Verkoopkansen straaljager verbeterd Minister bang voor Directeur Martinair verwacht druk zomerseizoen Hulpverleners IJmond teleurgesteld over vluchtelingenbeleid milieuramp op zee Geen gordels om: bejaard echtpaar door autoruit Politieke dag over Europese verkiezingen WAND- EN VLOERTEGELS OPEN HAARDEN BADKAMERS HANDGEVORMDE STENEN EN STEENSTRIPS r’ sdrij Jor al in erhous. 11378 oude I en enht eme 6. Uitwaterende Sluizen J. W. Meijer kandidaat voor bestuursfunctie l W or al |L erhou 11376 CHILD n snel 11 10 IJMOND ■VRIJDAG 4 M E I 19 7 9 laraties B' (Van een onzer verslaggevers) w i to IRS sun In onze nieuwe SHOWROOM kunnen wij u een uitgebreide kollektie tonen van: SCHIPHOL. Vanaf Schiphol-Oost heeft gisteren de eerste door Fokker gebouwde straaljager F-l 6 een testvlucht gemaakt. Het was het eerste toestel van een serie van 102 machines voor de Koninklijke Luchtmacht. De testvlucht is naar tevredenheid verlopen, aldus een woordvoerder van Fokker. Vandaag zou bij goed weer een tweede vlucht worden gemaakt. I (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De Nederland se toerist trekt zich weinig aan van de oproep van minister An- driessen van financiën, om de va kantie in eigen land door te bren gen. Dat is de stellige indruk van directeur Martin Schröder van charter-luchtvaartmaatschappij Martinair. „Jammer voor An- driessen en voor de betalingsba lans”, aldus Schröder, „maar de consument zal toch de zuidelijke zon blijven kopen. Het komende vakantieseizoen ziet er voor ons uitstekend uit”. ito b D F-l 6 voor het eerst de lucht in tr De F-l 6 vlak voor de start. ■ir De F-l6 is zojuist opgestegen. Buitenlandse vakantie in trek ondanks oproep van minister ur rood I., radio eding en II <1., radio ir De heer J. M Schröder, oprichter-directeur van Martinair (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) KEUR BOUWMARKT n met., orting radio bekt, bekt, i/ersn. 977 zaterdags van OPENINGSTIJDEN: dl. t/m vr. »T ito’ Burgemeester drs. J. Reehorst van Haarlem, vurig voorstander van een Verenigd Europa en voorzitter van het regionaal comité zal de aanwezigen toespreken alvorens de politici aan het woord komen. Op de Europamarkt zijn voorts films en dia's te zien die betrekking hebben op het werk van het Europees Parle ment terwijl de verschillende politieke partijen een marktkraampje hebben staan in het Concertgebouw. Jan Nelis- sen leidt de sprekers die kandidaat staan voor het Europees parlement, in met een stukje poppenspel. grondverbetering voor de fundering rond de twee miljoen gulden gekost. De minister juicht het initiatief uit het Nederlandse bedrijfsleven toe om een „sleephopperzuiger” voor het onderhoud van vaarwegen te bouwen, die tevens als olieopruimer zal worden ingericht. Te meer daar de capaciteit van het oliebe- strijdingsvaartuiv van Rijkswaterstaat, de smal 8, beperkt is. Minister Tuijnman zei te hopen dat hij binnen „niet te lange tijd” een beslissing zal kunnen nemen over een regeling voor de coördinatie van het opruimen van gro te hoeveelheden olie op de Nederlandse stranden. De regeling, die momnenteel door een werkgroep wordt opgesteld, is volgens hem in een vergevorderd stadi um. Het gaat er daarbij om tot een beter samenspel te komen tussen de verant woordelijke instantie op zee, rijkswater staat, en die op land. In het kader van de festiviteiten die verbonden zijn aan het 75-jarig bestaan van de Scheveningse haven zal op 19 mei open huis gehouden worden in het nieuwe gebouw van directie Noordzee. Fokkers testpiloot Henk Themmen joeg de F-l 6 gisterochtend tegen half elf over de startbaan van Schiphol, om de jager in steile vlucht omhoog te laten klimmen. Op een hoogte tussen 15.000 en 40.000 voet werd boven land de motor uitgetest. Later vloog Themmen