Tennisteam uitgeschakeld Geen tennis- toernooi in MERKWAARDIGE Scheveningen NEDERLAGEN Christ van der Smissen houdt kans Van der Helm en Van Slobbe gewipt Volleyballers herstellen zich goed sportpuntiq Van Duimen snelste aan de kant Volleyballers tegen Russisch top-team Niels Overweg twee duels a J 15 ZATERDAG SPORT 5 M E 1 19 7 9 I s- 1 MB I, i MBH i I I I 1. g: 1 Betty Stöve: opvallend naar verlies. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIl Vriesekoop haalt kwartfinale niet Szabo en Popova, de overige zes zijn afkomstig uit Noord Korea (2) en China (4). yy Nico van Slobbe: snel uitgeteld. Bottine Vriesekoop: uitgeschakeld Zoetemelk rustig naar zware cols llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 ie is Kelly, die als eerste over de finishlijn ging, werd uiteindelijk gediskwalificeerd, om dat de jury zijn „misdaad” het duidelijkst had kunnen waarnemen. Ook achter dit tweetal beschuldigden de Belgen René Dillen en de drievoudige etappewinnaar Alfons de Wolf elkaar van geduw. Afge zien van deze schermutselingen onder de rassprinters had de tiende etappe een rustig verloop. Zeker voor Joop Zoete melk en zijn ploeggenoten, die, met een zware week voor de boeg, geen extra inspanningen hoefden te tonen. De 19-jarige Russische kampioene Po pova, 18e op de wereldranglijst, besliste de wedstrijd tegen Bettine Vriesekoop in 40 minuten. Het was een snelle, mooie wedstrijd waarin de tactiek vrijwel geen Daarmee was „Den Boet” sneller dan de grote favorieten in het gezelschaap, de Amerikaan Kenny Roberts en de Engels man Barry Sheene. Roberts nam de vijfde plaats in in 2,33,0 en Sheene bezette de zesde positie in 2.34,1. HOCKENHEIM Boet van Duimen heeft zich tijdens de training voor de derde race om het wereldkampioenschap 500 cc-motoren, die op het circuit van Hockenheim wordt gehouden, de snelste getoond Van Duimen kwam met een Su zuki uit op een tijd van 2 minuten en 32.0 seconden, hetgeen een gemiddelde snel heid betekende van 160,7 km per uur. In de eerste ronde van het herendubbel spel verloren Van der Helm en Van Slob be met 7-21 11-21 13-21 van de Fransen Secretin en Birochea. In de hoogste afdeling van de Engelse voetbalcompetitie is één wedstrijd ge speeld. Leeds United versloeg op eigen terrein Queen’s Park Rangers met 4-3. Nederland heeft op de openingsdag van het toernooi om het Europese karate- kampioenschap in Helsinki drie overwin ningen geboekt. In de eerste ronde toonde oranje zich met 9-1 de meerdere van Zwit serland, vervolgens werd West-Duitsland met 8-2 verslagen. In de derde ronde zege vierde Nederland met 6-4 over Finland. Hiermee is een einde gekomen aan de concurrentiestrijd tussen de Haagse clubs Leimonias en De Metselaasrs, die elk de organisatie op zich wilden nemen. De Metselaars wilden dat doen in samen hang met het gelijktijdig te houden Sa- telliet-toernooi van de heren, Leimonias wilde op Klein Zwitserland de tribunes benutten, die daar zouden worden neer gezet ter gelegenheid van de Wimbledon- exhibitie. Ook het doorgaan van deze demonstratie, waarvoor Betty Stöve en Tracy Austin al waren gecontracteerd, is onzeker geworden. Voor Betty Stöve, die als presidente van de WTA nauw bij de organisatie was betrokken, is deze gang van zaken ui terst teleurstellend. „We hadden een erg goede week kunnen bedingen: direct na Wimbledon. Er was belangstelling van de kant van de speelsters. In de tweede set klopte het lang zo goed niet bij Nederland. De spelers stonden stil en de Duitsers wonnen de set, zonder al te veel moeite met 15-9. Voor de Griekse spelers is er een premie van 10.000 gulden als het team overgaat naar het eindtoernooi. Het Russsische team bestaat voor een