VVD-TWEEDE KAMERLID HUUB JACOBSE: 99 5 5 S ROTTERDAMSE HAVENWETHOUDER DRS. RIEZENKAMP: 99 99 5 5 5 6 6 15 5 5 6 0 5 5 5 '5 5 5 9 9 9 5 Elders betaalt men de rekening voor te grote Amsterdamse haven 1 Si Rotterdam verwerpt vrachtverdeling dinsdag Verschraling Brede basis Verrast IJMOND 8 M E I 19 7 9 (Van een onzer verslaggevers) Kr-... 1 - ROTTERDAM. „Amsterdam moet niet de denkfout maken, dat de goederenstromen automatisch naar de Amsterdamse haven vloei- en, als daarin maarmeer wordt geïnvesteerd. Ik vind het een merk waardige gang zaken, dat Amsterdam ijvert voor havenontwikkelin gen bij IJmuiden, terwijl nog geen vijftig kilometer verderop genoeg havenfaciliteiten aanwezig zijn”. Deze mening heeft de Rotterdamse haven-wethouder drs. J. Riezenkamp (PvdA) naar aanleiding van de Amsterdamse havennota. (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) DEN HAAG. Twee jaar gele den werd het Amsterdamse raadslid Huub Jacobse bij de WD-fractie in de Tweede Kamer U ingelijfd als de man die de libera- *~len langzaam maar zeker wat Smeer naar links, richting Partij P van de Arbeid, zou kunnen stu ren. Hoofdstedelijke WD’ers l staan doorgaans bekend als iets progressiever dan hun doorsnee t partijgenoten en bovendien had Jacobse als fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad erva- j- ring in samenwerking met de so cialisten. Sinds zijn entree in het parlement steken met de regel maat van de klok geruchten de h kop op over progressieve libera- len die de koers naar links zouden I willen verleggen. Nijpels en Kap- peyne van de Coppello zijn na men die af en toe opduiken, maar Jacobse bleef totnutoe buiten beeld. Noch in de discussie over de partijkoers, noch als Kamerlid trad hij, althans naar buiten toe, nauwelijks op de voorgrond. -t. Havennota Amsterdam een dagdroom I yx- I, Rotterdamse haven is voor 2,5 miljoen gulden geïnvesteerd, maar daar staat een goederenstroom van 275 miljoen ton te genover. In die situatie moet Amsterdam natuurlijk niet gaan probleren om met Rotterdam te concurreren, legt de Rotter damse wethouder uit. Hij zegt bij het lezen van de Amsterdamse nota niet helemaal aan de indruk te zijn ontkomen, dat Am sterdam toch enigszins die concurrentie zou willen. matige groei door extra investeringen in overcapaciteit een gezonde ontwik keling van de Amsterdamse haven voor het grijpen ligt, zonder dat elders daar van in feite de rekening betaald zal moeten worden”, aldus de gemeente Rotterdam. Ook de zogenoemde „Open Beraad- plannen” (voorhaventje aan de Noord- pier) tiet Rotterdam niet zitten. De plannen ontberen volgens Rotterdam een deugdelijke grondslag. „Wat mini maal verwacht zou mogen worden, is een eigen analyse van de marktsituatie alsmede een gedegen studie over de concurrentiepositie, gevolgd door prog noses van potentiële goederenstromen. „Het creëren van haveninfrastruc tuur doet niet automatisch vervoers stromen ontstaan, als die er niet in potentie zijn. Al te veel wordt nog steeds gedacht, dat de overheid wezen- bleken. Het incident is voor hem echter geen aanleiding om nu opvallender naar de socialisten te gaan lonken. Hij vindt het onjuist om de uitslag van de Europese verkiezingen op de Nederlandse situatie te projecteren. Jacobse: „De uitlatingen van Smit-Kroes over een nieuw lijsttrek kerschap van Wiegel (zij verkiest hem boven Rietkerk) vind ik erg onverstandig. Wie dat wordt, hangt in belangrijke mate af van de vraag of het kabinetsbeleid dan wel het beleid van de WD-fractie inzet van