Stormvogels langs Meervaart uitgeschakeld Gemser de bui al hangen IJ mond de sterkste Nerveuze in handbaldrieluik streeksport Van Hanegem twee goals spanningen rusteloosheid, examenvrees. Valdispert een zuiver natuurprodukt uit de valeriaan wortel. Turnwedstrijden Jong Haarlem gelijk tegen jeugd Sparta „Ik zag Brons op NK voor jeugd van Kenamju J Smugglers royaal Schaatscoach zondebok 99 I I rk Erg open Andere manier DINSDAG 00 - it® Ook u kunt kalmer leven met 1||| i i 1 i LM in ■L W 27 r I (Van onze rugbymedewerker) (Van een medewerker) (Van onze sportredactie) Een moment uit het bekerduel tussen SIZO en Stormvogels (ADVERTENTIE) Henk Gemser: niet verbitterd Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. iken w=::- zie- lan- (Van onze handbalmedewerker) VELSEN-NOORD. IJmond is de gro te winnaar geworden van het handbal drieluik dat het afgelopen weekeinde plaatsvond op sportcomplex Rooswijk in Velsen-Noord. Het sportieve handbalge- beuren werd gehouden in het kader van de Velser Sportweek. Dat bij de dames IJmond de eerste plaats voor zich opeiste mag geen verrassing heten. De eindzege van de IJmond-heren die onder andere KIC versloegen, lag echter niet zozeer in de lijn der verwachting. Dat gezelligheid en goede sfeer centraal stonden binnen de opzet van het toernooi, weerhield de deelnemende teams er niet van fel en enthousiast voor een goed resul taat te strijden. Soms ging dat gepaard met te hard spel, zoals in de dameswed- strijd tussen KIC en IJmond, die beslis- Als excuus voor de nederlaag kan Stormvogels mogelijk aanvoeren dat het met maar liefst zes invallers moest aantre den. Door werkzaamheden waren doel man Piet Korbee, Frans Zeilmaker, Mar tin Langbroek, Ruud van Hoof, Peter de Graaf en Ton Vrijhof niet beschikbaar. Dat bleek een te zware aderlating. Ook SIZO was niet op volle sterkte en trainer Kees Renting gaf de A-junioren Roel Staal en Marcel Zijlstra de kans om wat ervaring op te doen. In het laatste kwar tier mocht als derde A-junior Ed Doele- man opdraven in de plaats van Jos de Gier. Alle drie de jongeren hebben goed voldaan. SIZO speelde in de eerste helft met wind mee al beter dan het gehavende Stormvogels en kon na twintig minuten spelen een 0-1 voorsprong nemen, toen Ed Hoogkamer ’n een-tweetje met Henny Camphorst doeltreffend afrondde. Tien minuten later kon debutant Roel Staal na voorbereidend werk van Camphorst en Wim Brobbel de score tot 0-2 opvoeren. In de eerste helft speelde Jong Haarlem technisch beter en het kwam dan ook in (Van een medewerker) HAARLEM. De jongeren van Haar lem en Sparta hielden elkaar in afdeling A van de Toekomstcompetitie in het be taalde jeugdvoetbal na een leuk en wisse lend duel op een 1-1 gelijkspel. Het was een juiste afspiegeling van de krachts verhoudingen. Uitsluitend bij apotheker en drogist. In de tweede helft maakten de Amster dammers een aangeslagen indruk en het lukte het team niet de nodige rust in het spel te brengen. The Smugglers maakte hier dankbaar gebruik van en beheerste het spelverloop gedurende de gehele twee de helft, wat resulteerde in vier try’s. De eindstand werd hierdoor op 28-4 gebracht. De Meervaart nam een voorsprong na een mislukte tackle in de Velsense verde diging. Vijf minuten daarna kon The Smugglers langszij komen via een fraaie try van Gerrit Rademakers, die op de wing een zeer verdienstelijke wedstrijd speelde. Vlak voor rust nam het Velsense vijftiental de leiding via Theo de Weerd die na een snelle rush langs de zijlijn de bal in het Amsterdamse try-gebied kon drukken. Na ruim een half uur spelen in de twee de helft kregen de gasten wegens hands van Ruud Helder een penalty toegekend. Die werd door Peter van Velsen tot de gelijkmaker omgebogen: 1-1. Met snelle counters van invaller Hans Werdekker, Duncan Pratt en Frank Hoogeboom pro beerden de gastheren alsnog de volle winst te pakken, maar zij slaagden niet in hun opzet. De