Geen autoloze zondag Steenkamp: Zaak Smit-Kroes nog niet afgedaan SPORT I BZ komt met Libanees gebied nieuwe nota mensenrechten Verkiezingen Oostenrijk Engelse keramist Bernard Leach overleden ve is..! 22 pagina's Spoorlijn Vliegtuig zoek na noodlanding 1 naar IJmuiden blijft |Weer luchtaanval op het woord is aan... vandaag: het weer Vergiftiging van schietkelder Belangrijke rede Begin verwacht agenda pagina En verder Minder koude nacht Het Motorhuis IJmond Weesp Amsterdam Kantoor— efficiency I Xe’ (ADVERTENTIE) MAANRDAG 7 MEI 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN IN VELSEN 1 I I 1 •e* ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND BEL 023-319272 en ontkent dat al plannen voor een autoloze zondag uit de kast zijn gehaald. Beurs Binnen* en buitenland Facetten Kunst Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televisie/Strips.... 11 Sport ..13,14,15,16,17,19,21 Weerrapporten2 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nederland wordt bedreigd door een te kort aan benzine, doordat de oliemaatschappijen hun pro- dukten liever verkopen aan landen waar de opbrengst ho ger is dan hier wordt toeges taan. Het tekort klemt te meer, omdat premier Van Agts op roep tot zelfbeperking van het energieverbruik niet veel schijnt te hebben uitgehaald. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat zegt die conclusie nog te voorbarig te vinden „we zijn pas een maand bezig” 41 Francis Bacon: 69ste jaargang no. 155 Benzinetekort dreigt V,.. Zie ook pagina 2 (Van onze redactie buitenland) De Oostenrijkerse premier Kreisky kan zijn vreugde over, de verkiezingsoverwinning, niet op (ADVERTENTIES) Volgens de berichten, die verschenen na Zie pagina 3 rm rm Volgens het Palestijnse persbureau WA- FA is gisteren een onbekend aantal Israe- ir De 72 jarige lord Hailsham, de nieuwe Britse minister van Jusititie heeft al applaus te pakken voor hij ook maar tot enig beleid is gekomen. Het applaus gold zijn wijze van vervoer: per fiets. Hier verlaat de lord Downingstreet 10, compleet met broek- klemmen. Gisternacht hebben Palestijnse solda ten en leden van de christelijke militia in Zuid-Libanon een hevig gevecht geleverd, dat zes uur duurde. Volgens bewoners van de omgeving hebben Palestijnse soldaten getracht de rivier de Litani nabij de Liba nese stad Marjajoen over te steken. De Israëlische premier Begin heeft gis teren gezegd dat hij zich nog eenmaal verkiesbaar wil stellen bij de volgende algemene verkiezingen. In 1983 echter zou hij zich terug willen trekken om zich aan het schrijven te wijden. Hij is 65 jaar. lische soldaten gedood bij een door Pales tijnse guerrillastrijders gepleegde bom aanslag op een busstation in Jeruzalem. In Tel Aviv zouden Palestij nen een auto van de Israëlische inlichtingendienst heb ben opgeblazen. Hierbij is volgens het persbureau alleen schade aangericht. Van verschillende kanten is naar vo ren gebracht dat de Nederlandse Spoor wegen er de laatste jaren niets aan ge daan hebben om meer reizigers aan te trekken. Er werden meerdere suggesties gedaan om de lijn op te peppen. Gedepu teerde Staten van Noord-Holland be pleitten doortrekking naar Beverwijk. WV en ANWB, stelden voor de spoor lijn door te trekken naar het strand, zodat er meer recreanten gebruik van zouden kunnen maken. Het gemeente bestuur van Velsen wil dat wordt onder zocht waarom het gebruik van de lijn zo snel is teruggelopen. Het tekort in ons land wordt voor een deel veroorzaakt door benzineschaarste in Californië aan de Amerikaanse west kust. Meer dan eentiende (15 miljoen) van alle voertuigen in de VS rijden in Cali- fornië. teleurgesteld niet te zijn geslaagd in hun opzet de al zeven jaar durende absolute meerderheid van de socialisten af te bre ken. De communistische partij (KPO), die dezer dagen het feit herdacht dat zij in twintig jaar geen zetel in het Oostenrijkse parlement heeft gehad, kwam er ook nu niet aan te