in de vishaïj Wijkcomité moet in Velsen-Zuid onderlinge band verstevigen s gevonden voorwerpen L 1 feu H Kb- ■J Kt 99 kort ijmonclnieuws fS! w l|Bt Kipt' ■te- it Kioh fepibH f r DISTRICTBESTUURDER WIEL BRAND GAAT IJMOND VERLATEN z Carillonklanken IN DRIE IJMONDGEMEENTEN GROTE DEELNAME Gasleiding wordt vervangen 5 M E I ZATERDAG 5 19 7 9 4 VELSEN-IJMUIDEN van Beleid J traat Zekerheid 3s. J. „VELSERBEEK” OFFICIEUS AL ROEPNAAM o :W r Spanningsveld 7, zo. E. E. Br. >mst. 'I ems- i. J r). nuël- is. L. 1 „Overbodig" -rJ IJMOND. „In 1976 heb ik vrijwillig gesolliciteerd naar een functie bij de bond. Ik werd aangenomen met als standplaats Beverwijk. Ik voelde me verschrikkelijk opgelucht. Voor mezelf had ik jarenlang strijd gehad. Ik was arbeidsanalist bij Stork-Kerkrade. Deed in die tijd al veel voor het vakbondswerk. Zat er zo’n twintig uur per week aan vast. Als analist voelde ik me een verlengstuk van de directie. Had het gevoel bezig te zijn met de mensen zo veel mogelijk te laten produceren. Districtsbestuurder Hans Keijzer adviseerde me hele maal over te gaan naar het bondswerk. Ik ben hem er nog steeds dankbaar voor”. I i tot 10.00 rf- Wiel Brand I Samenkomsten met kranslegging als ndag eerbetoon voor oorlogsdoden I „Goede herinneringen en een goede her- i rf- Burgemeester P J Molendi/k legt namens het gemeentebestuur een krans onder aan het monument op het Plein 1945 Velen eerden de oorlogsdoden na hem op dezelfde wijze 0 0 0 0 0 5 jr r >g 10 Zelde □hus- !0 en laan, zon- jeen- :ater- 15 u. rau- ind- vers ding De vestiging in Beverwijk betekende voor Wiel Brand niet de eerste kennisma- IJMOND. In de drie IJmondgemeen- ten werden vrijdagavond op de gebruike lijke wijze de oorlogsdoden herdacht. Er waren korte samenkomsten met krans- leggingen in of bij grote bedrijven die hun „eigen” slachtoffers uit de periode 1940-1945 met een gedenkteken in ere houden. Herdenkingsplechtigheden voor de gemeenschap als geheel werden vol gens het gebruikelijke patroon bij de plaatselijke monumenten gehouden. In Velsen legde burgemeester P. J. Mo lendijk kort voor zeven uur namens het gemeentebestuur een krans bij het oor logsmonument op het Plein 1945. Vele particulieren en bedrijfsvertegenwoordi- gers deponeerden na hem kransen en klei nere bloemstukken bij het gedenkteken. In Beverwijk hield dit jaar Jan Ruiter van de Kritische Gemeente IJmond de herdenkingstoespraak in de overvolle au la op de begraafplaats „Duinrust". Het ligt voor de hand om jlp rustig weloverwogen pratende Brand de vraag voor te leggen of na de staking van 1973 en de structurele kostenverlagingsproblema- tiek van 1977 de Industriebonden met de strijd voor het doorbreken van de 40-urige werkweek niet opnieuw hebben moeten af zien? „Laat ik me beperken tot de zaken waar ik zelf ten nauwste bij betrokken ben geweest. In 1977 de structurele kos tenverlaging. Wij hebben gezegd Hoogo- „Herinneringen vervagen, althans de tails, maar altijd blijft de vraag of het de moeite waard was”. Op die vraag had de heer Ruiter dit antwoord: „Er is van de samenleving niet gemaakt wat de droom was van het verzet”. denking zijn altijd toekomstgericht”, al dus de heer Ruiter, die het betreurde dat het altijd zo uiteenlopende groepen men sen zijn die bijeen zijn om te herdenken op 4 mei en die bij andere gelegenheden de straat op gaan om tegen de fascistische tendensen in de maatschappij de strijd aan te binden. Hij constateerde een gene- Voor ons wordt het moeilijk om de knelpunten precies aan te geven. Er is werkloosheid. Maar Hoogovens moet wel nodig werven in het buitenland? Waar om? Het gaat niet om hetgeen er