Politiek niet haalbaar' -z winters meiweer Thatcher lijkt te gaan winnen achtergrond Oostenrijkers gaan zondag naar stembus Vier doden bij schietpartij in Brussel Rode Kruis mag gevangenen in China bezoeken Twijfels over plan tegen discriminatie Mirages botsen: geen slachtoffers Zwitserse bergpassen gesloten Enorme schade door Succes voor Vredeling Ontvoerde man doodgeschoten 280^ üb 11 Commentaar 1944 Moffenbende Of wel soms? ten en ijn de- ere lid- ?eft 1 de ge zel wat ten nse iro- >ro- yan ter en DONDERDAG 3 BINNEN- EN BUITENLAND M E I 19 7 9 door Nico Scheepmaker lie iter isie VS (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL Na lang touwtrekken is de Europese Commissie gisteren akkoord gegaan met twee belangrijke voorstellen van ingenieur Henk Vredeling, het Nederlandse lid van de Europese Commissie, het „dagelijks EG-bestuur”. Zijn voorstel om de sociale gevolgen van de herstructurering in de Europese staal industrie te helpen opvangen met EG-fondsen werd ongewij zigd aanvaard. Vredelings nota over maatregelen om het be schikbare werk in de EG-landen beter te verdelen, werd in afgezwakte vorm overgenomen. Z O G 3 1 - 1 crijfel Bonn zou afzien van kernfabriek krijgt EG-hulp ri- IR H VREDELING 1 Europese staal Stadhouder Willem V met een Duitsche, eveneens een Wilhelmina von Preussen. ieu- zijn niet BRUSSEL (ANP). Twee Mirages van de Belgische luchtmacht zijn gisteroch tend tijdens een oefenvlucht met elkaar in botsing gekomen. Een van beide toestel len is neergestort. Het andere kon veilig landen op het vliegveld van Sint Truiden. De piloot van het neergestorte toestel heeft zich kunnen redden met zijn schiet stoel. Het verongelukte toestel kwam neer op ongeveer vijftien kilometer ten zuiden van Dinant. Beide Mirages waren afkomstig van de basis Bierset. Een commissie van het Belgische ministerie van Defensie is een onderzoek gaan instellen. Vredeling, die in de Europese Commis sie de portefeuille sociale zaken en werk gelegenheid beheert, had zijn politieke prestige verbonden aan beide voorstellen die aanvankelijk op krachtig verzet bin nen de commissie stuitten. Hij had zelfs laten doorschemeren dat hij zou aftreden als het EG-bestuur zijn voorstel inzake de Dit weinig verplichtende karakter ont neemt veel van de betekenis van Vrede- lings nota, die vooral bedoeld lijkt om het gesprek met de Europese vakbonden op gang te houden. Vredeling wilde verder gaan, maar moest toegeven onder druk van een meerderheid in de dertien leden tellende commissie, die niet wil kiezen tussen de tegenovergestelde standpunten van werkgevers en vakbonden. De tegen standers van werkverdeling in de com missie vrezen ook dat het bedrijfsleven met hogere lasten wordt opgezadeld. socialisme en meer sociale voorzienin gen en tussen het lokaas van belasting verlaging en grotere persoonlijke vrij heid dat hun door mevrouw Thatcher wordt voorgehouden. Hoewel haar par tij bij praktisch alle opiniepeilingen voorop lag, is de persoonlijke populari teit van de „Ijzeren Dame” ver achterge bleven bij die van Callaghan. Bij een van die onderzoeken gaf 47 procent de voor keur aan de laatste als premier tegen 35 voor Margaret Thatcher. Bij de manne lijke ondervraagden lag die verhouding GENÈVE (AFP). China heeft het in ternationaal comité van het Rode Kruis toestemming gegeven alle Vietnamese krijgsgevangenen te bezoeken die tijdens het recente conflict tussen beide landen gevangen werden genomen. Dit heeft het comité in Genève meegedeeld. Maandag zijn afgevaardigden uit Pe king vertrokken naar de provincie waar de gevangenen geconcentreerd zijn. Niet meegedeeld is hoeveel gevangenen er zijn. Alle grote bergpassen in Zwitserland moesten door zware sneeuwval worden