Velser Bad op maat gesneden r behoud St. Laurentiuskerk Oude bekende"bij Hoogovens BORST als onderkomen Witte Tejater STERK Parochianen strijden voor n ;e t MIES kort ijmondnieuws machinale tafelkleden zuiver wol, nu 149,- bovenstebeste kinderschoenen, 3 verantwoord tot in alle details. ,,Men gaat voorbij aan de emotionele gevoelens 1 PLUSPUNTEN HERHAALD TIJDENS RONDLEIDING Mijnders opent Amerikaans it I 5 4 VELSEN-IJMUIDEN J yy „Niet bouwvallig" SPECIALE AANBIEDING! TAFELLOPERS in verschillende maten weer voorradig „Noodzaak” WONINGINRICHTING PLANETENWEG 38-42 IJmuiden. Tel. 15991 r „Relikwie" (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Naar een nieuwe toekomst.Dat is de titel van een brochure, die het kerkbestuur van de parochie van de St. Laurentiuskerk onder haar parochianen verspreid heeft. Hierin wordt een plan ontvouwd voor een nieuw kerkcentrum, gecombi neerd met de bouw van een zeventigtal woningen. Een plan dat niet door alle parochianen in dank wordt af genomen. Want het voorstel betekent de afbraak van de zeventig jaar oude St. Laurentiuskerk aan de Willemsbeekweg te IJmuiden. En dit gaat een aantal mensen, die aan deze kerk gehecht is, nou net te ver. natuurlijk van EXPERTS VOOR BETER SCHOENWERK IJMUIDEN: Kennemerlaan 95 Lange Nieuwstraat 797 SANTPOORT: Hoofdstraat 152 „Nadelig" A i I ||M*i I Bvi 1 I - I I i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) r -4 I I I I I jft se ■n- De plannen voor een nieuw kerkcen trum komen voor de parochianen zeker niet als een donderslag bij heldere hemel. Vorig jaar, toen het voormalige paters- klooster achter de Laurentius met de grond gelijk gemaakt werd, werden de parochianen al geïnformeerd over de plannen van het kerkbestuur. Deze plan nen komen hier op neer dat een nieuw kerkcentrum wordt gebouwd met her kenningspunten uit de oude kerk (Fati- makapel, toren, inwendige vormgeving) en dat een maximum aantal woningen wordt gebouwd voor bejaarden, invali den en alleenstaanden en een aantal wo ningen ter verhuur of verkoop. Het kerk bestuur denkt dit volgens de brochure op de volgende wijze te realiseren: In de brochure van het kerkbestuur wordt aan een nieuw kerkcentrum de Voorkeur gegeven boven handhaving van het oude kerkgebouw. Aan dit laatste zijn volgens het bestuur de volgende nadelen verbonden: Minder grond komt beschik- beekweg of bij een grote toeloop in de kerk. Ter gelegenheid van de opening begint in het Beverwijkse filiaal op de openings dag een „Amerikaanse week” met tal van attrakties. De nieuwe vestiging aan de Beverwijkse „meubelboulevard” omvat 5000 vierkante meter verkoopruimte. Een leerzaam bezoekje aan het voorma lige Velser Bad aan de Briniostraat voor afgaand aan de vergadering stuurde de discussie die zich rond de beleidsnota ontspon al direct een bepaalde richting uit. Het sinds 1977 als zelfstandige stich ting opererende Witte Tejater geeft bij het punt huisvesting beslist de voorkeur aan het zwembadgebouw. Kees Kuiper van de Kulturele Raad gaf in een toelichting tij dens het zwembadbezoek tegenover de. commissieleden de gebruiksmogelijkhe den aan. Openbare Werken heeft daar over in nauw overleg met het Witte Teja ter vast wat suggesties op papier gezet. Voor toekomstig theatergebruik zou het grote bassin tegen relatief geringe kosten in een theaterzaal omgetoverd kunnen worden. Ruilbeurs. Verzamelaars kunnen zondag 13 mei in het Alleenstaandencen trum aan de Wijkerstraatweg 119 te Vel- sen terecht voor de maandelijkse ruil beurs, georganiseerd door de afdeling Kennemerland van de vereniging „De Verzamelaar”. De beurs is open van 12.00 tot 17.00 uur. Postzegels. De postzegelvereniging „Heemskerk” houdt maandag 11 juni een vergadering in „De Jansheeren”. De agen da vermeldt een bespreking van de statu tenwijziging en het jeugdreglement. Op 21 mei is de veiling. Het badgebouw aan de Briniostraat biedt al deze mogelijkheden. Na verwijde ring van een serie kleedhokjes grenzend aan de zwemzaal ontstaat een prima ruim te voor filmprojectie eventueel te combi neren met workshopactiviteiten. Voor de corbouw dan wel kleedruimten voor ar tiesten kan hier door sloop van een tweede groep badhokjes ruimte worden gescha pen. In de zeer voorlopige schets van Openbare Werken is de foyer met toiletten en garderobe beneden direct bij de entree gedacht. De indeling van het gebouw zou bij een theaterbestemming ongewijzigd kunnen blijven. van srse ven an- •der and den le- lag aat gis ten der ger de op uto nje den De heer Stals zal daar vanwege zijn gezondheid niet