het toestel naar het spe ciale testgebied boven de Noordzee, ten noorden van de Wadden. Daar trapte hij de jager flink op zijn staart en bereikte hij met een supersone knal voor het eerst een snelheid hoger dan die van het geluid. „Neen, losse schroefjes hebben ze niet ontdekt”, aldus een woordvoerder van Fokker over de testvlucht. „Dat zou ook Naast de 174 toestellen die bij Fokker op Schiphol in elkaar worden gezet, zal de Nederlandse fabriek 617 middenromp- zeker twaalf miljoen bedragen, verwacht Schröder. Dat betere resultaat zal niet alleen door de betere situatie op de vakan- tiemarkt worden bereikt, maar ook door een toenemend aantal vluchten dat in opdracht van buitenlandse luchtvaart maatschappijen zal worden uitgevoerd. Het vliegen in opdracht zal in 1979 veertig Martinair, zo zie directeur Schröder, zal de komende jaren op meerdere paarden blijven wedden. Naast de Nederlandse vakantiemarkt zijn dat het vrachtvervoer en het vliegen voor andere maatschappij en. Daarnaast heeft de chartermaatschap pij enkele dochterondernemingen voor andere activiteiten. Deze houden zich on der meer bezig met verkoop en onderhoud van sportvliegtuigjes, reclamevluchten, het opleiden van sportvliegers, horeca- en promotie-activiteiten en computerservice. De dochters droegen vorig jaar met bijna 19 miljoen gulden bij aan een bedrijfsom- zet van ruim 250 miljoen. KOUDENHORN 54-56 Tel. 023-321212-322368 s maandags gesloten donderdag 's avonds geopend tot 21.00 uur. 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur Ru. ha te dat onder meer Daf en Hollandse Signaal. Hoe meer klanten er komen voor de F- 16, hoe meer ook Nederland terugverdient van de investering voor de 102 toestellen die de Koninklijke Luchtmacht heeft be steld. Op het ogenblik, aldus een woord voerder van Fokker, is al een compensatie bereikt van 58 percent. Fokker heeft goe de hoop dat dit percentage zal toenemen, vooral nu Canada, waar de kansen tot voor kort zeer gering leken, nu toch een serieuze kandidaat-koper blijkt te zijn. Een bestelling van de sjah van Iran voor 160 F-16’s is inmiddels door het nieuwe bewind geannuleerd. Bovendien werden er proeven met de boordradar gedaan, waarbij de F-l 6 op de voet werd gevolgd door een straaljager van de luchtmacht. Na bijna anderhalf uur zette Themmen het toestel op Schip hol weer aan de grond en kon hij samen met de Amerikaanse invlieger Dave Pal mer tevreden uitstappen. -- HAARLEM. Drs. A. Oostlander van het CDA, B. Cohen (PvdA), VVD’er H. van Leuven-Ederveen, Ri- nus Haks (CPN), D'66’er Suzanne Dek ker en Leo Jansen (PPR) spreken za terdag in Haarlem in het kader van de Europese verkiezingen die op woens dag 7 juni in Nederland worden ge houden. (Van onze streekredactie) HALFWEG. Als gevolg van het ont breken van veiligheidsgordels in hun au to, zijn twee bejaarde mensen bij een botsing met hun hoofden door de voorruit geschoten. Zij liepen daardoor verschil lende snijwonden in het gezicht op. De vrouw heeft bovendien een gebroken arm opgelopen. De Opel waarin het Bever- wijkse echtpaar reed, had als bouwjaar 1969. In auto’s uit dit jaar is het niet verplicht gordels te hebben. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg Haarlem-Velsen, toen de 72-jarige man met zijn auto achterop een file reed. Dat gebeurt tijdens een manifestatie die onder auspiciën van het Regionaal Comité Rechtstreekse Verkiezingen Europees Parlement in het Concertge bouw wordt gehouden. De manifesta tie, die van tien tot vier uur duurt, heeft de naam Europamarkt meegekregen. percent van de werkzaamheden omvat ten, verwacht Martinair. De maatschappij vliegt onder meer voor Singapore Airli nes, Phillipine Airlines en het Indonesi sche Garuda. In de luchtvloot van Martinair vliegen drie