Keienlint Guus Hoekmans sonore bas definitief klinkt weer als vanouds Jaarboek voor van de baan sf-fanaten I Liederenavond Leesbaar boek over Israels historie Werk Niegeman geëxposeerd in Apeldoorn Serie familieconcerten vindt en nauwelijks aftrek bij publiek Goden en Farao’s Uw Kunstgebit stevig op zijn plaats? Concert bij kaarslicht wij ontvingen Opera- en liedzanger uit Amerika teruggekeerd Concertgebouworkest neemt komend jaar geen risico KASPAR Kwart miljoen bezoekers voor Boek over Chomsky toegankelijk voor een breed publiek ■srs IN DE TONEELSCHUUR f. i 10 k if yje AKe- j|j f 8 M E I DINSDAG 19 7 9 15 KUNST Door Johan van Kempen Succesformule TONEELGROEP BAAL SPEELT EERSTE CONCERT BEETHOVENCYCLUS NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST HAARLEM. Toen vorige week zondag het volle basgeluid van Guus Hoekmans stem via de radio veel Nederlandse huiska mers binnenstroomde, zal het bij de liefhebbers van vocale muziek heel wat goede herinneringen hebben opgeroepen. Na Hoek mans afwezigheid van bijna acht jaar doorgebracht in Amerika bood het wekelijkse muziek programma „Für Elise” vanuit het Amsterdams Concertgebouw een mooie gelegenheid om het publiek te laten merken dat de bekende Nederlandse zanger weer „thuis” was. bibliotheek t (Van onze kunstredactie) Dezelfde expositie, „Bauhaus - Sovjet- (Van onze kunstredactie) De (ADVERTENTIES) dot (Romen, Unieboek b.v, Bussum, 22,25). JOHAN VAN KEMPEN vrijdag 11 mei 1979 Concertgebouw Haarlem 20.15 uur (ai) entrée f 12,50 (a.i.) c.j.p. geldig <en Woe 9 t.m. za 12 mei a.s. - aanvang 20.30 u. Reserv. tel. 023-312439 hü- ten De avond gepresenteerd door Vrienden van het Lied, begint om 20.15 uur. Het programma is nog niet bekend. Enkele jaren geleden werd een prijs vraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een gedenkteken in Den Haag ter ere van Koningin Wilhelmina, die in 1962 is overleden. Gekozen werd voor het ont werp van architekt F. van Dillen en beeld houwer A. Petri: een keienlint van het oude Haagse stadhuis op de Groenmarkt naar het Binnenhof. Het ontwerp gaf aan leiding tot vele discussies. In februari van dit jaar werd een comité opgericht dat in korte tijd ruim 19.000 handtekeningen verzamelde van mensen die tegen het keienmonument waren. Door het aanne men van de motie is het keienmonument nu voorgoed van de baan. HAARLEM. De 83-jarige bas Herman Schey geeft donderdag 10 mei een liede renavond ten huize van Rinus Groot aan de Kleine Houtweg 49. Hij zal begeleid worden door de pianiste Miep van Luin. Met name PvdA en PPR waren tegen de motie gekant. In deze motie staat dat het wenselijk is dat de regering door het formuleren van een nieuwe, ruim gestelde opdracht de spoedige totstandkoming bewerkstelligt van een monument dat als een nationaal eerbetoon in ruime mate door het bestuur en de bevolking gedragen kan worden. De motie werd door de Haagse raad met 26 stemmen voor en 17 tegen aangenomen. DEN HAAG (ANP). Het omstre den nationale „Keienmonument” dat Programma: Ouverture Egmont Pianoconcert no 3 Symfonie no 5 abonnement 3 concerten f 25,- abonnement C.J.P. f 12,50 (a.i.) APELDOORN. De Gemeentelijke Van Reekumgalerij te Apeldoorn toont van 15 mei tot en met 17 juni een exposi tie over ontwikkelingen in de architec tuur en vormgeving aan de hand van het leven en het werk van de Nederlandse architect Johan Niegeman. AMSTERDAM. Het is zo zoetjes aan wel bekend waarmee je een breed concertpu bliek kunt trekken. Zoals een serie „Meesters aan het klavier” het met traditionele