Vlooiepikken De omkeer van de Amerikaanse prof. Hynek door Herman van Amsterdam Verslapping Regionaal Uit met flauwekul Politie Dwarrelwind iÖM E ANIMALLITEITEN F r i' De Amerikaanse luchtmacht heeft in het verleden honderden foto’s verzameld, afgestaan door mensen die meenden een zogenaamde UFO op de gevoelige plaat te hebben vastgelegd. Bijna al deze ongeïdentificeerde vliegende objecten” vielen echter door de mand nadat foto- specialisten en wetenschapsbeoefenaars er hun kritische oog over hadden laten gaan. De conclusie was bijna steeds dat men een ster, meteoor, vliegtuig of een natuurverschijnsel voor de lens had gehad. En ging die redenering niet op dan werd de foto in veel gevallen ontmaskerd als zijnde trucage, die soms wel erg doorzichtig was. Zo lieten bijvoorbeeld veel foto’s een door het luchtruim zeilend voorwerp zien dat opvallend veel gelijkenis vertoonde met een vette hamburger, een sombrero, een braadpan of delen serviesgoed zoals schotels, theekopjes en borden. Hg HHk een vette Hamburger tl Frits van der Veldt Het is vandaag de dag geen sinecure om als een oprechte, volbloed huisvlo in je levensonderhoud te moeten voorzien. Neem van mij maar pootjes- stoots aan, dat mijn leven niet meer over rozen gaat. In deze moderne maatschappij komen wij nauwelijks meer aan de bak. Nu moet ik eerlijkheidshalve bekennen, dat wij huis- en andere vlooien ten aanzien van het hoogwaardige prikwerk nooit scrupules hebben gehad. Mijzelf beschouw ik als een meester in dat geniepige vak. Ik heb dan ook een loopbaan achter de rug waar je U tegen zegt. Heus, u kunt het geloven of niet, maar ik had klasse. In vak kringen noemde men mij niet voor niets Flossie de Rappe en om in de taal van die geplaagde mensheid te spreken, ik was een vlotte en stevige jongen. Steeds als ik eraan denk hoe listig ik mijn slachtoffers besprong, dan lopen de rillingen van gelukzaligheid mij nog over mijn nu, enigszins Wat een kostelijk schouwspel leverde het een korte tijd later voor mij op om, na zo’n uiteraard niet aangekondigde visite en lekker voldaan na de overvloedige maaltijd, het geërgerd krabben van dat belegerde menselijke wezen te kunnen gadeslaan. Vooral het opkomen van die mooie, grote bulten, zie ik altijd nog als de kroon op mijn heimelijke werkzaamheden. Welke schilder zou mij dat kunnen verbeteren? Jongens, en dan al die tonelen tijdens mijn nachtelijke escapades; die waren het aanzien meer dan waard. Echt, bescheurd heb ik me. Na mijn slinkse aanvallen ging men meestal razend en tierend naar de veroorzaker van het jeukende ongemak op zoek. Bedden werden er soms voor af gehaald om mij te vinden. Nou, dat konden ze rustig vergeten. Tij dig had rappe Flossie voor een goed heenkomen gezorgd. Was de temperatuur wat aan de lage kant, dan verstopte ik mij in een van de wollen dekens, er wel voor uitkijken geen doodsmak te maken. In wat aangenamer omstandigheden liet ik mij de kans niet ontgaan mijn heil in de Het merkwaardige doet zich nu evenwel voor, dat onze klanten ook door een bepaalde groep mensen serieus wordt genomen. Voor de eige naars van de beroemde vlooientheaters is het eveneens kommer en kwel. Goeie, sterke vlooien, werkpaarden zogezegd, zijn domweg niet meer voorhanden. Uit de hand lopende bedragen wor den geboden, maar naar de benodigde vlooien kan men fluiten. Voor mij is die terugloop zo klaar als een klontje. Derhalve staat ook het zo fameuze vlooientheater op het punt naar de his torie te worden verwezen. Treurnis alom, zowel voor ons en voor mij, ellendig als ik me voel, in het bijzonder als voor een klein deel der mensheid. Waar nu de nostalgie hoogtij viert, zal men echter nog verder in de tijd moeten terug gaan om zeker ons nog een deel van leven te gunnen. Misschien dat het mensdom daar ook nog