I Hoogovens-dochter in Utrecht dicht Nederhorst wordt iAls staatssecretaris beschuldiging niet kan waarmaken I Wateroverlast Arrestanten raken in delen verkocht geestelijk gestoord Damiate Pers VS voldoende Bonden niet akkoord van Nieuwe CAO voor horeca Opdracht aan RSV voor 48 miljoen IJmuider Courant Geen doorbraak voor Britse feminisme aanwezig in M.-Oosten Helikopters voor Afghanistan Actie piloten bij Iberia verlengd Rapport over Amsterdamse politiecellen CDA beschuldigd „regelrecht kiezersbedrog" Nederland krijgt „anti-rookdag" Wankele positie regering-Pinto U] Geen bases nodig M H c 5 set Gii las VO' bri rei slu pr< vai we we is gir de be1 pu de inr vo] afc uit W&EVfl MHM BINNEN- EN BUITENLAND 4 V 1 VRIJDAG 4 M E I 19 7 9 - 0| V I Ir ki ja b< pl st Ir in ni 1 1 DEN HAAG. Voorzitter Piet Steenkamp van het CDA vindt dat staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Water staat moet aftreden als zij niet bereid is haar excuses aan .te bieden aan het CDA of de beschuldiging aan het adres van de christen-democraten waarmaakt. In een telegram aan de be windsvrouwe heeft Steenkamp dit meegedeeld. 1 I I ■f' i Tory s wonnen ondanks Thatcher f 147,50 i I I Steenkamp wil aftreden (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Hoogovens-doch ter Staalmat in Utrecht sluit per 20 WASHINGTON (AP). De Sovjet-Unie heeft Afghanistan twaalf met machinege weren bewapende helikopters gezonden om de regering te helpen in de strijd tegen opstandelingen, zo is in kringen van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA ver nomen. De CIA bevestigde eerdere berichten dat honderd Russen die de regering van Afghanistan bijstonden in de strijd, zou den zijn gedood. Volgens de inlichtingen dienst zijn er drie- tot vierduizend advi seurs en technici uit de Sovjet-Unie in Afghanistan, onder wie duizend soldaten. Het had veel meer voor de hand gelegen wanneer Labour een vrouwelijke premier had voortgebracht. Tenslotte heeft La bour in het verleden aan vrouwen meer kansen gegeven, zowel in het parlement als in het kabinet. De Tory’s hebben altijd meer de naam gehad van een herenclub. Labour heeft in de afgelopen campagne er dan ook geen geheim van gemaakt dat het spijtig is dat de oppositie met de eer maart 1980. De produktie moet dan zijn ondergebracht bij Thibodraadjn Beek en Donk. Dertig werknemers kunnen mee, de overige negentig krij gen elders in het concern een baan aangeboden. zingen in Nederland worden gehouden.” Ook fractieleider Lubbers heeft de be schuldigingen van Smit-Kroes resoluut van de hand gewezen en noemt haar uit spraak „onzin” en „nonsens”. „Mevrouw Smit-Kroes is een goede staatssecretaris, maar dit heeft zij slecht geschoten”. rieuze verleden van het Verenigd Konink rijk zag. Deze visie is als een revanche te be schouwen op het democratisch-socialis- me, dat sinds het einde van de Tweede Automobilisten in de Amerikaanse stad Dallas proberen hun auto s op het droge te krijgen nadat een hevige slagregen voor plotselinge overstromingen had gezorgd. Zowel de staat den onderhandeld. Geschat is dat de tota le operatie, inbegrepen de al door de overheid verleende steun, de staat 200 miljoen zal gaan kosten. De situatie in de politiebureaus zien de artsen vooral als een huisvestingspro bleem, want de cellen zijn nooit gebouwd met het oog op langer gevangen houden van arrestanten dan een paar dagen. Het komt echter regelmatig voor dat illegaal hier verblijvende buitenlanders weken niet uit hun cel kunnen, omdat het natrek ken van gegevens zo lang duurt. Van Brussel: „Door gebrek aan perso neel kunnen de gevangenen nauwelijks worden gelucht, in hun cellen komt slechts spaarzaam daglicht en ze kunnen geen bezoek ontvangen. Alles wat in een gewone gevangenis kan, is niet mogelijk op de politiebureaus”. De artsen hebben Met de opdracht is een bedrag van 48 miljoen gulden gemoeid. Het gaat om 240 