programma's in de kamermuziek doet, zo safe is een Beethovencyclus op orkestgebied. In die geest is hij ook tegemoet getreden door de bekende Haarlemmer Harry Pre- nen, die zijn „zingend door het leven” gaande vriend nu een gastvrij onthaal biedt in zijn ruime woning aan de rand van Overveen. op respectievelijk zaterdag 19 en 26 mei en tenslotte op vrijdag 15 juni plaatsheb ben, maar dan in het RAI-gebouw. De verkoop van abonnementen hiervoor is namelijk totaal niet van de grond geko men en de vraag dient zich als altijd toch weer op; waarom precies? N Oude plaats in muziekle ven hernemen. Wie overigens de onlangs uitgekomen folder met de programma’s voor de A-, B- en Z-series van het Concertgebouworkest voor het komende seizoen heeft ingeke ken, zal onmiddellijk begrijpen, dat een bespreking daarvan geen enkele zin heeft, omdat bij de samenstelling daarvan nog niet het kleinste kassarisico is genomen en meer dan ooit de bekende succesformule is gevolgd: vrijwel louter reprises en dan nog alleen van de allerfrequentst gespeel de composities, uiteraard in handen van kunstenaars met een reeds lang gevestig de reputatie. Met een in haast alle opzich ten (ook commercieel) min of meer voor spelbare uitkomst derhalve waarmee de museale en sociëteitsfunctie van het Con certgebouworkest vergroot, en de artistie ke impulsen en creatieve inbreng van ons nationale ensemble opnieuw verkleind worden. Unie - Amsterdam, 1902-1977 genaamd, was al eerder in Amsterdam te bezichti gen en trok grote belangstelling. De ten toonstelling is een initiatief van de Konin klijke Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, de Bond van Nederlandse architecten en de Stichting Architectuur museum te Amsterdam. Op 15 mei, de openingsdag van de Apeldoornse exposi tie, wordt een themadag gehouden over de essentie van de opleiding tot vormgever. ROTTERDAM (ANP). De expositie van Egyptische kunstvoorwerpen „Go den en Farao’s” in museum Boytnans- Van Beuningen in Rotterdam heeft in de afgelopen twee maanden ruim een kwart miljoen bezoekers getrokken. Er zijn 92.000 catalogi verkocht. De totale op brengst bedroeg 3 miljoen gulden. Het museum heeft veel extra kosten moeten maken voor de tentoonstelling van 175 voorwerpen die een beeld geven van 35 eeuwen Egyptische geschiedenis. Bovendien is er nogal wat schade aange richt. De vloerbedekking op de eerste eta- Dat mag voor veel liefhebbers van het genre waarschijnlijk geen bezwaar zijn en ook is er in dit boek voor de minder goed Engels lezende fan nog genoeg te halen, het wordt toch wel lastig als je geen kennis kan nemen van het hoofd stukje „How to use the yearbook” Afgezien van dit bezwaar valt er in dit boek heerlijk te grasduinen, want er is niet veel in vergeten wat de doorsnee fan vermag te boeien en het is bovendien van aardig prentwerk voorzien. Schrij vers, tijdschriften, fanzines, boeken, uit gevers, radio, tv, films, vertaalwerk enz. enz., het passeert allemaal de revue. Bij een genre als een science-fiction, met een zo uitgebreid eigen idioom en een zo grote club soms fanatieke aan hangers, moest het er wel van komen, zelfs in Nederland: er is een sf-jaarboek uitgekomen, zij het dan in het Engels. uiteenlopende wegen van Palestina uit en weer terug door de geschiedenis van nagenoeg de gehele mensheid vloeien. In de serie „Panorama van de Wereld” heeft Unieboek b.v. nu ook „Israël” doen verschijnen, een tamelijk lijvig boe kwerk van dr. W. Smit, docent voor geografie en godsdienstgeografie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De