kinderen onderwerp UNICEF-bijeenkomst F. Als u een hypotheek nodighad, A k x 1 Programma paus in Polen t en’t moest maatwerk zijn en geen confectie, met wie zou u dan gaan praten? Latijnsamerikaanse FGH hypotheekbank modejournaal r i Kort over FGH-Vastgoed. Met de FGH bijvoorbeeld. Kort over de FGH-pandbrief. 23 DINSDAG 8 M E I 19 7 9 VARIA door Bé ter Maat t i M Projectontwikkelaar van formaat. Met name actief op het gebied van woning bouw en recreatie. Ruime financieringsmogelijk- heden, projecten van niveau. Actuele voor beelden: exclusieve schakel bungalows in Zeist, een ambitieus recreatiedorp in de Ardennen, karakteristieke grachtenappartementen in Amsterdam. Geïnteresseerd in overleg? Een afspraak is snel te maken. Het ligt voor de hand dat de Friesch- Groningsche Hypotheekbank alles van hypotheken weet. We kunnen u onder meer helpen aan een hypotheek met gelijkblijvende of dalende lasten of - in samenwerking met verzekeringmaatschappijen - aan een hypotheek in combinatie met een levensverzekering. Voor uw eerste huis of uw tweede. Voor uw winkel,kantoor, bedrijfshal of boerderij. Ook tijdens de bouw. En elke FGH-hypotheek is maatwerk. Onze kredietspecialisten zoeken de hypotheek- vorm die het best past bij uw situatie. Bij uw gezins- en beroepsomstandigheden op langere termijn. Zonder daarbij de fiscale aspecten uit het oog te verliezen. Belangstelling? Komt u dan eens praten. Onze adressen vindt u hieronder vermeld. U kunt natuurlijk ook uw eigen adviseur F W 1 4 Als u uit bent op hoge rente, maar er niet voor voelt om uw spaargeld vast te zetten, dan is de FGH-pandbrief een goeie belegging. Veilig. Goed rendement, korte looptijd. Altijd tussentijds te verkopen. Ze luiden aan toonder, en u kunt ze overal kopen: bij onze kantoren,of via uw bank of uw - J» X iltH Meer kleur Peek a Rechts Sis rRIESCH-GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK NV, Hoofdkantoor: Amsterdam. Herengracht 433,(020 - 221272). KANTOREN: Amsterdam, Herengracht 468,(020 262515) Arnhem,Zijpendaalseweg 59, (085 427348) Eindhoven.Ten Hagestraat 11,(040 446855) Enschede. MHTromplaan 12053 - 3124 45 •Den Haag.Lange Vijverberg9. (070-605900) «Groningen.Ubbo Emmiussingel 75,(050-183183) Rotterdam.Schiedamse Vest 89, (010 115550) •Utrecht,Gildenkwartier43,(030-310344> FGH VASTGOED,Amsterdam,Herengracht 468. (020 262515). jï Links: uit de Harmony-collectie van mode huis Lampe een jurk met grote kleurrijke blok- ruiten in changeant-effect ü- Rechts twee modieuze overalls uit de collectie van Foxy Fashion. Links een mode! van dunne chintz en rechts een exemplaar van katoen met nylon. U zult ze aantreffen in de tinten shock ing pink en pimpelpaars. Overalls ne men trouwens een niet minder belangrij ke plaats in en zijn er in al even overtui gende kleuren, zoals rood, paars, rose, bleu en geel. Wat een gelukkige bijkom stigheid toch, dat er voor dit seizoen zulke sprankelende kleuren werden uit verkoren. Als de zon zo vaak verstek laat gaan, kunnen wij er in de kleding ten minste nog een zonnig gebeuren van maken. potloodjes en appels, op hun kledij zal ontdekken. IN IEDER GEVAL IS er, zoals u wel zult hebben begrepen, heel wat voorhan den. Het grote assortiment maakt de keus veelal erg moeilijk. Doe het echter met zorg en met des te meer plezier zal er naar u worden gekeken. i Deze 52 miljoen kunnen zelfs hun eerste levensbehoeften (voeding) niet bevredi gen. Het gemiddelde inkomen van 800 dollar per jaar is in zekere zin een mislei dend gegeven, want de helft van de totale bevolking haalt nog geen 350 dollar (ruim 700 gulden) per jaar. Terra die een ver band legt tussen deze gegevens