belangrijk deel uit spelers waarmee de Sovjet-Unie onlangs in Italië de wereldtitel greep. Liefst vijf van die internatio nals zijn in Zevenaar van de partij, terwijl de Russische ploeg wordt gecomple teerd door jongere spelers die volgend jaar in Moskou bij de Olympische Spelen in actie moeten komen. De Russen zijn deze maand vaker in Nederland te zien. Op 22 mei is het Doetinchemse Orion in Wije de tegenstander en op 24, 25 en 26 mei neemt Avtomobilist deel aan een toernooi in Dedemsvaart waar Orion ook van de partij is samen met onder andere het Poolse Lechia, het nationale Braziliaanse team en sterke clubteams uit Zweden en de Verenigde Staten. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Volleyballend Nederland krijgt deze maand een unieke gelegen heid om kennis te maken met het topvolleybal zoals dat in Rusland wordt gespeeld. Woensdagavond 23 mei treedt in het Gelderse Zevenaar namelijk de topclub Avtomobilist uit Leningrad aan tegen het Nederlandse heren volleybal team. Van der Smissen dient zijn kansen te gen Ceulemans dan ook voornamelijk in het libre en de beide kadersoorten te zoe ken, zich dat realiserend, deed de Braban der er in de nabeurt van het openingsspel alles aan om een remise te bewerkstelli gen. Nadat beide spelers twee mogelijkhe den ongebruikt hadden gelaten, vlocht de Vlaming een serie die hij vier caramboles voor het einde afbrak. Een slechte trek- stoot hield Van der Smissen vervolgens van winstkansen af. Zodat hij zich tevre den moest stellen met remise, nadat Ceu lemans de resterende vier cramboles in dfe vierde beurt met moeite bijeen had kun nen sprokkelen. Het was aan de sportiviteit van Ray mond Ceulemans te danken dat Van der Smissen het 47-1 met een afgetekende 150- 30 triomf in zijn voordeel kon beslissen. Het leidt echter geen twijfel dat wanneer Ceulemans na zijn misser zelfverzekerd zijn pommerance zou hebben gekrijt hij zijn perspectief biedende serie had kun nen vervolgen. De tweede representant van de KNBB in Leuven, Vultink, bereikte gisteren in de confrontatie met het Westduitse talent Thomas Wildforster een 4-2 voorsprong. ze n- n- ie li- De Fransman Bernard Restout is geko zen tot president van de Europese Ama teur Boksfederatie (EABA). Hij volgt de Nederlander Hans Hofman op, die in maart is overleden. m td d- Sandra de Kruiff en Brigitte Kooter zegevierden in de eerste ronde met 21-12 12-21 21-16 8-21 21-17 over het Russische dubbel Anita Zakharjan-Loedmilla Baks- hoetova. Ze verloren echter in de tweede ronde van de Koreanen Li Song Suk en Ro Yong Suk: 17-21 6-21 13-21. Bettine Vriesekoop plaatste zich met Van der Helm voor de tweede ronde van het gemengd dubbelspel. Ze versloegen Synio Supit en Kanelia Ailim uit Indone sië in de eerste ronde met 21-17 21-12 19-21 17-21 21-14. og er- tet de ie- Ise lo de >ze rt- de Lse is gt: 70- ie- la- ee se et >P in is- ng jr- - ;i- n- ‘1- f- h- let de ei- m- let er- IN lo- N- :a Ms /er ik uk ey- te Jt s, C ti- 1 -0 :-2 2 -5 Nederland kreeg alle steun van de West duitse formatie. De tegenstander was na de verloren partij van donderdag tegen Griekenland zo geknakt, dat de ploeg vele fouten maakte. Mede hierdoor won Oran je de eerste set met 15-9. Het toernooi om het wereldkampioen schap basketbal voor dames is in Seoel voortgezet met twee wedstrijden voor de finalegroep: Zuid-Korea won met 94-82 van de Verenigde Staten. Bij de rust ston den de Koreaanse dames met 49-40 voor. Australië versloeg Frankrijk met 59-46. Bij de rust stond Australië reeds met 41-18 voor. Voor het troosttoernooi (8-12e plaats) werd slechts een wedstrijd ge speeld. Maleisië behaalde zijn eerste overwinning door met 62-55 (28-29) te win nen