Deskundigen in VS: De „leukste hond Nieuwe vloot Olie volgens Fransman op in 2050 Staatsloten? I Met een Eurocheque betaalt u even gemakkelijk f2^50 als f268,75 Vliegstop wegens staking een U kunt ze nu kopen. Air France Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. niet bang te zijn voor Griekenland Veiligheidsmanifestatie NOB aandacht voor Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. goederenvervoer Onvoldoende 11 r i 19 M E I 19 7 9 8 DINSDAG ECONOMIE (Van onze redactie economie) JJ 'ij II? i; Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. v v NEW YORK. De wereldproduktie zal waar schijnlijk voor het eind van 1993 het hoogtepunt bereikt hebben daar de olie-industrie weinig nieuwe gebieden meer heeft te onderzoeken op de aanwe zigheid van olie, terwijl er nog steeds geen andere energiebron is die de plaats van de olie kan inne men. Dit beweren twee Amerikaanse deskundigen in een rapport, dat zij gisteren tijdens een conferen tie in New Orleans hebben gepresenteerd. I ■r' Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient ’t echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f 300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants,' benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. ncdttr I 31 Vraag naar olie wordt f groter dan productie iü- K’ K' fondsa SCHIPHOL(ANP). Minister Van toestellen. i grote order te plaatsen bij Airbus man, zijn baas, alleen maar een kus. Het was een kunstje dat de twee Heten zien tijdens wedstrijden i (ADVERTENTIE) rij- llllllllllll s? bank den: ?k te i i claim, iten. een het iben PARIJS (AP). Hoe zal het er op aarde uit gaan zien als de olie op is? De vermaarde Franse autotechnicus Je- an-Albert Gregoire heeft er een boek over geschreven dat getiteld is „Leven zonder olie.” meende Allewijn zijn vraag positief te kunnen beantwoorden. Immers, de 2,5 procent staat voor 600 dodelijke ongeval len, ofwel meer dan een per week Een goed evenwicht tussen onderne- sche en ■sen. dit i euvel aan. BfO- welk >taat <an- rs, 4.- K (ADVERTENTIE) I I ut. 142,00 48,70 7,70 86,00 17,80 50,00 125,50 35,00 54,70 46,30 65,00 2820 51.40 12120 106,50 r,:: 33,70 99,00 63,00 120,00 ttu Ui ■1’ flf. Hij zei dit weekeinde, bij aankomst op Schiphol na een vierdaags bezoek aan Griekenland. Tijdens zijn eerste officiële - bezoek aan deze kandidaat-lidstaat voor de EEG stelde hij zich op de hoogte van de landen tuinbouw en bracht hij werkbe- zoeken aan Kretaen de provincie Ilias in de Peloponnesus. Behalve met zijn Griek se ambtgenoot Boettos voerde hij bespre kingen met de ministers van EEG-zaken, Economische Coördinatie, Buitenlandse Zaken en Handel. Volgens Van der Stee wordt er in Neder land ten onrechte gevreesd voor een overmatige concurrentie van Griekenlan. Zij zal wel „pittiger zijn, maar toch niet meer dan normale concurrentie”, aldus de minister. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Er zullen enkele veranderingen worden aangebracht in het rijbewijsreglement, dat het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat op het ogenblik in de maak heeft. Deze wijzigingen werden aangekon- digd door drs. P. Allewijn, directeur Verkeersveiligheid, tijdens de NOB- manifestatie „Veiligheid en Wegver voer” in de Amstelhal van de RAI in Amsterdam. Illllllllllll p Drs. Allewijn kondigde verder aan dat rijbewijs C uitsluitend op een zeventons auto gehaald kan worden. Het minimum is thans 3,5 ton. Verder zal rijbewijs D alleen gehaald kunnen worden op een autobus, en niet langer op „een motorrij tuig ingericht voor het vervoer van meer dan acht personen, de bestuurder daaron der niet begrepen”. De rijbewijzen C en D, aldus Allewijn, zullen door deze wijzigingen meer dan voorheen gaan behoren tot de paperassen van de echte beroepsrijder, en hij gaf rijschoolhouders dan ook het advies op de aangekondigde wijzigingen al zoveel mo gelijk in te spelen. Een gelukkige zaak noemde hij dat er een begin is gemaakt met het verplicht stellen van vakbe kwaamheidseisen voor chauffeurs. In 1980 zal deze