Volksunie kan Openbaar vervoer 1 oktober 5,5 pet duurder deelnemen aan verkiezingen Haig op Soesterberg Actiegroep publiceert: verklaring meer Zwartboek over tekort aan verpleegkundigen Voornemen Wiegel: I CDA wil brede discussie over mensenrechten r het \x/eerj examens en dan dit noq Meer doorstroming van burgemeesters sO hi io l B. Na protest geen anti-Israel- Denkwerk bij wiskunde-examen VWO ra B K I Actiegroep wil huurverlaging i ■BH DINSDAG 8 .D 1 MEI BINNEN- EN BUITENLAND 2 1 9 7 9 I J Onopgemerkt VI I (Van onze redactie binnenland) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Trein, tram, metro en (streek-)bus worden in het hele land even duur, met als uitgangspunt de tarieven van NS. Met ingang van 1 ok tober gaan de tarieven voor het openbaar vervoer boven dien met 5,5 procent omhoog; iets meer dan de kosten van het levensonderhoud. o o o 0.1 o 0.4 o o o o 3 0 Afschaffen Micro-centrum Herkozen Standpunt - - DEN HAAG (ANP). Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken wil in overleg met de commissarissen der koningin de doorstroming van burge meesters naar een andere standplaats stimuleren. In een poging de „honkvas- tigheid” onder burgemeesters te doorbreken, zullen de commissarissen regel matig gesprekken met hen gaan voeren, waarin onder meer de toekomstplan nen en de bekwaamheid van de burgemeesters aan de orde zullen komen. - i f UTRECHT (ANP). „De begeleiding van leerling-verpleegkundigen schiet schromelijk tekort”. „Bijziekte van de afdeling keukenpersoneel moet de verpleging zelf invallen”. „We hebben helemaal geen keuken- en huishoude lijk personeel”. „Het komt bij ons wel voor, dat de artsen ingeschakeld worden om patiënten te wassen en de bedden op te maken”. „Een patiënt die graag eens onder de douche wilde, maar hierbij hulp nodig had, durfde dit niet te vragen omdat hij dacht dat we het te druk hadden”. ,2 DEN HAAG. De heropening van de eindexamens bracht gisteren voor alle schooltypen voor het voortgezet onderwijs een lange reeks wiskundeopgaven. Wiskunde VWO was gisteren niet zoeer reken als wel denkwerk. Rekenliniaal of tabel waren niet nodig. Maar bij een vraag als 3A was het hoofd des te harder nodig: onderzoek de functie F. Daarbij moeten veel punten op gezocht worden, waarmee veel tijd gemoeid is. es .se p ST -c. c g es s?«S3£"£' - Tarieven trein-tram-bus I I komen op zelfde niveau WEERRAPPORTEN De taak van de verpleegkundigen is volgens de actiegroep de laatste jaren aanzienlijk verzwaard doordat de verple ging onder meer ten gevolge van de steeds korter wordende gemiddelde ver in de drie grote steden zullen de kaart jes van het stadsvervoer ook geldig wor den in de trein. De bedoeling van dit alles, zo blijkt uit het Tarievenplan dat minister Tuijman van Verkeer en Waterstaat giste ren in de openbaarheid heeft gebracht, is het openbaar vervoer aantrekkelijker te 11 18 10 15 20 15 11 15 13 18 20 22 12 13 13 11 14 9 12 U 11 14 9 24 10 17 14 15 15 5 15 13 10 17 17 15 14 19 12 3 2 9 10 1 2 1 12 13 15 0 0 3 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 9 0 0 1 0 o o o o Een voorzichtige aanpak is volgens de minister geboden bij het vormgeven van een doorstromingsbeleid. Van verplich ting om naar een vacature te solliciteren mag volgens hem geen sprake zijn. De minister schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij zijn beleids voornemens over de doorstroming binnen het burgemeesterskorps uit de doeken doet. overleg. Omdat al deze veranderingen een logisch gevolg zijn van de ontwikkelingen binnen de gezondheidszorg