BOYCOT: Een goeie Rotterdammer is een dooie, een dooie F*: a I i 'i I ■R 5. i IJ SOVJET-UNIE BEREIDT ZICH IVOOR OP DE SPELEN 7? r door Koen Corver Kostbaar talent Dumptrein I* Appiekim r r i :ers; i ties k i 1 w 4 i a 1 i fff i H I* I» I* iü *1 p p- M „Nog anderhalf jaar, of beter gezegd nog 540 dagen, 530, 520 „Maak voort, haast u!” Het einde van de wereld, de dag des oordeels? Integendeel, het gaat hier om kreten waarmee de Sovjet leiders, autoriteiten en organisatoren al diegenen aansporen die iets hebben te maken met de Olympische Spelen, die hier volgend jaar in de zomer zullen plaatsvinden. Een grote spin, bestaande uit vijf ringen, uitgerust met grote tentakels, lijkt zich meester te maken van bijna elke sector van het Moskouse leven. s C hi* fe t*i Ei f isi ÉI '«IK Jr ja of nee? 'j '♦1 r Op weg naar het Feyenoord-station W& Daarna gaat de selectie een stap verder en gaan de uitverkorenen in diverse steden, provincies enz. hun krachten met elkaar meten. En dat De heenreis was magnifiek. De enige medepassagier was een knorrige oude Hagenaar, die de hele coupé met zijn sigarenrook vulde en na elk station op stond om de opengelaten deur dicht te doen. Een auto is gezonder, maar toen we, zowaar zonder gehinderd te worden ’W;i: Ik nam een retourtje eerste klas voor een tripje Amsterdam-Feyenoordstadi- on-Amsterdam. Om de juffrouw achter het loket problemen te besparen (en mijzelf een achteloze gulden), zei ik erbij dat ik aannam dat er tussen Rot terdam CS en het Feyenoordstadion geen eerste klas reed, omdat voor dat laatste stukje altijd een dumptrein wordt gebruikt. „Een wat?" vroeg ze. „Een dumptrein", zei ik in het micro foontje. Ze fronste haar wenkbrauwen, had kennelijk nooit in een voetbaltrein gezeten. i* I* I*. «1 F’ ft ::;x- En zie, vertrouwen wordt altijd be loond, want achteraan hing wel degelijk een eerste klas wagon. Ik nestelde me in zo’n eenpersoons fluwelen fauteuil bij het raam met uitzicht op het Feye noordstadion, de verkeerde kant dus, want door mijn boven.raampje moesten de Ajax-supporters hun triomfantelijke oorlogskreten aan de passerende Feye- noord-supporters kwijt. Ze hebben daar zelfs een kort lied voor, op een vaste melodie: „Een goeie Rotterdammer is een dooie, een dooie!” De aldus om schreven Rotterdammers repliceerden met stenen, in de richting van mijn raampje, voor zover althans de met hon den bewapende politie dat toeliet. Er heerste een geagiteerde sfeer onder de Ajax-supporters, eerst waren ze hun vaatwasborsteltje kwijt („Waar is Lo la?, hebben jullie Lola gezien?"), later deed het gerucht de ronde dat in een wagon verderop eentje (Rotterdammer, Amsterdammer, Veluwnaar?) met een getrokken mes stond, en een zeer potige Amsterammer meldde verhit dat hij echt niets kon doen: „Ze stonden metz’n vijven om me heen!” Men heeft in Moskou gekozen voor modernisering van de bestaan de voorzieningen. Daarnaast wor den er nieuwe faciliteiten ge bouwd. Dit betekent dat deelne mers, officials en belangstellenden straks fikse afstanden zullen moe ten afleggen naar verschillende de len van de Sovjet-hoofdstad om de diverse manifestaties bij te wonen. Vandaar het belang van de tran sportsystemen, die overigens met het oog op het Olympische gebeu ren alle worden uitgebreid. Dat geldt zowel voor stadsbussen en trolleybussen, als voor de Mos- kouse metro, die met een lengte van 15 kilometer wordt uitgebreid. Bo vendien zullen nieuwe metrostellen worden ingezet met krachtiger mo toren, waardoor men zich straks met snelheden van tegen de 100 kilometer per uur tussen de funda- menten van de Sovjet-metropool zal kunnen