De spreeuw BA 75 jaar scheveningen radio ^APPARATUUR BIJNA MET TOUWTJES AAN ELKAAR ANIMALLITEITEN RHI. ■Mi’ door Jan van Baarsel Verbod Marconi Eigen kuststation Permanente installatie Uit isolement -> Marconi had zich jarenlang geërgerd aan het klompenvolkje van Nederland. Aanvankelijk had hij alleen maar de schouders opgehaald toen zijn aanbod werd genegeerd om ook Nederland bij de draadloze telegrafie te betrekken geheel op zijn kosten maar wel met het alleenrecht om de exploitatie op zich te nemen. Al gauw bleek Nederland een sta in de weg te worden bij Marconi’s streven naar een wereldmonopolie, waarbij hij Engeland en Italië al had veroverd en druk bezig was ook Amerika aan zijn onderneming te binden. Het was in die tijd dat Marconi niet langer met een schouderophalen volstond. Marconi ergerde zich aan :oord ■K Nederlands kuststation Marconi met zijn „zwarte doos-apparatuur" (1896) 1- eindn Hij had nog een sterke troef in Pionier H. J. Nierstrasz. 5o: l ill il .te J< moest vervallei I I j om k de beurd racht, maat- - pro- maat- gram- enige plaat zeker ook met, weer die] bestaan”! zich uitei teem lichts^__ clusié'Wf kon hejflE Marconf* was bffla te sticliti voor gje Eng i-teen particu- efcjwachtte bo- Bóort van een f was in janu- as laat, verge- ipese naties meenschappe- ministers van m Nijverheid ommissie had jkheid te be- ïgrafische ge- ie.t, lichtschip LwP de vaste irPden Rotter- ^oodanig dat ve onderhandelingen werden geo pend bleek hij echter een slag om de arm te hebben gehouden; hij wilde bovendien een jaarlijkse uitkering. Nederland was zo verbolgen dat het direct afhaakte. Van grote drukte was de eerste tijd bij Scheveningen Haven geen sprake. Er gingen uren voorbij zon der dat er een morseteken hoorbaar was. Dat werd mede veroorzaakt door het verbod van Marconi om zijn installaties te gebruiken voor contact met degenen die niet tot zijn klantenkring behoorden. Het eerste Nederlandse schip met „Marconi” aan boord was de Noordam van de Holland Amerikalijn (sinds 30 juli 1904). Scheveningen Haven riep de Noordam tevergeefs aan. Het wei gerde te reageren ook als het vlakbij het Nederlandse station was beantwoordde het uitsluitend de oproepen van het Engelse kuststati on North-Foreland. Wel kreeg Sche veningen Haven contact met de niet aan Marconi gebonden Cap Blanco en de Cap Ortegal van de Hamburg- Südamerika Linie. Bovendien nu en dan met Nederlandse marine schepen. De verbodsbepaling van Marconi na een van 3 okto- 'ROS- dat ik ter ga litros, an in e nog iofd is Le van t mag iweest gaan •n wat ik om je te r kan. De commissie besloot proeven te gaan nemen met een installatie van de in Parijs gevestigde firma E. Ducretet. Deze werkte samen met de Russische professor Popoff aan wie de antenne is te danken (hij maakte als eerste een „vangdraad” voor een toestel waarmee de atmos ferische elektriciteit werd geme ten). In haar eindrapport stelde de commissie onomwonden vast dat Nederland geheel zelfstandig met de radiotelegrafie kon gaan begin nen. De regering gaf de rijkstele graaf opdracht de vestiging van een kuststation verder voor te bereiden. green- c over HOS- maat- mond k heel twee gram- □rdeel is, dat el een terug- aatste •machtig i blijven bteerden Ihet sys- sitea het ■^con- lerland ie van sliaan Ar het sieren -Hqerd ;ie- lan de praak iteiten goede En rhtlijn je aan 1 eens kan? n heel n. Het amhe- ikheb zaken eh. i keer Maar geval en dat oof ik im dat Je kan de reacties voorspellen. Moe de pest in, omdat ze