van Senegal. De Belg toonde, zich niet te willen mengen in het onsportieve gedrag waarmee de meesten van zijn collega’s profiteerden van de ronduit slechte arbitrage. Vrijwil lig liep Ceulemans van de tafel weg nadat hij zelf in de nabeurt een restez-de-dans had geconstateerd. De arbiter restte toen niets anders dan hetzelfde te annonceren en de partij als beëindigd te verklaren. De overige Nederlandse combinaties werden uitgeschakeld. De resultaten zijn. Van Slobbe/Marianne van der Vliet-Galal Ezz/Nah id Kamal (Egy) 15-21 21-16 18-21 16-21. Gootzen/Brigitte Kooter-Montser- ray Sanahula/Jose Maria Palen (Spa) 15- 21 15-21 21-12 20-22. MADRID (ANP). Zoals van oudsher gebruikelijk heeft Australië in Madrid het Nederlands tennisdamesteam de weg versperd naar de financieel lucratie ve halve finales van het toernooi om de Federation Cup. Na de enkelspelen was de zaak reeds beslist. Wendy Trunbull won met tweemaal 6-3 van Elly Vessies en Dianne Fromholtz hield Betty Stöve eronder met 6-2- 2-6, 6-3. ZEIST (ANP). De vierde gele kaart, die Niels Overweg dit seizoen werd voor gehouden in het duel FC Twente-PSV, is door de tuchtcommissie van de KNVB bestraft met een schorsing van twee wed strijden. Zijn collega Ernie Brandts van PSV ontving in dezelfde ontmoeting zijn tweede gele kaart en werd dienovereen komstig voor één duel uitgesloten. Vrijspraak verkreeg Lex Schoenmaker. De speler van FC Den Haag werd in het duel tegen MW de gele kaart voorgescho teld. De tuchtcommissie achtte na inzage van alle stukken de opzet van de verweten handeling niet bewezen. De bondscoach van de schaatsploeg, Egbert van 't Oever, heeft Klaas Vriend laten vallen. Tijdens een vergadering met de LTC heeft Van ’t Oever deze beslissing medegedeeld. Voor Vriend is Harm van de Pal uit jong oranje aan de kernploeg toegevoegd. De kernploeg ziet er als volgt uit: Piet Kleine, Hilbert van der Duim, Yep Kramer, Frits Schaly, Wim Pol en Harm van de Pal. Oranje begon flitsend aan de derde set. Vooral uitblinker Marcel Sturkenboom en Bert Goedkoop plaatsten hun smashes knap langs de Duitse blokkering. Tot 10-2 liep Nederland uit voordat de puntenma- chine stokte. Een aantal stopfouten en de knap opgezette aanvallen gaven de tegen stander de kans terug te komen. De Duit sers kwamen zelfs met 12-10 voor. Enkele ondoordachte acties aan Duitse zijde maakten toch dat de winst met 15-12 naar Oranje ging. Toen in de vierde set de uit Roemenië gevluchte Stelian Moculescu uit de ploeg werd gehaald was de strijd snel beslist. Met 15-7 kwam het einde. rol speelde. Popova was in het contraspel iets vaster wat haar uiteindelijk de overwinning bracht. Het speltype van de Nederlandse eiste kracht. Ze probeerde desondanks veel tempowisselingen aan te brengen en speelde zich volkomen leeg. In de laatste game kwam ze met 1-9 achter te staan, via 8-14 werd het 16-16. Popova kwam met 17-18 voor toen een kantbal van de Russische in feite de beslissing bracht, met Marianne van der Vliet be reikte Bettine Vriesekoop de achtste fina le van het dames dubbelspel. In de eerste ronde werden Kim May Lin en Toh Sai Miang uit Singapore met 21-8 21-11 21-13 verslagen. In de tweede ronde was de combinatie te sterk voor het Zwitserse duo Renate Wyder-Francy Weibel 14-21, 21-9, 21-11, 21-7. 