verplaatsen. Voor zover het om enigszins directe verbindingen gaat, is deze ondergrondse verre weg de vlotste en betrouwbaarste verbindingsmogelijkheid waarover Moskou beschikt. Nu zullen maar weinigen van alle deelnemers, functionarissen en be zoekers die uit het buitenland ko men het Russische, kyrillische schrift kunnen lezen, maar voor het gebruik van de Moskouse metro is dat geen bezwaar. Men zal op de ondergrondse stations in het Engels en Frans omroepen met welke me tro men waar naar toe kan, in de hoop dat alle ondergrondse buiten landers hun bestemming dan toch zonder al te veel dwalen en tijdver lies zullen bereiken. Bovengronds probeert men het taalprobleem onder andere op te lossen door alle taxichauffeurs aan te sporen om zich op een of andere vreemde taal te storten. Het lijkt niettemin aan te bevelen, dat diege nen die straks naar Moskou komen zich een beetje voorbereiden op de voor velen exotische taal. Daarvoor zijn bij ons voldoende kleine taal gidsjes in omloop, waarin men een alfabet kan vinden en een aantal zinnen die in noodgevallen nuttig kunnen zijn. Kan men het alfabet bovendien ontcijferen, dan is men in Moskou in staat een plattegrond te hanteren en raakt men niet zo gauw verloren in de steenwoestijn, die met haar bijna acht miljoen inwoners het bestuurlijke, economi sche en culturele centrum van de grootste staat ter wereld vormt. door noodremtrekkers, in de extra trein van Rotterdam CS naar Feyenoord de brug over de Maas overreden en op de belendende brug de hortende rij auto’s zagen staan, ging er een kort hoeraatje op. Ben ik blij dat ik met de trein ben gegaan; zei een oudere heer die vermoe delijk niet over een auto beschikte. De problemen kwamen pas op de terugreis. De eerste trein, zo las ik op het bord, dat ik meteen bij aankomst raadpleegde, zou vanaf het Feyenoord- station om 15.44 uur vertrekken. De wedstrijd begon om 14.00 uur, dus die eerste trein naar Rotterdam was kenne lijk bedoeld voor dat raadselachtige ras voetballiefhebbers dat altijd ruim van tevoeren het stadion verlaat, om als eerste in tram of trein te kunnen zitten. Of in de koffiekamer. In de rust hoorde ik een Feyenoordsupporter tegen een stelletje kennissen, die blijkbaar vijf minuten voor het rustsignaal al de grote koffiekamer op de eretribune hadden opgezocht om verzekerd te zijn van een stoel aan een tafeltje, oprecht veront waardigd foeteren: „Ik snap jullie niet. Je komt toch niet voor de koffieje komt voor het voetbal!” Inderdaad hadden zij voor hun bijtijdse vertrek het luid bejubelde doelpunt van Jan Peters dat Feyenoord één minuut voor rust scoorde, smadelijk gemist. Gelukkig waren ze weer op tijd op de tribune om Ajax’ gelijkmaker te kunnen zien Om 16.00 uur precies ging echter een trein terug naar Amsterdam die nergens zou stoppen, behalve misschien in Am sterdam. Of onderweg een stuk of zeven keer, zolang de noodremmen strekten. Dat leek me een heel geschikte trein. Ik voorzag natuurlijk wel dat de kans mi niem was dat er een eerste klas wagon bij zou zijn waar ik als enige in zou zitten, maar dat nam ik op de koop toe. gaat alsmaar verder, totdat uitein- delijk de besten van de Sovjet republieken bekend zijn. Deze win naars van lokale Spartakiades gaan deze zomer in Moskou om de hoog ste eer strijden. Dit systeem van voorselectie heeft al menigmaal kostbaar talent opgeleverd, zoals sprinter Valeri Borsov, Loedmilla Toeristcheva, Tatjana Kasankina en vele anderen. Uit ongeveer 50 miljoen deelne mers blijven via dit systeem de bes te 500 atleten over. De winnaars hier weer van zullen deel gaan uit maken van het