de verkiezingen wordt. Het is bij de WD zo dat de partij via een democrati sche procedure de kandidaten kiest en niet mevrouw Smit-Kroes”. Jacobse, sinds februari wegens overbe lasting uit de Amsterdamse gemeente raad, heeft aan de samenwerking met links in de hoofdstad allerminst prettige herinneringen. Na loyaal te hebben mee gewerkt aan de oplossing van de bestuur lijke chaos, veroorzaakt door een links college (de kwestie Roel van Duyn) wer den de liberalen vorig jaar toch weer zonder meer door links buiten het college gehouden. Amsterdam geeft volgens Ja- Een zwakke steen het Amsterdamse verhaal vindt de Rotterdamse haven-wet- houder het ontbreken van een financiële lijke goederenstromen zou kunnen wij- i igen”. Rotterdam zet zich af tegen het idee van vrachtverdeling. Bij de vaststelling van de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied (de grondslag voor het thans vast te stellen streekplan) in december 1976 hebben Provinciale Staten van Noord- Holland in een motie aangedrongen op vrachtverdeling. Het gemeentebestuur Tenslotte vreest Rotterdam, dat door de Amsterdamse plannen een overcapa citeit zal ontstaan voor ertsoverslag. In Rotterdam is genoeg capaciteit voor ertsoverslag. „Gezien de ontwikkelin gen, die ook op lange termijn voor de staalindustrie worden voorzien, is niet een zodanige groei van de ertsstromen naar het Duitse achterland te verwach ten, dat die aanleiding zou geven de vraag positief te beantwoorden”, of er behoefte is aan nog meer ruimte voor ertsoverslag. Rotterdam betwijfelt ernstig of een optimale toedeling van overheidsmid delen zal plaatsvinden „bij de mogelijk nog steeds beoogde realisering van het Voorhavenproject”. „Als Amsterdam in tijden van expansieve groei van de we reldhandel geen kans ziet om (ondanks rijksinvesteringen tot 900 miljoen van in totaal 1,8 miljard) zelfs maar een deel van die groei te volgen, mag niet wor den verwacht, dat in deze tijd van zeer den, die bepalen over welke haven de vracht gaat. Zij beslissen op grond van een groot aantal overwegingen (ligging, achterlandverbindingen, efficiëncy van overslag, tarieven en toegankelijkheid). Vrachtverdeling houdt onherroepelijk in, dat zulke factoren kunstmatig moe ten worden veranderd. Dat kost veel geld terwijl niet zeker is hoe de haven gebruikers zullen reageren. Verlies van lading aan buitenlandse havens acht het Rotterdamse gemeentebestuur niet denkbeeldig. van verschillen tussen de partijen is uitge lopen op verkettering. Wanneer de Partij van de Arbeid dat niet inziet, zal de forma tie in ’81 nog rampzaliger verlopen”. Het WD-Kamerlid noemt met name het „gegraai” in de overheidsgelden (een ne gende wethouder, hogere uitkeringen aan de fractie en een mislukte poging om politieke wethoudersassistenten aan te stellen), de aanpak van het verslaafden probleem (SOZA-gebouw), de rel rond de dienst onderwijs, waar een topambtenaar werd geschorst omdat hij met aanbeste dingen zou hebben geknoeid, en de puin hoop die het bestuur van de stad heeft gemaakt door op veel plaatsen tegelijk het wegdek voor veranderingen te laten open breken. Volgens Jacobse werken verschil lende gemeentelijke diensten eerder tegen dan met elkaar. „Dat is het gevolg van gebrek aan beleid. Wanneer hun politieke bazen er niets van maken, verliezen ook de ambtenaren op den duur de moed”, aldus Jacobse. - Volgens Noordhollands gedeputeerde voor economische aangelegenheden, drs. W T. van Gelder had Rotterdam in het nationaal zeehavenoverleg bijzonder