PIET VET IS KANS OP TITEL KWIJT Boskov naar Real Madrid 1 Stöve haalt halve finales Bekercompetitie zaterdagvoetbal wordt stopgezet Canada blijft ongeslagen oo Vier leidsters in kampioenschap damesschaken ROEMEENSE NADIA COMANECI HAALT TWEEDE KAMPIOENSCHAP WK basketbal WK met 24 teams E Systeem aan banden k - ZATERDAG I 2 M E I 16 19 7 9 SPORT door Jan Blijboom I I R/ lN lij- rdt ris uto dat 373-357 306-282 326-338 267-263 240-253 279-343 I Rusland verliest prestigestrijd in E.K. turnen ft De nieuwe Europese turnkampioene Nadia Comaneci VERJONGINGSKUUR VAN ARGENTIJNS VOETBALTEAM I Het 5. Melita Ruhn (Roe.) Boskov: andere ploeg Zoetemelk: last van hitte iken i in rer- De gedetailleerde gegevens van de eer ste vijf dames in de vierkamp zijn (achter eenvolgens paardsprong, brug ongelijk, balk, vrije oefening en totaal): Het glorieuze begin van Nadia Comane ci bestond uit een ijzersterke vrije oefe ning die zó uitgebalanceerd, beheerst en vol vaart werd uitgevoerd, dat de jury er een waardering van 9.75 voor over had. Een nadeel van Elena Muchina was, dat ze onmiddellijk na dit Roemeense „binnen- komertje”, moest bewijzen niet voor haar grote rivale onder te doen. Om dit te bewerkstelligen, rustte op haar de ver plichting risico’s in te bouwen, die ze niet al te best verwerkte. Een dubbele salto met anderhalve schroef kwam er onvol doende zorgvuldig uit, waarna ze tot haar grote schrik ook nog buiten de mat sprong. Weliswaar waardeerde de jury ditmaal te hoog met 9.65, maar de morele tik had de Russin al te pakken. En een soortgelijke ontwikkeling ont stond bij het paardspringen, toen Nadia Comaneci feilloos een salto met halve schroef afleverde (9.90). Vanaf dat mo ment kon er voor Nadia Comaneci niets meer misgaan, mede omdat haar ploegge note Emilia Eberle met een verbluffend gemak de verdere aftakeling van de Rus sische equipe voor haar rekening nam. Marijke Aamoutse Ingrid Bolleboom Monique Bolleboom Temidden van dit geweld hielden de Nederlandse dames zich, overeenkomstig de verwachtingen, staande: geen uit schieters en ook geen tegenvallers. Mede dank zij een goede wedstrijdmentaliteit kreeg de kittige Marijke Aarnoutse haar beloning met een 30e plaats; zeker een verdienstelijk resultaat temidden van 58 deelneemsters. KOPENHAGEN. Wat er ook op de achtergrond mag hebben gespeeld (de ju- ryverwikkelingen rond het Europese ti- teltoernooi 1977 in Praag, of die van de wereldkampioenschappen vorig jaar in Straatsburg), de Roemeense turn-equipe heeft in de Brondby-Hallen op overduide lijke wijze sportieve wraak genomen op de Russische ploeg. Niet alleen prolon geerde de onweerstaanbare Nadia Coma neci voor de tweede maal haar Europese titel, wat een record betekent, maar ook haar landgenote Emilia Eberle eiste met succes haar aandeel op in de Oosteurope- se turnhegemonie met een tweede plaats, vóór de wereldkampioene Elene Muchi na, die achter haar landgenote Natalia Shaposhnikova slechts vierde werd. Voor haar sprong noteerde ze 9.20, de brug-ongelijk leverde dank zij de nodige „brutaliteit” een zelfde waardering op, terwijl de vrije oefening na vrij lang jury beraad op een 9.00 bleef steken. Een val Het duo won met gemak (6-1 6-1) van de Australische Lesley Hunt en de Ameri kaanse Sharon Walsh. BUENOS AIRES. Met een sterk gewijzigde selectie zal technisch direc teur Cesar Luis Menotti woensdag 16 mei naar Europa vertrekken voor een toernee van