Schrijvers: ONTGOOCHELDE JAN ZWARTKRUIS k. <1 We hadden aanvallender moeten spelen Mr, ff w i;<W$ I donderdag Af schuiven Rommelig Corners Boniek SS® 3 M E 1 SPORT 19 7 9 MB (Van onze speciale verslaggever) CHORZOW. De droom van Jan Zwartkruis is uit. Tij dens de rust van de wedstrijd PolenNederland in Chorzow bruiste de coach van het Oranje team nog altijd van optimisme. Dat bekende hij na afloop van de door Nederland met 2-0 verloren krachtmeting met de Polen. Polen-Nederland 2-0 (1-0). Scoreverloop: 19. Boniek 1-0, 63. Mazur (strafschop), 2-0. Scheidsrechter: Wurtz (Fra). Toeschouwers: 100.000 (uitver kocht). (Van onze speciale verslaggever) CHORZOW. Net als vier jaar geleden is het Nederlands elftal voornamelijk door een tactische misrekening tegen de Polen de boot ingegaan (2-0). Toen, op 10 september 1975, maakte de technisch directeur van de KNVB, George Knobel, de fout de gastheren schrome lijk te onderschatten. Met liefst 4-1 kreeg Oranje daarvoor de rekening gepresenteerd. Nu werd Polen op twee fronten ver keerd getaxeerd. Aan de hand van de ontmoeting tussen de DDR en Polen, twee weken eer der in Leipzig (2-1), verwachtte bondscoach Jan Zwartkruis dat zijn formatie zou worden gecon fronteerd met een ontstuimige start en een conditionele terug val van de opponent. Op beide punten kwamen de Nederlan ders bedrogen uit. w yür Oranje-uitblinker Jan Peters probeert via een sliding Nawalka de bal te ontnemen. Vedetten de sterren van vroeger Herstel Westduitsers het maar als je hier ooit had kunnen win nen, dan was dat nu geweest”. Schrijvers; Stevens, van van 3 3 3 3 2 1 1 0 0 2 1 1 1 0 1 2 4 4 3 1 8-2 2-0 2-2 1-9 In tegenstelling tot René van de Kerk hof stak Rensenbrink de hand ook in eigen boezem en hij had er dan ook vrede mee, dat hij door Zwartkruis naar deze situatie hebben trachten op te los sen, was niet professioneel. We hebben voor rust echter nog wel de mogelijkhe den gekregen om de zaak recht te trek ken, maar die kansen hebben we laten liggen”. Waarmee de aanvoerder Oranjes fa lende aanvalslinie terecht aan de kaak stelde. Nederland was in Chorzow in feite vleugellam. Rensenbrink bleef voor de zoveelste keer in het Nederlands elf tal ver beneden zijn kunnen, René van de Kerkhof acteerde op hetzelfde matige niveau als hij de laatste tijd bij PSV doet. Beide spelers werden dan ook door Zwartkruis ingewisseld. Geels trad di rect na de rust op voor Van de Kerkhof en later kwam Metgod in plaats van Rensenbrink. Toen was het kwaad ech ter al geschied. .5 .3 4 .5 .3 3 2 1 0 0 2 1 4 0 1 1 0 0 3 2 1 0 0 2 2 5 4 3 2 6 5 4 2 1 12-7 6-9 4-6 2-2 5 4 4 de kant was gehaald. „Met die wissel heb ik geen enkel probleem. Een trainer ver wacht een doelpunt, ja, ik ben wel boos, maar dat is vooral op mezelf. Door de wijze waarop wij speelden, werd ik een beetje moedeloos en dat is natuurlijk verkeerd. Kijk, ik moet het hebben van de middenvelders, die de bal direct op mij spelen. Dat gebeurde niet. Ik raakte daardoor uit mijn spel en heb toen zelf geprobeerd de zaak te forceren en dat lukte totaal niet”. Door de passiviteit van de beide vleu gelspelers slaagde Nederland er niet in tijdens de eerste helft, toen men tegen de verwachting in de strijd kon controle ren, de Polen echt in de tang te nemen. Weliswaar kregen de gasten meer sco- ringsmogelijkheden dan de Polen, maar die waren dan toch te gering in aantal om de gastheren echt te verontrusten. En toen na de hervatting bleek dat de berekeningen van Zwartkruis niet klop ten en de Polen dankzij een betere ver deling van hun krachten dan tegen Oost- Duitsland geen fysieke terugslag kre gen, ging Oranje onderuit. Met Geels voor René van de Kerkhof had de bondscoach meer aanvalsdrift in zijn team willen brengen, maar Krol en de zijnen kwamen steeds meer onder druk te staan. „Er werd toen door ons rommelig gevoetbald”, gaf de aanvoer