De waterdruk kan per manent op het systeem blijven staan. Wanneer op het waterstopcontact een automatisch insteek- ventiel wordt aangeslo ten (een kwestie van er doodgewoon insteken) komt het water te voor schijn. Aan dat insteek- ventiel kan een slang De tuin heeft regelma tig water nodig, behalve dan in een werkelijk to taal verregende zomer. De gebruikelijke manier om het gazon te be sproeien en om naar wa ter smachtende planten te laven, is de tuinslang op een kraan aan te slui ten. Dat hoeft nu niet altijd een erg onaange naam karwei te zijn, maar wanneer je het goed wilt doen, sta je toch gauw een hele tijd met die slang in de hand. Daar komt nog bij dat al die tijd de kraan waarop de slang is aangesloten, „bezet” is. Dus wachten met de afwas, met thee zetten, enz. Een niet weg te cijfe ren stukje tuincomfort is dan ook een eigen water voorziening, onafhanke lijk van de overige tap punten. Zo’n tuinwater leiding bestaat uit pijpen van kunststof, die zowel boven als onder de X" Droogbloemen zijn weer helemaal in. We zien ze te- Xï genwoordig praktisch de he- De bezitters van een eigen tuin kunnen ook in het voor jaar rekening houden met het „oogsten” van een aantal droogboeketten. Als er zaad besteld wordt, nemen we ge lijk wat zaden van planten die geschikt zijn om te dro gen. Het best zijn natuurlijk de „echte” droogbloemen zo als Helichrysum (strobloem), Xeranthemum (papier- bloem), Statice, Rhodanthe, Molucella en Ammobium. Behalve deze strobloemen zijn er echter nog talloze an dere tuinplanten die we zelf kunnen zaaien of planten en die geschikt zijn om te dro- "'f Ie winter door in de winkels te koop en het assortiment is vaak erg groot. Helaas zijn ze echter nogal prijzig en dat maakt het zeker de moeite waard en des te aantrekkelij- ker om zelf bloemen te dro- gen. En dat is voor iedereen mogelijk; overal is wel een - plekje te vinden waar bloe men te drogen gehangen kun nen worden. De juiste plek van de overkapping moet zorgvuldig gekozen worden. Óm halver wege de zomer tot de ontdekking te ko men dat de pergola niet voldoet, is zonde van de moeite. De pergola kan zo gemaakt worden dat hij in de winter gemakkelijk ergens opgeborgen kan worden. Het jaar daarop, als hij weer gemonteerd wordt, kan dit op dezelfde plaats gebeuren. Wan neer de pergola echter een andere plek moet krijgen, dan moet hier rekening mee gehouden worden in de constructie van de aansluiting aan de gevel van het huis. Waarschijnlijk zullen er dan nieuwe keil- bouten in de muur geplugd moeten wor den, waar het geheel aan vastgemaakt wordt. lucht vrij gemakkelijk kan wegstromen (warme lucht stijgt), zodat het koel blijft. Een gesloten pergola zal de warme lucht vasthouden, zodat het terras dan meer op een oven gaat lijken. Enkele spleten langs de rand van het dak kunnen dit enigszins verhelpen. Een gedeeltelijk open pergola is dan ook aan te bevelen bij beschutte terrassen. Een terras kan ook aan drie kanten open zijn. Bij de randen zal de zon, vooral bij een hoge zonnestand, toch de terrastegels kunnen opwarmen. Als dit hinderlijk wordt, dan kan aan de zijkant een scherm gezet worden (al dan niet tijdelijk). Wat bomen of volle struiken geven eveneens goede beschutting. Ze houden bovendien overdag de warmte vast en stralen die in de koele avonduren weer af. Ook ’s avonds is het op het terras dan nog heel aangenaam. 