Restanten snelbootbunker tastbare IJmuidenaar viert jubileum Bankgebouw gesloopt ■BON RHdeVilder Meesterkraker sloeg op de vlucht „Volkstuinder in financieel opzicht in de watten gelegd’ herinnering aan Wereldoorlog II ger onder' het zand verborgen lagen. is Ja JU TIJDROVENDE OPRUIMING TEN BEHOEVE VAN NIEUWBOUW PLEIDOOI VOOR KOSTENDEKKEND PACHTTARIEF I I I 4 DINSDAG 8 M E I 19 7 9 (Van een onzer verslaggevers) „Waanzinnig hoog'' Schrappen Kwakkelstein wordt het vernie tigingswerk nu voltooid. Werk nemers van het bedrijf J. Klop per uit Jisp, gespecialiseerd in sloop met behulp van spring stoffen, zijn vorige week begon nen met verwijdering van de bunkergedeelten die sinds 1957 onzichtbaar voor de voorbijgan- Aardbeving VELSEN. Op 15 december 1944 voerden Lancaster van de Britste luchtmacht een laatste vernietigende bomaanval uit op de IJmuidense snelbootbunker aan de Brandweg. In opdracht van het diepvriesbedrijf W. VELSEN-IJMUIDEN 'X' Het sloopkarwei in volle gang Duidelijk zichtbaar zijn de tussenwanden van de insteekhavens vroeger nabij de waterspiegel gelegen Naam: Adres: Plaats: Met donderend geraas stortten balken, brokken steen en raamkozijnen van het te slopen Amro-bankgebouw aan de Kenne- merlaan te IJmuiden maandag omlaag. I I van het gde tan, y er t de i de Telefoon: Opsturen in open enveloppe. Frankeren met 45 ct. hoeverre het volkstuinderslegioen anno 1979 nog tot de sociaal zwakkeren te reke nen is. Hij vond het bedrag dat de gemeen te per tuin moet bijpassen waanzinnig hoog als met andere recreatieve doelen een vergelijking wordt getrokken. De libe raal A. B. J. Koch ging op exact dezelfde toer. Hij zocht een oplossing in het druk ken van de kosten van het voorbereidende werk. Nabij het Wijkeroogpark worden gegadigden op de ellenlange wachtlijst van „Wijkeroog” blijgemaakt met kavelt- jes van elk circa 225 vierkante meter be staande uit vruchtbare maar uiterst moei lijk te bewerken klei. Op zestig centimeter diepte hier en daar nog dieper ligt een laag zavelgrond (mix van zand en klei) die de gemeente met behulp van zwaar mate rieel naar boven wil halen en door de toplaag mengen. Dit maakt de teeltlaag ook met handgereedschap redelijk goed bewerkbaar. De gemeente zorgt verder aan de hand van een inrichtingsplan voor paden en groensingels waardoor de tui nen vlak bij het park Wijkeroog een bo sachtig karakter krijgen. bunkerterrein een nieuw koelhuis van circa 360 vierkante meter neerzetten. De plaatselijke aannemer P. Zwart is daarmee belast. Het aan Klopper uitbe stede „bouwrijp maken” vergt zoveel tijd dat de opleveringsdatum in de loop van september met normale werkuren niet kan worden gehaald. Werk gedu rende de bouwvak en 's avonds moet goedmaken wat Zwart op dit moment al op het werkschema achterloopt. De afgeworpen bommen boorden zich vlak tegen de bunkerwanden enkele tientallen meters diep in het zand. De explosie die door de vertraagde ontste king op deze diepte volgde had het effect van een aardbeving op kleine schaal. De hier en daar meters dikke muren van zwaar gewapend beton werden ontzet. Delen van de hoofdconstructie aan de havenkant begaven het en dakgedeelten kwamen naar beneden. het ken iet 8 ir in in hele itge- rerd sen. ■rso- 10. van t) in tot t) in De was t ef- jna- g in 400 ir A B J KOCH (VVD) aanlegkosten drukken. uele rste t in De per- lada 1de. ioen taal cent >ete- h in nde- ge- 1 het stto- 130 che het uw- ond ier- ier- t is, nde lijk rek n. den van 'gal dat ver van JA, IK WIL MEER WETEN OVER PARAMASTER HET UNIEKE COMPLETE INBRAAK BEVEILIGINGSSYSTEEM BEVEILIGINGSTECHNIEK - ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU TROMPSTRAAT 21 TEL. 02550-11965 - POSTBUS 506, 1970 AM IJMUIDEN Met het blootkomen van de bunkerres- tanten komen voor IJmuidenaren die Wereldoorlog II bewust meemaakten tal van herinneringen boven. De snelboot bunker die tussen 1942 en 1944 operatio neel is geweest, was met andere militaire objekten vlakbij herhaaldelijk doelwit van bombardementsvluchten. De reeks van luchtaanvallen begon op 26 maart 1944. Bommenwerpers van het type Ma rauder met een Amerikaanse en Britse bemanning losten hun bommenlast bo ven de snelbootbasis die de geallieerde activiteiten op zee toen al behoorlijk wat last bezorgde. De snelbootbunker bleek onkwetsbaar voor de afgeworpen „pant- setdoorborende bommen”. Er was geen schade. Meer resultaat had een derde bomaanval op 24 augustus 1944 uitge voerd door Lancasters van de