zelfde auteur schreef in deze serie ook „Frankrijk”. (f 16,90). „Veranderend Nederland onder Julia na” door dr. C. Rijnsdorp, uitgave Boe kencentrum B.V. 15,90). „De Walen”, een onderhuidse bewe ging, door Guido Fonteyn, uitgave Lan noo 13,90). Kirsch, 18,50). „Prins Willem”, een zeventiende-eeuw- se Oostindiëvaarder, door Herman Ket ting, uitgave De Boer Maritiem 65,-). „De republiek in de zeventiende eeuw” door K. H. D. Haley, uitgave Fibula-Van Dishoeck 26,50). „Dossier Eiser”, onthullingen over de eerste aanslag op Hitler, ingeleid door L. Gruchmann, uitgave De Haan 24,50). „Mei 1941: de liquidatie van Rudolf Hess” door Hugh Thomas met een inlei- („Noam Chomsky” door dr. M. van Overbeke. Het Wereldvenster, Baarn (ƒ22,50). ge zal moeten worden vernieuwd, omdat de jeugd nogal wat kauwgom op de grond heeft achtergelaten. Tevens is een grote ruit aan diggelen gegaan. Het museum weet nog niet hoeveel er van de opbrengst van 3 miljoen over zal blijven. Een woordvoerder verzekerde dat Zo voelt Hoekman het ook; weer thuis gekomen te zijn. Al is hij nog niet zover dat hij een „eigen” dak boven zijn hoofd heeft, iedereen die hij van vroeger kent, reageert met een soortgelijke zinsnede als: „Wat fijn Guus, dat je er weer bent”. Alleen, met de solowerken is er mis schien wél iets bijzonders aan de hand: 12 mei treedt Ed Spanjaard als solist op in het Pianoconcert van Pijper en 19 mei is Else Krieg te horen in Poème van Chaus- son. Alhoewel het laatstgenoemde stuk geen ongewone klanken bevat, behoort het niet tot het repertoire waaruit Jan en alleman een deuntje kunnen nafluiten, zoals bij een werk als het in deze serie op 15 juni door Youri Egorov te spelen Piano concert van Tsjaikovski wél het geval is. Tegen dat laatste concert kunnen dan ook geen bezwaren bestaan, temeer daar deze Tsjaikovski-avond bovendien nog door Antal Dorati, een dirigent van we- Behalve van het derde en zogenaamde Surpriseconcert door het Nederlands Bla zersensemble, weet het publiek wat haar te wachten staat. Het Concertgebouw orkest heeft een gemêleerd klassiek pro gramma op de eerste twee avonden te bieden, waarbij onder meer Rossini, Haydn, Mozart en Schubert op het pro gramma staan, terwijl het laatste concert helemaal aan Tsjaikovski is gewijd. Daar kunnen geen schrikreacties op komen. In die rustige omgeving kan Guus Hoek man op de meest 'ontspannen manier ac climatiseren. De atmosfeer van de duin streek is hem als oud-Bloemendaler zeer vertrouwd en lijkt een uitstekende basis om een terugkeer-met-snelle-start in het Nederlands muziekleven voor te bereiden. „Ik hoop hier als vanouds weer aan het werk te kunnen gaan. Mijn stem doet, nog net als vroeger, precies wat ik wil. En er zijn minstens zo’n 65 grote rollen en partij en dat heb ik juist nog eens nageteld die ik zó uit m’n geheugen kan reproduce ren”, verklaart Guus Hoekman met enigs zins gedempte, maar sonoor klinkende stem, waarachter je een enorme reserve aan volume kunt vermoeden. De „toon” in zijn conversatie is vriendelijk, charmant zelfs, maar tegelijk zeer beslist als het om zijn zangkunst gaat. Hij weet duidelijk wat hij waard is en die zelfkennis doet juist zo volkomen natuurlijk aan. Hoek man komt opgewekt, sportief en opmer kelijk vitaal over. Het enige uiterlijk waarneembare verschil tussen vroeger en nu, bestaat er uit dat zijn destijds ietwat grijzende haar intussen wit geworden is. Waar een ander op die leeftijd al met de gedachte aan pensioen speelt, denkt Hoekman er dus alleen maar