en het lot van de Latijns Amerikaanse kinderen, concludeert dan dat dit lot in feite neer komt op een vroege dood. In de zogenaamde randstedelijke gebie den de krottenwijken rond de grote steden, op het platteland en in de door de inheemse bevolking (indianen) bewoonde gebieden sterft tussen de 5 en 20 per cent van de kinderen als ze nog geen twee jaar zijn. Men schat dat in de periode tussen 1975 en 1980 ongeveer een miljoen kleine kinderen in Latijns Amerika zullen sterven. Voor de kinderen die niet dood gaan, is het leven buitengewoon zwaar. Juan Pablo Terra, adviseur van het UNICEF, bracht in maart 1979 een rap port uit over dit onderwerp waarin hij een duidelijk verband legde tussen de hache lijke positie van deze kinderen en het peil van de economische ontwikkeling. Vol gens zijn analyse zullen er in 1980 in Latijns Amerika 147 miljoen kinderen van 14 jaar of jonger leven. Het uitge strekte gebied heeft het hoogste geboor tencijfer van de wereld (2,8 percent). Ge schat wordt dat er nog voor het jaar 2000 226 miljoen kinderen zullen wonen. De bevolkingsgroei is echter niet overal even sterk. In het Caraïbisch gebied bijvoor beeld, wordt zelfs een verlaging van het groeitempo verwacht en in het zuidelijke deel van Latijns Amerika een stabilisatie. Brazilië en Mexico zullen samen 60 per cent van de groei voor hun rekening nemen. Terra schat in zijn rapport het gemid delde inkomen per hoofd in Latijns Ame rika op 800 dollar (ruim 1600 gulden) per jaar. Uit zijn nadere analyse van de verde ling van het inkomen blijkt, dat 107 mil joen mensen als „arm” kunnen worden omschreven en 52 miljoen als „behoeftig”. Hoewel er op medisch gebied belangrijke vorderingen zijn gemaakt, zijn ziekten als bronchitis, longontsteking en buikgriep een zeer gewoon verschijnsel. Prenatale zorg ontbreekt bij 60 percent van de vrou wen die bevallen moeten. Volgens de interriationaal aanbevolen normen zijn er in vrijwel alle Latijns- amerikaanse landen veel te weinig artsen in verhouding tot het aantal mensen. Uit de statistieken blijkt dat 8 miljoen kinde ren ernstig chronisch ondervoed zijn en 20 miljoen kinderen weliswaar chronisch on dervoed, maar minder ernstig. De onderwijsmogelijkheden zijn verbe terd, maar de kansen op onderwijs van de marginale groepen (krotbewoners, india nen en arme boeren) zijn nog niet groot. In vier Latijnsamerikaanse landen is ruim de helft van de volwassenen analfabeet. Spijbelen en tewerkstelling van jonge kin deren zijn een gewoon verschijnsel in de arme gebieden. De afgevaardigden van het UNICEF staan voor een situatie die niet anders dan grimmig genoemd kan worden. De agen da van de conferentie bestaat uit drie punten: Kinderen in de steden, kinderen op het plattelarid en het kind in zijn eerste le vensjaren. PEEK EN CLOPPENBURGS terug keer naar de jaren vijftig resulteert, be- F 1 WARSCHAU (UPI). Rooms-katholie- ke leiders in Polen hebben een gedetail leerd programma bekendgemaakt van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan zijn geboorteland van 2 tot 10 juni. Eén wens van de paus is niet opgeno men in de rondreis, namelijk een bezoek aan ongeveer 100.000 mijnwerkers in Pie- kary, in de kolenmijnstreek van Silezië. Het programma werd twee weken te laat gepubliceerd omdat er, volgens bronnen binnen de kerk, onenigheid bestond over dit bezoek. In de plaats ervan zal op 6 juni een mis worden opgedragen in Czestocho wa, die de mijnwerkers kunnen bijwonen. „De reis van de paus draagt een reli gieus karakter”, aldus een communiqué van het Poolse episcopaat, waarin de plannen van de kerkvorst uiteengezet worden. Het communiqué benadrukt dat de