9 Lijsttrekker Bouwe Kalma: 1 hl Onverschilligheid troef in België tij 25 24 M E I 19 7 9 VRIJDAG 4 BINNEN- EN BUITENLAND -im 0 I I S DEN HAAG. „De PSP is een kleine linkse partij” maar zo zijn er meer partijen in Eu ropa. Die vertegenwoordigen I bij elkaar miljoenen en miljoe nen stemmen, maar die drei gen allemaal verloren te gaan door de hoge kiesdrempel”. De lijsttrekker van de PSP, Bouwe Kalma, laat niet mer ken dat hij uit het veld gesla gen is door het feit dat zijn partij minstens 4 procent van de stemmen moet krijgen om in het Europees Parlement te I komen. I fl fl I gaan opbouwen in rt- Bouwe Kal ma Dissidenten uit Cuba na twintig jaar weer terug (door Willem L. Oltmans) Wijlen president Kennedy: de vlag hijsen in een vrij Cuba Zelfs in Brussel nog geen verkiezingskoorts MIAMI.— Twintig jaar geleden bij de machtsovername op Cuba door Fidel Castro begon een stroom van dissidenten naar Florida te vloeien. In Dade County aléén al wonen thans een half miljoen Cubanen. De politie ke vluchtelingen hebben de grootste moeite om hun identiteit te bepalen. Ook al is er in Miami een spaans georiënteerd „ghetto” gevormd, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Een overgrote meerderheid van deze Cubanen lijkt, ondanks de haat voor Castro en het communisme” hun hart op Cuba te hebben achtergelaten. saris Vermey van de Rotterdamse politie. Het vuur werd hem zelfs zo na aan de schenen gelegd dat hij in januari 1978 besloot ontslaig te nemen. Enkele maan den tevoren had hoofdcommissaris Ver mey al een schorsingsverzoek tegen hem ingediend dat na allerlei protesten weer werd ingetrokken. Kalma wilde echter de eer aan zichzelf houden en stapte op. Als lid van de Rijnmondraad heeft Kal ma destijds een stuk „parlementaire” er varing opgedaan. Hij geeft toe dat dat niet erg veel is als je naar het Europees Parle ment in Straatsburg wil, maar hij ziet als een belangrijk deel van zijn taak dan ook het ondersteunen van buitenparlementai re acties. Een tijdje geleden heeft hij een bezoek gebracht aan zijn toekomstige ar beidsplaats. Hij vond het „ontzettend be nauwend”. Ook in Straatsburg zal hij ze ker blijven rondlopen met een gebroken geweertje op zijn revers: het symbool van de pacifisten, mensen die consequent ge weld en elke vorm van oorlogsvoorberei ding afwijzen. Kalma verwijt de Europese Gemeen schap dat ze haar voormalige koloniën opnieuw aan zich gebonden heeft. Daar mee doelt hij op het Verdrag van Lomé Militante dissidenten onder de ballingen blijven van mening, dat familiebezoek op grote schaal van meer invloed op de toe stand op Cuba zal blijken te zijn, dan het regime van Castro zich zou realiseren. Hier gelooft men, in het verspreiden van een „consumenten-guerilla” op Cuba door in Florida verblijvende ballingen, die hun bezoek aan Cuba zouden moeten benutten om maximale luxe uit de VS te versprei den om zodoende de ogen uit te steken van de achterblijvers, die het onder Castro veelal met distributie van primaire levens middelen moeten stellen. Sommige ballingen herinneren zich hoe president John F. Kennedy in 1961, na het mislukken van de invasie op Cuba bij de Varkensbaai, naar Florida kwam om Ca- stro-dissidenten in een stadion toe te spre ken. Kennedy zei bij die gelegenheid dat de vluchtelingen eens de vlag van een vrij Cuba in Havana zouden hijsen, en dat hij, Kennedy, naar de val van Fidel Castro zou blijven streven. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) nog alleen in strikt zakelijke zin: lijs ten van kandidaten zijn opgesteld, lijstaanvoerders (die hier „lijstdu wers” heten) aangewezen. Van enig debat is geen sprake. Kalma is een enthousiast kermisbezoe ker en hij vergelijkt de Europese Gemeen schap graag met een Brusselse kermis. Een van de verouderde attracties die hij daar ziet staan is het „spookhuis van het anti-communisme”. De Europese dorps- omroepers wekken het publiek op om op 7 juni de kermis te bezoeken want dan is er gratis toegang. „Iedereen kan zich bij die gelegenheid bedrinken aan wijnmerken en zich wentelen in boterbergen terwijl het draaiorgel „Alte Kameraden” speelt”. De PSP is een socialistische partij. Ziet hij een mogelijkheid de bestaande Euro pese Gemeenschap om te vormen tot een socialistisch West-Europa zoals dat hem en zijn partij voor ogen staat? „Nee, dat is dagdromerij en utopie! De Europese Gemeenschap is niet te verbete ren. Wij zijn dan ook tegen uitbreiding van de bevoegdheden van het Europees Parlement. Binnen Nederland accepteren wij de parlementaire democratie en wij nemen eraan deel. Het Europees Parle ment wijzen wij echter af”. Waarom dan toch meedoen aan de verkiezingen? „Omdat wij elke kans willen aangrijpen om de tegenmacht te steunen en uit te bouwen. Binnen het parlement kunnen wij onze stem en die van de actiegroepen laten horen en de Europese vakbeweging steunen”. Kalma wil in het Europees Parlement samenwerken met socialisten en commu nisten. Hoe ziet hij de kansen voor samen werking met nogal behoudende sociaal democraten uit bijvoorbeeld de Duitse SPD? „Het belangrijkste voor ons is dat parle mentariërs bereid zijn de buitenparle mentaire acties te steunen. Daar ligt voor al ons werkterrein. Door aan de tegen macht tegen de bestaande gemeenschap mee te werken hopen wij andere vormen De Amerikaanse emigratiedienst in Mi ami wordt na het openen van de grenzen van Cuba voor ballingen overstelpt met aanvragen voor permanente verblijfsver gunningen. Cubanen, die op familiebe zoek zouden willen gaan, zouden zich in grote getalen van hun status in Amerika verzekerd willen zien, voor geval er iets mis zou gaan. In Brussel, dat zich zo gaarne de hoofd stad van Europa noemt, is door EG-ge- trouwen nog geprobeerd verkiezings koorts te wekken door het bevestigen van aanplakbiljetten op reclameborden, kale muren en een enkel metrostation. Daarop Te zelfder tijd heeft de regering in Cuba een begin gemaakt met de onvoorwaarde lijke vrijlating van de laatste 3500 politie ke gevangenen. Reeds 900 van hen arri veerden in 1978 in Venezuela, Mexico en Florida. Deze week kwamen opnieuw 199 vrijgelaten politieke gevangenen en fami lieleden uit Cuba hier in Miami aan. President Castro ontving op 20 en 21 november persoonlijk een afvaardiging van Cubaanse dissidenten in Havana. De groep bestond uit 75 personen. De ont moeting duurde twee dagen. De „feed back” van deze gesprekken is volgens de socioloog Kesselman van de universiteit van Florida, een staat van shock onder de ballingen. Het bezoek aan Havana van’ deze dissidente leiders heeft een discussie op gang gebracht in de gemeenschap van Cubaanse vluchtelingen, welke volgens Kesselman enkele jaren geleden nog vol komen ondenkbaar was. „Niemand heeft kunnen voorzien”, aldus de professor, „dat Castro deze zet zou doen.” Ook het telefoonverkeer tussen dissidenten in Flo rida en familieleden op Cuba is zover thans genormaliseerd, dat de weer op gang gekomen persoonlijke contacten verder bijdragen tot een normaliseren van de toestand. Castro zelf woonde dezer dagen eep studentenbijeenkomst bij en werd toege sproken door een jonge man, die in janua ri 1959 was geboren. De maand van machtsovername in Cuba door de guerril la’s uit de Siërra Maestra. „Zelden ben