het Argentijnse elftal. Na de uittocht van een groot aantal promi nenten, zoals Kempes, Ardiles, Taranti- ni en Bertoni, die voor het Europese voetbal en geld hebben gekozen, heeft Menotti zijn selectie danig verjongd. Voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1982 in Spanje rekent hij op een ploeg waarin naast grote ervaring veel jeugdig talent aanwezig is. Het bestuur van de Engelse league wil het uitlenen van voetballers aan ban den leggen. Als het bestuursvoorstel op 1 juni door de jaarvergadering wordt aanvaard, zal een club per seizoen niet meer dan twee spelers mogen uitlenen. Het „loan-system” werd indertijd opge zet om de eigen kweek van eerste divi- sieclubs de gelegenheid te geven erva ring op te doen in de lagere divisies. Maar een speler als Bruce Rioch, die voor Schotland uitkwam in de eindron den van het wereldkampioenschap „kan nauwelijks bij die categorie worden in- Britse gaat. ZEIST. De commissie zaterdagama- teurvoetbal heeft vrijdagavond tijdens een vergadering in Zeist besloten dat de bekercompetitie 1978/1979 niet voortge zet zal worden. In het volgend seizoen (1978/’8O) wordt het bekertoernooi op nieuw gestart vanaf de eerste ronde. Tot nu toe waren er pas twee rondes afge werkt en moesten nog zes rondes worden gespeeld. 8. 9. 10. 11 12. 4 3 4 3 4 5 4 5 4 4 5 3 3 2 1 0 4 3 2 1 1 0 1 1 3 3 3 5 7 6 6 4 4 9 7 7 5 5 5 jen ag in MADRID (AFP/ANP) Vujadin Bos kov, de oud-trainer van FC Den Haag en Feyenoord, die momenteel nog bij Zara goza in dienst is, gaat met ingang van het volgend seizoen Real Madrid trai nen, meldt het Spaanse sportblad „AS”. Voordat Boskov naar Nederland kwam was hij ondermeer bondscoach van het Joegoslavische nationale elftal. 3. 4. 5. 6. 7. 1 0 2 2 4 i vij ds- an- ïls- dit jen n 9 17, lan AC Het algemeen klassement: I. Giuseppe Saron- ni (It) 13 uur, 35 minuten en 5 seconden; 2. Silvano Contini (It) op 10 seconden; 3. Stefan Mutter (Zwit) op 12 seconden; 4. Ronald de Witte (Bel) op 16 seconden; 5. Ludo Peeters (Bel) op 18 seconden; 6. Henk Lubberding (Ned) op 20 se conden; 7. Michel Laurent (Fr) op 23 seconden; 8. Sven-Ake Nilsson (Zw) op 26 seconden; 9. Gianbattista Baronchelli (It) op 28 seconden; 10. Claudio Bortolotto (It) op 32 seconden. OSS. De nationale libretitel verhuist van eigenaar. Dit kan gevoegelijk als stelling worden aangenomen na de par tijen voor de derde ronde van dit biljart- toemooi, dat in Oss wordt gespeeld. Ti telverdediger Piet Vet uit Berkhout leed namelijk zijn derde achtereenvolgende nederlaag en is nu kansloos voor het kampioenschap. De ploeg heeft inmiddels een drietal oefenwedstrijden gespeeld tegen een se lectie uit Cordoba, het Bulgaarse elftal en een selectie van Mendoza. De nieuwe keus van de Argentijn heeft in deze ontmoetingen een uitstekende indruk achtergelaten. Als doelman blijft Matildo Fillol de eerste keuze van Menotti. Van de verde digers werden Olguin en Passarella ge handhaafd. Nieuw zijn de jonge Simon en Garcia. Op het middenveld staan naast Gallego Barbas en Maradona. De routine overheerst sterk in de aanval waar de gevaarlijke Luque zich ge steund weet door Houseman en Ortiz. Het is echter lang niet uitgesloten dat de laatste plaats zal moeten maken voor de talentvolle vleugelspeler van Boca Juni ors Perotti. De stijl van de ploeg wijkt amper af van de formatie die Nederland in Bue nos Aires van de wereldtitel afhield. Het speltype wordt