verplichting gelden voor alle vrachtwagenbestuurders tot en met 25 jaar. De Nationale Organisatie voor het Be- roepsgoederenvervoer (NOB) Wegtrans- sport heeft de veiligheidsmanifestatie op touw gezet om het aandeel van de vrach trijder in de verkeersveiligheid te vergro ten. Voor Allewijn was dit reden de vraag te stellen of nu juist de wegvervoerders met zo’n actie zouden moeten beginnen. Onder de vier miljoen auto’s in Nederland zijn 325.000 bedrijfswagens, ofwel acht procent. Zij leggen tien procent van alle kilometers af, maar veroorzaken slechts 2,5 procent van alle verkeersdoden. Vrachtautochauffeurs zijn derhalve vei- ligheidsbewuste professionals, maar toch Gregoire, bekend geworden door zijn baanbrekend werk vooral op het gebied van de voorwielaandrijving en de vering, voorziet dat 1988 het jaar wordt waarin de kan leeg gaat raken omdat er meer olie zal worden ver bruikt dan er bij komt. In 1990 wordt dan het eind van de „oliebeschaving” verwacht en gaat de wereld over van een tijdperk van overvloed tot een van tekort en proble men. „Trots zal omslaan in nederig heid en het zal noodzakelijk zijn ’s werelds rijkdommen te herverdelen en zich snel te wennen aan een andere soort van beschaving.” De moderne economie, aldus Gregoi re, „is een kolos geschapen door de petroleumbeschaving. Petroleum zit in zijn bloed, zijn grootste steunpilaar is de auto. Beperk de toevloed van olie en een verderfelijke bloedarmoede zal haar intrede doen.” i «c i .10 10,02 S.7 .02 7.(8 .64 5,81 1,1 6. Of -3 U .00 464.0 48,30 39,00 33,50 83,00 94,00 50,50 42,40 650,00 44,50 58,00 43,50 50,10 42,70 134,00 38,00 43,50 137,00 57,00 39,70 4,50 50,50 137,00 71,50 89.00 160,50 49,70 53,50 117,00 41,00 32,00e 84,00 59,20 9420 45,20 37,50 48,00 106,00 42,50 54,00 16920 33,00 74,00 127,80 46,50 44,50 34,10 51,50 285,00 205,00 140,00 370,00 CHICAGO (AFP). De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines heeft gisteren meegedeeld alle vluchten tot negentien mei te zullen opschorten wegens een staking van vliegtuigmon- Jeurs. De activiteiten van de grootste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn verlamd sinds de werkonderbreking op 31 maart door 18.000 bondsleden. Het arbeidsconflict heeft tot gevolg ge had dat ruim 30000 overige werknemers van de maatschappij het werk hebben moeten neerleggen. Gewacht wordt op de bepaling van de datum waarop United Airlines en de vakbonden van de stakers weer om de tafel gaan zitten voor de uitwerking van een arbeidscontract. United Airlines heeft overigens haar optie op vijf toestellen van het type DC-10 omgezet in een order, zo heeft McDonnell- Douglas bekendgemaakt. Met de order is een bedrag van ongeveer 195 miljoen dol lar gemoeid. De toestellen moeten worden geleverd in 1981 en 1982. United Airlines heeft optie op nog eens vijf van deze F vijn gast niet 1 Ci. I 26. 89,00 v .16 - 349,9 ,95 8J .86 IJ der Stee van Landbouw en Visserij verwacht dat de concurrentie van Griekenland voor de Nederlandse tuinbouw eerder minder dan meer zal worden, nadat het land tot de EEG is toegetreden. Op de Griekse binnenlandse markt heerst een zeer hoog prijspeil voor één groot aantal produkten dat in het' buitenland voor lagere prijzen wordt af gezet. Na toetreding tot de EEG zullen de prijzen gelijk moeten worden, aldus de minister. AMSTERDAM (ANP) Ir. J.G. Kuiper- bak, directeur rijksdienst voor het weg verkeer, vindt dat het goederenvervoer over de weg niet de aandacht krijgt die het verdient. Erkend zou moeten worden dat dit soort vervoer niet alleen een economi sche, maar ook een maatschappelijke be tekenis heeft. Daarom moeten de diensten die deze bedrijfstak verricht zodanig wor den vergoed dat de bedrijven in deze sector een redelijke rentabiliteit hebben. Kuiperbak zei dit zaterdag in het RAI- congrescentrum in Amsterdam op de mi- nifestatie „veiligheid en wegvervoer” van vervoerdersorganisatie N OB-wegtrans- sport. Wat de veiligheid van bedrijfsvoertui gen betreft vond Kuiperbak dat er toch nog wel wat valt te verbeteren. Hij pleitte voor een verplichte periodieke keuring. Daarbij moet het periodiek onderhoud als keuring gelden. De overheid moet normen stellen waaraan de keuring moet voldoen. Tevens dient op de uitvoering van die keuringen toezicht te worden gehouden, aldus de directeur van het wegverkeer. „Er zijn nog maar betrekkelijk weinig gebieden op de wereld, die nog niet op de aanwezigheid van olie zijn onderzocht”, zo zeggen de twee, David Root en Emil Attanasi.