haarlem Ernst verwaarloosd in parodie op ambtenarij de IJmond Filmhuizen Show op Haarlemse Ronald McDonald 1 Bertolucci’s debuut in Weinig kwaliteit onder hoofdstedelijke premières „In Praise of Older Women” met hoofdrolspeler als etalagepop amsterdam] Nog geen subsidie Bots roadshow St 3 Korte CRM-films met goede scenario's Gene Wilder Butch Cassidy i Lee Konitz Nonet op Larens jazzfestival Bouwvakkers Kostelijk Nachtvoorstellingen Drugsmokkel Frans Fens en zijn Poppentheater Allemaal naar de Stadsschouwburg op zondag 6 mei! de Wereldberoemde Clown Ronald McDonald. Dolle kinderpret in Haarlem. Grote Houtstraat 75 Haarlem Pommetje Horlepiep Op zondag 6 mei a.s. in de Stadsschouwburg, ’t Begint allemaal om 14.00 uur. Dat wordt dus lachen en genieten! Onbezorgde kinderpret voor maar f 5,— pp. Kaarten verkrijgbaar bij het McDonald’s Hamburger Restaurant en op de vertoningsdag bij de kassa van de Stadsschouwburg. 'V Ongewoon goed tour je geld. Uiteraard is „Juliana” ondanks de weinig enthousiaste recensies die de door A. Koolhaas geschre ven en samengestelde film ten deel vielen, geprolongeerd in Pa lace. Hij deelt dat lot met „The Deer Hunter” die zijn vijfde week in Lido is ingegaan, met „De Gen darme ziet ze vliegen”, in Luxor, dank zij De Funès en met „An unmarried Woman”, vrijelijk ver taald als „Een vrije vrouw) in Studio. Iets nieuws brengt Roxy die „Looking for Mr. Goodbar” vertoont, een wonderlijke film van de veteraan Richard Brooks die waarschijnlijk de leeftijd voorbij is om een aannemelijk beeld van de moderne jeugd als beschreven door Judith Rossner, een schijn van geloofwaardigheid mee te geven. □□□□□□□don□□noo aa FILM VRIJDAG 4 MEI 1979 1 Looking for Mr 5, r (ADVERTENTIE) i. e r- I e d HU Charles Boost Wicki’s „Eroberung der Zitadelle” zet aardig in als een viertal onderbetaalde bouwvakkers bezig zijn een luxe buiten huis af te bouwen dat tussen de rotsen van een Middellandse zee-eiland op een cita del lijkt. Uiteraard schiet het werk traag Een mooie parodie dus op de ambtena rij, waarvan regisseur Eerhart alleen maar de grappige teneur in zijn film opgenomen heeft en de macabere kant van dit ogenschijnlijk grappig verhaal ernstig verwaarloosd heeft. De meest originele bijdrage kwam dit keer van Louis van Gasteren die in zijn onvolprezen „Do you get it?”-serie een kostelijke verhandeling houdt: de werk elijkheid zoals geïmiteerd in de film en Tom Berenger als de knappe Hongaarse professor Andras Vayda op het liefdespqd inIn Praise of Older Women" (City, Amsterdam). intrige. Aan de oever van de Tiber wordt het lijk van een prostituée ontdekt die kort voor haar dood aan het werk gezien is in een park aan de oever van de rivier. Alle mensen die zich die avond in het park hebben bevonden worden nu door de poli tie over aard en reden van hun aanwezig heid daar ondervraagd. Onder de ondervraagden bevindt zich ook de moordenaar, maar de moord blijkt onopzettelijk en uit een min of meer toe vallige samenloop van omstandigheden begaan te zijn. Daardoor is een vrij eenvoudige moord zaak niet de daad van een enkeling gewor den maar het gevolg geworden van een reeks kleinere misdaden die op elkaar inhaken en tenslotte een onbedoelde dra matische afloop stimuleren. Een opmer kelijk debuut dus, vol beloftes die later ten volle zouden worden ingelost. onderwerp voor het talent van deze En- gels-Tsjechische filmer die met het leven van „Isadora Duncan” en met „The Gam bler” subtielere vormen van