aan om zijn oude plaats in het vaderlandse muziekle ven te hernemen. Acht jaar is als periode gelukkig ook nog niet lang genoeg om iemands verdiensten op muzikaal vlak zomaar eventjes uit te wissen. Wie al een paar jaar meedraait en de naam Guus Hoekman hoort, ziet in ge dachten meteen de vele affiches voor zich waarop deze zanger destijds frequent stond aangekondigd: als solist in oratoria, als vertolker van de Christuspartij in Bachs Passionen, in veelal bijzonder ori ginele liedprogramma’s op recitals en vooral als belangrijke kracht bij opvoe ringen door de Nederlandse opera. Wat dat betreft heeft Hoekman een in drukwekkende staat van dienst. Denk aan zijn imposante typeringen in rollen als En een organisatie als het Amsterdams Concertgebouw NV. weet, dat alleen al de titel van haar series „Het romantisch Vioolconcert” en idem Pianoconcert, voor uitver kochte zalen kan zorgen. Het wordt een hachelijke onderneming wanneer je de muziekiiefhebbende boer iets wilt voorschotelen wat hij niet kent. Want als er ook maar een enigszins afwijkend luchtje aan zit, vret 'ie dat niet. De populair-wetenschappelijke vorm van landen- en volkenbeschrijving, die deze serie kenmerkt, was uiteraard voor het onderwerp „Israël” niet de gemakke- Eibërschild” van F. Bordewijk; „Het land lijkste, omdat zowel de geschiedenis van achter Gods rug” door A. den Doolaard en het land als die van het volk langs geheel „Meisjes met een smalle beurs” door Mu riel Spark. Prijs per deel 6,20. „De vermorzeling”, het verhaal van een overlevende, door Jo Elsendoorn, uitgave Em. Querido 39,-). „De wereld in!” door Jan Ligthart en H. Scheepstra. Deze heruitgave, met de oor- De auteur kon niet volstaan met het spronkelijke plaatjes van C. Jetses, werd beschrijven van de verwevenheid tussen een land en zijn bewoners tot in de moderne tijd, maar had minimaal de opdracht het jodendom, de joodse reli gie, de avonturen van het joodse volk door de eeuwen heen en de politieke stromingen die het moderne Israel be heersen in aparte hoofdstukken te ana lyseren, een opdracht die nauwelijks tot volledigheid van elk dezer hoofdstukken kon voeren. ir Een van de vele illustraties in The Internati onal Science Fiction Year Book. ïr ED SPANJAARD solist en dirigent in fami- liesene kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. (ADVERTENTIE) Hoe houdt U de gehele dag Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezen! Een weinig Dentofix- s morgens op de gebi'splaat gestrooid- houdt Uw gebit onMjjikbaar op zijn plaats en doet U alie vroegere onge makken vergeten. Dentofix is verkrijg baar bij apotheken en drogisterijen. De summiere vorm waarin toch alle belangrijke details van het joodse feno meen althans genoemd en aangeroerd zijn, is de enige waarin zo’n omvangrijk en gecompliceerd onderwerp nog lees baar is te houden, terwijl een bijgevoeg de litteratuurlijst van uiteraard respec- ding door Rebecca West, uitgave Elsevier tabele lengte een gids vormt voor dé lezer die zich verder wil verdiepen in de aspecten van het meest interessante land en het meest vertrapte, doch meest intensief levende volk dat de geschiede nis ooit gekend heeft. Zoiets lijkt ook het geval te worden met de door het Concertgebouworkest opge zette Familieserie, die zaterdag 12 mei in eht Amsterdams Concertgebouw van start gaat en waarvan de overige drie concerten aanvang steeds om half acht Dat het boek toch nog geworden is wat DDR spreken oer hun leven, door Sarah het is> betekent een niet geringe prestatie uitgave De