is maar om dat wat er had kunnen zijn. In februa ri liepen er in de IJmond 426 jongeren werkloos rond van jonger dan 24 jaar. Is het geen schrijnend probleem dat Hoogo vens dan zegt in het buitenland te moeten werven?. Hoogovens zegt mede verant- man op de werkvloer. Daar is het span ningsveld ontstaan waar men zich af vraagt: „wat is er eigenlijk allemaal aan de hand? woordelijk te zijn voor de grote werkgele- genheidsproblematiek. Dat moeten geen holle frasen worden. Een knaap uit Lely stad die vrijwillig solliciteerde, werd ech ter niet aangenomen, omdat hij niet woon de in het reisgebied van Hoogovens. Over mogelijke huisvesting in dat gebied werd niet gerept. Diezelfde knaap is zich op nieuw. gaan melden onder een vals adres binnen dat zogenaamde reisgebied. Hij is nu wel aangenomen. Hoogovens zegt ook dat vraag en aanbod niet op elkaar zijn afgestemd. Akkoord, maar dan zeg ik op mijn beurt: maak duidelijk wat je vraagt. Dat geldt trouwens voor meerdere bedrij ven. Natuurlijk speelt er ook nog zoiets mee als vertrouwen. Hoogovens heeft de werving van walsers een tijdje stil gezet. Nu is er gebrek aan. Door de onduidelijk heid in het beleid zijn veel mensen kop schuw geworden. Men wil niet alleen werk maar ook een stukje zekerheid. Zeker voor laag gekwalificeerd werk is dat be langrijk. Net zo goed als goede sociale zekerheden en een iets hoger dan het gemiddeld loon. Dat zijn voorwaarden waarop mensen best bereid zijn minder aangenaam werk aan te pakken”. Heeft het centralistisch georiënteerde vakbondsbeleid in de IJmond een ave rechtse uitwerking gehad? VELSEN. Op woensdag 16 mei is in het Gymnasium Felisenum te Velsen- Zuid de oprichting te verwachten van een wijkcomité voor Velsen-Zuid. De ini tiatiefnemers van zo’n belangenvereni ging, alvast „Velserbeek” gedoopt, kon digen voor die bewuste datum een op richtingsvergadering aan die om acht uur begint. Kienen. In buurthuis de Brulboei aan de Kanaalstraat 228 in IJmuiden wordt donderdagavond 10 mei gekiend. De aan vang is om 20.30 uur. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 4.700 kg tong; 985 kis ten kabeljauw; 55 kisten tarbot en griet; 1235 kisten koolvis; 72 kisten schelvis; 318 kisten wijting; 249 kisten schol; 69 kisten schar; 24 kisten makreel en 109 kisten diversen. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. 9.30 [Jkel. 30 u. ven. Van 17.00 Een stuk werk waar Wiel Brand met genoegen over praat is de ontwikkeling bij Stork-Velsen. „Ja, toen ik hier kwam stond het wel zo ongeveer vast dat dat bedrijf moest verdwijnen. Er zou geen levensvatbaarheid meer zijn. Ik zou niet durven zeggen dat de zaak nu rooskleurig is maar de kracht van goed management en vakbondsbeleid heeft er voor gezorgd dat het bedrijf blijft bestaan. We hebben bereikt wat we wilden. Misschien hebben we wel eens meer gevraagd dan op een bepaald moment mogelijk leek. Het re sultaat ligt in het midden! Dat is voor alle partijen redelijk aanvaardbaar. Al tijd!” IJMUIDEN. Vrijdag 4 mei is een aanvang gemaakt met het vervangen van de gasleiding in de Steenbokstraat en een deel van de Schutterstraat te IJmuiden. De werkzaamheden nemen ongeveer een week in beslag. Het verkeer behoeft niet te worden omgeleid. De uitslag van een onder bewoners ge houden enquête (met een positieve reactie op driekwart van 251 geretourneerde for mulieren) biedt zo op het oog voldoende garanties voor steun ten behoeve van een nieuw wijkcomité vanuit de bevolking. De in februari gehouden enquête verschafte verder duidelijkheid over wensen onder de bevolking aangaande de taakstelling. Per 40 kg: bot 30-28; haai 104-88; schar- tong 