BUITENLANDSE ZAKEN START ONDERZOEK Tweede Kamer Kanker Instituut komt 2,5 miljoen tekort N Grootouder- excimens adoptie afgestemd en dan dit noq Lubbers toch tegen nucleaire Lance Bezwaren tegen grotere opslag ruimte Bor««ele het land in „ALS JE HET MAAR AANTREKKELIJK MAAKT” Uit bandopname blijkt: g' I DEN HAAG MAAKT TOEZEGGING NIET WAAR 11 DONDERDAG 3 BINNEN- EN BUITENLAND M E I 19 7 9 D Si i f x. I J DEN HAAG. Staatssecre taris Haars van Justitie is niet van plan de uitwijzing op te schorten van een aantal van de Turkse christenen, die de St. Jans-kathedraal van Den Bosch bezet houden. Zij zegt het niet juist te vinden de za ken van deze Turken in her overweging te nemen. Over de positie van de andere Turkse christenen, die hier illegaal (Van onze redactie binnenland) zijn en niet naar hun land te rug willen, heeft staatssecreta ris Haars nog geen beslissing genomen. a Oorzaak brandstichten Proefboringen Kwaliteit zwemwater gi: in. C< so in zij sc af Kampeerplaatsen r one zek op der nac ricl Veilingfusie AOW-premie Hardere lijn Albeda naar VS Slecht drinkwater 5 p §2 p Haars wil uitzetting I I Turken niet opschorten ft Mevrouw Haars, staatssecretaris van Justitie het weer] De computer-gestuurde Lance-raket. Natuurkundeproef ook WEERRAPPORTEN op papier uitvoerbaar r 9 0.1 1 2 1 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Het Nederland se Kanker Instituut in Amsterdam, dat maandag de officiële opening viert van zijn nieuwe researchlabora- torium, kampt met een groot financi eel tekort een tekort van ongeveer tweeëneenhalf miljoen op een begro ting van ruim eenentwintig miljoen omdat de overheid nogal fors het mes heeft gezet in de beloofde subsidië ring. Gevolg kan onder meer zijn dat grote delen van het onderzoekprogramma niet uitvoerbaar zullen blijken te zijn. Dat deelde gisteren tijdens een persbijeen komst prof. dr. F. Cleton, wetenschappe lijk directeur, mede. Het Koningin Wilhel mina Fonds, dat 20 procent van de begro ting voor zijn rekening neemt, kan dit tekort vermoedelijk niet opvangen. Men poogt thans elders gelden los te krijgen. 30 25 9 9 9 14 6 17 14 5 24 28 21 8 20 9 7 18 8 17 8 20 23 8 8 6 6 8 6 7 6 7 6 6 2 1 1 1 2 2 1 1 2 2 8 5 20 82 10 0 2 1 1 0 0 0 7 0 0 7 0 8 10 11 0 0 0 0 Het Christen-zijn in Turkije is volgens haar op zich nog geen reden om deze De staatssecretaris, die na afloop van het beraad niet met de pers wilde praten, liet haar woordvoerder een verklaring voorlezen, waarin zij stelde dat het beslist onjuist is dat zij voor deze groep mensen het vluchtelingenverdrag buiten werking zou hebben gesteld. Van geval tot geval zal worden bekeken of iemand voor de vluchtelingenstatus in aanmerking komt. Het verlenen van die status aan de hele groep Turken is uitgesloten. mensen als vluchtelingen aan te merken ,,al bestaat de mogelijkheid dat zich onder de Turkse christenen in ons land vluchte lingen bevinden”. De Turken die uiteindelijk toch het land moeten verlaten zullen daartoe een rede lijke termijn krijgen. Hoe lang die is wilde de woordvoerder niet zeggen. Nederland zal zelf geen stappen ondernemen om de Turken die worden uitgewezen in een Schorsende werking in andere gevallen vindt zij niet juist wanneer het duidelijk is dat de betrokkenen toch niet voor een toelating in aanmerking komen. „Dat zou alleen illusies wekken”, aldus haar woord voerder. De eisen die gisteren door de Turken in Den Bosch zijn geformuleerd zal zij niet inwilligen, omdat die zouden neerkomen op het erkennen van het