der toe. En Schrijvers: „Je staat achter en dan wil je een gelijkmaker zien te forceren. Daarvoor moeten risico’s wor den genomen, met als gevolg dat je ach terin vaak man tegenover man komt te staan. In die situaties ontbrak bij ons vaak de nodige rust”. Simpele cijfers illustreren ook duide lijk dat het Poolse uithoudingsvermogen 4 3 2 0 0 0 0 0 0 0 8 6 4 0 0 12-3 7-2 5-5 1-8 1-8 Niets zat Nederland echter mee in deze wedstrijd want in de 28e minuut kogelde Kees Kist na een uitstekend getimede dieptepass van de ijverige Wim Jansen tegen de lat en ook het afstandsschot van René van de Kerkhof werd weggeplukt door de Poolse doelman. Een ongrijpbaar solerende Jantje Peters was ook nog dicht bij een doelpunt toen hij diagonaal kei hard inknalde, maar de bal via een verde diger toevallig in de handen van de keeper sprong. Daarmee waren alle Nederlandse kansen wel geteld. Aan de andere kant moest onder meer Willy van de Kerkhof aan de noodrem trekken door een doorge broken Boniek neer te leggen. WREXHAM (ANP). Het Westduitse voetbalelftal heeft de moeilijkheden van de laatste tijd overwonnen. De moeilijke uitwedstrijd tegen Wales, dat de ranglijst in groep 7 aanvoerde met twee overwin ningen en een doelsaldo van 8-0, werd gisteravond met 2-0 gewonnen. Voor de doelpunten tekenden debutant Zimmer mann (29e minuut) en Fischer (52e). 1. 2. 3. 4. 5. 2 2 1 1 2 2 0 1 0 1 1 3 2 1 1 0 1 0 2 1 2 1 7 5 5 2 1 1 1 1 3 3 De strafschop voor de Polen kwam toch. In een onoverzichtelijke situatie kon Krol niets anders doen dan de bal met de hand spelen. Invaller Mazur vol trok bet vonnis moeiteloos: 2-0. Het enige wapenfeit van Nederland werd daarna nog gerealiseerd door Kees Kist die rake lings overschoot. België Schotland Noorwegen Noord-Ierland blijft Stand in groep 4: Nederland5 Polen4 Oost-Duitsland3 Zwitserland3 IJ sland3 Opstellingen: POLEN: Kukla; Dziuba, Szymanows ki, Zmuda, Plasewski; Lipka, Boniek, Cmiekiewicz (Mazur); Lato, Ogaza en Nawalka. Hoewel Krol, zeker gezien de omstan digheden (hij speelde na zijn langdurige blessure pas zijn derde wedstrijd), niet echt ontevreden was over zijn eigen op treden, gaf ook hij toe dat de afweer had gefaald toen Boniek zo succesvol op avontuur trok. Toen hij zelf de zaak trachtte te corrigeren, was hij in feite al te laat. Zijn sliding kwam daardoor net iets te kort en via zijn been verdween de bal in het doel. „De manier waarop wij Polen verdiende de zege omdat spelers als Boniek, de schitterende spelverdeler op het middenveld, Newalka, de steeds gevaarlijk opkomende middenvelder en vooral ook de oude meester Lato veel gevaarlijker waren dan welke Nederlan der ook. Maar toch zat het fortuin Neder land niet mee. Weliswaar kreeg Polen de eerste schitterende kans na de zoveelste corner, toen Nawalka keihard inknalde en Piet Schrijvers even schitterend redde, maar daarna kreeg Nederland enkele uit stekende scoringskansen. Zo kwam Kees Kist na een wervelende 1-2-actie met Jan tje Peters alleen in het strafschopgebied en zijn schot werd met de grootste moeite door doelman Kukla tot corner verwerkt. Zowel de Anderlecht-speler als de PSV’er schoven een belangrijk deel van hun zwakke verrichtingen af op het middenveld, waar Wim Jansen en Willy van de Kerkhof inderdaad maar weinig van hun schakelende taak terecht brachten. Maar de wijze waarop René zijn handen in onschuld probeerde te wassen, leek nergens op. „Rob en ik werden gewoon veel te weinig aange speeld. We hadden weinig of geen steun en raakten daardoor volledig geïso leerd. Ik denk dat ze op het middenveld een beetje te angstig waren en daardoor te veel bleven hangen. Op die manier konden wij niet in ons spel komen”. Bovendien werkte Nederland zichzelf enkele malen in moeilijkheden door ui terst gevaarlijke terugspeelballen (onder meer door Ernie Brandts en Ruud Krol) op doelman Piet Schrijvers. Maar