manjaren werk. Bij de opdracht zal ook de machinefabriek Breda BV worden in geschakeld. ROTTERDAM (ANP). De machinefa briek van Wilton-Feijenoord/RDM in Rot terdam, die deel uitmaakt van het RSV- concern, heeft van de Koninklijke Land macht opdracht ontvangen voor de leve ring en montage van geschutsonderdelen voor 86 gemechaniseerde houwitsers. geconstateerd dat de gevangenen na vijf of zes dagen verschijnselen van desoriën tatie beginnen te vertonen. Ze weten dan niet meer op welke dag en hoe laat ze leven. Na een verblijf van twee weken vergissen ze zich soms een week. De artsen: „Ze krijgen isolatieverschijn- selen, leven in een waanachtige wereld en twijfelen eraan of ze nog wel bestaan. Ze versuffen, hun hartslag wordt trager en hun bloeddruk lager”. De gesignaleerde verschijnselen gaan op voor alle bureaus in de hoofdstad, zowel nieuwe als oude, maar het hoofdbureau op de Elands- gracht spant de kroon. In een commentaar op het rapport zegt een woordvoerder van de politie: „Juist in Amsterdam zitten we met een concentra tie van vreemdelingen. Normaal behoren verdachten nooit langer dan vijf dagen op het bureau te zitten, maar voor illegale vreemdelingen geldt dat niet. Er zijn al jaren plannen voor de verbouw van het hoofdbureau ten behoeve van de arres tanten, maar die plannen wachten nog op goedkeuring”. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije DEN HAAG (ANP). PPR-lijsttrekker van de Europese verkiezingen Jansen heeft het CDA beschuldigd van „regel recht kiezersbedrog”, omdat de Neder landse tekst van het verkiezingsprogram ma van de christendemocraten af zou wijken van bijvoorbeeld de Duitse tekst. Jansen spreekt van een „opvallende vertaaltruc” die met name het standpunt ten aanzien van de inzet van tactische kernwapens zou betreffen. Jansen zegt zich af te vragen waar „CDA-lijsttrekker Beumer nu blijft met zijn neutronenbom- standpunt” en dat Beumer „bij voorbaat gevangene is van Strauss, Von Habsburg en van Tindemans”. De PPR-lijsttrekker uitte zijn kritiek bij de presentatie van een door zijn partij gemaakte vergelijking van Europese pro gramma’s van WD, CDA, PvdA, D’66 en PPR. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE Jos L, Lodewijks E. Koning VI spi me me ho re ha tei jes vo ku af| vo rit D sen gen De ver ver fers voo tint D woi voo van 1971 Voc „De belt in viel van wet geit paa spe l koi Ve 197 hal boi vo< vla ste we vie ste me de< Ier MADRID(AFP) De piloten van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia hebben besloten hun stiptheidsacties voor onbeperkte tijd voort te zetten. De acties waren woensdag begonnen. De eisen van de piloten houden salaris verhoging in en hervatting van het CAO- overleg met de directie. F Voor 63- en 64-jarige personeelsleden komt per 1 juli van dit jaar een regeling voor vervroegde uittreding. Voor werkne mers die jonger zijn dan 23 jaar wordt een minimum-vakantietoeslag ingevoerd. Er zijn al gegadigden voor gedeeltelijke aankoop. De inschrijvingstermijn is giste ren verlengd tot 10 mei. Voordat beslissin gen over verkoop worden genomen wordt -overleg gepleegd met de vakbeweging, aldus de minister. V akbondsvertegenwoordigers spraken gisteren hun ongerustheid uit over de mo gelijkheid dat werknemers ontslagen kun nen worden, waarbij men vooral dacht aan kantoor- en stafpersoneel. De minis ter wees erop dat ernaar wordt gestreefd de Nederhorst-bedrijven afzonderlijk in hun geheel te verkopen, waardoor ontsla gen wellicht niet nodig zijn. Een garantie wilde de .minister echter niet geven. Voor de uiteindelijke afwikkeling is geen streefdatum bepaald omdat na de tiende mei met de gegadigden moet wor- DEN HAAG (ANP). De Wereldge- zondheidsdag die volgend jaar op 7 april wordt gehouden, zal in Nederland een „anti-rookdag” worden, zo heeft de stich ting Volksgezondheid en Roken meege deeld. Iedere Nederlander zal worden ge vraagd voor