Philips boekt hogere winst in le kwartaal verbetering Fietsers blokkeren gracht Aftopping Ambassadeur Costa Rica ontsnapt Leiding VMF-Stork-concern Ruim twee ton Wimpey hoogst verbaasd over uitblijven reactie voor Springers Stadsgezicht van Haarlem Damiate Pers 'd Dienst plicht beleid is scheefgegroeid” voorzichtig optimistisch Wèl verplicht Medewerker van VARA bedreigd CNV in brief aan Kamercommissie: Koningin opent laboratorium kankeronderzoek TOELICHTING OP JAARVERSLAG IJmuider Courant Geschorste agent weer in dienst d I Wegens documentaire ■K Engelse gegadigde voor Nederhorst Warmoesstraat-affaire n -i 4 E DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 8 M E I 19 7 9 (Van onze redactie binnenland) I '."7 M i Ji! nog niet Maar hij bekijkt wel welke wettelijke maatregelen kun nen worden genomen wan neer het animo voor de vrijwil lige isolatie terugloopt. H DEN HAAG. Staatssecre taris Brokx van Volkshuisves ting wil isolatie voor woningen verplicht stellen. <*w Isolatie woningen I blijft vrijwillig I (Van onze redactie economie) 5 rt- Leden van de ENFB (Echte Nederlandse Fietsers Bond) hebben Ir. Meijer doelde daarbij onder andere f 147,50 De hoofagent die was verbonden aan Bovendien zou door dit ingrijpen de deur op een kier worden gezet voor herha lingen, „ook als die helemaal niet goed uitkomen”, aldus Kok. De FNV is wel bereid om „naar 1980 toe” samen met werkgevers en kabinet vorm te geven aan een nieuw beleid en om te kijken hoe topinkomens beperkt kun nen worden. In een brief aan de Tweede Kamer blijft de FNV bij haar standpunt, dat het door voeren van de korting op de sociale uitke ringen per 1 juli volstrekt onaanvaard baar is. Volgens Kok kan deze korting, in welke vorm dan ook, niet door het kabinet met argumenten worden onderbouwd. Hij zei nogmaals dat de ontwikkeling van de inkomens van actieven en niet-actieven deze ingreep volstrekt niet rechtvaardigt. DEN HAAG (ANP). Het „Stadsge zicht van Haarlem” van Cornells Sprin ger, een doek van 98 cm bij 85 cm, is maandagavond op de veiling bij Van Marie en Bignell in Den Haag verkocht voor 110.000 gulden. Koper is een Neder landse verzamelaar. „Dat zou betekenen dat de uitbreiding van de arbeidsplaatsen in de kwartiare sector - waarin het kabinet veertig tot vijfenveertigduizend banen wil schep pen tot en met mei 1981 - voor zeker een derde geen doorgang kan vinden. Het zou wel triest zijn als een eventueel groepse goïsme bij de trendvolgers dat tot gevolg zou hebben. Het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen is immers het hoofddoel van dit kabinetsbeleid”, aldus De Korte. De ambassade wordt echter, evenals de Franse missie en de kathedraal in de hoofdstad van de Midden-Amerikaanse republiek El Salvador, onverminderd be zet gehouden door linkse tegenstanders van het militaire bewind. De Costaricaanse ambassadeur, Julio Esquivel, deelde op een persconferentie in San José (Costa Rica) mee, dat hij met twee personeelsleden van de ambassade en twee Salvadoraanse schoonmaaksters door een zijdeur wist te ontsnappen, na dat zij het vertrouwen hadden gewonnen van de drie leden van het Volksrevolutio- naire Blok, die de ambassade vrijdag ge wapend met kapmessen en geweren be zetten. Brokx wil isolering wel verplicht stellen bij subsidie voor het verbeteren van wo ningwetwoningen. Verder overweegt hij om de verbeteringsregeling voor particu liere woningen uit te breiden met een extra uitkering voor isolatie. Hij zei dat uit een enquête is gebleken dat de woningbouwcorporaties van plan zijn voor ongeveer zestig procent van het opgegeven aantal te isoleren woningen een beroep te doen op rijksleningen. Uit Indien wettelijke maatregelen nodig