denkt dat de mot in haar dekens zit met al die kale plekken. Pa of zoonlief de dood in, omdat hij ineens een ordinaire spreeuw in zijn spechtenkast ziet duiken. „Ik donder die spreeuw eruit, brutaal kreng. Hij weet toch dat het een spechtenkast is. Weg met dat beest. Hij schijt de boel nog onder ook. Die mooie groene kast slaat helemaal wit uit.” Ik moet dan altijd aan de spotvogel denken. Die fluit andere vogels uit. Nou, dat kunnen wij spreeuwen ook en nog veel beter. Wat wil je horen: een merel? Een vink? Een spotvogel mis schien? Of de roffel van een specht? Vanuit de kast hoor ik mijn wijffie fluiten. Want die man jaagt ons niet weg. Er is iltijd wel een PPR- baasje in de buurt die roept: dat kan je niet doen, arme vogels verjagen. Zijn buurman lacht zich ziek, maar da, duurt niet lang, want ik zie al een familielid van me naar zijn uilenkast loeren. Zo beroerd ben ik trouwens toch ook niet. Ik zie er niet slecht uit.'Vooral in het voorjaar. Lekker in de veren. Mooie kleurtjes, die als een soort olievlek over me heen gespreid liggen. Als ik in Toen was al gebleken dat de „tele grafie zonder draden” een uniek middel was om in noodsituaties hulp te vragen. Het lichtschip East- Goodwin aan de Engelse zuidoost kust was in december 1898 van een Marconi-installatie voorzien. Op 3 maart 1899 werd het aangevaren door het stoomschip R.F. Matthews. ne aan te sluiten, konden worden gebruikt om tekens over te seinen. In de maand mei van het jaar 1897 maakte hij op deze manier contact van de Engelse kust (Lavernock) met het eiland Flatholm. Marconi legde er van het begin af de nadruk op dat zijn uitvinding vooral voor de scheepvaart belangrijk zou blij ken; voor het eerst in de geschiede nis der mensheid zou de scheep vaart uit haar isolement worden verlost. De „vader van de radio” kon een jaar later al een afstand van tien mijl overbruggen. In no vember 1899 werd dat zesenzestig mijl: een bericht van het eiland Wight naar het Amerikaanse stoomschip St. Paul. Twee jaar la ter kon hij een afstand van twee honderd mijl noteren. Er is één ding, waar ik me nooit zorgen over hoef te maken: huisvesting. Er zijn vogels, die gebonden zijn aan merkwaardige tradities. Die r moeten per se een nestelruimte hebben van een bepaalde afmeting. Die moeten zo nodig altijd een keurig rond gat hebben, waardoor ze in hun nest komen. Nu vind ik dat prima hoor, want ik doe er als spreeuw mijn voordeel mee. Ik weet namelijk hoe snobistisch mensen zijn. Ze kunnen moeilijk tegen hun gasten zeggen, dat ze een mus 1 onder hun dak hebben zitten of een spreeuw onder de kapotte goot. Zelfs een merelnest geeft al weinig cachet meer aan hun bestaan. Nee, een winterkoninkje of een specht is het minste waar ze de concurrentie mee om de oren kunnen slaan. Wat gebeurt er dus? Ze grijpen naar de doe-het- zelf-boekjes voor nestkastjes. Ze pakken hamer en zaag. Het is elk jaar hetzelfde, want de ene buur doet de ander na. Zo kan ik rustig gaan zitten wachten als ik driftige timmergeluiden uit de schuur hoor komen. Ik kan fluitend met mijn vriendin op de waslijn blijven balanceren. Want er wordt aan m ij n onderkomen gewerkt. Als het timmeren verstomd is, duikt de trotse huisvader of ijdele zoon op. Met een spechten kast. Die wordt aan een boom of muur vastge klonken. Vanachter de ramen kijkt de familie dan verwachtingsvol naar het kastje. Nu de specht nog. Nou, die is ook niet gek. Die weet wel betere en rustiger plekjes, betere holle bomen. Niemand let nog op ons. Wij