„Hierdoor en tevens door de jaarlijks stijgende olieproduktie is het duidelijk, dat er een moment zal komen wanneer het aanbod van ruwe olie niet meer voldoet aan de vraag” In hun studie wordt benadrukt, dat de steeds hoger wordende levensstandaard een grotere vraag naar olie met zich mee zal brengen ondanks de aanwezigheid van steenkool en andere energiebronnen. „Ruwe olie heeft, ondanks het feit dat ze duurder is dan steenkool, toch haar belangrijke rol als primaire energiebron behouden dankzij haar bijzondere eigenschappen”. „Zelfs vijf jaar na het olie-embargo en de scherpe olieprijsver hogingen is er nog geen passende vervanging voor ruwe olie gevonden en wordt dieook niet verwacht. Zolang ruwe olie een economisch superieure brandstof blijft, zal een land dat overgaat op andere energiebronnen, zich daardoor in een ongun stiger concurrentiepositie stellen”, zo stellen de twee Ameri kanen. Het feit dat de oliemaatschappijen de hogere kosten van het boren naar olie in moeilijk toegankelijke gebieden, zoals Alaska PARIJS (ANP). De Franse lucht vaartmaatschappij Air France gaat tus- 1 sen 1980 en 1984 tien miljard frank (bijna vijf miljard gulden) uitgeven ter vervan ging van een deel van haar luchtvloot. Tussen 1978 en 1980 was al voorzien in investeringen van zes miljard frank (bijna drie miljard gulden). Binnen drie jaar heeft de maatschappij Boeings van het type 727 en 747 en enkele Airbussen erbij, terwijl de mogelijkheid vannog eens twee Concordes wordt overwogen. Air France staat op het punt wordt deze man door een hond in de neus gebeten? Het lijkt er wel op, maar de hond geeft de een - - Industrie; Bijzonderheden hierover zijn die in het afgelopen weekeinde in het Zwitserse Winterhuur zijn gehouden en waarbij het er om ging niet gegeven. I wie ,,de leukste hond" had. bassins Tweederde van de tot nu toe aangetroffen olie ‘was I I I I ft-* I I Ik r* I fr* III I aanwezig in slechts zes van de 160 produktieve bassins. M I ILf W* M I kJ M f.» H V,.- A A «- Een bassin, in het gebied van de Perzische Golf, bevat 40 V V percent van alle koolwaterstoffen (ooit) ontdekt, aldus het rap- port, terwijl enorme velden die ten minste 500 miljoen barrels J I J (vaten) ruwe olie bevatten of 3 miljoen kubieke voet gas zeventig 117 gT 7 3 percent van de huidige produktie omvatten en 75 percent van de yj I I H I I WjI ft. vaststaande reserves. De grote crisis zal komen omstreeks het jaar 2050 als de wereldvoorraden aan olie en gas op zijn. Er is dan wel steenkool, maar aldus de schrijver, het exploiteren daarvan zal duur en moei lijk zijn’ Er zal maar een wereldmacht overeind blijven: de Verenigde Staten die hun reserves intact hebben kunnen houden. Alles zal worden gepoogd om ergens energie aan te ontlokken. Atoom kracht zal slechts vijftiën percent kun nen leveren van hetgeen de wereld nodig heeft, maar ook het uranium zal opraken. Energie uit waterkracht zal niet veel te betekenen hebben. Voordat er een nieuwe vorm van energie kan worden aangeboord, en in voldoende hoeveelheid, zal de wereld lijden, zestig jaren lang. Er kan al een en ander worden gedaan, aldus Gre goire, zoals het ontwerpen van auto’s die zo zuinig zijn dat hun verbruik de helft bedraagt van dat van de huidige. mersbelang snel vervoer en ver keersveiligheid raakt daarmee meer as pecten dan alleen die twee, aldus Alle wijn. „De bedrijven die het eerst overgin gen op naleving van secondaire arbeids voorwaarden, zijn de concurrentie de baas gebleven” betoogde hij, als gevolg waarvan in de VS j de opvatting groeide dat het ook voor de veiligheid op de weg de moeite