NPO onder Vandernoot verzuimt lading te geven aan Beethovens Vijfde Frankie Miller crisis te boven, Ted Nugent niet Een Amerikaans requisitoir tegen een mi lieu-vijand ik vaxineren 5^8? a I GRAND PRIX DANHATE 1979 Strijd tegen fluoridering in boekvorm De revolutionairste vooruitgang in tapijt onderhoud! 5 1 u Rockconcerten in Edenhal en Paradiso Wijsheid 12 13 ZATERDAG I 2 M E 1 KUNST 19 7 9 i Dankzij de VAX huishoudstofzuigcr aanvang race: finish race: Op het parkoers van het Spaarnwouderbos wordt gedurende twaalf uur een KOPPELRACE over 12 uur, met vier renners per ploeg gehouden 3 r T Van de VAX droge, gewone stofzuiger maakt u binnen enkele sekonden een nat, diepreinigend tapi jtreinigingsapparaat en een waterzuiger voor plavuizen ete. Deze 3 in I huishoudstofzuiger met 9 wereld- patenten, is op de Huishoudbeurs geïntroduceerd en nog niet overal te koop. Vraag dus snel een demonstratie-folder aan met de dealeradressen voordat u een gewone stofzuiger koopt. REINIGINGSTECHNIEK BV. Anthoniestraat 83,2011 CP Haarlem Telefoon 023-311032-31 1843 HAARLEM. Een grote ovatie vergezeld van bravogeroep, volg de vrijdagavond de veelheid van nadrukkelijke slotaccoorden van Beethovens Vijfde Symfonie. Een zo ongeveer uitverkocht Haar lems Concertgebouw bleek dus in het algemeen buitengewoon inge- 8.30 uur 20.30 uur Een ieder van 15 jaar of ouder, in bezit van een racefiets, kan aan dit unieke evenement meedoen. Uitgesloten zijn echter licentiehouders van de KNWU: beroepsrijders, amateurs, liefhebbers en junioren, nieuwelingen en veteranen. Voor dames staat de race wel open. In één ploeg mogen maximaal 2 clublicentiehouders meerijden. ELK HALF UUR VERPLICHT WISSELEN VAN RENNERS Het inschrijfgeld bedraagt 60.- per ploeg van vier renners. Dit bedrag moet gestort worden op rekening van de penningmeester van EXCELSIOR: Nutsspaarbank Haarlem, nr.: 84.54.03.672. Na ontvangst van de inschrijfgelden ontvangt de ploegleider nadere gegevens. De volgorde van binnenkomst van het inschrijfgeld is bepalend voor de inschrijving. Inschrijfgeld dat te laat wordt overgemaakt wordt teruggestort. De organisatie draagt zorg dat u broodjes ontvangt voor de middaglunch. Overigens zijn op het terrein consumptietenten aanwezig waar u tegen normale prijzen zowel dranken als etenswaren kunt kopen. De inschrijving sluit op 21 mei 1979 Voor alle deelnemers is er een herinneringsvaantje, voor het winnende team de WISSELPRIJS en voor elke renner van deze ploeg een kleinere beker I Op ZATERDAG 26 MEI organiseert Damiate Pers in nauwe samenwerking met de Haarlemse Wielervereniging EXCELSIOR een groot wielerfestijn voor abonnees van Dami ate Pers. De strijd tegen fluoridering van drink water is elders in de wereld nog in volle gang. Hier een beeld van de situatie in Amsterdam in 1972: tappunten voor ge- defluorideerd water. nomen met de uitvoering van de ze beroemde „noodlotssymfo- nie.”, die de eerste avond van de uit drie concerten bestaande Beethovenscyclus van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest tot een einde bracht. F - v (ADVERTENTIE) (foto Hans van Wee!) J DANIEL WAYENBERG: warmbloedige muzikaliteit (ADVERTENTIE) 1. bibliotheek 1 l rf- TED NUGENT: clichés in spel. Op 20 september 1976 publiceerde de Staatscourant een wijziging op artikel 4, derde lid, van het Waterleidingsbesluit. Een droge mededeling, maar hiermee werd een streep gezet onder een meer dan twintig jaar durende heftige strijd en werd fluoridering van leidingwater in Nederland onwettig verklaard. Vanaf dit moment was fluoride weer gewoon dat geworden wat het eigenlijk altijd had moeten blijven: Een door voornamelijk tandartsen voorgeschreven medicijn. Nederland is een koploper geweest in dit gevecht, dat zeker een der meest inte ressante van de naoorlogse tijd mag wor den genoemd. Interessant omdat er geen bloed bij vloeide. Het was een gevecht van pure ideeën. Bovendien een gevecht waar in de schijnbaar zwakke burger het won van die zeer gevaarlijke en machtige com binatie: industrie - bureaucratie - geves tigde wetenschap. bestuderen van alle aspecten van fluoride. Nog- steeds weten slechts weinigen dat fluor in zijn verbindingen (fluoriden gehe ten) een van onze belangrijkste milieuver- vuilers is, die vele beschadigingen