zijn voordeel mee kan doen. stoken. Mijn constitutie gaat dan ook ziender ogen achteruit en mijn naam Flossie de Rappe, waar ik immer zo trots op was, kun je nu wel uit het adresboek schrappen. Bij het mensdom is het wel even beter geregeld. Dreigt er door werkloos heid geen brood op de plank te komen, geen nood, allerlei sociale voorzieningen en instellingen staan direct klaar om de op handen zijnde nood te lenigen. Voor ons, noppes. Geloof me, we zijn de wanhoop nabij. N Washington namelijk vreesde dat als de lucht macht steeds maar weer zou moeten uitrukken op NOBOVO-voorzitter Kok wordt bij het verzame len van informatie geassisteerd door tien man, die ieder een gedeelte van Nederland voor hun reke ning nemen. Voor een van deze regio’s is dat Frits van der Veldt uit Hoofddorp. De 28-jarige gemeen- te-ambtenaar heeft foto-materiaal geleverd voor het boek van Hynek. Vorig jaar hielp hij Haarlem uit de droom toen een paar nachten na elkaar een ruk laf len. oof net •eli- :elf, ■net .Zij zul- 10e- :egt Jod ent zan ekt an, osi- lan ase ing 11e- ;re- dat :be- jke we ■cht lan ge en leb- we een tan ror- nag ard Een de en lijk aat ei nze lee- ,am ka- ens ons jns- cht de ;eld ge ba de len- die jke zijn de en lar- ing itie kje olie ge len, »fte eke t>ok an der dat oeg ze sfte oor ven :en- een zo goed ais zeKer vals alarm (UFO-melding) dat de aandacht zou doen verslappen. Met alle gevolgen van dien als er eens werkelijk sprake zou zijn van vijandige luchtacties. Met andere woorden; dat hele UFO-gedoe betekende een bedreiging van de natio nale veiligheid. Het regeringsstandpunt werd min of meer inge geven door de bevindingen van een panel van geselecteerde wetenschapsmensen onder leiding van de bekende fysicus en revaliviteits-expert dr. H. P. Robertson. Via de CIA had dit panel de opdracht gekregen na te gaan in hoeverre de zich in steeds groteren getale voordoende melding van UFO-verschijnselen Amerika zou kunnen schaden. De wetenschappers'kwamen in een geheim rapport onder meer tot de conclusie dat „nationale veilig heidsinstanties onmiddellijk stappen dienen te on dernemen om UFO’s te ontdoen van de speciale status die zij hebben gekregen en het waas van geheimzinnigheid dat zij ongelukkigerwijs hebben verworven”. vermagerde rug. Het opzuigen van dat heerlijk verse, zoete mensenbloed heeft mij immer een weldadig gevoel gegeven. of schriftelijk door aan Kok of een van zijn tien medewerkers in den lande. De gemeentepolitie is wat stugger in het contact. Een kwart van de korpsen ziet de UFO-service aan het NOBOVO niet zitten. De sterrenwachten in Nederland geven wel hun medewerking. De vereniging geeft een blad uit dat elke twee maanden van de persen rolt. Over het Nederlandse luchtruim valt er doorgaans weinig spectaculairs te melden. Het buitenland is daarentegen steeds goed vertegenwoordigd. Zo opent het meest recente nummer met een verhaal over een Koeweitse UFO. Het tijdschrift voor ufologie is wel het podium voor (meestal universitair geschoolde) Nederlandse UFO-geïnteresseerden om hun visie te geven op het verschijnsel zoals zich dat op talloze manieren manifesteert. Zo zijn velen de mening toegedaan dat er relaties bestaan tussen het UFO-fenomeen en paranormale verschijnselen, zoals telepathie, de een omgekeerd soepbord, een sissend geluid maak te en in het voorbijgaan de toppen van de bomen in het rond deed draaien. Hyneks gevolgtrekking was dat het gesignaleerde voorwerp zo goed als zeker „een atmosferische dwarrelwind” moest zijn ge weest. Een volkomen loze kreet, bekent hij nu. Immers hij had nog nooit zo’n dwarrelwind gezien, laat staan dat hij er in een boek een beschrijving had gelezen. Toch werd zijn theorie zonder meer geaccep teerd. En zo is het met meer gevallen gegaan. Volgens Hynek typeert