verlaten stil, maar doelbewust de waslijn. Die kan hoogstens nog voor de aanvliegroute gebruikt worden. Wij gaan richting spechtenkast. beheer zou berusten bij Lloyds of de Marconi-maatschappij. Nederland voelde) niets voor een monopolieposttj] liere ondernerr vendien op he® eigen commiss! ari 1899 ons leken bij andere ingesteld bij ee lijk besluit van Waterstaat, Haa en van Marine.] als opdracht „8 studeren van el meenschap tus. Maas en enigrjj wal bij den ingf damschen Ware o dat alige □veel eder- i kun ir co- -v ■nati- ising van Ihan- zloeit evoe" ercie. imer- Htge- cwes- erop: moet Wat eigen beert ht te neer geva- ggen: /aren ’e zee leensci een zonnestraal zit, ben ik op mijn mooist. Ik heb een prima falsetje ook tot mijn beschikking voor wat lastige toonladders. Mijn vrouwtje boft trou wens met die spechtenkast. Nu hoeft ze minder spikkels op haar bast te dragen. Schutskleuren voor op het nest zijn immers overbodig. Ze zit hoog en droog in de kast. Alleen een beetje donker daarbinnen. Maar je kan niet alles heb ben. We vinden elkaar wel op de tast. En onze jeugd heeft dan ergens naar uit te kijken: naar dat lichtrondje in de hoogte en wat daar allemaal achter zit. Ik voel me lekker. Wel af en toe wat ongedierte op mijn lijf. Maar daar weet ik wel raad op. Daar heb ik mijn knechten voor. Ik zoek een mieren nest op. Rek me uit; spreid mijn vleugels en ga liggen. Dan komen de mieren aangemarcheerd. En als ze niet vlug genoeg komen, pik ik ze op en zet ze op mijn rug tussen mijn veren. Ze spuiten daarna als ik ze een beetje kwaad gemaakt heb hun zuur op mijn veren. Gevolg: het ongedierte vlucht in paniek weg. Ik schud de mieren van mijn lichaam en zoek een gemakkelijk zittende tak uit. Ik ben weer het heertje. Het gedonder begint eigenlijk pas, als de eieren uitkomen. Die kleine spreeuwen lusten wel pap van die wurmen. Je vliegt je de zenuwen. Daar krijg je stress van. Onenigheid. Zo van: jij brengt minder op tafel dan ik. Of: jij eet de lekkerste spinnen zelf op. En die kleine krengen binnen in die kast maar blèren. Op zo’n moment denk je wel even: had ik toch maar een open nest gehad. Dan stootte ik minder mijn kop. En hoor ik die man, die die spechtenkast maak te, niet gemeen lachen? ber tot 3 november 1906 in Berlijn gehouden internationale conferen tie. Deze bepaalde dat er voortaan een vrij en onbelemmerd onderling verkeer zou zijn tussen de kust- en scheepsstations, ongeacht het ge bruikte systeem. In deze conferen tie werd nog een ander zeer belang rijk besluit genomen: het signaal SOS werd reglementair als nood sein vastgesteld met als datum van inwerkingtreding van het besluit 1 juli 1908. Intussen had de technische won derdokter van Scheveningen Ha ven, Nierstrasz, zoveel verbeterin gen in de Telefunken-installatie aangebracht dat deze van a tot z een constructie van eigen vinding was geworden. Tijd om alles keurig af te werken had hij niet. Hij gebruikte zijn uren liever voor nieuwe experi menten die wederom een succes zouden blijken. Een der medewer kers van het eerste uur: „De instal latie verkeerde in een bijna perma nente embryonale toestand. Ze hing soms als het ware met touwtjes aan elkaar. Toch voldeed ze uitstekend en werd ze toonaangevend voor alle kuststations”. Deze dienst had zich al bezig ge houden met proeven inzake de reik wijdte over land, tussen de centra le herstellingsplaats en het tele graafkantoor in Den Haag, vervol gens van het Binnenhof naar het rijkstelegraafkantoor in Rotter dam. Bij de