groepsbelang, en dat wil Haars niet. leerlingen. De stof was leuker dan de examens van de afgelopen jaren die op alle scholen bij wijze van vingeroefenin gen waren gemaakt. Op een van de voor deze rubriek geraadpleegde scholen ble ken veel leerlingen bij de tweede opgave een tekening te hebben gemist. Menigeen dacht dat die vergeten was. Een gedachte die nog in de hand werd gewerkt door het grote stuk papier, dat wit was gelaten. Enige verwarring lever de de D-vraag van opgave drie, omdat die dezelfde afbeelding moest opleveren als in de opgave voorkwam. De schaal van de grafiek waarmee moest worden gewerkt was toch wat problematisch. Omdat er in totaal maar liefst twee gra fieken werden gevraagd kwamen er nogal wat leerlingen bij MAVO in tijd nood. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid een voor stel verworpen om adoptie van kinderen door hun grootouders mogelijk te maken. Het voorstel was ingediend door de SGP die hiermee probeerde te bereiken dat het aantal abortussen minder zou kunnen worden doordat ouders het kind van één van hun kinderen bij ongewenste zwan gerschap zouden kunnen adopteren. Minister De Ruiter (Justitie) heeft het voorstel vorige week ernstig ontraden, omdat hij grote problemen zag voor de verhouding tussen grootouders en adop tief kind en tussen grootouders en de eigenlijke ouders van het kind. Het CDA twijfelde over zijn opstelling maar stemde uiteindelijk tegen. Deze partij vindt dat er toch al genoeg mogelijkheden zijn voor grootouders om de zorg voor een klein kind op zich te nemen. Het D’66-Kamerlid Wessel-Tuinstra wil dat er op korte termijn een diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar de oorza ken en achtergronden van brandstichtin gen. Volgens haar vrezen de verzekerings maatschappijen dat over de jaren 1978 en 1979 meer uitkeringen gedaan moeten worden dan in het jaar 1977 toen per week een miljoen aan schade-claims werd uit gekeerd. De directeur van de Psychiatri sche Onderzoek Kliniek, prof. F. H. L. Beyaert heeft onlangs ook op snel onder zoek aangedrongen, omdat er geen enkel inzicht zou bestaan in de oorzaken van de toenemende brandstichtingen. Volgens minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) zijn de proefboringen in de noordelijke zoutkoepels niet twee jaar uitgesteld, zoals op 27 maart in een VA- RA-Visie-programma was gemeld. Hij zei dit tegen het tweede-kamerlid Leo Jansen, die opheldering had gevraagd. Volgens de minister hoeft hij zijn nieu we standpunt, dat er zou kunnen zijn ontstaan vanwege het uitstel, dus ook niet uit te leggen aan de Tweede Kamer. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, heeft Ne derland, België en Italië gevraagd waar om zij nog niet een richtlijn over de kwali teit van zwemwater in nationaal recht hebben omgezet. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europees parlement, de chris- ten-democraat Hans-Edgar Jahn. De zes andere EG-landen hebben de voorschrif ten van de richtlijn wel voor 30 mei 1978, zoals overeengekomen, in hun nationale wetgeving opgenomen. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI Enkele buien, ook af en toe zon. Geleidelijk minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum temperaturen: omstreeks 3 graden. Maximum temperaturen: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. wzw zw zzw zw wnw w zw w zw wnw nw zzo zzw zw wzw zw wnw ozo verand. windst. wzw nno no wnw wzw windst. nw ono wzw w nw wzw zzw ozo zzo w zzw n n zw windst. zzw 22 12 13 7 16 12 13 6 1 7 4 6 9 0.4 3 B de ten« bot len lan De hee sto< H oni Dir var het een 7 12 11 -0 10 4 1 14 14 3 4 -3 14 17 13 16 11 12 12 1 2 2 0 -2 2 0 0 2 9 4 De Europese Caravan Federatie (ECF) vindt dat het karakter van de Europese kampeerplaatsen wordt aangetast door een teveel aan permanent opgestelde ca ravans en tenten. Trekkende kampeer ders kunnen daarnaast hun tent of cara van steeds moeilijker kwijt. De ECF heeft ■deze ontwikkeling aangekaart bij de EG- commissie voor planologie in Brussel en zal er zelf een studie aan wijden, aldus informatie van de afdeling caravans van de RAI. sie gel prt die nei lat< als Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis c H E eer vie: len me bui E api off Hei ver Sp< me kre I dit zet1 ver jaa aar i Turkse christenen die niet als vluchte ling worden aangemerkt kunnen toch in ons land blijven indien daarvoor klem mende redenen van „humanitaire aard” zijn. De staatssecretaris heeft daartoe al twee maanden geleden een aantal normen geformuleerd. Indien er enige aanwijzing bestaat, dat deze Turken als vluchtelingen zouden kunnen worden aangemerkt, dan zal hun uitwijzing worden opgeschort, zo vertelde de bewindsvrouwe woensdag aan de Tweede-Kamercommissies voor Justitie en Buitenlandse Zaken. Hiertoe zal eerst door Buitenlandse Zaken een onderzoek in Turkije moeten worden ingesteld. gestopt is”. De Vries schrijft Lubbers een transcript te hebben laten maken, omdat hijzelf de door Lubbers ontkende uitlatin gen opgetekend had. Uit de citaten blijkt volgens hem dan ook zonneklaar dat Lubbers mededeling als zou de formulering „ten onrechte” een vrije vertaling van diens woorden zijn, niet juist is. In zijn brief aan minister Scholten schreef Lubbers: „Ik heb niet gezegd dat het besluit ten onrechte genomen was. Sterker, ik had desgevraagd opgemerkt dat die onvermijdelijke beslissing bewust zo genomen was en ik heb er in dat verband op gewezeb dat besluiten met betrekking tot het afstappen van verdere nucleaire bewapening lange en goede voorbereiding vergen, omdat anders geen alternatieven aanwezig zijn”. De Vries schrijft nu daarover: „Uit de citaten blijkt dat u later inderdaad een beetje bent gaan terugkrabbelen en bent gaan praten over de schuld van politici, die niet tijdig gezorgd hadden voor alter natieve benaderingen, zoals met de 155 mm en de neutronenbom wel was ge schied. Behalve uw fractie zal zeker ook de heer Scholten zich daaraan schuldig weten”. De CDA-fractieleider heeft inmiddels weer een brief teruggestuurd aan De Vries. Hij schrijft daarin dat voorzover er sprake is geweest van misverstanden die dezelfde middag nog zijn opgehelderd. „Ik houd deze reactie summier”, zo voegt Lubbers er aan toe. „Het vraagstuk van de kernbewapening is te ernstig om er poli tiek op de vierkante centimeter mee te bedrijven”, aldus de CDA-fractieleider. thema’s van dit congres, is het zogenoem de privé-milieu, waarbij de voeding een heel belangrijke plaats inneemt. Zou daarin verandering aangebracht kunnen worden, dan zou dat een terugloop van ongeveer 50 procent van bepaalde vormen van kanker teweeg kunnen brengen, meent men. Andere factoren zijn onder andere zonlicht, radioactieve straling, si garettenrook en kleurstoffen. (Van onze redactie onderwijs) Ook op papier kun je best een natuurkundeproef laten uitvoeren, als je het maar aantrekkelijk maakt. Dat werd gisteren bewezen bij de schriftelijke eindexamens na tuurkunde voor Mavo, Havo, Athe neum. Een fraaie serie foto’s (bij het Havo zelfs een