Overheidssteun voor scheepswerf Omstreden promotie Vakbondsman haalt uit naar onfatsoenlijke vervoerders Zeevarenden houden vast Technisch onontkoombare ontwikkeling postgiro en J rijkspostspaarbank aan CAO-eisen WD wil meer SPAAR DEPOSITO'S. Industriebonden Betrekkingen arm en rijk wijzigen BELEGGINGSBEW IJZEN. I tl I MEER INFORMATIE? controle op „zwart werken” .praten weer met f Shell over CAO E ROTTERDAM (ANP). De Indu ik striebonden gaan opnieuw praten met de 27 Doel UNCTAD-overleg: en I Dordrechtse Biesbosch" ECONOMIE M E I 19 7 9 4JR 5 JR. i (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Europe se Commissie betreurt dat Ne- T i 1 i i i i i /an Is) Spaardeposito’s zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op ’t moment van aankoop geldende rente met meer verandert tijdens de looptijd. ails bv, f 1.259,71 6.298,56 1.385,86 6.929,29 1.538,62 7.693,12 8 8^% 9 9 8 8l/2°/o 8^% 9 9 Beleggmgsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd ’rente op rente’. Het rente-percentage dat geldt op ’t moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. i V R I J D A G 4 Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggmgsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito’s). u H I' ’I Beleggingsbewijzen Spaardeposito’s I Straat: Postkode/Plaats: l l l Kruis uw wensfen) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspost- 1 spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam. Europese Commissie betreurt stijging van olieverbruik 8 II b d recht werken 400 man. werd 75,6 de percent van aardolieprodukten percent met ver- kregen. fond>« (ADVERTENTIE) Rente tot maar liefst^ daim, ten. UTRECHT. (ANP). „Transport bedrijven die geen kans zien om zich op een fatsoenlijke manier rendabel te maken op de vervoersmarkt, moe ten verdwijnen en ophouden hun concurrenten en hun werknemers het leven zuur te maken. het feit dat hij de wettelijke en sociale voorschriften niet naleeft. Er zijn helaas nog te veel werkgevers, die onder het motto „eigen belang is hoogste goed" rom melen met hun personeel en de CAO- bepalingne”, zo constateert hij. ïr Bi/ de promotie van drs. H. Falkena tot doctor in de economie ging het gisteren aan de Rijksuniversiteit van Groningen roerig toe. Falkena geeft in zijn proefschrift wegen aan om in Zuid-Afrika te komen tot geschei den ontwikkeling van de verschillende vol keren. Dit was voor de Groninger Studenten Bond aanleiding om de promotie te versto ren. Op de foto de promovendus met zijn promotor, prof. Wagener. De WD-kiezers hebben het meeste ver trouwen in de vrijwillige energiebespa ring (22 percent onder hen). Eénvijfde deel van D’66- en PvdA-kiezers gelooft in deze vrijwilligheid, bij het CDA is dat negentien percent. Premier Van Agt heeft begin vorige maand, aan de hand van een lijst met mogelijkheden, een beroep gedaan op de Nederlandse bevolking uit eigener bewe ging tot vijf percent energiebesparing te komen. Het kabinet zal tot het eind van dit jaar aanzien, waartoe dit leidt en daarna mogelijk maatregelen overwegen. CAO niet naar behoren naleven tijdelijk in te trekken, wordt nog maar sporadisch toegepast, aldus Berghout. Hij geeft daar voor twee oorzaken aan: de eindeloze be roepsmogelijkheden die open staan voor werkgevers om aan een dreigend „rijver bod” te ontkomen en de onvoldoende ca paciteit van de raad van toezicht. Waar de bedrijfstak wegvervoer be hoefte aan heeft is een capaciteitsrege- ling, die rekening houdt met het totale vervoersaanbod en de totale vraag, zodat het nooit meer komt tot een overcapaciteit van 100.000 ton zoals in 1975, aldus Berg huis. Die tonnagestop heeft de bedrijfstak weliswaar niet kunnen saneren, maar ze werd wel gered van verder afglijden in een chaos. De noodsituatie van 1975 is nog steeds niet verdwenen, zo stelt hij, wat betekent dat er een aantal bedrijven zal moeten verdwijnen of inkrimpen. Het wa re te wensen dat meer werkgevers dan tot nu toe inzien dat het beter is jezelf als collectiviteit bepaalde regels te stellen, zodat het wegvervoer een gezonde bedrijf stak kan worden, aldus Berghuis. De uit Sri Lanka afkomstige functiona ris kwam in Manilla aan voor de bijeen komst van de UNCTAD van 7 mei tot 1 juni, waarop onder andere zal worden gesproken over goederen, protectionisme en monetaire en financiële problemen. LOOPTIJD 3JR. OPBRENGST LOOPTIJD 1 JR. 2JR. 3JR. 4JR. 5JR. 6JR. VASTE RENTE 7l/4% 73/4% AANKOOPBEDRAG f 1000- 5000,- 1000,- 5000,- 1000,- 5000- VASTE RENTE 8 u 359,0 465.» loteeit sche m sen. dit euvel aan. 1977 gas, olie en benzine. Twintig percent heeft, aldus een onderzoek van het NIPO, geen mening. Er zijn meer mannen (67 percent) voor regeringsingrijpen dan vrouwen (55 per cent). Bijna een kwart van de vrouwen heeft in deze geen oordeel. Het sterkst wordt de nadruk op een regeringsingrijpen gelegd bij de kiezers van D’66 (66 percent onder hen), het minst bij het CDA (61 percent). Bij de WD en PvdA is 63 percent voor regeringsin grijpen. 