RAAD VAN BESTUUR VAN OMMEREN: STAND HYPOTHEEKRENTE Jasje tegen nachtvorst bij marechaussee aan Commissie Contracten Ontwikkeling Zeevaart ffv macropak ‘IC*1711818 mei beurs deze week Meer geld bij spaarbanken voor Urenco Bestek ’81 tast sfeer t Ook bezorgdheid rond overleg er nd f21 irt 14 ZATERDAG M E I I 2 19 7 9 De reserves die in ons land liggen, zijn aanzienlijk minder dan de 90 dagen verbruik die het Internationale Energiebu- reau in Parijs voorschrijft. 1 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Het be stuur van Van Ommeren (re derij, tankopslag, agenturen en verzekeringen) vindt dat het hoog tijd wordt dat de Ne derlandse overheid overgaat tot het laten aanleggen van een strategische oliereserve. internationale Verpakkingsbeurs/14 t/m mei 1979/ Jaarbeurscomplex Utrecht/Van 9.30 uur -17.30 uur, zaterdag tot 16.00 uur. 9 v,/ A ECONOMIE (Van onze redactie economie) reserves aanleggen Rentepercentages per 8 mei. Naam Bank: in proc.: eens de indruk dat er helemaal niets is." A.B.N. Amróbank Bouwt. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank Grote terug val Wall Street beheerste de beursweek Tel sn wij (ADVËRTENTIE) DONDERDAG VRIJDAG WOENSDAG DINSDAG MAANDAG L i -T- „Er is nauwelijks achter te komen hoe veel er is,” zo vertelde de raad van bestuur tijdens een toelichting op het gisteren ver schenen jaarverslag. „Wij krijgen wel het jaar beter bezet waren, omdat er meer vraag’ naar opslagruimte kwam. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmeritirïgen: Zoals te verwachten viel, hebben thans de banken die nog geen renteverhoging^ hadden toegepast, de hypotheekrente verhoogd. Publicatie verzorgd door .vereniging eigen huis’ te Amersfoort. De bond is blij met de wijziging in het fiscale beleid wat betreft de rente op spaartegoeden, maar meent toch, dat de huidige vrijstelling tot 200 niet meer is dan een eerste aanzet en bepleit een verhoging van die vrijstel ling tot zeker 1000. In het jaarverslag stelt de Spaar- bankbond vast dat de doelstelling van de spaarbanken, het sparen be- vprderen, inhaakt op de huidige be doelingen van de centrale overheid. variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/.10 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1,5 1,5' 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1.5 1,5 1,25 1.25 1,25 1 1 1,5'2 1,5/2 Nëderlaiidse Zeevaart ingesteld die gaat onderzoeken wat de mogelijkhe den zijn voor een verdere ontwikke ling van deze bedrijfstak. 9,25 9,5 9,0 9,25 9,3 9,5 9,8 9,4 8,9 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,25 9,25 9,0 9,0 9,4 9,2 9,2 9,57 9,84 9,70 9,97 9,38 9,38 9,62 9,58 9,32 9,76 10,21 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,25 9,25 9,0 9,2 9,6 9.2 9,2 9,57 9,84 9,70 9,97 9.38 9,38 9,62 9,58 9,32 10,05 10,50 stam- 04 1 jaar 5 jaar variabel 5‘ jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 9,25 9,5 9,25 9,25 9,3 9,5 9,8 9,4 8,9 Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank errer 4 eige an at i '77 se er tewo zona iodel- ,iesta >odel- echal ans oden ngen n met Alle onze lodel- vanaf neen naar) ivond 48 en 023- nu uw (Ook Tel tamb Het bestuur van Van Ommeren is van mening dat het'bedrijf in een gunstiger positie verkeert dan een jaar geleden. De verbetering zetten zich al in de tweede helft van het afgelopen jaar in. Het verlies in de eerste zés' maanden van 9 miljoen kon tot een kleine winst van 0,9 miljoen worden omgebogen. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden ppgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. lijk 9,76 10,03 9,57 9,84 9,99 10,21 10,54 9,74 9,2 Volgens ir. W. H. Brouwer, voorzitter van de raad van bestuur van Van Omme ren. maakt een deel van de in ons land opgeslagen olie deel uit van de strategi sche reserves van West-Duitsland. Een belangrijk ander deel is bestemd voor de doorvoer. „Het zou natuurlijk zeer onver standig zijn in tijden van crises o,p dié olie beslag te leggen. Dat zal de naam van Rotterdam als grootste oliedoorvoerha- ven van Europa zeer schaden.” Volgens ir. Brouwer heeft de overheid wel de intentie om tot zo’n strategische voorraad te ko men, „maar” zo zei hij, „wij hebben de indruk dat de overheid wacht tot de prij zen van de olie wellicht weer zullen zak ken en of dit gebeurt is nog maar de vraag.” In West-Duitsland hebben ze dat beter bekeken. Daar hebben ze de olie gekocht vóór de laatste prijsstijgingen. Een gevolg daarvan was dat de tankopslagbëdrijven van Van Ommeren in de tweede helft van De teleurstellende resultaten werden vorig jaar voornamélijk veroorzaakt door de slechte conjunctuur in de zeevaart, de gewijzigde omstandigheden in de opslag van olieprodukten en de voortdurende waardedaling van de dollar. Voor het lo pende jaar zijn de vooruitzichten vrij gun stig. Het bestuur is positief in zijn ver wachtingen ten aanzien van het vrachten- peil voor de zeevaart, de opslag én de binnenvaart. De eerste maanden van. het nieuwe jaar laten' opnieuw een verbete- (Door onze redactie economie) Ook deze week bleef Wall Street hoogst onzeker en kon geen hausse- krachten voortbrengen. Amsterdam vol hardde in de kleurloosheid voor de hoofdfondsen en een ongeanimeerde en daardoor verdeelde stemming Voor -de lokale sectoren. De handel had weinig om het lijf. Het enig opzienbarende ele ment in de koersvorming was de mate waarin Wall Street maandag de vorige week vrijdag opgetreden koersdalingen voortzette. Hierdoor ging er in twee da gen 25 punten van het koerspeil af, daar na bleef de beurs rond dit vérlaagde’ niveau hangen. Elke dag beginnend met een verdere daling die tegen, hef slot door koopjesjagers teniet werd gedaan en omgezet in een slotstijging vari enkele punten. Dit laatste is niet onbegrijpelijk, want het huidige koerspeil van Wall Street van rond 830 voor de dertig in de Dow Jones index opgenomen industriële aan delen staat nu even hoog als een jaar geleden. Indien men bedenkt hoe fors in de afgelopen twaalf maanden de win sten zijn gestegen, elk kwartaal met steeds hogere percentages tot een cli max van gemiddeld meer dan 35 procent in het eerste kwartaal van dit jaar lijkt het koerspeil van Wall Street zo op het eerste gezicht erg achtergebleven. En dat is ook wel het geval, maar een beurs kijkt nu eenmaal vooruit en over wat daar staat te gebeuren blijkt Wall Street al geruime tijd erg onzeker te zijn. Bo vendien hebben de dagelijks terugke rende emotionele verhalen over de ben- oster ge VOOI 023- )YALE n van avans ierken llende onze IIP (bij (4 lij- is, tel een ispor- stand- jst en :e en p van iki en Traw- 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post.Spaarbank Centrumbank Westland Utrecht/standaard no-risk (Van onze redactie economie) ENSCHEDE. Volgens voorzitter A. Ros van de Marechausseevereni ging zal de arbeidssfeer binnen de krijgsmacht en dus ook binnen de Koninklijke Marechaussee worden aangetast door bezuinigingen. Ros sprak zijn bezorgdheid over de gevol gen van Bestek ’81 uit op de jaarver gadering van zijn vereniging die in Enschede werd gehouden. AMSTERDAM (ANP). Voor de Nederlandse spaarbanken is 1978 een jaar van gestadige vooruitgang ge weest. Het balanstotaal van de bij de Nederlandse Spaarbankbond aange- Wall Street zette later in de week de koersdalingen dan ook met nieuwe kracht voort. Tot voor kort hielden de vele fors hogere winstcijfers over het eerste kwartaal de stemming er nog in. Maar nu het gros, van die winstcijfers bekend is en het aantal dat dagelijks binnenkomt snel inkrimpt, ziet Wall Street om naar nieuwe stimulansen en die zijn er niet of nauwelijks. Integendeel, geruchten over een op handen zijnde discontoverhogmg, benzi- neschaarste en minister Blumenthals voorspelling dit jaar zeker weer 8,5 tot 9 procent inflatie te verwachten, waren geen basis om er