laatste proefneming kwam een man naar voren die on schatbare diensten zou gaan bewij zen, de opzichter der telegrafie H. J. Nierstrasz. Hij werd belast met de technische leiding van het kuststati on dat huisvesting kreeg in een hou ten aannemerskeet die na het graaf werk voor de vissershaven van Scheveningen was blijven staan, ten zuiden van de vuurtoren. Op 19 december 1904 werd Scheveningen Haven het vinden van een naam had gezien de plaats van het station geen moeite gekost - in gebruik gesteld. Nederland had als een van de eerste landen in Europa een „rijkskuststation voor het openbaar radioverkeer met schepen op zee”. Toch was er van enig officieel ver toon, laat staan van een feestelijke omlijsting, bij de opening geen sprake. Men hield het in die tijd in Nederland liever heel sobertjes. We moeten nu even aan de slag voor de ligging, de matras zogezegd. Geen nood. Wat dooie gras sprieten zijn er altijd wel. En kijk, mevrouw heeft de deken te luchten gehangen. Dat krijg je ook altijd in het voorjaar: een zonnetje en hup, daar hangt de hele linnen- en beddenkast in de tuin of op het balkon. Nou is er niets lekkerder dan dekenwol. Dus pikken we naar hartelust in de dekens. Zuiver scheerwol, lijkt me. aPPP ist/tai In maart 1900 werd voor het eerst een permanente installatie op een oceaanstomer aangebracht, het mailschip Kaiser Wilhelm der Gros ze van de Norddeutsche Lloyd. Op 21 mei 1901 volgde het eerste Britse schip van formaat, de Lake Cham plain van de Beaver Line. Binnen een maand werd ook de Lucania van de Cunard Line van een instal latie voorzien. In 1903 hadden al veertig schepen de beschikking over draadloze telegrafie. Vier jaar later bleek dit aantal met honderd te zijn toegenomen. In Engeland was in het eerste jaar van de nieuwe eeuw, op de 25ste april, een maatschappij opgericht om Marconi’s zakelijke belangen te behartigen, de „British Marconi In ternational Marine Communication Company”. Via de Britse gezant had „Lloyds Committee” al een ver zoek aan de Nederlandse regering gedaan om op Engelse kosten een Marconi-installatie aan te brengen op het lichtschip Maas; de exploita tie zou in Engelse handen blijven. Later vroeg de Britse regering rechtstreeks aan Nederland een draadloos telegraafstation te mo gen vestigen in Scheveningen; het De Duitse Telefunken Maat schappij, gesticht in juni 1903, had de definitieve apparatuur geleverd: een ontvangsttoestel en een vonk- zender die op de 600 meter werkte maar kon worden overgeschakeld op de 300 meter. Beschrijving van de begingtijd: „De eenvoudigste vorm van de elektrische vonk (de vaste, onmuzikale vonk) werd opge wekt uit ontladingen van een grote condensator, bestaande uit een bat terij van 256 „Leidse flessen”, die werden opgeladen door wisselende hoge spanningen uit de s’ecundaire windingen van twee parallel ge schakelde transformatoren, waar van de primaire windingen werden gevoed door een interrupterende gelijkstroom, verkregen uit een ac cumulatorenbatterij. Het neerdruk ken van een seinsleutel van bijzon dere constructie (een brede ebonie ten kraag onder de knop) zorgde voor de benodigde onderbreking van de gelijkstroom”. Versterkers kende men niet. Het opgevangen geluid was dikwijls zo zwak dat alleen al het krassen van een pot lood of het verschuiven van het papier stoorde. Een pionier vertelde eens dat men zelfs niet durfde slik ken uit angst daardoor een letter te missen. xiuenjK.. ui mek eeiyfi zèpAgaan. van de wereldscheepvaart een uit stekende naam had