50-42; poontjes 68-51; lommen 92-90; leng 97-90; witte koolvis één 108-95; witte koolvis drie 100-69; hammen met kop 218- 140; hake 150; tarbot 659-273; griet 399- 240; kabeljauw één 144-110; kabeljauw twee 144-114; kabeljauw drie 144-96; ka beljauw vier 118-96; kabeljauw vijf 114-78; koolvis één 56-49; koolvis twee 62-59; kool vis drie 67-63; koolvis vier 61-52; schelvis één 146; schelvis twee 130; schelvis drie 174-152; schelvis vier 104-54; schol één 162- 105; schol twee 162-140; schol drie 130-118; schol vier 110-76; wijting drie 100-46; ma kreel twee 94-80; kram 67-55; rode poon 140; steen bolk 65-61. Jaer- kerk, J. G. smst- 2, zo. uur irati- ng. jeen- terk, i. ds. t, za- 18.00 VELSEN. Beiaardier H. de Ligt zal vanmiddag tussen 4 en 5 uur de volgende melodieën op het carillon van het gemeen tehuis ten gehore brengen: Zegeklanken, A. Diepenbroek; Vredeklanken, R. Ritter; Fantasie en fuga over: „Heer die daar des hemels tente spreijdt”. Wij leven vrij, wij leven blij, J. W. Wilms, Nederland let op uw zaak, Valerius; Vrije variaties over: „Merck toch hoe sterck”, A. J. de Groot, Meimorgen, C. van Rennès, Die mei ple zant, oud volksliedje, Hopsa heisasa, J. Reekers; Variaties op „hei, ’t was in de mei” (’t patertje), J. Bonset; Leeuwarder impressies, P. Post; Oldehove; us heit; prinsentuin; us mem en zaailandmarkt; Land of hope and glory, E. Elgar; Impro visatie, H. de Ligt. Direct na de kranslegging begon bij het gemeentehuis de stille tocht richting Wes- terveld. Een korte herdenkingsplechtig heid werd hier gehouden bij het monu ment waarmee de 325 oorlogsdoden in Velsen, merendeels omgebrachte verzets mensen, worden geëerd. De IJmuider Harmonie en het Velsens gemengd koor zorgden achtereenvolgens met koraalmu- ziek en zang voor een passende omlijsting. Kienen In buurthuis de Brulboei aan de Kanaalstraat 228 in IJmuiden wordt donderdagavond 10 mei gekiend. De aan vang is om 20.30 uur. Wiel Brand: „Zeker niet. Kijk, gezamen lijk kies je voor beleid. Dat is een groot stuk verantwoordelijkheid voor je een centraal beleid met ingebouwde differen tiaties, dan verwatert het uitgangspunt. Daarom is coördinatie erg belangrijk. Hoogovens mag dan in de regio een uniek bedrijf zijn. Landelijk gezien neemt het geen aparte plaats in. Maakt het gewoon deel uit van het totaal. Daarom zijn de voorwaarden van het landelijk beleid ook van toepassing op Hoogovens. Alleen moet je niet uit het oog verliezen dat typische bedrijfseigen zaken meegeno men worden in de CAO. Als dat niet het geval was zou je voor alle bedrijfstakken in Nederland kunnen volstaan met één CAO. Dan zou je kunnen praten over een star centralistisch beleid. De ontwikkelin gen zoals we die nu hebben meegemaakt in de IJmond zijn het bewijs van het tegenovergestelde” Een eigen wijkcomité wordt allereerst ge zien als belangengroep. Daarnaast geldt als belangrijk de instelling van een ont moetingsplaats (sociëteit) waar dan direc te verbetering van onderlinge contacten en verhoudingen aan gekoppeld wordt. Ook op het punt van de leefbaarheid is door de geënquêteerden een reeks wensen geuit die via een wijkcomité werkelijk heid zullen moeten worden. Voor een be stuursverkiezing op 16 mei een van de agendapunten, wordt bezetting van de helft van de functies door dames als uit gangspunt genomen. Daarmee wordt ge hoor gegeven aan suggesties vanuit de wijk die sociaal gezien niet al te stevig in elkaar zit. Aan gezelligheid en onderling contact ontbreekt het nogal eens. Een buurtinitiatief als Velserbeek moet dat ten goede keren. Prijsen in gulden. Per 1 kg: tarbot 20,93- 15,86; grote tong 