een dag niet te roken. Het is de bedoeling dat vooral op straat, in open bare gebouwen en horecabedrijven een dag lang geen rookwaren worden ge bruikt. In een eerste reactie heeft de directeur van het Koningin Wilhelminafonds dr. Meinsma het plan „onzin” genoemd. Vol gens Meinsma zijn dergelijke initiatieven in België en Denemarken op niets uitge-, lopen. Wereldoorlog onder Labour in Groot-Brit- tannië werd ingevoerd. Thatcher’s verkie- zingstoespraken waren doorvlochten met een zekere nostalgie naar het verleden, naar het aloude individualisme van de Britten, naar een maatschappij waarin werkloosheidsuitkeringen als aalmoezen aan bedelaars worden beschouwd en waarin de testamentische „deugden” van ijver, trots, eigen waarde en noeste arbeid als bijbelse waarheden werden opgehou den. Waarin de socialistische samenle ving, met zijn welvaartsuitkeringen, we liswaar niet helemaal meer weg te denken was, maar dan toch minder te prefereren viel dan een land waarin een ieder verant- - woordelijk is voor zichzelf. Het was dit verlangen onder de conservatieven om naar hun oorsprong terug te keren, om de klok terug te draaien, dat Margaret That- van een vrouwelijke premier of première gaat strijken. De opiniepeilingen gedurende de afge lopen verkiezingscampagne maakten ver der duidelijk dat de conservatieven niet gewonnen hebben dank zij Thatcher, maar óndanks haar. In alle peilingen werd de voorkeur gegeven aan Callaghan als premier, zelfs wanneer de ondervraag de voor de Tory’s zou stemmen. Dat de Tory’s gewonnen hebben, bete kent minder een doorbraak voor het Brit se feminisme dan een voorkeur om op bescheiden wijze het roer om te gooien en te zien of er misschien onder de conserva tieven meer van het land te maken valt dan onder Labour. Thatcher spitste haar campagne dan ook toe (ook al zei zij dat niet met zoveel woorden) op het heroveren van wat zij als de toekomst van het glo- cher aan de macht bracht als partijleid- - ster. Thatcher is dan ook beduidend conser vatiever dan Edward Heath. Zij behoort tot de rechtervleugel van haar partij. Zij is voor de herinvoering van de doodstraf, In een reactie op Lubbers’ ontkenning zei de bewindsvrouwe gisteren: „Lubbers zegt wel meer dingen”. Op haar beurt noemde de staatssecretaris de ontkenning van Lubbers „baarlijke nonsens”. Vice-Voorzitter S. Faber van het CDA verklaarde dat „mevrouw Smit-Kroes haar snavel moet houden, als zij niet het bewijs van haar beweringen kan overleg gen”. ''Secretaris Kraijenbrink van het CDA-bestuur sluit niet uit dat er binnen het CDA een nieuwe discussie binnen zijn partij gaande is, waarin op de uitslag van de Europese verkiezingen van 7 juni wordt vooruitgelopen. Hij benadrukt ech- over 1981 als er weer parlementsverkie- ter dat er binnen het CDA-bestuur over (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Nederhorst-concern wordt in delen verkocht, omdat het niet is gelukt het concern als geheel te verkopen, zo heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken gisteren meegedeeld aan de betrokken vakbonden. Drie vaste kamercommissies zijn gisteren akkoord gegaan met dit besluit, waarbij zij de minister hebben gevraagd Nederhorst in zo groot mogelijke delen van de hand te doen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Gevangenen in de Amsterdamse politiecellen vertonen geestelijke stoornissen wanneer hun verblijf langer duurt dan een paar dagen. Het verblijf in deze cellen is medisch onverantwoord, concluderen de artsen Wehmeijer, Van Arnhem en Van Brussel van de Amsterdamse GG en GD in een vertrouwelijke notitie aan het gemeentebestuur. UTRECHT. (ANP). De 55.000 werkne mers in de horeca hebben sinds gjsteren een nieuwe CAO die onder meer inhoudt dat seizoenwerknemers zes uur minder gaan werken per week om een veertig- urige werkweek te bereiken en waarbij het administratieve personeel voortaan jaarlijks een dertiende maand krijgt uit betaald. De werktijd in de gehele horecasector wordt teruggebracht van 41 naar 40 uur. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Dit is de voornaamste conclusie van een 200 pagina’s tellende studie van de Ameri kaanse Senaatscommissie van buiten- Dit heeft de directie van Hoogovens gisteren aan de betrokken bonden meege deeld. Deze hebben gezegd zich niet bij de sluiting van Staalmat te zullen neerleggen en zich te beraden op stappen. Daarbij weten zij zich gesteund door alle Utrecht se politieke partijen, die eerder een be roep op Hoogovens hebben gedaan om Staalmat te behouden. Volgens de Hoogovens-directie hoopt men door het samenbrengen van de pro duktie het voortbestaan van deze tak te kunnen verzekeren. Thibodraad is geen onderdeel van Hoogovens, maar er wordt onderhandeld over aankoop vön 48 pro cent van het bedrijf. Thatcher heeft in de afgelopen campag ne geen opmerkelijke nieuwe ideeën ver kondigd. Het lijkt er eerder op dat zij, als de zuinige huishoudster waarvoor zij zich zo graag uitgeeft, aan de status quo de voorkeur zal geven. Dat zij meer bezorgd zou zijn over het handhaven van haar positie als vrouwelijke premier, dan over baanbrekend werk op nationaal of inter nationaal gebied. Margaret Thatcher, zo ziet het ernaar uit, is een doorbraak, voor zover het een vrouwelijk eerste ministerschap betreft, maar geen vernieuwer, geen premier die nieuwe bakens zal uitzetten voor de con servatieve partij, noch in Groot-Brittanië, noch in EG-verband. Zij zal ontdekken dat de Britse politiek nog steeds bepaald wordt door mannelijke impulsen, manne lijke adviseurs en mannelijke vooroor delen. WASHINGTON (UPI). De Ver enigde Staten beschikken in de Perzi sche Golf over een symbolische mili taire macht, maar deze kan voor de onmiddellijke toekomst wel eens vol doende blijken te zijn. De behoefte aan permanente militaire bases wordt hierdoor een zaak voor de toe komst. een vastgesteld loonbeleid en voor drasti sche ingrepen in het imigratiebeleid. Het typeert de manier waarop in moder ne maatschappijen verkiezingscampag nes worden gevoerd dat Thatcher juist over deze punten in de campagne zo vaag mogelijk bleef, omdat zulke uitspraken alleen maar stemmen kunnen kosten. Simon Jenkins, een gerespecteerde Britse journalist, heeft van haar ooit eens gezegd: „Hoewel zij emotioneel sympathie heeft voor persoonlijke moeilijkheden, kan zij opmerkelijk ongevoelig zijn voor collectieve tegenslagen". Veel zal dan ook afhangen van de mannen die zij in haar kabinet zal opnemen (vrouwen die daar voor in aanmerking komen, zijn er weinig of bijna niet). Thatcher heeft duidelijk gemaakt de vakbonden hardhandig te zullen aanpak ken (maar volgens opiniepeilingen heeft maar 19 percent van de ondervraagden er vertrouwen in dat zij erin zal slagen de geharde vakbondsleiders een lesje te le ren), regeringsuitgaven te willen besnoei- en (maar niemand weet nog waar en met hoeveel), en indirecte belastingen te willen opvoeren, terwijl de inkomstenbelastin gen omlaag zouden gaan. De industriebonden vinden dat een planning op lange termijn ontbreekt en dat de plannen cijfermatig niet juist zijn onderbouwd. Bestuurder Schutte van de Industriebonden FNV protesteerde tegen het feit dat Hoogovens alle door de bon den aangedragen alternatieven van de hand heeft gewezen. 