Arbeiderspers van de auteur, die waarschijnlijk bij het schrijven van zijn manuscript meer heeft moeten schrappen dan behouden. De taalkundige filosoof Noam Choms ky, in 1928 in Amerika geboren, heeft zowel in zijn talrijke geschriften als in zijn demonstratieve houding in politieke dilemma’s voldoende stof geleverd voor een interessante en onthullende mono grafie, waarin de hoofdlijnen van Chomsky’s taalkundige, wijsgerige en politieke denken op begrijpelijke ma nier door de schrijver gerangschikt wer den. Uit meer dan een standpunt is Chomsky de moeite van een bestudering waard. Het resultaat van Overbeke’s studie is een lezenswaardig boek, toe gankelijk voor een breed publiek. Ill reldformaat, wordt geleid. Zou dan mis schien ook het feit dat de met minder roem omstraalde dirigenten Joop van Zon en Ed Spanjaard de eerste twee concerten voor hun rekening nemen, negatief op de abonnementsverkoop uitwerken? Zoek zoiets nou maar eens uit door Botho Arbeiderspers In het 3d ge- ir dient ndem- ïlialen. i ruime ing en nische raat 7, i 21.00 „The international science fiction yearboek 1979”, samengesteld door Colin Lester, ver scheen bij uitgeverij Rostrum in Haarlem en kost !5,95. RA.W bewerkt door G. van Hees en uitgegeven door A. W. Sijthoff 28,50). „Als beminnen zondig is. poeiers en pillen voor opti- en pessimisten, door Toon Kortooms, uitgave J. H. Gottmer 17,50). „Daniella”, oorlogsdagboek, uitgave Rostrum 17,95; dertiende druk). „Kort geleden”, drieëntwintig verha len, door Hans Plomp, uitgave De Har monie. „Opdracht”, Strauss, 17,50). „De pantervrouw”, vijf vrouwen uit de wy Do vje ACkjAYs Y-Fi&VZ, &J(£. (Van onze kunstredactie) BLOEMENDAAL. Guus Hoek man is morgenavond te beluisteren in een „concert bij kaarslicht” in het ze- ventiende-eeuwse Ned.-Herv. kerkje op het Kerkplein te Bloemendaal. Sa men met de sopraan Nettie Bos, ho- bo'iist Hen van der Grinten en organist Piet Halsema geeft hij daar een recital dat werken van Schütz, Telemann, Huygens, Frank, J.S. en C. Ph. E. Bach en C. Franck omvat. Aanvang 20.30 uur. van Sarastro in Mozarts Zauberflöte, van de groot-inquisiteur in Verdi’s Don Carlos en van „Arkel” in Debussy’s Pelléas et Mélisande. Hoekmans faam reikte boven dien tot andere grote Europese muziek centra als Covent Garden, de opera’s van Hamburg en München, terwijl ook tijdens de Salzburger Festspiele en het Glynde- bourne Festival naam werd gemaakt. Waarom is deze veelgevraagde Neder landse zanger, die ook zo dikwijls voor radio en televisie geëngageerd werd, zijn vaderland in 1971 gaan verruilen voor de Verenigde Staten? Hoekman: „Nadat twee jaar eerder mijn eerste vrouw was overleden, leerde ik tijdens het werk in Amerika een jonge Canadese sopraan kennen. We zijn samen gaan optreden en trouwden een jaar later. Dat laatste bleek een te snelle beslissing. Het liep mis. En mede daardoor leek het mij uiteindelijk het beste om terug te gaan naar Neder land. Vanwege mijn oude en waardevolle vriendschappen hier. Niet omdat Ameri ka me als land niet beviel hoor. O, nee, ik ben er eigenlijk heel veel van gaan houden”. Hoekmans contacten aan de andere kant van de oceaan, dateren ook al van 1964, toen hij er debuteerde als Osmin in Mozarts „Entfürung aus dem Serail” en als de gefolterde in Luigi Nono’s ,Intole- ranza”. Dat was bij de opera van Boston, waar hij verder ook zong in Rossini’s „Semiramide”, naast grootheden als Joan Sutherland en Marilyn Horne. Het bleef overigens niet bij Boston waar ook de muziekdramatische afdeling van de universiteit