Eigenbelang Libanon: Boete voor belemmert eigenaars olietanker verloop van UNCTAD-V Beurscommissie verhoort oud- KLM-accountant Bouwterrein Schotse Vakbondsleider n in Canadese cel in Teheran reactor nog bezet Nieuwe benoemingen in Vaticaan Nieuwe executies Israel bedrijft barbaarse agressie’ -Olieprijs Irak, I Indonesië en jOman verhoogd achtergrond 5 n »r e ir jt 3 BINNEN* EN BUITENLAND 19 7 9 M E I .DINS DAG 8 ïrkt I I zen unt 1 o ia il ls fen um 2 (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israë lische premier, Menachem Be gin, heeft gisteren in de Knes- seth, het parlement van Israel, de president van het noordelij ke buurland, Elias Sarkis, op geroepen om in Jeruzalem te komen onderhandelen over vrede. Vogens Begin kan bin nen enkele dagen vrede geslo ten worden tussen Israel en Libanon. i! Begin wil vrede Libanon met (Van onze redactie buitenland) v. Ting i n Kerkelijke groeperingen van de Filip pijnen hebben een gezamenlijke verkla ring uitgegeven, waarin het beleid van de Filippijnse regering wordt bekritiseerd. Volgens de verklaring heeft de ontwikke lingspolitiek van de Filippijnse regering de laatste zeven jaar geleid tot een ver mindering van het besteedbare inkomen. Ook zou zeventig procent van de bevol king van de Filippijnen als gevolg van het regeringsbeleid ondervoed zijn. De oorzaak van de steeds toenemende armoede ligt in „een opgelegde sociale structuur, die wordt gekenmerkt door de wil om de arme landen te overheersen”, zo staat te lezen in de verklaring, die is ondertekend door de rooms-katholieke bisschop Julio Zaviar Labayan. De Roemeense president, Nicolae Ceau sescu, heeft alle landen opgeroepen hun uitgaven voor bewapening met tien a vijf tien procent te beknotten. De helft van de uitgespaarde bedragen zou beschikbaar moeten worden gesteld voor ontwikke lingsprogramma’s in de Derde Wereld. Het voorstel staat in een boodschap van de Roemeense president aan de UNC- TAD-Conferentie in Manilla. Paus Johannes Paul II, premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie en de Chinese premier Hua Guofeng hebben in bood schappen aan de conferentie de hoop uit gesproken dat het overleg voorspoedig zal verlopen. Er zijn geen boodschappen ont vangen van toonaangevende leiders uit het Westen President Ceausescu heeft voorgesteld gezamenlijk een ontwikkelingsfonds in te stellen waarin de industrielanden geld storten dat onder andere wordt uitge spaard door de vermindering van de uit gaven voor bewapening. Vooral aan lan den met een inkomen per hoofd van de bevolking van minder dan zeshonderd dollar per jaar moeten uitkeringen van het fonds ten goede komen. mer- dat erde vone eide- gisteren in een boodschap gericht tot een Europese nucleaire conferentie die deze week in Hamburg wordt gehouden, de 2300 aanwezige deskundigen uit 30 landen voorgehouden dat ondanks de duidelijke risico’s de voordelen van nucleaire ener gie „aanzienlijk” zijn. „Ik herhaal mijn verzekering dat de Verenigde Staten een betrouwbare leve rancier zullen zijn van kernenergie, onder voorwaarde van de bekende duidelijk aangegeven waarborgen voor non-prolife- ratie”, aldus de Amerikaanse president. De Westduitse bondskanselier Schmidt opende de conferentie gisteren met de verzekering dat „geen enkel land in het Westen of in het Oosten” de komende tien jaar zonder kernenergie zal kunnen. Libanon zijn? Volgens mij hebt u een hoogst vermetele stap gedaan door hun te vragen, het land te verlaten”, zei hij. „Nu zij Begin hebben horen zeggen: „Weg uit Libanon”, zullen de Syriërs onmiddellijk vertrekken", aldus Peres ironisch. Audrys Bakis ten slotte, zoon van een vroegere ambassadeur van Litauen in Parijs en New York, is de belichaming van het nieuwe internationalisme in de Romeinse Curie, en tegelijk van het be lang dat de Oosteuropese katholieke ge meenschappen onder de nieuwe paus uit Polen hebben gekregen. Een voorwaarde om hiervoor in aan merking te komen zou moeten zijn dat een land zelf aanzienlijke bedragen uittrekt voor zijn economische ontwikkeling en dat het niet meer dan vijf procent van zijn nationale inkomen besteedt aan de