het enigszins de manier waarop in Project Blue Book met UFO-meldingen werd omgesprongen. Volgens de astronoom durf den veel adviseurs die bij de onderzoeken waren betrokken zich niet al te kritisch op te stellen omdat ze dan niet op dezelfde lijn zouden zitten als hun superieuren die, zo zegt Hynek in zijn boek, „via het Pentagon orders hadden gekregen het UFO-ver- schijnsel in de doofpot te stoppen”. anders dan in zo’n grove baaien onderbroek te toeven. Edoch, zoals gezegd, tegenwoordig is het niet meer zo eenvoudig om je kostje bij elkaar te prikken. In ons bloederige vak is domweg de klad gekomen. Kon je vroeger dagen onbekommerd in de naden van stoffige houten vloeren of op nog stoffiger zolders huizen, nu zijn al die rottige moderne woningen van kil beton opgetrokken. Daar is voor de rechtgeaarde vlo toch geen eer meer te behalen! Neem nou die douches. Hoe heeft men ooit die walgelijke apparaten kunnen bedenken? Wat heeft al dat dagelijkse geplons van die plompe tweevoeters toch voor zin? Een ding is zeker, voor talloze vrienden en kennissen van mij hebben die watervallen funeste gevolgen gehad; reddeloos verzopen zijn ze. Enig mededo gen van menselijke kant kun je wel vergeten. Reinheid van lijf en leden staat bij hen voorop. Na voltooiing van dat natte ritueel besprenkelt men zich overvloedig met allerlei luchtjes die, ik kan het echt niet helpen, zeer afstotend op mij werken. Fatsoenlijk je werk doen is er op die manier niet meer bij. Nogmaals, het kost je als goedwillende vlo de pikante lingerie te zoeken. Al zeg ik het zelf, ook grootste moeite je in deze moderne maatschappij op dat gebied in de loop der jaren is er heel wat veranderd ben ik een kenner geworden. Ten- Bij het grote publiek in Amerika bestaat welis waar nog steeds veel belangstelling voor UFO’s en ■A De landingsplaats van een UFO? „Maar ergens mag je ook niet meer verwachten. Nederland is nu eenmaal een klein landje. We mogen als vereniging niet verwachten dat we ons wat het aantal betreft zullen kunnen meten met bijvoorbeeld Amerika. Natuurlijk is er wel een manier om per jaar aan wat meer meldingen te komen. Bijvoorbeeld door volop de publiciteit te zoeken. Het verschijnsel UFO meer onder de aan dacht van het grotere publiek brengen. Gegaran deerd dat het dan storm gaat lopen. Maar dan wordt het percentage oninteressante meldingen nog groter. Dan betekent het in feite alleen maar meer werk. En daar zit ik niet op te wachten”. De meeste „tips” (ook die in eerste instantie terzijde worden geschoven krijgen een plaatsje in het archief van de vereniging) krijgt de NOVOBO van de politie in Nederland. Hoewel er geen dien- I en dematerialisatie. Veel ufologen zijn te vinden voor de hypothese dat het fenomeen UFO niet per se iets buitenaards dient te zijn. De dieptepsychploog Jung heeft al eens de stelling geponeerd dat de UFO een vreemde manifestatie is van de menselijke psyche. Zo zijn er van de totale UFO-fotocollectie maar bar weinig exemplaren overgebleven waarop voor werpen voorkomen waarvan deskundigen de her- komst niet hebben kunnen vaststellen. En dat geldt ook voor de duizenden meldingen die met name in de jaren vijftig en zestig kwamen van de lucht macht en die daar op waarde zijn getoetst. Het officiële Amerikaanse UFO-onderzoek, uit gevoerd in opdracht van de regering en aangeduid als het Project Blue Book, heeft in totaal zeventien jaar in beslag genomen. Kwam pas serieus van de grond in 1952 toen in juni van dat jaar een golf van meldingen binnen kwam over bizarre verschijnse len boven en rondom de hoofdstad Washington. Toen in 1969 uiteindelijk de balans werd opge- maakt van in totaal 13.134 uit alle Amerikaanse ‘staten gerapporteerde voorvallen, luidde de slot conclusie dat weliswaar vijf procent van alle mel dingen