zijn, dan moeten deze volgens Brokx ook gelden voor gebieden als vervoer, recrea tie, industrie en elektrische apparaten in de huishouding. De voorzitter van de vanmiddag geïn stalleerde stuurgroep, ir. Hoelen, zei zich zorgen te maken over de isolatie van huur woningen buiten de woningsector. Er moeten nog ongeveer 700.000 bestaande particuliere huurwoningen worden geïso leerd tussen nu en 1990. Het merendeel van de zestigduizend aanvragers voor iso- latiesubsidie in de eerste drie maanden van dit jaar heeft een eigen woning, zo deelde hij mee. dat onderzoek wordt voorts duidelijk dat tot dusver in de grote steden betrekkelijk weinig animo bestaat voor woningisolatie, aldus Hoelen. Hij noemde het verheugend dat staats secretaris Brokx een duidelijk verband legde tussen woningverbetering en isola tie. Tot dusver stonden beide activiteiten los van elkaar. Hij pleitte ervoor ook ge luidsisolatie te koppelen aan woningver betering. Verder zei Hoelen dat de isola tiebedrijven het aantal aanvragen goed kunnen verwerken. Volgens de plannen van de stuurgroep AMSTERDAM (ANP). De 48-jarige Amsterdamse hoofdagent die vorig jaar met vijf collega's terecht heeft gestaan in verband met de corruptie-affaire War- moesstraat, mag zijn werk bij het korps weer hervatten. Welke functie de agent zal krijgen is nog niet bekend. SAN SALVODOR (AP). Vijf gij zelaars, onder wie de ambassadeur van Costa Rica, zijn gisteravond ont snapt uit de Costaricaanse ambassa de in San Salvador. Nationaal Isolatie Programma moeten tot 1990 jaarlijks 200.000 woningen worden geïsoleerd. De verwachting is dat dit aan tal dit jaar ruimschoots wordt gehaald. De isolatie van de tweeëneenhalf miljoen wo ningen levert een totale aardgasbesparing van dertig miljard kubieke meter op. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Konlng Volgens de FNV zou de aftopping een ingreep betekenen in reeds afgesloten CAO’s en bovendien geeft het kabinet volgens de FNV op geen enkele manier aan hoe deze aftopping moet worden ver taald in arbeidsplaatsen. „Het kabinet heeft geen middelen om het geld dat door de aftopping van hogere inkomens in de werkgeverskassen blijft, om te zetten in werk”. Het research-laboratorium, jarenlang gehuisvest in „de stallen van de Sarphati- straat” aldus professor dr. E. H. van der Beugel, voorzitter van de Vereniging het Nederlandse Kanker-Instituut, is nu weer herenigd met het ziekenhuis. Experimen teel onderzoek en behandeling gebeuren weer onder één dak en dat is de grote kracht van het Nederlands Kanker Insti tuut, aldus Van der Beugel. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Het dienstplicht- beleid is scheefgegroeid. De realiteit is dat slechts één op de vier dienst plichtigen in de krijgsmacht wordt ingelijfd, zodat een relatief steeds kleindere groep hiervoor in aanmer king komt. Vooral de groep zoge naamde kansarme jongeren krijgen met dit probleem te maken”. Dit schrijft het CNV in een brief aan de vaste Kamercommissie voor Defensie. Het vakverbond zegt dat veel jongeren die in dienst gaan bij gebrek aan een alterna tief na afloop van hun diensttijd veel kans EINDHOVEN. Philips heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een netto winst behaald van 162 mln tegen 130 mln in dezelfde periode van 1978. De omzet nam met 5 percent toe van 7.215 miljoen tot 7.555 miljoen. In het eerste kwartaal van het vorig jaar steeg de omzet met 3 percent. Per gewoon aandeel van 10 kwam de nettowinst uit op 0,88 tegen 0,69 in de eerste drie maanden van vorig jaar. Het volume van de omzet nam in het eerste kwartaal van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar, met 8 percent toe, aldus de raad van bestuur