aan koop van wapens. Ceausescu heeft een ontwikkelingspro gramma van tien punten opgesteld dat in de komende twintig jaar kan worden uit gevoerd. De Roemeense president wil on der andere toezicht op de investeringen van multinationale ondernemingen, agra rische ontwikkeling, uitbreiding van tech nologische opleidingen en stabilisatie van grondstoffenprijzen. sden i de uit- hten iten. irdig jster i als sent- rkie- laats jeen- mge- irbe- svor- is uitgelopen. Damascus doet er maar het beste aan, al zijn troepen terug te trekken. Israel heeft de christelijke gemeenschap in Libanon tegen uitroeiing beschermd en zal die koers blijven volgen. Wij zijn niet temin bereid onze invloed aan te wenden bij de Libanese christenen, opdat de vrede in het land kan terugkeren”. Volgens Begin is de leider van de chris telijke militie, die de grensstrook tot „on afhankelijke republiek” heeft uitgeroe pen, majoor Sa’ad Haddad, „een Libanese patriot”. In een sarcastische reactie op de toe spraak van Begin heeft oppositieleider Simon Peres diens uitnodiging aan presi dent Sarkis gekenschetst als „niet se rieus”. „Ik vraag u in alle ernst: wat is een uitnodiging aan president Sarkis. Denkt u dat hij zonder toestemming van Syrië kan komen? Weet u niet dat er Syriërs in aling ir en 1DA- ierin imen t-hu- geld. I r keer oon- giro- ndat den. is Ie g- >n m •k st ?r e- je e- e- te e- ie d le fi e lt n ar >d et in Het schip was met een volle la ding te dicht langs het eiland Oues- sant gevaren en werd daarom door de Franse marine opgebracht. En kele uren na de betaling van de opgelegde boete kon de tanker de reis hervatten. Ook de politieke zaken waren er aan de orde. Zo protesteerde Vietnam tegen de aanwezigheid van een afvaardiging van de Cambodjaanse Rode Khmer-bewe- ging. De Arabische landen die onder lei ding van Libië een harde lijn voeren, zullen het recht van Egypte om in Manilla aanwezig te zijn aanvechten. Enkele Afri kaanse landen willen dat Zuid-Afrika van de conferëntie wordt verwijderd. Silvestrinis vroegere plaats wordt nu ingenomen door een 42-jarige- Litauer mgr. Audrys Bakis, en die van „substi tuut” (de belangrijke post op het staats secretariaat, die ooit werd ingenomen door Giovanni Battista Montini, de late re paus Paulus VI, en het laatst door Giovanni Caprio, onlangs benoemd tot beheerder van de Vaticaanse bezittin gen) door de Spaanse bisschop Eduardo Martinez Somalo, de 52-jarige nuntius in Columbia. Behalve staatssecretaris, was kardi naal Villot ook „Camerlengo van de hei lige Roomse kerk”, een erebaan die slechts van belang werd in de periode tussen de dood van een paus en de verkiezing van zijn opvolger, wanneer het dagelijks bestuur van de kerk overging in de1 handen van de camerlen go. Maar diezelfde bevoegdheden vallen de camerlengo ook toe, wanneer de heer sende paus afwezig is uit Rome, en bij een paus die kennelijk van plan is de wereld uitgebreid af te reizen, krijgt deze port dus enig werkelijk belang. De benoeming van kardinaal Bertoli (71) werd in Vaticaanse kringen met instem ming begroet. Ondanks het feit, dat hij nooit anders dan diplomatieke posten heeft bekleed, werd hij vorig jaar door sommigen als kandidaat voor het paus schap aangemerkt. Dat hij zijn onafhan kelijkheid had weten te bewaren, was BREST (AFP). De Liberiaanse olietanker van 30.000 ton, Esso Montreal heeft gisteren na door een Franse mijnenveger onderschept te zijn een boete moeten betalen van bijna 400.000 gulden voor het overtreden van de vaarreglementen voor de Franse kust. gebleken uit zijn opzienbarende ontslag name als voorzitter van de congregatie van de heiligverklaringen, toen paus Paulus zonder hem te raadplegen daar een secretaris benoemde. Sindsdien ge bruikten zowel paus Paulus als Johan nes Paulus II hem als vredesgezant in Libanon, wel een bewijs van zijn onge schokt prestige. Mgr. Silvestrini vertegenwoordigde het Vaticaan op belangrijke internatio nale conferenties, met name in Helsinki en Belgrado. Hij maakte uitgebreide rei zen zowel in de oosterse als in de wester se wereld en staat bekend als een trouw medewerker van Casaroli, in diens