bij zijn. Hij hoopt echter dat veel parochianen op deze bijeenkom sten hun kerk zullen verdedigen, want „na bestudering van de brochure moet je constateren dat de zaak, zonder de paro chianen te raadplegen, reeds in kannen en kruiken is, waarbij de emotionele ge voelens van de aan hun kerkgebouw ge hechte parochianen reeds bij voorbaat opzij geschoven zijn. Dat kan toch niet?” BEVERWIJK. De nieuwe meubelgi- gant aan de Parallelweg Mijnders opent het nieuwe gebouwencomplex op zater dag 19 mei voor het publiek. Het is het vierde filiaal van deze onderneming, die ook vestigingen heeft in Leiden, Lisse en Sliedrecht. Tdt aar rer- 18 een af- :ich uit- in ing al- t er ote lor- wil >or- lap weg liet zan ho- :or- mi- org rief ken niet nd- ïer- ho- lijk gen Noodzakelijke aanpassingen daarvoor: een nieuwe vloer boven het diepe badge- deelte en tegen de wanden gordijnen van plafond tot vloer om een redelijke akoes tiek te verkrijgen. In de zuidwand zou hier voor aanvoer van de vaak loodzware en omvangrijke decors een nieuwe doorgang gemaakt kunnen worden. Moeilijk punt is de bevestigingsplaats van de zogenoemde lichtbrug. Het zwembadplafond, hoe soli de ook, is op zo’n extra belasting niet berekend. Op papier een mooi plan, dat volgens de heren J. A. Stals, (kerkmeester van 1956 tot 1968) en R. Gerritsma echter voorbij gaat aan de gevoelens van de aan hun kerkgebouw gehechte parochianen. Het doet de heer Stals en volgens hem onge twijfeld nog veel andere parochianen pijn, als deze zeventig jaar oude kerk, waaraan in 1971 nog een interne verbou wing heeft plaats gevonden, gaat ver dwijnen. „Ik begrijp het niet. Je gaat toch niet zo maar een kerk, die amper acht jaar gele den nog voor veel geld verbouwd is afbre ken? Voor veel mensen is deze kerk is deze kerk een relikiwe, waaraan zij ge hecht zijn. Ongetwijfeld brengt renovatie van de kerk veel kosten met zich mee, maar dit zou niet nodig geweest zijn als men de kerk beter onderhouden had,” aldus de heer Stals. In een brief aan het kerkbestuur van de R.K. Parochies in IJmuiden spreekt <je heer Stals zijn bezorgdheid uit over hét gevoerde beleid van het kerkbestuur. In deze brief schrijft de voormalige penning meester van het kerkbestuur onder meer dat „sinds enkele jaren geleden de moge lijkheid van het opruimen van de Lauren tiuskerk als niet denkbeeldig is aange stipt, de nare indruk in de parochie wortel heeft geschoten, dat men toen al een aan tal jaren bezig was het gebouw bewust niet te onderhouden.” Utrecht” en het „Krab” het schip Een alledaags gezicht: een ertstanker die gelost wordt bij Hoogovens. Het is de „Good Leader”, een bijna zestigduizend brutoregister- ton metende zeereus. Een ou de bekende van Wijsmuller”, onder haar vorige naam „El wood Mead” strandde het schip in de kerstnacht van 1973 op de rotsen van het kanaaleiland Guernsy toen het schip met 123 duizend ton erts op weg was van Aus tralië naar Rotterdam. Bu- De minderbroeders Kapucijnen stellen als beheerder en eigenaar gratis de grond voor het kerkcentrum ter beschikking en willen ook met de prijsbepaling voor de overige grond de totstandkoming van het bouwprojekt te vergemakkelijken. Het bisdom Haarlem verleent een renteloze lening voor de realisatie van het kerkcen trum. Samen met de min of meer vaste gezinsbijdragen van de parochianen wordt getracht de jaarlijkse exploitatiebe groting sluitende te houden. Tot slot wordt geprobeerd door verhuur of ver koop van woningen of andere ruimten mogelijke financiële tekorten van de pa rochie te kunnen dekken. De cleane betegelde zwemzaal aan de Bri niostraat. Aanpassingen voor een toekomstige theaterfunctie hoeven volgens Openbare Werk en niet alteveel in de papieren te lopen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voortbestaan en een logische uitbouw staan of vallen voor het Witte Tejater met een efficiënte centraal gelegen huisvesting. Dit punt en de noodzaak van aanstelling van een full-time stafkracht kregen woensdagavond speciale aandacht in de discussie die aan het agendapunt „beleidsnota Witte Tejater” werden vastgeknoopt in de commissie welzijn. Met een kantoorvertrek in het voormalige PEN-gebouw aan de IJmuidense Kanaalstraat ais vergaderlokaal werd de commissie wei heel direct geconfronteerd met de harde realiteit door het Witte Tejater op een rijtje gezet in de begin dit jaar verschenen beleidsnota. De discussie die in het PEN-centrum aan de beleidsnota van het Witte Tejater werd gewijd ging woensdagavond in hoofdzaak over de verhouding van de theaterstichting