en daarbui ten, vindt de actiegroep dat er tienduizend personeelsleden bij moeten komen. De groep organiseert zaterdag in Utrecht een grote manifestatie. Wiegel vindt dat onder burgemeesters nog te sterk de opvatting leeft, dat wie eenmaal in het ambt benoemd is mag blijven zitten tot zijn 65-ste jaar. Hij wijst erop, dat er formeel geen recht op herbe noeming bestaat (burgemeesters hebben een ambtstermijn van zes jaar - red.). Om het voor burgemeesters eenvoudiger te maken na een bepaald aantal ambtster mijnen van werkkring te veranderen zul len zij zich bij het ministerie van Binnen landse Zaken kunnen opgeven voor een andere baan. De vierde opgave, over differentiaal vergelijking was het lastigst. Om het niet te eenvoudig te maken was er tweemaal een E-macht in verwerkt. Mensen die te veel in de zenuwen zaten, hebben wel licht rijk en domein verward, die in vraag 4A en B werden gevraagd. Maar ook zonder 40’n vergissing was het werk moeilijk genoeg. Er werd bezwaar gemaakt tegen het feit dat de leerlingen na zo’n portie wis kunde s’ middags ook nog eens Grieks kregen te verwerken. Het is niet gebrui kelijk dat vakken van een dergelijk kali ber op één dag geprogrammerd staan. De tekst ging over een Athener die voor de rechtbank terecht staat en er bij de jury op aandringt toch vooral goed naar hem te luisteren alvorens te oorde len. Saai, irritant en melig maar niet te moeilijk, zo waren de reacties. Veel men sen zullen „Meta Deous” vertaald heb ben in „met de góden”, ook- al kwam er dan onzin te staan. Die mensen'verwar den het Latijnse „Deus” met het Griekse Bij de herkansing zal dat echter toch ook weer het geval zijn. De binnenkort aftredende opperbevelheb ber van de NAVO in Europa, de Amerikaanse generaal Alexander Haig, (midden) arriveerde gisteren voor een kort bezoek aan ons land. Op de luchthaven Soesterberg werd hij ontvangen door basiscommandant Van Gastel (links) en chef defensiestaf Wijting (rechts) Haig inspec teerde de erewacht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederlandse Volks unie (NVU) van J. Glimmerveen kan deel nemen aan de verkiezingen voor de leden van het Europees Parlement. Het Cen traal Stembureau had de inschrijving van de partij geweigerd, maar de Kroon heeft die beslissing vernietigd. Het Centraal Stembureau wees de NVU af omdat de partij zich keert tegen legaal in Nederland verblijvende buitenlandse bevolkingsgroepen. Dat is discriminatie naar ras of huidskleur. De NVU is daar voor begin maart vorig jaar veroordeeld menleving, bijvoorbeeld in de vorm van hoorzittingen. Dat zei gisteren het CDA-Kajnerlid J. N. Scholten (CDA) naar aanleiding van het verschijnen van de nota van de ministers Van der Klaauw en De Koning. De nota, waaraan ruim een jaar is gewerkt, is ver vaardigd op initiatief van Scholten, die tijdens een Kamerdebat in februari 1978 Staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil het systeem van toon- bank-betalingen via, de blauwe giro- overschrijvingskaarten afschaffen omdat het gebruik ervan minimaal is geworden. Het is de bedoeling bij de TH Twente een micro-centrum op te zetten. Dit insti tuut gaat kleine en middelgrote bedrijven begeleiden op het gebied van de micro- elektronica, waartoe chips behoren. Indi viduele research zou voor dit soort bedrij ven te kostbaar worden, maar in nauwe samenwerking en met gebruik van facili teiten waarover de TH beschikt, zal het voor hen toch mogelijk worden de snelle ontwikkeling in de micro-elektronica bij te houden. Aan het effect van de chips op de