later onder zijn leiding kwam te staan. Muzikaal New York ver welkomde de Nederlandse zanger in Strauss’ Capriccio, met superlatieven als „briljant” en „groots” als waardering in de New York Times. Recitals en solisti sche optredens met orkest volgden en Hoekman draaide al gauw helemaal in het Amerikaanse muziekleven mee. Die epi sode is nu dus door een wijziging in de privé-omstandigheden weer afgesloten en Guus Hoekman rijker aan ervaringen, maar nog even fris van instelling richt zich op een nieuwe Nederlandse toe komst, waarin hij mogelijk ook weer op het gebied van de regie werkzaam zal kunnen zijn. Wat de concerten aangaat zijn er al weer een paar aantrekkelijke engagementen voor het komende seizoen. Maar de fans van weleer hoeven dus vanwege het Bloemendaalse kerkconcert van morgen avond zo lang niet te wachten om de stem van deze avontuurlijke zanger op nieuw te kunnen horen. dirigent: ANDRÉ VANDERNOOT solist DANIEL WAYENBERG - piano Bij Van Goor Jeugdboeken verschijnt een nieuwe serie avonturenboeken onder de titel „Jacht op de woestijnrovers” ge schreven door Edmund Theil. Het eerste deel is getiteld „In de schaduw van de piramiden” en kost 16,90. „Vlaamse jeugdomnibus”, dertien nieuwe verhalen van Vlaamse auteurs, samengesteld door Jo Briels en Ad Baart, uitgave De Kern 24,50). „Muraho!”, Sabine en Marco op bezoek in Ruanda, geschilderd door Kathrin Lutz-Xarxer en verteld door Christoph Lutz, uitgave Sjaloom Odijk 17,50). „David wordt koning”, bijbeluitgave in' eenvoudig Nederlands (2 Samuël 1-12) van het Nederlands Bijbelgenootschap 6,50). „Jezus en zijn leerlingen”, deel 26 uit de serie „Wat de Bijbel ons vertelt, uitgave Nederlands Bijbelgenootschap 5,75). „Waarom Mary Jones een gedenkteken kreeg” door Mink van Rijsdijk, uitgave Nederlands Bijbelgenootschap 3,95). „Handreiking 14 bij de dagopening op scholen voor voortgezet onderwijs voor de cursus 1979-1980” door Will J. Barnard, drs. J. U. Hommes, dr. A. J. Onstenk en drs. H. B. de Roest, uitgave Nederlands Bijbelgenootschap 7,50). „Gabriël Lambert”, roman van Alexandre Dumas père, vertaald door E. Du Perron en met een voorwoord van Fred Batten, uitgave Reflex 32,50). „Het oog van de mejster,’, drie essays over literatuur op school, door Jacques Kruithof, uitgave BZZTóH 12,50). „Geen onderdelen”, roman door Bea Vianen, uitgave De Bezige Bij 24,50). „Huis en tuin”, fabels en strips door Leo Vroman, uitgave Em. Querido 35,-). In de bekende Salamanderreeks van uitgeverij Em. Querido verschenen weer vijf herdrukken, waarvan de titels zijn: „Een ladder tegen een wolk” van Bertus Aafjes; „Meeuwen” van J. Bernlef; „Het er in ieder geval een bedrag beschikbaar zal zijn voor een cultureel doel in Egypte, dat de kostbare voorwerpen met een ver zekerde waarde van 25 miljoen gulden ter beschikking stelde. Bij de opening van de expositie op 1 maart door de staatssecretaris van CRM had de directie van het museum gezegd minstens 150.000 bezoekers en de verkoop van 25.000 catalogi nodig te hebben om uit de kosten te geraken. De expositie, die nu wederom naar Duitsland gaat, trok in Essen en München respectievelijk 460.000 en 265.000 mensen. ter nagedachtenis van koningin Wil- i helmina een plaats zou vinden in de Haagse binnenstad, is van de baan zonder dat het maar in stemming is geweest in de Haagse raad. Oorzaak hiervan was een motie die maandag avond tijdens de raadsvergadering werd ingediend door CDA, VVD en D’66. roman uitgave De HOEK! 'UU:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15