pas. Bondskanselier Kreisky heeft gisteravond voor de televisie ver klaard dat hij en zijn toekomstige rege ring een zelfde beleid zullen blijven voeren. In een schrijven aan de staatsecretaris heeft Steenkamp vanmorgen antwoord gevraagd op een aantal vragen, aangezien mevrouw Smit-Kroes ondanks haar excu ses, de indruk heeft achtergelaten dat er toch een stuk zou bestaan, waarin staat dat het CDA bij een tegenvallende uitslag van de Europese verkiezingen, onmiddel lijk bij de PvdA zou aankloppen. Ervan uitgaande dat de staatssecretaris haar vermeende bron niet wil noemen, vraagt Steenkamp haar bijzonderheden over het document; of het een verslag, een rapport of een brief was, wie het onderte kend hebben, welke datum er op stond, hoeveel pagina’s het stuk telde en ook wat de kleur van het papier was. Als de staatssecretaris geen nadere ge gevens kan verschaffen over deze zaak, terwijl zij het cruciale citaat wel exact kon weergeven, gaat Steenkamp veronderstel len dat het hele verhaal door haar is gefantaseerd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Voor de voorzitter van het CDA, Steenkamp, is de affai re rond staatssecretaris Smit-Kroes kennelijk nog niet afgedaan. Nederlanders die meer dan een hal ve ton verdienen zouden hoger moeten worden aangeslagen voor de belastin gen. Dit zei het PvdA-Kamerlid Van Thijn zaterdag in een radio-uitzending. Volgens Van Thijn is dit een betere manier om de hoge inkomens aan te pakken dan een ingreep in de CAO's. Zie pagina 2 Als een van de eerste punten op de agenda van de nieuwe Engelse premier Thatcher staat een reeks van gesprek ken met vakbondsleiders in het land. De nieuwe minister voor Werkgelegen heid, James Prior, zal moeten voorko men dat opnieuw een golf van stakin gen in het land uitbreekt zoals begin dit jaar Met nog zeven wedstrijden voor de boeg is de situatie voor Haarlem erg precair geworden. De ploeg van Barry Hughes werd gisteren bij FC Twente afgeslacht (7-2) en bevindt zich nu onder de streep, die de toekomstige eerste-divisieclubs van de rest scheidt. Wanneer Haarlem morgen bij PSV de inhaalwedstrijd verliest, dan is er één punt verschil met Volendam, dat boven dien een aanmerkelijk minder slecht doelsaldo heeft. Haarlem moet derhal ve in de laatste wedstrijden in elk geval twee punten meer halen dan Volen dam, anders verliest Kennemerland voor het tweede seizoen in successie een eredivisieclub. Verder in onze bijlage cursief: pagina 1 Ajax laat punt liggen bij Vitesse. Vo lendam rukt op. pagina 2 Telstar gaat verder in goede spoor: weer overwinning. pagina 3 Vierde Grand-Prixzege Hartog. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Ten zuiden van de grote rivieren perio den met zon, elders veel bewolking en mogelijk regen. Minimumtemperaturen omsteeks 4 graden, middagtemperatu- ren van 9 graden in het noordwest tot ongeveer 14 graden in Zuid-Limburg. Matige tot krachtige zuidwestenwind. Een slecht mens is het slechts als hij zich goed voordoet. raakte in de Japanse keramiek. In 1919 maakte hij kennis met Shoji Hamada, bij wie hij in de leer ging. Samen met deze in 1977 overleden Japanse pottenbakker vestigde hij zijn bakkerij in St. Ives in 1922, die in de loop der tijden honderden leerlingen uit Engeland en de Verenigde Staten trok. Het merendeel van Leachs werkstukken, die op veilingen circa 8 mille opbrengen, bevindt zich in het bezit van verzamelaars van Aziatische kunst. De kunstenaar zou het grootste deel van zijn eigen collectie hebben geschonken aan musea. Bekendheid ver- pagina 4 Turntitel voor Alex Knip tijdens NK. pagina 5 Zaterdagteam Stormvogels fortuin lijk. pagina 6 Jonge Nicolsploeg past zich prima aan in hoofdklasse. pagina 7 Stijgende titelkansen voor Wester- hout en Marquette in tenniscompetitie. Ma t/m vrijd. 