werkgelegenheid wordt in september van dit jaar op de TH Twente een sympo sium gewijd. De Nederlandse liberaal Hans de Koster is gisteren bij acclamatie herkozen als voorzitter van de parlementaire assem blee van de Raad van Europa. De verkie zing geldt voor één jaar. Zij vond plaats aan het begin van de voorjaarsbijeen komst van de raad. In een voorlopige standpuntbepaling over de wettelijke regeling van huur en verhuur van woonruimte zegt de CDA- fractie uit de Tweede Kamer dat hierin ook regels moeten worden opgenomen waarbij de huurverhouding van niet-hu- welijkse samenlevingen wordt geregeld. Ook vanuit de fractie van D’66 is aange drongen op versterking van de huurbe- scherming voor andere samenlevingsvor men dan het huwelijk. In antwoord op vragen van CDA-Kamer- leden wijst de staatssecretaris erop, dat na de invoering van de gegarandeerde betaalkaart het gebruik van de gewone girokaart als „toonbankbetaling” geleide lijk is afgenomen. vroeg om een beleidsstuk van de regering over de rechten van de mens. Scholten toonde zich redelijk tevreden met de inhoud van de nota, waarin de Nederlandse regering voor het eerst uit drukkelijk de „klassieke” mensenrechten op één lijn stelt met de „sociale” rechten, het recht op een materieel menswaardig bestaan. 1. bew 1. bew. 1. bew. geh. bew 1. bew. geh. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew 1. bew. geh. bew. 1. bew. onbew onbew. onbew. onbew. 1. bew. regen 1. bew zw. bew. zw. bew. onbew geh. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. h bew onbew. onbew zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. h. bew. geh. bew. zw. bew. 6 6 5 6 4 7 6 6 6 2 -0 19 8 3 7 5 0 1 2 1 -0 5 10 8 6 3 10 13 5 Amsterdam De Bilt Deeleh Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas zzw z z zzw z zw zzw z zw z windst. z windst. zzo windst w ono wnw zw verand. windst. zzw n nno zzw ono windst. nu windst. o nnw windst. no ono ono zzw nnw windst. z no n 11, 1 Houders van trajectabonnementenkrij- gen het recht bij hun vertrek- of aan- komststation over te stappen van of op EMMEN (ANP). De „Aktie Woonlas ten Omlaag” wil dat er op korte termijn een huurverlaging wordt doorgevoerd voor nieuwbouw en verbeterde woningen. De actie is ook gericht tegen de jaarlijk se huurverhoging en voor behoud van de koopkracht. De actie gestart op initia tief van een aantal bewonersorganisaties uit het hele land vindt dat de woonlas ten veel te hoog zijn, onder meer door de forse stijging van stookkosten en elektri citeit door de verhoging vanhet BTW- tarief. UTRECHT (ANP). Nadat er vanuit de ondernemingsraad kritiek op was gele verd, is het Amerikaanse fotochemica- liënbédrijf Chemco in Soestduinen ge stopt met hét afgeven van anti-Israelver- klaringen aan Arabische afnemers. Volgens het blad „Actie” van de Indu striebonden FNV, stond er op de facturen bestemd voor Arabische afnemers de in het Engels gestelde tekst: „Hierbij verkla ren wij dat de goederen noch van Israëli sche oorsprong zijn, noch Israëlische grondstoffen bevatten, noch door Israel uitgevoerd zijn”. De Amerikaanse directeur erkende dat een dergelijke verklaring werd afgegeven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Over de zojuist ver schenen nota van de regering over de rechten van de mens en het buitenlands beleid zal een uitgebreide maatschappelij ke discussie op gang moeten komen. Ik ben er voor dat het parlement voorlopig wacht met een debat over deze nota, en eerst begint met gesprekken met de sa- Onder het kabinet-Den Uyl was van de 299 benoemde burgemeesters 38,5 percent afkomstig uit een andere gemeente. Tij dens deze kabinetsperiode waren er onder de 98 benoemingen 53 gevallen, waarin een burgemeester „doorstroomde”. Vooruitzichten voor donderdag Wisselvallig met geleidelijk hogere tempera turen. Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 7 graden. Max. temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. wordt gereisd. Voorts wordt met ingang van 1 oktober dit jaar een kaart geïntro duceerd die een of drie dagen, een week of een maand geldig zal zijn. Ook komen er nationale vierrittenkaarten voor een, twee, drie of vier zones die in alle bestaan de vervoersoorten geldig zullen zijn. Deze laatste kaart komt overigens in de plaats van de huidige nationale vierrittenkaart. Naast de NS-jaarkaart en de openbaar- vervoerkaart, waarmee op het ogenblik wordt gereisd door 30.000 mensen, wordt met ingang van 1 oktober voor een proef periode van twee jaar een NS-kortings- kaart beschikbaar gesteld. Het is een vastrechtkaart voor het hele gezin, waar mee gezinsleden ook individueel kunnen reizen. Per jaar gaat deze kaart 375 kosten, waarna op enkele reizen een re ductie wordt gegeven van 50 pet., op re tours 40 pet. en op abonnementen 25 pet. Bovendien biedt de kaart de mogelijkheid om, wanneer twee gezinsleden samen rei zen, toch niet meer dan twee gereduceer de kaartjes hoeven te worden gekocht. Dit vak wordt, mede omdat de MAVO maar een beperkt examenprogramma kent, slechts op weinig scholen geëxami neerd. De moeilijkheidsgraad werd als redelijk omschreven. De wiskundeopgaven voor het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs wer den getypeerd als zeer redelijk en goed op niveau. Bij de docenten wekte het vreugde, dat met name het inzicht van de kandidaten werd getest. Dat gebeur de onder meer bij een paar lastige vraag stukjes aan het slot. De kandidaten mochten voor het eerst gebruik maken van tabellen, die een hoop rekenwerk overbodig maakten. Weinig leraren en leraressen zullen verrast zijn geweest door het feit, dat er slechts een zeer gering gebruik hoefde te worden ge maakt van die tabellen. Op menige school is die voorspelbare lijn doorge trokken en heeft de jeugd te horen ge kregen, dat weliswaar volgend jaar de rekenmachines mogen worden meege nomen in de examenzaal, doch dat die vast en zeker nauwelijks of niet gebruikt hoeven te worden. De mensen die de examenopgaven vaststellen zullen er on getwijfeld niets voor voelen de bedre venheid van de kandidaten in het hante ren van rekenmachines te toetsen. Dat wordt dus verder gaan op de weg van het inzicht, wat de waarde van het exa men en daarmee van het diploma alleen maar ten goede kan komen. Ook bij het lager technisch onderwijs werd het schriftelijk wiskunde (via de meerkeuzetoets) door leerkrachten rede lijk genoemd. Leerlingen echter klaag den hier en daar over de zwaarte. Bij LHNO en LTO waren diverse vragen gelijk. Voor het overgrote deel echter verschilden de opgaven van elkaar in die zin dat het werk van het LTO zwaarder moest worden getaxeerd dan dat van het LHNO. Weer in binnen- en buitenland Volgens het GPV-Kamerlid Verbrugh is de verjaardag van koningin Juliana in de krijgsmacht vrijwel onopgemerkt voor bijgegaan, omdat de ceremoniële viering van koninginnedag dit jaar op niet of nauwelijks vermeldenswaardige wijze is af geweken van het vlaghijsen en vlagstrij- ken door de wacht, dat reeds dagelijks geschiedt. In schriftelijke vragen aan mi nister Scholten' (Defensie) wordt er op aangedrongen de speciale verbondenheid tussen