gesloten. Over het algemeen kan worden gesteld dat plaatsen boven de duizend meter zijn ondergesneeuwd. De passen die moesten worden gesloten zijn de veer tien belangrijkste noord-zuid- en oost- westverbindingen via de weg. Zoals gemeld is een aantal Belgen door de harde storm van gisteren zwaar ge wond geraakt. Automobilisten verloren de macht over het stuur waardoor ver schillende voertuigen naast de weg be landden. In de haven van Antwerpen zon ken drie binnenschepen, terwijl aan have ninstallaties zware schade werd toege bracht. In het kustgebied moesten veel televisie- antennes en lichtreclames het ontgelden. Van veel woningen sneuvelden ruiten en daken. Electriciteitspalen bleken in veel gevallen niet bestand tegen de harde wind. In het Westduitse Sauerland bleven veel auto’s in de sneeuw steken. Op de auto baan Dortmund-Giessen strandden veel autobestuurders door de gladheid. In het Nedersaksische Wesermarsch werd door ondergelopen campings een schade van anderhalf miljoen gulden aangericht. Va kantiegangers moesten met helicopters van het dak van hun caravans worden gehaald. In sommige delen van noord-Engeland viel vijf centimeter sneeuw. Voor Groot- Brittannië was het de koudste maand mei sinds 1931. VS te kampen hebben met Mestproble men die het gevolg zijn van chemische reacties welke door radioactieve straling op gang worden gebracht. In 1976 werd dit soort corrosie voor het eerst ontdekt en men weet er op dit mo ment niets anders mee te doen dan de aangetaste onderdelen te vervangen. Vol gens Eisenhut treden lekkages van radio actief water op door de corrosie, maar dit zou beneden de toegelaten stralingsnor- men zijn. Elf van de zestien leden van een onder zoekscommissie van de Amerikaanse aca demie van wetenschappen hebben op grond van een onderzoek gesteld dat radioactieve straling altijd gevaarlijk is en een ongevaarlijke dosis niet bestaat. De overige vijf leden zeiden dat deze con clusie niet door hechte bewijzen wordt gestaafd en dat door dit onderzoek de toch al gegroeide vrees na het ongeval bij Harrisburg onnodig wordt vergroot. Het IWV zei in een persverklaring dat het „ernstig betwijfelt of de aanbevelin gen van het rapport meer zijn dan etalage- versieringen.” Zo zouden volgens de bond de aanbeveling om het wettelijk reserve ren van banen voor blanken af te schaffen gemakkelijk waardeloos kunnen worden gemaakt door het alleenrecht van blanke vakbonden om over CAO’s te onderhan delen te laten bestaan. Het IWV stelt zich ook zeer gereser veerd op ten aanzien van de erkenning van zwarte vakbonden, die „verre van duidelijk” zouden zijn. Wat het IWV be treft is de belangrijkste toets de onmiddel lijke erkenning van de bestaande onaf hankelijke zwarte vakbonden. De voorzitter van de grote blanke vak bond voor de metaalindustrie, Borman, zei dat de bekendmaking dat de regering de voorstellen van Wiehahn over zal ne men „een klap is in het gezicht van de blanke bonden en werknemers, zoals die in de geschiedenis van Zuid-Afrika nog niet is uitgedeeld.” Koning Willem I met de Duitsche Wil helmina von Preussen. Stadhouder Willem IV met de Duitsche Anna van Hannover. Johan Willem Friso met de Duitsche Maria Luise von Hessen Kassel. Hendrik Casimir II met de Duitsche Amalia von Anhalt Dessau. Van de week viel mijn blik op een hoofdredactioneel commentaar iri het Al gemeen Handelsblad van 15 januari 1944, dat curieus genoeg is om in de nadagen van koningin Juliana’s 70ste verjaardag even aan te halen. Halverwege het com mentaar wordt gezeg: „Welaan, wij wijzen erop, dat Prinses Juliana, de dochter van Koningin Wilhel mina is gehuwd met den Duitscher Bern- hard von Lippe Biesterfeld; Koningin Wilhelmina de weduwe is van den