in een toelichting. Deze stijging is in overeenstemming met de voor het gehele jaar uitgesproken verwachting. De toeneming van het in guldens uitge drukte omzetbedrag, dat beïnvloed werd door wijzigingen van de wisselkoersen, bedroeg 5 percent. Geografisch bezien was de procentuele omzetstijging ten opzichte van het eerste kwartaal van vorig jaar het grootst in Azië, met name in het Midden-Oosten. De omzetstijging in Europa bedroeg 3 per cent. In de Verenigde Staten en Canada lag de stijging op het concerngemiddelde. Het bedrijfsresultaat 503 miljoen tegen 418 miljoen in het eerste kwartaal van vorig jaar nam toe van 5,8 percent tot 6,7 percent van de omzet. De verbete ring van het bedrijfsresultaat deed zich in alle produktsectoren voor met uitzonde ring van de produktsector „Beeld en ge luid voor consumententoepassingen”. De winst na belastingen nam toe van 136 miljoen (1,9 percent van de omzet) in het eerste kwartaal van vorig jaar tot 171 miljoen (2,3 percent van de omzet) in de eerste drie maanden van dit jaar. De stijging van 35 miljoen of 26 percent was voornamelijk toe te schrijven aan het ef fect van de door Philips genomen rationa- liseringsmaatregelen. Het totaal aantal werknemers steeg in het eerste kwartaal van dit jaar met 400 tot 387.200. In Nederland daalde het aantal perso neelsleden per saldo met 100 tot 83.000. op nieuwe technische ontwikkelingen en commerciële initiatieven binnen VMF, die nieuwe markten moeten openleggen. Daarnaast was de onderbezetting in de VMF-bedrijven tegen het eind van het vorig jaar een stuk minder dan in het begin van 1977. Ook nu zijn de fabrieken goed bezet. Met name in de markt voor machines voor de papier-, textiel- en voedingsindus trie is de concurrentiekracht van VMF in de wereld toegenomen. Concrete uitspraken over hoe het VMF dit jaar zal vergaan, wilde het bestuur niet doen. Veel is afhankelijk van de politieke en economische ontwikkeling in de belangrijkste afzetgebieden. Voor die risi co’s werd het afgelopen jaar een voorzie ning van 12,5 miljoen gulden gevormd. Duidelijk werd wel dat het operationeel resultaat dit jaar ook negatief zal zijn. In het jaarverslag schrijft het VMF- bestuur: „Aangezien de wereldeconomie niet alleen door conjuncturele, maar ook door structurele factoren een verminder de groei en daardoor een hoge werkloos heid te zien geeft, is de druk van organisa ties in onze samenleving op bedrijfsleven en overheid om zoveel mogelijk arbeids plaatsen te handhaven zeer groot. Hier door worden snelle herstructureringen zo als die in 1970 nog geëffectueerd konden worden, vrijwel onmogelijk”. (Vervolg van voorpagina) Volgens het Kamerlid De Korte levert de aftopping te weinig arbeidsplaatsen op om de moeite waard te zijn. Hij berekende in Lopik dat zo’n ingreep in de lonen nog geen duizend mensen aan het werk zou helpen. De Kor te zei dat hij het eens is met de FNV, die principieel tegen zo.n ingreep in de vrije loononderhandelingen is. Volgens hem moeten de trendvolgers en hun vertegenwoordigers op hun groeps- verantwoordelijkheid gedrukt worden. Het gaat er volgens hem om dat het kabi net kiest voor de optie van korting van rijkssubsidies ter hoogte van het beoogde ombuigingsbedrag van de trendvolgers. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal De staatssecretaris liet dit vanmiddag weten bij de installatie van de stuurgroep Nationaal Isolatie Programma, welke moet gaan bevorderen dat binnen elf jaar tweeëneenhalf miljoen bestaande wonin gen worden geïsoleerd. Voor de veiling bestond belangstelling, ook vanuit het buitenland en met name vanuit Duitsland. „Huwelijk in het stad huis vanaf Antwerpen” van de Belgische schilder Joseph Lies ging voor 48.000 gul den in Belgische handen over. „Zomerlandschap” van Willem Vester bracht 46.000 gulden op. Dit doek blijft in Nederland. Naar Duitsland ging o.a. „Voornaam gezelschap dames bij kaars licht” van Petrus Kiers, waarvoor 42.000 gulden werd neergeteld. „Storm voor de Franse kust” van Hermanus Koekkoek werd voor 30.000 gulden naar België ver kocht. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Uit de toelich ting die het bestuur van VMF-Stork gaf op het vandaag verschenen jaar verslag was een voorzichtig optimis me te proeven over de toekomstige ontwikkeling van het concern. „We zijn”, zo zei de plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur, ir. A. Meijer, „op de goede weg en we verwachten dat dit jaar te kunnen voortzetten”. hebben werkloos te worden omdat zij dan nog niet hebben gewerkt. Daar komt volgens het CNV nog bij dat deze jongeren geen recht hebben op een WW-uitkering. De bond pleit ervoor de jongeren extra faciliteiten te geven, zoals voorrang bij sollicitatie naar een overheidsfunctie. Staatssecretaris Van Lent heeft gisteren bevestigd dat de mogelijkheid wordt on derzocht een aantal dienstplichtigen die een beroep op de Wet gewetensbezwaar den militaire dienst hebben gedaan bui tengewoon dienstplichtig te verklaren. Van Lent zei dat een dergelijk „generaal pardon” nodig kan zijn omdat als gevolg van de plotselinge stijging van het aantal gewetensbezwaarden vrijwel niet te ver mijden lange wachttijden ontstaan. Volgens Kok is aftopping op zichzelf een goede zaak en een uitgangspunt voor eerlijke inkomensverdeling. De FNV- voorzitter meent echter dat het kabinet vóór 1 januari al de gelegenheid had om in verband hiermee met bepaalde wettelijke voorschriften te komen. „Dat is niet ge beurd”, aldus Kok. „Er zijn nu al een flink aantal CAO’s afgesloten en je moet wel bijzonder zwaarwegende argumenten hebben om daarin in te grijpen”. 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 telijk aan de Nederhorstdirectie gedaan, maar volgens Van Hees heeft Wimpey er verder taal noch teken van gehoord. Een woordvoerder van Economische Zaken zei gisteren dat voor zover bij het ministerie bekend was, het Engelse bouw concern alleen belangstelling had getoond voor overneming van delen van Neder- horst-Bouw. Indien echter Wimpey inder daad voor het hele bedrijf in de markt is, iets wat Van Hees met kracht staande houdt, dan acht hij het zeer wel mogelijk dat er alsnog een verkennend gesprek tussen Wimpey en EZ zal plaatsvinden. De federatie Bouw- en Houtbonden heeft in een brief aan de minister van Economische Zaken laten weten nogal ontevreden te zijn over het „overleg” dat het ministerie met de bonden pleegt over de gang van zaken bij de verkoop van Nederhorst-Bouw. AMSTERDAM (ANP). Koningin Ju liana heeft gisteren het nieuwe Anthonie van Leeuwenhoek research-laboratorium in Amsterdam officieel geopend. De ko- ninging deed dit met de druk op een knop in het aangrenzende Anthonie van Leeu- wenhoek-ziekenhuis waardoor in het la boratorium een lint werd doorgeknipt. Dit was op een intern televisiecircuit te volgen. „De primaire opgave van de onderne mer is te zorgen voor de gezondheid en rentabiliteit en hierdoor de continuïteit van de onderneming, juist ook mede in het belang van de werkgelegenheid. Het handhaven van arbeidsplaatsen is uit nationaal belang ook naar ons oordeel gerechtvaardigd indien op langere ter mijn herstel van winstgevendheid mag worden verwacht of indien de arbeids markt geen mogelijkheid biedt tot het verschaffen van nieuwe werkgelegen heid”. Het afgelopen jaar verminderde het personeel van VMF met 3678 man. Daarin I zaten 2091 werknemers van Stork Werk- spoor Diesel. Dat bedrijf is inmiddels uit het concern gelicht. VMF heeft daar nu een aandeel van ruim 49 procent in. Verder vertrokken er 1587 mensen via natuurlijk verloop, vervroegde pensione ring, terwijl voor 700 van hen werd bemid deld in het vinden van een andere baan. Daarvan zijn er nu nog 80 over. De bemid- delingskosten na 1 november zijn tot een maximum van 7 miljoen voor rekening van de overheid. Van dat bedrag is nu rond de helft gebruikt. De omzet van VMF bedroeg vorig jaar 1738 miljoen gulden, (1977 1530 miljoen). 