juist in een periode dat de Nederlandse defensie' de zaak moeiteloos in de hand leek te hebben, was dan toch de eerste Poolse voltreffer in de 19e minuut. Het was een fameuze individuele actie van Boniek die achtereenvolgens Hovenkamp, Krol en Schrijvers op het verkeerde been zette en moeiteloos de bal in het doel tikte: 1-0. Van een revanche voor de nederlaag in Saloniki (4-1) kwam niets terecht. Die ne derlaag was destijds aanleiding tot een wisseling van de macht in het Hongaarse Kwalitatief stond de tweede helft in geen verhouding tot de periode voor de rust. Inzet en strijdlust stonden op de eerste plaats en individueel talent kwam nauwelijks meer tot ontplooiing. Volko men terecht haalde Jan Zwartkruis in de loop van de tweede helft Rob Rensen brink uit het veld om de kracht van Met god in de strijd te brengen. Het mocht allemaal niet baten. Nederland bleef zuch ten onder de Poolse aanvalsstormen en het Oranjeteam mocht van geluk spreken dat de uitstekend leidende Franse scheidsrechter Robert Wurtz geen penalty aan de Polen toekende toen Stevens de Poolse spits Ogaza neerlegde. 6- 9- 6- 9-13 2- 6 Desondanks, zo meenden Krol en Schrijvers, had de schade tot één tegen treffer beperkt kunnen blijven. Zij vochten niet de strafschop, die de Fran se arbiter Wurtz („de man heeft goed gefloten”, vond Krol) wegens hands van de vrije verdediger gaf, zelf aan, maar meenden wel, dat er bij de aan die situatie voorafgaande Poolse aanval sprake was geweest van buitenspel. „Er Klaas Fischer: doelpunt Het eens zo roemruchte elftal van Hon garije bevindt zich nog steeds in een crisis. In plaats van een fikse overwin ning kwam Hongarije tegen Griekenland in groep 6 niet verder dan een troosteloze 0-0. De Hongaarse voetbalaanhang had kennelijk niets anders verwacht, want er waren in het NEP-stadion slechts 10000 toeschouwers. Enkele weken geleden was Zwartkruis getuige van de 2-1 nederlaag van de Pool se formatie tegen Oost-Duitsland in Leip zig. „In die wedstrijd namen de Polen voor de rust ook met 1-0 de leiding, maar in de tweede helft waren ze volkomen van slag en verloren nog met 2-1”, herin nerde Zwartkruis zich als de dag van gisteren en hij voegde eraan toe: „Ook wij stonden na die eerste helft met 1-0 achter, maar dat verontrustte mij niet. Tijdens de rust heb ik mijn spelers voor gehouden dat de Polen in de tweede helft kwetsbaar zouden zijn en ik heb er op gehamerd dat we sterk offensief moesten spelen. Ik was er heilig van overtuigd dat we deze tegenstander op de knieën zou den krijgen. Helaas, het pakte anders uit. We moesten nog een doelpunt incas seren.” De realiteit was zelfs dat juist die twee de helft voor Jan Zwartkruis een nacht merrie werd. In de afgelopen maanden had Nederland weinig gepresteerd in de uitwedstrijden: een nederlaag tegen West- Duitsland en zelfs een blamage tegen de Italianen in Milaan. Maar ondanks de 1-0 achterstand van Nederland in deze kwali ficatiewedstrijd tegen de Polen in de eer ste helft speelde de Oranjeformatie juist voor rust uitstekend. Met een voortreffe lijk georganiseerde verdediging werden de Poolse stormlopen opgevangen en de gevreesde Poolse furie in het eerste kwar tier werd professioneel geblust door de koelbloedig verdedigende Nederlanders. Daarom was het optimisme van Jan Zwartkruis in de rust niet zo misplaatst. Weliswaar speelden de Polen opge jaagd door de 100.000 toeschouwers met een tomeloze inzet, maar briljant voetbal konden deze Oosteuropeanen ook niet op de grasmat leggen. Terecht koos Zwartkruis in de rust dan ook voor nog meer offensieve kracht, want in de tweede helft liet hij de teleurstellend spelende René van de Kerkhof niet meer opdraven en stuurde Ruud Geels in het veld om meer kracht in de aanval te brengen. Maar Jan Zwartkruis moest het zelf ook toegeven: „In die tweede helft bleef het Nederlands elftal ver beneden