12,84-11,92; grootmiddel tong 15,23-14,29; kleinmiddel tong 14,20- 13,09; tong één 14,12-13,27; tong twee 13,00-12,51. „De waakzame strijders van toen zou den we nu zo nodig hebben om schouder aan schouder te strijden met de geënga- geerden van nu”, zo besloot hij. Liberale zienswijze. In het vrijdag in onze bladen gepubliceerde verslag van de commissie volksgezondheid wordt een uitspraak van de liberaal F. G. van Hoek ten onrechte in de mond gelegd van M. van Veelen (CDA). Onze excuses voor deze fout. VELSEN In de periode van 27 april tot 4 mei zijn de volgende voorwerpen gevonden: Schouw De schouwplichtigen gaan woensdag 16 mei, in het belang van een goede waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden een schouw over de wate ren voeren. „Ik ging naar een ledenvergadering van die bond, omdat ik vond dat ik werd onderbetaald. Dat was het eerste contact. In 1972 ging de bond met St. Eloi, Willi- brordus en Lambertus op in het NKV. Ik bleef actief maar zoals gezegd lag ik overhoop met m’n dagelijkse werk en de bondsactiviteiten” Nauwelijks toegetreden tot de actieve gelederen van het NKV werden Wiel en Yvonne, dé vrouw met wie hij inmiddels was getrouwd, in de gelegenheid gesteld het Limburgse geboorteland te verlaten. Er moest een vacature worden vervuld in Beverwijk. „In het arbeidscontract staat dat je mobiel moet zijn. Het kwam dus niet helemaal als een verrassing”. Wiel Brand pendelde de eerste maan den. Daarna werd een flatje betrokken in het Alkmaarse Hoefplan. Dat is nu alle maal zo’n slordige drie jaar geleden. De samensmelting van het NVV en het NKV heeft de functies van een aantal districts- bestuurders „overbodig” gemaakt. Dat wil zeggen: het is niet langer nodig dat in het kader van het FNV op één plek be stuurders van NVV en NKV functioneren. Wiels NVV-collega en vriend Henk Krul blijft voorlopig de zaken in de IJmond behartigen Wiel gaat de zaken van het FNV behartigen in het district Utrecht. Zij stek wordt de pharmaceutische indu strie. Op het flatje, waar Wiel en Yvonne nog nauwelijks de tijd hebben gehad om te wennen aan het Hollandse „klimaat”, ver telt districtsbestuurder Wiel Brand iets over de ervaringen van zijn eerste jaren als districtsbestuurder. Een eerder slanke dan tengere knaap. Donker uiterlijk. Ringbaardje. Een beetje het type Max van den Berg. Na de gebruikelijke twee minuten stilte, om acht uur aangekondigd met tromge roffel en een hoornsignaal, werden van ons volkslied twee coupletten gezongen door alle aanwezigen. Met een défilé werd de sobere plechtigheid besloten. Op de begraafplaats Duinrust te IJmuiden, waar evenals op Westerveld Velsense oor logsdoden begraven liggen, was vrijdag ochtend elf uur door burgemeester Molen dijk al een krans gelegd namens het ge meentebestuur. king met Hoogovens. Het bedrijf dat een belangrijk deel van zijn tijd zou opeisen. „In verband met mijn studie was ik er al meerdere malen geweest. Maar toen be keek ik de zaak en de mensen heel anders. Ik vond het eigenlijk allemaal „erger” dan ik uit de boeken had geleerd. Zowel het werk als de mensen. Je kunt moeilijk ontkennen dat Hoogovens niet belangrijk is voor de regio. Het is belangrijk voor de werkgelegenheid van heel Noord-Hol- land. Daarom geloof ik dat de basisfunc tie in de eerste plaats behouden moet blijven maar dat daarnaast een krachtig innovatiebeleid zal moeten worden ge voerd. Het streven naar uitbreiding op basis van eindprodukten. Het geeft meer zekerheid”. Wiel Brand heeft in het kader van het regelmatige overleg ervaren dat de be- drijfsledengroepen bij Hoogovens uitste kend functioneren. „Dat is zonder twijfel te