Sovjetteam, dat in september naar de Universiade in Mexico wordt gestuurd. De Sovjet- sportautoriteiten hopen na de resul taten in Mexico voldoende inzicht te hebben voor de belangrijkste richt lijnen voor de samenstelling van hun afvaardiging naar de Olympi sche Spelen volgend jaar. Deze Spartakiade is gewoonlijk een zuivere Sovjet-aangelegenheid, maar dit jaar is dat anders. Er zijn voor aanstaande zomer volgens de organisatoren ongeveer 100 landen uitgenodigd (waaronder Neder land) om sportafvaardigingen naar Moskou te sturen: Hier wordt dan een soort generale repetitie georga niseerd voor de Spelen van volgend jaar. Men kan dan de bruikbaar heid testen van de laatste moderni seringen van de bestaande sportfa ciliteiten en van de nieuwe accom modaties. Daarnaast kan de werk zaamheid worden getest van infor matie-, communicatie- en organisa- tiesystemen, plus van het transport netwerk. ■I Nieuwe „olympische" gebouwen in Moskou I Spar takiadezeef voor r olympische plakken natuurlijk onmiddellijk in die richting hebben begeven om er achter te komen welk verschrikkelijk geheim wapen wordt aangeduid met hetzelfde gebaar waarmee scheidsrechters in de richting van de spelersbank om een andere bal verzoeken als de speelbal op de tribune wordt vastgehouden, maar ik besloot dat het wijzer was uit te stappen omdat deze Amsterdamse supporterstrein de eerste dagen, zo leek het, nog wel niet zou vertrekken. Een trein naar Leiden, aan de andere kant van het peron, bood soelaas. Eerste klas, rustige coupé, en als hij nu meteen vertrokken was, en niet pas een minuut of tien nadat mijn rechtstreekse trein naar Amsterdam O ««MM»* O* ««m» Als ik tegenwoordig wel eens met de trein ga, wat zelden gebeurt, dan neem ik eerste klas. Tim Krabbé, zoals bekend de schrijver van De Renner, het beste boek met sport als onderwerp dat ooit in de Nederlandse taal is geschreven is, heeft dezelfde gewoonte. Jaren geleden, toen hij nog wel eens voetbalwedstrij den versloeg, trof hij na afloop van een wedstrijd op het perron de keeper van Telstar, Paul van der Meeren, en de televisieverslaggever Theo Reitsma. Zij raakten in gesprek. De trein reed voor en Tim Krabbé stapte met de beide anderen als vanzelfsprekend in de twee de klas, zonder erbij te zeggen dat hij eigenlijk een kaartje voor de eerste klas had, want zoiets is niet beschaafd. De conducteur kwam. Ze bleken alle drie een kaartje voor de eerste klas te hebben. 4 J De Russen zijn bezig om zich voor te bereiden op twee fronten, als gastheren, maar daarnaast natuur lijk ook als deelnemers, waarbij men hoopt een record aantal kost bare plakken binnen te halen voor de ogen van het eigen publiek. Een van de belangrijkste voorbe- reidingsrondes wordt gevormd door de zogeheten Spartakiade. Dit is een grote nationale sportmanifes tatie die elke vier jaar plaatsvindt, een jaar voor de Olympische Spe len. De voorbereidingen zijn twee jaar geleden al begonnen met wed strijden op het allerlaagste niveau. Scholen, instituten, fabrieken, staats- en collectieve boerderijen zijn gaan speuren naar de beste man en vrouw, de lenigste, de sterk ste, de snelste. Dit laatste is belangrijk, omdat men heeft afgezien van de bouw van een groot olympisch complex, waarbij dorp en sportfaciliteiten een geheel vormen met technische accommodaties, zoals medische centra, restaurants, postkantoor, winkels, studio’s en een perscen trum. In München heeft men inder tijd voor deze oplossing gekozen, maar dat leverde het stadsbestuur na de Spelen allerlei voorzieningen op, waarmee men in het kader van de behoeften van de stad weinig kon beginnen. Om