LI I Radiotelegrafie vanuit 75 jaar scheveningen radio DE GROEI VAN SCHEVENINGEN RADIO EN L I door Jan van Baarsel Lent kwam, zag en overwon De Badstoel iR Naar de duinen Nieuw gebouw Gesloten Zeer welkom Heropend J en de Bronnen t koel' - r o.m Dooi aanta termijn E B.V, lG Sant' b.v. Wij ruiken de zee’ Eerste ervaring van een telegrafist die in 1917 bij Scheveningen Radio in dienst kwam: „Ik zie mijn wachthebbende collega plotseling enige handels en schakelaars overhalen. Ik hoor een motor aanlo pen. En daar begint een oorverdovend gebrom van snelle morsete kens”. Ervaring van een oude rot in het vak in datzelfde jaar: „Luisterend naar de reeds vertrouwde geluiden van brommende, pruttelende morsetekens waaruit slechts een aanroep van punten en strepen tevoorschijn zou komen, klonk mij opeens een basstem in de oren zeggend: „Twenty-one, twenty-two" en zo tellend tot „twenty-nine”. Ik had nog nooit gehoord van radiotelefonie. Daarom kon ik mijn oren niet geloven. Het was een zuivere sensatie de eerste menselijke stem per radio te horen. Op de Zeelandboten bleek men er al iets meer van te weten. Ze hadden die stem op zee eerder gehoord en spraken van de „Ghost of the North-sea”. In 1917 geloofde men liever aan geesten dan aan radiotelefonie”. K. 0380. intoor- De Hut in de Duinen Interieur van het vooroorlogse ontvangstation Umuiden Radiohut aan boord van de Willem Barendsz (1954) niveau Umuiden middelpunt •tunnel scheepscommunicatie De Hut in de Polder idiplomi Het in 1971 geopende gebouw van Scheveningen Radio in Umuiden Het ontvangststation op het tweede sluiseiland het oezr le seta henegou eheer istede een steo vereen If tmver- igelijk- wij eer techniekl it/e bel d >elrad N ion 020- in Deu' iding Dat gebeurde vanuit een kamer op de tweede verdieping van het post kantoor. Eén man was beschikbaar voor de bediening. De berichten werden via de „zaalpost” een emmertje naar het kantoor op de eerste verdieping getransporteerd. handen van de vijand mochten val len en dus een haven elders moes ten opzoeken. Het kuststation dreig de zonder olie voor zijn dieselaggre- gaat te raken nu de normale toevoer was uitgevallen. Een taxi werd inge schakeld om vaten olie te brengen. 3311 iij ons FNRS Voor de lange golf stond in het IJmuider postkantoor een indru kwekkend toestel met reusachtige spoelen en kolossale afstemwielen. Het kreeg meteen de fraaie bijnaam De Badstoel. De lange golf beleefde in deze tijd haar grote bloeiperiode. Na de oorlog zou ze geheel door de korte golf worden overvleugeld. Met de laatste werden de eerste proeven in 1926 genomen met het schip Slamat; in 1927 volgden expe rimenten met behulp van de P. C. Hooft en’ de Simon Bolivar. Op 3 juni 1927 werd de kortegolf dienst (36, 24 en 18 meter) officieel geo pend. Contacten met schepen waar ook ter wereld waren nu mogelijk. ten op >n wo- afbeelding van de ponsgaatjes van de telexband. Uit een toespraak van de prinses: „Ik wens dit nieuwe rijkskuststation een goede toe komst ten dienste van de scheep vaart over de gehele wereld”. Speciaal deze golf kreeg hinder van de elektrische apparaten die in de omgeving van het gebouw wer den gebruikt. Als moeder de vrouw in een woning vlakbij de stofzuiger aan het werk zette, wanneer een neringdoende zijn lichtreclame aan deed sputteren, als er een auto voor bijkwam en zodra zich een motor boot in of bij de sluizen bewoog traden zeer hinderlijke storingen op. De remedie was de kortegolf naar een nog rustig gebleven plaats over te brengen. Dat betekende in Umuiden: naar de duinen. Ten zuiden van de semafoor werd een loodsje opgetrokken, waarin de ont vanger werd geplaatst. De bedie- Toen Scheveningen Radio op de teletype werd aangeslo ten (25 januari 1951) ontving men er dit „begroetingsbe- richt” van collega’s in Arn hem: „Wij ruiken de zee