zijn vorm. Er klopte niets meer van de aansluiting tussen de linies er werd veel te veel in de breedte gespeeld en te weinig geprobeerd met dieptepasses de spitsen Kees Kist en Ruud Geels te lanceren. Ik heb me nu wel gerealiseerd dat ik er mee moet leven: de vedetten van nu zijn niet meer de sterren van vroeger. Het Poolse team werd opge zweept door het fanatieke publiek en dat is alleen te compenseren met een evengro- te inzet. Die ontbrak na de rust bij ons. Enkele weken geleden slaagden de Oost- duitsers er wel in het Poolse verzet in de tweede helft te breken, maar wij werden in die tweede helft voortdurend in de tang gehouden door dit furieus Poolse elftal.” Maar Zwartkruis was realist genoeg om „Bij die goal van Boniek langs niet minder dan drie spelers, dat kan ge woon niet in het moderne voetbal”, al dus de Amersfoortse oefenmeester. En Schrijvers, die bij de doeltreffende in zet van Boniek op de korte hoek gokte en daarmee de weg naar de verste hoek vrij moest geven, maakte zich eveneens boos toen dat belangrijke moment uit de wedstrijd ter sprake werd gebracht. „Onvoorstelbaar. Drie man, die zich in de luren laten leggen. Dat mag natuur lijk nooit”. kwamen toen liefst drie spelers uit de buitenspel-situatie teruglopen. Wij speelden daar ook op, maar toen er niet werd gefloten moesten we alsnog de zaak proberen te redden. Dat liep echter mis”, aldus Krol, die zich zijn 64ste interland (hij deelt het record nu met Puck van Heel) heel wat plezieriger had voorgesteld. deze 2-0 nederlaag als volkomen verdiend te kwalificeren: „Ze moesten van ons win nen om in de race te blijven voor de eindronde van het Europese kampioen schap. En de Polen hebben meer elan, vechtlust en tempo in het spel gebracht dan wij. Dat moet ik eerlijk bekennen. Daarom moet ik deze nederlaag verdiend noemen. Ik ben alleen blij dat we de schade beperkt hebben gehouden tot twee doelpunten waardoor de strijd nog volko men open blijft. Als we straks de Polen in Nederland wel verslaan, hebben we op nieuw de beste papieren.” Jan Zwartkruis is er de man niet naar om spelers, die beneden de maat spelen, aan de schandpaal te nagelen. Daarom noemde hij alleen de voetballers die in zijn ogen meer dan een voldoende haal- haalde Stand in groep 7: 1- Wales 2. West-Duitsland 2 Turkije 4. Malta in de tweede helft geen moment verzwak te. Voor de rust al was de cornerverhou- ding duidelijk in het voordeel van de Oosteuropese ploeg: 7-3. De Poolse aan- valskracht werd na rust nog duidelijker geïllustreerd door die cornerverhouding, want in de tweede helft mochten de Po len acht hoekschoppen nemen tegen Ne derland slechts één. Minder dan Piet Schrijvers en enkele spelers klonk er in de woorden van Oranjes vrije verdediger een verwijt door aan het adres van Zwartkruis. Krol zocht het antwoord op de schuldvraag eerst bij de spelers zelf en niet ten on rechte. De bondscoach had gewoon het grootste gelijk van de wereld toen hij stelde, dat de vedetten het deze keer hadden laten afweten. En ook toen hij bij zijn analyse over het eerste Poolse doelpunt de beschuldigende vinger in de richting van zijn verdediging uitstak, had hij het bij het rechte eind. De beslissing is gevallen Mazur heeft uit een strafschop Polen op 2-0 gebracht, ür den: Jan Peters, die inderdaad schitterde op het middenveld, Hugo Hovenkamp, die de levensgevaarlijke Lato moest uitscha kelen, Kees Kist, die 'de gevaarlijkste stoorzender was in de Poolse defensie en debutant Stevens, die als rechtervleugel- verdediger meer dan een voldoende haalde. Doorslaggevend was dat het Oranje team ditmaal niet zijn zo gevreesde aan valswapen kon ontwikkelen: de opkomen de vleugelverdedigers. Hovenkamp kwam zelden over de middenlijn omdat hij voortdurend door Lato bezig werd gehou den en ook Stevens moest onophoudelijk in de verdediging blijven. Rensenbrink en René