kleurenfoto) diende als materiaal voor theoretische proefnemingen met een camera en lenzen. Foto-opgave vier bij Havo was door de vormgeving aantrekkelijk. Extra moei lijkheid was wel dat er wiskundige for mules moesten worden afgeleid. Een probleem dat zich ook bij andere na- tuurkunde-opgaven voordeed. Nergens werden de opdrachten echter als ono verkomelijk moeilijk beoordeeld. Opga ve één werd beschouwd als een wegge vertje. De meeste problemen ontstonden bij opgave drie over de deeltjesversnel ler. De tweede condensator leidde tot erg veel gegevens waar rekening mee moest worden gehouden. Bij Mavo-4 overheerste de indruk dat er bij natuurkunde een verantwoord be roep werd gedaan op het inzicht van de De fusie tussen zeven groente- en fruit veilingen in West-Friesland gaat definitief door. Veilingvereniging „De Tuinbouw” uit Grootebroek, die nog dwars lag, is in een extra vergadering akkoord gegaan met de plannen. Eerder slaagde „De Tuin bouw” niet de voor een fusie statutair vastgelegde meerderheid van 75 procent van de leden te krijgen. Nu lukte dat wel: 77 procent ging akkoord. De nieuwe vei ling komt aan de Tolweg in Wervershoof. De omzet zal in de buurt van de honderd miljoen gulden per jaar komen te liggen. Weer in binnen- en buitenland De socialistische kamerleden Epema, Salomons en Haas willen van staatssecre taris De Graaf van Sociale Zaken weten of hij soms van plan is de niet in loon dienst werkende gehuwde vrouwen voort aan een AOW-premie te laten betalen. Dat naar aanleiding van recente berichten, waarin gemeld is dat de staatssecretaris overweegt de AOW-premie die door ge huwde werkende vrouwen is betaald niet meer te restitueren. Koningin Juliana zal maandag de offi ciële opening verrichten van het nieuwe laboratorium. De bouwkosten van labora torium en een gebouw voor proefdieren, waar in totaal 236 mensen werken, bedra gen 45 miljoen gulden. Het ziekenhuisge deelte, het Antoni van Leeuwenhoek- Huis, dat in 1973 zijn nieuwbouw betrok, is dan nu weer herenigd met het laborato rium, waarvan men een duidelijke ople ving verwacht in de research die direct op de patiënten betrekking heeft. Het laboratorium houdt zich bezig met een breed onderzoek en richt zich niet op I één facet van het kankeronderzoek. Zwaartepunten zijn onder andere het er- felijkheidsonderzoek op het gebied van kanker, het onderzoek naar kankerver wekkende stoffen, het verband tussen hormonen en kanker speciaal het borst kankeronderzoek is tot grote hoogte geko men en het onderzoek naar nieuwe behandelingsmethoden. Het Nederlandse Kanker Instituut heeft de taak de verworven kennis ten behoeve van de gehele Nederlandse gezondheids zorg uit te dragen. Ook internationaal zijn er sterke banden met andere instituten, die zich bezig houden met kankeronder zoek. Ter gelegenheid van de officiële ope ning wordt overigens van 8 tot en met 11 mei in het RAI Congres Centrum in Am sterdam een internationale conferentie gehouden, waarbij het centrale thema is I „Milieu en Kanker”. Grote boosdoener bij het ontstaan van kanker, zo blijkt uit de BORSSELE (ANP). - Tientallen organi saties, waaronder de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland, het Energiecomité Zee land, politieke partijen, zoals PvdA en PPR, de FNV en particulieren, alsmede de gemeente Borssele, hebben gisteren in Hei- nekenszand tijdens een hoorzitting be zwaren ingediend tegen het verlenen van een vergunning tot uitbreiding van opslag van radio-actieve stoffen in en bij de kern centrale