pjaar ihgeti adio DE NACHT VAN DE STORMRAMP m o A D x K W Mil I i I k door Jan van Baarsel lets nieuws Thanks Hopeloos Hikten ili - 1 o I I O i ffil o nfH Op de laatste dag van de maand januari 1953 vangt Scheveningen Radio achter elkaar drie noodseinen op. Twee Engelse schepen, de Caronia en de Tynecastle, hebben direct hulp nodig. Ook een Zweeds schip, de Selene, laat het SOS horen. Scheveningen Radio behoeft niet handelend op te treden; de schepen bevinden zich onder de Engelse kust vanwaar in de kortst mogelijke tijd hulp kan worden geboden. In het gebouw op het tweede sluiseiland van IJmuiden begrijpen alle mensen die dienst hebben dat hun een drukke avond en nacht staan te wachten. De berichten die van het KNMI worden ontvangen om de schepen op de hoogte te houden worden voortdurend ernstiger. Een zware storm, een orkaan, raast over de Noordzee in de richting van ons land. Scheveningen Radio zendt regelmatig waarschuwin gen voor de scheepvaart uit. ite - tMUapi pF - Sfiifififi I I Paraat - correct hulpvaardig I IV-» De eerste klap van de orkaan valt bij Schouwen. Om tien minuten voor zeven loopt daar het Finse schip Bore 6 aan de grond. Scheve- ningen Radio is direct in actie vol gens het beproefde schema voor hulp aan schepen die in de buurt van de Nederlandse kust in nood raken: alarm bij de stations van de reddingboten, bericht aan sleep boot- en bergingsmaatschappijen. In dit geval varen de reddingboten van Veere en Stellendam uit. Later zal blijken dat ze vergeefs zoeken omdat het schip op een andere plaats is terecht gekomen dan het had gemeld; gelukkig dreigt er geen direct gevaar voor de bemanning van de Bore 6. De klok van het kuststation wijst vijf voor negen als de Aalsdijk meldt dat het op de Nieuwe Water weg aan lager wal is geraakt. De sleepboot Schelde probeert assis tentie te verlenen maar krijgt het zelf te kwaad. Dan deelt de Aalsdijk mee dat het op eigen kracht is losge komen en voor anker is gegaan. Na middernacht kennen de man nen die het kuststation bedienen geen rustpauze meer. Het Belgische schip Luxembourg strandt bij Vlis- singen. De sleepboot Maas stuift erheen. Ze zal de Luxembourg los weten te krijgen. Het Nederlandse schip Tiba meldt dat het met een gebroken roer voor de Nieuwe Wa terweg ligt. Scheveningen Radio men ze in verbinding met officiële instanties aan wie ze vragen waar ze het best hulp kunnen verlenen. Het is iets geheel nieuws in de ge schiedenis van het kuststation geen personeelslid heeft ooit ver wacht dat Scheveningen Radio goe de diensten zou gaan bewijzen aan een gebied binnen de kustlijn. Op de late avond van 14 november 1918 was een der pioniers van Scheveningen Radio in zijn werk verdiept toen hem een revolver onder de neus werd geduwd. „Handen omhoog!" riep iemand op sokken die door het openstaande raam naar binnen was gekomen. De overvaller zei dat hij had willen controleren of Nederland in deze dagen vol internationale spanning wel op zijn hoede was en of met name het kuststation goed werd bewaakt. Nou, daar deugde niets van. Hij wenste via Scheveningen Radio contact met de commandant van de Haagse Burgerwacht. De revolver hield hij voortdurend op de man aan de toesteltafel gericht. Iemand van de landlijnafdeling in hetzelfde gebouwtje vermoedde onraad en liep de kamer van zijn collega binnen. Hij probeerde de indringer te kalmeren. Intussen werd een waarschuwing doorgegeven aan de politie zonder dat de overvaller er erg in had. Een stevige agent, voorzien van een nog grotere revolver, was spoedig ter plaatse. De indringer ging zonder morren mee. De volgende dag gaf hij zijn kaartje bij Scheveningen Radio af. Men bleek een juridisch student, zoon van een vooraanstaande Haagse familie, op bezoek te hebben gehad. De schoenen van de jongeman werden later op het terrein van Scheveningen Radio teruggevonden. Ze werden netjes teruggegeven. binnen te komen. Scheveningen Ra dio begeleidt hem zo goed ze kan. Wat onmogelijk leek gebeurt: de Annam komt in veilig water. De Deense telegrafiste seint aan Sche veningen Radio: „Thanks for good service, it was a great help for us”. 