gekregen. Na ajn wandeling door de rulle duinen van Scheveningen kwam hij terecht in een gebouwtje waar hij van de ene verbazing in de andere viel. Was dit de apparatuur waarmee Neder land zich tot de Europese top had opgewerkt? Het leek of alles met touwtjes aan elkaar zat. Het léék niet alleen zoo maar het zat inder daad heel eenvoudig in en aan el kaar. Toch werkte het allemaal zon der hapering. Dat was te danken aan de technische wonderdokter van Scheveningen, Nierstrasz, op-'' zichter der telegrafie. O’ Het geboortejaar van de radiote legrafie als communicatiemiddel is 1897. De Italiaan Guglielmo Marco ni was de theoretische en prakti sche navorsingen van Maxwell (1865) en Hertz (1888) verder gaan ilitbouwen. Hij slaagde erin een an tenne te doen „stralen”. In Enge land bewees de intussen als „Willi am” aangesproken Marconi dat elektromagnetische golven, door êen elektrische vonk op een anten- n Het lichtschip liep zoveel schade op dat een ramp dreigde. Van de East- Goodwin werd een telegrafisch noodsein uitgezonden, het eerste dat van een schip op zee afkomstig was. Dankzij dit alarm voeren sleepboten uit die het lichtschip voor zinken wisten te behoeden. Ve le sceptici, knappe technische kop pen maar ook doorgewinterde zee lieden, waren van die dag af van het nut van Marconi’s ontdekking overtuigd. In 1909 was de behoefte aan een betere werkruimte zo groot gewor den dat Scheveningen Haven een andere huisvesting mocht betrek ken, aan de andere kant van het verversingskanaal, waar ze een ste nen gebouw kreeg. De naam Sche veningen Haven werd toen veran derd in Scheveningen Radio. De roepletters SCH werden gewijzigd in de nog steeds bestaade: PCH. De ontwikkeling van het kuststation verkeerde voortdurend in een stroomversnelling. Steeds meer diensten werden gevraagd en graag gegeven door de „magnetisch door de elektrische golven aangetrok ken” telegrafisten-in-de-rang-van- klerk. Primair bleef de zorg voor de veiligheid op zee. Vandaar de weer berichten, stormwaarschuwingsbe- richten, ijsberichten, plaatsbepa ling van schepen, later ook de pei lingen; na de jaren twintig zou Scheveningen Radio tevens de luchtvaart onmisbare diensten gaan bewijzen. Ook de andere dien sten werden voortdurend meer ge bruikt: berichten van de rederijen en van familieleden van de zeeva renden. Het kuststation, dat op 1 juli 1926 naar IJmuiden verhuisde, zou de eretitel „een der beste radiocommu- nicatiestations ter wereld” verwer ven. Wat het economisch belang be treft zou ze van de scheepvaartdi- recties dit compliment krijgen: „Het aandeel dat het kuststation in de ontwikkeling van onze zeeha vens heeft kan niet hoog genoeg worden aangeslagen”. handen: wie een installatie bij hem kocht moest schriftelijk verklaren dat hij geen contact zou opnemen -h met kuststations of schepen die de zie. apparatuur van een ander hadden betrokken. Het gevolg was dat zelfs Nederlandse schepen moesten wei- mmo- geren de oproepen vanuit Scheve- een”. ningen te beantwoorden. Een inter- I nationale conferentie maakte een is een einde aan Marconi’s koppeling van aakt. aankoop en gebruik. Marconi wilde daarna wel eens goed precies weten hoe Nederland kans j echt had gezien zonder zijn bemiddeling l drie- een kuststation op te bouwen dat in ■agen. ze’n korte tijd bij zo’n groot deel liet zo >mdat laaide Scheepsstation omstreeks 1907 Appartuur van het eerste kuststation Langegotfzender (1927) It i’ - I HF OP 8:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19