4 worden gekoppeld, maar om alle profijt van de tuinwaterleiding te heb ben, is een bij het sys teem behorende sproeier natuurlijk wel het han digst. Hij kan traploos worden ingesteld en heeft een maximaal sproeibereik van 14 vier kante meter. De praktijk is dus: op vooraf secuur uitgestip pelde plaatsen in de tuin zo’n waterstopcontact aanbrengen, zodat daar mee het totale oppervlak optimaal „beregend” wordt. Dat gebeurt alle maal vanzelf, terwijl je zelf lekker in de ligstoel zit met de krant en de koffie. Zodra de sproeier uit het stopcontact wordt gehaald, stopt automa tisch de watertoevoer. Zo’n waterstopcontact biedt nog meer mogelijk heden: aansluiten van een tuindouche, lekker voor kinderen en vol wassenen, en het wassen van ramen en de auto, wanneer die met een slang vanuit de tuin be reikbaar is. Er is geen enkele vak kundigheid voor nodig om het systeem zelf aan te leggen. In tuincentra enz. zijn de losse onder delen, onder de naam „Gardena pipeline” te koop. Mocht u het niet kunnen vinden, dan weet de importeur wel een verkoopadres in uw buurt: Markt BV, Weesp, tel. 02940- 17417. De Helichrysum is een van de bekendste en gemakkeiijkst zelf te kweken droogbloe men. Ze zijn verkrijgbaar in vele, hoofdzakelijk felle kleuren. Pijp en stopcontact worden in de grond gegraven heel simpel met koppel stukken aan elkaar ge zet. Een T-stuk maakt af takkingen mogelijk, of het maken van een bocht (in dat geval wordt één uiteinde van de T met een eindstop afgesloten). Flauwe bochten kunnen zonder moeite worden gemaakt door een stuk pijp met heet water te bewerken, zodat het voorzichtig kan worden gebogen. Het is even een wee- kendkarwei om de tuin waterleiding aan te leg gen. Het mooist is uiter aard de ondergrondse aanleg, waarvoor een smalle sleuf moet wor den gegraven. In het ga zon worden langs het pijptracé graszoden uit gestoken, die later, als de pijp met de nodige stop contacten ingegraven is, weer worden aange bracht. Na korte tijd is het allemaal volkomen onzichtbaar. Het waterstopcontact grond kunnen worden moet met de bovenkant, aangelegd, en diverse ac cessoires, waarvan het „waterstopcontact” wel het belangrijkst is. Het hele systeem kan op een buitenkraan wor den aangesloten, maar ook direct op een buis van de gewone binnen- huiswaterleiding, door middel van een T-stuk. In dat laatste geval kan het tuinwatersysteem volkomen onzichtbaar worden gemaakt. De pij pen, verkrijgbaar in di verse lengten, worden Gypsophila, gipskruid, eenjarige of vaste plant met kleine witte of roze bloemp jes die gedroogd kunnen worden; Anthirrhinum, leeuwe- bek, vaste of eenjarige plant, waarvan de zaaddoosjes ge droogd kunnen worden; Armeria, Engels gras, vaste plant waarvan de papierach tige bloempjes goed ge droogd kunnen worden; Avena, haver, eenjarige en overblijvende plant. De aren plukken als ze nog groen zijn; Briza, eenjarige plant met hangende oortjes; Clematis, vaste plant waarvan de witte, veerachti ge pluizen na de bloei ge droogd kunnen worden; Delphinum, ridderspoor, vaste plant en eenjarig met roze, witte, lila en blauwe bloemen; Digitalis, vingerhoeds kruid, tweejarige plant die na de bloei gedroogd kan worden; Dipsacus, kaardebol, tweejarige plant, de kogel ronde koppen drogen als ze rijp zijn; Hydrangea, hortensia, heester met ronde of pirami dale bloemtrossen in roze, blauw, rood of wit die na het bloeihoogtepunt kunnen worden; Lagusrus, hazestaartje, eenjarig siergrasje; Lunaria, judaspenning, tweejarige plant waarvan de zilverkleurige tussenschotten van het vruchtbeginsel wor den gebruikt; Nigella, juffertje in 't groen, eivormige zaaddozen worden gedroogd; Papaver, klaproos, eenja rige of vaste plant waarvan de zaaddozen gebruikt worden; Roos, van de wilde soorten kunnen de rozebottels ge bruikt worden en van andere soorten kunnen de bloem knoppen (roosjes in de knop) gedroogd worden. —staander —bout _moer —voetplaat betonblok terrastegels V—gording bouten hoofdbalk -strips kolom betonblok plank- muur- kanvas - touw U- frame-s staander-, betonblok-ó terras-1- ■k i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27