een krachtig beursher stel op te bouwen) In Amsterdam hield ook deze week het dividend- en jaarverslagenseizoen nog onverminderd aan. Talrijk waren nog de jaarcijfers en verwachtingen over ’79 die als gegevens binnenkwamen. Het me rendeel had echter Weinig positieve in-- vloed op de noteringen ook al waretj de berichten vaak niet ongunstig. De hoofd- fondsen bleven ongeanimeerd en het gros van de lokale markt liep overwe gend terug. Zelfs de 25 procent hogere winst van het Philipsconcern in het eerste kwar taal van ’79 werd door een koersreactie beantwoord, nadat het aandeel na het verschijnen van het jaarverslag enkele- weken geleden goed in de markt had gelegen. Ook de gunstige berichten uit de tex tiel konden niet blijvend in winsten wor den omgezet. Nijverdal-Ten Cate viel zelfs terug van 71 op 65 en Blijden- „Alhoéwel het Bestek zich op het totale maatschappelijke gebeuren richt lijkt het er tot dusver op dat alleen de ambtenaren, inclusief de gepensioneerden en de trek kers van sociale uitkeringen, het slachtof fer gaan worden”. Bezorgd toonde hij zich ook over het overleg met de ambtenaren. „Immers de overheid heeft dan toch maar na veel gestoei, mede op basis van zelfstandige vooral ook politieke motieven gebruik gemaakt van haar eenzijdige beslissings bevoegdheid”. Ros voorspelde dat in voorkomende ge vallen in de toekomst de ambtelijke status op zijn grondvesten zal gaan schudden. Hij uitte de wens dat de verenigingen in het meest prille stadium bij besprekingen over personele problematiek worden be trokken. Ook over de identiteit van de krijgs macht toonde Ros zich nogal somber. Hij zei te menen dat door een overgewaar deerde drang tot volledige integratie er een mistige situatie dreigt te ontstaan voor de militaire ambtenaar en wees er met kracht op dat het kenmerken van het militair-zijn dient te worden benadrukt. Gedachten als zou de marechaussee in de toekomst meer in de voetsporen van de Koninklijke Landmacht moeten lopen moesten volgens hem eveneens tot een krachtig verzet leiden. De angst dat de marechaussee te veel in de voetsporen van de landmacht zou moe ten lopen werd evenwel weer tegenge sproken door commandant marechaussee generaal-majoor H. C. de Bruijn. Hij meent dat er in de situatie van de mare chaussee in vergelijking met de situatie in 1969, niets was veranderd. De Bruijn ging uitvoerig in op het hoge aantal sterfgevallen met name onder jon ge marechaussees. Hij merkte op: „Wij zullen ons moeten beraden op maatrege len die speciaal de sterftegevallen onder jonge mensen tegengaan of zeker mini- seren”. Commandant De Bruijn stond ook stil bij andere gebeurtenissen van het afgelo pen jaar. Hij besteedde daarbij ruime aandacht aan de indiensttreding van de eerste vrouwelijke marechaussee waar over hij opmerkte: „De gelijkberechtiging van man en vrouw betekent dat zij dezelf de werkzaamheden zullen moeten ver richten, dus ook de minder aangename. ootste it con- e sor- aspels 7p,rg o Ongetwijfeld zal er verzet komen van sommige brigadecommandanten tegen de plaatsing van vrouwelijke marechaussees in hun brigades, maar op den duur ver wacht ik dat dit weer zal verdwijnen. Er is geen reden om te veronderstellen dat het bij de marechaussee anders zal gaan dan bij andere korpsen. Ik ben er zelfs van overtuigd dat de vrouw in de marechaus see over enkele jaren een normaal ver schijnsel zal zijn. Wel is een goede begelei ding van vrouwelijke marechaussees noodzakelijk”. Ten aanzien van. de besprekingen over een regeling,voor de overgang vanmare- chaussees naar .de civiele politie jygrcjL opgemerktdat in deze zaak nog geen beslissend stadium is bereikt. Wel achtte De Bruijn het noodzakelijk dat het militai re karakter van de opleiding van mare chaussee gehandhaafd blijft. Over het sturen van marechaussees naar Libanon deelde de commandant mee dat bij het aflossen hetzelfde principe zal worden gehanteerd als destijds bij het zenden van de eerste marechaussees, na melijk dat deze op basis van vrijwilligheid naar Libanon zullen gaan. Wel voegde hij er aan toe dat wanneer er een te gering aanbod van vrijwilligers zou zijn, hij ge dwongen zou zijn tot het aanwijzen van niet-vrijwilligers. Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: met Gem.gar. zonder Gem. gar Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 9,76 10,03 10,12 9.84 9,99 10,21 10,54 9,74 9,2 srcury. C 36. Zeil- Trai- ijboot e faci- apara- De commissie zal de resultaten van dit" onderzoek vertalen in concrete adviezen mét betrekking tot het door de bedrijfstak en de overheid te voeren beleid. Voorzitter K. Fibbe sprak namens de commissie dé~ verwachting uit over een jaar klaar te zijn./ met het onderzoek. Het initiatief om deze commissie samen te stellen is afkomstig van de in de KNRV verenigde werkgevers, zowel bonden als overheid zijn er niet actief bij betrokken. Zij*zijn er wel van op de hoogte gesteld en hebben volgens voorzitter Fibbe beiden positief gereageerd op dit initiatief. Zowel de werkgevers uit de grote als de kleine' handelsvaart doen mee aan dit onderzoék,-' behalve Fibbe hebben in de commissie, verder nog zitting dr. W. F. Duisenberg (directeur RABO-bank) en prof. dr. S. E. de Jong (hoogleraar economie), de scheép- vaartdeskundigen J. Groenendijk, drs. W Westra en dr. G. H. Bast en tenslotte drs. J. M. Timmermans als waarnemer vanwege de minister van Verkeer en Waterstaat. De commissie is niet ingesteld om een geforceerde afslanking of sanering in te leiden. Weliswaar is er al jaren sprake van een geweldige overcapaciteit van de we- reldvloot en zijn veel schepen opgelegd maar de Nederlandse reders hebben daar weinig last van. Bij die opgelegde vloot zijn maar enkele Nederlandse schepen en de' Nederlandse scheepvaartondernemin- gen kampen in het algemeen niet met een liquiditeitstekort. Het onderzoek is meer gericht op de maatregelen die overheid en bedrijfstak moeten nemen om de Nederlandse positie in de Zeescheepvaart zeker te stellen en indien mogelijk te versterken. Het rap port van de commissie zal dan ook tweele dig, zijn; enerzijds zal het algemeen belang doorgelicht worden terwijl ook de speci fieke problemen van de diverse deelgebie den in aparte rapporten belicht zullen worden. De commissie zal ook voortborduren op de resultaten die de commissies Oyevaar en Vier sen hebben gepubliceerd. Met na me de mogelijkheid van vervangende nieuwbouw werd aangestipt omdat daar- mëe niet alleen de scheepvaart maar ook de scheepsbouw geholpen is. De gedachr™ ten gaan vooral uit naar de mogelijkheid* om, twee oude schepen te vervangen door ééïi nieuwe. Ook zal opnieuw gekeken worden naar de mogelijkheden om de effectieve belastingdruk voor de zeevaart in Nederland terug te brengen tot het niyeau van de concurrentie. Als richtpunt is daarvoor gekozen de belastingdruk op de Nederlandse Antillen. Vorig jaar werden enkele verouderde schepen vervangen door modernere. Drie bulkcarriërs werden1 vim een" Zweedse werf gekocht tegen een aantrekkelijke prijs, en dat betekende dan ven bedrag van ongeveer 12 miljoen dollar per stuk, terwijl de kostprijs 25 miljoen dollar be droeg. Het derde schip zal midden dit jaar worden opgeleverd. Dit jaar zal Van Om meren nog zo'n 100) miljoen gulden inves teren. Naast de laatste bulkcarrier uit Zweden zullen nog vier tankers worden besteld: een van 3000 ton, een van 5000 ton en twee van tussen de 5000 en de 25.000 ton. Van Ommeren zoekt verder naar moge lijkheden om joint-ventures aan te gaan met ontwikkelingslanden. Volgens het be stuur kunnen (je kennis uit onze regio’s en de scheepvaartaspiraties van de Derde Wereld tot een vruchtbare en doeltreffen de samenwerking leiden. ring zien ten opzichte van de;tweede helft van vorig jaar. zineschaarstein Calif ornië op de gemid delde Amerikaan een onrustige uitwer- king die zich qok naar de beurshandel verplaatst. Maarde grootste onzeker heid is' toch, de vraag hoe het met de rente, zal gaan. 