wedstrijd tussen de jeugdploegen van FC Dordrecht en Telstar werd afge last. er langzaam maar zeker een brede selectie ontstaat wat nodig is voor een goede trai ning”. De volgende judoka's stonden opge steld de als tweede genoemde jongens zijn de reserves. t/m 36 kg Arjen van Velsen, Stephan Verbeem; t/m 41 kg Pieter Schipper, Ben no Corsten; t/m 47 kg Frank Swaalf, Desi re Webnes; t/m 54 kg Frank Peters, Frank Hoenderdos; t/m 62 kg Danilo Deltin, Ron Uytendaal; boven 62 kg Mikel Glas, Nico Nuyens. Dat Henk Lamberts en hij zouden bot sen was Gemser reeds voorspeld: „We zijn allebei types die recht voor hun me ning uitkomen, maar ik dacht dat het niet zo’n vaart zou lopen. Ik was erg open ten opzichte van Lamberts, maar die open heid bleek later van één kant te komen. Degenen die voorzagen dat het fout zou lopen hebben gelijk gekregen”. Het doel dat hij drie jaar geleden voor ogen had, het schaatssprinten in Neder land een volwassen status te geven voor de Olympische Spelen in 1980, kan door hem dus niet gerealiseerd worden. Gem ser: Ja, dat ik mijn werk niet heb mogen afmaken, dat is ontzettend spijtig. Alles was bij mij gericht op de Spelen. We hebben medaillekansen, daar ben ik ab soluut zeker van, want aan talent ont breekt het niet. En als er straks toch goede resultaten worden geboekt is dat ook te danken aan mijn kritische opstel ling. Dat klinkt misschien eigenwijs, maar ik meen het. Zoals het ook voor de hele schaatssport jammer is dat ik er niet meer bij ben, want ik heb me er enorm in verdiept en die kennis wordt nu zo maar weggegooid”. CHICAGO. Willem van Hanegem heeft het afgelopen weekeinde twee keer gescoord voor Chicago Sting. Voldoende om met 2-1 te winnen van Toronto Bliz zard. New York Cosmos blijft winnen. Nu werd Houston Hurricane met 3-0 ver slagen. s je dan Jongens tot en met 12 jaar: B. Dammers (Santpoort) 35.85 punten en R. Luttick (Bato Haarlem) 34.80. Jeugdtumers: H. van Niel (Bato) 39.95 en H. Koo (Turnlust Beverwijk) 38.10. Junioren: H. Los (Turn lust) 43.35. Turners: P. Jurriens (Turn lust) 42.7ft. Op initiatief van Miel Govaert vond onlangs een bijeenkomst plaats van de sprintploeg en de Advies Raad Top van Henk Lamberts. Gemser: „Zaterdag is mij verteld dat daar unaniem door de schaat sers is geadviseerd niet langer met Gem ser als coach in zee te gaan. Het merk waardige is echter dat Jos Valentijn en André Kraaijeveld voor die bespreking niet waren uitgenodigd en Lieuwe de Boer heeft men intussen ook verzekerd dat er van een unaniem standpunt beslist geen sprake was”. Henk Gemser vernam uit de mond van voorzitter Van Laer dat hij als coach was te kort geschoten bij internationale toer nooien en de schaatsers niet meer de kick kon geven die nodig is voor het leveren van topprestaties. „Ook zou ik me”, aldus Gemser, „niet voldoende vrij kunnen ma ken. Er is dus geen rekening meer gehou den met andere belangen die ik had te dienen. Dat mijn kwaliteiten als coach worden aangevochten is pijnlijk, maar ik weet uit welke hoek die beoordeling komt en dat stemt me gerust”. Een uiteenzetting van zijn belevenissen met de beide tegenstanders Miel Govaert en Sies Uilkema in de afgelopen winter vat Henk Gemser kordaat samen met: „allemaal kinderachtig gedoe. Ze zijn op een onvolwassen manier met hun sport bezig”. BEVERWIJK. In de sporthal van Beverwijk werden de kwartfinales van de kernturncompetitie voor jongens en junioren afgewerkt. De eerste zes in de diverse onderdelen plaatsten zich voor de halve finales, volgende week in IJssel- steijn. Geplaatst hebben zich uit de regio Kennemerland: Over zijn omstreden verstandhouding met Jos Valentijn wil Gemser wel kwijt: „Inderdaad benaderde ik hem op een iets andere manier, maar dat gold voor ieder een. Je kunt schaatsers, die individualis ten zijn, natuurlijk niet allemaal gelijk benaderen. Er is wel eens vergeten dat Jos het vorig jaar de vierde sprinter van de