het Huis van Oranje en de krijgs macht op koninginnedag voor bevolking en krijgsmacht meer zichtbaar te maken. -r- -n: acc< eers Beu chai uitg al c KL1 In vijf van zijn gen wor D ven bets agei KL1 en met voo: H zuil- KL1 gen KL1 ni ii De stads- en streekvervoerbedrijven zien hiermee hun beleid, dat is gericht op verbetering van het vervoer, ondersteund door de minister. Deze legt nu zelf plan nen op tafel die het gebruik van het open baar vervoer voor de reiziger nog verder kunnen vergemakkelijken, aldus de vere- niging. pleegduur intensiever wordt, door de uitbreiding van het aantal medische on- i 1 A derzoeken, de arbeidstijdsverkorting, de W 7 4"^ 4TT 4?* T C? uitbreiding van het aantal lesuren en V I F I 1 d I I IC 1 doordat er steeds meer tijd nodig is voor 1 a Ook de MAVO-examenkandidaten be gonnen de laatste examenweek met wis kunde-1 dat, zoals de laatste jaren ge bruikelijk, een dertigtal vragen omvatte. Niet gemakkelijk, wel mooi, zo luidde de algemene conclusie. Het bleek dat het geheel van opgaven gisteren een goede verdeling was over de stof, die tijdens de opleidingsperiode is verhandeld. Er werd een evenwichtiger verdeling over de verschillende aspecten van dit vak geconstateerd. Dat het geen gemakkelij ke morgen voor de MAVO-kandidaten werd moge blijken uit het feit dat men de toegemeten tijd in het algemeen wel nodig had. In vergelijking met het exa men MAVO-4 was dat voor MAVO-3 wat betreft wiskunde moeilijker, zeker ten aanzien van de vraagstelling die, zoals iemand opmerkte, zogal eens buiten het gewone patroon lag. Men vond het met name jammer dat de eerste opgaaf niet een zogenaamd binnenkomertje was, een wat eenvoudi ge vraag die leerlingen op hun gemak stelt en moed geeft voor de rest van de opgaven. We ontdekten overigens een school die een systeem bedacht heeft waardoor de leerlingen eigenlijk nu al kunnen weten of ze eind deze week wel dan niet voor de verschillende vakken eèn voldoende hebben gehaald. Men laat die leerlingen in het klad de ingezonden antwoorden nog eens herhalen die ze naderhand kunnen vergelijken met de antwoorden van de docenten. Heeft men aan de hand daarvan het gevoel voor een bepaald vak een onvoldoende te zullen halen, dan bestaat nu reeds de mogelijk heid om voor het herhalingsexamen, dat begin juni begint, alvast wat extra lessen te nemen, waarvoor een noodl^srooster is opgesteld. Een beperkt aantal MAVO-kandida ten deed gisteren het examen expressie. voor moet weliswaar worden bij betaald, maar de bedragen zijn gering. Vooj- één zone tien gulden per maand, voor drie 20 per maand of vijf gulden per week. Deze maatregel is bedoeld om de kosten van, en daarmee de weerstand tegen, het voor- en natransport weg te nemen. Het openbaar stads- en streekvervoer, dat is verenigd in de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO), is verheugd over de plannen van de mi nister. maken voor de autorijder, met gelijktijdi ge handhaving van de vrijheid van ver- voerskeuze. De operatie, die vanaf okto ber in twee jaar moet worden voltooid, zal jaarlijks zes miljoen gulden meer belas tinggeld kosten. Betere benutting van de bestaande ver voerscapaciteit, beperking van het ge bruik van energie en het besef dat de schaarse ruimte in Nederland nauwelijks meer kan worden gebruikt voor de aanleg van nieuwe wegen enerzijds, maar ook de vereenvoudiging van het reizen met open baar vervoer, hebben minister Tuijnman ertoe gebracht het Tarievenplan op te stellen, waartoe zijn voorganger Wester- terp in feite al de aanzet had gegeven. Om dit