ge duldige verwerkelijking van de Vati caanse „Ostpolitik”. MANILLA. De verschillende me ningen die de ontwikkelingslanden er op na houden en de politiek die de boventoon voert belemmeren de vooruitgang in de besprekingen tij dens de vijfde wereldhandelsconfe rentie, zo luidt de mening van enkele Amerikaanse afgevaardigden naar UNCTAD-V in Mdhilla. (Van onze correspondent in Rome, Ten Kortenaar) ROME.. Met de benoemingen van afgelopen zaterdag heeft paus Johannes Paulus II de laatste van de lege plaatsen bezet die opengevallen waren door het overlijden van kardinaal Jean Villot. Op de plaats van mgr. Agostino Casaroli, die de kardinaal opvolgde als staatssecretaris (voorlopig nog „plaatsvervangend”, totdat hijzelf in een komend consistorie tot kardinaal wordt benoemd), komt nu mgr. Achille Silvestrini, een 55-jarige Italiaan, die tot nu toe zijn naaste medewerker was in de „raad voor openbare zaken van de kerk”, of in gangbaarder termen, het „ministerie van Buitenlandse Zaken”. Libanons eerste minister Selim al-Hoss heeft in een langdurige toespraak voor radio-Beiroet gezegd dat de voortdurende Israëlische aanvallen op Libanon chanta ge waren in de afschuwelijkste vorm. „Er is geen sprake van dat geweld en intimida tie Libanon zullen dwingen zijn banden met de gemeenschappelijke Arabische zaak te staken”, aldus Al-Hoss, die verder zei dat de vrede alleen tot stand kan komen bij de uitvoering van de resoluties van de Verenigde Naties, waarin wordt opgeroepen tot het herstellen van het ge zag van de centrale Libanese regering in het gehele land ente nsti- jven I icro- indi- drij- luwe icili- het I aelle i I bij »s op nber npo- Een lichtpuntje voor de ontwikkelings landen was een mededeling van de Japan se regering dat Japan tijdens de conferen tie de toezegging zal doen zijn markt meer open te stellen voor de arme landen. De invoerbelasting op importgoederen uit de armste landen zal worden opgeheven, ter wijl andere ontwikkelingslanden meer zullen mogen uitvoeren naar Japan. De Israëlische regeringsleider heeft te gelijk aangekondigd, dat Israel zonder onderbreking de Palestijnen op Libanees grondgebied zal blijven bestoken „totdat die moordenaarsbende niet meer in staat is ons schade te berokkenen”. Libanon heeft gisteren de Israëlische „uitnodiging” tot het voeren van vredes besprekingen met kracht verworpen en de joodse staat ervan beschuldigd dat die barbaarse agressie bedrijft jegens zijn grondgebied. Israëlische vliegtuigen hebben gisteren nauwelijks een half uur voordat Begin zijn rede uitsprak Palestijnse guerrillaba ses in Libanon aangevallen. Vrede met Libanon gaat voor Begin schijnbaar gep aard aan een permanente oorlog met de PLO. Begin zei gisteren bereid te zijn de Liba nese president Sarkis in Beiroet of op neutraal gebied te ontmoeten. „Tussen beide landen zijn er geen controversiële gebieden”, aldus Begin. Er moeten echter volgens Begin een aantal problemen opgelost worden: in Li banon zijn 200.000 Palestijnse vluchtelin gen, die Libanon niet kan opnemen. Als landen als Syrië, Irak, Saoedi-Arabië en Libië bereid zijn ieder enige tienduizen den vluchtelingen op te nemen, dan kan dit „menselijke probleem” snel opgelost worden en Israel is bereid daar zijn mede werking aan te verlenen. Begin zei het niet, maar is wel van mening, dat in dat geval ook Israel enige tienduizenden vluchtelingen terug kan laten komen. Over Syrië, dat „pacificatie-troepen” in Libanon heeft, zei Begin: „Het Syrische veroveringsleger moet het Libanese grondgebied verlaten en naar Syrië terug keren. In hun optreden schuilt geen spoor tje pacificatie”. Begin zei, het met de Egyptische presi dent Sadat eens te zijn „dat de Syrische interventie in Libanon op een mislukking De Esso Montreal is de eerste tanker die met een volle lading door de Franse marine werd onder schept sinds de instelling van het vaarreglement voor de Bretonse kust. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn vanmorgen 21 functionarissen van het bewind van de sjah geëxecuteerd. De radio zender „De stem van de Islamitische Republiek”, meldde dat onder de te- rechtgestelden onder anderen de voormalige voorzitter van het parle ment, Jaavad Da’Eed, de ex-minister van Voorlichting, Gholam Reza Kian- pour en de voormalige minister van Onderwijs, Reza Amali Teherani, waren. Volgens de radio waren de geëxecuteer den schuldig bevonden aan „oorlog tegen god en corruptie op aarde", een standaardbeschuldiging tegen functiona- van het verder (Van onze redactie buitenland) TORNESS. Honderden betogers houden nog steeds een terrein bezet in Torness bij Loch Ness in Schot- J’land uit protest tegen het plan om daar een gasgekoelde kernreactor te bouwen. Zondag stapelden zo’n 3000 tegenstan ders van kernenergie balen stro op elkaar om over een drie meter hoog hek om het bouwterrein te kunnen klimmen. In de loop van maandag liep het aantal „bezet ters” terug tot een paar honderd. Ze zijn van plan voorlopig op het terrein te blij ven. Een woordvoerder van de onderne ming die de reactor moet bouwen, liet weten dat de betogers voor ruim 56.000 gulden schade hebben aangericht aan het hek, de graafmachines en ander mate riaal. In Edinburgh barricadeerden negen be togers zich in het 61 meter hoge monu ment voor de beroemde Schotse auteur Walter Scott. Zij ontvouwden een span doek waarop stond: „stop Torness”. Na een paar uur werden de demonstranten door de politie verwijderd. Nader, „verdediger” van de Amerikaan se consumenten, heeft gisteren het ontslag geëist van vijf leden van de Amerikaanse commissie voor toezicht op kerncentrales (NRC) en met name van de voorzitter, Hendries. Dit voor de manier waarop zij t de crisissituatie bij het ongeluk met de J centrale in Harrisburg hebben behandeld. Nader maakte zich er kwaad om dat de commissie had geweigerd de bevolking in de omgeving van de defecte kerncentrale te laten evacueren. Hij wees er op dat 12 1 van de 26 Amerikaanse staten waar kern centrales staan, op het moment van het ongeluk niet beschikten over door de NRC goedgekeurde evacuatieplannen. Floyd, werkzaam op de controlekamer van de kerncentrale in Harrisburg, ont hulde dat op 28 maart, tien uur voor het begin van het ongeluk, zich een waterstof- gas-explosie had voorgedaan en dat op dat moment inspecteurs van de NRC aan wezig waren. Floyd verklaarde dit tegeno ver een subcommissie van de regering voor milieu en energie. Een vertegenwoor diger van de NRC, die hierbij aanwezig was, heeft beloofd de bewering te onder zoeken. De Amerikaanse president Carter heeft Tussen de meest ontwikkelde Derde- Wereld-Landen, de olie-exporterende (OPEC-) landen en de armste landen be staan de grootste meningsverschillen, zo verklaarde een Amerikaanse afgevaar digde. Hierdoor is de interesse te veel gespreid en staat het eigenbelang voorop. De rijkere ontwikkelingslanden zoals Mexico, Brazilië, Zuid-Korea en Taiwan willen dat de grootste geïndustrialiseerde landen concessies doen op het gebied van de handel. De landen van de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Lan den, willen het onderwerp van de kosten van energie vermijden, terwijl dit een van de grootste problemen van de ontwikke lingslanden is. De armste landen leggen het accent op de stabilisering van fe grondstoffenprijzen en op vergroting van de ontwikkelingshulp. De benoemingen van Martmez en Ba kis betekenen, behalve een voortzetting van de tot nu toe gevoerde diplomatie (beiden maakten al jaren deel uit van de Vaticaanse ambtenarij), een beduidende verjonging en internationalisering van de ambtelijke top. Martinez was werk zaam in de zielzorg in zijn geboorteland totdat hij in 1956, op signalering van Giovanni Beneli, naar het staatssecreta riaat werd geroepen. Zijn nieuwe benoe ming bereikte hem in Bogota, waar hij werkzaam was als nuntius. In Italië ver wacht men dat hij als „subsituut” op het staatssecretariaat minder aandacht zal besteden aan de binnenlandse toestan den van Italië dan zijn Italiaanse voor gangers plachten te doen. BAHREIN (Reuter). Irak, Indonesië en Oman hebben hun olieprijzen ver- hoogd, zo blijkt uit een artikel in het in J “Nicosia gevestigde Libanese blad Middle East Economie Survey (MEES). De twee r, eerstgenoemde landen zijn lid van