van het planten-, dieren- en mensenrijk op zijn geweten heeft. Was het zojuist genoemde boek de har- tekreet van een in de hoek getrapte geleer de, het huidige boek ademt de bezonken wijsheid van de oudere man, die alles nog eens overziet en op rustige manier zijn conclusies trekt. Waldbott heeft, als een der zeldzame pioniers, nog bij zijn leven meegemaakt hoe zijn ontdekkingen in bredere kring aanvaard werden. Toen gebeurde wat eigenlijk iedereen die iets van fluoridering afweet wel ver wacht had: De fluorideringslobby werd tot gehakt gemaakt. Het was een der meest ontstellende nederlagen op weten schappelijk vlak die men zich denken kon en rechter Flaherty wees dan ook het gelijk toe aan de klagende burgers en verbood verdere fluoridering. Voor het eerst kreeg de nog steeds strijdbare Wald bott officieel gelijk. Natuurlijk dient de zaak nu in hoger beroep, maar in principe is hiermee de fluorideringsstrijd over de gehele wereld beslist. Alleen daarom al verdient het boek van Waldbott aanbeve ling, omdat hij de eerste was die alarm sloeg in een tijd dat er een soort fluoride- ringsroes over de wereld kwam. Samenvattend: dat boek is onmisbaar voor iedereen die iets wil weten over de fluoridering en in wijder verband over de geschiedenis van de twintigste eeuw: De strijd van de kleine burger tegen de gigantische staatsmacht. Een macht die zich niet zozeer bewust van leugens be dient maar van iets anders. Dat andere wordt aangegeven in het citaat van Pre sident John Kennedy, waar het boek mee begint: „De grote vijand van de waarheid is zeer vaak niet de leugen deze is opzet telijk, verzonnen en oneerlijk maar de mythe: hardnekkig, indringend en onre alistisch.” dan nog Cat Scat Fever, Just what the Doctor ordered en Weekend Warriors. Als Nugent het minder in de lengte van een optreden zou zoeken, zelf van zingen zou afzien en dus een betere vervanger van de voormalige vocalist Derek St. Holmes kiest, hoeft het nog niet allemaal hopeloos te zijn. Maar daar is nu eenmaal geen sprake van en zo blijft de fantasie beperkt tot het ragfijn uitgeplozen intermezzo in Great White Buffalo. Naar Paradiso dan maar. Een tocht die met gemengde gevoelens wordt onderno men, omdat Frankie Miller de laatste paar jaar nu eenmaal niet schijnt te beseffën dat adel verplicht. Na Full House, een dijk van een plaat waarop de melange van r b, blues en soul zwarte muziek dus het beste tot zijn recht kwam, heeft Miller weinig waardevols meer kunnen laten horen. Elpees als Double Trouble en recentelijk Falling in Love worden name lijk gekenmerkt door commerciële zoete- lijkheden waarin zijn rauwe, door whis key vergeven stemgeluid ten enen male detoneert en die zijn feeling voor stevige muziek weinig recht doen. Maar zie en hoor daar! Gesteund door een geestdriftige en nauwkeurig spelende vijf mans band laat Miller in Paradiso weten zijn identiteitscrisis te boven te zijn. Als een ware grootheid voorziet hij talloze hoogtepunten in zijn omvangrijke reper toire van de juiste vorm en inhoud. When something is wrong with my Baby is een fanatieke blues, de stamper Be good to yourself staat als een huis en zelfs Bob Marley’s Is this Love klinkt acceptabel zonder reggae-basis. Met toegiften als Sto- nes-nummers, Let’s spend the Night toe- gether en Little Qeenie, alsmede het solis tisch gebrachte Drunken Nights in the City laat Frankie Miller weten dat er nog met hem rekening dient te worden ge- hOUden’ JOHN OOMKES FLCORIDATION, THE GREAT DILEM MA, George L. Waldbott M.D. in samenwer king met Albert W. Burgstahler en H. Lewis McKinney. Coronado Press, Lawrence, Kan sas, V.S. 22 gave van het voor de pauze gebrachte Derde Pianoconcert. Daniel Wayenberg was daarin de indrukwekkende solist, die met een vaak zeer fraai begeleidend or kest, steeds overtuigend blijk gaf van zijn warmbloedige muzikaliteit. De Frans-Nederlandse pianist was in alle dynamische schakeringen expressief, zodat hij de toehoorder ook in zo’n bekend concert als dit, met extra boeiende, .per soonlijk gekleurde nuances kon confron teren. De in principe forse aanpak, die juist zoveel ruimte schiep voor het leggen van contrasten als tederheid in de lyrisch- meditatieve episodes, blonk daarbij uit door helderheid in profilering van alle thema’s en