maar te zwijgen van de mooie maar peperdure ap partementen van het Olympische dorp, die bijna onverkoopbaar waren. was weggereden, dan zou alles appie- kim zijn geweest. Maar nu vulde hij zich toch geleidelijk met Feyenoord-suppor- ters, die echter wat bedaarder van aard waren. Eén meisje viel zelfs flauw op mijn schoot (had ik dan toch moeten opstaan), wellicht van de warmte, of van de zwangerschap (want op die ma nier komen de vrienden van meisjes het altijd te weten in Franse films), of om dat een van haar metgezellen heel gede tailleerd de beide door de VARA uitge zonden Nieuwzeelandse tv-spelen over Alles gaat perfect en loopt vol gens plan. Het zal sportlieden, of ficials en bezoekers van de 22e Olympische Spelen volgend jaar aan niets ontbreken. Dat hoort men en dat leest men, onophoude lijk. Met zeer optimistische versla gen en reportages in de Russische media worden de gestage voorbe reidingen voor het massale sport- feest begeleid, waarbij slechts sporadisch iets te ontdekken valt over de zorgen die de organisato ren plagen. Die zorgen zijn er wel, maar worden zoals gebruikelijk verzwe gen. De ergste nachtmerrie voor de organisatoren en voor de Sov- jet-machthebbers is een eventuele boycot van de Spelen. De recente uitlatingen van Willy Daume, voorzitter van het Westduits Nati onale Olympisch Comité, hebben nog eens de aandacht gevestigd op de reële mogelijkheid dat een of meerdere landen bij de spelen wegblijft. Een Amerikaanse boy cot zag hij als „een mogelijkheid”. Het knelpunt vormen de zen ders Radio Free Europe en Radio Liberty die vanuit het Westduitse München Oost-Europa bestrijken. Sovjet-minister voor sportzaken Pavlov heeft al verkondigd, dat er geen vertegenwoordigers zullen worden toegelaten van deze twee radiostations die door de Russen betiteld worden als „verlengstuk ken van de Amerikaanse geheime dienst” (CIA). De toelating weige ren aan verslaggevers van deze zenders, zou echter in strijd zijn met de olympische reglementen. Daume acht het niet onmoge lijk, dat volgend jaar in de loop van de Amerikaanse verkiezings strijd de kwestie van de toelating kan uitgroeien tot een massale er gernis die ten slotte kan uitmon den in een Amerikaanse bocot van de zomerspelen. Een weigering van de Amerikanen zou eventueel gevolgd kunnen worden door een zelfde actie van andere westerse staten, al of niet uit solidariteit of op grond van andere beweegre denen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, David Owen, vindt een boycot van de Spelen als de monstratie tegen de schending van de mensenrechten in de Sov- jet-Unie de moeite van het overwegen waard. Voor de Ameri kaanse vakbondsorganisatie AFL-CIO was juist de mensen rechtenkwestie al reden om op te roepen tot een boycot van de Spe len in Moskou. In andere landen zijn ook boycotvoorstellen ge daan, „wanneer de Sovjet-mach- thebbers in dat en dat geval niet meehelpen, niet toegeven” etc. etc. Uit de diverse oproepen en overwegingen blijkt duidelijk het eeuwige dilemma van de vraag of men sport moet bedrijven met vertegenwoordigers van dictatori ale staten. In dit opzicht schijnt men in de democratische westerse wereld gemakkelijker weerstan den te ontwikkelen tegen dictatu ren die men „rechts” noemt dan tegen dictaturen die het predikaat „links” meekrijgen. In de praktijk is het vaak niet mogelijk om ver schillen te ontdekken. Voor de Sovjets is het allemaal zeer duidelijk. Boycotssuggesties komen uit de koker van „reactio naire elementen”, die bezig zijn aan een nieuwe vorm van een „an- ti-Sovjet-campagne”. Men zwijgt verder als het graf over suggesties