Duitscher Heinrich von Mecklenburg; Wij meenen goed te doen, met dezen commentaar te volstaan”. Via Radio Oranje op 24 april 1943 des avonds om kwart voor acht ving de Ko ningin haar toespraak aan met de volgen de woorden: „Landgenooten, alvorens ik mij met ver schillende aangelegenheden ga bezighou den, wil ik een hartstochtelijk protest la ten hooren tegen de sluw uitgevoerde en steeds erger wordende maatregelen, die de moffenbende in ons land ten uitvoer brengt”. Op 10 Mei 1943 des middags om één uur begon Koningin Wilhelmina haar toe spraak voor Radio Oranje met de volgen de woorden: „Landgenooten in Nederland, in de overzeesche gewesten en in den vreemde! Heden gaan de gedachten van ons allen uit naar den verraderlijken aanslag, dien de moffen op ons vaderland hebben ge pleegd en naar de maatregelen in de afge- loopen drie jaar, die in stijgende mate zijn gericht op de uitroeiing van ons volk”. wil and rza- itin- igs- 3 en ïten eek uit- itri- L. ier- ikel t de SHAKER HEIGHTS (Reuter). De Amerikaanse supermarkt-magnaat Julius Kravits is gisteren in de buurt van Cleve land door zijn ontvoerders doodgeschoten toen hij er niet in geslaagd was een losgeld voor hemzelf van ongeveer drie miljoen gulden bijeen te krijgen. De 67-jarige Kravitz en zijn vrouw Geor gina werden dinsdag door twee gewapen de mannen ontvoerd. Zij werden rondge reden in Shaker Heights, een voorstad van Cleveland. Daar probeerde het slacht offer telefonisch geld bijeen te brengen voor zijn vrijlating. Toen dat mislukte werden schoten afgevuurd op de ontvoer den. De echtgenote van Kravitz kwam er van af met een schot in de arm. De politie meent te weten wie de daders zijn. Ico- i in aar ZA- zei sen, ruit- itief uw” is in laan 'uin- itajr cent wel: vei- lOOf. ierd jen. Ook in het binnenland was de materiële schade groot. Enkele grote tenten waar beurzen en tentoonstellingen werden ge houden vlogen de lucht in. Verschillende bouwkranen vielen om, overigens zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. i is ing- me- een van be- op rleg ters Zonder ons te stellen op het standpunt: „U vraagt, wij draaien”, willen wij toch aan dit verzoek voldoen, omdat deze brief was ondertekend door een ons bekenden lezer van anti-revolutionairen huize. Wel aan dan, de allersterkste anti-Duitsche woorden die Koningin Wilhelmina, bij ons weten, heeft gesproken, waren de vol gende. En daarna volgde het eerder gememo reerde „commentaar”. En wat me nu, als een bliksemslag bij heldere hemel, getrof fen heeft, is dat een volgzaam en streng gecontroleerd dagblad, gedurende de be zetting en zonder enig steekhoudend tegenargument, deze bittere woorden van onze koningin in ballingschap kon publi ceren, terwijl publikaties van vergelijkba re aard momenteel geheel ondenkbaar zijn ih de Sovjet-Russische pers. Of wel soms? KAAPSTAD (AP/UPI). Het Interna tionaal Verbond van Vakverenigingen (IWV) heeft gisteren zijn twijfels uitge sproken over het rapport van de Zuidafri- kaanse commissie Wiehahn, waarin wordt gepleit voor het opheffen van discrimine rende regels in de arbeidsverhoudingen in dit land. Vredeling meent dat betere werkverde ling tot stand kan worden gebracht door zes maatregelen: Een kaderakkoord tus sen de sociale partners over de jaarlijkse werktijd; beperking van systematisch overwerk (de ministers van Sociale Zaken van de Negen zijn het hierover al in grote trekken eens geworden); invoering van een vijfploegenstelsel in continubedrij ven; vervroegde pensionering; uitbreiding beroepsopleiding; en beperking van de activiteiten van uitzendbureaus. dat verder in rechte mannelijke lijn teruggaande Koning Willem II met Anna Paulowna van Rusland, dochter van Tsaar Paul I en de Duitsche