de Or ganisatie van de Olie-exporterende lan dden (OPEC). f Irak heeft voor de tweede maal binnen vier dagen zijn olieprijs verhoogd. Op 1 mei werd de olie twintig cent per vat (van ,\,159 liter) duurder en zaterdag nog eens veertig tot vijftig cent. OTTAWA (Reuter). De voorzitter van de 23.000 man sterke postbeambtenbond in Canada is voor drie maanden naar de gevangenis gestuurd omdat hij in oktober een bevel van de regeing een einde te maken aan een landelijke poststaking naast zich had neergelegd. Jean-Claude Parrot kreeg Hooggerechtshof van Ontario achttien maanden voorwaardelijk. Parrot’s bond gaf op 16 oktober het stakingsparool uit, maar beide Huizen van het parlement namen met overtuigen de meerderheid moties aan tegen de sta king die op 19 oktober van kracht werden. Parrot en andere bondsbestuurders raadden hun achterban openlijk aan de uitspraak van de volksvertegenwoordi ging te negeren. Die uitdaging werd bijna een week volgehouden. Israëlische politieagenten pogen inwoners van de stad El Arisi in de Sinaï in toom te houden die uit vreugde over de komst van een Egyptische delegatie samendrommen in een van de staten. De Egyptenaren kwamen om de laatste details te regelen in verband me de overdracht van de stad aan Egypte over twee weken. Op de achtergrond een portret van de Egyptische president Sadat dat door de betogers omhoog werd gehouden jj' Indonesische olie is op 1 mei vijftig cent tot een dollar per vat duurder geworden. Deze verhoging komt neer op een toeslag van 1,25 dollar voor een vat Sumatra light crude en van 1,75 dollar voor een vat olie van betere kwaliteit. Het Arabische sultanaat Oman heeft met terugwerkende kracht tot 1 april zijn olieprijs bepaald op 17,50 dollar per vat. Oman had onafhankelijk van de OPEC op 15 februari zijn olieprijs verhoogd tot 14,96 dollar. De door het MEES gemelde jongste prijsverhoging geeft een toeslag aan van vermoedelijk 2,30 dollar per vat, de hoogste van de olieproducenten rond de Perzische Golf. Het blad wijst erop dat Omaanse olie daardoor aanzienlijk duur der is dan vergelijkbare ruwe olie uit andere Golfstaten. rissen van de sjah. De processen tegen de 21 waren gisteren in het geheim gevoerd. De autoriteiten in Iran zijn inmiddels een grote zuivering begonnen van de „Re volutionaire Comité’s,, die vaak op eigen gezag optreden tegen de bevolking. Som mige leden van die comité’s zullen zich daarvoor moeten verantwoorden voor is lamitische rechtbanken. Zondag werd al een „speciaal korps van bewakers van de revolutie” opgericht om het toenemende terrorisme te bestrijden. Een Engelse maatschappij is er in ge slaagd onlangs elf helikopters, die zij aan de sjah van Iran had geleend, in het ge heim uit Iran naar Engeland over te bren gen. De maatschappij vreesde dat de toe stellen door de nieuwe regering van Iran genationaliseerd zouden worden. Dit meldt de „Daily Express” vandaag. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De ontslagen KLM- accountant Jos de Wit is gisteren voor het eerst verhoord door de Amerikaanse I Beurscommissie, de Securities and Ex change Commission. De SEC stelt een uitgebreid officieel onderzoek in naar het al dan niet correct functioneren van de KLM in de Verenigde Staten. In een besloten zitting werd De Wit ruim vijf uur onder ede verhoord. Een aantal van de KLM-documenten die De Wit in zijn bezit heeft werd geregistreerd. Mor gen en donderdag zal De Wit opnieuw worden verhoord. f De SEC wil onder meer nagaan in hoe verre er door de KLM indertijd geheime betalingen zijn gedaan aan reis- en vracht- agenten. Tevens wil men controleren of de KLM wat betreft haar investeringsbeleid en koersspeculaties in overeenstemming met de in Amerika geldende wettelijke voorschriften heeft gehandeld. Het ziet er naar uit dat veel personen zullen worden gedagvaard. Aangezien de KLM op de beurs van New York staat genoteerd, is de SEC gerechtigd ook KLM-president-directeur Sergio Orlandi- ni in het onderzoek te betrekken. gh is in de /oor- sring st of ze is strij- slijks i i mi- r op iheid 'ijgs- Iking iken.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3