alles te verwezenlijken, zal om te beginnen het hele land in tariefzones wor den verdeeld, op dezelfde wijze als nu al bestaat voor het stadsvervoer in Amster dam en Rotterdam. Binnen de zones wordt het openbaar vervoer even duur, ongeacht het vervoermiddel waarmee „Theos”. De vertaling moest zijn: „met vrees”. Een gemakkelijke opgave kan zo moeilijk uitgelegd worden dat hij ver warring in de hand werkt. Bij het HA- VO-examen wiskunde ging die stelling gisteren zeker op. Een vraag over edel stenen (opgave 2) was toegelicht met de opmerking „alle prijzen van de edelste nen zijn veelvouden van tien gulden”, overbodige informatie voor het oplossen van deze kansberekening die bij sommi ge leerlingen tot overbodig rekenwerk heeft geleid. „Veel werk” was verder de indruk van HAVO-wiskunde, maar de opgaven wa ren wel bekende kost. Het HAVO (en ook het MAVO) boog zich ’s middags over opgaven expansie- vakken. Een bonte stoet foto’s en repro- dukties trok voorbij om het inzicht in compositie, functieleer en kunstgeschie denis te testen. „Aantrekkelijk en aardig opgezet”, vond een leraar. Maar leerlin gen klaagden dat, wanneer je uitgebreid op een grote hoeveelheden vragen wilde ingaan, je in tijdnood kwam. Moeilijk vonden veel leerlingen de op gave waar een foto vén het Kurhaus moest worden herleid tot een platte grond. Bij het tekenexamen HAVO was enige verbazing over de nogal kennisge richte vragen over de Franse schilder Seurat. Het ging om kennis die niet op het lesprogramma staat. Dit is een kleine selectie uit een zwart boek dat de actiegroep „COZ, wij willen meer personeel rond het bed” vandaag heeft gepubliceerd. De actiegroep, die zich verzet tegen de krappe personeels- normen van het Centraal Orgaan Zieken huistarieven, heeft het zwartboek samen gesteld op basis van een enquête naar de personeelssituatie in de algemene zieken huizen, verpleeghuizen, psychiatrische ziekenhuizen en zwakzinnigeninrich tingen. Met nadruk zegt Wiegel, dat doorstro ming binnen het burgemeestersambt „te vaak slechts wordt gezien als het maken van een sprong naar een (aanzienlijk) gro tere gemeente”. Volgens hem moet het mogelijk zijn dat burgemeesters ook overstappen naar even grote of kleinere standplaatsen zonder dat dit gevolgen heeft voor het salaris. en 'hooi ■'-"Niet East f eers ?i,gani .„den ir vier mei .-159 9 veel SÉ Ï8 WOENSDAG 9 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.56 uur, onder 21.16 uur Maan op 18.15 uur, onder 05.09 uur Waterstanden IJmuiden h"’ I*1 ■tot Dezi -van crue van H< met oliej Om; 15 14,9; jong “aan .de l de F Om; ‘der and; metro, tram, stads- of streekbus. Daar- door de rechtbank in Amsterdam. De Kroon is van oordeel dat het Cen traal Stembureau ten onrechte de Kies- wet-1956 heeft gehanteerd. Die regelt al leen de naamaanduiding van de politieke partijen op de stembiljetten. Alleen als de naam van de NVU in strijd zou zijn met de openbare orde of goede zeden, had de partij om die reden geweigerd kunnen worden. Er komt nog bij dat de rechtbank in Amsterdam weliswaar het verboden karakter van de partij aan de orde heeft gesteld, maar niet de ontbinding van de partij heeft uitgesproken. De NVU moet alsnog in het register worden inge schreven. hel ria; Ii I tog J mei J Wa dot een dot K se geë cor (NI Ha t de eer Na I cor J de te 1 l var eer on; NB F vai hui bei gas dal we vei vo< dig wa zot I hot in flan 5 dai boi Z der om bot J looi t ters t var ven mir we( gul a 2s Laagwater 10.51 uur en 23.22 uur F - -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2