loont, menselijk te blijven. Ook de directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, ir. J. G. Kuiperbak, wees op dit samenspel, in het bijzonder op de maatschappelijke betekenis van het goederenvervoer. „De afgelopen winter periode heeft duidelijk aangetoond dat het wegvervoer niet kan worden gemist bij de distributie van goederen”. Veiligheid is echter niet onvoorwaarde- lijk te koop, zoals wel eens wordt gesteld. „In zekere mate”, aldus Kuiperbak, „om dat 100 procent veiligheid niet bestaat: ieder menselijk handelen houdt een zeke re mate van onveiligheid in In zijn algemeenheid, aldus Kuiperbak, kan ech ter worden gesteld dat de tegenwoordige vrachtwagen de grenzen van wat aan vei lige constructie mogelijk is, heeft bereikt. Toch zijn er nog wel enkele veranderin gen op komst, voornamelijk op het gebied van de lawaai produktie. „Binnen de EG zal in de komende jaren een aanzienlijke geluidsvermindering als eis worden ge steld. Dat zal problemen scheppen voor bepaalde categorieën voertuigen, zoals kippers”. Hij sprak voorts de hoop uit dat micro-elektronica, toegepast in antiblok- keerinrichtingen, de bestaande weerstand tegen deze toestellen zullen wegnemen. De weerstand van nu vindt zijn grond in de kans op storingen. Ir. J. Volmuller, hoogleraar verkeers kunde aan de TH in Delft, vroeg aandacht voor het ruimtebeslag: „De meeste onge vallen ontstaan doordat weggebruikers tegelijk of vrijwel gelijktijdig van hetzelf de stuk weg gebruik willen maken”, aldus Volmuller. De oorzaak daarvan was voor hem een duidelijke zaak: „Onze bevolking neemt nog steeds toe en we blijven bij elkaar zitten omdat slechts weinig landge noten de moed kunnen opbrengen ons dichtbevolkte land voorgoed te verlaten”. „Het gevolg is dat onze wegen en kruis punten tot de zwaarst belaste in de wereld behoren, ondanks het feit dat wij naar verhouding verreweg de meeste wegen I hebben: 2,5 km openbare weg buiten de bebouwde kom, op één vierkante kilome ter grond. Die grote verkeersdrukte brengt een verhoogde kans van botsingen met zich mee, ondanks de goede uitrus- ting van de vrachtauto en de bekwaam heid van de chauffeur”. „En de Nederlandse vrachtwagenchauf feur is bekwaam”, aldus Volmuller, „want in weinig landen doe je dagelijks zoveel ervaring op in het vermijden van botsin gen met andere weggebruikers als hier”. en de Noordzee, niet bezwaarlijk vinden, duidt er volgens Root en Attanasi op, dat de olieproduktie in moeilijkheden is. „Het boren naar olie in dergelijke gebieden is veel moeilijker en daardoor veel kostbaarder dan elders en de olieindustrie zal daartoe dan ook niet eerder overgaan dan wanneer alle andere mogelijkheden uitgeput zijn”. Het grootste probleem van de olie-industrie is volgens beide experts, dat maar zelden echt grote hoeveelheden olie woden aangetroffen zoals in het Midden-Oosten, waardoor het econo misch moeilijk haalbaar is alle bronnen te exploiteren. Nieuwe olie-gebieden moeten dan ook bijzonder omvangrijk zijn willen ze de aandacht van de oliemaatschappijen trekken, aldus Atta- nasi. Olie en aardgas bevinden zich boven geologische formaties die men in vakkringen bassins noemt. Op de hele wereld zijn er voor zover men weet een 600 van die bassins. Daarvan zijn er 400 grondig onderzocht en er is in slechts 160 genoeg olie of gas aangetroffen om exploitatie te rechtvaardigen. Het intrekken van de prijscontroles voor olie gevonden in de VS en de recente scherpe stijging van de prijzen van importolie zullen naar verwachting geen winning in de 240 „droge” gebie den tengevolge hebben, aldus het rapport. Attanasi zei hierover: „Ik geloof niet dat het aanbod veel zal veranderen als de prijzen nog meer stijgen. Om werkelijk de aandacht te trekken moeten nog meer voorraden in de grond worden vastgesteld die werkelijk groot zijn”. Volgens het rapport der twee deskundigen had 86 percent van alle olie en gas ooit aangetroffen zich bevonden in slechts 25 noteert.Tuinbouw hoeft ;,«o 8, tx ,02 7,(8

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19