ik me dermate bewust geweest hoe de tijd vliegt”, aldus de Cubaanse president. „Ik was me niet bewust dat de baby’s van toen nu al weer twintig jaar later in onze uni- versiteiten studeren. BRUSSEL. Een maand vóór de Europese verkiezingen is in België niets, maar dan ook niets te bespeu ren van enige interesse voor dit eve nement. Alleen de beroepspolitici hebben zich tot nu toe beziggehouden met de eerste directe verkiezing van het Europese parlement, maar dan het over mensenrechten heeft denkt hij niet alleen aan de toestanden in Zuid- Afrika of de Sovjet-Unie, maar blijft ook dicht bij huis. Bijvoorbeeld bij de proble men van linkse sollicitanten in West- Duitsland om een baan te krijgen of de rechten van dienstweigeraars in Neder land. Kalma kwam door al zijn politiek werk regelmatig in botsing met hoofdcommis- bezorgd over het ontstaan van een nieuw westers wapenblok naast de Verenigde Staten. Hij vindt dat liberalen en christen democraten nog steeds het evangelie van de haat tegen de communistische landen van Oost-Europa prediken. De Europese Gemeenschap houdt zich daar ook mee bezig. Hij heeft een kranteknipsel bij zich met de tekst: „Vredeling:- Europa moet Russen dreigen met kernwapens” (Vrede- den hun biljetten invullen om de politieke krachtsverhoudingen nog eens vast te leg gen. De vorming van een nieuwe regering, een nogal geestdodend gebeuren, nafm vervolgens een dikke drie maanden in beslag. En die werden weer gevolgd door de paasvakantie. De Belgen kijken nu belangstellend uit naar het optreden van de ploeg van pre mier Wilfried Martens. Na het eindeloze touwtrekken tijdens de kabinetsformatie willen ze wel eens weten wat er gaat gebeuren met tal van dringende vraag stukken, zoals energiebesparing, beper king van overheidsuitgaven, sanering van de ziekteverzekering, lonen, huren, noem maar op. Aan een discussie over Europse zaken bestaat geen behoefte nu de Belgi sche problemen zo lang zijn blijven liggen. Een andere belangrijke factor die de Belgische onverschilligheid mede ver klaart, is dat in België nog steeds op- komstplicht bestaat. De kiezers moeten naar de stembus, of ze nu wel of niet op de hoogte zijn van politiek, en in juni dus van Europese politiek in het bijzonder. Voor de politieke partijen is dat uiteraard ge ruststellend: om motivatie van hun kie zers om tenminste te gaan stemmen be hoeven ze zich niet in het minst te bekom meren. En dat komt goed uit, want Euro pa is in België hoegenaamd geen omstre den onderwerp. Politiek en partijvorming zijn in België bovendien in belangrijke mate, veel meer dan in Nederland, klantenpolitiek. Direc te belangenbehartiging vooral bij de verdeling van overheidsbanen, toelating van scholen, enzovoorts zijn een essen tieel onderdeel van het politieke bedrijf België heeft talrijke belangrijke „Euro peanen” geleverd, bouwers aan het vere nigde Europa, zoals Paul-Henri Spaak, Pierre Harmel en laatstelijk Leo Tinde- mans, de jongste Belgische „Mr. Europa”. Het stond al lang vast dat Tindemans, die grote populariteit geniet bij het Vlaamse kiesvolk, de lijst van de Vlaamse christen democraten (CVP) zou aanvoeren. Dit vloeit logisch voort uit zijn voorzitter schap van de Europese Volkspartij (EVP), de overkoepelende organisatie van de christen-democratische partijen in de Eu ropese Negen. Het „lijstduwerschap” van Tindemans noodzaakte de andere Belgische partijen ook hun „grote kanonnen” in de voorste linie in stelling te brengen. De Europese verkiezingen worden in België dus, net als in vrijwel alle andere EG-landen, in de eerste plaats een tame lijk effectieve opiniepeiling