DC-9’s, nogal lawaaiige en brandstof verslindende toestellen. Over de aanschaf ngo I. ol ilvint ard. Tü’-" (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/IJMOND. Het Permanent Overlegorgaan uit de IJmond, waarin politieke partijen, vakbonden en kerkelijke groeperingen samenwerken op het terrein van hulp aan politieke vluchtelingen uit Zuid-Amerika, heeft gisteren een bijzonder teleurstellend gesprek gevoerd met het Ministerie van Buitenlandse Zaken over het vluchtelingenbeleid van de regering. Tijdens dit onderhoud, dat op initiatief van het Overlegorgaan plaatsvond en waaraan tevens SCAN, het Federatie Uruguay Comité en het Chili Comité deelnamen, werd duidelijk dat minister Van der Klaauw er van uitgaat dat de nood onder de Zuidamerikaanse vluchtelingen is afgenomen. Daarmee wordt het geringe aantal visumaanvragen verklaard. De hulpverleners stellen daarentegen dat het probleem niet kleiner is geworden, maar dat het zich alleen heeft verplaatst naar andere landen. Er verblijven in Ar gentinië volgens het Overlegorgaan dui zenden Chileense en Uruguayaanse vluchtelingen die graag naar Nederland zouden willen komen, maar ze durven geen visum aan te vragen omdat ze geen vertrouwen in de Nederlandse ambassade in Buenos Aires hebben en omdat ze con stant worden vervolgd. Werden er in ’76 nog 414 visa verstrekt, vorig jaar was dat teruggelopen tot 181 en dit jaar is er zelfs nog aan niemand toes temming gegeven om naar Nederland te stukken voor F-16’s bouwen. De deelne ming in de produktie van de jager kan nog groeien, wanneer buiten de drie Europese landen en de Verenigde Staten nog meer landen tot aanschaf van de F-l 6 overgaan. De vooruitzichten op dit punt zijn gun stig. Een concrete order voor 75 toestellen is al geplaatst door Israel, terwijl Austra lië, Spanje en sinds kort Canada het toes tel hebben betrokken in hun laatste selec tie voor een definitieve keuze. Deze drie landen hebben samen ongeveer 360 toes tellen nodig. Van de contractwaarde zal 15 percent geproduceerd worden door Ne derlandse beHriwen Naast Fokker zijn komen. Volgens de hulpverleners werkt de ambassade in Buenos Aires onvoldoen de mee. Er liggen nu nog steeds 19 visa die volgens het Permanent Overlegorgaan wegens laksheid van de ambassade nog niet zijn gebruikt door de betreffende personen. Mr. De Graaf, die namens het ministerie aan het gesprek deelnam, zeg de toe die klacht te zullen onderzoeken. Inmiddels hebben de teleurgestelde hulpverleners steun gezocht bij de politie ke partijen in Den Haag. Ze hopen dat er binnenkort in de Tweede Kamer vragen zullen worden gesteld over het beleid van Van der Klaauw ten aanzien van 'de Zuid amerikaanse vluchtelingen. Martinair, dat ongeveer 35 percent van de Nederlanue vakantievluchtenmarkt beheerst, heeft voor het eerst dit jaar niet te maken met annuleringen op vrij grote schaal, maar kan zelfs bijboekingen van reizen noteren. De toeslag op de prijzen als gevolg van het duurder worden van vliegtuigbrandstof, lijkt geen invloed op de klandiezie te hebben. Schröder: „De brandstoftoeslagen worden geaccepteerd door de consumenten. De boekingen gaan gewoon door, hoewel er bedragen van dertig tot vijftig gulden per persoon bij moeten, toch een flinke hap uit het vakan- tiebudget. Maar het is de vraag, hoe de brandstofprijzen zich blijven ontwikke len. Als er volgend jaar nog eens veertig gulden op de prijs moet, dan weet ik nog niet of in hoeverre de consument aan zuidelijke vakantiebestemmingen blijft vasthouden”. Martin Schröder zei dit donderdagmid dag bij de presentatie van het jaarverslag van zijn bedrijf over 1978, dat een netto winst van ruim negen miljoen gulden ver meldt. Over het lopende jaar zal de winst 3FFÈÊÏ'; >f anfe|> ers Ti int Pet De komende