RAF. De Duitse snelbootbasis liep aanzienlijke schade op en leek voorgoed onbruik baar. In november werd door de illegali teit echter alweer de aanwezigheid van vijftien snelboten gemeld. Provisorisch herstel leverde de Duitsers kennelijk geen al te grote problemen op. De mer kwaardige gebeurtenissen rond de Brit se torpedoboot MTB 666. door de Duit sers buitgemaakt in de nacht van 5 ,op 6 juni 1944 staat tussen de vernietigings- pogingen een beetje op zichzelf. Bij het binnenslepen in de Vissershaven ont stond op de motortorpedoboot een ex plosie die half IJmuiden op zijn grond vesten deed schudden. De torpedoboot, na de oorlog betiteld als „spookschip”, werd opgelapt en door de Duitsers triomfantelijk de snelbootbunker inge varen. Een tweede ontploffing met ver- In genoemd jaar verwijderde aanne mer K. Krul uit Heiloo al de boven grondse bunkergedeelten in opdracht van Rijkswaterstaat. Wat daarna aan betonmassa’s onder de oppervlakte in tact bleef is meer dan in eerste instantie werd vermoed. Kwakkelstein wil op het maken voor een geheel nieuw bankge bouw. Momenteel is de Amro-bank geves tigd in een noodgebouwtje aan het Moer- bergplantsoen. Het zal vermoedelijk nog een anderhalf jaar duren eer men terecht kan in het nieuwe pand aan de Kennemer- laan. Ruimten voor munitieopslag, een ke telhuis annex technische werkplaats en een compressorruimte lagen aan de kant van de huidige Strandweg. De aan voer van torpedo’s geschiedde vanuit een bunker iets zuidelijker in het duin via een spoortje dat veilig voor bombar dementen in de breedte de bunker in en uit kon. De afmetingen van het heel lang als onkwetsbaar beschouwde bun kercomplex zijn 143 meter breed en 65 meter diep gerekend vanaf de ingang bij de vroegere haven, die na de oorlog in een andere richting werd verlengd. Met een zwaar betonnen blok beukte een kraan tegen het pand, dat plaats moet Aanleiding voor dat standpunt was een kredietvoorstel dat voor Velsen-Noord uitgifte van 140 perceeltjes tuingrond mo gelijk moet maken aansluitend op het bestaande tuinencomplex van de vereni- gign „Wijkeroog”. Hiervoor is een bedrag van 7,2 ton nodig. Aan kapitaalslasten (rente en afschrijving) drukt jaarlijks te. beginnen over 1980 en bedrag van 117.986 voor het projekt op de gemeente begroting. De inkomsten aan pacht 80 per per ceel over 1980) is voor de gemeente te laag om quitte te spelen. Een tekort van 106.786 blijft over aan te zuiveren uit de algemene middelen. De CDA’er Koopman trapte een open deur in met de vraag in Koch vroeg serieus de grondbewerking uit kostenoverwegingen maar van het programma te schrappen. Vlakbij mijn woning (in het zanderig Santpoort - red.) Voor Kwakkelstein is vele meer tijd gemoeid met verwijdering van de onder grondse betonmassa’s (tot 1.40 meter diepte) dan met de eigenlijke nieuw bouw van een vrij simpele constructie. Uit de constructiedelen die voor het plaatsen van springladingen van de zandlaag zijn ontdaan kan van de snel bootbunker een redelijke goede recon structie worden gemaakt. Het meren deels ondergrondse gevaarte telde tien insteekhavens. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De volkstuinderij biedt een stuk tijdverdrijf voor brede lagen van de bevolking. Het stempeltje van indirecte bijstandsverlening is er wel de finitief vanaf nu ook de hogere inko mensgroepen zich op deze hobby hebben geworpen. Voor de raadsleden W. N. Koopman (CDA) en A. B. J. Koch (VVD) was dit maandag in de commissie finan ciën aanleiding een kostendekkend pachttarief te bepleiten voor de gemeen telijke volkstuinkaveltjes. Het type bom waartegen de snelboot bunker op 15 december ’44 uiteindelijk niet bestand bleek was ontwikkeld door de Brit B. Wallis, dezelfde die het be faamde bombardement op de Duitse Ruhrdamm tot een succes maakte, met bommen naar zijn ontwerp. Voor IJmui den werd gezocht naar een bom met maximaal effect bij afworp van grote hoogte (5400 meter) op kleine doelen. Bij uittesten in juni 1944 op een spoorwegvi- aduct kort na de invasie in Normandie bleek de „doeltreffendheid” van het ruim zes meter lange projektiel (totaal gewicht 5,5 ton) dat 2340 kg springstof bevatte. De type-aanduiding DP (Deep Penetrating) 12000 1b duidt op de enor me kracht waarmee het doel wordt ge troffen. Bij het voor de snelbootbunker fatale bombardement van 15 decmeber 1944 kon een aantal „bijna-treffers” worden genoteerd. De grote omvang vereiste aan de bommenwerpers specia le voorzieningen. De