wereld was en in de zomer een zware knieoperatie heeft ondergaan. Helemaal op eigen houtje probeerde hij terug te komen en daar wilde ik hem de ruimte voor geven. Maar ik heb ook Jos Valen tijn wel degelijk onder handen genomen toen hij na de Nederlandse kampioen schappen een aantal stomme opmerkin gen had geplaatst. Het is een waanidee dat ik hem bevoorrecht heb, maar dat was zo erg vastgeroest, daar ging ik al niet eens meer op in. Wel spraken Jos en ik op een bepaald moment af dat we elkaar zo veel mogelijk zouden mijden om de schijn niet aan te wakkeren. Dat was eigenlijk te zot”. GRONINGEN. Een jaar eerder dan in zijn bedoeling lag is Henk Gemser uit de schaatssport gestapt. Het afscheid van de sprintcoach, die drie seizoenen geleden met veel bezieling van start ging met een afzonderlijke kernploeg, geschiedde allerminst vrijwillig. Hij is de zondebok geworden van de volledig verziekte sfeer die half februari gedurende de wereldkampioenschappen in Inzell niet langer binnenskamers kon worden gehouden. Henk Gemser is door zijn opposanten, die een gewillig oor vonden bij vooraanstaande KNSB-officials, meedogenloos aan de dijk gezet, waar door zijn vertrek precies zo is verlopen als de gedwongen aftocht van Leen Pfrommer, in wiens spoor hij in 1969 als conditietrainer bij de nationale selectie belandde. Ondanks het nadeel van de wind kwam SIZO ook in de tweede helft goed voor de dag en toen Brobbel met nog tien minu ten te spelen de score op 0-3 bracht, waren de Hillegommers zeker van overgang naar de derde ronde. Zij had den eerder in Hoorn met 1-0 gewonnen van Zwaluwen’30. Standen en uitslagen: Dames: KIC-Full Speed 8-6, IJmond-KIC 4-1, Full Speed-IJmond 2-14. Eindstand: IJmond 2- 4, KIC 2-2, en Full Speed 2-0. Heren: KIC-IJmond 7-11, IJmond-Zaanstreek 8-4, Zaanstr.-KIC 4-8. Eindstand: IJmond 2-4, KIC 2-2 en Zaanstreek 2-0. I Ïhali-c Tijdens voorbereidingen voor de pro vinciale kampioenschappen trampoline springen voor jongens en heren hebben Martin Jager, Ron Bosch en Peter Jager van ODIN hun persoonlijke records scherper gesteld. Die staan nu op respec tievelijk 44.90, 44.00 en 58.70 punten. IJMOND. In het kader van de Velser- sportweek trad de rugbyclub The Smugg lers aan op het rugbyterrein aan de Hof- geesterweg voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Amsterdamse R.C. De Meervaart. Dat De Meervaart kort na de kick off de score opende en een 0-4 voor sprong nam gaf een vertekend beeld van de krachtsverhouding tussen beide teams. Later zag The Smugglers immers kans om met 28-4 de wedstrijd winnend af te sluiten. IJMITDEN. Voor een klein aantal toeschouwers hebben Stormvogels (vier de klas) en SIZO (derde klas) gisteravond hun tweede ronde afgewerkt van de strijd om de beker in het zaterdagvoetbal en daarbij trokken de gasten uit Hille- gom met een score van 0-3 aan het langste eind. Er viel op deze zege niets af te dingen. send was inzake de bezetting van de eerste en tweede plaats. IJmond verzuimde overigens niet tussen de bedrijven door het aanwezige kwaliteitsverschil met een 4-1 zege tot uitdrukking te brengen. Ook bij de heren ging het voornamelijk tussen KIC en IJmond, die beide met 8-4 zegevierden over de derde deelnemer, Zaanstreek. In het onderlinge treffen wees IJmond KIC, dat anderhalve week geleden beslag legde op de veldtitel in de tweede klasse door een triomf op uitgere kend IJmond, met 11-7 terug. Zowel IJ mond als KIC kwam niet op volle sterk te uit, zodat van een echte revanche eigen lijk geen sprake was. jra,y Voor de Engelse eerste divisie zijn gis teren de volgende wedstrijden gespeeld: Manchester United-Wolverhampton Wanderers 3-2; Queens Park Rangers-Bir mingham 1-3. Suriname heeft in de eerste ronde van het voor-Olympisch voetbaltoernooi met 1-2 van Barbados gewonnen. De wedstrijd die in Bridgetown werd gespeeld werd bijgewoond door 12.000 toeschouwers. Dana Hewitt scoorde in de eerste