Sophia Doro thea von Württemberg was getrouwd; (Van onze redactie buitenland) De Britten houden vandaag algemene verkiezingen die volgens de laatste opi niepeilingen, hun land voor het eerst in zijn geschiedenis een vrouwelijke pre mier zullen bezorgen. Verwacht wordt dat de conservatieve partij van me vrouw Margaret Thatcher een meerder heid van tien tot dertig zetels in het Lagerhuis zal krijgen. De stemlokalen zijn vanmorgen 7 uur plaatselijke tijd opengegaan, dat is acht uur onze tijd en sluiten vanavond om 10 uur, elf uur onze tijd. De eerste uitslagen worden om streeks half een (onze tijd) verwacht. De weerkundigen voorspellen voor de verkiezingsdag sneeuw, hagel, regen een harde wind bij temperaturen tussen nul en tien graden. Slecht weer en dus een lage opkomst zijn altijd in het voordeel van de conservatieven gebleken. De par tij die 318 of meer zetels verovert heeft de volstrekte meerderheid. Het Lager huis telt 635 zetels. Zou het een nek-aan- nek race worden dan kan het wel mor genmiddag worden voordat de einduit slag bekend is. De kort voor de stem ming gehouden opiniepeilingen geven de conservatieven echter een voor sprong die varieert van twee tot zeven procent op de regerende socialisten. Dit zou betekenen dat de 53-jarige Margaret Thatcher met een meerderheid van tien tot dertig zetels 10 Downing Street wordt binnengeloodst. De leider van de liberale partij, David Steel, ziet in de resultaten van de opinie peilingen een mogelijkheid dat zijn har- tewens in vervulling gaat: voldoende ze tels te krijgen om een stevige vinger in de pap van het Lagerhuis te krijgen als het krachtsverschil tussen de twee grote rivalen erg klein zou zijn. De ongeveer 41,5 miljoen Britten van achttien jaar en ouder moeten een keus maken tussen Callaghans (labour) per spectieven van nog eens vijf jaar staats- In de rechte mannelijke lijn teruggaan de zien we dus dat alle voorvaderen op één na (Koning Willem II), mitsgaders de Koningin zélf en haar dochter Juliana met Duitschers waren getrouwd. Ook haar oom en tante Prins Hendrik en Prinses Sophie, broer en zuster van Koning Wil lem III waren getrouwd met Duit schers, respectievelijk met Amalia von Sachsen Weimar en Karl Alexander von Sachsen Weimar Eisenbach. ons istig dak- I rive- gbe- >sen. van een arde van oris ché- het rzie- a, in ndè. (Van onze redactie buitenland) GENEVE, BRUSSEL, BONN, PARIJS, LONDEN. Als gevolg van de barre weersomstandigheden is in verschillend Westeuropese landen grote materiële schade aangericht en werd het verkeer op enkele plaatsen totaal ontwricht. Wil men dan nog verder teruggaan dan 1657, dan blijkt, dat het Huis der Koningin zijn oorsprong vindt in den Duitscher Walram von Laurenburg, eersten graaf van Nassau (overleden in 1198) en later in de Duitschers Willem den Rijke en Juliana von Stolberg, de ouders van onzen grooten Zwijger van wien ons dierbaar en eerbiedwaardig volkslied zegt: „Wilhel mus van Nassouwe, ben ick van duyt- schen bloet”. ma, :re- ■ten on- ort- Dat ten, iris ge niet sociale begeleiding van de sanering van de noodlijdende staalindustrie in de Euro pese Gemeenschap zou verwerpen. Dit laatste leek drie weken geleden een reële mogelijkheid. Vooral de staalondernemingen in Bel gië, Frankrijk, Luxemburg en Engeland zullen profiteren van de maatregelen die de Europese Commissie nu wil nemen, aangenomen dat de ministers van Sociale Zaken van de Europese Negen Vredelings voorstel goedkeuren. De Commissie wil meebetalen aan vervroegde pensionering, verkorting van de werkweek en invoering van een vijfde ploeg bij bedrijven met continu-arbeid alsmede beperking van overwerk. In totaal zullen dit jaar en in 1980 circa 380 miljoen gulden beschikbaar worden