spanning en opwinding wist te bereiken. Hoofdpersoon in dit gecombineerde heroïne-Vietnam drama is Ray Hicks (Nick Nolte) een veteraan uit de Vietnam- oorlog die in Z.O. Azië is blijven hangen en door zijn vriend, de oorlogscorrespon dent John Converse (Michael Moriarty) min of meer gedwongen wordt een partij heroïne naar de States te smokkelen. Het schijnt op het eerste gezicht een eenvoudi ge vriendendienst maar de beroepshande laren zijn van de overeenkomst al op de hoogte en liggen op de loer als Hicks in Berkeley (Californië) arriveert waar hij de verboden waar aflevert bij Marge, de voruw van zijn vriend (Tuesday Weid). Hij ontdekt daar tot zijn woede dat het beloofde geld niet klaarligt. Als de twee handelaars dan met geweld binnendrin gen, slaan Hicks met Converse’s vrouw op de vlucht, later gevolgd door Converse zelf die eveneens teruggekeerd uit Viet nam ook dadelijk het doelwit van de dea lers wordt. Hicks en Marge worden na tuurlijk verliefd op elkaar en de film eindigt in mineur langs de berm van een spoorweg waar de zo duur gekochte en met zoveel leed betaalde „stuff” wegwaait in de wind. Wel een spannende film, hier en daar met duidelijke bedoelingen, maar toch niet op het gewoonlijke peil van Karei Reisz. De Amerikaanse bijdrage aan het festi val bestaat uit de Lee Konitz Nonet, de kwartetten van Jimmy Owens en Phil Woods, de zangeres Helen Humes en haar trio, een tenor kwintet met Willis „Gator Tail” Jackson en het kwintet van John Carter. Uit Nederland zullen onder meer optreden het Theo Loevendie consort, Gi llus” Haagse Hofje, het sextet van Charles Green en het kwintet van Piet Noordijk. DEN HAAG (ANP). Minister Garde- niers (CRM) heeft het PvdA-kamerlid Aad Kosto donderdag niet de garantie willen geven dat de Bots Roadshow een subsidie krijgt van 142.431 gulden. De bewindsvrouw wil eerst een nader advies van de Raad van de Kunst afwachten over de show met popmuziek en theater die zich speciaal richt op werkende jon geren. De nachtvoorstellingen brengen nog enige verrassingen. Palace komt dan met HILVERSUM (ANP). Het Internati onaal Jazz-Festival Laren zal dit jaar van 10 tot en met 12 augustus door de NOS, d<" BRT en Singer in het Singermuseum wor den gehouden. Het festival bestaat zoals al geruime tijd gebruikelijk is, uit con certen, een concours voor Nederlandse groepen, orkesten en solisten, workshops, films en exposities. 1“ e n r, leder van de ondervraagden heeft een reden om niet de volle waarheid te zeggen en dus krijgt de politie verhalen te horen die net bezijden de werkelijkheid zijn. /v\ ■McDonald's de werkelijkheid zoals de werkelijkheid die te bieden geeft. Kijkend van een balcon in een Italiaanse straatje doet Van Gasteren het voorkomen dat hij kijkt op een door hem geënscèneerde werkelijkheid die zich echter niet stoort aan de gegeven aanwijzingen maar ka pot gemaakt wordt door de echte werke lijkheid. Voorbijgangers lopen niet zoals hij gewild had, een auto komt te vroeg de hoek om, een winkelier gaat buiten op een stoel zitten zonder dat hem dit door de regisseur was voorgeschreven. In één zin: de realiteit stoort zich niet aan de door de regisseur gewilde werkelijkheid. Beelden en commentaar vormen een perfecte les over de aanmatiging van de zich God voelende filmregisseur die hard zal aankomen. Daar raakt hij bevriend met Pier Paolo Pasolini, toen al een bekend dichter en kort daarna gefascineerd door de film. Bertolucci assisteerde zijn vriend bij diens