49* 33* g derland van plan is zijn olie verbruik voor stroomopwek king tussen 1977 en 1990 met 25 percent te verhogen, maar acht dit technisch onontkoom baar. Zij heeft dit verklaard in antwoord op vragen van een Westduits lid van het Euro pees parlement, de sociaal-de- j mocraat Gerhard Flaemig. Tweederde van de Nederlanders vindt dat de vijf percent energiebesparing, waartoe de landen van de Europese Ge meenschap hebben besloten, alleen door regeringsingrijpen zal kunnen worden be reikt. Van de ondervraagden gelooft slechts negentien percent in de vrijwillig heid bij energiebesparing op bijvoorbeeld (Van onze redactie economie) MANILLA. De Conferentie inzake Handel en Ontwikkeling van de Verenig de Naties (UNCTAD) zal proberen struc turele veranderingen aan te brengen in de betrekkingen tussen rijke en arme landen, zo heeft de secretaris-generaal van de UNCTAD, Gamani Corea, gisteren ver klaard. „Ik denk dat het vraagstuk van het protectionisme en de toekomst van het wereldhandelssysteem belangrijke onder werpen zullen worden”. Corea voegde er aan toe dat de conferentie zich ook zal bezighouden met monetaire en financiële problemen, economische samenwerking tussen ontwikkelingslanden en de uitvoe ring van een geïntegreerd programma voor de goederenhandel. In Nederland wordt meer dan 70 per- K, cent van de elektriciteits-produktiecapa- citeit gevormd door zgn. polyvalente cen- trales, dat wil zeggen die zowel met aard- Uit het antwoord van de commissie op de vragen van Flaemig blijkt verder dat het systeem, dat is opgezet om langdurige aanzienlijke tekorten van olie het hoofd te bieden, de ontwikkeling van kernenergie beoogt aan te moedigen. In geval van een langdurige ernstige crisis kan de commis sie de raad (die daarover met gekwalifi ceerde meerderheid van stemmen beslist), voorstellen dat de landen die het meest van aardolie afhankelijk zijn voor de voorziening van hun elektrische centrales, een toewijzing van aardolie ontvangen. De olie is afkomstig van de landen die hun elektriciteitsproduktie sterker heb ben gediversifieerd door de ontwikkeling van thermische centrales die met kolen of gas werken en van kerncentrales. Maar om te voorkomen dat landen die een di- versificatiebeleid hebben gevoerd worden gestraft, kan de verdeling van de aardolie alleen plaatsvinden als de aardolie werke lijk door andere energievormen kan wor den vervangen. „Een land bijvoorbeeld dat een uitge breid programma op het gebied van kern energie heeft uitgewerkt, zal slechts de hoeveelheden aardolie moeten afstaan die het werkelijk heeft kunnen besparen door de bedrijfstijd van zijn kerncentrales te verhogen. Indien deze centrales reeds op volle belasting werken zal het niets behoe ven af te staan. Als de reële vervangingsmogelijkheden de hoeveelheden te boven gaan die voor de toewijzing zijn berekend, zal het over dit overschot kunnen beschikken, hetzij om meer elektriciteit te produceren, hetzij om andere aardolieverbruikers te laten profiteren van de aardolie die het aldus extra heeft bespaard”. Deze ontwikkeling, aldus de commissie, ligt in de lijn van de richtlijn die de EG- ministerraad heeft uitgevaardigd over be perking van het aardgasgebruik in elek trische centrales. Zij druist niet in tegen de richtlijn over de beperking van het gebruik van aardolieprodukten in elektri sche centrales, waarin uitsluitend de bouw van nieuwe centrales of de omscha keling van bestaande centrales is bedoeld. Voor de toekomst zou de bouw van kolen centrales in Nederland voorrang krijgen, aldus de commissie. MU si* 8DS 18.1 «j 134* au 55* 90» 35.» 