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 Aanleiding tot deze reactie van de CDA- voörzitter is een uitlating van Smit-Kroes gisteravond op een VVD-bijeenkomst in Amsterdam. De staatssecretaris verklaar de over „tastbare bewijzen” te beschikken dat binnen het CDA een rapport circu leert dat samenwerking met de PvdA pro pageert. Dit zou moeten gebeuren indien na de Europese verkiezingen geen meer derheid voor de tegenwoordige CDA- VVD-coalitie aanwezig zou zijn. Het gehe le CDA-bestuur en fractievoorzitter Ruud Lubbers van de CDA-Tweede-Kamer- fractie zouden achter het rapport staan. deze zaak in het geheel niet is gediscussi eerd of iets is besloten. Staatssecretaris Smit-Kroes zei in Am sterdam ervan overtuigd te zijn dat de inhoud van de notitie waarover zij sprak niet door de CDA-leden van het kabinet wordt gedeeld. „Er zijn geen bewindslie- Texas. waarin Dallas ligt, als de staten Oklahoma, Arkansas en Tennessee zijn gisteren getroffen door hevige wervelstormen waarbij voor zover bekend vier mensen om het leven kwamen en talloze gewond raakten. den bij betrokken”. De bewindsvrouwe liet gisteren weten „het stuk niet meer te hebben”. Zowel VVD-voorzitter Korthals Altes als fractieleider Rietkerk was. van tevo ren niet op de hoogte van de uitspraken van staatssecretaris Smit-Kroes. In haar toespraak bepleitte zij verder de terugkeer v^in de huidige minister Wiegel als fractieleider. „Niet mevrouw Smit-Kroes bepaalt wie politiek leider wordt, maar de beste. De beste wint”, aldus een geïrriteerde Riet kerk. Smit-Kroes zei gisteravond geen persoonlijke aanval op Rietkerk te plegen maar voorkeur voor voortzetting van de lijn-Wiegel te hebben. VVD-voorzitter Korthals Altes zei gis teravond dat hij het juist zou hebben gevonden wanneer de staatssecretaris „een dergelijk belangrijk partijpolitiek onderwerp” eerst met hem en de fractie voorzitter zou hebben besproken.” (Door Henk Leffelaar) Natuurlijk zal Margaret Thetcher de annalen ingaan als de eerste vrou welijke eerste minister van het Britse koninkrijk. Dat is echter niet het unieke van haar verkiezing. Het werkelijk bijzondere ervan is dat zij het zover heeft weten te brengen, zonder dat zij voortkwam uit de ex clusieve kring van de conservatieve partij-elite, die tot nog toe altijd heeft bepaald wie de mantel van het partij- leiderschap zou worden omge hangen. landse zaken over de bases van de Ver enigde Staten in het buitenland. De Amerikaanse eenheid in het Midden oosten, die opereert vanuit Bahrein, be staat momenteel uit drie schepen. De stu die benadrukt dat de slagkracht van deze eenheid niet het belangrijkste is. De voornaamste taak van het onderdeel is de Amerikaanse aanwezigheid in de Perzische Golf te demonstreren, onder meer via vlagvertoon door bezoeken aan diverse havens. De studie plaatst vervolgens vraagte kens bij de wenselijkheid om te streven naar permanente bases in het gebied van de Perzische Golf en op het eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan. Amerikaanse functionarissen, onder I wie oud-minister van Buitenlandse Zaken Kissinger, hebben in het verleden gesug gereerd dat de Verenigde Staten wel eens militair zouden kunnen ingrijpen wan- neer de olietoevoer wordt bedreigd. Vol gens de studie zijn de Arabische staten niet bereid om bases toe te staan. LISSABON (AP). De Portugese rege ring van de onafhankelijke premier Car los Mota Pinto lijkt politiek geen lang leven meer beschoren. Zowel bij de communisten als in de rechtervleugel van de sociaal-democra- l gen bestaat het voornemen tegen de rege ring een motie van wantrouwen in te dienen. Aangenomen wordt dat de communis ten een dergelijke motie zullen indienen nadat later deze maand de ontwerpbegro ting van het kabinet het parlement heeft gepasseerd. De leider van de rechtervleugel van de of excuses Smit-Kroes I Steenkamp ontkende vanmorgen riadruk- kelijk dat de staatssecretaris hét bij het rechte eind heeft. „We hebben het nóóit gehad over het opnieuw bekijken van onze samenwerking met de VVD na de verkiezingen van 7 juni. Wel uiteraard sociaal-democraten, Francisco Carneiro, verklaarde gisteren dat hij er bij zijn partij op zal aandringen een motie van wantrouwen in te dienen als Mota Pinto zelf niet de vertrouwenskwestie stelt. Car neiro gaf de premier vanaf de datum van het begrotingsdebat acht dagen de tijd hierover te beslissen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4