motieven. JOHAN VAN KEMPEN In de V.S. is thans een boek verschenen: „Fluoridation, the Great Dilemma”. De schrijver van dit boek is de Amerikaanse allergoloog George L. Waldbott, die voor het tot stand komen van dit boek samen werkt met de professoren Burgstahler en Mc Kinney. Waldbott is het prototype van de medische pionier. Hij publiceerde bij voorbeeld als eerste een geval van een acute dood door penicilline, een zeldzame en voordien onbekende complicatie. Ook was hij de eerste die ontdekte dat roken emfyseem kan veroorzaken, een levensge vaarlijk elasticiteitsverlies van de longen. Het hoe en waarom wordt dan duide lijk gemaakt door o.a. de onderzoekin gen van Dr. Aly Mohamed, een der getui gen in het proces te Pennsylvania, die door middel van zeer verfijnde proeven aantoonde dat fluoride (in de dosering van de leidingwaterfluoridering) een zgn. chromosoomvergif is, met andere woorden dat het de erfelijke eigenschap pen van de cel kan veranderen. En alle experts zijn het er over eens dat een stof die dat kan een kankerverwekker is. Dit is overal zo op het vasteland van West-Europa maar in de V.S., Engeland, Schotland, Australië en Zuid-Afrika duurt de strijd nog onverminderd voort. En dat niet alleen: Op 16 november 1978 eindigde in Pennsylvania een rechtzaak die yijf maanden had geduurd. Een aantal burgers van Allegheny County had ge klaagd dat fluoride slecht voor hun ge zondheid kon zijn en met name bij men sen boven de vijfenveertig statische 5% meer kankersterfte veroorzaakte. (En dit getal was dan nog een minimum). wera* Het gaat dan verder te vertellen hoe men fluoriden bij tandbederf ging ge bruiken. De schrijver houdt zich hier kennelijk in en geeft eerlijk de twee kanten van de argumentatie weer. Toch komt duidelijk tot uiting dat tandberf nooit ontstaat door gebrek aan fluoride, maar dat het een typische beschavings- ziekte is die wordt veroorzaakt door fouten in het hedendaagse dieet. Duide lijk blijkt dat nog geen enkele studie bewezen heeft dat fluor behoort tot de noodzakelijke elementen zoals bijvoor beeld kalk, magnesium, ijzer en fosfor die voor het leven onontbeerlijk zijn. Toen hij bij zijn patiënten vergiftigings verschijnselen ontdekte na het drinken van kunstmatig gefluorideerd water kwam hij in moeilijkheden met de geves tigde orde en schreef hij zijn beroemde „A struggle with Titans”. Later stichtte hij een internationaal genootschap voor het AMSTERDAM. Een drukke muzika le avond in Amsterdam schept vaak ver plichtingen die je niet altijd even glimla chend ondergaat. In de Jaap Edenhal had een als „betonconcert” omschreven ge beuren plaats, waar een drietal formaties uit de hardrocksector op oorverdovende wijze acte de presence gaven, terwijl het Amsterdamse Paradiso het decor vorm de voor de Schotse rhythm and blueszan ger Frankie Miller. Er wordt een hoofdstuk gewijd aan de zo belangrijke opstapeling van fluoriden in andere gedeelten van het lichaam dan tanden en botten, zoals de schildklier en de aorta, en aan de mogelijke gevaren daarvan. Daarna komt het boek terecht op de ontdekkingen van de laatste jaren. Hier doet zich de medeschrijver profes sor Burgstahler van de Universiteit van Kansas gelden. Hij herhaalt op zeer uit gebreide schaal het onderzoek van Ra- paport. Deze onderzoeker stelde dat het aantal mongoloïde geboorten in gefluo rideerde streken verdubbelde. En in een uiterst nauwgezet statistisch onderzoek komt Burgstahler tot de conlcusie dat Rapaport gelijk had. Hij kwam op een iets lager getal uit, maar toch nog altijd op ten minste 150 extra monoloïde kin deren per jaar in de V.S. ten gevolge van de fluoridering. In eerste instantie koersen we aan op de Edenhal, waar het Nederlandse Turbo en het Amerikaans-Engelse gezelschap Me dusa de ongeveer 2000 bezoekers moeten opwarmen voor het pittige hoofdgerecht, dat blijkt te bestaan uit een ellenlang optreden van de woestogende Ameri kaanse gitarist Ted Nugent. Een man die nooit zonder het bovenlijf te ontbloten zijn publiek tegemoet zal treden, niet om extra op te vallen, maar uit macht der gewoonte. Al meer dan vijftien jaar (Am boy Dukes!) geniet „Gonzo” of de „Motor- city Madman”, zoals de uit Detroit afkom stige wildeman wordt genoemd nu een maal een imago als van een Neander