danken aan het hoge kennispeil van de mensen. De kaderleden weten waarover ze praten. Daarmee bereik je dat de zaken die „leven” van de basis komen. En in ieder geval niet van bovenaf worden inge goten. Dat wordt namelijk wel eens veron dersteld. De ontwikkeling van de laatste maanden is er toch eigenlijk wel een dui delijk voorbeeld van. Niet dat wat de bondsbestuurders graag wilden is er uit gekomen, maar dat wat aan de basis leeft. Ik geloof dat we met dat resultaat met Hoogovens om tafel kunnen gaan zitten om opnieuw te praten over de CAO voor dit jaar. We kunnen zeggen dat door ons in ieder geval de democratische spelregels zijn gehanteerd. Vakbondsbestuurder zijn vraagt in feite niets meer dan goed kunnen luisteren en samenwerken. Met de uitkomst moet je verder bouwen. Je moet waken voor isolatie. Bij Hoogovens zit dat goed. Ook de bedrijfsleiding weet dat ze genoegen moet nemen met het compro mis. Ze wordt geconfronteerd met een degelijk stuk vakbondswerk”. Schouw. De schouwplichtigen gaan woensdag 16 mei, in het belang van een goede waterloopsen ter voorkoming van moeilijkheden een schouw over de wate ren voeren. De besommingen waren: KW 74 47.100,-; IJM 57 65.000,-; IJM 154 19.800; IJM 207 5.500; UK 18 UK 20 10.000; KW 185 9.400; IJM 18 4.400; verder waren er 8 Texelaars met een totale besomming van 131.000. Willem Jan Brand werd ruim dertig jaar geleden geboren in Heerlen. Zijn' jeugd bracht hij door in het Limburgse land en op 15-jarige leeftijd kwam hij te werken bij Philips-Sittard. Na een paar jaar nam hij een overstapje naar de Plaatwellerij- Hoensbroek. Overdag werken, ’s Avonds studeren. Willem Jan werd naar goed Limburgs gebruik al gauw Willy en na de eerste potten bier werd het Wiel. Zo leer den zijn maten, die hij onder meer ont moette op de vergaderingen van de Rooms-katholieke Mijnwerkersbond, hem kennen. vens haalt de duimschroeven aan. De feitelijke situatie was anders dan de di rectie IJmuiden wilde doen geloven. Het was gewoon een ordinaire bezuinigingso peratie. Wij konden ons permitteren te zeggen: „er behoeft niemand te worden ontslagen”. Dat is ook niet gebeurd. En wat zien we na één jaar? Precies! Met veel minder mensen dan in 1974 wordt eenzelfde hoeveelheid staal gemaakt. Dat is dan nota bene ruim een jaar na het begin van de structurele kostenverla ging. Zo’n beleid werkt verwarrend. Wij, dat durf ik best te bekennen, zijn er onvoldoende in geslaagd de grote lande lijke problematiek te vertalen naar de De televisieserie Holocaust had naar zijn mening vooral geleer.d, dat iedereen, zowel het slachtoffer als beul kan uit groeien. ür Overzicht van de aula op de Beverwijkse dodenakker Duinrust vh/dagavond eveneens de plek voor een herdenkingsplechtigheid waar vee! ingezetenen aan deelnamen ratieverschil, dat mogelijk mede overbrugd zou kunnen worden door een meer eigentijdse vormgeving van de jaar lijkse herdenking en het oppeppen van de historische kennis bij de jeugd was ordinaire bezuinigingsoperatie „Structurele kostenverlaging Hoogovens Verz.plaatje HSL-548, etui met 5 sleu tels, herenbril donkere glazen rose mon tuur, ring met 2 sleutels, korte zilv. hals ketting met steen, portemonn. inh. klein geld, donkerblauwe knijpportemonn., wit tasje inh. zwemkleding handschoenen, sporttas DKV, kinderbril, zwart etui met 3 sleutels, autom.zend/oproepinstallatie, gouden kinderarmband met nm.pl., bruin etui met 3 sleutels, geborduurd kleedje, fototoestel „Kodak”, Duitse staander, por temonn. met inh., zilv. schakelarmband met nm.pl., grijs kabelslot, 1 b.b. ’’W'* 1 - a

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5