zoals die bijvoorbeeld door de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, professor Andrei Sacha- rov, zijn gedaan om elke olympi sche delegatie een politieke gevan gene in de Sovjet-Unie te laten adopteren. Sacharov vindt het boycotten van de Olympische Spelen een on deugdelijk middel om de aversie tegen het Sovjet-systeem te de monstreren. Concreet heeft bo vendien volgens hem niemand er iets aan. Dat is misschen wel het geval wanneer alle deelnemers voor het lot van een speciale poli tieke gevangene pleiten, zo meent hij. Wladimir Boekovski is het niet met hem eens. Die meent, dat nie mand naar Moskou moet gaan om daarmee het prestige-spektakel te bederven en de Sovjets te treffen in hun trots. Hun politieke trots weltever staan, want deze „eerste Olympi sche Spelen in een socialistische staat” worden in de nieuwsmedia behandeld als een internationale erkenning van alles wat er maar aan positiefs opgesomd kan wor den van het communistische sys teem. Een systeem dat de sport als propagandistisch verlengstuk ge bruikt en overwinningen dienten gevolge beschouwt als een demon stratie van de superioriteit van het marxisme-leninisme. Het gelijk van de machthebbers wordt uitge drukt in de gouden plakken die de jeugd verovert... Nu moeten die gouden plakken natuurlijk wel bij voorkeur vero verd worden op de vertegenwoor digers van landen waar andere maatschappelijke systemen be staan. Zou het grootste van die landen wegblijven de Verenig de Staten dan zou dat een ern stige teleurstelling betekenen voor de gastheren. Een teleurstelling die nog vergroot zou worden door het wegblijven van meerdere wes terse landen. Of dat wegblijven enige positieve invloed zou heb ben op het bestaan van lieden die nu in de verdrukking zitten, blijft voorlopig een onopgelost vraag stuk. Voor diegenen die wel hier ko men overigens een gunstig be richt. Het wordt bijna ideaal sportweer tijdens de spelen. Sov- jet-wetenschapsmensen hebben het klimaat van de afgelopen 100 jaar bekeken en ze zijn tot de conclusie gekomen, dat men een gemiddelde temperatuur van 18 graden Celsius mag verwachten, een vochtigheidsgraad van 70 pro cent en een windkracht van 3 tot 5 meter per seconde. Mocht er een regenbuitje dreigen dan zal men speciale vliegtuigen inzetten om te proberen de bui eerder te laten losbarsten. Politieke buien zal men met andere middelen te lijf moeten... Ontroerend was intussen, dat de houwdegens gewillig gehoor gaven aan de oproep van een der meisjes om door te lopen, „want dit is eerste klas”. Tot dat een tweedeklasser van een spoorbe ambte te horen had gekeregen dat er in deze trein geen klassenonderscheid zou worden gemaakt. Intussen was het 16.20 uur geworden, en gebaarden agenten met honden vanaf het perron geagiteerd tegen collega ’s in de trein dat een eindje verderop iemand met een ronde vorm, ter grootte van een voetbal, klaar stond dood en verderf te zaaien. Als ik tv at jonger en fitter was geweest zou ik me de misdadige champagnekwekers en de rondzwervende bietser van haver tot gort verteld had. Alles bij elkaar dus rustige types, in die tweede trein, al riep er eentje wel dat hij altijd aan Holocaust moest denken als hij Ajax zag spelen. Hoezo? vroeg een ander, en het antwoord was: „Ook allemaal joden Op Rotterdam Centraal ben ik dus snel overgestapt in een gewone Interci ty en, rustig gezeten in het rode pluche, tot aan Amsterdam het gezicht getrok ken van iemand die zijn zondag nuttig en beschaafd besteed had aan een be zoek aan zijn oude moeder. STOPPER i» s x J? - r

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27