8.30-17 uur Wijkermeerweg 48 Beverwijk telefoon 02510-29162 Wil Hartog in actie bij de I 500cc race weg was van het Argentijnse Trelew naar de Chileense hoofdstad Santiago. Hier had het ’s middags moeten arriveren. Vol gens de radio-amateur zijn vijf personen ernstig gewond geraakt bij de noodlan ding. VAN ÜS Gisteren heeft de Israëlische lucht macht een vijftien minuten durende bom- lanval uitgevoerd op een Palestijns kamp nabij de Noordlibanese havenstad Tripo- I. Volgens het Israëlische militair opper bevel was het kamp een basis van het Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina van Habbasj en werden in het kamp Palestijnen opgeleid voor guerrilla-aan- rallen op Israel. De Libanese radio in Beiroet meldde ter op de dag dat bij de aanval dertig loden waren gevallen. De christelijke ra- lio zei dat ’s middags nog een aanval was litgevoerd op hetzelfde kamp. Het Israeli te leger wilde dit bericht bevestigen loch ontkennen. Over slachtoffers is niets lekend. Nederland te verhogen, in elk geval niet met een flink bedrag op korte termijn. Weliswaar blijven de leveringen achter bij de vraag, doordat uit Iran nog steeds te weinig olie komt om te voldoen aan de wereldvraag, maar de situatie is volgens Economische Zaken niet zo verontrustend dat binnenkort drastische maatregelen moeten worden genomen. Intussen lijkt de oproep van premier Van Agt om het benzineverbruik vrijwil lig te beperken, een flop te zijn geworden. Uit gegevens van politie en Verkeer en Waterstaat is tot dusver niet gebleken dat er minder of minder snel wordt gereden. Ook de oliemaatschappijen merken niet dat er minder benzine wordt verbruikt dan anders. EDen draaiboek voor invoering van au toloze (zon)dagen „ligt al vijf jaar klaar”, evenals nieuwe benzinebonnen, „maar er is geen sprake van dat op het ogenblik op omvangrijke rijverboden wordt gestur- deerd”, aldus Verkeer en Waterstaat. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Minister Tuyn- man van verkeer en waterstaat heeft besloten de spoorlijn Sant- poort-Noord-IJmuiden te handha ven. Hij zal deze beslissing een de zer dagen schriftelijk meedelen aan alle betrokkenen. De bewindsman gaat hiermee in tegen het advies van het Geïnstitutionaliseerd Overleg Openbaar Vervoer (GOOV), waarin voor opheffing van de lijn werd gepleit. BEIROET-JERUZALEM. Bij een aanval van de Israëlische uchtmacht vanmorgen vroeg op een gebied nabij de Libanese haven stad Tyrus, zijn acht mensen, meest Libanezen, gedood. Dit heeft de fadio van christelijke Libanezen vanmorgen bekend gemaakt. (Van onze redactie buitenland) WENEN. De Oostenrijkse socialisten hebben bij de gisteren gehouden algemene verkiezingen door een duidelijke overwinning de absolute meerder heid in het parlement niet alleen behouden, maar zelfs vergroot. De socialistische partij (SPO), aange- Dit blijkt uit de vandaag verschenen nota „De rechten van de mens in het buitenlands beleid” van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en mi nister De Koning van Ontwikkelingssa menwerking. Economische maatregelen willen de be windslieden alleen dan wanneer andere middelen ontoereikend zijn gebleken; wanneer hiervan een goede invloed mag worden verwacht en wanneer deze in overeenstemming zijn met het algemene beleid om mensenrechten te bevorderen. Bovendien zeggen de minsters dat Neder landse belangen niet onevenredig mogen worden geschaad. Wapenleveranties worden zorgvuldig op politieke gevolgen beoordeeld, aldus de bewindslieden. „Met name waar ge vaar bestaat voor gebruik van deze wa pens voor onderdrukking van de plaatse lijke bevolking”. wierf hij zich ook door het schrijven van een gedegen handlei ding. 8 .2,3 4 9 Rijnkade 10-11-12 Weteringschans 136-140 Middenweg 97 SANTIAGO (AFP/UPI). Vliegtuigen van de Argentijnse en van de Chileense luchtmacht zijn een zoekactie begonnen naar een Italiaans vrachtvliegtuig dat gis teren een noodlanding heeft gemaakt in het Andesgebergte. Een Chileense radio-amateur ving gis- Het standpunt van het GOOV heeft nogal wat stof doen opwaaien. De ge