ne gatief gereageerd op de Amsterdamse dis cussienota over de haven. De gedeputeer de deed die mededeling vorige week in de Statencommissie voor economishce za ken. De Rotterdamse wethouder bevestigt in het zeehavenoverleg inderdaad kriti sche kanttekeningen te hebben geplaatst bij het discussiestuk van Amsterdam. De Rotterdamse reactie was echter niet hele maal afbrekend, wethouder Riesenkamp heeft waardering voor de eerlijke teneur van de nota. Vanuit lokaal standpunt ge zien, staan er zeker realistische dingen in, zo meent hij. Vraagtekens plaatst hij ech ter, wanneer hij de nota vanuit macro- economisch standpunt beoordeelt. elke mededeling over het bestaan van een linkervleugel binnen de WD-fractie door fractievoorzitter Rietkerk nauwkeurig wordt gedementeerd, is het duidelijk dat Jacobse zich heeft genesteld in de liberale hoek die wat opvallender naar de Partij van de Arbeid wil gaan lonken. Angst voor onnodige irritatie bij regeringspart ner CDA weerhoudt hem er waarschijn lijk van zich nu al naar buiten toe gepro nonceerder op te stellen, maar de kans dat dat met het naderen van de volgende verkiezingen (in 1981) gebeurt, is reëel. Jacobse heeft zelf een simpele verkla ring voor het feit dat hij in het openbaar nauwelijks opvalt. „Het verschil met Am sterdam is, dat ik daar de baas van de fractie was en in Den Haag een van de 28 leden. Bovendien heb ik weinig trek in wetgevend werk. Ik ben geen man van punten en komma’s. Ik concentreer me het liefst op de algemene problematiek. De gemeentelijke herindeling bijvoor beeld, trekt me wel aan, maar ik voel niet zo veel voor een discussie over de vraag waar de nieuwe grens van Vaals precies moet komen te liggen”, aldus het liberale Kamerlid. Het gevolg is dat hij zich in de fractiekamer veel vaker prominent mani festeert dan in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer. In de fractievergaderingen moeten on derlinge geschillen gladgestreken wor den. Daar wordt gediscussieerd over de uit te stippelen tactiek en daarin voelt de Amsterdammer zich het beste thuis. Leidt dat niet tot botsingen met Rietkerk? Ja cobse: „We verschillen in zoverre van me ning, dat Rietkerk het accent wat meer op de actuele zaken legt, terwijl ik op langere termijn wil werken. Wanneer het gaat om de vraag of we na ’81 met de Partij van de Arbeid in de regering willen zitten, ben ik het met onze fractievoorzitter eens dat dat nu niet relevant is. We hebben eind ’77 gezegd dat we dit kabinet de gelegenheid zouden geven de rit af te maken en daar houden we ons aan. Dat neemt echter niet De chaos zal volgens hem blijven zolang links weigert van de polarisatie af te stap pen en samen met de WD constructief aan de slag te gaan. Jacobse: „In Den Haag moet men lering trekken uit de gang van zaken in Amsterdam. Het polarisatie- model van de jaren zestig is niet werk- baar. Dat is ook aangetoond met de kabi- cobse uitstekend aan hoe het niet moet. netsformaties van’73 en’77. Het aangeven „Door die polarisatie (op de spits drijven van de verschillen, red.) sluit men niet alleen bekwame WD-bestuurders uit, maar verschraalt ook de fractie van de Partij van de Arbeid. Zeer kundige figu ren zijn door de „radikalinski” wegge werkt, waardoor er nu negen wethouders zitten, waarvan er twee, Schaefer en Sin- nige, bekwaam zijn en een, Heerma, het talent heeft om het te leren. Maar de andere zes zijn absoluut ver onder de maat”, aldus Jacobse, die teleurgesteld is over het optreden van burgemeester Po lak. Deze heeft