over de natio nale politieke situatie. En over opiniepei lingen kan men zich bezwaarlijk opwin den. Tot besluit een woord van Tinde mans: „De beste Belgische politiek is in vele gevallen een Europese politiek”, zei hij onlangs in een vraaggesprek. Wie zou dat willen bestrijden? In België of daar buiten? Nou dan. PSP wil linkse tegenmacht Europa mobiele eenheden bij de politie; ergens anders voerde hij het woord over de Duit se „Berufsverbote”. En onlangs was hij bij het oprichten van een nieuwe afdeling van zijn partij. „Er zit groei in de PSP”, zegt Kalma. „Het ledental en de opiniepei lingen geven gunstige ontwikkelingen aan”. zeer. Het eerste tastbare bewijs van de ver deeldheid bij de anti-Castro-gemeenschap is, dat in 1978 reeds meer dan 20.000 Cubanen voor familiebezoek naar Hava na reisden. Het Castro-regime is op grote schaal toeristenvisa gaan verstrekken. Er zijn reeds vier reisbureaus in Miami die zich in Cuba-bezoeken specialiseren. Al varo Espinosa, de directeur van een der gelijke organisatie, verwacht dat in 1979 niet minder dan 100.000 dissidenten op familiebezoek naar Cuba zullen gaan. De bloedbanden zijn sterker gebleken, dan anti-communisme of haat voor het Ca stro-regime. Trots maakte plaats voor sentiment. heet het: „Europa neemt een nieuwe vlucht”. „Naar voren” is hier en daar aan deze leuze toegevoegd, ongetwijfeld door een Eurocraat, die uit teleurstelling over het uitblijven van Waarachtige Europese samenwerking naar het wapen van de grafici heeft gegrepen. Voor de onverschilligheid bij de Belgen voor de Europese verkiezingen is een aan tal redenen. De eerste is natuurlijk dat België pas verkiezingen heeft gehad. In december nog gingen de stemgerechtig- van Europese samenwerking mogelijk te maken”. Op de ochtend van het interview was bekend geworden dat de Jonge Socialis ten in de PvdA gelijk hadden gekregen van de Reclame Code Commissie over een klacht die zij hadden ingediend tegen de advertenties van het Nationaal Comité Europese Verkiezingen. Volgens de code commissie waren de advertenties mislei dend. Kalma is blij met die uitspraak en met het succes van de Jonge Socialisten. „Het toont aan dat men zich ook in de PvdA niet alles laat aanleunen wat over Europa gezegd en geschreven wordt”. U maakt het de kiezers niet gemakke lijk met uw afwijzende standpunt tegeno ver de gemeenschap en tegelijkertijd uw deelname aan de verkiezingen. Kalma: „De PSP wil een discussie los maken, die tot nu toe vrijwel heeft ontbro ken. We willen het publiek informeren en dan verder de persoonlijke keuze voor iedereen open laten. Een boycot van de verkiezingen heeft volgens ons geen zin, omdat dat de anti-socialistische krachten in de kaart zou spelen”. De PSP heeft nog geprobeerd met de PPR en de CPN een gezamenlijke lijst te maken voor deze verkiezingen. De kans dat die partijen een zetel zouden halen zou veel groter geweest zijn bij gezamenlijk optrekken. Nu moet ieder afzonderlijk de kiesdeler van vier procent halen en dat is voor hen alle drie een enorme krachttoer. De PPR voelde niets voor een gezamenlij ke lijst. Zij was bang haar eigen gezicht te verliezen bij zo’n samenwerking. Met de CPN was in beginsel wel overeenstemming mogelijk. PSP en CPN zouden dan gezamenlijk deel uitgemaakt hebben van de communistische fractie in het Europees Parlement. De samenwer king is echter afgesprongen op de vraag hoe de parlementszetel afwisselend door een PSP’er en een CPN’er bezet zou kun nen worden wanneer de combinatie maar één zetel zou halen. tussen de EG en ruim vijftig ontwikke lingslanden (voornamelijk in Afrika). Te gen dat verdrag