bomluiken vervie len en elk toestel, in dit geval Lancasters, kon slechts één bom vervoeren. De bij naam „Tall Boy” was volledig op zijn plaats voor deze bom die de snelboot bunker aan de Haringhaven uiteindelijk voorgoed wist uit te schakelen. woestend effect deed zich hier op 8 juni voor. Over de oorzaak (een vertraagde springlading dan wel ontsnapte brand stof) bestaat nu nog steeds geen vol strekte duidelijkheid. heb ik doorgewinterde tuinders verrekt enthousiast met diepspitten bezig gezien, verklaarde hij. Zijn naaste buur aan de commissietafel W. N. Koopman (CDA) gaf even vluchtig aan het verschil klei-humus- rijk zand. De kleigrond is ’s winters klef en 's zomers soms bikkelhard. Daar tot op 1 meter de schop inzetten kun je niemand aandoen, verduidelijkte hij fijntjes glim lachend. De amateurtuinders op de nieu we grond in Velsen-Noord beginnen vol gend jaar met het tachtig guldentarief. Dit bedrag moet over 1980 ook gaan gelden voor het bestaande Wijkeroogcomplex (120 tuinen) waarvoor nu nog 60 betaald wordt. Voor alle gemeentelijke volkstui nen in Velsen dus ook het complex van de vereniging IJmond in Santpoort willen B. en W. naar een tarief van 120 wat door geleidelijke stijgingen in 1983 bereikt zal moeten zijn. In goed overleg met bestuurders van „Wijkeroog” en „IJ- mond” is dat overeengekomen. „Wij werk en consequent in de richting van een kos tendekkende bijdrage van tuinderskant”, zo kon commissievoorzitter Th. C. Witte daarom antwoorden. In hoeverre de indi viduele volkstuinder meer kan en wil be talen blijft voor ons een kwestie van gis sen, zo voegde hij daaraan toe. De heer Koch (VVD) trok een vergelijking met het standplaatsentarief voor caravans die Van der Werff (CDA) en ook voorzitter Th. C. Witte niet erg steekhoudend von den. Witte noemde het caravangebeuren Een insigne met briljant, een gouden hor loge en een gratificatie was vrijdagoch tend weggelegd voor de heer T. Schong uit IJmuiden, die in het foodbedrijfskan- toor van Hoogovens zijn veertigjarig ju bileum vierde. De IJmuidenaar was tot midden 1974 werkzaam als motorwacht A bij de electrotechnische dienst sector koudbandwalserijen. De heer Schong startte zijn carrieère als ovenman in wal- serij oost. Van 1954 tot 1964 werkte hij in de vertinnerij om tenslotte als motor wacht, een verantwoordelijke controle- funktie bij de walserijen, zijn loopbaan af te sluiten. De jubileumgeschenken wer den namens de direktie door ir. W. Lui- kings, chef electrotechnische dienst koudwalserijen, uitgereikt. De heer A. van der Plas destijds de direkte chef van de heer Schong, belichtte de funktie van motorwacht en de persoon van de jubila ris. Hij bood via een fraaie handtekenin genlijst namens de afdeling een Polaroid camera aan. Een vroegere collega uit de algemene werkplaats, de heer P. Vliet- stra, verraste het echtpaar Schong met een plant. De jubilaris en zijn vrouw bedankten vervolgens de aanwezigen voor hun belangstelling en hun cadeaus, waarna de gelukwensen volgden. Geen wonder. Daar zorgde de luide sirene van PARAMASTER HET UNIEKE COMPLETE INBRAAK BEVEILIGINGSSYSTEEM wel voor. PARAMASTER het perfecte alarmsysteem met radar en passief infra-rood, beveiligt uw huis en haard, have en goed, winkels, bedrijven, huizen, banken, instellingen, scholen, kantines etc. Op een professionele manier. Met lage installatiekosten. Met alarmappara- tuur, die niet door inbrekers uitgeschakeld kan worden. PARAMASTER biedt de mogelijkheid voor o.a. alarmoverdracht naar politie post - privé of andere centrale. puur recreatief wat van de volkstuinders niet voor de volle honderd percent gezegd kan worden. „Hier spreekt nog steeds het nutsaspect een woordje mee”. De heer Van der Werff zag verschillen in de post onderhoud die bij caravanplaatsen wel en in de volkstuinderij volstrekt geen rol spelen. Daar klaren de pachters de voor komende onderhoudskarweitjes zelf, lichtte hij toe. ir Wat overbleef na het luchtalarm op 25 december 1944 Het bunkerdak letterlijk verpulverd onder het bommengeweld en ook aan het muurwerk aanzienlijke schade. Een snelboot is als een notendopje tegen de kant geworpen De beveiligingsadvi- seurs van De Vilder stellen een compleet beveiligingsplan voor u samen. Op maat. Vol gens richtlijnen van Stichting Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie. Aangepast aan uw specifieke situatie en wensen. Stuur nu de bon in. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5