niet kon worden verklaard maar dat uit het aangedragen materiaal desondanks niet was geble ken dat de UFO’s serieus moesten worden genomen. Voor de regering was de kous daarmee af. Over het Project Blue Book, met name de manier waarop de deskundigen destijds te werk zijn gegaan, was tot voor kort erg weinig bekend. Het archief waarin alle materiaal was opgeborgen was aanvankelijk niet toegankelijk voor het publiek. Maar sinds de invoering in Amerika van de Freedom of Informa tion Act is het opgeslagen materiaal voor, ieder ter inzage. Op aanvraag kan het project zelfs in micro film worden geleverd. De bekende astronoom prof. dr. Allen Hynek is er in gaan grasduinen en heeft zijn bevindingen neer gelegd in een dezer dagen verschenen boekwerk. Als adviseur voor UFO-zaken van de Amerikaanse luchtmacht is Hynek jarenlang nauw betrokken geweest bij het Project Blue Book. Hij was een van de mensen die regelmatig om een oordeel werd gevraagd over binnengekomen meldingen. Hynek werd als adviseur aangezocht in een perio de dat hij erg sceptisch stond tegenover alles wat naar UFO’s riekte. Later, maar toen was het Pro ject Blue Book al in een stadium van afronding, “veranderde hij als een blad aan een boom en verkondigt sindsdien een geheel tegenovergestelde mening. Volgens zijn stellige overtuiging heeft de Ameri- kaanse luchtmacht er destijds alles aan gedaan om het verschijnsel UFO te verwijzen naar het land van de fabeltjes. Hij bekent daar overigens zelf een flink steentje aan bijgedragen te hebben. In zijn boek beschrijft hij onder meer een aantal gevallen die hij ooit ter beoordeling voorgelegd heeft gekre- gen en die hij met een zeer wankele argumentatie van tafel heeft weten te vragen. r De luchtmachtbonzen slikten de rapporten van ■/Hynek als zoete koek. Volgens de astronoom had dat te maken met het feit dat het UFO-onderzoek met opzet in handen was gegeven van officieren met een vrij lage rang, die dus erg weinig inzicht in de materie hadden. Die „lichte bezetting” was er volgens Hynek een indicatie van dat het project binnen de luchtmacht een geringe prioriteit had. Hynek is als adviseur regelmatig uit de losse pols j te werk gegaan. Een goed voorbeeld is het advies dat hij uitbracht op een voorval nabij een forellen kwekerij in Twin Falls County. Daar namen diver se mensen een ongeveer zes meter lang en drie meter breed voorwerp waar dat de vorm had van Een UFO als rf- Een trucagefoto van een zg. UFO boven de Nederlandse duinen van fotopersbureau De Boer. Voor de luchtmacht in Amerika is er dan welis waar geen directe bemoeienis meer met het UFO- gebeuren, het is ook weer niet zo dat het fenomeen een langzame dood aan het sterven is. In 1973 nog was er in het land van Uncle Sam sprake van een omvangrijke golf UFO-meldingen en ook de laatste jaren worden er door de Amerikanen veel gezien. Het belangrijkste particuliere verzamelpunt ligt in de staat Illinois, waar het Centre for UFO-studies is gevestigd. De scepter wordt er gezwaaid door de man die aanvankelijk de spot dreef met vliegende schotels en aanverwant materiaal: prof. dr. Allen Hynek. staande te houden. Dat werkeloos te moeten toezien wordt voor mij zo langzamerhand een slotte ben je een echte man en je wilt weleens wat obsessie. Een helpende hand wordt je niet toege- A Een Amerikaans vliegtuig met achter zich wellicht een UFO (inzetje). wat daar mee samenhangt, maar er zijn nu ook geluiden te horen dat het maar eens uit moet zijn met al die flauwekul rond ongeïdentificeerde vlie gende objecten. Zo is nog niet zo lang geleden een landelijk comité opgericht (CSICP) dat zich als taak heeft gesteld het in discrediet brengen van ufologen, althans het zoveel mogelijk ontzenuwen van hun theorieën en onderzoekresultaten. In zijn studiecentrum heeft