gekenmerkt door fysieke kracht, snelheid en aanvallend voetbal. De spelers van het nieuwe team van Menotti hebben nog maar weinig gele genheid gehad op elkaar in te spelen. De clubs zijn volop gewikkeld in de strijd om de nationale titel en voelen er weinig voor hun spelers af te staan voor oefen wedstrijden. Argentinië begint zijn trip op 22 mei in Bern. Dan is Nederland tegenstander in de „revanche van de finale om de we reldtitel”. Op 26 mei wordt in Rome tegen Italië gespeeld, drie dagen later in Dublin tegen Ierland en op 2 juni in Glasgow tegen Schotland. Daarna vliegt de Argentijnse ploeg naar New York. Hier is Cosmos op 6 juni tegenstander van de elf van Menotti. Op deze eerste dag van het toernooi om het Europese kampioenschap vandaag ontbrandt de strijd om de titels per onder deel tussen de beste acht is het in de gelederen van de jury opmerkelijk rustig geweest. Hoewel nu en dan het geduld van sommige deelneemsters even op de proef werd gesteld omdat de onderlinge ver schillen vergroot waren, verder viel over de bereikte compromissen geen wanklank te horen. En zo daar vandaag geen veran dering in mocht komen er is geen enke le aanwijzing dat problemen zouden kun nen ontstaan dan kan nu al van een geslaagd titeltoernooi worden gesproken. Voor de Russische ploeg was er geen enkele aanleiding de schuld van de te leurstellende afloop in andermans schoe nen te schuiven, omdat de na Straatsburg zo sterk teruggekomen Nadia Comaneci nu eenmaal een ongenaakbare vorm de monstreerde. De uitslag: 1. Havik (Ned) de 198 kilometer in 4 uur, 47 minuten en 3 seconden (met tijdvergoe- ding 4.46,58); 2. Legeay (Fra) z.t. (4.47,00); 3. Raas (Ned) z.t. (4.47,02); 4. Demeyer (Bel) z.t.; 5. Wil lems (Bel) z.t.; 6. Van Vliet (Ned) z.t.; 7. Vanden- brouck (Bel) z.tzm.; 8. Bertin (Fra) z.t.; 9. Rosiers (el) z.t.; 10. Verschure (Bel) z.t.; 15. Kuiper (Ned) z.t.; 51. Aad van den Hoek, 4 uur 50 minuten en 4 seconden. Fedor den Hertog verscheen niet meer aan de start van deze jdjde etappe en 373-258 198-143 196-291 - 175-214 200-286 ROME. Betty Stöve en haar Australi sche partner Wendy Turnbull hebben zich vrijdag in Rome geplaatst voor de halve finales damesdubbelspel van het tennistoernooi om de open Italiaanse titels. De finalewedstrijd van het voetbaltoer nooi om de KNVB-beker tussen Ajax en FC Twente, die dinsdagavond in het Feyenoordstadion te Rotterdam wordt ge speeld, staat onder leiding van de Haagse arbiter G. Jonker. Het betekent tevens zijn afscheidswedstrijd als scheidsrech ter. Grensrechters zijn N. v.d. Heijden uit Rotterdam en G. J. Wissing uit Breeden- broek. Het duel begint om 20.00 uur. De supportersvereniging van PEC Zwolle heeft de busreis naar Deventer, die was gepland voor zaterdagavond afge zegd. Een aantal anonieme telefoontjes van, naar werd gezegd, Go Ahead Eagles- fans, had de indruk gewekt dat de Zwolle naren bij hun bezoek aan de koekstad „in elkaar geramd” zouden worden. Vet moest in vijf beurten capituleren tegen de Nijmegenaar Bongers. De Noordhollander had na de derde beurt even uitzicht op winst, toen hij leidde met 177-52. Een dergelijke voorsprong zegt bij het libre, waar een serie van 500 carambo- les al lang geen zeldzaamheid meer is, echter weinig. Dat bewees Bongers, die in de vierde beurt met een reeks van 418 wegliep. In de vijfde beurt maakte de oostelijke speler de partij uit. tijdens de koers heeft Piet van Katwijk