helft, maar na de rust stelden Jacob Stewart en Johan Berdberg de zege veilig voor Suri name. Het elftal van de Nederlandse Antillen was in zijn eerste wedstrijd minder suc cesvol. Op Aruba won Trinidad met 2-3. Het Nederlands zaalvoetbalteam heeft gisteravond in Rotterdam met 4-3 gewon nen van België. Bij de rust was de stand 1- 1. Scoreverloop: Van der Ley 1-0; Koninx 1-1; Bouman 2-1; Vrancken 2-2, Koninx 2- 3, Van der Ley 3-3, Bouman 4-3. de negentiende minuut aan een verdiende 1-0 voorsprong. Ronald Vredenberg brak snel door, gaf een bekeken pass aan de jeugdige Bennie Ruff - aan zijn tweede wedstrijd toe - en die stelde Duncan Pratt in staat te scoren. Ruud Gullit en Pratt kregen daarna redelijke kansen op verho ging van de score, maar hun inzetten werden door de doelman van Sparta gekeerd. Na de rust kwam het fysiek sterkere Jong Sparta aanvallend meer aan bod en de Haarlemse doelman Edward Metgod moest een paar keer handelend optreden om de kleine voorsprong voor zijn ploeg vast te kunnen houden. Zaterdagavond vernam Henk Gemser van KNSB-voorzitter Herman van Laer en in het bijzijn van Henk Lamberts, de steeds invloedrijker geworden vertegen woordiger van het nieuwe adviescollege (de Advies Raad Top), dat zijn contract niet verlengd zou worden. Gemser: „Ik heb het zien aankomen, daarom ben ik ook niet verbitterd. Het is ook altijd mijn standpunt geweest dat die topsporter je echt nodig moet hebben. Als dat niet meer zo is, is het afgelopen. Ik had die functie tenslotte niet voor mijn eigen belang. Je hoeft je ook niet blind te staren op de twintigduizend gulden die ik er per jaar voor kreeg, want daar bleef na aftrek van de belastingen en andere kosten niet zo gek veel van over. Ik wilde me uitslui tend dienstbaar maken voor die schaat sers. Dat deed ik met veel ambitie, maar mijn aspiraties lagen te hoog, denk ik”. „Ik wil echt winnen, ik was medaillegek van de Winterspelen in Lake Placid. Maar sommigen in de ploeg zijn niet voldoende gemotiveerd. Ze waren altijd maar bezig met dingen die met het uiteindelijke doel geen donder te maken hadden. Ik vond het mijn plicht daarover kritisch te zijn, vooral omdat ik er vorig jaar voor heb geknokt de topsport meer kansen te ge ven. Die kritiek bleef altijd tussen de schaatser en mij, in het openbaar ben ik nooit negatief over iemand geweest. Maar het afgelopen seizoen ben ik op slinkse wijze met een dolk in de rug aangevallen. Dat heeft me wel a^ngegrepen”. De initiatiefnemers van het complot te gen Henk Gemser waren zijn kernploegle- den Miel Govaert en Sies Uilkema, terwijl Bert de Jong, die zich bescheiden pleegt op te stellen, door het tweetal zou zijn omgepraat. Ze hadden belangrijke ijzers in het vuur, want de vader van Miel Go vaert is sinds kort voorzitter van de Lan delijke Technische Commissie en als zon danig opvolger van Henk Lamberts, die in de Advies Raad Top een dominerende figuur is geworden. Gelaten zegt Gemser nu: „Toen Miels vader, die makelaar is, aan de schaatsbond een pand verkocht in Amersfoort, waar het nieuwe bondsbu- reau is gehuisvest, zag ik de bui al hangen”. De diepste indruk heeft een gesprek met Miel Govaert, enkele dagen na de Neder landse kampioenschappen, op hem ach tergelaten. Gemser: „Hij riep me heel plot seling bij me op het matje, daar kwam het wel op neer. Ten eerste nam hij me kwa lijk dat ik een speciale houding tegenover Jos Valentijn aannam. Ik moest Jos van hem laten vallen. Ook vond Miel: je doet te weinig voor die sport. Dat ik bij het CIOS werkte en door mijn werk voor de schaatsploeg studenten soms in de avond uren of het weekend lessen moesten in halen, daar had hij helemaal geen bood schap aan en met mijn gezin had hij ook totaal niets te maken. Alsof mijn vrouw niet aan het begin van het seizoen die schaatsers steeds in de kuiten heeft ge knepen omdat er nog geen fysiotherapeut was. Van dat gesprek ben ik echt hele maal