met het traditionele thea ter, de wijze van programmering en een aantal inhoudelijke zaken („alternatief bieden voor verdovende amusementsvor- men”). Bij het punt „stafbezetting” werd de noodzaak van een beroepskracht door het bestuurslid Bram de Goede nog eens expliciet gesteld. Een grote betrokkenheid geldt als pluspunt, verder vormen de 35 vrijwilligers achter het theaterwerk toch wel een erg zwakke pijler, zo werd gesteld. Voor meer bestaanszekerheid moet in de richting van beroepskrachten worden ge dacht. Van een nieuwe full-time-kracht wordt als eerste eis gesteld kennis van geluids- en lichttechniek en ook filmpro- jektie. Administratie voeren, concierge- werk en de rol van toneelmeester worden als bijtaken genoemd voor de nieuwe man. Ontspanningsbijeenkomst. De laat ste ontspanningsbijeenkomst van de akti- viteitencommissie van de voetbalvereni ging WB in Velsen-Noord vindt vrijdag avond 11 mei in het paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk plaats. Leden, donateurs, poolleden en leden van de handbalvereniging IJmond kunnen deze avond, die begint om 20.00 uur, klaverjas sen, kienen en deelnemen aan een verlo ting. In het PEN-gebouw is de geringe hoogte van de beschikbare ruimten en ook een tekort aan zitplaatsen op dit moment de grote handicap voor het Witte Tejater. Bram de Goede van de theaterstichting noemde in de latere toelichting op de beleidsnota ook de gezamenlijke huisves ting met onder meer een aquariumvereni- ging en een volièreclub nadelig voor een gezonde ontwikkeling van de theateracti- viteiten in het PEN-gebouw. Het zwem badgebouw biedt een aantrekkelijke op lossing vanwege de centrale ligging dicht bij een aantal scholen. De afmetingen van de voormalige zwemzaal voldoen aan de eisen van eigentijdse theatergroepen waaraan in het huidige onderkomen niet kan worden voldaan. Het uit 1936 daterende Velser Bad ver keert naar het oordeel van Openbare Werken nog in uitstekende staat In tegen stelling tot het Thaliatheater in Oud-IJ- muiden kan heropening als theater tegen relatief geringe kosten geschieden. Een nieuw onderkomen zou volgens het Witte Tejater naast een grote theaterzaal moeten bevatten een filmzaal, een zoge noemde workshopruimte, een foyer met aanverwante voorzieningen, een drietal kleedkamers en verder vertrekken voor administratie en onder meer decorbouw. baar voor woningbouw. Renovatie van het kerkgebouw zou bovendien handen vol geld kosten. Daarbij komt de vraag of bij handhaving van de oude kerk een goede bestemming voor de resterende grond verzekerd zou zijn. De bouw van de woningen zou daarmee wegens de ongun stige ligging volstrekt onzeker worden, zo wordt gesteld. Voor de heer Stals is het kerkgebouw zeker niet bouwvallig. De Laurentiuskerk moet volgens hem van de ondergang ge red worden door middel van een grondige uitwendige renovatie. Hij gelooft dat veel parochianen best bereid zouden zijn een extra bijdrage te leveren om hun kerk aan de Willemsbeekweg te kunnen hand haven. Het kerkbestuur is van plan met de parochianen te praten over de voorgeno men plannen. Dit moet gebeuren op drie avonden, namelijk maandagavond 14 mei, dinsdagavond 15 mei en woensdagavond 16 mei in de Kloosterzaal aan de Willems- sche herstelwerkzaamheden uitgevoerd, waarna het schip werd opgekocht door een Griekse reder die het schip onderbracht in de on der Liberiaanse vlag opere rende maatschappij „Ski- pool Bay Shipping Co. Ltd. Vervolgens werd het schip door bureau Wijsmuller naar de Griekse havenstad Pi raeus versleept, waar het schip volledig gerepareerd werd. Deze reparatie nam op de kop af een jaar in ir De Laurentiuskerk aan de Willembeeksweg die volgens plannen van het kerkbestuur plaats moeten maken voor een nieuw kerkcentrum beslag. Het voornaamste werk bestond uit het herstel van de dubbele bodem van het schip: bij de stranding was die over ongeveer drie kwart van de scheepslengte finaal opgengereten. Medio 1975 kwam het schip weer in de vaart, nu ligt het voor het eerst in haar bestaan erts te lossen bij Hoogovens. Tegenover het kantoor van Wijsmuller. reau Wijsmuller wist het schip na een 95 dagen duren de bergingsoperatie, waarbij onder meer de sleepboten „Willem Barendsz”, „Titi an”, „Cycloop”, Jacob van Heemskerk”, „Utrecht” en „Gelderland” en het ber- gingsvaartuig „Krab” be trokken waren, veilig en wel af te leveren in een van de dokken van de Wilton-Feijenoord werf in Rotterdam. Daar werden vervolgens wat provisori- 's V tril

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5