debuut („Accatone”) en kreeg in dank een van diens scenario’s cadeau om er een film van te maken. Dat werd „La Commare secca”. De film, die zich evenals Pasolini’s „Ac catone” en „Mamma Roma” aan de zelf kant van Rome afspeelt, speelt op geraffi neerde manier met de begrippen werke lijkheid en fantasie in een thrillerachtige Voorspelbaar einde zwakt Goodbar af Zij verzekerde Kosto dat het advies bin nen enkele weken zal afkomen. De PvdA- er meende dat een eerder positief advies van de Raad van de Kunst over de show de minister voldoende houvast biedt voor een eigen beslissing. Die eerdere advise ring is niet gehonoreerd uit geldgebrek. De kamer heeft echter op de begroting geld laten vrijmaken voor incidentele theaterprodukties. De Bots Roadshow is nu met 32 andere projecten bij de raad in behandeling voor advisering. Beschik baar is acht ton, de subsidieaanvragen belopen totaal vier en een half, vijf mil joen gulden. De minister hield de Kamer voor dat de acht ton per se bedoeld zijn voor inciden tele produkties. Zij zei het verder jammer te vinden dat de Kamerleden de andere aanvragen niet kennen omdat daaronder naar haar mening ook vele zitten die een subsidie verdienen. Op vragen van de CDA-er De Boer en de PvdA-er Voogd verzekerde de minister in haar besluitvorming het feit te laten meewegen dat het hier om werkende jon geren gaat, een groep die speciale aan dacht verdient. De Bots Roadshow voelt zich „schanda lig gemanipuleerd” door de weigering van de minister. De Bots Roadshow vindt dat de minister hiermee de verantwoordelijkheid voor haar kunstbeleid op de raad afwentelt. De groep vraagt zich af waarom de minister „die beweert dat zich zo weinig vernieu wende en maatschappelijk georiënteerde kunsprojecten aandienen” geen duidelij-» ke keuze wenst te maken over het al of’ niet toekennen van de subsidie. Het IJmond-Circuit, dat Filmhuis Velsen (op dinsdag en woensdag), Castricum (op donderdag), Heemskerk (op vrijdag) en Heiloo (op zondag) omvat kan komende week rekenen op een uitzonderlijke film. In toerbeurt vertonen de vier filmhuizen „La Commare Secca”, het filmdebuut van Bernardo Bertolucci uit 1963. De jonge Bernar do, die nu wereldfaam geniet („Last Tango”, „1900”), afkomstig uit Parma, ging omstreeks 1940 naar Rome om er letteren te studeren. Diane Keaton op zoek naar een nieuwe mannelijke prooi in „Looking for Mr. Goodbar" (Roxy, Haarlem). DAC heeft voor vrijdag en zaterdag gekozen voor de klassieke western „Butch Cassidy and the Sundance Kid” in 1969 gemaakt door George Roy Hill, een film die later in populariteit overtroffen zou worden door „The Sting” van dezelfde regisseur en met dezelfde acteurs, Paul Newman en Robert Redford. Beide films zijn niet meer uit het repertoire weg te denken, evenmin trouwens als de even eens door Hill, nu alleen mét Newman gemaakte satire op het ijshockey „Slap Stick”. Bij al die populaire successen wordt dan vaak vergeten dat George Roy Hill ooit bekendheid kreeg met de meer ambitieuze film „Slaughterhouse-Five” naar de gelijknamige roman van Kurt Vonnegut, eens een „cult”-auteur voor de eerste Vietnam-protesterenden, een repu tatie die de te gecompliceerde film nooit gekregen heeft. Amsterdam is niet gelukkig met zijn twee, zegge twee, premières. In een van de City Theaters komt de Canadese film „In Praise of Older Women” aan bod, in Kriterion de Duitse productie „De Verovering van de Citadel” van Bernhard Wicky. De eerste film gaat over éen Hongaarse