thaler. Zijn vaste aanhang wordt ook nu niet teleurgesteld. De mantel dekt de lading, als je op kwalificaties als inzet, nauwkeu rige metaalachtige gitaarversieringen, spektakel, en een luid volume afgaat. Maar daarmee hebben we de positieve aspecten van dit concert wel zo’n beetje gehad. Nugent is in vergelijking tot zijn Nederlandse debuut van september 1976 ook zijn laatste restje inventiviteit kwijt geraakt. Onophoudelijk treden er namelijk cli- ché’s in zijn spel aan het licht. Niet alleen werkt de sustain de verveling in de hand, maar ook het improviseren op bijna bluesachtige schema’s verruimt de moge lijkheden niet echt. Beste nummers zijn WH De fluorideringslobby gooide zijn beste experts in de strijd en liet zelfs professor Kinlen uit Engeland overkómen om te helpen. Als experts voor de'burgers tra den op dr. Waldbott, professor Dean Burk en anderen. Voor de eerste keer moesten fluorideringsexperts hun beweringen waar maken en moesten zij zich onder kruisverhoor staande zien te houden te gen de experts van de klagende burgers. Uitgebreid wordt ingegaan op ziekte beelden die veroorzaakt worden door fluoriden. Niet alleen worden de fascine rende studies van Prof. Jolly tiit de Pun jab vermeld, die zeer ernstige ziekten zag in de streken waar van nature een hoog fluoridegehalte is. Ook worden de bijverschijnselen in de kunstmatig ge fluorideerde gebieden, onder andere aan de hand van eigen gevallen, beschre ven. Voor ons Hollanders is het leuk te horen dat de werkgroep van Nederland se artsen en biologen die de bijverschijn selen onder andere in Amsterdam en omgeving bestudeerden, met waarde ring wordt genoemd. Het boek vertelt verder óver de op komst van fluor als een der belangrijk ste elementen in onze geïndustrialiseer de wereld en over de vele manieren waarop het in de techniek wordt ge bruikt. Het vertelt hoe fluoriden in het milieu terecht komen en hoe zij, aange zien de meeste fluoridezouten bijzonder gemene vergiften zijn, daar uitgebreide ravages aanrichten. We mogen dankbaar zijn dat de nuch tere Hollanders deze mythe tijdig heb ben doorgeprikt. H, C. MOOLENBURGH Het boek begint met een beschouwing over het medische denken. Hoe de ont dekking van bacteriën als ziekteverwek kers en het ontwikkelen van chemothe- rapeutica en antibiotica tegen deze pla gen een golf van optimisme in de medi sche wereld ontketenden, waardoor men ging denken dat voor elke kwaal een pil zou kunnen worden uitgevonden. Het verhaalt dan hoe in deze eeuw een ge heel nieuw ziektepatroon zich over onze aarde heeft uitgebreid, n.I. dat van de ziekten die veroorzaakt worden door mi lieuvervuiling. Vele voorbeelden worden gegeven. Hij legt uit hoe men op vele hedendaagse ziekten niet meer een den ken kan toepassen dat nog opging bij de bestrijding van de grote infectieziekten. In dit verband moeten we dan ook de vondsten van Dean Burk en John Yia- mouyiannis zien die een minimum van 10.000 extra kankersterfgevallen per jaar in de gefluorideerde steden van de V.S. berekenden en ook voor de recht bank bewezen. Deze vondsten worden in het boek uitgebreid behandeld. Wald bott zou zichzelf niet zijn wanneer hij niet ook nog een hartig woordje zou wijden aan de gevestigde belangen die bij de strijd om het drinkwater zo’n grote rol hebben gespeeld. Deze hoofd stukken laten zich lezen als een soort detectiveroman met een bittere nasmaak. Toch kon je niet zeggen dat dirigent André Vandernoot erin slaagde om zijn, juist in het verleden nogal eens waargeno men, duidelijke visie op Beethovens mu ziek ditmaal in de praktijk te laten blij ken. Terwijl hij overigens wel in staat was om speciaal in de opzet van de Egmont-ouverture een enorme innerlijke spanning te leggen, moest de Vijfde Sym fonie het stellen zonder de lading die Vandernoot zo vaak eerder in Beethovens symfonieën heeft gelegd via een bijzonder doordachte opbouw van de climaxen en het aanbrengen van de juiste dynamische tegenstellingen. Een „Vijfde” nu, waarin bovendien de technisch-instrumentale kwaliteiten van het NPO allerminst volle dig door hem konden gemobiliseerd. De intensiteit van het eindapplaus was eerder op zijn plaats geweest na de weer- Daniël Wayenberg indrukwekkend

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13