meenten Haarlem en Velsen; het provin ciaal bestuur, WV, ANWB en een aan tal andere organisaties en particulieren hebben zich tegen het advies van het GOOV uitgesproken. Het overlegorgaan wil de lijn opheffen, omdat er veel te weinig van gebruik wordt gemaakt. Vol gens het GOOV kan de trein vrij gemak kelijk door de bus worden vervangen. VELSEN. In verband met een te hoog lood- en zinkgehalte in hun bloed zijn twee schietinstructeurs waarvan één werkzaam in de schietruimte van het hoofdbureau van politie in Velsen tijdelijk op non-actief gesteld. De ruimte waarin de schietoefeningen wor den gehouden, blijkt onvoldoende voerd door bondskanselier dr. Bruno I Kreisky, won er drie zetels bij en bezet in het nieuwe parlement 96 van de 183 zetels. De liberalen (FPO) boekten met één zetel bescheiden winst en kwamen van tien op elf zetels. Grote verliezers waren de christen-democraten (OVP), die hun zetelaantal zagen teruglopen van 80 naar 76. Van de bijna 5,2 miljoen stemgerech tigden maakten tegen de 4,7 miljoen de gang naar de stembus, een opkomstper centage van bijna 90 percent. De verkie zingsoverwinning van de socialisten wordt vooral toegeschreven aan de autori teit en de overtuigende persoonlijkheid van bondskanselier Kreisky, wat de ver kiezingsstrijd een sterk persoonlijk ka rakter heeft gegeven. Christen-democraten en liberalen zijn IJmuider Courant Getracht wordt het benzinetekort daar te verminderen door olie aan de rest van het land, voornamelijk de oostkust, te onttrekken, maar het gevolg daarvan is weer dat de vraag naar buitenlandse olie sterk is gestegen. De oliemaatschappijen dringen intussen aan op sterke prijsver hoging, omdat de benzineprijs op de vrije markt fors omhoog is gegaan. Het ministerie van Economische Zaken verklaarde vanmorgen desgevraagd dat er geen plannen zijn de benzineprijs in ventilatiemogelijkheden te heb ben. Het gebruik ervan is terugge bracht tot eenderde van het nor male gebruik. De schietinstructeurs, één afkomstig uit Beverwijk en één uit IJmuiden, hadden geen lichamelijke klachten. Op hen is een onderzoek uitgevoerd nadat was komen vast te staan dat het lood- en zinkgehalte in de schietkelder te hoog was. Verwacht wordt dat tijdens een hen voorgeschreven rustperiode, door mid del van natuurlijke uitscheiding, het percentage aan kwade stoffen tot nor male proporties wordt teruggebracht. Zie verder plaatselijke pagina Ruime zege voor Bruno Kreisky DEN HAAG (ANP). Ernstige en stelselmatige schendingen van de rechten van de mens in een bepaald land hoeven niet te leiden tot beper king van de economische betrekkin gen met dit land. Ook hoeft dit de levering van wapens niet te beïn vloeden. In politieke kringen in Israel wordt ver- I wacht dat premier Begin spoedig een be langrijke rede zal houden voor het Israeli- sche parlement. Volgens berichten wil de premier de Libanese president Sarkis vra gen in Israel of op neutraal terrein te onderhandelen over een vredesverdrag en zou hij Sarkis willen voorstellen op inter nationaal niveau een „rehabilitatie van de Palestijnse vluchtelingen” te bewerkstel- ligen. teravond noodsignalen op van het toestel i Volgens de berichten, die verschenen na datjnet twintig mensen aan boord onder- ^et kabinetsberaad van gisteren, zou Be- I gin tevens de welvarende Arabische lan- den willen oproepen hun inkomsten uit olie aan te wenden voor de op vang en rehabilitatie van de Palestijnse vluchte- lingen. (Van onze kunstredactie) ST IVES. De befaamde Engelse pottenbakker en keramist, Bernard Leach, is zondag op 92-jarige leeftijd overleden in St. Ives, een vissersdorpje in Zuidwest- Engeland dat zijn bekendheid dankt aan het feit dat Leach er bijna zestig jaar geleden zijn pottenbakkerij vestigde. Leach deed zijn vakmatige kennis op in het Verre Oosten, waar hij een groot deel van zijn jeugd doorbracht en geïnteresseerd voor Wil I,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1