31 procent daarvan was afkomstig uit Nederland (1977 36 procent). Het operatio neel verlies bedroeg 34 miljoen (1977 59 miljoen). UTRECHT (ANP). Het Engelse bouwconcern G. Wimpey is „hoogst ver baasd” over de wijze waarop het ministe rie van Economische Zaken heeft gehan deld ten aanzien van de interesse die dit concern heeft getoond voor overname van de Nederhorst bouwbedrijven in zijn geheel. Vorige week maakte het ministerie be kend dat zich geen serieuze binnen- of buitenlandse kandidaten voor aankoop van het geheel hadden gemeld en dat nu de „losse verkoop” van de Nederhorstbe- drijven kon beginnen. Volgens adviseur C. van Hees van Wim pey is er bij dit bouwbedrijf echter nooit een reactie binnengekomen op het ver zoek om een oriënterend gesprek over de overneming van de hele Nederhorstbouw- poot. Dit verzoek was eerst mondeling aan de bewindvoerders van Nederhorst en la ter tijdens de officiële inschrijving schrif- (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM/DEN HAAG Een Duits-sprekende man heeft gisterenmid dag de VARA opgebeld en medewerker Lidi Boeken bedreigd. De man zei „dat er iets met Ludi Boeken zou gebeuren” als de VARA de documentaire „Wie ver moordde Georgi Markov?”, donderdag avond gaat uitzenden. Boeken maakte sa men met Michael Cockerell van de BBC een reportage over de Bulgaarse schrijver en vluchteling Georgi Markov, die eind verleden jaar het slachtoffer werd van een mysterieuze moordaanslag. De Bulgaarse ambassadeur in ons land heeft in verband met de film geprotes teerd bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzocht om een ingrijpen van het ministerie, zodat het uitzenden van de film over de zogenaamde „paraplu- moord” wordt voorkomen. De ambassa deur deelde mee dat de lezing in de tv- documentaire op louter leugens berust. Bij het ministerie van Buitenlandse Za ken is men niet ingegaan op het verzoek. De VARA heeft geen contacten gehad met de Bulgaarse ambassade en officieel is er bij die omroep tot op heden dan ook geen verzoek binnengekomen om de uit zending af te gelasten. De VARA heeft dan ook het voornemen de film zoals gepland uit te zenden. het bureau Warmoesstraat, staat op non- actief sinds hij in april vorig jaar werd gearresteerd op verdenking van corrup tie. De Amsterdamse rechtbank sprak hem op 14 juni van dat jaar vrij wegens onvoldoende bewijs, nadat de officier van Justitie drie weken gevangenisstraf tegen hem had geëist. De man was ten laste gelegd dat hij herhaaldelijk geld zou heb ben aangenomen van Chinese gokhuis bazen. De schorsing werd na de vrijspraak niet ongedaan gemaakt omdat er ook een in tern disciplinair onderzoek tegen hem liep. Dat onderzoek heeft echter geen fei ten aan het licht gebracht die een verdere schorsing rechtvaardigen, aldus de politie. het opschrift „Slachtoffer van de Spiegelgracht" Verder droegen zij gisteren de Amsterdamse Spiegelgracht geblokkeerd voor alle verkeer verschillende spandoeken bij zich. De actie was bedoeld om de gracht behalve fietsers. Zij legden een pop met een kruis op straat voorzien van autovrij te krijgen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4