jongen die al vroeg met vrouwen te maken krijgt. In de woelige dagen na de bezetting van zijn land door de Amerikanen was Andras Vayda (Tom Berenger) als 12-jarig straatjongetje al druk doende in de zwarte handel maar ook in de handel van vrouwen die hij uitkoos en verkocht aan de hogere militairen. De Hongaarse revolutie- inval van Rusland in Hongarije gaf hem de gele genheid als verzetsstrijder naar Amerika te vluchten waar we hem al gauw in perfect Engels filosofie zien doceren. Maar tegelijk is de knappe professor het middelpunt van liefdesavonturen die hij in snel tempo afwerkt. Het begin dat aan doet als een na-oorlogse satyre, gaat dus plotseling over in de realiteit van een bloedige opstand, waarna regisseur Geor ge Kaczender het voor gezien houdt en van de rest van zijn productie een sexfilm maakt. Het is allemaal stuntelig gedaan en hoofdrolspeler Berenger die Vayda speelt, de Hongaar „die verliefd is op liefde” acteert als een etalagepop. Bronson de opdracht krijgt (hij heet dan Grigori Borzov) de Rus op te sporen die door allerlei slinkse streken de „goede” verhouding met Amerika tracht te versto ren. Er zijn spionnen en contra-spionnen, vrouwelijke dubbelspionnen en er is een geprogrammeerd zelfmoordcommando dat onder hypnose militaire instellingen saboteert. Naast Bronson spelen Donald Pleasance en Lee Remick, voldoende ta lent voor een spannende nonsensfilm. In de nachtvoorstelling van Luxor gaat nog eens „Don’t look now” waarin het thema van de mogelijk teruggekeerde ge storvene, in dit geval een verdronken dochtertje op angstwekkende wijze aan de orde wordt gesteld. En Studio vertoont maandag en in de nachtvoorstellingen het fantastische en druk bediscussieerde „Providence” van Alain Renais met John Gielgud, Dirk Bo garde, Ellen Burstyn en David Warner. Een absolute „must” voor wie de film nog niet zagen. Journaliste Rossner dramatiseerde in haar roman „Looking for Mr. Goodbar" een krantebericht dat in ’73 veel sensatie in Amerika verwekte. Een lerares had op een koude winternacht een man uit een kroeg op Manhattan, „The Goodbar” mee genomen naar haar flat. Uit latere getui genissen bleek dat zij wel meer bij dit soort contacten het initiatief nam. Dit keer werd haar al te grote gastvrijheid haar fataal. Enkele uren later werd zij gevonden in haar kamer, op een afschu welijke manier vermoord. Met de schrijf ster zullen velen zich afgevraagd hebben hoe een dergelijk gedrag te verklaren bij een goed uitziende vrouw die bovendien het eerbare beroep van lerares uitoe fende. In ieder geval voldoende stof voor een aangrijpende film met als bijzondere at tractie het optreden van Diane Keaton, vaak tegenspeelster van Woody Allen als „the Goodbar Gril” zoals de kranten haar wel noemden. Nadat zij ooit verkracht werd door een leraar is bij haar de zieke lijke behoefte ontstaan om sexuele con tacten te hebben, ten einde sterk gevari eerde mannen te testen. Maar ook haar orthodox-katholieke opvoeding in een Het opvallende van „La Commare sec ca” (eigenlijk een scheldwoord voor een prostituée op leeftijd) is de confrontatie van het verzonnen verhaal dat ieder der verdachten doet met de ware toedracht van zaken, waardoor het mechaniseren van de leugen en zijn vele varianten in boeiende beelden geïllustreerd wordt. rf- De acteurs uit Pro vidence bijeen. V.l.n.r. David Warner, Ellen Burstyn, John Gielgud, Dirk Bogarde en Elaine Strick (Studio Haarlem, nachtvoorstelling) op omdat de toekomstige