1953. SS-Carthage op het Scheve- ningse strand. Andere schepen volgen het voor beeld. Via Scheveningen Radio ko- In de middag ligt het Deense schip Annam nog op hulp te wach ten. De kapitein constateert dat de Annam het niet lang meer zal vol houden. Hij besluit alles op één kaart te zetten door op eigen kracht te proberen de Nieuwe Waterweg o'J' Een oud herkenningsteken van Radio Scheveningen. ©I ffi o ff Het personeel van Scheveningen Radio blijft ook in zijn vrije tijd aan het werk om de extra-dienst te on derhouden. Het aantal overuren is zo groot dat iedereen op een flinke vergoeding kan rekenen. Extra- geld is welkom in deze tijd waarin de salarissen en lonen gematigd worden gehouden om de wederop bouw na de oorlog en nu nog eens na de overstromingsramp mogelijk te maken. Maar collectief besluiten de mensen van Scheveningen Radio het geld van hun overuren beschik baar te stellen om de nood onder de slachtoffers van de stormnacht te helpen lenigen. Waarmee ze aan hun roepletters PCH voor de zo veelste maal extra inhoud geven: Paraat - Correct - Hulpvaardig. Intussen blijven SOS-seinen van schepen binnenkomen. De Poolse trawler Korab II meldt in de och tenduren van de eerste februari dat ze op de keien is gelopen. Dat is vlakbij gebeurd in de haven van IJmuiden. De reddingboot Neeltje Jacoba is voortdurend actief. In de buurt van Hoek van Holland blijkt de situatie uitermate alarmerend te zijn. De Seabrood vraagt daar om hulp. Ook de Harold Ottens heeft direct bijstand nodig. De Annam meldt dat ze in een gevaarlijke situ atie verkeert. De Barbara Ann wenst assistentie. De ene na de an dere sleepboot wordt ingeschakeld maar de zeetrekkers kunnen al dit werk niet aan. schermen. Het water komt tot knie hoogte te staan maar men weet de technische onderdelen droog te houden. Tegen tien uur zorgt de eb ervoor dat het zeewater ook in deze ruimte zakt. Iedereen verwacht dat de volgende vloed, omstreeks half zes, alle vorige zal overtreffen. Men laat daarom geen minuut verloren gaan om de ondergrondse verdie ping voor de nieuwe toevloed onbe reikbaar te maken. Zandzakken worden op de bedreigde plaatsen gedeponeerd. De maatregelen zul len zo afdoende blijken dat Scheve ningen Radio geen natte voeten meer krijgt. Nog steeds neemt de storm in t2.1~_2L hevigheid toe. Overal op zee is hethoudt contact en schakelt intussen de sleepboot Blankenburg in; deze zal de Tiba in veilige haven bren gen. Het Indiase schip Jalakitua vraagt om hulp omdat de stuurin richting defect is geraakt. De sleep boot Holland vaart erheen. Deze zal haar taak uitstekend volbrengen. Om vijf voor half negen vangt Scheveningen Radio een nieuw SOS op. Een Duitse sleepboot heeft bij Texel haar sleep verloren, een lichter waarop zich zes runners be vinden. Hun positie is hachelijk. De reddingboot Prins Hendrik gaat er op af. Ze zal rapporteren dat de mannen na een moeilijke actie in veiligheid zijn gebracht. Om drie uur in de nacht lijkt de toestand op zee hopeloos te worden. De orkaan bereikt het toppunt van haar kracht. Het Engelse kuststati on Northforeland Radio meldt dat het kuststation aan de Humber is overstroomd en dus zijn diensten heeft moeten staken. Scheveningen Radio vangt om één minuut voor half vier een SOS op van de Neder landse coaster Franka II. Het schip maakt zware slagzij. De redding boot Insulinde wordt ingeschakeld. Tegelijkertijd heeft het Deense schip Annetorn zich gemeld. Het verkeert in nood in de buurt van Terschelling. Het Deense stoom schip Mortensen blijkt in de buurt te zijn. Het haast zich naar de land genoten. Scheveningen Radio moet alle krachten blijven inzetten. De twee de februari krijgt ze steeds meer contacten te onderhouden met schepen van allerlei typen die hulp in de overstroomde gebieden verle nen. Er wordt een extra-verbinding tot stand gebracht op de 137 meter door het opstellen van een improvi- sorische zender. Het kuststation heeft nu permanent contact met het jacht May Be dat in het Voornse Kanaal ligt en over een amateur- zendstation beschikt. Bovendien heeft men thans voortdurend ver binding met andere posten in het rampgebied, zoals de Jakob UK 141, het hospitaal-kerkschip De Hoop, het PTT-kabelschip Poolster, een militaire post in Steenbergen en een politiepost in Vlaardingen. Tien minuten na dit dubbele SOS wordt een noodsein opgevangen van het Engelse schip Bestwood. Het is in moeilijkheden geraakt bij Flamboroughhead. Een Engelse kuststation verleent bijstand. Korte tijd later verneemt Scheveningen Radio dat de Virgo hulp nodig heeft. De reddingboot Prins Hen drik van Den Helder schiet te hulp. Daarna slaat de Duitse tanker Juli us Rutgers alarm. Ze is op het strand gelopen bij Noordwijk. Als het weekeinde voorbij is ont vangt Scheveningen Radio een diensttelegram van het Engelse kuststation Portishead Radio. Het heeft de verrichtingen van de