1 FC Kaiserslautern heeft in een door emoties beheerste wedstrijd voor de Bun desliga op eigen terrein met 3-2 gewonnen van het laag-geklaseerde Arminia Biele feld. Alle doelpunten werden na de her vatting gescoord. Twee spelers werden uit het veld gezonden in de slotfase. Vijf minuten voor tijd moest aanvaller Topp- möller van de thuisclub na een harde charge het veld verlaten. Pagelsdorf die revanche nam moest ook de kleedkamer opzoeken. Op dat moment leidde 1 FC Kaiserslautern met 3-1. In de laatste mi nuut verkleinde Peitsch de achterstand uit een strafschop tot 3-2. Er waren 25.000 toeschouwers. weekend wordt gewonnen van Grieken- j land dat zich zonder twijfel gesteund weet I door een hysterisch meelevend publiek. (Van onze sportredactie) LEUVEN. De organisatie van het Europese kampioenschap pentatlon in Leuven was Christ van der Smissen ui terst dankbaar. De jonge Brabander be spaarde het toernooi een voortijdige be slissing door Raymond Ceulemans in de eerste twee partijen van het finaleduel op een 3-1 achterstand te zetten. Hetgeen inhoudt dat de Nederlandse kampioen nog altijd een theoretische kans heeft om via winst in de laatste drie spelsoorten zijn titel te prolongeren. 1 Daarbij stond de hevige ruzie tussen de uiteindelijke etappewinnaar Noel de Jonckheere en de later gedeklasseerde Ierse sprinter Sean Kelly centraal. „Kelly heeft mij bij het middel gegrepen”, ver klaarde de Belg na afloop. Waarop de Ier, al even onschuldig kijkend, antwoordde: „De Jonckheere heeft mij afgesneden”. ATHENE. Het Nederlands heren vol leybalteam heeft in Athene zijn tweede zege behaald in een wedstrijd voor het kwalificatietoernooi voor het Europese kampioenschap. West-Duitsland werd met 3-1 verslagen. De setstanden waren 15-7 9-15 15-12 15-7. Het algemeen klassement ziet er na de tiende etappe als volgt uit: 1 Christian Levavasseur (Fra) 52 uur 2 min 10 sec, 2 Joop Zoetemelk (Ned) op 2 sec, 3 Felipe Yanez (Spa) op 1.39, 4 Pranisco Galdos (Spa) op 2.02, 5 Alfons de Wolf (Bel) op 2.05, 6 Manuel Esparza (Spa) op 2.21, 7 Pedro Torres (Spa) op 2.23, 8 Lucien van Impe (Bel) op 2.27, 9 Miguel Maria Lasa (Spa) op 2.30, 10 Michel Pollentier (Bel) op 2.31, 40 Adrie van Houwelingen op 18.52, 49 Cees Bal op 22.04, 62 Frits Pirard op 34.45, 64 ,Jan van Houwelingen op 36.00 MADRID (ANP). Het grote tennis toernooi in Scheveningen, dat de afslui ting had moeten vormen van het Euro pese dames-circuit gaat niet door. Hoe wel het aanvankelijk geëiste prijzen geld van 7 5.000 dollar door de WTA (dames tennisvakbond) in de loop van de onderhandelingen met veertigdui zend dollar werd teruggebracht, was geen sponsor bereid dat bedrag te four neren. Het ingrijpen van het ministerie van CRM bij het jongste WCT-toernooi in Rotterdam, zou eventuele gegadig den wantrouwend hebben gemaakt ten aanzien van de mogelijkheid zich op de televisie te manifesteren. Normaal gesproken immers, moet de Vla ming zeker in staat worden geacht zijn Nederlandse opponent in het bandstoten en vooral in het driebanden te overtroeven. De uitslag van de tiende etappe: 1 Noel de Jonckheere (Bel) 230 km in 6 uur 47 min 7 sec (gemiddelde snelheid 33,896 km per uur), 2 José Suarez Cuevas (Spa), 3 René Dillen (Bel), 4 Alfons de Wof (Bel), 5 Frits Pirard (Ned), 6 Danielle Tinchella (Ita), 7 Adrie van Houwelin gen (Ned), 8 André Mollet (Fra), 9 Javier Elorria- ga (Spa), 10 Enrique Martinez-Heredia (Spa), 17 Jan van Houwelingen, 37 Cees Bal, 55 Joop Zoetemelk allen in dezelfde tijd als de winnaar. Australië, dat bij de heren al sinds jaren geen winnaars meer produceert, is bij de dames nog steeds een groot macht. De 22-jarige Dianne Fromholtz, afkomstig' van dezelfde coach die eens John Newcombe bracht en de vijf jaar oudere Wendy Trunbull, die werd inge zet om de nog oudere Kerry Reid te sparen, staan vijfde en zesde op de wereldranglijst. Fromholtz won dit jaar in Boston en stond in de finale van La Costa en Los Angeles. Turnbull, die in 1977 en 1978 respectievelijk de finale en halve finales haalde van de open Amerikaanse kampioenschappen, bracht de toernooien van