volgens hem de zaak niet in de hand. Jacobse verwijt het college van burgemeester en wethouders een schandelijk wanbeleid. Waneer de socialisten lering trekken uit hun fouten van ’77, valt er volgens Jacob se te praten. De WD heeft volgens‘hem twee jaar geleden het goede voorbeeld gegeven door de vorming van een natio naal kabinet voor te stellen toen Den Uyl voor de tweede maal naar de koningin terug moest omdat zijn formatiepoging op de abortus was stukgelopen. Een zo breed mogelijke basis voor de regering vindt ROTTERDAM heeft ook in de discus sie over de Voorhaven bij IJmuiden al kenbaar gemaakt geen heil te zien in de Amsterdamse havenambities. Volgens Rotterdam wordt de discussie over de Voorhaven gevoerd op basis van gege vens en uitgangspunten van een „eer biedwaardige ouderdom”. Essentiële aanvullende studies ontbreken. De werkhypothese bijvoorbeeld over de aanvoer van ruwe olie (de belangrijkste argumenten voor de Voorhaven) „bezit gezien de internationale ontwikkelin gen geen enkele geldigheid meer". van Rotterdam heeft tegen vrachtver deling tussen havens ernstige bezwa ren. Dat principe zou indruisen tegen de door het Europees parlement aangeno men beginselen voor een gemeenschap pelijk zeehavenbeleid, waarin zulk een verdeling wordt verworpen. Het princi pe van de vrachtverdeling gaat boven dien voorbij aan de realiteit, aldus Rot terdam. „Het zijn in de eerste plaats vervoerders en ladingbelanghebben- De scheepsbouw was het meest opval lende onderwerp dat de Amsterdamse po- '*Uticus behandelde. Toch mag de invloed van Jacobse niet onderschat worden. In de fractie bekleedt hij intussen de positie van de ervaren strateeg, als de man die bemiddelend op kan treden en als vraag baak voor de jongere collega’s. Hoewel Jacobse nog steeds het allerbeste. Lukt dat niet, wat eigenlijk voorshands kan worden aangenomen, dan moeten alle an dere mogelijkheden volgens het WD-Ka merlid worden opengehouden. Partijen mogen elkaar niet bij voorbaat uitsluiten. Hij is van mening dat de WD bij uitstek geschikt is om een verzoenende, depolari- serende rol te spelen. Hij ziet het als een gunstig teken dat Den Uyl het PvdA-congres twee weken geleden „subtiel op de eigen verantwoor delijkheid van de fractie” heeft gewezen. Jacobse verwacht dat het redelijke deel van de Partij van de Arbeid zich, op het volgende congres voor de verkiezingen, met hand en tand zal verzetten tegen pogingen van de vergadering om de frac tie voor de formatie aan handen en voeten te binden. Jacobse: „De redelijke PvdA’ers zullen geen genoegen nemen met een voorbarige veroordeling tot het CDA. Zij hebben in 1977 hun les geleerd”. plannen er financieel uit ziet. In elk geval mag het niet zo zijn, dat Amsterdam met behulp van rijksgeld andere havens kan gaan beconcurreren”, aldus Riezenkamp, die er terloops nog even aan herinnert, dat de Amsterdamse financiën nog niet zo lang geleden met behulp van rijksgeld zijn gesaneerd. De Rotterdamse wethouder stelt, dat de Amsterdamse wensen voor de haven wel moeten worden geplaatst tegen de weinig rooskleurige achtergrond van ’s lands economie. Ook in het nationaal havenbeleid moeten we zuinig en zorgvul dig met de centen omspringen, meent hij Drs. Riezenkamp vindt het realistisch van Amsterdam, dat het ontbreken van het financiële aspect ook wordt toegege ven. Maar zonder dat financiële aspect heeft de nota naar zijn mening op zijn minst de schijn tegen een beetje dagdro- merij te zijn. Amsterdam moet naar zijn mening niet doen