als we uw nummer draaien”. de Nederlandse koopvaardijvloot die op weg naar de thuishaven wa ren, namens de regering mee te delen dat ze hun geheime instructie moesten raadplegen. Deze hield in dat de schepen in geen geval in ting zorgen. Omdat ook al het ge reedschap was verdwenen namen ze van huis mee wat enig nut kon hebben, zelfs draad en stekkers. Hoe moeilijk de wederopbouw ook was, Scheveningen Radio zag in ongelooflijk korte tijd kans volop te functioneren. De kroon op ieders inspanning werd gezet toen in de nacht van zaterdag 17 op zondag 18 november 1951 een gloednieuw ont- vanggebouw kon worden geopend op het tweede sluiseiland van IJ- muiden. Deskundigen gaven het de erenaam „modernste kuststation ter wereld”. De eerste nacht al moest Scheveningen Radio in actie komen door een noodsein dat om 01.17 uur werd gegeven door het stoomschip Katwijk dat in stor machtig weer met een gebroken stuurinstallatie te kampen had. Leek het huisvestingsprobleem voor vele jaren te zijn opgelost, het werk van het kuststation breidde zich in zo’n tempo uit dat al in 1958 aan uitbreiding moest worden ge dacht. Drie jaar later lagen de voor lopige plannen op tafel. Rijkswater staat, eigenaar van de grond, deelde echter mee dat van verdere ont plooiing op het tweede sluiseiland geen sprake kon zijn. De grond was nodig voor het verruimen van de toegangen tot het sluizencomplex. Scheveningen Radio diende er zelfs rekening mee te houden dat het uiteindelijk haar plaats zou moeten vrijgeven. De mannen van het kuststation gooiden daarop het roer geheel om. De plannen werden gericht op een nieuw gebouw elders. De keuze viel op een terrein in het naoorlogse hart van Umuiden, aan de Lange Nieuwstraat, tegenover het Markt plein. Op 29 maart 1966 ging de eerste spade in de grond. Op woens dag 17 november 1971 kon een riant gebouw naar het ontwerp van ar chitect K. L. Sijmons Dzn. officieel worden geopend. Dat gebeurde ’s morgens elf uur door prinses Be atrix. Ze drukte op een seinsleutel, die op een imitatie-scheepsboeg was aangebracht. Daarna werden de diensten van Scheveningen Ra dio hoorbaar en zichtbaar: de radio- telegrafie met punten en strepen, de radiotelefonie met de modulatie van een gesprek en tegelijkertijd de stem van de telefoniste, de ratelen de telex met op een scherm een „Thans geen radiotelegrafie meer met draaiende, brommende, sissen de elektrische vonken, maar tele grafie én telefoon met geruisloze elektronenzwermen in luchtledige glasbollen”. Aldus de enthousiaste reactie van de man die bij Scheve ningen Radio het grote wonder had beleefd. Het was te danken aan de lampzender (met de drie-elektro- denlamp) dat de radiotelefonie werd geboren. Umuiden zou het centrum worden waar de nieuwe mogelijkheden tot volle ontplooiing zouden komen. Op zijn beurt had Umuiden de vestiging van een kuststation te danken aan een toezegging van een leverancier die niet waar te maken bleek. In het midden van de jaren twintig had Scheveningen Radio een tweede zender in gebruik geno men, een krachtige zender „met draaiende vonkenbrug” op de 1800 meter. Het werkgebied kon hiermee worden uitgebreid tot de Oostzee, de Middellandse Zee en een groot deel van de Atlantische Oceaan (la ter de 2222 meter, naar de vorm van de tweetjes in Umuiden „De vier zwaantjes” genoemd). Volgens de leverancier zou het traditionele seinverkeer op de 600 meter niet door de nieuwe zender worden ge stoord. Het tegendeel bleek waar; wanneer op de 1800 meter werd gesleuteld kon men op de 600 meter niet behoorlijk ontvangen. Er bleek maar één oplossing te zijn, die aan alle moeilijkheden een einde kon maken: het zendgedeelte en het ontvanggedeelte van Scheve ningen Radio moesten worden ge scheiden. Voor de ontvangst viel de keus op Umuiden, waar een ruimte in het postkantoor aan de