gesteld voor de sociale maatregelen in de staalindustrie. Ongeveer 80.000 werkne mers zullen hiervan tot eind volgend jaar kunnen profiteren. Van dit bedrag gaat een kwart naar „tijdelijke werkloos- heid”(in de vorm van beperking van de werkweek, vijfde ploeg) en 15 procent naar de beperking overwerk. Voor het overige gaat het om sociale maatregelen die al jarenlang worden genomen op basis van het EGKS-verdrag. De „mededeling” over werkverdeling - een vooral door de vakbonden gepropa geerd middel om de werkloosheid te be strijden - wordt voorgelegd aan de minis ters van Sociale Zaken en van Financiën en Economische Zaken van de EG-landen. Nadat dezen zich half mei zullen hebben uitgesproken zal de Europese Commissie een nieuwe nota opstellen ten behoeve van de regeringsleiders van de Negen, die in juni weer bijeenkomen. Daarin zullen ook concrete voorstellen worden gedaan. (Van onze redactie buitenland) BONN-WASHINGTON. Naar in de Westduitse hoofdstad Bonn verluidt, is het bouwen van een opwerkingsfabriek voor nucleair afval bij het dorpje Gorleben, dichtbij de grens met Oost-Duitsland, op dit moment politiek niet haalbaar. Bondskanselier Schmidt en de premier van de deelstaat Neder-Saksen, waarin het dorpje ligt, hebben gisteren met el kaar gesproken over Gorleben. Officieel is er nog niets bekendgemaakt, maar vol gens welingelichte kringen is de beslissing over de bouw van de opwerkingsfabriek uitgesteld tot er meer zekerheid is over de risico’s van deze techniek. Premier Albrecht, die de beslissing op 16 mei bekend zou moeten maken, zou niet alleen de verantwoordelijkheid willen dragen voor het project. Hij zou wel toe stemming willen geven voor het starten van proefboringen in het gebied. Daar mee is de mogelijkheid groter dat ook bij Ahaus, nabij de Nederlandse grens een voorlopig opslagcentrum voor radioactief afval wordt gebouwd. Deze bouw was afhankelijk gesteld van toestemming voor proefboringen bij Gorleben. De Amerikaanse „Consumer Power Maatschappij” heeft twee kerncentrales in de Amerikaanse staat Michigan geslo ten. Een zou onvoldoende zijn beveiligd tegen aardbevingen. De ander lekte radio actief water, zo is meegedeeld. Een lid van de Amerikaanse commissie voor toezicht op het gebruik van kern energie (NRC), Eisenhut, heeft gisteren verklaard dat zestien kerncentrales in de WENEN (DPA) Na een verkiezings- 'campagne zonder bijzondere hoogtepun ten zal Oostenrijk zondag over de samen stelling va zijn nieuwe parlement beslis sen. Daarbij hebben de socialisten onder kanselier Bruno Kreisky, die sinds negen jaar alleen regeren, een absolute meerder heid te verdedigen. Bij de vorige verkiezingen, in oktober 1975, veroverden zij 93 van de 183 zetels. De Oostenrijkse Volkspartij (OEVP), met Josef Taus aan het hoofd, bracht het tot 80 zetels, terwijl de Vrijheidspartij FPOE, onder leiding van Alexander Goetz, 10 zetels veroverde. Behalve de genoemde partijen doen ook nog de communisten mee. Zij verkregen in 1JJ75 slechts 1.2 procent van de stemmen. Voor het eerst op een verkiezingsdag is het verbod op het schenken van alcoholi sche dranken opgeheven. Dit wordt voor al betreurd door de Christelijke Sociale Arbeidsgemeenschap die in Tirol een lijst heeft ingediend. Deze partij staat een poli tiek voor „in het licht van de tien gebo den” en wil onder meer pornografie uit bannen en verhinderen dat Oostenrijk „een marxistische, totaal goddeloze staat” wordt. zelfs 53 tegen 29 procent. Zelfs haar seksgenoten zijn niet allen verrukt van deze mogelijke vrouwelijke premier. Op een verkiezingsbijeenkomst werd zij ge confronteerd met de leuze: „vrouwen rechten ja, rechtse vrouwen neen”. Het kiesstelsel in Groot-Brittannië kent geen evenredige