102*3 64* 121,1 DEN HAAG (ANP). - De WD-Ka- merleden Keja en De Beer menen dat daadwerkelijk tot uitbreiding van het aantal opsporingsambtenaren moet worden overgegaan in de strijd tegen het „zwart werken”. In schriftelijke vragen herinneren beide Kamerleden aan een uitspraak van de officier van justitie in Maas tricht, dat op bouwwerken in Zuid- Limburg ongeveer zestig procent van de arbeiders zwart werkt en dat op een kleine bouwplaats het percentage zelfs honderd procent bedroeg. De beide Kamerleden willen weten welke maatregelen er genomen wor den tegen de Nederlandse (onderaan nemers, die geen belasting en sociale lasten betalen. De politici willen overleg met West-Duitsland en België om het grensoverschrijdende zwart werken te bestrijden. De wettelijke mogelijkheid om ver- voersvergunningen van bedrijven die de a 1 -■ Voor een werkelijke gezondmaking van het wegvervoer, dat nog steeds met een forse overcapaciteit te kampen heeft, is een overheidsbeleid nodig, dat een kli maat schept waarin sociaal en econo misch goed geleide vervoersbedrijven winstgevend kunnen werken, aldus Berg hout. „Menige vervoersonderneming maakt alleen maar enige „winst” dank zij ROTTERDAM (ANP). Bij de komen de CAO-onderhandelingen met de indivi duele rederijen zullen de organisaties van zeevarenden dezelfde eisen stellen als bij het vorige week afgebroken centraal overleg over een koopvaardij-CAO. Dat is de uitkomst van een aantal ledenvergade ringen van de Vereniging van Kapiteins en Officieren (VKO) en de Algemene Ver eniging van Zeevarenden (AVZ). Aan het eisenpakket is nog wat toege voegd, zegt secretaris J. Gerritse van de federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart. Volgens hem willen de zeeva- 1 renden ook dat de leefbaarheid aan boord verbeterd wordt. Het centraal overleg liep vorige week stuk op de eisen die de twee zeeliedenbon den stellen aan rationalisatie op schepen. Ze eisen garanties voor de werkgelegen heid aan boord. Een van de zwaarste eisen is dat aan boord van „gerationaliseerde” schepen alleen Nederlanders mogen varen. Volgens de gegevens waarover de com missie beschikt zouden de in Nederland 133).' bestaande polyvalente centrales steeds SL meer met aardolieprodukten gaan wer- 3« ken, teneinde het aardgas voor meer ver- reserveren. DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft 6,5 miljoen gulden toegezegd aan de scheepswerf De Biesbosch in Dordrecht. De minister heeft hiertoe besloten, na overleg met de bewindvoeders van het in surséance van betaling verkerende bedrijf. De vorm waarin de steun zal worden gegeven, moet nog door het ministerie worden uitgewerkt. Er wordt gedacht aan een achtergestelde lening of een winstbe wijs. Als voorwaarde voor de financiële steun heeft het ministerie aan de bewind voerders een eigen financiële bijdrage van drie miljoen gulden gevraagd. 4U 42A 668,1 46* 57,1 tt 53j 45) 1391 39) 45* j 141* 51) 41,1 <JK. 52) 141) 74) 71) - 164) 51) G 128) t 41) 32) «h----- 85,i gas als met aardolieprodukten werken. In 4ü elektriciteitsproduktie met aardgas en 6,6 311 531 10SJ 47) r 55r 174) »w 351" 71) fe- 1 47) 41) l’ edelende doeleinden te 280J tt' 615 v. 2« 1451 375|t Een versoepeling van de in 1975 inge- voerde tonnagestop, zoals staatssecretaris “"'Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat van plan is, betekent dat er toch weer meer vervoerscapaciteit op de weg komt, terwijl er nog steeds te veel aanbod is: een situatie waarvan uiteindelijk de werkne mer de kwalijke gevolgen moet dragen”. Dit zei J. H. Berghout, voorzitter van de bedrijfsgroep Wegvervoer van de Ver- voersbonden FNV, gisteren in Utrecht. Naam: l Shell over een CAO voor dit jaar. Volgens districtsbestuurder Piet Scheele van de Industriebond NW worden de onderhan- delingen voortgezet op 22 mei. Het overleg was opgeschort, omdat de partijen het niet eens konden worden over onder meer een geleidelijke arbeidstijd verkorting. De bonden hebben daarop hun leden geraadpleegd. Die houden vol gens Scheele vast aan de eisen van de -bonden. De Industriebond NW vindt dat Shell ^best een voortrekker mag zijn op dit ge- fbied, „De economische positie is vrij ’.sterk”, aldus Scheele. Onder de nieuwe CAO vallen ongeveer 4000 werknemers, ^voornamelijk in Pernis en Moerdijk. „De conferentie houdt zich bezig met zeer fundamentele zaken en stelt zich niet tevreden met oppervlakkige schijnoplos singen”, zei Corea. „Er is een principiële aanpak nodig die de structuur van de internationale economische betrekkingen wijzigt en ik neem daarom aan dat het geen gemakkelijke conferentie zal worden”. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie zal een groot deel van dit „eigen” vermogen worden opgebracht door de Franse aandeelhouders. De beleidscommissie scheepsbouw heeft de minister geadviseerd De Bies bosch een eenmalige steun te verlenen, mede op grond van het feit dat De Bies bosch de bedrijfstak „zeescheepsnieuw- bouw” heeft afgebouwd. De Biesbosch richt zich nu op de bin nenvaart scheepsbouw (duwbakken), re paraties, machinebouw en diversicatie (aviobruggen). Bij de Biesbosch in Dord-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27