colle ga’s in IJmuiden van minuut tot minuut gevolgd. In het diensttele gram wordt gezegd: „Congratulate you on your excellent work during last weekend”. Andere contacten van het kust station: de Selby meldt dat haar deklading is verschoven. De Car thage seint dat ze op het Scheve- ningse strand is vastgeraakt. Er worden ook noodseinen opgevan gen van het Zweedse schip Aspoe. Het bevinclt zich bij de Doggers- bank. Na het SOS zal niemand meer iets van de Aspoe horen. In dit geval laat de storm zijn prooi niet los. Ook een trawler van IJmuiden, de Catharine Duyvis, vergaat met man en muis evenals het motor schip Salland. Scheveningen Radio, het „Oor van Nederland”, ging vijfenzeven tig jaar geleden van start in een houten keet die na het graafwerk voor de Scheveningse Vissersha- ven was vrijgekomen. Men moest er op de tenen lopen. Kuchen en hoesten was ten strengste verbo den. Een batterij van 256 „Leidse flessen” vormde de conden sator waaruit de „ontladingen” kwamen. Toen in de jaren twintig de „IJ- muidense periode” begon werd het ontvangststation daar onder- gébracht in een bescheiden ruim te van het postkantoor in de be bouwde kom. Al gauw bleken de stofzuigers en lichtreclames in de buurt zo erg te storen, dat tevens een loodsje bij de semafoor in gebruik moest worden genomen. Het kreeg de alleszeggende bij naam Hut in de Duinen. Aan de vooravond van de oor log, in mei 1940, diende de Hut wegens defensiemaatregelen in de duinen te worden verlaten. De activiteiten werden voortgezet in een door een muur van zandzak ken omringde loods in de polder. Een machinegeweer stond vlakbij opgesteld. Na de capitulatie van Nederland kwamen Duitse militai ren met het bevel: „Alles notieren was Sie hóren”. Het was de eerste order van „hogerhand”, die niet door de mannen van het kuststati on werd nageleefd. Na de bevrijding vond Scheve ningen Radio een huisvesting in twee klaslokalen van een school gebouw waar Poolse militairen hadden gebivakkeerd. Het enige voordeel hiervan was dat de ra men heel waren gebleven. De sleepboot Hudson zond de eerste groet naar het herrezen kuststati on: „Welkom in de vrije lucht". In de nacht van zaterdag 17 op zondag 18 november 1951 was het eindelijk zover dat Scheveningen een heksenketel. Terwijl Scheve ningen Radio volop in actie is komt er alarm vanuit het eigen gebouw: er dringt zeewater naar binnen. Omdat de waterstand in IJmuiden hoger is dan zelfs de oudste vete raan zich kan herinneren baant het zeewater zich via de riolering een weg naar de verdieping die bene- dengronds is gebouwd. Daar staat een belangrijk deel van de techni sche apparatuur. Valt die uit dan moet Scheveningen Radio haar werk staken. De brandweer van de gemeente Velsen is tegen half negen te hulp geroepen, direct toen de wateroverlast werd opgemerkt. Im- provisorische maatregelen worden genomen om de apparatuur te be- Op zondag 1 februari blijkt steeds onstellender dat Nederland door een overstroming is geteisterd zoals het sinds eeuwen niet heeft gekend. Om half negen ’s morgens neemt de Goereese vissersboot Eben Haëzer contact op met Scheveningen Ra dio: er is dringend overleg nodig met de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland omdat een dijk bij Oudorp is doorgebroken. Een telefoongesprek wordt vlot tot stand gebracht. ft Radio een eigen gebouw in ge bruik kon nemen dat speciaal voor haar was opgericht op het tweede sluiseiland van IJmuiden. Het werd door insiders gekwalificeerd als het modernste kuststation ter wereld. In deze burcht van „de ridders van de punt-streep” werd Scheveningen Radio ruim een jaar later voor de grootste krachtproef geplaatst, die ze in haar toch veel bewogen leven ooit had meege maakt. Haar roepletters PCH had den al eerder van een man van het reddingwezen de omschrijving Paraat - Correct - Hulpvaardig meegekregen. Bij de stormramp van 1953 bewees Scheveningen Radio, ook toen het opgezweepte zeewater zelfs haar burcht bin nendrong, de ene onmisbare dienst na de andere aan de in de klem geraakte scheepvaart. Bo vendien zorgde zij, toen alle ge bruikelijke contactmogelijkheden bleken te zijn uitgevallen, voor een permanente communicatie met de overstroomde delen van Nederland. Op deze pagina geeft onze me dewerker JAN VAN BAARSEL een impressie van het werk in de nacht van de stormramp en van andere facetten in de door veel pionierswerk gekenmerkte ge schiedenis van Scheveningen Radio. - 1..

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17