bedevaart van Johannes Paulus II valt in het 900ste jaar van het martelaarschap van de bisschop van Krakow, St. Stanis law. De paus heeft zijn bezoek aan Polen tot juni uitgesteld op verzoek van de Pool se autoriteiten, opdat het niet samen zou vallen met de herdenkingsplechtigheid van St. Stanislaw in mei. Niettemin zal het hoogtepunt van het bezoek van de paus een mis zijn in Krakow op 10 juni ter herdenking van de dood van de bisschop in de 11e eeuw. St. Stanislaw bracht de Poolse autoritei ten nog in verlegenheid toen de paus in een brief aan de gelovigen in het bisdom van Krakow de bisschop vergeleek met een strijder voor de mensenrechten. een met ceintuur, (Van onze redactie buitenland) MEXICO Deze maand wordt in de stad Mexico een speciale conferentie gehouden van UNICEF (het kinderfonds van de V.N.). Hierop zal van gedachten worden gewisseld over het lot van de kinderen in Latijns Amerika, het Caraïbische gebied inbegrepen. BS., HKg, OP GROND VAN jarenlange ervaring je pappenheimers zeer wel kennende, durf ik met grote zekerheid te stellen, dat aan de zo simpel gemaakte opmer king: „Het is toch leuk om je gezellig te kleden”, niet zelden de voor de hand liggende en op veler gezichten af te lezen gedachte wordt gekoppeld: „Nog leuker en gezelliger is het om je uit te kleden”. Maar, lieve vriendinnen en beste vrien den, alles op zijn tijd en voor vandaag houdt zulks in, dat de klok „aankleed- tijd” slaat. Nu wordt het een zwerftocht door de modehuizen van Lampe, Foxy Fashion en Peek en Cloppenburg’ HET ZAL U UITERAARD geenszins -halve in de reeds eerder genoemde ac- verbazen, dat ook hier het kleedje anno 1950 rijkelijk is vertegenwoordigd. Het grappige is steeds weer te moeten con stateren, dat de vrouwtjes van de latere jaargangen daar verrukter van zijn, dan degenen die zulks al „aan den lijve” hebben ondervonden. Laten we wel blij ven, het is natuurlijk nooit leuk om na zo’n kleine dertig jaar in ongeveer de zelfde kleren te moeten rondlopen als toen. Al mag er dan verschil in materiaal zijn, qua modellering hul je je toch min of meer in je „ouwe kloffie” Nu laten de drie genoemde modehuizen ons echt niet helemaal in ons aangepaste hemd staan, want met enige speurzin vinden we nog wel het een en ander aan gezellig textiel, dat de vijftigerjaren-dans is ont sprongen. LAMPE SCHERMT MET eén lente- en zomermode die er stevig gekleurd op staat. Men kan daar naar hartelust com bineren met allerhande blouses, tops en T-shirts, jasjes, jacks en rokken in de kleuren kobaltblauw, vuurrood en warmgeel met als basiskleuren wit, zwart en grijs. Verbrede schouders, ge accentueerde tailles en voorts het enigs zins rechte silhouet komen we overigens niet alleen bij Lampe tegen, doch even eens bij beide anderen. FOXY FASHION KONDIGT heel hui selijk aan, dat zij haar zomerjurk de naam hansop heeft gegeven. Vanzelf sprekend zijn die zomerse hansoppen er te kust en te keur en als meest geliefde materiaal werd er chintz voor gekozen. centen, eveneens in de toepassing van kleine kraagjes, colletjes, lange, smalle revers en diepe decolletés voor blouses en japonnen. Ook de mantels zijn door gaans van kleine cols voorzien. Bij de gedessineerde materialen zijn noppen, stippen en rechte ruiten favoriet, terwijl de jonge garde speelse figuurtjes, zoals I s g met kleding ir Links: katoenen mantel met doorge stikte schouderpartij en opstaand boordje uit de collectie van en Cloppen burg. Rechts: terug naar de /aren vijftig: genopt jurkje brede wikkel- eveneens uit de collectie van Peek en Cloppen burg. M Mm* Wf ’11 WWWfeH-;:.n[||.| B

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23