Kanaal straat ter beschikking werd gesteld. Uiteindelijk werd besloten de gehe- le uitvoering van de radiokust- dienst naar Umuiden over te bren gen. Via een kabel konden van daaruit de zenders in Scheveningen worden bediend. Op 1 juli 1926 was de gehele verhuizing een feit. In Umuiden had men direct de han den vol doordat er in Engeland een kolenstaking uitbrak, waarna veel meer schepen dan gewoonlijk de Nederlandse havens opzochten. Aantal radiotelegrammen in 1925: 18.775. In het jaar van de verhui zing: 31.616. Nadat Nederland voor de overmacht had moeten capituleren kreeg chef C. van Geel uit Den Haag opdracht het werk van Sche veningen Radio stop te zetten. Op 15 mei 1940 gaf hij deze kantooror- der (62-40) uit: „Aan het personeel van Scheveningen Radio. Op last van hogerhand wordt het kuststati on Scheveningen Radio tot nader order gesloten. PCH met zijn roem vol verleden zal dus voorlopig niet meer in de ether aanwezig zijn”. Al gauw kwamen echter Duitse mili- tairen met de opdracht de luister- dienst voort te zetten: „Alles notie- ren was Sie horen”. De order werd niet nageleefd. Daarop namen de bezetters het station zelf in handen. De Nederlanders mochten nog wel hun particuliere spullen bijeenpak- ken. Prompt namen ze ook belan grijke onderdelen van het kuststati on mee. BRONNEN. De gegevens over de geschie denis van Scheveningen Radio in deze bijlage zijn ontleend aan: Tijdscnrlft voor Posterijen en Telegrafie, 1 dec. 1927 Een zilveren jubileum, door G. J Muusze, 1929 Tijdschrift voor Pos terijen, Telegrafie. Telefonie. 19 dec. 1929 Verslag van verloop wederopbouw. 16 jan. 1946 Jaarverslagen Scheveningen Radio 1946, 1947, 1948 PTT-Bedrijfsbanden, jan 1947, dec. 1951, nov. 1965. 25 jaar Radiover- keersdienst, door H. P van Alphen, 1948. Het PTT-bedrijf, dec. 1952 IJmuider Courant 2 febr 1953 Zeevaartkundig tijdschrift De Zee. jan. 1954 PCH Scheveningen Radio 1904- 1954. 19 dec. 1954 De Blauwe Wimpel, mei 1955 Onze Marine, dec 1955. The Radio Officers News, maart-april 1958, Aangetekend personeelskrant PTT, 12 april 1972. Intercom personeelsorgaan Scheveningen Radio, febr 1979. ning gebeurde „op afstand”, maar dit zou al gauw problemen gaan geven. Daarom werd het loodsje in november 1934 vervangen door een wat groter onderkomen, bestaande uit gegalvaniseerd-ijzeren platen die met hout waren bekleed. Een volledig dependance-ontvangstati- on, met dus bediening ter plaatse, werd ingericht. Van storing had men geen last meer maar voor de mannen van Scheveningen Radio was de accom modatie niet bepaald om te jubelen. Onder het plaatijzeren dak was het ’s zomers smoorheet („het lijkt hier wel de Rode Zee”). In de winter had men door de grote drukte vaak^een tijd om op de kachel te letten, zodat de Salamander er herhaaldelijk de brui aan gaf. Mede tot ongenoegen van het huisdier een verwilderde kat dat in mildere jaargetijden graag met een jachtbuit in de bek „thuis” kwam: een konijn. Niet al leen konijnen maar ook patrijzen hadden hun speelterrein rondom de dependance die van de telegrafisten de bijnaam De Hut in het Duin kreeg. Het jaar 1932 staat geboekstaafd als het begin van de radiotelefonie- dienst, die Scheveningen Radio op den duur de aanduiding „Telefoon centrale van de Noordzee” zou be- In het postkantoor van Umuiden werd naar ruimte voor de nieuwe tak van dienst gezocht. Alle kamers waren reeds in gebruik. Daarom werd de keuken-kleedkamer aan de ontwikkeling van het berichtenver keer opgeofferd. De radiotelefonie was zeer welkom, zoals weldra zou blijken, bij kleine vrachtschepen, kustvaarders en vissersschepen. Zij vielen niet onder de bepalingen van het Internationale verdrag tot be veiliging van mensenlevens op zee (Londen 1914). Hierbij was radiote legrafie aan boord verplicht gesteld voor schepen van 1600 brt. en meer. De