opge geven. AVILA (AFP/ANP). Met nog twee dagen koersen voor de boeg kan Joop Zoetemelk de overwinning in de ronde van Spanje bijna niet meer ontgaan. In het algemeen klassement heeft Zoete melk een voorsprong van ruim twee mi nuten op zijn grootste concurrent, de Spanjaard Francisco Galdos. Martin Havik heeft de derde etappe van de vijfdaagse van Duinkerken ge wonnen. De rit ging over 198 kilometer van St. QGuentin naar St-Amand les Eaux. De Belg Mare Demeyer behpeld de leiding in de algemene regangschikking. Martin Havik legde de 198 kilometer af in 4 uur, 47 minuten en 3 seconden. Tweede werd de fransman Legeay en derde Jan Raas. Het algemeenklassement na de derde etappe is: 1. Demeyer (Bel), 15 uur 9 minuten en 31 seconden; 2. Legay (Fr), op 6 seconden; 3. Wil lems (Bel) op 7 seconden; 4. Raas (Ned) op 8 seconden; 5. Van Vliet (ed) op 10 seconden; 11. Priem (Fed); 15. Kuiper (Ned). De uitslag van de zeventiende etappe: 1. Fran cisco Albelda (Sp), de 204 km in 6 uur, 18 minuten en 49 seconden; 2. Fons de Wolf (Bel) op 1.17; 3. Jose Suarez Cueva (Sp); 4 Michel Pollen tier (Bel); 5. Rene Dillen (Bel); 6. Herman Beys- sens (Bel); 7. Christian Seznec (Fr); 8. Pedro Torres (Sp); 9. Joop Zoetemelk (Ned); 10. Adrie van Houwelingen (Ned); 11. Lucien van Impe (Bel); 12. Julian Andiano (Sp); 13. Hubert Mathis (Fr); 14. Custodio Mazuela (Sp); 15. Jan van Houwelingen (Ned), allen in dezelfde tijd als Fons de Wolf. 63. Frits Pirard (Ned) 6 uur, 28 minuten en 11 seconden; 67. Cees Bal (Ned) z.t. Na de zeventiende etappe is het algemeen klas sement: 1. Joop Zoetemelk (Ned), 85 uur, 31 minuten en 56 seconden; 2. Francisco Galdo (Spa) op 2.34; 3. Michel Pollentier (Bel) op 3.21; 4. Manuel Esparza (Sp) op 3.22; 5. Faustino Rupe- rez (Sp) op 5.51; 6. Lucien van Impe (Bel) op 6.30; 7. Pedro Torres (Sp) op 6.49; 8. Felipe Yanez (spsp) op 7.41; 9. Christian Seznec (Fr) op 8.08; 10. Fons de Wolf (Bel) op 9.51; 11. Jklian Andia no (Sp) op 10.52; 12. Vicente Lopez Carril (Qp) op 11.12; 13. Raymond Martin (Fr) op 11.51; 14. Alberto Fernandez (Sp) op 12.05; 15. Miquel Maria Lasa (Sp) op 12.23; 40 Adrie van Houwe lingen op 48.50; 50. Cees Bal op 52.51; 52. Frits Pirard op 57.53; 55. Jan van Houwelingen op 1 uur, 1 minuut en 9 seconden. I De zeventiende etappe, die van Vallado lid naar Avila ging, over een afstand van 204 kilometer, heeft weinig spectaculairs te zien gegeven. De coureurs hadden meer moeite met de hitte dan met de afstanden, de drie cols van de derde categorie die genomen moesten worden. Voor de frans man Levasseur, die een week lang de gele trui droeg, en de Ier Kelly was de warmte teveel. Zij verdwenen in de bezemwagen. Op dertig kilometer voor de finish in Avila ontsnapte de Spanjaard Albelda. Omdat het peloton aardig was ingedut kon hij vijf minuten voorsprong nemen. Toen Albelda over de finish was gegaan bleek dat het peloton, onder aanvoering van Joop Zoetemelk, veel van zijn achter stand had goedgemaakt. Het verschil be droeg slechts een minuut en zeventien seconden. Joop Zoetemelk, die zeer ver moeid over de streep kwam en er bijna even geel uitzag als zijn trui, meende toch dat hij de ronde van Spanje zou gaan winnen. „Het moet erg vreemd verlopen als ik deze ronde niet zal winnen. Ik voel me nog steeds fit al was dit, met die afschuwelijke hitte, een lijdensweg.” FEquipe meent te weten, dat Argenti nië en Spanje zijn geplaatst, Europa 13 