wordt vooral uit linkse hoek bezwaar aangetekend onder andere omdat het sommige ontwikkelingslanden bevoordeelt en andere (juist de Aziatische landen die hulp het meest nodig hebben) verwaarloost. Kalma: „Eigen baat is altijd het uitgangspunt van het politiek handelen van de gemeenschap geweest en dat zie je ook aan het Verdrag van Lomë: de EG is verzekerd van een regelmatige aanvoer van grondstoffen en de ontwikkelingslan den worden gevraagd hun deuren wijd open te zetten voor de Europese onderne mingen”. Kalma vindt dat een typisch kapitalistisch beleid. De PSP is vóór Europese samenwer king, maar niet in de vorm zoals dat nu gebeurt. Kalma herinnert aan de periode na de oorlog toen de eerste plannen voor een verenigd Europa gesmeed werden. „De gemeenschap is tot stand gekomen zonder enige openlijke praktisch-politieke discussie. Meteen na de oorlog kwam in West-Europa een anti-communistische stemming op. De Britse staatsman Chur- chili riep op om tot een soort Verenigde Staten van Europa te komen en de Ameri kanen begonnen Marchall-hulp te geven om West-Europa sterk te maken. In die zelfde tijd werd ook de NAVO opgericht als instrument van de gevestigde macht hebbers”, aldus de lijsttrekker. Kalma is bang dat de Europese Ge meenschap zich niet meer alleen met eco nomische, maar ook met politieke en mili taire zaken zal gaan bezighouden. Hij is ling is lid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap). De campagne voor de Europese verkie zingen van de ex-politiechef is langzaam op gang aan het komen. Hij vertelt over bezoeken die hij in het land brengt. Een gesprek met een gemeentebestuur over het mogelijk opslaan van kernafval op het grondgebied van die gemeente. Een spreekbeurt voor een universiteit over Zijn inzet voor de verkiezingscampagne j is er niet minder om. „Juist de kleine partijen moeten duidelijk maken dat er I ook nog mensen zijn die niet meedoen aan i de koehandel in Europa. Wij zullen gaan 1 i samenwerken met alle linkse partijen en 4 met buitenparlementaire groepen die sa- men een tegenmacht vormen tegen de fs Europese Gemeenschap”. Maar de PSP (Pacifistisch-Socialisti- 5 sche Partij) wil toch uittreden van Neder- I land uit de gemeenschap? E „Jazeker”, zegt Kalma, „maar het belangrijkste voor ons is het steunen van die tegenmacht. Er zijn aanknopingspun- 6 ten genoeg: kernenergie, de vrouwenbe- weging, mensenrechten, vakbeweging De PSP zal buitenparlementaire acties ondersteunen en stimuleren. De Europese B Gemeenschap is het Europa van het kapi- taal. Het is in wezen een belangengemeen schap van kapitalistische samenlevingen. De multinationale ondernemingen staan bij hen hoog in het vaandel en de almacht van die bedrijven wordt daardoor alleen maar versterkt”. Bouwe Kalma (54 jaar) is al vanaf 1967 actief lid van de PSP. Hij is van huis uit geen beroepspoliticus maar een politie man. Bracht het tot chef van de kinder- en zedenpolitie in Rotterdam. Kalma liet zich door zijn baan niet afschrikken om actief aan linkse politiek te doen en voor zijn mening uit te komen. Hij liep regelmatig mee in demonstraties en hield zich met name bezig met het probleem van de „Berufsverbote” in Duitsland. Als Kalma Op 6 september 1978 stelde Fidel Castro een dialoog voor met de in de VS verblij vende Cubaanse gemeenschap. Machia velli zou het niet doeltreffender hebben kunnen gedacht. Het gevolg van Castro’s aanbod is geweest, dat er totale verwar ring ontstond. Niet alleen onder de Cu baanse ballingen in het algemeen, maar onder het anti-Castro-leiderschap even- I I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25