Hynek een computer geïnstalleerd waar alle meldingen in zitten die tot nu toe door de wetenschap niet afdoende verklaard zijn kunnen worden. Daar zitten ook meldingen van buiten Amerika in. Het Nederlandse aandeel in Hyneks computerbe stand is overigens zeer bescheiden. In ons land is er nauwelijks sprake van voor ufologen interssante meldingen. Dit tot ongenoegen en soms ook erger nis van de voorzitter van het Nederlands Onder zoek Bureau voor Ongeïdentificeerde Vliegende Objecten (NOBOVO), de ufoloog Kok uit Uithuizer- meeden (Gr.). Deze onderwijzer fungeert als cen traal meldingspunt van alle in Nederland gesigna leerde UFO’s. Hij is 24 uur per dag in voor meldin gen. Op de momenten dat hij niet thuis is of in bed ligt, houdt een telefoonbeantwoorder de wacht. De NOBOVO zag in 1965 het daglicht en vanaf beïnvloeding van de zwaartekracht, materialisatie dat tijdstip is er sprake van het verzamelen en verwerken van meldingen. Kok fungeert als sluis. Hij doet de eerste schifting. Wat hij waard vindt om verder onderzocht te worden stuurt hij door naar een van de adviseurs van de vereniging. Het luch truim boven Nederland is per jaar goed voor ge middeld zo’n 500 UFO’s. Maar in de praktijk blijkt dat daarvan 98 procent zonder meer ter zijde kan worden geschoven. Of de waarneming is niet geldig omdat slechts één persoon het verschijnsel heeft gezien of er is direct al te zeggen wat de UFO in werkelijkheid is geweest. Een heel mager resultaat dus. „Dat is wel eens frustrerend”, zegt Kok. „Ik heb al eens overwogen achter dit werk een punt te zetten. Als er zo weinig bruikbaars binnenkomt is de lol er snel af. Hoeveel leuke meldingen er zijn binnen gekomen in die bijna veertien jaar dat ik dit werk zjch langzaam verplaatsend licht boven die stad doe? Nou, als het er twintig zijn houdt het op”. werd waargenomen. Hij vatte ’s nachts post en kwam al snel tot de ontdekking dat een inwoner van Haarlem bij wijze van grap ’s nachts een speciaal geconstrueerde Portugese vlieger opliet waaraan een rood licht bungelde. Van der Veldt houdt zich al een jaar of tien met UFO’s bezig. Raakte er in geïnteresseerd toen een Haarlemse postbode er melding van maak te dat hij ’s avonds om een uur of elf plots een rood lichtend kruis boven zijn hoofd had waargenomen. Van der Veldt was aanvankelijk lid van het Nederlands Ufologisch Studiecentrum maar dat is een paar jaar geleden opgedoekt na moeilijkheden in het bestuur. De gemeente-ambtenaar vindt het de hoogste tijd worden dat de Nederlandse overheid zich gaat interesseren voor het UFO- gebeuren. Wat hem betreft hoeft er dan niet eens een speciale onderzoekcommissie te komen (zoals sinds kort nu wel het geval is in Frankrijk) maar zou de goede wil al getoond kunnen worden in het beschikbaar stellen van een subsidie om wat meer onderzoek mogelijk te maken. Wat dat betreft is men op dit moment nog hele maal afhankelijk van de medewerking van Neder landse universiteiten die bijvoorbeeld genegen zijn om in hun laboratoria grondmonsters te onderzoe ken, afkomstig van de plek waar volgens waarne mers een UFO zou zijn geland. „We zijn al eens op het ministerie wezen praten”, zegt Van der Veldt, „maar men houdt er de boot nog wat af. Je voelt natuurlijk op je klompen aan waarom. Nederland volgt wat de UFO’s betreft de lijn Amerika. Dus zolang daar het onderzoek aan particulieren wordt overgelaten zal men hier geen andere koers willen volgen”. Overigens de belangstelling in Nederland voor de activiteiten van de NOVOBO neemt snel toe. In de storder van is gemaakt geeft de rijkspolitie trouw afgelopen vier maanden meldden zich bij de ruim de meldingen die bij haar binnenkomen telefonisch 700 leden-abonnees die er al zijn nog eens 600.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23