ploegen zal afvaardigen, Zuid-Amerika 3, Afrika 2, Azië 2 en de Concacaf (Noord- en Midden-Amerika) eveneens twee. Het toernooi zou zich afspelen in drie fasen. Bij de eerste fase zouden twaalf steden in Spanje worden betrokken. De tweede en derde fase zouden zich afspe len in de stadions van Madrid (2) en Barcelona (2). „Merkwaardigerwijs”, al dus FEquipe, „zou met deze formule het wereldkampioenschap niet veel meer tijd in beslag nemen dan dat in Argenti nië: 26 dagen tegenover 25 dagen, voor 52 wedstrijden tegen 38. Volgens het Franse dagblad zou Fifa- voorzitter Joao Havelange degene zijn geweest, die de nieuwe opzet erdoor heeft gedrukt. De Braziliaan meent dat het niet van een verstandig beleid ge tuigt om het toernooi om de wereldbeker op dezelfde wijze af te werken als in 1930 het geval was. De uitslag van de derde etappe van de ronde van Romandie van Romont naar Echallands, over een afstand van 163 kilometer is: 1. Knut Knudsen (Noor), de 163 km in 3 uur, 58 minuten en 14 seconden; 2. Silvano Contini (It) z.t.; 3. Giuseppe Suronni (It) z.t.; 4. Henk Lub berding (Ned) z.t.; 5. Ronald de Witte (Bel) z.t.; 6. STefan Mutter (Zwit) z.t.; 7. Gianbitattista Ba ronchelli (It) z.t.; 8. Sven-Ake Nilsson (Zwe) z.t.; 9. Michel Laurent (Fr) z.t.; 10. Vladimiro Panizza (It) z.t.; 17. Johan van de Velde (Ned) op 43 seconden. MIJDRECHT. Titelverdedigster Alexandra van der Mije had vrijdag in de tweede ronde van het schaaktoernooi om het Nederlands kampioenschap voor da mes in Mildrecht slechts 15 zetten nodig om Ada van der Giessen te verslaan. De Goudse kende in een Franse opening haar lesje niet en gokte volledig mis. gedeeld. Desondanks werd hij tweemaal door Derby County „uitgeleend”. Een maal aan Birmingham City in december van het vorig jaar en drie maanden later aan Sheffield United. Eerste divisieclub Everton wil het bestuursvoorstel zoda nig uitbreiden, dat het ook betrekking krijgt op de leen-overeenkomsten, die worden afgesloten tussen Engelse en Amerikaanse clubs. „Wij zijn van me ning, dat het tijd wordt om de Ameri kaanse clubs op dezelfde wijze te behan delen als de Europese”, aldus Everton- secretaris Jim Greenwood. „Het is on mogelijk om spelers uit te lenen aan het Europese vasteland, waarom zouden wij dan wel de Amerikanen in staat stellen onze spelers te lenen, zonder daar overdrachtsgelden voor te betalen.” Mo menteel lenen heel wat Amerikaanse clubs Britse spelers voor het zomersei zoen. Deze zijn zo laat terug, dat de competitie zonder hen van start In het dames-enkelspel plaatsten Sylvia Hanika (Wdl), Evonne Cawley (Aus), Chris Lloyd (Vst) en Tracy Austin (Vst) zich bij de laatste vier. Sylvia Hanika versloeg verrassend de als vijfde geplaat ste Australische Dianne Fromholtz in drie sets: 6-3 1-6 6-2. Een andere Westduitse I speelster, Iris Riedel, was geen partij voor - de als achtste geplaatste Evonne Cawley: - 3 6-0. Iris Riedel had in de eerste ronde de als tweede gerangschikte Britse Vriginia wade uitgeschakeld. De 18-jarige Argentijnse Ivanna Madru- ga dwong Chris Lloyd-Evert tot een ui terst krachtsinspanning: 6-3 1-6 4-6. In deze hele ambiance trok zij haar frêle landgenote Emilia Eberle mee omhoog. Een ondubbelzinning succes voor trainer Bela Karoly, die als toppunt van gelukza- ligheid zijn derde pupil, Melita Ruhm, in dit selecte gezelschap als vijfde zag eindi gen. Maar pas op het moment dat deze naam op het