telefonie maakte het de opva renden van kleine schepen mogelijk van de diensten van Scheveningen Radio gebruik te gaan maken zon der dat er een extra man aan boord moest komen. De benodigde instal latie voor de golflengten van 100 tot 200 meter kon heel eenvoudig door wie dan ook worden bediend. Op den duur bleek de decentrali satie (postkantoor en dependance) in Umuiden grote bezwaren op te leveren. Er werden plannen ont worpen om alle diensten in een nieuw gebouw op het duinterrein bij de semafoor onder te brengen. Kort voor de oorlog werden de plannen gewijzigd. Men gaf alsnog de voorkeur aan de Spaarndam- merpolder waar alvast grond werd aangekocht. Voor het doen van ont- vangproeven werd een loods van plaatijzer neergezet. Deze ruimte kwam goed van pas toen Scheve ningen Radio op 1 mei 1940 wegens defensiemaatregelen de Hut in het Duin moest verlaten. De appara tuur kon direct naar de polder wor den verhuisd. De afdelingen van de 600 meter en de lange golf bleven nog in het postkantoor maar toen de oorlog ook over Nederland raas de vond men het op de elfde mei verstandig ook deze diensten naar de polder te dirigeren. Het kuststation werkte harder dan ooit om de gezagvoerders van zorgen. Herinnering van een pio nier: „Het was een eigenaardige ge waarwording te zitten praten tegen zo’n dood ding als een microfoon, zonder merkbaar contact met hem met wie men sprak (het was nog alleen „simplex”-verkeer; er moest dus steeds „over” worden gezegd) en daarna de correspondent te ho ren antwoorden”. Toen de bevrijding was gekomen bleek praktisch alles wat in Umui den en in de polder aan Schevenin gen Radio had kunnen herinneren te zijn verdwenen. Op 29 juni 1945 werd in Den Haag via een antenne op de gashouder het „veiligheids- verkeer” op de 600 meter heropend; twee zenders waren op een onder duikadres weer voor de dag ge haald. De eerste opdracht voor IJ- muiden was de telefoniedienst te doen herleven. Daar was een zeer primitief onderdak gevonden in twee klaslokalen van een school aan de Houtmanstraat. Van Radio Holland werd een zender-ontvanger met accuvoeding voor scheepstele- fonie gehuurd. Deze kon men wel dra vervangen door een Pedersen- zender een cadeau van een Cana dese militair. Op 24 augustus kwa men de ontvangst en bediening van de 600 meter weer in handen van Umuiden. Technische krachten voor de opbouw hiervan waren niet beschikbaar. De mannen die de ap paratuur zouden gaan bedienen moesten zelf voor de op- en inrich- Scheveningen Radio komt de eer toe dat ze als eerste ter wereld de vrouw in haar ope rationele dienst heeft opgeno men. Het begon bij de admini stratie. Door gebrek aan schrijfmachines in het pas be vrijde Nederland ontstond er een grote achterstand. Daarom werd besloten een vrouwelijk personeelslid in dienst te ne men. Dat gebeurde op 12 de cember 1945. Kort daarop luisterden kapi teins en schippers verbaasd naar de radiotelefonie. Voor het eerst was bij Scheveningen Radio de stem van een vrouw aan de dienstverlening gekop peld, een „gouden stem” zoals al gauw de karakterisering was. Helena (Leni) Scherpen zeel, 22 jaar jong, dochter van een inspecteur van Radio Hol land, werd zeer populair als telefoniste bij de zeevarenden. Ze is tot 26 mei 1947 bij Sche veningen Radio gebleven. Toen nam ze afscheid en werd er officieel genoteerd: „We gens huwelijk vertrokken. Wat niet officieel werd geno teerd: Naar Zeist, als mevrouw Van der Weijer. Gehoord bij Scheveningen Radio: „Meisjes geven fleur aan de ether. Een kattige stem kunnen wij niet gebruiken. Als er bijvoorbeeld iemand vanuit de Perzische Golf belt moet hij kunnen rekenen op een vrien delijke stem, als in een huiska mer. Het moet een fijne stem zijn om naar te luisteren, er moet warmte in zitten."

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21