Detroit en Philadelphia op haar naam. Elly Ves sies had in feite betere groundstrokes dan Turnbull en schreef later op de zonnige tribunes bladzijden vol om een verklaring te vinden voor het feit, dat zij meer tegen zichzelf dan haar tegen standster had gespeeld. Betty Stöve verging het nog merkwaardiger. Zij bestookte in de tweede set de linkshan dige backhand van Dianne Fromholtz, die vanwege het topspin dat ze ermee slaat, doorgaat voor de beste ter we reld, met zoveel geweld, dat er bij de Australische een verkramping optrad. Dat werkte na de pauze in de derde set rt- Ceulemans: nog niet helemaal van Christ van der Smissen af. 1 ARAGOZA. Met het hooggebergte in het vooruitzicht, de karavaan staat maandag aan de voet van de eerste zware col, hebben de sprinters in het peloton van de ronde van Spanje het er ook vrij dag van genomen. In de langste etappe van deze editie van de Vuelta, over 230 kilometer van Reus naar Zaragoza, kwam er één kilometer voor de eind streep pas beweging in het peloton. Wanneer Raymond Ceulemans vrijdag zowel het libre als het 47-1 in zijn voordeel had beslist dan zouden de nog resterende partijen vandaag slechts een formaliteit zijn geweest. Zoals bekend dient Van der Smissen niet alleen het finaleduel te win nen van zijn concurrent uit Mechelen, maar een minimale marge van 8-2 te be werkstelligen om kampioen te worden. Die mogelijkheid zit er nu nog altijd in al zullen er weinigen zijn die de titel niet reeds aan Ceulemans hebben toegedacht. PJONGJANG. Bettine Vriesekoop is in de achtste finales van het dames enkelspel van de strijd om de wereldtitels tafeltennis in Pjongjang uitgeschakeld. De nationale kampioene verloor in vijf games van de Russische Valentina Popova. De gamestanden: 9-21, J1-16, 8-21, 21-9 en 17-21. Verrassend waren de nederlagen van Jill Hammersley en Judith Magos. De Britse Hammersley, als nummer zes geplaatst, verloor van de Hongaarse Gabriella Szabo in vier games. Europees kampioene Judith Magos, eveneens als zesde geplaatst, ging ten onder tegen de Noordkoreaanse Li Song Soek in drie games. In de kwartfinales bevinden zich nog twee Europese speelsters, De ploeg revancheerde zich volkomen voor de slechte wedstrijd tegen Engeland. Nederland behoudt door deze zege de kans op plaatsing van het toernooi om de Europese titel in Frankrijk. Daarvoor is echter noodzakelijk dat dit zover door, dat ook de service van Fromholtz aan kracht inboette. Maar Betty Stöve, die van alle dames percen- tagegewijs de ijneeste „winners” slaat, maakt ook de meeste missers. Ditmaal propte de Nederlandse ze in twee servi ce-games die met de nodige dubbelfou- ten op love verloren gingen, waarmee de blonde Australische goeddeels bui ten eigen medeweten op winst werd gezet. Ze putte er zoveel inspiratie uit dat ze op het tweede matchpoint een heuse ace sloeg. De uitslagen, Nederland-Australië: 1-2. El ly Vessies-Wendy Turnbull 3-6 3-6; Betty Stóve-Dianne Fromholtz 2-6 6-2 3-6; Stöve/ Marcella Mesker-Turnbull/Kerry Reid 6-4 9- Sovjet-Unie-Zwitserland: 2-1. (Russische namen eerst). Natalia Sjemireva-Claude Pasquale 6-1 3-6 6-3; Olga Morozova-Petra Delhees 6-1 2-6 4-6; Sjemireva/Morozova- Delhees/Christiane Jolissaint 6-1 6-2. Tsjechoslowakijke-Groot-Brittannië 3-0 (Tsjechoslowaakse namen eerst): Hana Mandlikoya-Sue Barker 3-6 8-6 6-4; Regina Marsikova-Virginia Wade 10-8 6-1; Mandli- koya/Renate Tomanova-Anne Hobbs/Miche- le Tyler 8-6 7-5. Verenigde Staten-Frankrijk 3-0 (Ameri kaanse namen eerst): Tracy Austin-Frederi- que Thibault 6-4 6-0; Crhis Lloyd-Evert-Bri- gitte Simon 6-0, 6-0; Lloyd/Casals-Simon/ FranQoise Durr 6-1 6-4. I MU.'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15