elektronische scorebord ver scheen, trok zijn ondoorgrondelijke ge zicht even uit de plooi. Kort na het begin kreeg het Russische gezelschap al de eerste teleurstelling te verwerken. De als een groot talent aange- kondigde Elena Naimuchina gleed aan de brug-ongelijk na de afsprong weg, wat met enige slordigheden, tevoren begaan, slechts 8.65 punt opleverde. Op dat mo ment kon zij al als afgeschreven worden beschouwd. Een moeilijk moment ook voor Ludmilla Turistcheva, de oud-we- reldkampioene, die ditmaal als trainster haar opwachting maakte en daaraan geen al te prettige herinneringen zal overhouden. De gedetailleerde verrichtingen van de Nederlandse turnsters zijn: 9.20 9.20 8.85 9.00 36.25 9.05 8.75 9.15 9.05 36.00 8.40 9.00 8.65 8.95 35.00 Betty Stöve: bij de laatste vier in het dubbelspel. Franse sportdagblad l’Equipe komt met het nieuws dat aan het eerst komende wereldkampioenschap voet bal, dat in 1982 in Spanje wordt gehou den, vierentwintig ploegen zullen mee doen, inplaats van zestien, zoals gebrui kelijk. Volgens het Franse dagblad zal dit besluit op 17 mei openbaar worden gemaakt tijdens de vergadering van het organisatiecomité in Zürich. ür Trainer Menotti: flinke veranderingen in se lectie van Argentijns elftal. zaterdag, gespeeld. In de finalegroep bleef Canada ongesla gen door met 66-57 te winnen van Austra lië. Bij de rust stond de Canadese ploeg voor met 38-34. De stand in de finale groep is nu: 1. Canada, 5 gespeeld, 5 gewonnen, 0 verloren, 10 punten, 334-289. 2. Zuid Korea Ver. Staten Australië Italië Japan Frankrijk Jeanette Mulder kende daarentegen de theorie wel en schotelde Hanneke van Parreren (in de eerste ronde verrassend remise tegen Van der Mije) de cordelvari- ant van het Spaans voor. Het was voor Jeanette Mulder in ieder geval voldoende voor remise en behoud van de gedeelde eerste plaats (met Alexandra van der I Mije, Carla Bruinenberg en Cora van Gent). De uitslagen van de partijen voor de tweede ronde zijn: Alexandra van der MijeAda van der Giessen 1-0, Liset Bo- rovskiRiek Spook 1-0, Cora van Gent Erika Belle rem., Carla Bruinenberg Ellis Vogel 1-0, Anneke ScholMieke van Eist 1-0, Hanneke van ParrerenJeanette Mulder rem. Stand na twee ronden: 1. Van der Mije, Bruinenberg, Van Gent, Mulder en Bo- rovski l'/a punt, 6. Belle, Van Parreren en Schol 1 punt, 9. Spook, Van der Eist en Van der Giessen 'h punt, 12. Vogel 0. 1. Nadia Comaneci (Roe.) 9.90 9.90 9.90 9.75 39.45 2. Emilia Eberle (Roe.) 9.80 9.75 9.80 9.50 38.85 3. Natalia Sjaposnikova (Sov.) 9.65 9.60 9.95 9.55 38.75 4. Elena Moesjkina (Sov.) 9.75 9.85 9.45 9.65 38.70 9.65 9.55 9.60 9.35 38.15 SEOEL. Bolivia heeft in een wed strijd voor de bezetting van de achtste tot en met de twaalfde plaats van het toernooi om het wereldkampioenschap basketbal voor dames in Seoel met 54-51 gewonnen van Senegal. De ruststand was 27-27. De stand is: Brazilië Nederland Bolivia Maleisië Senegal De laatste wedstrijd voor de troostron- - de, Nederland-Maleisië, wordt vandaag, van de balk kostte haar het uitzicht op minstens een negen. Ingrid Bolleboom werd 34e en haar zus Monique 44e. Zij mag nu toch wel snel aan een wederopstanding beginnen, wil ze te genover de opkomende concurrentie van de internaatscollegaatjes haar plaats voor deelname aan de wereldkampioenschap pen in Fort Worth, aan het eind van dit jaar, veilig stellen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17