eigenaar alleen maar met „zwarte” arbeiders wil werken en ze dermate slecht betaalt dat er veel ontevredenheid en onderlinge ruzies op het bouwterrein te signaleren vallen. Als dan de eigenaar vervroegd zijn citadel feestelijk opent en zijn dure gasten de toch al slecht gehumeurde werknemers voor de voeten laat lopen en decoraties laat vernielen, is de boot aan. Het werk volk verdrijft dan gewapenderhand de indringers. Regisseur Wicky heeft misschien een mooi allegorisch geheel willen maken maar heeft zijn acteurs waarschijnlijk zo slecht betaalt dat ze in opstand zijn geko men en er een val- en smijtklucht van hebben gemaakt. Van de korte, met subsidie gemaakte films vertoonde CRM deze week een gevarieerd drietal waarvan er twee de steun gezocht hadden bij schrijvers van naam: Willy Breebaan had het verhaal „Crolus” van Gerard Reve uitgezocht voor een filmpje van 9 minuten, Bobby Eerhart had gekozen voor „De Grens” van Harry Mulisch. De Grens zou een onderdeel kunnen zijn geweest van de tv-rubriek „Hoe be staat het”, zo althans is de suggestie waarop de film van Eerhart je brengt. Men kent het verhaal. Joachim Licht- beelt raakt ter hoogte van de gemeente Elspijk in een slip, slaapt over de kop waarbij zijn vrouw ui); de auto geslin gerd wordt. Haar lichaam komt precies op de grens van twee provincies te liggen en geen van de te hulp geroepen instanties en gemeentediensten wensen zich met de zaak te bemoeien. Wekenlang ligt mevrouw Lichtbeelt in het weiland, tens lotte tegen het weer beschermd door een houten hok dat haar man onhandig om haar heen getimmerd heeft (waardoor hij dan weer een bekeuring krijgt omdat hij de bouwvoorschriften overschreden heeft. Tenslotte op vrijdag en zaterdagnacht in Palace „Sherlock Holmes’ slimmere Broer” van Gene Wilder die er natuurlijk een wilde boel van maakt als niet Sher lock zelf maar zijn broer Digerson het mysterie van de gestolen documenten moet oplossen en dit dank zij zijn stunte ligheid perfect doet. Voor de jeugd geeft Palace op de mati nees „Bello en de Jacht op de Diamant”, terwijl ze bij Studio nog steeds terecht kan bij „Lady en de Vagebond” van Walt Disney. I t slordig gezin is schuld aan haar libertijnse wijze van leven, overdag gecompenseerd door het lesgeven aan gehandicapte kin deren. ’s Avonds aan de bar van het nachtlo- kaal „Goodbar”’ neemt ze onbevangen haar plaats in en bekijkt op haar gemak welke man ditmaal haar prooi zal zijn. De laatste man die ze uitzoekt is een homo- sexueel die ze dermate tracht op te win den om hem tot de daad te brengen dat hij uit machteloosheid haar in blinde woede vermoordt. Een voorspelbaar einde van een film die met sterke sensaties werkt, maar de z.g. ware gebeurtenis niet binnen menselijke verhoudingen weet te brengen. Er wordt veel met flashbacks gewerkt maar behalve dat Diane Keaton uiterlijk misplaatst is in de rol, weet zij overi gens een grote actrice niet duidelijk te maken wat haar drijft op vreemde paden en hoe het haar lukt met zo’n levensinde ling iedere dag weer monter voor haar klas van dove kindereh te staan, een om standigheid die echter juist weer zorgt voor de beste en aandoenlijkste passages in de film. Een andere première deze week is te zien in Frans Hals waar „Dog Soldiers” vertoond wordt. De film is gemaakt door Karl Reisz die een roman van Robert Stone als onderwerp heeft uitgekozen, een roman over Vietnam en drug-smokkelen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17