Borsele, aan de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM). Uit de bezwaren kwam duidelijk naar voren dat de gebeurtenissen in de Ameri kaanse kerncentrale in Harrisburg, de pu blieke opinie ten aanzien van kernenergie heeft beïnvloed. De grootste bezwaren waren dan ook gericht tegen de toenemen de straling bij een verhoogde opslag en de gevaren die dat op zal leveren voor de bevolking en de werkers in de kerncentra le Borsele. De PZEM heeft een aanvraag ingediend om de voorraad splijtstofelementen in de kerncentrale Borssele zelf (het uranium) van 162 tot 620 te verhogen en om een gebouw te mogen bouwen op het terrein van de centrale zelf voor de opslag van 8.000 ton licht radio-actief afval. Het Europees parlement moet bevorde ren dat de Verenigde Naties een hardere 1 lijn gaan volgen ten opzichte van Zuid- I amerikaanse militaire regimes. Dat heeft Bouke Beumer, CDA-lijsttrekker voor de Europese verkiezingen, gisteravond ge zegd in Nijmegen. Het CDA-kamerlid zei dat de Verenigde Naties hun beleid wat betreft Zuid-Afrika ook zouden moeten toepassen op een aantal Zuidamerikaanse dictaturen. Beumer vindt dat het Euro pees parlement zelf meer druk moet pro beren uit te oefenen om eerbiediging van de mensenrechten in die landen af te dwingen. DEN HAAG (ANP). CDA-fractielei der Lubbers heeft enkele weken geleden op een symposium van de Vrije Universi- teit in Amsterdam wel degelijk gezegd dat hij de beslissing de Lance-raket uit te rusten met een nucleaire kop betreurt en dat die ontwikkeling ten onrechte niet stopgezet is. Lubbers ontkende in een brief aan mi nister Scholten van Defensie die opmer kingen te hebben gemaakt, nadat de PvdA-Kamerleden De Vries, Stemerdink en Van der Stoel er vragen over stelden. De Vries heeft 'echter, zo blijkt uit een brief die hij Lubbers heeft gestuurd, de band laten afdraaien waarop de woorden van Lubbers tijdens het symposium staan. Letterlijk zegt Lubbers: „Hardop moet gezegd worden dat in feite de beslissing van de Lance van vorig jaar een in die zin een te betreuren beslissing was. Je moet het volgens mij ook zien, als iets dat op de rails stond en wat ten onrechte niet meer Minister Albeda van Sociale Zaken is gistermiddag van Schiphol naar Washing ton vertrokken. Hij zal daar met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Ray Marshall en een groot aantal Europese bewindslieden van Arbeid en Sociale Zaken informele be sprekingen voeren. Minister Marshall, op wiens initiatief dit informele overleg plaatsvindt, heeft de Europese ministers hiervoor uitgenodigd. In de middaguren kregen V.W.O, HA VO en MAVO voor de eerste maal een moderne vreemde taal voorgeschoteld. Atheneum en gymnasium bogen zich over tekstverklaring Engels (meerkeuze- toets). De vier teksten hadden betrek king op politiek en geschiedenis. Lera ren toonden zich tevreden over de opga ve die een minimum aan „valkuilen” voor de leerlingen bevatten. MAVO en HAVO kregen vijftig vra gen over een aantal Franse tekstfrag: menten te beantwoorden. Een van de vier MAVO-4-teksten kwam ook bij MA- VO-3. De onderwerpen (voetbal, Beatles, Brigitte Bardot) leken redelijk aan te sluiten bij de interesse van de kandida ten. Het niveauverschil tussen de drie en vierjarige MAVO-opleiding kwam overi gens duidelijk tot uitdrukking. Bij het HAVO leverde de eerste tekst (uit Le Monde, onderwerp: jeugdwerk loosheid) wat moeilijkheden op. Weini gen zullen geweten hebben dat „épa- nouissement” ontplooiing betekende. En dat woord nam juist een centrale plaats in het stuk in. Gemakkelijker waren de overige verhalen over de geschiedenis van de tulp, fotografieën, skiën in de zomer, en kamperen. ander land onder te brengen. Dat is vol gens Haars een zaak van de Turken zelf. Om te zien of voor deze Turkse christe nen inderdaad sprake is van een vluchte lingenprobleem, zal door Buitenlandse Zaken onderzocht worden of deze groep in Turkije inderdaad aan vervolging blootstaat. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken zegde toe de ambas sade in Ankara daartoe opdracht te zullen geven. De Kamercommissies waren daar niet zo tevreden mee, omdat Van der Klaauw die toezegging al eerder had ge daan zonder dat het onderzoek feitelijk is ingesteld. Maar volgens de minister kwam dat omdat het betrokken gebied enige tijd door sneeuwval slecht bereikbaar is geweest. De minister zegde ook toe deze proble men volgende week met de Turkse minis ter-president Ecevit te zullen opnemen, wanneer zij elkaar op een vergadering van de Raad van Europa, waar Turkije ook lid van is, ontmoeten. „Ik zal er zeker over praten. Maar dit probleem kan niet in een confrontatie met de Turkse rege ring worden opgelost”, aldus Van der Klaauw. De beloofde 80 procent kan, zo heeft Den Haag meegedeeld, niet worden waar gemaakt. Dit zal grote problemen oproe pen voor het instandhouden van het insti tuut. De smaakbedervende stoffen in ons drinkwater zijn hoofdzakelijk afkomstig van industriële lozingen op het oppervlak tewater. Ondanks geavanceerde zuive ringstechnieken lijken de waterleidingbe drijven hiertegen nauwelijks opgewassen. Maatregelen voor de terugdringing van deze lozingen moeten dan ook als een urgente en noodzakelijke voorwaardé worden gezien voor het veiligstellen van een goede drinkwatervoorziening in oris land. Dit schrijft het hoofd van de chè- misch-biologische hoofdafdeling van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzié- ning in Voorburg, B. C. J. Zoeteman, in het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde. DEN HAAG (ANP). De Tweede Ka mer gaat in samenwerking met de PTT voor een jaar op proef een luidsprekernet exploiteren, dat het mogelijk maakt om in het hele land de kamerdebatten recht streeks te volgen. In eerste instantie wordt gedacht aan organisaties, instellingen en het onderwijs als geïnteresseerden, maar ook hebben zich bij de Kamer al twee exploitanten van kabelnetten gemeld, die de aanslui ting naar particulieren thuis willen ver zorgen. De aansluitingen gaan in de proef periode 140 gulden per maand kosten, bij eenmalige aansluitkosten van tweehon derd gulden. Via kabelnetten zijn aansluitingen bij particulieren mogelijk voor bedragen tus sen de vijf en de tien cent per maand, zo vertelde gisteren Tweede-Kamer-voor- lichter Van Mierlo op een persconferentie bij de start van een grote wervingscam pagne voor abonnees op het luidspre kernet. 1. bew regenbui zw. bew. regenbui regenbui regenbui h. bew. zw. bew. h. bew. regenbui sneeuwbui onbew. zw. bew. sneeuw 1. bew. 1. bew, zw. bew. h. bew. regen zw. bew. onweer regen onbew. onbew. onbew. sneeuw onbew. onbew 1. bew sneeuwbui onbew. zw. bew 1. bew. 1. bew. geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. onbew. onbew. VRIJDAG 4 MEI Zon- en maanstanden Zon op 06.06 uur, onder 21 0& uur Maan op 12.54 uur, onder 03.05 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 10.10 uur en 22 47 uur Laagwater 05.25 uur en 17 58 uur O. £3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2