'De eerder dit jaar opgetreden tendens tot lichte rentedaling is reeds geruime tijd geleden opg'evolgd door een periode met betrekkelijke stabiliteit terwijl zich nu weer een neiging heeft voorgedaan tot het innemen van het eerder dit jaar geldende hogere niveau van bijna 12 procent. Dit laatste houdt evenwel voor vele kleinere banken of voor kleinere kredieten rentepercentages in van rond 15 procent. Nog hogere rente zou de economie kunnen bedreigen wat Wall Street wel en niet wil. Slinkende econo mische bedrijvigheid betekent welis waar een vermindering van de inflatie waar al lang om wordt geroepen, maar ook slinkende bedrijfswinsten en dat is niet bevorderlijk voor het beursmoreel. Daarom verkeert de Amerikaanse effec tenbeurs al geruime tijd in grote onze kerheid en weet men niet welke kant het uit moet. floten spaarbanken steeg vorig! jaar vaji ruim f 18 rmljard tot ruim, ƒ,20.;,, miljard, „r n- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG., De Koninklijke Ne derlandse Reder9Vfereniging (KNRV) - iheeft een-Gom missie Ontwikkeling 8 ktz,z4 zm-t V— zl n r-i rl z4.z'. MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG LONDEN (Reuter). Het Britse, Duitse en Nederlandse consortium Urenco heeft met elektriciteitsmaatschappijen in Groot-Brittannië en West-Duitsland con tracten gesloten voor de verrijking van uranium tot splijtstof voor kerncentrales, zo heeft de Britse tak van Urenco donder dag meegedeeld. Er is in totaal 400 mil joen pond sterling (ruim zestienhonderd gulden) mee gemoeid. De contracten heb ben een looptijd van tien jaar en gaan in 1982 in. De opdrachtgevers zijn de Britse Cen tral Eelectricity Generating Board, Ba- denwerk AG-Energieversorgung Schwa- ben AG, Rheinisch-Westfaelische Elektri- zitaetswerk AG en Preussische Elektrizi- taetswerk AG. In totaal moet 7300 ton scheidingsarbeid worden verricht. Voor de druiventeelt in Zwitserland is het voor de tijd van het jaar zo abnormaal koud, dat de wi/nboeren de ranken moeten beschermen tegen nachtvorst om ernstige schade te voorkomen Vroeger deed men dat door het aanleggen van verwarming of de zaak met stro af te dekken. Maar ook in deze eeuwenoude branche gaat men met zijn tijd mee. Nu gebruikt men kunststof dekjes om de ranken voor vorstschade te behoeden stem, vorige week door een goed verslag na vele verliesjaren.opgelopen tot 670, viel nu terug tot 630. En daar waar regelrecht over een lagere winst voor 1979 werd gesproken was het natuurlijk helemaal mis. Zo moest de Telegraaf terug van ƒ119 op ƒ105 waarna zich weer enig herstel voordeed. Wijers, die op geruchten over fusieplannen met Vroom en Dreesmann vorige week tot 52 was opgelopen zakte door het slech te jaarverslag tot 47 terug. Van gelder Papier daalde door slechte verwachtin gen van 40 op 38. Een tegenvallend verslag was voor No rit de aanleiding van 98 op 88 terug te vallen. En voor Bouwstoffen Braat van ƒ230 op ƒ215. Van der Giessen-De Noord verloor 15 na het herstel van de vorige week, en Hollandia^Kloos moest 10 terug, daarentegen kon Van Omme ren oplopen van 184 tot 192 en HVA door nieuwe geruchten over fusiebe- sprekingen met Volker van 50 op bijna 60. Arnhemse Scheepsbouw werd bo ven de f 1000 erg onrustig en begon zwaar rond dit niveau te fluctueren. ADM echter liep van 174 door naar 190. Na enige dagen van onbewegelijke koersen begon de obligatiemarkt de koersdalingen wederom te hervatten en donkere wolken begonnen zich dan ook samen te pakken boven de 8,75 procent lening van de Gasunie waarop vrijdag voor 100 procent een inschrijving open stond. De afgifte van de 9 procent pand brieven tegen 100 procent bleef dan ook de gehele week gehandhaafd. O verheid moet olie

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15