alsof de haven de opera betrof. „Als we zo gaan rederen, weet ik er ook nog wel een paar”, aldus Riezenkamp. „Ik zeg niet dat Rotterdam de enige haven is. Maar Amsterdam kan zich niet met Rotterdam vergelijken. De Amster damse haven is eerder te vergelijken met die van Vlissingen. Als nu Amsterdam zou willen concureren, bijvoorbeeld met de tarieven, dan vindt ik toch, dat er op gewezen moeten worden, waarin een klein land niet al te groot kan zijn”, aldus wet houder Riezenkamp. „De goederenstro men volgen zo hun eigen bijzondere wet matigheden. Meer investeringen in Am sterdam betekenen niet automatisch, dat de goederen die Rotterdam misloopt, naar onderbouwing. „Ik vind dat bevreem dend. Ik ben op zijn minst geïnteresseerd hoe de uitwerking van de Amsterdamse In de discussienota in kwestie, „de have nontwikkeling in het Amsterdam-Noord zeekanaalgebied”, wordt, zoals gemeld, de noodklok geluid over de Amsterdamse haven. De haven zou gevaar lopen lang zaam” af te glijden naar de gevarenzone, waaruit ontsnappen uiterst moeilijk wordt” (gelet op de felle nationale en internationale concurrentie). In het dis cussiestuk wordt gesteld dat de mate waarin Amsterdam erin slaagt de basis van het containerverkeer te verbreden, bepalend is voor het behoud van de werk- gelegenheid. Jacobse erkent dat er fractieleden zijn die vreemd opkijken, onaangenaam ver rast zijn wanneer zo’n voorstel wordt ge daan. Zij voelen na twintig jaar anti-socia- lisme weinig voor een vrijerij met de Par tij van de Arbeid. Het Amsterdamse Ka merlid ontkent echter dat hij en andere progressieven in de fractie geen enkele bewegingsvrijheid van Rietkerk zouden krijgen. Hij zegt: „Dat Rietkerk straffer optreedt dan Wiegel, is zeer goed ver klaarbaar. Hij staat voor de driedubbele Opgave om een man als Wiegel te vervan gen, een kakelvers kabinet in gang te houden en een fractie met veel nieuwko mers te leiden. Onder die omstandigheden is het noodzakelijk dat hij zich meer met allerlei zaken bemoeit. Ik lijd daar niet onder. Ik heb mijn werk hier totnutoe met voldoening kunnen verrichten”. Terwijl Jacobse c.s. voorzichtig het ter rein voor een coalitie met de socialisten willen verkennen (de overeenkomsten lig gen vooral op het niet-materiële vlak) zijn ook krachten actief die voor behoud van de samenwerking met het CDA strijden. Staatssecretaris Smit-Kroes toonde dat vorige week nog eens aan met haar be schuldigingen aan het adres van het CDA, dat volgens de bewindsvrouwe het kabi net onderuit wil halen als de Europese verkiezingen een nederlaag opleveren. Deze actie van Smit-Kroes kan niet wor den los gezien van initiatieven van bij voorbeeld Kappeyne van de Coppello, die onlangs aankondigde op te willen stappen. Jacobse neemt aan dat de staatssecreta ris wel degelijk een stuk onder ogen heeft gehad waaruit de plannen van het CDA de Amsterdamse haven gaan. Die gaap dan eerder naar Hamburg of Ant werpen”. In de Amsterdamse haven is voor 1,8 miljard gulden geïnvesteerd aan infra structuur en dergelijke. Tegenover die investering staat een goederenstroom van 27 miljoen ton. In de infrastructuur van de Partij van de Arbeid moet leren van bestuurlijke chaos in Amsterdam weg dat we intussen kunnen onderzoeken welke mogelijkheden er zijn voor samen werking met de socialisten in de jaren tachtig. Dat kan door vergelijking van de programma’s en het stemgedrag. De nijvere haven van Rotterdam. Op de achtergrond de Konmgsbrug i»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11