vertegenwoordi ging. Een kandidaat die de meeste stem men krijgt, al is het maar een stem meer, is voor het hele district gekozen als afge vaardigde voor het Lagerhuis. Er zijn ditmaal 2571 kandidaten gesteld, een re cord. Zij variëren van conservatieven en socialisten tot communisten en fascis ten. Er is ook een groot aantal splinter partijen, zoals de nationalisten van Cornwall, Wales en Schotland, de bewe ging Troepen weg uit Ierland, alsmede maoïstische en trotzkistische groepe ringen. Veel belangstelling gaat uit naar wat de Milieupartij en het fascistische Natio nale Front zullen krijgen. Vooral deze laatste neo-nazibeweging heeft de afge lopen dagen van zich doen spreken. Het Lagerhuis, dat op 7 april werd ontbonden, was op dat moment als volgt samengesteld: Labour (incl. de niet stemmende voorzit ter) 307 Schotse arbeiderspartij 2 Noordierse Sociaal-Democraten 1 Onafhankelijke Republikeinen Noord- lerland 1 Conservatieven 282 Liberalen 14 Unionisten Ulster 9 Democratische Unie Noord-Ierland 1 Schotse Nationalisten 11 Nationalisten Wales 3 Vacant 4 Totaal aantal zetels 635. Bondgenoten van Labour waren de Schotse Arbeiderspartij, de Noordierse sociaal-democraten en de Noordierse onafhankelijke republikeinen, gezamen lijk beschikkend over vier zetels. dat haar vader Koning Willem III achtereenvolgens was getrouwd met de Duitsche Sophia von Württemberg en met de eveneens Duitsche Emma von Waldeck Pyrmont, moeder van de spreekster; In bijna geheel Frankrijk vielen sneeuwbuien. Alleen de gebieden aan de Middellandse Zee werden voor het barre weer gespaard. Hoofdredacteur S. S. Hoogterp (beteke nisvolle voorletters!) had eens moeten we ten dat daar een kwart eeuw later Claus von Arnsberg nog bij zou komen! Het meer curieuze van deze Duitse annexe ring van de leden van ons Koninklijk Huis (Holland annektiert zich selbst?) in het toen Deutschfreundliche Algemeen Han delsblad, waarin pal onder dit commen taar nog plaats was voor een melding over keuringen voor de Waffen SS, is toch de aanleiding: „Naar aanleiding van het feit dat wij eenige malen toespraken hebben gepubliceerd, welke de Koningin, ir. Al- barda, professor mr. Gerbrandy en mr. Van Kleffens hebben gehouden, vraagt men ons, ook eens woorden van de Konin gin te publiceeren „waarin deze zich keert tegen de Duitschers’’en om „daarbij dan een even rustigen commentaar te geven als in die andere gevallen”. te ijks Ne- aar- zali- scht eeld uits iris zes irif- 978, nale Winterromantiek in Zwitserland waar een centimeters dikke sneeuwlaag het lentelandschap bedekte Sommige bergpassen moesten zelfs worden gesloten BRUSSEL, PARIJS (Belga, AP). Bij een schietpartij in Brussel zijn gisteren vier mensen gedood. De slachtoffers vie len in een appartement waar de politie met behulp van traangas een man naar buiten dreef en arresteerde. De man wierp bij het verlaten van het appartement een mes weg. De vier slacht offers zijn met geweerschoten gedood. Het zijn drie mannen en een vrouw. De vermoedelijke dader is een 38-jarige Spanjaard die in Brussel werkt en ruzie met de vier omgekomen mensen had ge kregen. De Franse politie is een grootscheeps onderzoek begonnen naar de daders van zeker tien bomaanslagen in en rond Parijs op overheidsbedrijven en particuliere on dernemingen. De aanslagen weiden in de nacht van dinsdag op gisteren gepleegd en richtten alleen materiële schade aan. De Franse regering Jieeft aangekondigd dit jaar duizend politiè-agenten extra in te zetten in een poging het geweld effectie ver te bestrijden. Voor de komende drie 1 jaar worden nog eens drieduizend man aangetrokken. CF) ►ese oor ca- ?er- ira- aeft EG- en dus van

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3