koud geworden. Zonder gevoel in mijn lijf ben ik 's avonds naar huis ge reden”. Een terugkeer in de schaatssport zit er, ook op den duur, voor Henk Gemser niet in, in tegenstelling tot Leen Pfrommer, die de afgelopen twee jaar zijn kennis terdege heeft verdiept en waarschijnlijk zijn ren tree zal maken als de laatste schaatser van zijn vroegere kernploeg (Piet Kleine) na de winterspelen zijn carrière beëindigt. Gemser zal voortaan moeten bedanken voor tijdrovende nevenfuncties, want met het Heerenveense CIOS gold de afspraak dat hij na 1980 geen ijsvrij meer zou nemen. Inmiddels is Gemser al gepolst door een atletiekvereniging, zodat hij zich vermoedelijk weer gaat toeleggen op de sport waar hij oorspronkelijk vandaan is gekomen. Er werd in vier poules van zes teams gejudood. In poule A kwam Kenamju tegenover Mahorokan I te staan. De uit slag van deze partij was 2-2, een gelijke stand die door het behalen van een groter aantal judopunten (10-15) in het voordeel van Mahorokan uitviel. Om alsnog kans te maken poulewinnaar te worden moest team Kenamju een overwinning behalen op Judoclub Made uit Noord-Brabant, dat eerder Mahorokan met 3-2 versloeg. Made verloor in de laatste wedstrijd van Ke namju met 5-1, waardoor de Haarlem mers toch poulewinnaar werden. De num mer een van Noord-Holland sport school Barend van der Berg uit Amsterdam werd reeds in de voorronden uitgescha keld. In het verdere verloop van de wedstrij den won Kenamju met 6-0 van sport school De Vries uit Bolsward. In de halve finale moest de strijd aangebonden wor den tegen Judo Ryu uit Nijmegen. Arjen van Velsen viel in het gehele toernooi op, vooral mét zijn goed uitgevoerde Seoi Nage (tweede schouderworp). Ook in zijn partij tegen Frank Hoving (Ryu) beheers te hij de partij, hij scoorde een koka met een O Soto Gari (eerste beenworp). Pieter Schipper draaide onbeslist tegen Peter Kemperman (Ryu). Frank Swaalf kreeg een wazaari tegen met een De Ashi Barai (tweede beenworp) van John Ebbers. Frank Peters vocht goed, maar moest zijn meedere erkennen in Mervin Hiares (Ryu) die met een Yugo de stand op 2-1 voor judo Ryu bracht. Danilo Deltin nam het op tegen Paul Toornen (Nederlands jeugd kampioen t/m 62 kg). Danilo kreeg een koka tegen. Kenamju stond nu met 3-1 jj- De succesvolle ploeg van Kenamju. V.l.n.r. zittend: Frank Peters. Pieter Schipper, Stephan Verbeem. Frank Swaalf. Desiré Wehnes. Staand: Ron Uytendaal, Danilo Deltin, Nico Nuyens, Cor van der Geest, Frank Hoenderdos en Mikel Glas. Kenamju, die na de geboorte van een tweede zoon op vrijdag en de overwinnin gen met zijn senioren op zaterdag en met zijn jeugd op zondag, zeer gelukkig was zei: „Verleden jaar waren wij vijfde en nu derde. Dit is voor mij het bewijs dat er een opgaande lijn in zit. Judo-technisch doen deze jeugdjudoka’s niet onder voor wie dan ook. Qua wedstrijdhardheid echter komen we nog iets te kort. Ook de vele complimenten geven aan dat we.op de goede weg zitten. Volgend jaar is dit team, op één na, weer present. Dit betekent dat (Van onze budomedewerker) ALMELO. Het in Noord-Holland als tweedi geëindigde jeugdteam van Ke namju heeft zich afgelopen zondag tij dens de Nederlandse kampioenschappen judo voor jeugdteams in Almelo als der de weten te plaatsen. De eerste en tweede plaats werden respectievelijk opgeëist door Mahorokan II uit Zuid-Holland en door Judo Ryu uit Nijmegen. achter en met nog een partij te gaan was Ryu al zeker van een finaleplaats. Mikel Glas moest in de laatste wedstrijd aftikken op een verwurging van Hennie Friebel. Judo Ryu won daardoor met 4-1 waardoor Kenamju op een gedeelde der de plaats samen met sportschool Ooms uit Tilburg kwam te staan. Ryu verloor in de finale van Maharokan II met 2-4. Mahoro kan werd daardoor voor de vijfde keer Nederlands kampioen bij de jeugdteams. Cor van der Geest trainer coach van I"

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27