maanden zullen stijgende en landende F-16’s op Schiphol een ver trouwd beeld vormen. Themmen en zijn mannen móeten er 174 invliegen, 102 voor de Nederlandse Luchtmacht, de overige voor Noorwegen. Fokker bouwt de toe stellen in opdracht van de Amerikaanse fabriek General Dynamics, waar Neder land, Noorwegen en België gezamenlijk een bestelling hebben gedaan. De eerste F-l 6 die bij Fokker is gebouwd zal op 6 juni worden overgedragen aan de Koninklijke Luchtmacht. VELSEN. Bij Uitwaterende Sluizen in Edam (Hoogheemraadschap voor Ken- nemerland en West-Friesland) is aanstel ling van een nieuwe vertegenwoordiger in het bestuur aan de orde voor de gemeen ten Velsen, Beverwijk en Heemskerk sa men. B. en W. van Velsen hebben hiervoor wethouder J. W. Meijer kandidaat gesteld met als plaatsvervanger collega-wet- houder K. W. Bijl. Wethouder N. F. Kae- bisch van Beverwijk, tot dusver als hoofd ingeland (bestuurslid) de vertegenwoordi ger voor de drie IJmond-gemeenten, heeft onlangs uit die functie afscheid genomen. van vervangende vliegtuigen is Schröder nog in onderhandeling. Binnenkort ver wacht hij de knoop door te kunnen hak ken. Naast Amerikaanse vliegtuigen is de Europese Airbus een mogelijke opvolger van de DC-9. Bovendien zou Martinair voor aanschaf van de nieuwe Fokker F-29 kunnen kiezen. Zolang er nog onderhan deld wordt, wil Schröder echter geen en kele uitspraak doen over voorkeur van zijn bedrijf voor een bepaald merk. In een terugblik op het jaar 1978 noem de Schröder de stopzetting van de vluch ten op Noord-Amerika een emotioneel ge laden beslissing. „Veertien jaar lang heb ben we op Amerika gevlogen. Maar het ging niet meer. De eerste maanden van het vorig jaar waren de toestellen onder bezet. In juli en augustus zaten we vol, zo erg zelfs dat de mensen bijna op de vleu gels vastgebonden moesten worden, maar tegen prijzen die bij lange na niet kosten dekkend waren”. Met nadruk stelde Schröder dat het om een voorlopige stop zetting van deze vluchten ging. „We willen terugkomen als er weer sprake is van een redelijke inkomstenontwikkeling. Aan het spel van de lijndienstmaatschappijen om tegen dumpprijzen te vliegen, willen wij niet meedoen”. DEN HAAG. Minister Tuijnman is erg bezorgd over mogelijke milieurampen, die ons op en vanuit de Noordzee kunnen overkomen. Hij wil niemand de illusie geven dat het mogelijk zal zijn de gevolgen van een ramp als met de Amoco Cadiz vorig jaar op te vangen. „Daar is ons apparaat gewoon niet tegen opgewassen. En dat van onze noordzeeburen evenmin”, zo zei de minister donderdag bij de opening van het nieuwe dienstgebouw van de directie Noordzee van de Rijkswaterstaat, bij de Scheveningse binnenhaven. Een belangrijk deel van de activiteiten van de in 1971 opgerichte directie is ge richt op het vergaren van kennis van het zeewater en de waterbeweging, van de zeebodem en van het leven in de zee. Zowel de minister als de hoofdingenieur- directeur van de directie Noordzee, ir. C. van der Burgt, wees er op, dat de kennis van de Noordzee die snel toeneemt in wezen nog heel beperkt is. Voor het uitvoeren van haar taken maakt de directie Noordzee gebruik van een vijftal schepen, die hun thuishaven in Scheveningen hebben. Tot nog toe ge beurde de bevoorrading van de schepen - vanuit verschillende gebouwen in Scheve- ningen. De bouw van de nieuwe accom- 2 modatie heeft inclusief de kosten voor de wel heel slecht zijn, tylaar bij elke eerste vlucht zijn er wel een paar dingen die nog eens goed nagekeken moeten worden. In grote lijnen zijn we tevreden. Dat blijkt wel uit het feit dat we vrijdagmiddag een tweede vlucht willen maken, als het weer meezit”. RAAT|.„ ijblijvenbi,.; 'ERBC. te. i mets». -32553(.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11