van de Kerkhof misten de beweeg lijkheid om aanspeelbaar te zijn en daar door ging van de Nederlandse aanval nau welijks enige kracht uit. Een pluspunt was wel dat Ruud Krol weer uiterst koelbloe dig in het centrum opereerde, maar hij zal voor altijd een angstige droom aan deze wedstrijd overhouden, omdat hij na de rust hands maakte, waardoor de Polen een penalty kregen en nog ruimschoots met 2-0 wonnen. ijn niet meer West-Duitsland, dat eerdere uitwedstrij den tegen Malta en Turkije met 0-0 af sloot, kwam gelijk naast Wales aan de leiding in groep 7. Uitblinker in het Westduitse elftal was Manfred Kaltz, die in deze wedstrijd als vleugelverdediger stond opgesteld. De Hamburger bereidde op meesterlijke wij ze beide doelpunten voor. Wales was zo wel technisch als tactisch de mindere en probeerde dat met ongeoorloofde midde len te compenseren. Met name „gifkik ker” Thomas van Manchester United, die Bonhof het spelen onmogelijk maakte, ging te vaak over de grens van het toelaat bare. Stielike verwerkte de aanslagen op zijn benen het slechtst. Hij zocht wraak, kreeg prompt een gele kaart van de Itali aanse scheidsrechter Michelotti en mocht na een klein half uur van geluk spreken dat hij er geen rode bovenop kreeg, toen hij andermaal opzettelijk Harris tegen de grond schopte. In dit geval sloot de matig leidende Michelotti beide ogen. Het kort daarop volgende doelpunt van Zimmermann luwde grotendeels het vuur in de acties van de Welshmen. Een belang rijke fout van hen was het te laat inzetten van kopbalspecialist Toshack. Dat ge beurde pas diep in de tweede helft toen men op de bank eindelijk tot de conclusie was gekomen dat de Duitse stopper Cull- mann in kopduels een zware onvoldoende 7-5 4- 2 3-3 5- 6 3-6 in groep 1 uitstekend doen. De vijfde wedstrijd ein digde in de derde overwinning. Bulgarije werd met 2-0 verslagen. Nicholl en Arm strong scoorden de doelpunten voor de rust. In Dublin versloeg de Ierse republiek Denemarken, eveneens voor groep 1, met dezelfde cijfers. Daly scoorde voor de pauze, Givens in de tweede helft. Stand in groep 1: Noord-Ierland Engeland Ierland Denemarken... Bulgarije NEDERLAND: Brandts, Krol, Hovenkamp; Willy de Kerkhof, Jansen, Peters; René de Kerkhof (Geels), Kist en Rensen brink (Metgod). Polen verkeerd getaxeerd Doelman Piet Schrijvers kwam daar om na afloop tot de opvallende uit spraak: „We hadden meer van onze ei gen kwaliteiten moeten uitgaan en ons spel minder op dat van de tegenstander moeten afstemmen. Vooral in de eerste helft hadden we aanvallender moeten spelen. Dan had er voor ons beslist meer ingezeten dan deze 2-0 nederlaag”. Ook aanvoerder Ruud Krol was tot de con clusie gekomen, dat het verlies niet nodig was geweest. „Met die wedstrijd van vier jaar geleden vergeleken, heb ben we nu veel meer mogelijkheden gekregen. Toen waren we kansloos. voetbal, maar het resultaat daarvan werk te nog niet door op de sportieve prestaties. Griekenland, dat de eerste wedstrijden in groep 6 had verloren (Finland 3-0 en Sovjet Unie 2-0) nam de leiding van Fin land over. Favoriet blijft echter Sovjet Unie, dat overigens al een wedstrijd (van Hongarije) verloor. Stand in groep 6: Griekenland5 Finland3 Hongarije.4 Sovjet Unie2 België behaalde gisteren in Wenen het vierde gelijkspel in groep 2. Oostenrijk was een falende tegenstander van de Bel gen, die met een verdedigende tactiek, de stand op 0-0 hield. Zelfs Europees topsco rer Hans Krankl (Barcelona) kon het enorme Oostenrijkse overwicht niet in een doelpunt uitdrukken. Daarvoor ont brak het hem en zijn medespelers aan creativiteit. Met het vierde gelijkspel in even veel wedstrijden behield België, dat eigenlijk in niet één duel imponeerde, een kans op de eindronden. Stand in groep 2: Oostenrijk5 Portugal3 ...4 ...3 ...3 1. 2. 3. 4. 5. 1. 2. 3. 4.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 31